ליחצו לשליחת שאלה לרב
בני עיש
בית כנסת שובה ישראל
רחוב אהרון דנין 1
יום ג' י"ב תמוז 22/06/21 למניינם בשעה 20:30

שיעורים הבאים בימי שלישי 
No data to display
חפש בשו"ת
חפש שיעור
Doresh Tzion
     

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


י"ג/תמוז תשפ"א

           

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 228330
לכבוד הרב אנו שמחים לבשר על החזרת שיווק ישיר בני ציון שחיטה בהשגחת מורנו הגאון רבי בן ציון מוצפי לפעילות אשר תשווק את מוצרי הבשר והעופות לבית הלקוח ניתן לפנות בטלפון 0522156691
תשובה
חזקו ואמצו, מומלץ בכל פה,
שאלה - 228073
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א. מורנו עטרת ראשינו, הנה הגזירות נגד השם ונגד משיחו, מה עלינו לעשות.
תשובה
עיין בספר ירמיה פרק לו "וַיְהִי בַשָּׁנָה הַחֲמִשִׁית לִיהוֹיָקִים בֶּן יֹאשִׁיָּהוּ מֶלֶךְ יְהוּדָה בַּחֹדֶשׁ הַתְּשִׁעִי קָרְאוּ צוֹם לִפְנֵי יְקֹוָק כָּל הָעָם בִּירוּשָׁלִָם וְכָל הָעָם הַבָּאִים מֵעָרֵי יְהוּדָה בִּירוּשָׁלִָם".
וכתב רש"י ז"ל שם, "וביום צום דרכם לבדוק בעבירות שבידם". וכן כתב רבנו החיד"א זיע"א בחומת אנך ועוד, שעיקר התענית היא תשובה ומעשים טובים. ובלעדיהם לא יועיל חלילה.
לכן יש לקבל עתה ביום שלישי תענית למחר יום רביעי ערב ראש חודש, לבכות ולהתחנן לפני בוראינו על הגזירות הנוראות שרוצים לגזור על עם ישראל. ולעקור חס ושלום את הדת והתורה.
זו שעת מבחן קשה לכולנו, האוייבים באירן ואגפיה חורשים עלינו מזימות, ואין מי שיודע מה ילד יום, וכאן קומץ של אנשים רוצים לעקור כל זיקה ליהדות. אנא נלך ואנא ניסתר. נשוב אל השם בכל לב.
שאלה - 227655
למו"ר שליט"א
בשבח והודיה לבורא יתברך יצא לאור אחרי כ"כ הרבה שנים של ציפיה סידור לשבת קודש של כבוד מו"ר שליט"א
אזור אשדוד
אושר 0533156996
אור 0503636716

תשובה
ישר כח לכם, ישר כח לכל העובדים והעורכים המסורים, תודה מיוחדת להאי גברא רבה וירירא, פה מפיק מרגליות, דורש כתרי אותיות, בנם של קדושים, אראלים ותרשישים, מגזע ישישים, נכדו של מרן פאר הדור והדרו, נודע בשערים שמו, הגאון הגדול, סבא דמשפטים, ארי במסתרים, חבר בית הדין בירושלים רבתי אשר מצודתו פרוסה בכל רחבי הארץ, מרביץ תורה לעדרים, המאיר לארץ ולדרים, חתני ידידי כמוהרר"ר עובדיה יוסף טולדאנו שליט"א יחשל"א, הוא וצוות י"ב הרבנים הגדולים על עמלם יומם ולילה ולילה כיום יאיר כחשיכה כאורה.

על פעלם הרב בכל הספרים שיצאו לאור בסייעתא דשמיא, ובעזרתם המסורה, ובפרט בסידור זה והשקיעו בו עמל רב ויזע יקרב, בכל אות ואות, בהלכות, במנהגים, בדברי הקבלה, דבר דבור על אופניו, דור דור ומנהגיו, באהבה ובחיבה, במסירות עילאית, ואין זה מובן מאליו.
ישלם השם יתברך פעלם, וימצאו שכר טוב מהשמיים בפעלם, ויזכו לרוות רוב נחת מבניהם ומבנותיהם, ויגדלו מעלה מעלה, בתורה וביראה, בבריאות, בנחת ובשלווה עם כל הנלווים אליהם אמן.
כה דברי הצב"י בן ציון מוצפי ס"ט.
שאלה - 227500
לכבוד הרב,רשמתי את בני לת"ת לאחרונה לא שקטה בכלל.חושבת לשנות לדתי ממלכתי.דואגת לעתידו מכל המובנים הבעל לא קשוב אליי כלל ואפילו חסום אליי לא מנסה להבין מה בליבי למי לפנות
תשובה
אני מתפלא עלייך אשה חכמה ונבונה, תצביעי לי על אדם אחד שלומד תורה ורעב ללחם? כל גדולי ישראל השם ישמרהם החיים בדורינו ומגינים עלינו בתורתם הקדושה, האם למדו בממלכתי? רק היום מורה שם כתבה כאן באתר על התנהגות שלילית של התלמידים והתלמידות, הרי אנחנו חיים בדור הרוס ופרוץ, ומי שאינו עוסק בתורה חייו אינם חיים.
ראי והביטי כמה מאושרות הנשים שילדיהם לומדים תורה, כמה עונג ושמחה יש להם, וכל הצדיקים בגן עדן מברכים אותם יומם ולילה, אשרי מי שעמלו בתורה ועושה נחת רוח ליוצרו.
בבקשה עוד כמה משפטים אדבר מלב אל לב, הגידי נא לי, איזה אושר יש לאמהות שבגן עדן, שבניהם נעשו גדולים בתורה?
מי יכול לתאר את הגן עדן שיש לאמו של הרב בן איש חי זיע"א, באיזה היכלות מפוארות יושבת, ובכל לילה בחצות רואה את בנה ופניו מאירים ומזהירים, ומשתעשעת בו.
מי יודע באיזה היכלות שוכנת אמו של מרך הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, כמה תורה ריבץ, כמה תלמידים גידל, כמה חכמים הסמיך, כמה חיבורים כתב, ובכל יום לומדים בספריו הקדושים ושפתותיו דובבות בקבר. מי יכול לתאר לנו כמה כתרים, עטרות, ומלבושים יקרים מלבישים עתה והרגע את נשמת אמו הרבנית גורג'ייה ז"ל, כל הנשים שם מקנאות בה.
מי יכול לתאר את הגן עדן של אמו של מורנו הגאון רבי יהודה צדקה זצ"ל, כמה תלמידים לאלפים העמיד, כמה אנשים ונשים השיב בתשובה במתק שפתיו ובעוז רוחו, דברים חוצבי להבות אש?
מי הסופר שיבוא ויתאר את הגן עדן של אמו של רבנו בן ציון אבא שאול זיע"א, התלמידים שהעמיד, החכמה שהביע, היראת שמים שהשפיע, איזה גן עדן מפואר לה, איזה אושר נפל בחלקה.
ומי האיש אשר ירדה נשמתו ממעל לתאר לנו את האושר והעונג שיש עתה לאימותינו הטהורות והקדושות, לסבתי אם אבי ולסבתי אם אמי בשמיים, שאחיות היו, וגידלו את אדוני מור אבי זיע״א, החסיד והצדיק, שהיה גאון בתורה, הרביץ תורה, כל ימיו התפלל בעד עם ישראל, התענה והסתגף לרוב, והכל בסתר עליון, כמה חידושים כתב, כמה ספרים חיבר, כמה צדקות עשה. מימיו לא נהנה בפרוטה מזולתו, לא מתנות, לא הלוואות, לא מילגות, וגם לא כספי ביטוח לאומי. אשריהם ואשרי חלקם.

לעומתם מסכנות האמהות שלא הניחו בנים העוסקים בתורה, מי יודע היכן הן? מי ינוד להן וינחמם. לכן עתה הזמן, היום ההזדמנות לחזק את הילדים שלנו כאן בעולם הזה שיעסקו בתורה, שיתפללו, שישאפו להיות גדולים בתורה וביראה לטוב לנו לכל הדורות.
מתפלל שהדברים ייכנסו ללבך, ותחזיקי את הבנים בלימוד התורה.
שאלה - 227683
ב"ה
שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה
הסידור האדיר לשבת קודש וכל ספרי מו"ר עט"ר שליט"א אצלנו בראש העין או במשלוחים בכל אזור גוש דן,המרכז,השרון
נתן שרעבי 0556727464

תשובה
ברוך תהיה תמיד.
שאלה - 229004
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א
מי שאומר קדיש או שליח ציבור המתפלל האם שניהם יוצאים ידי חובה של 100 ברכות ביום 4 קדושות 90 אמנים 10 קדישים?
כי מי שאומר קדיש כביכול מפסיד אמנים

תשובה
לא מפסיד חלילה, כי שומע כעונה.
שאלה - 229003
לכבוד הרב,בתיקון חצות ביום במהלך ימי בין המצרים,מתכוון לקרוא בעבודה בצנעה בלי נדר ,האם אפשר לשבת על שפת המדרכה או על רצפת גג הבנין כשאין לי הפסק מהקרקע,כיצד עליי לנהוג?
תשובה
באיזה אופן שתוכל.
שאלה - 229002
שלום לכבוד
עוברים קשיים גדולים מנשוא עם הבן בן 30 גרוש נופל לחרדות ודכאונות מקבל טיפולים כ 4 שנים נוסו מספר טיפולים מה נעשה כדי להיוושע יסורים קשים מה ניתן לעשות
תודה לרב

תשובה
סבלנות, בעיקר להתנהג עמו בעדינות ולא להראות לו רק פנים מחייכות ושמיחות.
שאלה - 229001
למורי ורבי אלף מחילות הכנעה יראה ופחד ממש רק לשפוך ליבי בסוגיה כולם קדושים כולם טהורים קשה לי שאומרים שהבא"ח טעה בשיעור חלה אפשר להגיד סבר אחרת אבל לא טעה יש גדולי עולם איתו
תשובה
אינני יודע מי האיש שאמר כן. חלילה מלדבר על איש קדוש כדברים הללו.
שאלה - 229000
לכבוד הרב,
שמעתי שבהריון האשה משפיעה על העובר שיהיה קדוש. אנא רק אם לא קשה לכבודו, ואם נכון הדבר, לומר לנו מהם הדברים שבידי האשה לעשות עוד בהריונה למען קדושת בנה?
תודה רבה!

תשובה
לא לכעוס. לא לקלל, להיות שמחים תמיד, להשתדל לשמוע דברי תורה ומוסר מפי אנשים הגונים. להסתכל על בית הכנסת, על ארון הקודש, על הספר תורה כשמוציאים אותו ופותחים אותו לציבור. להסתכל באותיות התורה נביאים וכתובים, ובכלל זה להסתכל בספר תהלים.
גם טוב להזכיר שמות אבותינו הקדושים אברהם יצחק ויעקב, משה ואהרן, יוסף פינחס דוד ושלמה. יהושע בן נון, כלב בן יפונה. שמות הנביאים שמואל, ישעיה ירמיה, יחזקאל, הושע יואל יונה מיכה חגי, עובדיה, זכריה, מלאכי, צפניה, נחום, חבקוק, עמוס.
עזרא, נחמיה, ברוך בן נריה, נתן הנביא,
השופטים, עתניאל בן קנז. אהוד בן גרא,
עלי הכהן,

שמות חכמי המשנה. שמעון הצדיק, שמעון בן שטח, יהודה בן טבאי, הלל ושמאי, יונתן בן עוזיאל, רבן יוחנן בן זכאי, רבן גמליאל, רבן שמעון בן גמליאל, רבי אליעזר הגדול, רבי עקיבא, רבי שמעון בר יוחאי, רבי אלעזר בנו, רבי שמעון בן נתנאל, רבי יהושע בן חנניה, רבי יוסי הכהן, רבי אלעזר בן עזריה, רבי אלעזר בן שמוע, רבי יהודה בן בבא, רבי יהודה בן דמא, רבי יוסי הגלילי, רבי מאיר בעל הנס, רבי אלעאי הזקן, רבי יהודה בר אלעאי, סומכוס, רבי שמעון בן אלעזר, רבי יהודה הנשיא, רבי חייא, בניו יהודה וחזקיה, רבי מנחם בר סימאי, רבי יהושע בן קרחה, רבי צדוק, רבי אלעזר המודעי, שמעון בן עזאי, שמעון בן זומא, רבי נתן, רבי נתן הבבלי, בר קפרא, רבי אלעזר הקפר, ועוד.

וכן שמות חכמי התלמוד.
שאלה - 228999
לכבוד מורנו הרב שליט"א
באותו ענין האם יש מניעה לאשה לקיים מצות שילוח הקן? ולילדים מעל גיל חינוך?

תשובה
ילדים לא, אשה כן.
שאלה - 228998
שלום לכבוד הרב הקדוש. אני מתחזקת לצערי מדי פעם נופלת רואה תוכניות קוראת ספרים לא משהו. בעבר עזר לי לנדור שכל פעם
שארצה לראות סרט אני אתן 100₪ לצדקה ורק זה עזר. אפשר לנדור כך?

תשובה
לומר בלי נדר ולקיים.
שאלה - 228997
לכב הרב שליט"א
מחילה אם הטעתי את הרב מנסיון לחסוך מקום
בקשר ליין הסיבה שאין לבעל אפשרות לקנות היא לא סיבה כספית, אלא טכנית...
קיבלתי תשובת הרב וכך אעשה ובע"ה שיצליח.
תודה.

תשובה
תעשה ותצליח.
שאלה - 228996
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם חבר עשה לי טובה והביא לי ציצית מתנה והוא לא רוצה לקבל כסף אפילו לא אגורה מה לעשות במצב הזה?

תשובה
תתרום עשרה שקלים לתורה.
שאלה - 228995
שלום כב' הרב אני חגי בן 10.5 לומד בת"ת יש לי שאלה לא מצאנו תשובה עם רב ביה"כ. בתהילים יש פסוק שחוזר גם במנחה של שבת ובגומל "אודה ה'בכל לבב" למה כתוב אודה ה' ולא את ה'
תודה רבה הרב

תשובה
שלום לך ילד יקר, השכינה היא אור של השם יתברך השוכנת בבתי הכנסת וגם בתוך הלבבות של עובדי השם.
כשכתוב את הכוונה עליה. אך באודה השם הוא ישירות אליו. כשהיא חלק ממנו כביכול.
שאלה - 228994
לכבוד הרב שלום רב
יש שנהגו סגולה,להניח בקבוק שתייה תחת כיסא של אליהו בזמן הברית, ולהשקות לעקרה כסגולה להיפקד האם יש מקור לזה ? תודה רבה.

תשובה
לא יודע מזה מאומה. רבנו יוסף חיים זיע״א כתב בספרו עטרת תפארת שתקנה האשה יין ותתן אותו ביד בעלה שימזוג אותו בברית ויקדשו עליו.
שאלה - 228993
לכבוד הרב
היתה לי ילדות קשה. נישאתי ברוך השם.
המשפחות משני הצדדים רבות איתנו ועשו עלינו חרםקשה לנו המצבכיצד ניתן לאחד את הקרעים בתוך המשפחההם חילונים

תשובה
הכל מקינאה לא להתייחס והם יפסיקו, לא לחשוב עליהם.
שאלה - 228992
לכבוד הרב
הזכרה של אבא שלי בטו תמוז עולים לקבר ביום חמישי ב1900 ואחרי זה עושים מנחה וערבית וברכות. זה נכון לעשות כך ?

תשובה
בסדר גמור.
שאלה - 228991
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בקשר לשאלה האם מותר לנדות שפורסמה.
היום יש המון לשון הרע ושקרים במיוחד שאנשים כמו הרפורמים עושים וגורמים לנידוי של אנשים שלא מסכימים ללכת בדרכם.

תשובה
הן כולם כבגד יבלו.
שאלה - 228990
לכבוד הרב, מעוניינים לעבור דירה, למקום דתי. כעת גרים בשכנות עם חילוניים וחוששים לחינוך הילדים. מתקשים למכור את הדירה, מלבד להרבות בתפילה מה עוד ניתן לעשות?
תשובה
התפלות יתקבלו בעזרת השם, ברוך שומע תפלה.
שאלה - 228989
שלום לכת"ר, בקשר לשאלה ששאלו את כבודו. אדם שנרדם לאחר השקיעה וכשמתעורר מתכנן רק להתקלח וללכת לישון האם ע"מ שיוכל לקרוא ק"ש שעל המיטה חייב בברכות התורה? והאם נטילה בברכה?
תשובה
נטילה בברכה, וברכת התורה, ולהתפלל ערבית.
שאלה - 228988
לכבוד הרב
קמתי מהשינה כמה פעמים ואני מוצא את עצמי ממלמל אמן יהא שמיה רבא ממש עם השפתיים. האם יש לחשוש ממשו או שזה מרמז משו ??

תשובה
אשריך ואשרי חלקך. תיזהר לכווין בעניית הקדישים.
שאלה - 228987
יש לי מנהלת חדשה לא מזמן.לצערי במצבי לחץ עובדת על הפרוייקט בשבת.כמה וכמה פעמים דיברתי איתה,הערתי לה אבל ...השאלה אם מותר לי לעיין במיילים שנשלחים אלי בשבת ביום ראשון?
תשובה
מותר לך לטפל בפניות המגיעות למחשב.
שאלה - 228986
לכבוד הרב
האם מוזכר בזוהר סבא קדישא?

תשובה
יש שם כמה וכמה.
שאלה - 228985
לכבוד הרב שלום רב, מצד איזו מלאכה אסור להשתמש בחשמל בשבת?הרב יכול להמליץ לי על ספר שמסכם מהן המלאכות שיש בחשמל?
תשובה
ישראל המבשל לך בשבת אסור לך ליהנות ממנו בשבת, וכאן מדליקים ומכבים עשרות פעמים בדקה בתחנות הכח.
עיין בספר החשמל בשבת.
שאלה - 228984
שלום לרב פולי סויה המבושלים במים ונאכלים ביד לאחר הוצאת התרמיל צריך ליטול ידיים?
תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 228983
לכב הרב שלום
בע"ה ברית לנכדי
רוצה לעשות לאחותי את הסגולה
ישנה אפשרות אחרת אם אין אפשרות לבעלה לקנות לה ולתת לה במתנה גמורה?
היא תשלם על הבקבוק, ואני אתן לבני את הבקבוק.
תודה

תשובה
לא צריכה לשלם, תתנו לה בקבוק במתנה והיא תתרום אותו לברית.
שאלה - 228982
רציתי להגיע לחתונה לאחל מזל טוב ולתת מתנההחתונה תהיה בהפרדה בחלקה הראשוןלחברתי יש בקושי משפחה ואמרה שישמח אותה אם אגיע
האם מותר להגיע ולברךהרב שיחי' ענה לתרץ ולהתעלם.

תשובה
אם יש הפרדה ללכת.
שאלה - 228981
כה"ר
לגבי מצוות שילוח הקן בס"ד קימנו המצווה. מפריע מאוד לאשה הוא גם נמצא בטווח נגיעה של הילדים הקטנים וזה לא בריא כלל אפשר להרחיק את הקן למקום אחר או לקחת הביצים ולהרוס הקן?

תשובה
תרחיקו מעט.
שאלה - 228980
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בטחתי לתרום כאן לסעודת הושע בן בארי , כמה אתן?

תשובה
ענו לך 228875 .
שאלה - 228979
לכבוד הרב שליט"א
האם אשה צריכה להקפיד על זמן תפילת שחרית תוך ארבע שעות ראשונות.
תודה רבה.

תשובה
אם יכולה.
שאלה - 228978
לכבוד רבנו שליט"א הבנתי מכבודו שאחד הדברים שייקרו בביאת המשיח זה שקורח ועדתו יצאו מהגהינם והשאלה הרי משפט רשעים בגהינם 12 חודש אז למה קורח ועדתו נמצאים שם עד עצם היום הזה?
תשובה
הם רק בפתח.
שאלה - 228977
לכבוד מרן עט"ר נר"ו
יש לנו מלחמה קשה בכמה "רבנים" שמפרסמים השכם וערב שנשים ילמדו קבלה ומביאים כל מיני ראיות של הנוצרים המשיחיים ואלה רבנים מוכרים בעוה"ר
הרב יחזק אותנו

תשובה
הם עמי ארצות לא יודעים הלכה בשלחן ערוך ואתם קוראים אותם רבנים.
שאלה - 228976
לכבוד הרב שלום רב, שמעתי בשיעורים של הרב, שכל התפילות עוברות דרך מערת המכפלה. אם כן, מדוע אין כמעט אנשים שם ביום יום?
עדיף ליסוע לשם להתפלל מאשר בשאר קברות צדיקים?

תשובה
עירב. שני ענינים, שלשתפילו. ביום עולות דרך בית המקדש ככתוב ״וזה שער השמים״, אך הבקשות והתחינות שעל הקברים עולות דרך מערת המכפלה, כמפורש בזוהר הקדוש. ואותם הנוסעים למרחקים לחו״ל לקברים בחינם הם טורחים.
שאלה - 228975
שלום לכבוד הרב שליט"א
בן 15, שיעור א' לומד השכם בבוקר לפני תפילה, וע"ח חלק מהפסקת אוכל ובהפסקה וכן בלילה לפעמים.
איך ההורים צריכים להתייחס לזה?

תשובה
תניחו לו, העיקר שלומד תורה.
שאלה - 228974
שמעתי שהצאצאים של מלכי…… הם מזרע עמלק.אם כן ,אז יהודי שמתחתן אתם ומוליד בנים ,הבנים האלו גם כן הם עמלקים?מה הרב אומר?
תשובה
שמועות בלבד.
שאלה - 228973
לכבוד הרב שליט"א. נוטל תרופות נפשיות 12 שנה.משפחה ברוכת ילדים ב"ה. עבודה מסודרת. לומד תורה כשיכול.תור לפסכיאטר בקרוב- מצב מחמיר. מרגיש כל כך שבור. תודה לרב.
תשובה
זה טבעי, הכל עובר, רפואה שלימה.
שאלה - 228972
שלום לכבוד הרב!
בקדיש אני נוהג לענות עד דאמירן בעלמא איך לנהוג שאני נמצא בדקודשא בריך הוא והחזן אמר דאמירן בעלמא ואימרו אמן האם לענות אמן לפני שסיימתי לענות דאמירן בעלמא?

תשובה
תענה בהחלט.
שאלה - 228971
שלום לכבוד הרב ! משרד הבריאות ממליץ לחסן (קורונה) גילאי 12-15 . האם לחסן? (בתי 14.5 חוששת רק אם הרב ימליץ). תודה לרב. בריאות איתנה.
תשובה
לחסן ללא חשש.
שאלה - 228970
לכבוד הרב
חדר שירות משמש לכיבוס ולתליית כביסה.
נכנסים בו מחדר אמבטיה משולב שירותים אבל יש לו דלת משלו.
האם אפשר לשמוע דברי תורה בזמן שתולים כביסה (חייב לסגור את הדלת)?

תשובה
לסגור הדלת ולשמוע.
שאלה - 228969
שלום לכבוד הרב , ראיתי דברים גדולים שנכתבו על 4 נהרות בטס כסף טהור , האם המעלה שלהם נכונה גם אם החריטה נעשתה
עי מכונה?

תשובה
דברים בטלים, נעשו בזיופים.
שאלה - 228968
לרה"ג עט"ר,
מדברים כעת על חיסון למגפה עבור ילדים.
כפי ששאלנו בחיסון למבוגרים כך אנו שואלים את כת"ר כעת.
האם לחסן או להמתין?

תשובה
לחסן ללא היסוס. כי חוששים מהמגיפה שלא תתחיל חלילה.
שאלה - 228967
לכבוד הרב
האם אמירת קדיש בסיום שיעור או של מגיד השיעור בלבד או שאפשר להצטרף אליו? היכן אפשר למצוא את התשובה לעניין?

תשובה
רק של מגיד השיעור בלבד. עיין במנוע החיפוש תשובה מפורטת. לכתוב יהא שמיה רבא. או נותן השיעור, או מכפר עוונותיהם.
שאלה - 228966
הרב אם אפשר סיוע והכוונה ליועץ שמבין בהסכם ממון עבור נישואים שניים , היינו אצל יועץ מקצועי שייעץ לנו שהבעל צריך יהיה לרשום סכום מסויים שהוא מתחייב לפרנס אותי כל חודש
תשובה
אינני מכיר. וצריך אדם נאמן לתת עצות נכונות.
שאלה - 228965
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אדם שנרדם או נימנם על הכסא כחצי שעה או קצת יותר לאחר השקיעה ולא התכוון לנמנם האם עליו לברך ברכות התורה וליטול ידים שמתוערר?
תודה לרב

תשובה
בהחלט כן. כי שינה של חצי שעה נקראת "שינת קבע".
שאלה - 228964
לכבוד כבוד הרב קניתי טלית קטן מהודר מצמר עם פתילות איכותיות, מידי פעם הקשרים האחרונים מתרופפים מאליהם וכל פעם אני קושר ומהדק חזרה.וגם בשבת,האם הטלית נפסלת לפני הקשירה?
תשובה
לקשור קצוות השמןנה חוטים, כל חוט עם עצמו.
שאלה - 228963
כבוד הרב
אחי בשיעור א' בישיבה קטנה, אנו מתגמלים אותו על לימוד בשישי-שבת. לאחרונה תקופה שקם מאוחר ומאחר ונמצא על כוונת המשגיח. האם נכון לשנות התגמול לשינה והשכמה בזמן?

תשובה
נכון בהחלט.
שאלה - 228962
שלום לכבוד הרב
אזכרה בכד בתמוז יום ראשון מתי להתחיל לומר קדיש בשורות טובות תודה כבוד הרב

תשובה
ביום השישי כ"ב בתמוז אחרי במה מדליקין.
שאלה - 228961
לכבוד הרב
אני גר בעיר נוף הגליל ת"ו. בזמן האחרון התגברה מאד ההגירה הערבית לעיר (הם כשליש מתושבי העיר). ברצוננו לערוך תפילת רבים לעצירת ההגירה. יורה לנו הרב מהו סדר התפילה

תשובה
תקראו פרק קי"ט בתהלים כולו. ואחרין 3 פעמים פרק כ יענך השם, פרק קכ"א שיר למעלות אשא עיני 3 פעמים,
בשעות היום סליחות עם תקיעה בשופר באמירת י"ג מדות. תפילת מנחה. דברי מוסר וחיזוק בשמירת השבת וגדרי הצניעות. תפילת ערבית.
שאלה - 228960
לכבוד הרב שלום רב

שאלה נולד בן עם פגם גנטי הגורם לפרכוסים,ולד בן 3 ימים א ניתן לו שם ,במצב הנוכחי לא יודעים מתי תהיה הברית ,
האם לתת שם לולד לפני הברית ?
כיצד להתפלל לרפאותו ?

תשובה
בנתיים צקראו לו בשם זמני רפאל, ולכשיתרפא וימולו אותו בעזרת השם תקראו לו בשם קבוע שתחליטו.
שאלה - 228959
שלום לכבוד הרב
בעדתנו בחו"ל היה נהוג שכשהאישה מתחתנת, בעלה היה עושה לה שינוי השם. שתי השמות מהתנ"ך. ל"ע לאחר פטירתה באיזה שם יש להשתמש כשמזכירים אותה בהשכבה?

תשובה
בשם בו היתה מוכרת ברוב ככל הציבור.
שאלה - 228958
מורי ורבי, איום ונורא, ילדי גן "דתי לאומי" מהישוב "גדעונה" השתתפו ביום חינוכי בו רשע טמא שרף את שם המפורש ואין פוצה פה?
תשובה
היום בצהריים שמעתי ויחרד לבי ויתר ממקומו, ורעדה אחזתני בשומעי את השמועה הקשה והנוראה שרשע אחד מהטמאים האומנים כתב על גליון את שם המפורש והעלה אותו באש לעיני הילדים הרכים, בסיור ממלכתי בישוב עין חרוד, מטעם משרד "החינוך" ו"התרבות" של מדינת ישראל.

כל זה נעשה ימים ספורים לפני יום שבעה עשר בתמוז, היום בו שרף אפוסטמוס את התורה, ועל כך אנחנו מתענים ובוכים. אוי לנו שכך עלתה בימינו.

אם הדבר היה מתרחש באחד מסמלי המדינה החילונית איזה רעש היה בתקשורת?
אם היה מעיז לשרוף אפילו נייר מכתבי האיסלאם היו צולבים אותו בכיכר המדינה לעין כל. והכל היו מגנים ומשפילים אותו שבעים ימים ושבעים לילות.

וכשזה קורה להבדיל אלפי הבדלות עם שם המפורש, דממה מוחלטת, ולא שמענו על כך, וזה לא על סדר היום של אותם לבלרים שכירי חרב, מלחכי פינכי, אשר מכרכרים סביב חבורת ליצנים שעלו וחטפו את השלטון. כולנו שרויים בהלם נורא.
שאלה - 228957
לכבוד הרב מוצפי, בהמשך לשאלה על גיזום עצי פרי ע"י גוי. הוא גזם לפי בקשתינו כהכנה לשמיטה בעצת הרב. אך אנו לא שמנו לב שיש על העצים פירות והוא גזם בלא לבדוק לפני. כיצד לכפר?
תשובה
להתענות לפחות חצי יום תענית מהבוקר עד 1 בצהריים.
שאלה - 228956
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ניפטרה י'ז אב תש"פ!אימתי אזכרה 11 חודש?
תודה

תשובה
האזכרה בי"ז אב, ולא ב - 11 חודש, כי יש תמימים שחושבים שבזה מסתיים האבל. ועיקר הנחת רוח וההצלה היא ביום מלאת 12 חודש.
שאלה - 228955
לכבוד עט"ר אם לא יגיע המשיח ביום ראשון הקרוב יחול יז בתמוז. מתפללים מנחה בעבודה אין סת אם אני לא יתפלל בצום בעבודה תתבטל התפילה ויהיו אנשים שלא יתפללו יורנו הרב מה לעשות
תשובה
אם אתה רוצה דווקא להתפלל שם, תתפלל ובערב תלך לבית הכנסת לשמוע קריאת התורה. וגם ברכת כהנים.
שאלה - 228954
לכבוד הרב שלום רב,

בשבת בלילה אני מניח את המברשת שיניים בתוך כוס עם מים אחרי השימוש. אמרו לי שכיוון שעבר הלילה על המים אזי יש חשש שאולי אני אבלע אותם בצחצוח הבא. האם יש לחשוש?

תשובה
שוטפים את המברשת בבוקר בשימוש חוזר.
שאלה - 228953
לכבוד הרב שליט"א שלוםהאם בימנו יש מי שיכול לגזור נידוי על מישהו מהציבור אפילו בצור לא מכובדת תודה רבה
תשובה
יש מקרים לצערינו שזו הדרך להטיל נידוי על אדם המורד בתורה הקדושה, בחכמי ישראל ועוד פרטים השם יצילנו.
שאלה - 228952
לכבוד עט"ר מאיר דרכינו
אשה המשתתפת בשיעורי ספורט לנשים בלבדומושמעים שם שירים במהלך השיעוריםהאם מותר לה להשתתף בשלשת השבועותאורך ימים ושנות חיים למורנו

תשובה
שירים אין לשמוע.
שאלה - 228951
שלום לכבוד הרב נפטר ב יד תמוז יוצא השנה יום רביעי בלילה ועד חמישי בלילה מתי עולים לבית העלמין ? מתי עושים ברכות (זה המנהג אצלנו)בין מנחה ערבית של איזה יום רביעי או חמישי תודה
תשובה
הרב השיב לך אתמול.
שאלה - 228950
הרב דיבר על מעלת התנאים
כל הבוקר חשבתי במעלתו של רבן יוחנן בן זכא
והינה במקרה מוחלט הזדמן לי ספר ילדים על התנא כשחלה לפני פטירתו וכו
עיני זלגו דמעות
תודה לרב שמקרבנו יום יום!

תשובה
תעלה ותצליח.
שאלה - 228949
לכבוד הרב
יש לי כאבי ברך חזקים והרוםא נתן לי טרוקקסיה זה אנטביוטיקה לדלקת מיפרקית למערי לא אוכל לצום אני במער גדול

תשובה
רפואה שלימה.
שאלה - 228948
לכבוד הרב שלום רב
רב אמר לי לבוא לקברי צדיקים כדי לברך אותי האם ללכת ?

תשובה
להיזהר ולא ללכת.
שאלה - 228947
לכבוד הרב

אחותי אלמוגית הודיה בת דליה דייזי חולה במחלה קשה ורציתי לשאול את כבודו מה ניתן לעשות מבחינת התפילות שתרפא רפואה שלמה?המשפחה עשתה פדיון נפש ערב ברכות ועוד.תודה

תשובה
מבצע של בני המשפחה לקרוא את ספר התהלים כולו בלי נדר.
שאלה - 228946
מורי ורבי בורא עולם נמצא איתי בכול רגע גם ברגעים הכי קשים אני רוצה לצעוק ולספר לכולם שיאמינו בהקבה ובתורתו אני רואה שליחים ומקבל באהבה גם מכאובים תודה לך אבא שבשמיים
תשובה
תתברך בכל הברכות כולם.
שאלה - 228945
שלום לכבוד הרב
שאלתי לא נכון.
אשאל מחדש האם מותר לשלוח תוכן רוחני בלווי כלי נגינה לאדם ששומע כל השנה ובשלושת השבועות שירי עגבים כמצוי אצל חילונים כדי להוריד מדרגת פשיעתו?

תשובה
אל תהיה שותף לבעל עבירה.
שאלה - 228944
לכבוד הרב שלום
עלי להקים בבית הספר בו אני עובדת מתחם צפרות וגינה. עד מתי אפשר לשתול צמחים? האם משנה סוג הצמח- עץ/ תבלין/ פרח? ובמה אני יכולה לטפל בהם בשנת השמיטה חוץ מהשקיה?

תשובה
מותר עד יום ט"ו באב.
שאלה - 228943
שלום לכבוד הרב
אני מחפש בית בישוב דתי המון זמן והמחירים גבוהים מאוד והבתים נחטפים האם בשלושת השבועות מותר לחתום לפחות זכרון דברים כדי לשמור על דירה ולאחר מכן על חוזה קבוע?

תשובה
מותר בהחלט. תחפש ישוב חרדי. כי "דתי" היום זה פולקלור וכביכול שמירת מסורת למה שמעניין אותו.
שאלה - 228942
לרב היקר
ספק דיבר איתי בגנות ספק אחר ובמוצריו כנראה מחוסר אמונה,קנאה ותחרותיות ובמקום להוכיחו שפרנסה מה' ללא קשר לאחרים,הקשבתי לו. איך אוכל לכפר על שמיעת לשון הרע? תודה

תשובה
אם אינך מאמין לדבריו אין בזה איסור.
שאלה - 228941
אימי רוצה לעבור מנתניה לחדרה (לדירה שתמיד חלמה)אנו מספר אחים בגלאי 20 עד 30 חוץ ממני כולם מתנגדים בגלל מרחק לעבודה - יקח במקום חצי שעה שעה והתרגלות למקום המגורים מה דעת הרב
תשובה
אינכם חייבים להקשיב לה.
שאלה - 228940
שלום לכבוד הרב
חלמתי בלילה חלום לא טוב על עצמי.
מה אני צריכה לעשות?

תשובה
חושבני שהוא חלום טוב מאוד.
שאלה - 228939
לכבוד הרב שלום רב
בתי עולה לסמינר רוצה לעבוד בחופש לעזור בתשלום מעוניינת לברר האם יש בעייה לעבוד ברשת של מוצרים לבית(איקאה)
תודה לרב.

תשובה
במקומות פרוצים או ששם מחללים שבת קודש אסור בהחלט.
שאלה - 228938
לכבוד הרב הצדיק
מחבת בשרית לא בת יומא שבושל עליה גבינה צהובה, איך להכשיר?

תשובה
נושא מורכב מהרבה פרטים, בנתיים אסורה בשימוש עד שתברר.
שאלה - 228937
לכבוד הרב
אני אשמח לדעת הרב בסדר הלימוד שקבעתי לי אם יש שינוי שאתה מציע אני יותר מאשמחשעה גמרא.שעה מוסרשעתיים הלכות (שבת וגם תפילה כרגע סימן נה)ושעה בית יוסף על פי הסדר

תשובה
מצויין, עשה והצלח ותמשיך בכך.
שאלה - 228936
שלום לכבוד הרב
האם לאחר שנכנסים לבית קברות יש לטבול במקווה. תודה רבה כבוד הרב חיזקו ואימצו.

תשובה
יש נוהגים כך. ואינה חובה. ומוזכר בספרים שאם הלך לדבר מצווה כגון הלויית הנפטר אינו צריך כי אין חשש.
שאלה - 228935
לכבוד הרב.אני רוצה לשמור שבת למרות שאצלי בבית לא שומרים.במידה ורק אני לא עושה לט מלאכות בשבת.אבל כרגע קשה לי להתפלל.זה שווה משהו? והאם נחשב ששמרתי שבת.תחזק אותי הרב
תשובה
תתחיל ללמוד כל יום שש הלכות שבת בנושאים שונים, ותתקדם עם הזמן, חזק ואמץ.
שאלה - 228934
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בהמשך לשאלה בציעת הפת כתוב יש לבצוע תחתונה, אמרתי בשם הרב ספרדי תמיד עליונה ביקשו מקרו היכן רשום מחילה מהרב רוצים ללמוד

תשובה
בבקשה לא לעורר מחלוקת וויכוחים מיותרים, כל אחד יעשה מה שיודע.
שאלה - 228933
לכבוד הרב הקדוש. יש אפשרות שהצדקות של לפני התפילה וכן בויברך דוד (בשמים ובארץ . ומושל בכל) לעשות כל אחד באותם 3 מטבעות ובמחיר שיוצא בסוף חודש לעשות העברה לישיבה של הרב ?
תשובה
לכל מטרה שתרצה, ואם אתה חפץ למטרה מהודרת לאברכים הורים ל - 10 ילדים ומעלה, אתה מוזמן להעביר לישיבה מדי פעם.
שאלה - 228932
לכבוד הרב
תורה היא וללמוד אני צריך
הרב אמר שצריך להדליק 2 נרות בערש'ק
מותר להדליק 7 או שחייבים רק 2 פשוט התרגלנו ל7
סליחה ותודה תבורכו בכל הטוב

תשובה
כתבתי אתמול לכולם, מי שרגיל להדחיק שבע נרות נמשיך במנהגו. אך לא יותר.
שאלה - 228931
לכב' הרב
מחילה על הטירחה אבל תורה היא וללמוד אני צריך

מה הטעם והמקור לכך שכשמניחים ביצים או אורז בתוך שקית קוקי קשורה הדק היטב היטב הדק בחמין בשרי אז גם מה שבתוכה יחשב לבשרי?

תשובה
כי ידוע וברור מעל כל ספק, שטעם הבשר עובר דרך הניילון האטות אל התכולה שבתוכו.
שאלה - 228930
לכבוד הרב אנשים מביאים ילדים קטנים לבית הכנסת והם מפריעים לשיעור ולתפילה.רוצים לרשום בכניסה לבית הכנסת שלט כל שהוא. מה הרב ממליץ?תודה
תשובה
שלא להביא ילדים קטנים המפריעים לתפילה ולשיעורים. כי יצא שכרם בהפסדם.
שאלה - 228929
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
איך אפשר להתגבר בעייני קדושה. בצורה המהירה ביותר
ולזכות לקרבת אלוקים.

תשובה
תלמד כל יום שלשנ עמודים בספר יסוד ציון בעיון.
שאלה - 228928
לכבוד כבוד הרב
רוב הנפילותי מאכילה גסה גרועה. מה לעשות?
האם לגזור עלי תענית בשלושת השבועות זה בסדר? ב''ה אני מצליח בקלות, ועכשיו בחופש יהיה פחות לאן ליצר לברוח מהלימוד

תשובה
לא תענית, אלא תתנהג כמו האנשים המיושבים בדעתם, ותאכל מעט.
שאלה - 228927
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
לצערי היום אכלתי צהריים ונרדמתי על הכסא והתעוררתי בזמן אחרי בין השמשות הפסדתי מנחה!
הצטערתי מאוד אמנם לא ישנתי לילה לפני צריך תיקון?

תשובה
כי הפכת את היום ללילה, ואת הלילה ליום.
שאלה - 228926
לכבוד הרב
האם מותר לקנות מוצרי חשמל וריהוט עד ראש חודש? רק קניה לא שימוש בהם

תשובה
מותר הכל.
שאלה - 228925
לכבוד הרב רציתי לדעת אם מותר לקנות בהריון בגדים ודברים לתינוק לפני הלידה עכשיו אני בחודש 5, ( זה ילד בהפריה אחרי חמש וחצי שנים)
תשובה
מותר הכל, רק לא בשלשת השבועות.
שאלה - 228924
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אני סובל הרבה שנים מעין הרע!

תשובה
תפסיק לפחד ושום דבר לא יפגע בך לעולם, כי אתה בעל נשמה מוגנת.
שאלה - 228923
לכבוד הרב שלום רב
לרכוש דירה בעיר נצרת עילית? האם יש הבדל בין מגורים להשקעה? כי אומרים שיש שם קליפה קשה בגלל אותו האיש?

תשובה
זה ארץ הקודש. השכינה שורה בכולה, ואין לשום ישות בעולם אחיזה בה, כי תמיד עיני השם אלקיך בה. ואין כל חשש לגור בה.הנשאר לך לברר מי ומי השכנים.
שאלה - 228922
למרן הרב מוצפי שליט"א
האם כבודו יוכל בבקשה לבאר לי את הפסוקואִם תּוֹצִיא יָקָר מִזּוֹלֵל - כְּפִי תִהְיֶה.האם הכוונה למלד את בן עם הארץ תורה?או לעמיד אדם שפל על רגליו?

תשובה
עיין בתלמוד בבלי מסכת בבא מציעא פה, א
"דאמר רב יהודה אמר רב, ואמרי לה אמר רבי חייא בר אבא אמר רבי יוחנן, ואמרי לה אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן: כל המלמד את בן חבירו תורה זוכה ויושב בישיבה של מעלה, שנאמר אם תשוב ואשיבך לפני תעמד. וכל המלמד את בן עם הארץ תורה אפילו הקדוש ברוך הוא גוזר גזירה - מבטלה בשבילו, שנאמר ואם תוציא יקר מזולל כפי תהיה".
ומי יותר מפרש מהתלמוד?
שאלה - 228921
לכבוד הרב
יש לבני בעיה רפואית (היפוספדיאס) נשלחנו ע"י יועץ רפואי לרופא מומחה שטען שהבעיה קוסמטית ואין חיוב לבצע ניתוח. אותו יועץ אומר לבצע הניתוח מה עושים?

תשובה
אם זה לא מפריע לו, אין לבצע ניתוח.
שאלה - 228920
שלום לכבוד הרב
האם יש לענות אמן על ברכת כוהנים באמצע אלוקי נצור והטעם? ב.האם בברכת כוהנים עצמה ג"כ מסבב החזן את ראשו לצדדים בתיבות וישמרך ויחונך או רק כשאין כוהנים באו"א?

תשובה
א, הטוב ביותר שיגביה עקביו ויענה אמן. ב, עיין בזוהר חדש שכתב "וישמרך" יפנה לימין, "פניו אליך ויחניך לשמאל. וראה בקול ציון.
שאלה - 228919
מורנו ורבינו. האם אביו של הרב שהיה חסיד מאוד במעשיו, היה מתפלל ערבית מבעוד יום? כי יש שמועות לכאן ויש לכאן? ומה הטעם?
תשובה
כל ימיו שהיכרתיו מילדותי זה כשלשים שנותיו האחרונות היה מתפלל ערבית בזמן פלג המנחה, ותפילת מנחה קודם לכן בזמן מנחה קטנה, כדי שלא יהיה תרתי דסתרי, וגם בחמשת השנים האחרונות לחייו עלי אדמות היה מתפלל בכותל המערבי סמול לשקיעה, ואחר כך אומר קריאת שצע בעונתה.
וטעמו היה משום שבזוהר חדש בראשית כ"ג. כתב ששערי שמים פתוחים לקבל התפילה בשעות היום עד השקיעה. וכן נראה בזוהר הקדוש ויחי רל"א.
שאלה - 228918
שלום לכבוד הרב אדם שחוזר בתשובה שנתיים לא יודע ללמוד גמרא לבד ולא הלכות ויש כמה שעות שהוא צריך ללמוד לבד מה ילמד? אם הוא לומד ילקוט יוסף וגמרא 7 שעות עם אברך? עם איזה ספר ילמד?
תשובה
יחזור על לימודו.
שאלה - 228917
לכבוד הרב
אם שומע מישהו לא שומר תו"מ שאומר שלום אבל יודע שאם אחזיר יתחיל בשיחה ויישאל שאלות מביכות שלא יכול להתחמק מלענות, אם מתעלם וממשיך בעייתי?
תודה

תשובה
ישיב לו כל טוב ויעיין בספר מיד.
שאלה - 228916
שלום לכבוד הרב,כהן אוטיסט ל"ע האם רשאי לישא כפיו?
תשובה
אם יודע לתקשר יכול.
שאלה - 228915
ברצוננו להתנצל בפני מורנו על כך
תשובה
המערכרת, בבקשה לחדול מהנוהג הפסול להשתמש באתר להודעות ובקשות אישיות. להבא לא נפרסם ענינים שאינם לתועלת הציבור.
שאלה - 228914
לכבוד הרב שלום נפטר ב- יד'תמוזהשנה יוצא יום חמישי (רביעי בלילה)מתי עולים לבית העלמין ביום רביעי או חמישי עד השקיעה ?מתי עושים ברכות ביום חמישי בין מנחה לערבית ? תודה
תשובה
הקובע הוא יום הקבורה.
אך יום האזכרה השנתית תלוי ביום הפטירה, ולכן ניתן לעלות ביום רביעי קודם השקיעה, או ביום חמישי עצמו. ברכות אינם חובה או מצווה, העיקר לימוד תורה בספר מנוחת הנפש.
שאלה - 228913
למרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א.
האם הספרדים נהגו להוציא הציציות מחוץ לבגד של הטלית קטן?

תשובה
בהחלט לא, כפי שמפורש בדברי רבנו האר"י ז"ל, שטלית גדול הוא בחינם אור מקיף, ואילו טלית קטן היא בחינם אור פנימי, והאריך בזה רבנו הרש"ש זיע"א בספרו נהר שלום. וכן ראינו בעיננו מילדותינו גדולי עולם ומצוקי ארץ רבני הספרדים שבירושלים ובכל הערים, רבותינו הענקים שבישיבת פורת יוסף, וגדולי המקובלים שזכיתי להכירם מגיל רך, ששום אחד מהם לא הלך עם ציציות בחוץ. ומור אבי ז"ל היה מקפיד בזה מאוד שלא להוציאם, ואפילו כשמי ממקורביו יצאו כמה חוטים בטעות, היה רומז לו להכניסם ולכסותם.
שאלה - 228912
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. מדוע תיקנו לומר פסוק ואני ברוב חסדך בכניסה לבית הכנסת?
תשובה
עיין בזוהר הקדוש [ויקרא ח ב] שכתב "פתח רבי אבא ואמר, ואני ברוב חסדך אבא ביתך, הכי אוקמוה דלא ליבעי ליה לבר נש למיעל לבי כנישתא אלא אי אימלך בקדמיתא באברהם ויצחק ויעקב בגין דאינון תקינו צלותא לקמי דקב"ה. הה"ד ואני ברוב חסדך, דא אברהם, אבוא ביתך דא יעקב, אשתחוה אל היכל קדשך ביראתך, דא יצחק (שכידוע יצחק נאזר בגבורה, ובעא לאכללא לון ברישא ויעול לבית כנישתא ויצלי צלותיה כדין כתיב, ויאמר לי עבדי אתה ישראל אשר בך אתפאר".
כלל זה בידינו שום תפילה לא עולה לשמים בלי הזכרת זכות אבותינו הקדושים.
שאלה - 228911
לכבוד הרב שלום רב. האם הרב מסכים שאלך לחתונה של חבירה שאינה שומרת מצוות? כי בעלי מתנגד לכך.
תשובה
שו"ת משנה שכיר חלק אורח חיים הקדמות
פעם אחת באה אשה אחת לפני רבינו ר' צבי מליסקא ז"ל, ונתנה פיתקא עם בקשה שהצדיק יתן לה ברכה שיהי' לה בן כמו רבינו הקדוש זי"ע, והשיבה את רוצה בבן כמותי, אבל תאמרי נא אם גם את אם - כמו שהיתה אמי הצדקת. וכתבתי דברים הללו לדור האחרון למען ידעו דורותינו וישמעו ויקחו לקח איך שצריך לשום כל מגמת הנפש לזה הרוצה לזכות לבנים ת"ח. ולא דבר נקל הוא הבאה בלי טרחא ויגיעה, ומי שטרח יאכל וישבע נוצר תאנה יאכל פריה".
תתבונני ותפנימי. לא ניתן להיות גם דתי וגם חילוני.
שאלה - 228910
לכבוד הרב מוצפי שליט״א כשאני בדרך להתפלל מנחה ובא אדם וביקש ממני עזרה חשובה מאוד ואני יודע שאני לא אספיק להתפלל בציבור, לעזור לו או ללכת ויכול להיות שיהיה מזה חילול השם?
תשובה
אל תהיה צדיק הרבה תלך להתפלל.
שאלה - 228909
מוזמנת לחתונה ואיני מכירה את הזוג, מגיעה כדי לשמח את חברתי הנשואה לאב הכלה- בלי לתפוס מנה.
חברתי ובעלה לא עמידים כלכלית
האם כדאי לתת מתנה לזוג או לחברתי ובעלה כעזרה עבורם?

תשובה
מתעלמים ומתרצים תירוצים.
שאלה - 228908
לכבוד הרב שלום רב
במקרה שעולה לתורה אדם שהוא סגי נהור ומברך והוא לוי ואין עוד האם מותר לענות לברכתו?

תשובה
הפוסקים נחלקו האם סומא רשאי לעלות לתורה ולברך על קריאתה, דעת האגודה, והנימוקי יוסף בשם האשכול, המהרי"ל, והרב בנימין זאב, ושלטי הגיבורים ועוד, יכול סומא לעלות לתורה, ורבנו סעדיה גאון ז"ל כתב שאם כשמקרין אותו הוא אומר מילה במילה יעלה. וכן נראה סברת הזוהר הקדוש. אמנם דעת הרמב"ם והרשב"א ז"ל, והרא"ש ורבנו ירוחם, הריב"ש ושבלי הלקט, רבנו יעקב בן חביב והבית יוסף שאינו עולה. ומכל מקום אם צריכים לו כגון שהוא כהן או לוי, או שיש לו אזכרה או שמחה וחפץ מאוד לעלות יעלוהו.
כתב מרן ז"ל בבית יוסף [סימן קמ"א] "ומה שכתב רבינו [הטור] ומיהו אם יודע לקרות כשמקרין אותו שפיר דמי. כן כתב הרא"ש בתשובה [כלל ג סימן י"ב] אם קורא עם החזן ויודע להבין ולחבר האותיות ולקרותם עם החזן מיקרי שפיר קריאה, אבל שיברך הוא על מה שהחזן קורא והוא לא יקרא כלל לא יתכן עכ"ל. והטעם מפני שצריך שידע לקרות מתוך הכתב מה שמקרין אותו, שאסור לקרות בתורה אפילו אות אחת שלא מן הכתב. וכמו שכתב רבינו ירוחם [נ"ב ח"ג כ] בשם תשובת הרשב"א [חלק ז, סימן שס"א] וכן כתוב בשבלי הלקט [סימן ל"ו] וכן משמע מדברי הרמב"ם בפי"ב מהלכות תפילה [הלכה ח] שכתב שאסור לקרות שלא מן הכתב אפילו תיבה אחת וכן נראה מלשון תשובת הרא"ש שכתבתי, וכן כתב הריב"ש בתשובה [סימן ר"ד] והביא ראיה לדבר וכן כתב מהר"י ן' חביב ז"ל". וכן כתב הרשב"ש ז"ל בתשובה [חלק ז, סימן שס"א]. והרב דוד אבודרהם ז"ל.
"ודלא כדכתב נמוקי יוסף (מגילה כד. ד"ה ר' יהודה) בשם ספר האשכול [חלק ב, עמוד ס"ט] דהא דתנן בפרק הקורא את המגילה עומד [מגילה כ"ד, א] סומא אינו קורא בתורה, היינו לומר דאינו קורא על פה, אבל אוקומי איניש אחרינא שפותח ורואה, והסומא מברך ועומד בצדו שפיר דמי. והכי מצי עביד חתן סומא עכ"ל. וכן מצאתי בשם ספר אגודה דסומא כהן קורא בתורה ,ואין לסמוך על דבריהם נגד כל הני רבוותא. וכבר כתבתי בסימן קל"ט [דיבור המתחיל והרב רבנו דוד אבודרהם] בשם רבינו סעדיה שאם הם צריכים לזה האיש שאינו יודע לקרות שיעלה לפי שהוא כהן או לוי ואין שם אחר זולתו יראה שליח ציבור אם כשיקרא לו מילה במילה יכול לאמרה יכול לקרות ואם לאו לא יעלה עד כאן".
ובשו"ת משאת בנימין [סימן ס"ב] לרבנו בנימין אהרן סלניק ז"ל [פולין ש"י – ש"פ] כתב "אם שלמים וכן רבים דרכו ועברו בתורה, ונכנסו בעובי הקורה. וכל אחד קולע השערה, סביבם מאוד נסערה. זה להתירא וזה לאיסורא, בענין אם סומא יכול לעלות ולקרות בתורה. והמאסף לכל המחנות דגלי אהבה לאורו יסעו כל עם קודש, הגאון והמופלג בדורו מוהר"ר יוסף קארו נ"ע [נוחו עדן] בספר הבית יוסף שלו. ליקט ואסף לכל הדעות ושקל וערך והעלה לאיסורא, שאינו רשאי לעלות בין המנויין. ואני אמרתי אף אם רוח המושל יעלה עליך, מקומך אל תנח. כי לעולם לא יזנח. ומימות אבי זנוח. התורה בקרן זויות מונח. כל הרוצה יבא ויטול. ומצוה אחת לא יבטל. כי זה עתה לעת זקנתי חשכו הרואות בארובות. ותכהנה עיני מראות. ולפי אשר עלתה במחשבה של הרב ז"ל יגרשני מלהסתפח בנחלת השם ותורת אמת חיי עולם. לבלתי אחשב במספר המנויין לעלות. ולכן אמרתי וגמרתי בלבי חלילה לי מלעזוב את דרך עץ החיים ומלאחוז בענפיה, אהבתי זאת התעודה, מימי קדם קדמתה. משפטה ודתה. וגם לעת זקנתי בל אשליכה. ובה אתהלכה. ואפתח בדבר הלכה. לראות על מה עשה לי הרב ככה. והנה אשא עיני אל ההרים הרמים - גבעות עולם, ואצא לעזרת השם בגבורים, אוכיחה ואערכה דברי, אברר דבריהם כשמלה, אתיצבה ואדברה בעדותיך נגד מלכים ולא אבוש. ובטרם כל אציע ואביא דעות המחברים, איש איש על דגלו באותות, כפי אשר מצאתי בחיבוריהם קמאי ובתראי, הללו אוסרין והללו מתירין. ואסדרם מערכה מול מערכה, ומתוך אלו שתי המערכות תסתיים שמעתתא, ויצא לנו הדין דין אמת בעזרת השם. ובתחלה אסדר דברי האוסרים ואחר כן דברי המתירים".
תחילה הביא דברי האשר"י ז"ל [מגילה שם] שכתב מכיוון שבימינו כל עולה מברך בתחילה ובסוף, אם לא יקרא התורה בפיו הויא ברכה לבטלה חס ושלום. והזכיר דברי הרא"ש שהבאנו לעיל שאסר, וכן הוא דעת בנו הטור ז"ל [סימן קמ"א], וכן שו"ת הריב"ש ז"ל [סימן ר"ד], ודברי הרב אבודרהם ז"ל שהביא מעשה דרבי עקיבא שנתנו לו לקרות ולא קרא מפני שלא הכין הפרשה, וקל וחומר לאותן שעולים ואינן יודעין אפילו אות אחת לקרות, וסיים בדברי רבי סעדיה גאון ז"ל שכתב שאם כשהשליח ציבור מקרא אותו תיבה בתיבה יודע לקרוא יעלה, ואם לאו לא יעלה.
וכאן הביא דברי המתירים, ובראש המחנה דברי הרב האגודה ז"ל [בבא קמא פרק ח, סימן ק"ד] שכתב במקום דליכא כהן בעיר אלא סומא מותר לקרותו לספר תורה, "כיוון דקריאת תורה מדרבנן יכול הסומא להוציאם, ואי משום ברכה לבטלה הלא גם הרואה פטור מלברך דהא בירך שחרית, אלא שמחייב את עצמו, הכי נמי לא שנא, ואי משום דברים שבכתב אי אתה רשאי לאומרם בע"פ לא, דבזה"ז אינו קורא אלא החזן וכן הוריתי לגולב"א פעם אחת". ודברי הרב נימוקי יוסף ז"ל שכתב בשם האשכול כי מה שאמרו סומא אינו קורא היינו בעל פה, אמנם להעמיד אחר לידו ויקרא מהכתב והוא יקרא אחריו שפיר דמי.
וכן כתבו המהרי"ל, ובשו"ת בנימין זאב [סימן רמ"ה], ושלטי הגיבורים [מגילה שם], וסיים את דברי המתירים במאמר הזוהר הקדוש [ויקהל ר"ד] שכתב שאחד קורא והשני שותק, כי אין לשמוע שני קולות בתורה, כי את שנים יקראו הא גורעים בסוד כבוד השכינה, וכבוד התורה. וכתב עוד הרב משאת בנימין כי מרן הבית יוסף ז"ל הוסיף לדברי האוסרים את דעת הר"ן ורבנו ירוחם ז"ל בשם שו"ת הרשב"א והרמב"ם, ושיבולי הלקט, ורבנו יעקב בן חביב ז"ל.
ובשלחן ערוך [קל"ט, ג] פסק מרן ז"ל "סומא אינו קורא לפי שאסור לקרות אפילו אות אחת שלא מן הכתב". אולם כתבו הגאון החיד"א ז"ל [ ... והחקרי לב [מהדורא תניינא חושן משפט סימן ד] כתב בשם מהר"י סוזאן ז"ל שנהגו בכל ארץ ישראל להעולת סומא לתורה. והגאון רבנו יצחק עטיה ז"ל בספרו רוב דגן [אות לטובה סימן א] כי המנהג בארץ ישראל להעלות סומא לתורה שלא כדעת מרן השלחן ערוך.
וכתב הגאון הבית חדש ז"ל "וכבר נהגו לקרות סומא בפני גדולי עולם ולא מיחו כי סמכו על המהר"י מולין שפסק כך". והביאוהו הרב עולת תמיד [שם ד], והרב מגן אברהם ז"ל [שם ד], והמחצית השקל ז"ל [שם ד] כתב בשם הרב משאת בנימין שכיוון שבימינו השליח ציבור קורא אם כן סומא שומע ממנו והוי שומע כעונה, כי השליח ציבור קורא מתוך הכתב.
והלבוש ז"ל [קמ"א, ג] כתב "יש אומרים שאין קורין סומא לספר תורה לפי שלא יכול לקרות מתוך הכתב, ואני ראיתי נוהגין בהרבה מקומות ובמעמד גדולי הדור שקורין סומא לתורה, כיון שיכול לקרות מלה במלה עם הש"ץ, ואף על פי שקורין שלא מן הכתב, בשעת הדחק ולהפיס דעתו של סומא דלא ליתי לאינצויי, סומכים בזה על הזוהר [ח"ב רו ע"א] דסבירא ליה דאדרבא דאסור לקרות עם הש"ץ בתורה, כמו שהיה הענין בנתינתה שמשה ידבר וגו' וכל ישראל שותקין. ואף על פי שאומר הסומא הברכה אין זה ברכה לבטלה, כיון דקיי"ל שומע כעונה הרי הוא שומע הקריאה מן החזן הקורא מתוך הכתב ומכוין ליה מלה במלה".
וכתב הרב מטה משה ז"ל [עמוד העבודה סימן רמ"ד] "סומא אין לקרותו לספר תורה אפילו אין שם כהן אלא הוא, ואף על גב דעל שמע פורס, כן הוא דעת הפוסקים. אך האגודה פרק החובל (ב"ק סי' ק"ד) התיר אם אין שם כהן אלא הסומא. ומהרי"ל (מנהגים קריה"ת ג') כתב, דנוהגין לקרות סומא לספר תורה דלא כדעת הרא"ש. וכן הבנימין זאב האריך בראיות ברורות ובדברים נכוחים שיש לסומא לקרות בתורה עי' בתשובותיו סימן רמ"ה".
אולם הרב כנסת הגדולה [הגהות בית יוסף קמ"א, ג] כתב שכן דעת הרשב"א בתשובה כמו שכתב הרב בית יוסף ז"ל [סימן קל"ה] שאין להעלותו לתורה, וסיים הכנסת הגדולה "ומנהגינו כמו שכתב המחבר ז"ל שלא להעלותו.
וכן כתב הגאון הפרי חדש ז"ל [קל"ט, ג] "ומה שכתב סומא אינו קורא וכו'. כן עיקר וזו היא דעת היש מפרשים שהביא הרב רבינו יונה בפרק קמא דברכות [ד, א ד"ה רב] דהא דרב ששת מהדר אפיה וגריס, היינו לפי שהיה סגי נהור ולא היה מחויב לקרות בתורה, ואין לדקדק משאר הפוסקים מדלא משני הכי משמע דסבירא להו דסומא קורא בתורה, דהא הרא"ש [בתשובה שם] משמע מתוך דבריו שסומא אינו קורא בתורה וכמו שכתב הב"י בסימן קמ"א [ד"ה ומ"ש רבינו ומיהו], ואפילו הכי לא משני הכי". וכן דעת הרב ויקרא אברהם [אורח חיים סימן ד], והרב זרע אברהם [א"ה סימן י"ג] שבזמנם נהגו בירושלים היו נוהגים שלא להעלות סומא לתורה, וכן כתב הרב ארץ חיים ז"ל [שם] שכן היה מנהגם בצפת. אולם כתב לעיל מזה [סימן ו] "וכבר נתפשט המנהג בכל תפוצות ישראל שהש"צ מקרא בתורה לכל אפילו למי שאינו יודע אפילו אות אחת וסמכו על דברי בעל האשכול, שמותר להעלות סומא לס"ת כשעומד ש"צ בצדו וקורא מן הכתב. וכן כתבו הרב בנימין זאב והרב משאת בנימין, והאגודה, והלבוש, והב"ח. וכן נהגו העולם להקל בכל ענין בין בסומא בין בכל עם הארץ שאינו יודע לקרוא כלל. וכמ"ש הרמ"א בשם מהרי"ל. וכן הנהיג הרב בעל כנה"ג ע"פ הוראה זו". [ועיין בשו"ת יביע אומר חלק ט, אורח חיים סימן פ"ג, אות ז, מה שכתב בשם ברכות המים שאין פסק זה אלא במקומות שלא קיבלו הוראת מרן ז"ל].
והגאון רבי יצחק עטיה ז"ל בספרו רוב דגן [אות לטובה ל"א] כתב כי לפי דברי הטורי זהב, המגן אברהם, והכנסת הגדולה שכתבו שסומא עולה לתורה הכי נקטינן, וכתב עוד "וכן שמעתי מפי מגידי אמת שבכל ארץ ישראל נוהגים האידנא להעלות סומא לספר תורה אפילו לכתחילה, אף שהמקום הוא אתרא דמרן. ומעשה רב".
וכן כתב הגאון רבי רפאל אהרן בן שמעון ז"ל בספרו נהר מצרים [הלכות קריאת ספר תורה אות י"ג] "המנהג עתה במצרים להעלות סומא לס"ת, וכן ראיתי מיום בואי לשרת בקודש, שעולה סומא לס"ת, והוא כמנהג ירושלים, שלא קבלו עליהם סברת מרן הש"ע שפסק (בסי' קלט ס"ג) שאין הסומא עולה לס"ת, כי רבים חלקו על מרן בזה".
וכתב רבנו חיים פלאג'י ז"ל בספרו ספר חיים [סימן י"א, אות ה] "מנהג עירנו [איזמיר] להעלות סומא לספר תורה". וכן כתב בספרו שו"ת לב חיים [חלק ב, סימן קע"ז] "המנהג בעירנו איזמיר לקרותו לספר תורה ומברך הברכה, וקורין לו בספר תורה כלכל אדם בכל זמן, וכן נוהגים גם כן למי שהוא חתן, עושים לו כסדר הזה".
וכן פסק בשו"ת ויען משה [דמ"ב, ג] שכתב, שאפילו שבכמה מדינות גדולות אשר שמענו שמעם, נהגו להעלות סומא לס"ת, וכן נהגו בצפת, זולת בבית מדרשו של מרן משום כבודו של מרן. וידוע שאין לבטל שום מנהג כשיש סברות פוסקים לקיימו, מכל מקום במקום שנהגו לפסוק כמרן, ואפילו במקום שלא נודע אם נהגו להעלות סומא לס"ת, או לא, ודאי שאין להעלותו לס"ת, שאיך נעשה מעשה לכתחלה נגד פסק מרן שקבלנו הוראותיו, ומה גם במקום חשש ברכות לבטלה, וכל שיש ספק במנהג מוקמינן ליה אדינא, וכיון שתורה יוצאת בהינומא שדעת מרן שקבלנו הוראותיו שאין להעלות סומא לס"ת, כן יש לפסוק לדינא".
ובשו"ת משה האיש (חאו"ח ס"ס יא) להגאון הרב משה הררי ז"ל, העתיק דברי הגאון הראשון לציון הרב יש"א [יעקב שאול אלישר] ברכה זצ"ל, שכתב בשו"ת שאל האיש (חאו"ח סי' ב), להחמיר בזה כדברי הרבנים האחרונים שהסכימו שלא להעלות סומא לספר תורה. וכתב הרב יביע אומר [חלק ט, אורח חיים סימן ח"פ] ממה "שלא העלה על דל שפתיו שהמנהג בירושלים להעלות סומא לס"ת, מוכח שלא היה בירושלים מנהג פשוט להעלות סומא לס"ת, שאם כן לא הוה שתיק מניה. ושכן מוכח מדברי בנו הרה"ג רב חמ"א בהערתו שם שהעלה גם כן לאסור".
גם הביא ראיה מדברי מורנו הגאון החיד"א ז"ל בשו"ת חיים שאל [חלק א, סימן ל"ח, אות ל"ו] שכתב גבי שם עזר בגט, "מעשה בא לידינו במגרש סגי נהור ששמו בפי הכל עזר וחקרנו הרבה עד מקום שידינו מגעת וקרוב לודאי כי פה מצרים לא איתי אינש ילד יולד לו זה שמו אשר יקראו עזר אלא קראו בשמו אלעזר ואח"כ קורין לו עזר. אמנם לא נתברר אצלנו בירור גמור רק דהשלוחי צבור אמרו דכשעולים לס"ת מי ששמו עזר קראוהו בשמו אלעזר אפילו העולה אומר ששמו עזר. והמגרש סגי נהור דאין מעלים אותו לס"ת ולא שייך גבי' חתימה".
וכתב עוד הגאון החיד"א ז"ל בלדוד אמת [סימן ה, אות ט] "יש מי שמתיר לסומא עם הארץ להעלותו, ובמקום שנוהגים לפסוק כמרן, לא יעלו סומא אפילו תלמיד חכם, וכן הוא המנהג בכמה כרכים ועיירות, ואין לפרוץ גדר ועיין מטה יהודה. סומא שהיה חתן, הוה עובדא וגזר עליו רב אחד שיתפלל בביתו בעשרה, ולא יבא לבית הכנסת מחמת הבושה והמחלוקת, מטה יהודה".
ובשו"ת ויקרא אברהם [אורח חיים סימן ד] כתב באורך וברוחב דעת האוסרים והמתירים בזה, ובמסקנת דבריו העלה "ולדידן אין לזוז מדברי מרן שאסר להעלות סומא לס"ת, אפילו כשהש"צ קורא. וכן ראיתי פה עה"ק צפת, בת"ח כהן וזקן שנסתמא בסוף ימיו, ומיום שנסתמא לא קראוהו לס"ת, ומיהו אם כבר העלו סומא לס"ת בשבת ויו"ט יוסיפו עולים להשלים מנין שבעה, אבל אם קראוהו כבר בשני ובחמישי, מאי דהוה הוה, כי בספק ברכות אזלינן לקולא אפילו נגד מרן. ע"ש. ורק במקום שנהגו להעלות ע"ה גמור לס"ת, מאן פליג לן לאסור לסומא להעלותו לספר תורה".

למסקנא אם עולה יש לו על מה שיסמוך, ויענו אחריו אמן.
שאלה - 228907
שלום לכבוד הרב
לעבור בין שתי נשים משכח הלימוד, מה לגבי בנות משפחה? תודה רבה לרב על מאמצו

תשובה
בגמרא לא חילקו.
שאלה - 228906
שלום הרב. לומד בכולל הלכה כל יום 9:00 עד 17:00 , ואז עובד עד 19:00 ואז עם האשה וילדים. ואז מ20:30 עד 22:00 אני בכולל ערב. מרגיש כבר חסר כוחות, מיואש ללא מימוש עצמי. מה לעשות?
תשובה
תישן מוקדם.
שאלה - 228905
לכבוד הרב שלום רב
הילדה נפלה בחצר בגן, אין להם משטח רך. היא נפצעה בפניה, מעל ומתחת העין בפה ובאף
האם מותר לנו לתבוע את הביטוח של הגן?
תודה לרב

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 228904
שלום לכבוד הרב אני אוכלת קרקר ומניחה עליו חביתה ועגבנייה מה אני מברכת ? רק על הקרקר או גם שהכל ואדמה
תשובה
רק מזונות.
שאלה - 228903
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני לומד קבוע בכולל ערב (לא מקבל כסף). יש תורמים שנותנים כסף לחלק למי שיגיע ללמוד בכולל (לע"נ וכו') האם מותר לי לקחת?

תשובה
אם נותנים מותר.
שאלה - 228902
לכבוד הרב מוצפי שליט"א

מתקיים מניין פלג ציבור ספרדי שמתחילים ערבית בין הזמן שלדעת מרן לבין הרמ"א, בערך ב18:30 כאשר לפי מרן 18:37, האם להתפלל איתם? והאם ברכותיהם לבטלה ?

תשובה
מותר להתפלל כשמסיים מנחה עד החזרה בשעה הנ"ל.
שאלה - 228901
א. השוכר דירה עם גינה, האם מקיים בזה מצות שמיטה, או שטוב שיתאמץ לרכוש חלקת אדמה? ב. האם מוטב לזרוע גינתו בשישית כדי לקיים שביתה בשביעית, או סגי בלא"ה?
תשובה
א, מקיים. ב, אינו צריך.
שאלה - 228900
שלום לכבוד הרב
אי"ה עתידים להכנס לדירה חדשה מקבלן לאחר ט באב. האם עד ר"ח אב יהיה מותר:לסגור מרפסתהתקנת מזגניםקבלת רהיטים חדשים שהוזמנו לפני 4 חודשים.

תשובה
מותר רק עד ראש חודש.
שאלה - 228899
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, הבאנו גוי לגזום עצי פרי לפני השמיטה בעצת הרב. גזם עצים עם המון פירות. איך ניתן לכפר?
תשובה
לא מובן האם גזם מה שביקשתם?
שאלה - 228898
לכבוד הרב שלום רב האם אפשר לאכול במסעדה בלית ברירה( ישיבה של העבודה וחובה להגיע) שהכשרות היא רבנות נחל שורק והמוצרי חלב הם חלב ישראל וירקות גוש קטיף?
תשובה
חובה להגיע ולא חובה לאכול.
שאלה - 228897
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כשבתי נולדה חמי ומשפחתו נתקו את הקשר והיה כעס,היום ב"ה אנחנו בקשר טוב ובשלום והבת בשידוכים וזה מתעכב מאוד, אני חוששת שמשהו במשפחה קילל.
מה לעשות?

תשובה
אל תהיו מדומיינים הם לא בשמיים.
שאלה - 228896
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לאחר לידת תאומות כעבור כעשר שנים, האם מותר לערוך מסיבת הודיה להשם יתברך בבין המצרים (כ' בתמוז) ?
תודה לרב ובריאות איתנה.

תשובה
חס וחלילה, מה בוער עכשיו???
שאלה - 228895
לכבוד הרה"ג שליט"א ישנה פרוכת אדומה ישנה מצב טוב ולא מתאימה לארון קודש צבע חום ונגה נתרמה לע"נ מתפלל שם, אם אני רוצה להחליף לתרום יותר חדשה ומפוארת
לע"נ אימי מותר.

תשובה
בהחלט כן לתרום.
שאלה - 228894
לכבוד הרב
מה יהיה עם מה שקורה במדינה שלנו מבחינת השינאה לדת ולחרדים המצב הדרדר מאוד מאז שקמה ממשלת הערב רב היום פורסם שיש מיצג במוזאון עין חרוד שבו שורפים את… הלב בוכה

תשובה
הנה הם נופלים.
שאלה - 228893
לכבוד מעל הרב
אני גר בפלורידה לידי יש רק מינין בבוקר אצל חבד
י״ג טמוז הם לא אומרים תחנון האים להתפלל שם ולעשות בצניעות תודה רבה על כול המסירות נפש של כבודו למן ישראל

תשובה
תתפלל ותאמר וידוי בצינעא.
שאלה - 228892
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
מי שמרגיש שהורע מזלו מה שאומרים מזל " נאכס" חוסר הצלחה כללי בחיים הכל תמיד נהרס משתבש ולא הולך כלום עד שאנשים צוחקים עליו איך ישנה תמזל?

תשובה
אתה עוסק בדמיונות כאנשי הרחוב.
שאלה - 228891
לכבוד הרב שלום רב
ברצוני לדעת מה אפשר לעשות לילד שיוצא עם גויה.שום שכנועים,דיבורים,טיעונים לא מצליחים לשנות את דעתו. הוא בטוח שיוכל לגייר אותה.

תשובה
זה מתחיל מגיל אפס.
שאלה - 228890
שלום לכבוד הרב. ביתי גרושה עם ילדים. הציעו גרוש לוקח כדורים פסיכיאטרים כל יום כמה פעמים ביום. מאוזן עם הכדורים. האם כדאי . מתלבטת אם חלילה לא יקח כדור מה יקרה מה דעת כב' הרב ?
תשובה
בהחלט בעיה. ומה אם יום אחד יחליט לנטוש?
שאלה - 228889
לכבוד הרב שלום רב
אני נמצא עכשיו לפני מבחנים לישיבות מה אני אמור לעשות ואיזה סגולה יש בשביל שאני יתקבל לישיבה תודה מראש רבה רבה על כל מה שהרב מפנה מזמנו בשבילנו

תשובה
תלמד בחשק ובמרץ.
שאלה - 228888
מורנו הרב שליט"א. האם צריך לעמוד כאשר חתן עולה לתורה בתוך 7 ימי המשתה שלו? (ראינו ההערה בספר הנפלא 'חופת ציון' עמ' תעב אך לא הבנו האם זו דעת מורנו הרב)
תודה על ההכוונה לדורנו

תשובה
בהחלט כן לפחות כשעובר בהלוך ובחזור.
שאלה - 228887
לכבוד הרב, מה מברכים על חמאת בוטנים ללא חתיכות בוטנים
תשובה
אם עיקרו בטנים ברכתו האדמה.
שאלה - 228886
לומד בספריו של הרבהרבה סגולות להינצל מגהנם לא עלינוהרי אין צדיק שלא יחטאוהרי גהנם הוא כדי לנקות את האדםאז מי יעשה את הפעולה הזו?
אני בעל תשובה זמן רבוקשה ללמוד בחוסר תקווה

תשובה
העיקר זה לימוד תורה.
שאלה - 228885
לכבוד הרב שליט"א
אישורי בנייה שאמורים להתקבל עד סוף השבוע, האם ניתן להתחיל בנייה עד ר"ח אב ?
שנזכה לבניין בית המקדש בב"א

תשובה
עד ראש חודש מותר.
שאלה - 228884
לכבוד הרב שלום רב
האם אפשר לכתחילה להכין בשבת קפה שחור עי עירוי מכלי ראשון ( כפי שמופיע בחזוע ועוד)?

תשובה
עשה לך רב.
שאלה - 228883
לכבוד הרב שלום רב
אם ישנה אפשרות בשבת למסור שיעור לאנשים מסורתיים בינוניים פשוטים מה הרב ממליץ למסור להם באיזה עניין. בעבר היו מוסרים להם שיעורים בגילגולי נשמות.

תשובה
מדרשים ומשלים.
שאלה - 228882
חמותי תחי' בישלה לנו ממולאים של בצל ועלי גפן.שמעתי על חומרת אכילת עלי גפן בגלל שלא ניתן לנקותם. האם מותר לאכול את הבצלים הממולאים? יצויין שמנקה את העלים בסקוטש עם סבון.
תשובה
הרב השיב לכם אתמול.
שאלה - 228881
לכבוד הרב שליט"א, גיליתי בסופר חבילות של פרגיות שעליהם הודבקה ע"י הבד"צ בטעות מחיר של חזה עוף. הבדל של עשרות ש"ח. העובד מיהר ואסף הכל. האם היה מותר לי לקנות במחיר הטעות?
תשובה
על פי התקנון אתה רשאי לשלם מה שרשום על המוצר.
שאלה - 228880
שלום לכבוד הרב
בדקנו את התפילין וברוך ה' הן מהודרות.האם הילד(יתום)יכול להשתמש בהן (של אביו (נפטר צעיר)או לרכוש חדש?

תשובה
הבן שיחיה ויצליח ישתמש בתפילין של אביו ויהיה לו נחת רוח גדולה בזה.
שאלה - 228879
לכבוד הרב שליט"א

קראתי בדורש ציון את הסיפור על רבי פנחס ובנו נחמן קטופא
האם ידוע יום פטירתם ? האם רבי פנחס או רבי פנחס בן יאיר או אחר הוא ?

תשובה
הם חיו בתקופה מאוחרת יותר.
שאלה - 228878
לכבוד הרב אחרי כמה פגישות ראוי לקבוע תאריך לחתונה ותוך כמה זמן מתחתנים מהפגישה הראשונה ?אנחנו אלמן ואלמנה.
תשובה
לא יותר משלשה חודשים.
שאלה - 228877
לכבוד הרב
כאשר מכינים סלט מהיום למחר לקחת לעבודה, יש בעיה אם יש בצל חתוך בפנים ?

תשובה
כיוון שהוא מעורב בירק הוא מותר.
שאלה - 228876
שלום וברכה לכבוד הרב
לגבי בציעת הפת בשבת הרב תמיד למדנו לבצוע על העליונה,
בבית הכנסת למדנו אחרת אמרתי בשם הרב שבוצעים על העליונה
התעקשו איתי שטועה אני אשמח למקורות בעניין

תשובה
בוצע את העליונה. שהם יביאו ראיה.
שאלה - 228875
לכבוד הרב הבטחתי שאם בני יתקבל לישיבה אתרום לזכותו של הושע בן בארי כמה צריכה לתרום לסעודת עניים הזו?
תודה על התפילות של הרב,אנחנו מרגישים אותם ה' יאריך ימיך בטוב ובנעימים

תשובה
עלות ארוחה לעשרה סועדים.
שאלה - 228874
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אתמול שלחתי שאלה ,איפו אני מוצא את התשובה ?תודה

תשובה
ומה היתה שאלתך? תשתדל לחפש ותמצא.
שאלה - 228873
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר לטוס בשלושת השבועות?
תודה

תשובה
רק לצורך רפואי.
שאלה - 228872
לכבוד מו"ור בת 3 חולה השם ישמרה שיעול קשה מאוד חייבת אנטיביוטיקה.אבל היא לא מוכנה לקבל ומשתוללת.האישה בנידה וזה מאוד קשה ואין אנשים במיוחד בלילה לתפוס אותה ולהזהר מאוד?
תשובה
האם תתפוס אותה ואתה תשקה אותה. בנוסף לכך תתייעץ עם רופא הילדים.
שאלה - 228871
שלום לכבוד הרב

אישה הנוהגת להדליק 7 נרות בשבת עפ"י( דעת האר"י) וביו"ט 5 ו-6 ביו"כ עפ"י מספר העולים לתורה ורוצה להמשיך במנהגה צריכה להפסיק?

תשובה
רבנו האר"י ז"ל לא דיבר בזה, המקובלים האחרונים דיברו, עיין שיבת ציון.
לשאלתך יכול להמשיך.
שאלה - 228870
לכבוד הרב שלום רב מבקשים ממני מידי פעם לדרוש בבית הכנסת ולמרות שאני לומד הדרשה לפעמים קורה שאני מתבלבל אני רואה אנשים בקהל שמזלזלים על כך שאני מתבלבל האם להמשיך תודה לרב
תשובה
תרשום לך את נואים המדוברים על פתק, ותסתכל ותאמר, קודם לכן תעשה תץרגילים בבית לבדך לומר את סדר הדברים.
שאלה - 228869
כבוד הרב,
אני לא מוצאת עבודה ובמקצוע שלמדתי אין לקוחות,וגם להורים שלי יש דוחק בפרנסה,
מה לעשות?
נכנסתי למדרשיה עם לימוד 3 שעות כל יום ויש לי צער שאין פרנסה

תשובה
לומר כל יום תהלים כ"ג מזמור לדוד השם רועי, וכ"ד לדוד מזמור.
שאלה - 228868
שלום לאבוד הרב,
ב"ה מתפללים במניין ותיקין.
עכשיו כשהנץ מוקדם מגיעים למצב חסר 1-2 למניין.
מגיעים עד ישתבח
עבר הנץ ולצערנו אין מניין, מותר לצאת מביהכנ להמשיך עם מניין של 6?

תשובה
בסיום ברכת ישתבח אפשר לצאת למנין אחר. וליזהר לא להפסיק בשום דיבור.
שאלה - 228867
יום הפטירה כא תמוז תשפ.האזכרה של השנה ביום ד אור לכא'תמוז.מותר לעלות לקבר לפני השקיעה ואח"כ הלימוד? במקום לעלות בחמישי בבוקר.ע"מ לא להטריח למחרת את המגיעים מחוץ לעיר.
תשובה
בהחלט לעלות אחר הצהריים, לחזור להתפלל מנחה וערבית ולימוד.
שאלה - 228866
לכבוד הרב שלום רב
בתור גבאי אני מלווה משפחה אבלה מהציבור הכללי. מה לייעץ להם לגבי תפילות השבת? האם להתפלל בביתם או להגיע לבית הכנסת.

תשובה
להגיע ברגל לבית הכנסת.
שאלה - 228865
לכבוד הרב שליט"א
ב"ה העברנו סכום לישיבהמחר אזכרה של אימי ז"ל (שמה בשואל) אם אפשר ללמוד בעבורהתודה רבה

תשובה
מרגע זה לומדים לעילוי נשמתה.
שאלה - 228864
לכבוד מרן עט"ר שליט"א
תמיד הסתפקתי בעניין עלות השחר ולמדתי את העניין בהמון ספרים
ולמדתי את שיטתו של הרב הגאון הקדוש ניסים כצ'ורי זצ"ל בספרו מעשה ניסים
אני יכול לנהוג כך ?

תשובה
בינך לבין עצמך תנהג כפי שבחרת, לכולם לנהוג כפי מרן השלחן ערוך ז"ל.
שאלה - 228863
לכבוד הרב אני גר בגליל וכתוב בגמרהבעיקבתה דמשיחה הגליל יחרבהאים כדאי לעבור דירה לירושלים
תשובה
זה לא הגליל שלנו. זה רמז.
עיין לרבנו עמנואל חי ריקי זצ"ל והי"ד. שכתב בחיבורו הון עשיר מסכת סוטה פרק ט
"וכאשר זכני ה' לעלות לארץ ישראל פה צפת תוב"ב שהוא ארץ הגליל בשנת התע"ח, עיני ראו ולא זר איך בעונותינו הרבים כן היה, כי כלו מלא בתים חרבות, אבל ת"ל שמחתי כי ראיתי בשני שנים שנתעכבתי שם שמדי יום ביום בונים אותם, ואומר אני שזהו סימן טוב לביאת הגואל במהרה בימינו, שאם היה בא בהיותו חרב לא היה מקום לדור לגליות הנקבצות, וכן מצינו בביאה ראשונה שארז"ל (מכילתא פתיחתא בשלח) שעכב הק"בה את ישראל במדבר ארבעים שנה כדי שבמשך אותו זמן תחזור הארץ לאיתנה מאילנות ובנינים שהרסו ועקרו האמוריים ביציאת ישראל ממצרים, כי סבורים היו שיכנסו לארץ תיכף ומיד כדי שימצאו אותה חרבה, ומשחזר הארץ לאיתנה הכניסם לארץ, וכה יהיה בע"ה בביאת משיחנו שיבא בב"י שיתגלה תחילה בארץ הזאת של הגליל כדאיתא בזוהר [שמות ט א]".
שאלה - 228862
לכבוד הרב שלום רב.תודה על הכל.רציתי לשאול כבר שנים מדליקים 6 נרות שמן לכבוד שבת.האם להפסיק? צריך התרה?.תודה רבה .
תשובה
למה שש? תעשו התרה.
שאלה - 228861
לכבוד הרב שלום רב לגבי התשובה שאם מאחר קורא את קריאת שמע במלואה בקורבנות .רציתי לדעת האם במקרה כזה מי שקורא את שמע במילואה איבד את קריאת שמע של רבנן ששם ראיתי שמכוונים לזה ?
תשובה
לא מאחרים רק מי שחולה לא עלינו, כולנו שבים בתשובה וקמים מוקדם, בגלל זה הגאולה מתעכבת.
שאלה - 228860
שלום לכבוד הרב
ב"ה זוג חרדי . אוהבת תורה ומוכנה למסור נפשי . בעלי לומד רוצה גם לעבוד עד כמה השתדלות שלי לזכות בתורה? (בצער שהוא עובד ..) בדמעות מתפללת לזכות בילדים צדיקים..

תשובה
תשכנעי אותו לא לעזוב את התורה, כי היא לנו חיים מאושרים.
שאלה - 228859
אני אמא ל3 ילדים קטנים שמכניסה אותם למסגרות בבוקר יוצא שאני מתפללת בסביביות השעה 9:15 אחרי שמגיעה לעבודה
שאלתי עד איזה שעה אני יכולה להתפלל תפילה שלמה שמע ישראל ועמידה

תשובה
מצויין, את יכולה להתפלל גם קצת מאוחר, כי אינך גבר.
שאלה - 228858
לכבוד הרב
כאשר לא בישיבה(חופשים) אני רגיל להתפלל בבכנ"ס ב7:30 ק"ש זמן מג"א האם כדי לעודד בן דוד להתפלל אפשר ללכת למניין נוער ב8 זמן ק"ש כגר"א אך לא יודע אם רצינים שם
תודה רבה

תשובה
בשום אופן לא. תתמיד בהשכמה ואל תוותר.
שאלה - 228857
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, מקפידה ב"נ לסיים סעודה שלישית לפני השקיעה. נשאלתי ע"י אנשים יראי שמיים מה המקור ולא ידעתי להשיב.היכן לברר המקור והטעם?
תודה

תשובה
צריך לסיימה קודם השקיעה, מי שאינו לומד הלכה אין ידע?
שאלה - 228856
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם החיים פה עם המשפחה בעל אישהילדים זה רק פה .?כול הטירחה הדאגה חיי משפחה נישארלנו לנצח גם למעלה תודה לרב הכבד שלנו השם ישמור אותך

תשובה
השם יתברך רואה אתכם בכל רגע ורגע, משגיח עליכם ושומר אתכם, ושכרכם גדול לעתיד לבוא.
שאלה - 228855
לכבוד הרב שלום רב .מברז המים הקרים אצלי במטבח ,יוצאים מים חמים בשעות היום ,מכיוון שהצינור עובר בגג הבניין .האם ניתן להשתמש בברז בשבת?תודה רבה
תשובה
כן בהחלט, כי זה מהשמש.
שאלה - 228854
לכבוד הרב, טבלתי לפני שבוע
היום ראיתי כתם בהיר על... , האם ... מקבלת טומאה?
תודה כבוד הרב ומחילה

תשובה
בנתיים טהור.
שאלה - 228853
לכבוד הרב שלום רב
האם ברגע שעוברים ניסיון של שמירת העיניים בהצלחה זה שעת רצון לתפילות?

תשובה
כשעוסקים בתורה בהתלהבות.
עצתי לך אל תחשוב כל הזמן על העיניים ושמירתם, ואל תעורר את הצד השני.
שאלה - 228852
לכבוד מורנו הרב שליט"א, הקורונה מתחילה להתפשט, ויש צעירים חולים מה עלינו לעשות ועל מה עשה השם ככה לנו שהתחלנו לסגל לאחור?
תשובה
דע, שהמצב החומרי והפיזי תלוי במצבינו הרוחני, כי בעם ישראל הנשמה והגוף מחוברים יחד, ולא יתכן לנתקם. וכיש אנשים הרוצים לנתק אותנו מהשורשים זו התוצאה.
שאלה - 228851
לכבוד הרב
חיולני או מי שלא נזהר משמיעת כלי נגינה בשלושת השבועות ושומע שירי עגבים.מותר לשלוח מסר רוחני בלווי שיר עם כלי נגינה?
בברכה

תשובה
עוון גדול בידו שמכשיל את הרבים, ואין מספיקים בידו לעשות תשובה.
שאלה - 228850
שלום לכבוד הרב
התחיעצתי עם כבוד הרב לגבי חזרה לעבודה כמטרה במשרד החינוך ( בעקבות קושי בלידת ילד עם צרכים מיוחדים) וכבודו ייעץ לחזור. האם כדאי לחזור בהדרגה לחצי משרה?

תשובה
איך שיותר נוח בשבילך.
שאלה - 228849
לכב' הרב הצדיק:)
אני מבקשת מכל הציבור הקדוש שפה להעטיר תפילה בדמעות שליש , שהממשלה ה... שקמה תיפול בע"ה!!!! הם שונאים את הדת והיהדות בצורה לא אמיתית. בורא עולם איתנו!

תשובה
וגר חתול עם קרנף, וזאב עם כבש, ואין ביניהם מכנה משותף אחד, רק שנאה לקדשי ישראל.
שאלה - 228848
מי לנו אוהב כמוך לעדת יוצאי אתיופיה.כמה שונאים לנו ולעורינו, כמה מרחיקים מתורת ה' הרחיקונו ועודם,המשתייכים בפני עצמם ליראי ה'. תודה רבינו, אור עינינו אוהבים אותך מאוד
תשובה
דע, כי אותם המרחיקים ושונאים אתכם אחינו היהודים, הם עצמם ספק יהודים, כי לא נודע לנו שרשם ומוצאם, ואמרו חז"ל במסכת קידושין ע, א. "אמר שמואל כל הפוסל במומו פוסל". והוא היה ראש חכמי התלמוד וסוף חכמי המשנה.

מילדותי הכניס בלבי מור אבי ז"ל כמיהה ואהבה וגם געגועים ליהודי אתיופיה וחקר ודרש בספרים אודותיהם, והשתוקק לראותכם עולים לציון ברינה.
שאלה - 228847
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך הרב אמר להדליק בערב שבת שתי נרות רציתי לשאול למה דווקא שתיים ולא יותר תודה
סליחה על הטירחה השם יברך אותכם בכל הטוב תמיד

תשובה
אחד כנגד זכור ואחד כנגד שמור. וכל הנוסיף גורע כפי שפסק הרב מחצית השקל ז"ל בהלכות שבת.
ב, על כל זאת אסור הדבר מפני שיש חשש דליקה חס ושלום בשבת, ויבואו לידי סכנת נפשות וכן לידי כיבוי בשבת חלילה.
שאלה - 228846
לכבוד הרב שלום רב

נכנסתי בטעות עם תיק גב מלא באוכל לבית הכסא האוכל בקופסאות סגורות האם נאסר הכל?

תשובה
הכל מותר, להבא אל תיכנס עמם.
שאלה - 228845
מורי ורבי סיר שבישלו בו עלי גפן ביחד עם בצלים ממולאים וקישואים וכו האם צריך לאסור לאכול ממנו גם את הממולאים בכלל אם אני חושש לעניין עלי הגפן בשורות טובות לרב
תשובה
חכמי ארם צובא היא העיר חלב, עיר של חכמים קדושי עליון, החרימו את עלי הגפן כי מלאים תולעים כפי שעיננו רואות. ולכן כל זהתבשל עמהם אסור באכילה.
שאלה - 228844
לכבוד הרב שליט''א
בקשר לשיעור בעינין הקדיש
למי שייך הקדיש שאחר ברכת הלבנה? האם יש עינין שכל היתומים יאמרו אותו אפילו אחרי שנים עשר חדש?
בברכת "ותעצר המגיפה" מחו''ל.

תשובה
רק החזן בלבד.
שאלה - 228843
לכבוד הרב בעלי שיזכה לחזור בתשובה לא צם ט באב ואני בגלל ענין רפואי סגרנו נופש ומגלה שזה נפל מיום ראשון שזה יום תשעה באב האם מותר ליסוע אך בלי שירים ובלי כניסה לים ובלי בשר...
תשובה
תשעה באב הוא יום אבל כבד על חורבן בית המקדש, ולאורך כל הדורות אירעו בו דברים קשים לעם ישראל.
יום זה הוא מסוכן ביותר כי הסיטרא אחרא גוברת בו מאוד, וכל העושה בו פעולה נידון לכישלון בר מינן ומזלו נופל לא עלינו, ולכן אין לצאת בו לחופשה בכל מחיר, אלא תישארו בביתכם ותיזהרו בו ממידת הדין לא עלינו פן חלילה יתגברו המקטרגים השם יצילנו.
שאלה - 228842
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם אני צריך לשבת בתוך עמי אנכי יושבת? או במקום החשוב במקום הרב? היות ורק אני יודע הלכה ובן תורה בביהכנ"ס של עמי ארצות?

תשובה
תשב במקומך הקבוע ותלמד תורה עם עם השם יתברך ושכרך כפול מן השמיים.
שאלה - 228841
לרב היקר
רוצים להושיב סנדק תכ ראש ישיבה בעל מידות טובות ונעים הליכות
אך לצערינו הוא חולה במחלה והרופאים אפשר לומר שהרימו ידיים
האם אפשר/רצוי/כדאי הוא סביב גיל 60-70
תודה

תשובה
תושיבו חכם אחר גדול בתורה.
שאלה - 228840
לכבוד הרב מוצפי
מחילה מכבודך על השאלה!
אני בצער הרבה זמן ברוך השם עוד אחרי תורה ותיקון חצות וכו מה אעשה

תשובה
תתגבר ותתחזק בתורה וביראת שמים.
שאלה - 228839
לכבוד הרב שליט"א
א. האם מותר לענות אמן לאחר שנטלתי ידיים לסעודה?
ב. כמה חזרות הרב ממליץ בלימוד הבקיאות בגמרא
תודה רבה.

תשובה
א, מותר לענות אמן. ב, פעמיים.
שאלה - 228838
למו"ר אני בטיפולי פוריות ובע"ה יום רביעי בע"ה אני אמורה לעשות שאיבה (השגחה ממכון פועה) כרגע רואים רק 3 ביציות. כל רצוני ילדים לעבודתו
תשובה
בעזרת השם כן יקום וכן יהיה.
שאלה - 228837
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם שמבקשים לרפואה שלמה לכמה אנשים גברים ונשים ומזכירים את שמם האם לומר אל נא רפא נא להם או לה ?, כפי הפסוק
תודה לרב ורפואה שלמה

תשובה
לא משנה כלל.
שאלה - 228836
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם ספר תורה זה תיקון גדול לעילוי נשמת הנפטר.מה המעלה של כתיבת ספר תורה לעילוי נשמת נפטר.האם יש בכך גם מעלה ותיקון לתורם של הספר מה מעלתו של התורם?

תשובה
הכל תלוי אם הסופר ירא אלקים מאוד, בקי בכל ההלכות וכתב ידו נאה ביותר.
שאלה - 228835
לכבוד הרב
אם אדם שחושש שיעבור זמן קריאת שמע של שחרית והוא נמצא בקורבנות האם כשמגיע לקריאת שמע של הקורבנות אומר אל מלך נאמן ואז קריאת שמע כולה והאם אפשר ללא טלית ותפילין
תודה

תשובה
בהחלט כן, אך חייב לעשות כל מאמץ לקום מוקדם.
שאלה - 228834
לכבוד הרב מוצפי שליט"א מאז שבן משפחה שלנו נפטר יש לנו צרות האם יש כוח לנפטר לעשות לנו רע ? איך יוצאים מהצרות אולי עשו לנו עין הרע?
תשובה
זה בגלל הדאגה והצער, תשתדלו להשתחרר ויהיה לכם טוב.
שאלה - 228833
שלום לכבוד הרב,במידה והזמן דוחק , מה עדיף? לצאת מהבית עם טלית ותפילין ולטבול אחר התפילה או ללא טלית ותפילין ולטבול לפני התפילה ולאחר הטבילה להתעטף ולהניח ברחבת ביה"כ.
תשובה
לטבול ולהניח בחצר.
שאלה - 228832
מורי ורבי,
הרב מלווה אותי כבר מעל עשור בכל.
זכינו במחיר למשתכן ויש קצת אתגרים בנושאים הכספיים.
בבקשה,אם על המלך טוב,לא נצרכה אלא לברכה,שאם טוב עבורנו, חפץ ה' בידינו יצלח

תשובה
תקבל עליך לקבוע עתים לתורה והכל יסתדר.
שאלה - 228831
שלום כבוד הרב
אשכנזי ומעויניין להתחיל להניח רבינו תם בצינעה,האדם שמכר לי את התפילין של רשי אמר לי שלפי הבן איש חי תפילין של רבינו תם קדושות יותר ולכן עלי להשקיע יותר כסף?

תשובה
ייקור בלתי מוצדק ואולי סחטנות. כי אותה עבודה ואותו זמן כמו בתפילין של רש"י.
שאלה - 228830
לכבוד הרב שליט"א.האם יש עניין לתרום לעילוי נשמת כיסוי לנפטר שיהיה בחדר טהרה תודה רבה לרב שליטא
תשובה
כיסוי לארון קודש, כיסוי מהודר לתיבה בבית הכנסת.
שאלה - 228829
לכבוד הרב שלום וברכה! האם מותר לבני בן ה15 ללכת לרופא שיניים בשלושת השבועות? תודה מראש,ושנזכה בע"ה לגאולה במהרה!!!
תשובה
מותר, כי שיניים אם מזניחים זה בלתי הפיך.
שאלה - 228828
לכבוד הרב יש איסור בשבת לקרוא לאור הנר.מה הדין אם גוי נכנס לחדר בו הנר נמצא והדליק את האור וגרם לתוספת אורה האם אוכל אז לקרוא?
תשובה
אם הדליק לצרכו, מותר להשתמש, הדליק לצורך ישראל אסור.
שאלה - 228827
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אשה מבוגרת בשלבים האחרונים של תהליך גיור, הביאה ילד עם יהודי, הילד נפטר לפני שנים, מבקשת לעשות לו השכבה, מותר או אסור?

תשובה
אפשר.
שאלה - 228826
מורי ורבי שליט"א. אני הקטן כואב לי שכואב לכם. ישלח הקב"ה דברו וירפאכם רפואת עולמים. והרגלים האלה שרצות לדבר מצווה ישובו לאיתנם הראשון ולא יעדי זיווה ויקריה עד עולם אוהבך
תשובה
אמן ואמן, לא כואב לי כי ברוך השם עוסק בתורה.
שאלה - 228825
עבור הרב אמר שמיר על מיתת הצדיקים מכפרת.
אין לי ראש מעיין
לומד ילקוט יוסף את פסקיו של מרן זצל מסתכל בתמונות בוכה ומתגעגע אליו אףעלפי שאין לי תפיסה בו בכלל
האם זה בגדר שמכפר?

תשובה
אשרי חלקך, אך תלמד בספריו בעיקר בחזון עובדיה.
שאלה - 228824
לכ' הגרב'צ שלוםבשיעור בזוהר הבנתי שאין מושג של זמן בגו עדן
אך יסתדר עם בגן עדן

תשובה
לפי זמן ירושלים. כמפורש בפוסקים ובמפרשים, וכן כתב מאור עיננו הרש"ש זיע"א.
שאלה - 228823
תלמוד תורה מנהריה סביבות שמונה וחצי בערב רוצים לקבל שיחת חיזוק קצרה מהרב .מגיעים לירושלים תהיה אפשרות ????
תשובה
ברוכים הבאים.
שאלה - 228822
שלום לכבוד הרב שלום
איזה גובה בני אדם היה במהלך ההיסטוריה? הגמרא אומרת שמשה רבנו היה כמה מטרים , ממתי זה השתנה , ושיבוא משין איך נעמוד ליד כל חכמי ישראל? איך יכנסו בדלתות?

תשובה
משה רבנו עליו השלום מיוחד בדורו היה.
שאלה - 228821
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
איזה זכות ד נתן לנומבדור הזה השיעור במוסיוף היום היה מאלף שבאלפים הרב יברך.אותנו שילך ליצכאב הברך תודה לד על שדתל תרב בדור שלנו

תשובה
ברוכים תהיו תמיד.
שאלה - 228820
לכבוד הרב
ראיתי בבן יהוידע ועוד כמה מקומות שאדם שעושה עבירה על דעת שילמד תורה ויתכפר לו, השם לא מוחל לו. מה יעשה אדם כזה איך יעשה תשובה שירצה?

תשובה
לאחר שישוב בתשובה, ילמד תורה ויתכפר לו.
שאלה - 228819
לכבוד הרב, אני צריכה לעבור ניתוח שבו מוסרות רקמות עור האם עליי לקבור אותם .
תשובה
כדאי בהחלט.
שאלה - 228818
שלום לכבוד הרב,
כפי הדוע לי, ערלת מילתו של בעלי שמורה בבית הוריו עד היום. האם יש בכך בעיה? אשמח לשמוע על כך וכן מה לעשות אם כן כיום.
תודה רבה.

תשובה
בוודאי יש בעיה, צריך לקוברה בעפר משום הכתוב "ונחש עפר לחמו".
שאלה - 228817
לכבוד הרב
האם יש ברכה להתחיל עבודה חדשה בשלושת השבועות?
תודה ותזכה למצוות.

תשובה
אפשר להתחיל ללא חשש.
שאלה - 228816
לכבוד הרב שלום,
מזה שנים אני מוציא את השבת כשיטת רבינו תם, ולאחרונה יש לי בעיות בשלום בית בעקבות זה.
האם אני חייב לעשות התרת
נדרים?

תשובה
התרה בפני שלשה אנשים כשרים.
שאלה - 228815
שלום לכבוד הרב
בעדתנו הקדושה, ישנו מנהג שבזמן הלוויה ל"ע קוברים את הנפטר יחד עם הטלית שלו לאחר שפסלו את הפתילות. האם יש בזה בעיה?

תשובה
אם פסלו את הציציות, אין איסור.
שאלה - 228814
שלום לכ הרב
מה עושים חוץ מתהלים לע"נ אחותי שחיה בחו"ל שנים,התגרשה האמינה בנוצרי חלתה ומתה מסרטן וגופתה נשרפה לבקשתה.
מה עלה בגורלה באותו עולם לא נותן לי מנוח כבר 3 שנים.

תשובה
לבנות מקווה טהרה לעילוי נשמתה, אולי יכפר בעדה.
שאלה - 228813
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה, הרב כותב שמי שלא הספיק פסוקי דזמרה ישלים לאחר התפילה
אך פסק בילקו"י שלא לאומרם וז"ל
אם לא אמר פסוקי דזמרה.. אינו רשאי לאומרם בברכה לאחר התפלה

תשובה
ישלים בלי ברהה, אל תלמד לבד.
שאלה - 228812
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
זכינו היום לברית מילה שמנו את העורלה בכלי עם עפר מה לעשות אתה ?האם לקבור אחרי בית כנסת?

תשובה
לקבור אחר ההיכל מבחוץ.
שאלה - 228811
שלום לכבוד הרב
האם הכנסת ספרי קודש( תרומה) לספריית בית הכנסת מחייבת אישור של הגבאי/חבר הנהלה?

תשובה
נכון מאוד.
שאלה - 228810
לכבוד הרב שלום,
במקום העבודתי מתקיימת ת.ערבית מבעוד יום.
אני משתדל ב"נ להתפלל אחרי צה"כ בבית.
ביקשו ממני להשלים מניין (עשירי), בלעדיי כל ה9 לא יתפללו במניין.. מה עושים?

תשובה
תתפלל עמהם, ותשלים קריאת שמע בצאת הכוכבים.
שאלה - 228809
יש לי ניתוח קיסרי ביום שני.קראתי על אופי האדם לפי היום שנולד ואני מעדיפה שיהיה בחמישי אך כבר תורים פנויים.
לחפש בית חולים שיש בו תור פנוי על אף שאני מעדיפה במקום בו נקבע לי?

תשובה
זה ספר שלאתלמיד חכם כתב אותו.
שאלה - 228808
שלום לכבוד הרב
רציתי לשאול אם אפשר שאני יגיד חאמא שלי שיקחו את הכתובה שלנו לבדיקה בלי שבעלי יודע?
(יש לנו קצת בעיות בשלום בית)

תשובה
אסור לפתוח הכתובה זה גורם למריבות בר מינן.
שאלה - 228807
שלום לכבוד הרב שליטא
אפשר לחתום על חוזה לקניית דירה
אחרי יז' בתמוז?

תשובה
עד ראש חודש אב.
שאלה - 228806
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, שלום רב אב שנולד לו בן האם אומר באופן פרטי(לא ציבור)נפילת אפיים ביום הלידה. שחרית ומנחה. תודה מראש לכבוד הרב ושבוע טוב.
תשובה
אומר הכל כרגיל.
שאלה - 228805
במחילה מכבוד מורנו האם יוכל לכתוב לנו מי אלו האוסרים עלייה להר הבית לתועלת הציבור ומתפללי בית הכנסת
תשובה
למעלה משלש מאות גדולי הדור, יכלה הזמן ולא אספיק לרושמם.
שאלה - 228804
לכבוד הרב שלום רב
כיוון שהיום יצאתי לחופשת הקיץ למשך חודשיים אשמח אם הרב יעזור לי להכין לוז מסודר ללימוד
מפחד מהבטלה זה הוביל אותי כבר למקומות רעים
בן 13
תודה ומחילה מראש

תשובה
שעתיים הלכה, שעה לימוד גמרא. שעה לימוד בספר מוסר, שעה לימוד מדרשים על הפרשה, שעה לימוד מפרשים על הנביאים, שעה לימוד מפרשים על תהלים.
שאלה - 228803
כב' מרן שליט"א
לשאלות הרבות בענייני חרדה ודיכאונות, ישנו ארגון חרדי בשם משגב שנותן מענה והדרכה בהפנית יראי שמים למטפלים מתאימים, מס' הטל' 02- 5808008 ניתן להשאיר הודעה

תשובה
תודה רבה על העזרה המדוייקת.
שאלה - 228802
שלום לכבוד הרב,הרב אמר 3 הרים הקב"ה לא הפך אותם למישור כשבנ"י הלכו במדבר: סיני,נבו,הר ההר יוצא ר"ת סנה שם התגלה לראשונה השם למשה זו הסיבה?
תשובה
רמז נאה הוא.
שאלה - 228801
לכבוד הרב שלום רב
האם יש מעלה בספר שנקרא שמות הצדיקים מביא שם את כל שמות הצדיקים תנאים אמוראים וכו' וכתוב שם שמסוגל מאוד לישועה
האם יועיל לקרוא את זה

תשובה
שתי הלכות ביום מביאים את כל הישועות.
שאלה - 228800
שנים נוהגת לתת מזון לאשה(טובה) כל ערב שבת בטענה שבעלה לא נותן לה כסף לקניות נראה שלא יודעת לנהל את כספה פגשתי את ביתה ואמרה שהם לא זקוקים כ״כ חוששת להפסיק כבר התרגלה מה לעשות
תשובה
יש משפחות רעיבות הזקוקות באמת לעזרה, ואת מקפחת אותם.
שאלה - 228799
ברוך השם לבתנו מידות טובות, ויר"ש. יש תלמיד ישיבה ממשפחה טובה, ושניהם בקרוב יתחילו בשידוכין
איננו יודעים אם לפנות להוריו או לחכות שהם יפנו אלינו- מצד רוצים מצד מתביישים

תשובה
דרך אדם שלישי הגון.
שאלה - 228798
לכבוד הרב שלום שבוע טוב,במפעל שאני עובדת באותה מחלקה לא ממש מרוצה האם לבקש לעבור או להשאר. כל הישועות אמן ,תודה רבה
תשובה
לא להחלפה.
שאלה - 228797
לכבוד הרב שליט"א
יום חמישי בתפילת מנחה הוציאו ספר תורה למי שפספס בבוקר, הם בירכו ברכות התורה וקראו!האם הם נהגו כשורה
בברכה

תשובה
מפורש בהלכה שאסור לעשות כן.
שאלה - 228796
לכבוד הרב שלום רב
מחילה על השאלה אך היום תקפני יצרי וניסה להפילני………

תשובה
בבקשה לא לכתוב דברים לר ראויים כאן.
שאלה - 228795
לכבוד הרב שליט"א הדלקתי נרות וברכתי. כשהייתי באמצע ה'יהי רצון' הבן שלי לקח נר הדליק אותו והחל להסתובב איתו ואני מתוק אינסטינקט הסתובבתי וכיביתי אותו. האם חיללתי שבת?
תשובה
אם כיוונת בהדלקה לקבל את השבת.
שאלה - 228794
לכבוד הרב
שבוע טוב. בחנוכה האחרון הראתי לרב קונטרס שהתחלתי לכתוב ועתה אני קרוב לסיומו בס"ד האם יש אפשרות לשלוח לרב לעיון ולקבלת מכתב ברכה/הסכמה מכבודו?

תשובה
העורך, אני יודע שהרב טרוד מאוד בכתיבה וקשה לו לפנות ולעיין בספרים של אחרים, אני מציע לכבודו לפנות לרבנים מוכרים באיזור מגוריך. בהצלחה.
שאלה - 228793
לכבוד הרב שלום רב
בבית הכנסת בו אנו מתפללים אומרים כבר תקופה ארוכה אבינו מלכינו ולאחרונה הדבר גורם קצת למחלוקת וחיכוכים מה הרב מציע למען גודל השלום

תשובה
אם יש התנגדות אפשר להפסיק.
שאלה - 228792
לכבוד הרב שלום רב
האם שייך או טוב לקנות נר סולרי שעובד מהשמש לסים אותו במצבה בבית העלמין. ואם זה מותר?

תשובה
אין צורך בזה כלל.
שאלה - 228791
שלום לכבוד הרב
האם אדם שגר ליד החוף ורואה כל יום את הים התיכון האם כשמגיע לכנרת מברך את הברכה
"שעשה את הים הגדול"?

תשובה
אין מברכים על ראיית הכינרת.
שאלה - 228790
לכבוד הרב,
לגבי השבת הגזלות מהעבר הרב אמר לפרוס ההחזר. מה לעשות כשאיני יודעת כמה אני חייבת ולמי? לצערי זה היה, זה יכול להיות כל סכום. מה שידעתי השבתי אך איני יודעת מעבר

תשובה
עם הזמן אפשר לזכור ולהחזיר.
שאלה - 228789
לכבוד הרב שלום רב
יש רב אצלנו שמעודד לעלות להר הבית הוא בונה היכל לבית הכנסת שלו...

תשובה
לברוח משם, כי הוא מורה נגד רוב ככל גדולי ישראל בדורינו ובדור שלפנינו.
שאלה - 228788
לכבוד הרב
מקפיד ונזהר לא לדבר לשון הרע ח"ו. מישהו התעניין ושאל אותי אם אחי נמצא בתנועת נוער מסויימת(ובעיניי גנאי הדבר להיות בתנועה זו) ועניתי לו שכן. האם היה מותר?

תשובה
לא לשון הרע, אך מה זה מעניין אותו מאחרים, זו רכילות.
שאלה - 228787
לכבוד הרב
האם בימנו עדין נוהגים שבן בכור יורש את כל הירושה ואם כן מדוע ? תודה ויום טוב כבוד הרב

תשובה
מעולם לא היה מנהג כזה.
שאלה - 228786
לכבוד הרב שלום רב
האיחוד ליתלות תמונות של רבנים מול המתפללים בבית הכנסת מעל גובע המתפלל ?

תשובה
אסור הדבר בהחלט והוא מנהג פסול לחלוטין.
שאלה - 228785
שלום לכבוד הרב, מתוך צער כבד על מות אבי,נדרתי שלא אעשן יותראני לא מתכוון לחזור לעשן, אבל אני כן זקוק לסיגריה מדי פעם,בתקופה זו.האם יש דרך לעשות התרת נדרים או להתיר?
תשובה
אסור לך לעשן, כי נדרת ועליך לקיים. ב, גם חצי סיריה מזיקה.
שאלה - 228784
לכבוד הרב שלום רב
רציתי לדעת אם צריך או אפשר לענות אמן על ברכת אשר יצר של חברי בזמן שאני באמתע ברכת אשר יצר כדין "ברכה ארוכה" שאפשר לענות על 5 אמנים ראושנים

תשובה
אסור לענות אמן באמצע ברכה לא ארוכה ולא קצרה.
שאלה - 228783
לכבוד הרב שליט"א שלום רב,
אשה בחודש הראשון להריונה, צריכה להתענות בצום י"ז בתמוז? גם טרם חלפו 24 חודשים מהלידה הקודמת. שבע"ה נזכה לגאולה ולא נצטרך להתענות.

תשובה
אם תרגיש חולשה מותרת לאכול ולשתות.
שאלה - 228782
שלום לכבוד הרב
בית כנסת שנוהגים לפי הבן איש חי ויש מתפללים מעדות שונות העושים החפצים לשות לפי הרב עובדיה ז"ל האם לעשות באלגן על השינוי?

תשובה
לנהוג על פי השלחן ערוך.
שאלה - 228781
לכבוד הרב
באמה על אמה על הקיר אפשר לשים זכוכית מעל זה?
תודה ושבוע טוב

תשובה
אסור בהחלט.
שאלה - 228780
שלום לכבוד הרב
אשתי מדליקה 7 נרות בערב שבתהאם יש ענין בשבע או בפחותאם יש ענין דוקא בפחות כמה צריך? והאם צריכה לעשות התרה
תודה רבה כל הברכות

תשובה
מדליקה שתי נירות בלבד. במידה והדליקה שבע נרות, אם ידעה שמספיק שתים, והחמירה או נהגה להדליק שבע, תעשה התרה. ואם חשבה שצריך שבע אינה צריכה התרה.
שאלה - 228779
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
איך אמשוך אליי שמחה יומיומית ושיהיה לי ערכה לכל דבר

תשובה
להקשיב לדברי תורה.
שאלה - 228778
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
היום יום שש לספירת 7 נקיים. בדיקה בבוקר נקיה. כשעתיים אח"כ בניגוב יש דם ברור.
חד פעמי ולא חזר על עצמו. האם צריכה הפסק וספירה מחדש?

תשובה
אם ניגוב היה בנייר או מוצר סינטטי, אין בעיה. וכן אם אינו מהמקור טהור.
ב, כבל אופן לעקוב הלילה וכן מחר.
שאלה - 228777
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם עשיתי נטילת יידים לפני ארוחה,ובו בזמן מישהו עשה נטילת ידיים,האם לענות אמן לפני שברכתי על הלחם
תודה.

תשובה
בהחלט כן כי זו מצווה.
שאלה - 228776
לכבוד הרב שלום רב
אשתי בהריון אחרי 7 שנים האם ניתן לספר להורים כדי שישמחו לפני שלושה חודשים?עברו חודשיים וחצי
תודה רבה

תשובה
תתאפקו עוד קצת, כי הפירסומים ירדפו אתכם.
שאלה - 228775
שלום לכבוד הרב
האם זה נכון שעכן חיבר הפרק השני של עלינו לשבח ?
האם יש מקור בזה ?
תודה לרב

תשובה
עיין ארחות ציון.
שאלה - 228774
לכבוד הרב שלום רב
אני רוצה להתחזק ללמוד\ לקרוא 5 דקות כל יום. אפשרי נושא אחד או שנים. מה הכי כדאי?

תשובה
הלכות שבת.
שאלה - 228773
לכבוד הרב שלום האם יש בשימת הטלית על הראש בזמן התפילה זה נחשב יהורא כאשר הרב של בית הכנסת לא שם על הראש?
תשובה
אין בכך יוהרא כלל.
שאלה - 228772
לכבוד הרב
ילדה בת שנה כל חודש עם חום דלקת אוזניים הרבה חולה תודה לשם
האם הרב יוכל לעשות פדיון נפש
וגם מה לעשות כדי שתהיה בריאה
תודה לרב על הכל

תשובה
יתכן שצריכים להחלפת התזונה.
שאלה - 228771
מורי ורבי שליט"א. שלום רב וכוטו"ס. הרב
יש לי שני ילדים בגילאים 6 ו 10 הטם אני יכול לצרף אותם לזימון עם כוס יין?? תודה רבה הרב על הכל ותבורך מפי עליון אמן

תשובה
רוב קטנים לא, רוב גדולים ואחד קטן מצטרפים.
שאלה - 228770
לכבוד הרב
שאלה .האם יש קברות צדיקים שניתן לפעול בזכותם ישועה בדוקה
למשל במצב של מצוקה או כל צרה אחרת או לזכות שמבקש בקשה והיא תתקיים בזכות הצדיק

תשובה
בבקשה פונים להקדוש ברוך הוא, לא לצדיקים.
שאלה - 228769
שלום לכבוד הרב
בשבת במנחה הלכתי להגיד הגומל כי חזרנו מטבריה וגם הייתי בכנרת. אישה אחת ממש התווכחה איתי שם שזה לא נכון. בעלי ברך בבוקר ולא יכל לכוון עליי

תשובה
בהלכה מובא שמברך כשמגיע "למחוז חפצו". שתי דיעות בפוסקים בפרשנות. יש האומריך היעד שלך בשבת הוא הגליל, ויש מי שאומר היעד הוא חזרה לביתך. ומי שמברך שם יש לו על מה לסמוך, ועיין שדי חמד.
שאלה - 228768
לכבוד הרב שלום רב
כסא גבוה לתינוק שמתפרק ומחברים אותו ללא הברגה וכד' רק מניחים מוטות בעיגולים חלולים האם מותר לחבר בשבת? תודה.

תשובה
מותר.
שאלה - 228767
רש"י כותב שבלק היה מנסיכי מדין ומונה בעת ההיא למלך על מואב כי סיחן מת
אבל גם רש"י כותב שנטלו זקני מואב מזקני מדין עצה כי משה גדל במדין. אז למה לשאול את מדין הרי בלק בעצמו ממדין.

תשובה
כי שלח להתייעץ וכדי שיצטרפו אליו.
שאלה - 228766
כבוד הרב
לצערי בעברי גזלתי לא מעט, בלי יכולת לדעת מה וממי. בהרבה הזדמנויות. שמתי בערך 300 לצדקה וכן השבתי גזל של 1000 לנגזל. כיצד עוד אכפר? היום נשואה וכספנו לחוץ מלשלם עוד

תשובה
לפרוס את התשלומים על פני זמן מסויים.
שאלה - 228765
שלום כבוד הרב
האם מותר להתקלח ולשטוף שיער ,ביום צום י"ז תמוז ?

תשובה
רק לצורך נקיון ולא לתענוג.
שאלה - 228764
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום
האם אישה נשמתפללת בבית יכולה להתפלל בנץ בבית תודה כבוד הרב

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 228763
לכבוד הרב שלום רב
אם אפשר לדעת למה כתוב השיר שהיו הלווים אומרים על הדוכן ולא שהיו שרים על הדוכן? תזכה למצוות

תשובה
אפשר.
שאלה - 228762
שלום לכבוד הרב. האם הלווים היו שרים על הדוכן? ואם כן מה הפשט השיר שהיו אומרים. שהיו שרים היה לו לומר. מדוע השיר שהיו אומרים ולא שרים?
תשובה
אומרים בניגון בליווי כלי נגינה.
שאלה - 228761
לכבוד הרב מוצפי שליט"א איך אדם יתקן עוון לשון הרע.נגיד ופלט פליטה מיותרת?האם מספיק לקבל להבא להיזהר, וללמוד הלכות לשון הרע.או צריך ממש לתקן מול מי שדיברתי לידו? ואיך?
תשובה
הטוב ביותר לבקש ממנו מחילה.
שאלה - 228760
לכבוד הרב היקר שלום רב, טוסטונים באריזות הנמכרים בסופר, וכן צנימים באריזות מה ברכתם? המוציא או מזונות?
תשובה
א, טוסטים אפויים באריזות וכן צנימים ארוזים מוכנים הנמכרים בחנויות השונות ברכתם מזונות. מכיוון שמראש יוצרו בתור צנימים, ואפילו שטעמם כטעם לחם.
ב, טוסט הנעשה בבית מפיתה, או מפרוסות לחם, לחמניות וכדומה, ברכתם המוציא, מכיוון שנאפו בתור לחם, ועדיין צורת לחם עליהם, ואפילו שהם כרגע יבשים ונכססים בשיניים, כיוון שעדיין שם לחם עליהם.
שאלה - 228759
לכבוד הרב מוצפי!
אבל בתוך י"ב חודש שכבר התפלל ערבית ואמר קדיש.
לאחר שיעור תורה עשו ערבית ולא היה יתום שיאומר קדיש הוא רשאי לומר שוב בשביל הציבור?
ומה לגביי ברכת הלבנה ועוד?

תשובה
כשאין אדם אחר אתה רשאי לומר.
שאלה - 228758
שלום לכבוד הרב
אחי מחתן את בנו. עובד במקום שיכול לעזור .וכשהיתה לי בעיה התנתק כשנתיים.לזרים עוזר.לחתונה שלח הודעה.האם חיבת לכבד וללכת.
לשמחות שלי אם מגיע מסתכל והולך.

תשובה
בכל זאת להעביר על המידות וללכת. כך תנצחי.
שאלה - 228757
שלום לכבוד הרב
איך אפשר לעורר הערכה ואהבה לבעל?
עם השנים זה פוחת
הוא איש לא פשוט וקשה מאוד להבליג לוותר בלי הפסקה

תשובה
לבטוח באבינו בשמיים שהוא ישפר את היחסים ביניכם.
שאלה - 228756
לכבוד הרב
בעבר מצאתי במקום עבודתי טבעת זהב חלקה. שמרתי ויידעתי העובדים אם יבואו לדרוש. אחר 2-3 חוד' לא דרשו לקחתי לעצמי ובהמשך מכרתי והכסף לי
נהגתי נכון או עלי לתקן משהו?

תשובה
לרשום בפנקס פרטים על צד שהבעלים יתקשרו.
שאלה - 228755
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מאיפה בה העניין הזה שבשבת לפני מוסף כשמגיעים לימלוך!
כל הילדים הקטנים מתקבצים ליד ספר התורה לומר ימלוך..
האם זה סגולה ליראת שמיים ולחינוך הילדים?

תשובה
לא ידוע מקורו.
שאלה - 228754
לכבוד הרב שלום בבית כנסת השכונתי הגבאי
וחבריו להנהלה מחללים את המקום כמו קללות וליצנות פנינו לרב כמה פעמים אך הוא כפוף אליהם ולא נעשה דבר קשה לנו לראות את חילול השם מה לעשות

תשובה
תתפללו לאבינו שבשמיים וירחם עלינו.
שאלה - 228753
למערכת!
מחילה כנראה ששלחתי פעמים בטעות את השאלה על המעלה לצאת בטלית ותפילין.
פשוט זה לא הופיעה בתשובות.
לכן שלחתי כנראה שזה פונקציה של רענון הדף ועדכון התשובות מחילה מכם

תשובה
רק בגלל שהדבר היה ביום השישי פעמיים, והשאלה היתה על שולחנו של הרב לעיון, וכבר נשלחה השניה. ולא הובן על מה הבהלה והדחיפות.
שאלה - 228752
לכבוד הרב איך זה שבחורה היתה צדיקה ועשתה נחת להוריה התחתנה עם בעל לא יוצלח לא לומד,בקושי עובד,ישן המון מבזבז כספים חסר אחריות וכו'בעוד שאחרות נשואות לאברכים
מוצלחים?!

תשובה
הזכות שלה גדולה פי כמה מאחרות, ושכרה גדול מאוד בשמיים.
שאלה - 228751
שלום לכבוד הרב
ברוך השם נולד לנו בן זכר ב א' תמוז יום שישי מתי עלינו לעשות את הפדיון , האם עדיף ביום ולא בלילה והאם יהיה מותר לאכול סעודת בשר
המון תודות לרב!

תשובה
א, הפדיון יכול להתקיים ממוצאי שבת א באב עד יום ראשון ב באב בצהריים.
ב, היות וזה חל בשעת הימים יכינו סעודת דגים ולא בשרית, לצאת ידי חובת כל הפוסקים.
שאלה - 228750
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לחדר אמבטיה צמוד חדר שרות שבו יש מקפיא ועגלת ירקות .
האם ניתן להוציא מזון קפוא וירקות מהחדר שרות למטבח ולעבור דרך חדר האמבטיה שיש בו גם אסלה ?

תשובה
מוצרי מזון מכוסים.
שאלה - 228749
לכבוד הרב
איך נצליח לתת אוירה רגועה בבית הכנסת, ללא מחלוקות שונות, והאם ניתן ללכת לקולא ע"פ הלכה כמובן בכדי למנוע מחלוקת?

תשובה
אסור לוותר על קוצו של יו"ד בהלכה.
שאלה - 228748
לכבוד מו"ור עט"ר בעקביות אחר ההנהגות הקדושות בסידור קול ציון קלה כבחמורה בלי נדר.בעבודת השם מיוחדת הגעתי ללימוד הסעודה שנייה ופשוט לא הפסקתי לבכות כמו תינוק השם ימחל לי
תשובה
תבורך משמיים.
שאלה - 228747
לכבוד הרב שליט"א,

האם בשנת שמיטה מותר לקצוץ ענפי הדסים להריח, והרי הגיזום מעודד את הצמיחה?

תודה רבה להרה"ג ויאריך השם ימיו על ממלכתו

תשובה
כשתגיע עלינו לחיים טובים ולשלום נדון בכך.
שאלה - 228746
שלום לכבוד הרב
שבוע טובשאלה גיסתי חולה במחלה... שמה ...מה דעת הרב על פדיון נפש אצל..?תודה כבוד הרב שתזכה לאריכות ימים בבריאות איתנה

תשובה
לא אוכל להשיב לכם.
שאלה - 228745
קנינו לפני חודש מיטה יהודית.אמרו לנו זמן אספקה 30 יום אך רוב הסיכויים שלפני זה. חוששים שיגיע אחרי יז' בתמוז למרות שהיה צריך להגיע לפני. כיצד לנהוג במידה ולא יגיע מה לומר?
תשובה
עד ראש חודש אב מותר להשתמש, לאחר ראש חודש לא להשתמש עם אחרי תשעה באב. בתקווה שבקרוב ניגאל.
שאלה - 228744
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בגינה צומחים לבד שתילים קטנים מעצי הפרי שבגינה שלנו כמו זית, רימון וכ' האם מותר לתלוש אותם?

תשובה
להזמין לא יהודי שיתלוש.
שאלה - 228743
לכבוד הרב, הועד החליט להמשיך להתפלל בחוץ ולהוציא ספר תורה החוצה ולקרוא בו. האם זה בסדר או שאסור לקרוא בתורה שלא ליד ההיכל, והאם מותר לעלות לברכת הכהנים בחוץ כשאין שם היכל.
תשובה
אל תתפלל שם, לך לבית הכנסת אחרת שמקפידים על קלה כבחמורה.
שאלה - 228742
לכבוד הרב שלום רב
באים מחול מדביקים ילדים בזן ההודי מה רוצים מאיתנו מאז שאני עושה בדיקת קורונה כל הזמן אני חולה עבדים מושלים פעם אלרגיה פעם כאבי ברך ירחם ד

תשובה
נו, אנחנו בכות ההיתוך. מתקנים מה שחטאנו וחטאו גילגולינו הקודמים.
שאלה - 228741
לכבוד הרב אמרת שמו"ר אביך היה מכוון מיליארדים של עולמות בתוך משבצות וניהיה לחצים וכל השמחה וריכוז הולך מתי ש-חושב על זה ומכוון זה תחזק אותי לא לכוון את זה.אני לא יכול לתפקד
תשובה
אנחנו רחוקים ממנו וממדריגתו הרבה, והשם יתבהרך מבקש מכל אחד לפי כוחו להשתדל.
שאלה - 228740
לכבוד הרב. ידוע לנו סיבת 'מי מריבה' שבגינה משה רבנו ואהרון הכהן לא נכנסו לארץ. אבל מה הסיבה שמרים אחותם לא זכתה להיכנס?
תשובה
כי במעשה העגל נגזר על כולם ללכת לעולמם.
שאלה - 228739
שלום מו"ר הרב - (להעביר בבקשה לרב) תודה רבה על התשובה בעניין עלייה לתורה בכיסא גלגלים. בינתיים גם ראיתי את התשובה הארוכה והנפלאה בעניין הזה באתר. אין מילים - תורה מאירה
תשובה
תודה לך איש חכם ונבון.
שאלה - 228738
לכבוד הרב שלום, האם עקשנות ועיקשות זה אותו הדבר?
תשובה
בהחלט לא. עקשן שה אדם שאינו זז מעמדתו ועומד על שלו. עיקש הוא ההולך בדרך עקומה ולא נכונה.
עיין מצודת ציון תהלים פרק יח "עקש - עקום".

ואילו עקשן שיבחוהו חכמינו ז"ל שימות שיעורים (רי"ד סולובייצ'יק) מסכת סוכה - הערות דף כה עמוד א
"ומפורסם בשם חידושי הרי"ם זי"ע וכן שמענו הרבה פעמים מפי מרן רבינו שליט"א בשם הגר"ח זצ"ל - אולי בדרך צחות - ש"הלמדן" אינו זה שזכה לידיעת התורה אלא מי שעמל ומתייגע וכדמצינו בהרבה מלים שהנו"ן הנוספת לשורש מציינת ההתמדה והרגליות למקצוע: "עבדן, שקרן, גזלן, עקשן וכדומה".
שאלה - 228737
שלום לכבוד הרב . יש מישהי בלבוש צנוע שבאה לבית הכנסת פעם בחודש ומחכה ביציאה ממש ומבקשת צדקה אני מתעלם ממנה כי חושב שזה לא ראוי האם אני נוהג נכון? תודה לרב על המסירות נפש
תשובה
מגיפה חדשה באה בתקופתינו, נשים עומדות בקרנות הרחובות ומבקשות צדקה, על גבאי האיזור לחקור ולדרוש, ואם זקוקות לטפל בזה ולא לתת לבנות ישראל לבזות עצמן בשווקים.
שאלה - 228736
לרב היקר
אחי אמר "אמא בוכה בגללך וזה יעלה לך ביוקר", ביקשתי שתעזור בנקיון במקום לשבת ושגם אני רוצה לנוח, כל השבוע עשיתי לבד עבודות בבית כמה אני יכולה?
איך לכפר שבכתה בגללי?

תשובה
בבקשה תפסיקו לריב, תסתדרו ביניכם ותחיו בשלום ובשלווה.
שאלה - 228735
לכבוד הרב שלום רב
סגולת פרשת הקטורת שכתובה על קלף. האם יועיל גם לצלם את הקלף (כתמונה), ולא על דף (כצילום מסמך), ולהפיץ לרבים. תודה רבה

תשובה
אסור לצלם ולהפיץ, משום שמבזים פסוקי תורה ושמות הקודש.
ובכלל לכותבם על קלף יש פוסקים רבים שאסרוהו.
שאלה - 228734
לכבוד הרב
כמעט כל יום שישי בעלי עצבני מאוד לא אומר על מה ולמה לפעמים נגרר למריבה משתדלת מאוד שלא מה אפשר לעשות שלא יהיה ככה?במשך השבוע הכל בסדר ובשישי עצבני תודה לרב שבת שלום

תשובה
תקראי מזמור צ״א בתהלים, זה עוזר להרבה ענינים.
שאלה - 228733
שלום לכבוד מו"ר שליט"א
לסבתא שלי יש עובדת זרה גויה. ושמעתי שבאינדוקציה (אין) איסור בישולי גויים. האם זה נכון?
שבת שלום

תשובה
חס ושלום, זה בישול גמור ללא עוררין.
שאלה - 228732
לכבוד הרב שלום רב, במחילה מכבוד הרב, בפרשת בלק (פרק כב' ד') איך נכון יותר לקרוא את האות ח במילה ילחכו ?
בברכה,

תשובה
ח בניקוד פתח.
שאלה - 228731
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לפתוח עסק למכירת ביגוד לא צנוע לנשים לפי ההלכה? ואם לא מה העונש על כך?

תשובה
אסור בהחלט.
שאלה - 228730
לכבוד הרב שלום וברכה
אוהבים את הרב מאוד אני אזרח עובד צה"ל, נוסע כמעט בכל הארץ,האם לנסות להוציא רשיון נשק אישי?
תודה לרב על הכל

תשובה
אם הנך חושב שהדבר חיוני ובטיחותי, תעשה ותצליח.
שאלה - 228729
שלום לכבוד הרב האם נכון היה לברך אתמול אחרי תפילת ערבית ברכת הלבנה? המולד היה ביום חמישי שעבר
תודה רבה ושבת שלום

תשובה
בירכנו בששון ובשמחה, חודש טוב ומבורך וזריזים מקדימים למצוות.
שאלה - 228728
לכבוד הרב המתוק בזכות הרב שבועה שעברה היה האזכרה של אבי ע"ה וזכיתי ללמוד בלילה אד"ר 2 דפים וגם קראתי משניות ובבוקר סבא דמשפטים עם מתוק מדבשתודה
תשובה
אשריך ואשרי יולדתך.
שאלה - 228727
לכבוד הרב
יש ספר שנרא שמסכם את מהגמרא עד הטור ראשונים עד האחרונים (וכמובן ב"י)
האם הרב ממליץ ללמוד לאחר לימוד טור וב"י כדי לחזור על הלימוד ?
תודה רבה

תשובה
אינני מכיר, לימוד תורה צריך יגיעה עצמית.
שאלה - 228726
לכבוד הרב הורים שמשכירים עבור ילדיהם יחידת דיור האם יכולים לעשות להם לימוד חנוכת בית או הדרים צריכים לעשות ?
תשובה
ההורים יכולים בהחלט.
שאלה - 228725
לכבוד הרב שלום רב
אני רווקה בת 31 נפגשת עם בחור שהוא גר 5 שנים, אבא ממש לא רוצה את השידוך בטענה שזה מבזה את כל המשפחה , האם יש כאן איסור בהלכות כיבוד הורים?

תשובה
בהלכה מפורש שאין הבן או הבת צריכים לשמוע בקול ההורים, ושום אדם לא צריך לדעת מה מוצאו. עשי והצליחי.
שאלה - 228724
לכבוד הרב
אני יוצאת עם בחור-פגישה 3
ראיתי שאינו שומר עינים ומסתכל בבנות בד"כ הייתה הסתכלות שטחית
בפגישה אחרונה ממש הסתכל במישהי
מה הרב מייעץ?

תשובה
אין תץשובה חד משמעית, תתפללי להשם יתברך שאם הוא הזיווג שיתקן אותו ואת מעשיו.
שאלה - 228723
לכבוד מורנו הרב שליט"א. שמענו על מור אביו ז"ל שהיה מזהיר לברך על דבר שלם, ומה יעשה מי שבא לאכול קציצה חמה והיא שלימה, הרי לא יכול לנשוף עליה אחרי הברכה?
תשובה
נכון אמרת, כי היה רגיל לומר "אבן שלימה וצדק יהיה לך". לברך על השלם ולא לשברו קודם הברכה. לכן אתה תנהג בחכמה, ותמתין דקה שיתקרר ותברך כשהקציצה שלימה ומיד תחתוך ותאכל.
שאלה - 228722
בס"ד
לכבוד הרב שלום רב אדם שחזר בתשובה ורק בגיל 16 התחיל ללמוד תורה עד מתי ישאר בישיבה כיום הוא 19 ונכנס לישיבה ב18? מתי יתחתן? והאם יצא לעבוד?

תשובה
ימשיך ללמוד שנתיים נוספות.
שאלה - 228721
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
השבת זה הפטירה של השפע חיים זיעא ראיתי סרטון איך הוא צם ולא רצה לאכל נבילות וטירפות בשואה וד שלח לו מחאך בדמות אדם שהביא לו לחם ומרמלדה ריבה זיעא

תשובה
זכיתי להכירו ולהיות אצלו, וספריו אינם משים מעל שלחני. קדוש היה.
שאלה - 228720
לאימי יש עובדת זרה בבית היא זקוקה להמון סיוע אבל אינה דמנצית ומצליחה מעט להתנייד בביתה.והיא מסתכלת לרוב פעולותיה ומדליקה את האש. האם זה מספיק? מה הדין
תשובה
לכתחילה תבשלו אתם. או היא בעצמה.
שאלה - 228719
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
אתמול (טבלתי) הטבלתי במקווה כלים חדשים. דאגתי להוריד מדבקות מראש. כעת גיליתי שני כלים שהייתה עליהם מדבקה נוספת. לטבול שוב? אסורים בשימוש בינתיים?

תשובה
להטבילם מחדש בלא ברכה.
שאלה - 228718
לרב הגאון!
ביתי שתחיה בת שנתיים פלוס השתנתה בחודש האחרון. לא מקשיבה לנו, לעיתים אף צועקת ומתעצבנת מאוד אם לא נותנים לה מה שרוצה, ובלא תיאבון. נודה לעצת הרב גשמית ורוחנית.

תשובה
לא נכנעים לה, נוקטים בסנקציות איתה.
שאלה - 228717
לכבוד הרב שלום!הנני יודע שהרב לא מתעסק בשמות ספציפיים.אך רציתי לדעת לפי מה מומלץ לתת שם לילד?
תשובה
שמות של צדיקים ידועים, ולא המצאות ומחודשים.
שאלה - 228716
לכבוד מורנו ורבנו הגאון הרב בן ציון מוצפי שליט"א!
האם יש מעלה לצאת מהבית בבוקר מעוטר בטלית ותפילין?
האם יש לזה מקור בזוהר?
מי שדחוק להגיע בזמן לתפילה! יכול לצאת רק עם טלית?

תשובה
המערכת,
לא המתנת כמה שעות לתת לרב מנוחה, וחבל.
שאלה - 228715
לכבוד מורנו ורבנו הגאון הרב בן ציון מוצפי שליט"א!האם יש מעלה לצאת מהבית בבוקר מעוטר בטלית ותפיליןהאם יש לזה מקור בזוהר?מי שדחוק להגיע בזמן לתפילה! יכול לצאת רק עם טלית?
תשובה
עיין ארחות ציון חלק א, פרק ג, ל"א.שהשם יתברך שמח בו, והשטן בורח ממנו, והשכינה עם ארבעה מלאכים מלווים אותו ומכריזים עליו "תנו כבוד לבן המלך, שהוא בדמנות המלך". ונכתב בספר הזכרונות.
ומקורו בזוהר הקדוש ואתחנן רס"ה.
שאלה - 228714
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר לשתול שני סוגים שונים של עשבי תיבול באותה אדנית?
ועד מתי מותר לשתול השנה?
תודה לרב

תשובה
א, אם העלים אינם מתערבים זה בזה. ב, עד ט"ו באב.
שאלה - 228713
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
השאלה שלא עומד בקצה הקדישאני בתוך י"ב חודש!אם לא עונים הקדיש מועילב. האם מותר לענות אמן על קדיש של אחרים וגם שלי למרות שענו?

תשובה
תאמר עם כולם.
שאלה - 228712
לכבוד הרב
שמעתי מכבוד הרב השבוע (בהרצאות) בשיעור שיש 2 מצוות שאדם בעצמו צריך לעשות אותם גם אם זה ביטול תורה להתכונן לשבת כבוד שבת...ועוד מצווה אחרת יוכל להרב להגיד מהי?

תשובה
מצווה עוברת שאי אפשר לעשותה על ידי אחרים.
שאלה - 228711
לכבוד הרב
כאשר אני קורא על מיתת אהרון הכואב אני מזיל דימעה איך ניתן לפרש זאת האים אקטואלי גם להיום תודה כבוד הרב שבת שלום

תשובה
נשמה טהורה.
שאלה - 228710
לכבוד הרב
אני ובעלי נשואים 10 שנים יש לנו 2 ילדים הקטן בן 6 ואנחנו מנסים 3 שנים להביא ילדים ולא מצליחים, עשינו כמה בדיקות וכולם תקינות איך הרב מייעץ להמשיך וכיצד לפעול?

תשובה
לפנות לאירגון בוני עולם 1800307300 .
שאלה - 228709
לכבוד הרב שליטא
אדם חרש ואילם מלידה עכשיו אביו נפטר הוא אומר קדיש שממלמל בשפתיו בלבד ללא הוצאת קול האם זה בסדר
והאם צריך לנסות להגיד לו גם להתפלל או שהוא פטור מדין חשו??

תשובה
יחד עם אחרים.
שאלה - 228708
לכבוד הרב
יש ברשותנו גבאי בית הכנסת סכום של כסף בחשבון האם אפשר לבנות ברחבת בית הכנסת מקווה שישרת את המתפללים וכלל הציבור כיון שמדובר בכספי ציבור בית הכנסת.

תשובה
בהסכמת רוב הציבור.
שאלה - 228707
לכבוד הרב שליט"א
בחדרי מדף ספרי קודש, המיטה מונחת כך שרגליי כביכול כלפי מדף הספרים (הוא דיי קרוב במרחק אבל נמצא בגובה) ובנוסף לפעמים בשינה לא כל הגוף מכוסה. האם יש בעיה?

תשובה
להניח מחיצה ניידת.
שאלה - 228706
לכבוד הרב שלום,בשמירת הריון סוף 8 בגלל כאבי גב וסכנה לפריצת דיסק קשה כואב מאוד. יש לי בריכה בבית לא עמוקה מרגיעה כאב. מותר לי להיכנס אליה שעה שעתיים גם בבין המיצרים להירגע?
תשובה
לצרכי רפואה מותר.
שאלה - 228705
לכבוד הרב
האם ניתן לתבוע בבית דין לעבודה את מעסיקה של אשתי למעלה מעשרים שנה אשר אינו פועל כמתחייב במסגרת החוק:פיטורין במהלך חופשת לידה ללא שימוע ללא הודעה מוקדמת מראש.

תשובה
תקבל היתר מבית דין רבני.