ליחצו לשליחת שאלה לרב
מבוא חורון
בית הכנסת שירת הלויים

יום ג' י"ח אדר א' 27/02/24 למניינם בשעה 20:30

חפש בשו"ת
חפש שיעור
Doresh Tzion
     

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


י"ח/אדר תשפ"ד

              

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 281073
להרב מוצפי היקר, מה עם פירות יבשים לט"ו בשבט? אפשר לקנות בשקט מכל המוצרים?
תשובה
תשובה
שאלה - 154392
מורי ורבי, מה הסכנה באכילת פירות יבשים המיובאים מחו"ל?
תשובה
לפי מה שחקרתי מומחים יודעי דבר המצב מאוד חמור בענין זה, ואזכיר פרטים חלקיים ומעטים מתוכם.
הפירות היבשים מיובאים ממדינות שונות כמו תורכיה, טיוואן, תילאנד, סין והמזרח, שם אין פיקוח רציני וקפדני על תעשית המזון, ושם מוסיפים לפירות היבשים מיני חומרים כימיים המכילים גפרית, זרחן מסוכן, צבעי מאכל, טרטזין, סולפור, חומרי הדברה נגד יתושים ותולעים, עמילן, סוכרים מסוכנים, שמן דקלים מוצק מסוכן למחלה הידועה, שומן רווי מוצק הגורם לכלוסטרול גבוה, חומצות התעשיה, שמן פרפין, SO 2 המסוכן, ועוד מרעין בישין.

כל החומרים הללו מורכבים כדי לשמר את הפירות, לייצבם, לצבוע אותם בצבעים זוהרים, והם מסוכנים ביותר לבריאות, יוצרים אלרגיה, היפר אקטיביות בעיקר לילדים, מתח ועצבנות, בעיקר אסטמה ובעיות נשימה קשות, סרטן קיבה, צריבות עור, ועיניים, חולשה ונזק לכבד ולאיברים הפנימיים.
הפירות נצבעים בצבעים מרהיבים מלאכותיים המזיקים לבריאות האדם.

הצבע הכחול מסוכן ביותר כי הוא מכיל פחם מזיק, וגם זפת!!!
ירוק E133, אדום בוהק E129, צהוב סנטס יולו E110,
בעיקר יש להמנע מאכילת
קיווי מיובש, מכיל טרטזין 102.
אבטיח מיובש,
משמש הצהוב שהוא עם תוספת חומצות וזרחן, האורגני טבעי הוא בצבע חום כהה.
צימוקים בתוספת שמן פרפין המזיק לקיבה,
פרוסות מלון סכנה ממש,
בננות מטוגנות מכילות זפת וגפרית, גם שמן דקלים מוצק המסוכן שבעתיים.
אגוזים יש לקנות עם קליפה, כי הקלופים מאבדים מחצית מערכם התזונתי ועוברים תהליכי "הגנה" בחומרים לא בריאים, וזה כולל פיסטוק קלוף, שקדים קלופים, ולבנים. כל זה ועוד אמר לי היום מומחה לתעשית המזון להזהיר את הציבור, כי בהלכה חמורה הסכנה יתר מאכילת איסור.

לא הזכרנו את הפירות הנגועות בתולעים, רמשים, ושאר מיני יתושים.
שאלה - 170616
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אנא מורינו ורבינו, יכתוב לנו עצות והנהגות לימי השובבי"ם במקום התעניות, כפי שכת"ר מבקש. וכפי שכתב לנו בימים הנוראים. תודה.

תשובה
עזבתי את כל עיסוקי התורניים ביום הקדוש הזה יום פטירתו של מור אבי ז"ל וזיע"א. כדי לכתוב לבקשתכם כמה גרגירים חשובים לתיקון המעשים בימים אלה.
א, בראש הסולם הגדול, יזהר מעוון ביטול תורה, לא לבטל אפילו רגע מחייו בדיבורים מיותרים.

ב, קביעת עתים לתורה, כל יום וכל לילה שעה מינימום ביום ושעה בלילה, קבועה ללימוד תורה בחברותא או עם שיעור מפי רב, או לפחות לבדו.

ג, שמירת העיניים. לצאת לרחוב כמה שפחות, וכן לאירועים. ואם מוכרח ישמור את העיניים. לא יסתכל בנשים כלל, בעבודה זרה וסמליה, לא בפני אנשיה ראשיה ותמונותיהם. לא יביט בתמונות של אנשים העוברים על התורה.

ד, שמירת הפה. לא להוציא קללות, ניבול פה, שמות גנאי וזילזול, לשון הרע, רכילות, נדר, שבועה, לא לבייש אחרים, לא לבשר בשורות לא טובות, לא לדבר שקר, כזב.

ה, שמירת האזניים. לא ישמע שירי חול, כולל שירים של שדרנים גם "חרדים", כי אינם בני תורה, רק שירים שחיברום גדולי ישראל. לא ישמע רכילות, לשון הרע, דברי גנאי, דברי כפירה וכדומה.

ו, קדושת בית הכנסת. יהיה מעשרה ראשונים, יקבע מקום מושבו ועמידה בתפלה, יקבל עליו לשתוק בבית הכנסת, שום דיבור רק תורה ותפילה, לא לאכול שם מאומה, לא לשתות, לא לשבת בדרך שחץ וגאוה, יתהלך בתוכו באימה וביראה, כשנכנס ילך אל מול ארון הקודש וישתחווה.

ז, אכילה. יזהר בנטילת ידים, יברך בכוונה, יבדוק היטב הכשרות, תולעים, אם זה גזל או אינו שלו, מעושר, מי בישל, מה עורב בהם, מהיכן הכלים, לא אוכלים בחוץ. לא יאכל בגסות, חתיכות גדולות, ולא כשהוא שבע ואוכל עוד.

ח, זהירות בברכות. יברר היטב מה מברכים על כל מוצר. יאמר הברכה בנחת ובדקדוק, לא לבלוע מילים או אותיות, יכווין בהזכרת השם לכווין היה הוה ויהיה אדון הכל, לא לשכוח ברכה אחרונה.

ט, פתיחת פה לא לטובה. לא יאמר "לא מרגיש טוב" אלא מרגיש לא טוב. לא יאמר לילד "אתה תפול", אלא תיזהר שלא תפול. לא "שכך יהיה לו", לא יספר דבר לא טוב בלשון נוכח, "תתאר לך שאתה נפצעת" אתה... אלא הוא, לא תתאר לך שאתה הולך ומישהו יורה בך, אלא יאמר בו, עליו, הוא.

י, קיום מצוות. בזריזות, להזיע בעשייתה מכפר עוונותיו, בשמחה ובאהבת השם, יכבד חכמים והורים, יכבד אנשים אחרים, לעזור, לסייע, לתמוך בחלשים, משפחות חסרות ישע, עידוד אנשים במצוקה. לקום מפני זקן.

כל אלה ועוד יעשה ברצון ובאהבה ויכווין לכפר עוונותיו וייטב לו. והשם יתברך ידריכנו בדרך התורה ודרך הישרה לעבדו וליראה אותו כל ימינו לעולם.
שאלה - 280200
תפלה וסגולה נפלאה
מכתב יד המקובל חכם סלמן מצפי זיע"א.

תשובה
לאומרה בכל יום בבוקר קודם שיצא מביתו ללכת לעסקיו ויצליח. ובפרט בעת מלחמה. (אורח צדיקים, קונטרס לשון חסידים סימן א).
יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ אֲדֹונָי [יא, הד, ונ, הי] אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ שֶׁתַּעֲשֶׂה לְמַעַן רַחֲמֶיךָ וּלְמַעַן שִׁמְךָ הַגָּדוֹל הַיּוֹצֵא מִפָּסוּק אֲדֹונָי אֲדֹנֵינוּ מָה אַדִּיר שִׁמְךָ בְּכָל הָאָרֶץ, [יביט בשמות אלה ולא יקראם: יקוק, יא הד ונ הי נו, ימה הו ה, יאהדויהר, ישהמוכה, יבהכולה, יההאורהץ]. וְתַעֲמֹד מִכִּסֵּא דִּין וְתֵשֵׁב עַל כִּסֵּא רַחֲמִים עָלַי וְעַל בָּנַי, וְעַל כָּל בְּנֵי בֵּיתִי וְעַל כָּל הַנִּלְוִים אֵלֵינוּ, וְתִתְנַהֵג עִמָּנוּ בְּמִדַּת הַחֶסֶד וּבְמִדַּת הָרַחֲמִים, וְתִכָּנֵס לָנוּ לִפְנִים מִשּׁוּרַת הַדִּין, וְתַצִּילֵנוּ מִכָּל רַע, מִדֶּבֶר וּמֵחֶרֶב מִמַּשְׁחִית וּמִמַּגֵּפָה, וּמִכָּל צָרָה וְצוּקָה וּמִיָּגוֹן וּמִכָּל חֹלִי וּמַחֲלָה, וּמִכָּל נֵזֶק וְחַבָּלָה, מִפַּחַד מִבֶּהָלָה מִתְּאוּנָה וּמִמִּלְחָמָה.
וּתְבַטֵּל מֵעָלֵינוּ וּמֵעַל כָּל עַמְּךָ בֵּית יִשְׂרָאֵל כָּל גְּזֵרוֹת קָשׁוֹת וְרָעוֹת, וְתִגְזֹר עָלֵינוּ גְּזֵרוֹת טוֹבוֹת, וְאַל תִּקָּחֵנוּ מֵהָעוֹלָם הַזֶּה קֹדֶם זְמַנֵּנוּ, וְאַל תַּדִּיחֵנוּ מִפְּנֵי שׁוּם נִבְרָא שֶׁבָּעוֹלָם, אֹרֶךְ יָמִים וּשְׁנוֹת חַיִּים תּוֹסִיף לָנוּ לַעֲבוֹדָתֶךָ לְתוֹרָתֶךָ וּלְיִרְאָתֶךָ, עֲשֵׂה לְמַעַן שְׁמָךְ, עֲשֵׂה לְמַעַן יְמִינָךְ, עֲשֵׂה לְמַעַן תּוֹרָתָךְ, עֲשֵׂה לְמַעַן קְדֻשָּׁתָךְ, לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי. יִהְיוּ לְרָצוֹן אִמְרֵי פִי וְהֶגְיוֹן לִבִּי לְפָנֶיךָ יְקוָק צוּרִי וְגֹאֲלִי. וַאֲנִי תְפִלָּתִי לְךָ אֲדֹונָי עֵת רָצוֹן אֱלֹהִ-ים בְּרָב חַסְדֶּךָ עֲנֵנִי בֶּאֱמֶת יִשְׁעֶךָ.
שאלה - 265597
שבוע טוב ומבורך לעטרת ראשנו אהוב ליבנו ולצוות האתר היקרים המשמשים בקודש
נוכח קריאת מור כולנו בס'ד מבקשים להשיב תודה
נבקש מהעורך לפרסם פרטי חשבון למטרת הדפסת הספרים
תודה

תשובה
שאלה - 251902
לעורך היקר
ראינו כאן את הצורך בתרומה לאתר
בבקשה לפרסם כאן בשות פרטי חשבון
במסונן אין אפשרות לראות את דף הבית

מצווה רבה על כולנו ליתן כתף איש כמתנת ידו יחד עם אבינו מורנו הנערץ
תשובה
בנק מסד מספר 46 סניף ירושלים 515, חשבון 76996 . דורש ציון ע"ר.
שאלה - 226323
שלום לכבוד הרב, המצב בדרום קשה, אנחנו בתוך הבתים ורקטות מתעופפות בכל מקום.
תשובה
אנחנו במצב חירום וסכנה מרחפת על כולם, חייבים להתעורר ולשפוך שיח לפני אבינו שבשמיים, אין לנו עסקנים אמיתיים ונכונים שיובילו אותנו למקומות הנכונים, עלינו לצעוק אל אבינו שבשמיים, כל איש ואשה, נער וזקן יקראו תהלים ויתפללו שתיעצר המגיפה. תקראו את סדר מ"ב מסעות כפי שכתב רבנו אליהו הכהן מאיזמיר זיע"א. וכל אחד מאתנו יקבל עליו קבלה טובה, כי בתכנית לסגור את בתי הכנסת ביום הקדוש והנורא. תתעוררו!!!


א, פיטום הקטורת.

אַתָּה הוּא יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ שֶׁהִקְטִירוּ אֲבוֹתֵינוּ לְפָנֶיךָ אֶת קְטֹרֶת הַסַּמִּים בִּזְמַן שֶׁבֵּית הַמִּקְדָּשׁ קַיָּם כַּאֲשֶׁר צִוִּיתָ אוֹתָם עַל יַד מֹשֶׁה נְבִיאָךְ כַּכָּתוּב בְּתוֹרָתָךְ:
וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל מֹשֶׁה קַח לְךָ סַמִּים נָטָף וּשְׁחֵלֶת וְחֶלְבְּנָה סַמִּים וּלְבֹנָה זַכָּה. בַּד בְּבַד יִהְיֶה:
וְעָשִֹיתָ אֹתָהּ קְטֹרֶת רֹקַח מַעֲשֵֹה רוֹקֵחַ. מְמֻלָּח טָהוֹר קֹדֶשׁ:
וְשָׁחַקְתָּ מִמֶּנָּה הָדֵק וְנָתַתָּה מִמֶּנָּה לִפְנֵי הָעֵדֻת בְּאֹהֶל מוֹעֵד אֲשֶׁר אִוָּעֵד לְךָ שָׁמָּה. קֹדֶשׁ קָדָשִׁים תִּהְיֶה לָכֶם:
וְנֶאֱמַר וְהִקְטִיר עָלָיו אַהֲרֹן קְטֹרֶת סַמִּים. בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר בְּהֵיטִיבוֹ אֶת הַנֵּרֹת יַקְטִירֶנָּה:
וּבְהַעֲלֹת אַהֲרֹן אֶת הַנֵּרֹת בֵּין הָעַרְבַּיִם יַקְטִירֶנָּה. קְטֹרֶת תָּמִיד לִפְנֵי יְהֹוָה לְדֹרֹתֵיכֶם:
תָּנוּ רַבָּנָן פִּטּוּם הַקְּטֹרֶת כֵּיצַד. שְׁלֹשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וּשְׁמוֹנָה מָנִים הָיוּ בָהּ. שְׁלֹשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וַחֲמִשָּׁה כְּמִנְיַן יְמוֹת הַחַמָּה מָנֶה בְּכָל יוֹם. מַחֲצִיתוֹ בַּבֹּקֶר וּמַחֲצִיתוֹ בָּעֶרֶב. וּשְׁלֹשָׁה מָנִים יְתֵרִים שֶׁמֵּהֶם מַכְנִיס כֹּהֵן גָּדוֹל וְנוֹטֵל מֵהֶם מְלֹא חָפְנָיו בְּיוֹם הַכִּפּוּרִים. וּמַחֲזִירָן לְמַכְתֶּשֶׁת בְּעֶרֶב יוֹם הַכִּפּוּרִים כְּדֵי לְקַיֵּם מִצְוַת דַּקָּה מִן הַדַּקָּה. וְאַחַד עָשָֹר סַמָּנִים הָיוּ בָהּ. וְאֵלּוּ הֵן:
(טוב למנותם באצבעותיו) (א) הַצֳּרִי. (ב) וְהַצִּפּוֹרֶן. (ג) וְהַחֶלְבְּנָה. (ד) וְהַלְּבוֹנָה. מִשְׁקַל שִׁבְעִים שִׁבְעִים מָנֶה. (ה) מוֹר. (ו) וּקְצִיעָה. (ז) וְשִׁבּוֹלֶת נֵרְדְּ. (ח) וְכַרְכּוֹם. מִשְׁקַל שִׁשָּׁה עָשָֹר שִׁשָּׁה עָשָֹר מָנֶה. (ט) קוֹשְֹטְ שְׁנֵים עָשָֹר. (י) קִלּוּפָה שְׁלֹשָׁה. (יא) קִנָּמוֹן תִּשְׁעָה. בּוֹרִית כַּרְשִׁינָא תִּשְׁעָה קַבִּין. יֵין קַפְרִיסִין סְאִין תְּלָת וְקַבִּין תְּלָתָא. וְאִם לֹא מָצָא יֵין קַפְרִיסִין מֵבִיא חֲמַר חִיוָר עַתִּיק. מֶלַח סְדוֹמִית רוֹבַע. מַעֲלֶה עָשָׁן כָּל שֶׁהוּא. רִבִּי נָתָן הַבַּבְלִי אוֹמֵר אַף כִּפַּת הַיַּרְדֵּן כָּל שֶׁהִיא. אִם נָתַן בָּהּ דְּבַשׁ פְּסָלָהּ. וְאִם חִסֵּר אַחַת מִכָּל סַמֲּמָנֶיהָ חַיָּב מִיתָה:
רַבָּן שִׁמְעוֹן בֶּן גַּמְלִיאֵל אוֹמֵר הַצֳּרִי אֵינוֹ אֶלָּא שְׁרָף הַנּוֹטֵף מֵעֲצֵי הַקְּטָף. בּוֹרִית כַּרְשִׁינָא לְמָה הִיא בָאָה כְּדֵי לְשַׁפּוֹת בָּהּ אֶת הַצִּפּוֹרֶן כְּדֵי שֶׁתְּהֵא נָאָה. יֵין קַפְרִיסִין לְמָה הוּא בָא כְּדֵי לִשְׁרוֹת בּוֹ אֶת הַצִּפּוֹרֶן כְּדֵי שֶׁתְּהֵא עַזָּה. וַהֲלֹא מֵי רַגְלַיִם יָפִין לָהּ אֶלָּא שֶׁאֵין מַכְנִיסִין מֵי רַגְלַיִם בַּמִּקְדָּשׁ מִפְּנֵי הַכָּבוֹד:
תַּנְיָא רִבִּי נָתָן אוֹמֵר כְּשֶׁהוּא שׁוֹחֵק אוֹמֵר הָדֵק הֵיטֵב. הֵיטֵב הָדֵק. מִפְּנֵי שֶׁהַקּוֹל יָפֶה לַבְּשָֹמִים. פִּטְּמָה לַחֲצָאִין כְּשֵׁרָה. לְשָׁלִישׁ וּלְרָבִיעַ לֹא שָׁמַעְנוּ. אָמַר רִבִּי יְהוּדָה זֶה הַכְּלָל אִם כְּמִדָּתָהּ כְּשֵׁרָה לַחֲצָאִין. וְאִם חִסֵּר אַחַת מִכָּל סַמֲּמָנֶיהָ חַיָּב מִיתָה:
תָּנֵי בַר קַפָּרָא אַחַת לְשִׁשִּׁים אוֹ לְשִׁבְעִים שָׁנָה הָיְתָה בָאָה שֶׁל שִׁירַיִם לַחֲצָאִין. וְעוֹד תָּנֵי בַר קַפָּרָא אִלּוּ הָיָה נוֹתֵן בָּהּ קָרְטוֹב שֶׁל דְּבַשׁ אֵין אָדָם יָכוֹל לַעֲמוֹד מִפְּנֵי רֵיחָהּ. וְלָמָּה אֵין מְעָרְבִין בָּהּ דְּבַשׁ מִפְּנֵי שֶׁהַתּוֹרָה אָמְרָה כִּי כֹל שְֹאֹר וְכָל דְּבַשׁ לֹא תַקְטִירוּ מִמֶּנּוּ אִשֶּׁה לַיהֹוָה:
יְהֹוָה צְבָאוֹת עִמָּנוּ. מִשְֹגַּב לָנוּ אֱלֹהֵי יַעֲקֹב סֶלָה:
יְהֹוָה צְבָאוֹת. אַשְׁרֵי אָדָם בֹּטֵחַ בָּךְ:
יְהֹוָה הוֹשִׁיעָה. הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:

ב, ויהי נעם, יושב בסתר.

וִיהִ֤י׀ נֹ֤עַם אֲדֹנָ֥י אֱלֹהֵ֗ינוּ עָ֫לֵ֥ינוּ וּמַעֲשֵׂ֣ה יָ֭דֵינוּ כּוֹנְנָ֥ה עָלֵ֑ינוּ וּֽמַעֲשֵׂ֥ה יָ֝דֵ֗ינוּ כּוֹנְנֵֽהוּ

תהלים פרק צא
(א) יֹ֭שֵׁב בְּסֵ֣תֶר עֶלְי֑וֹן בְּצֵ֥ל שַׁ֝דַּ֗י יִתְלוֹנָֽן:
(ב) אֹמַ֗ר לַֽ֭יקֹוָק מַחְסִ֣י וּמְצוּדָתִ֑י אֱ֝לֹהַ֗י אֶבְטַח־בּֽוֹ:
(ג) כִּ֤י ה֣וּא יַ֭צִּֽילְךָ מִפַּ֥ח יָק֗וּשׁ מִדֶּ֥בֶר הַוּֽוֹת:
(ד) בְּאֶבְרָת֨וֹ׀ יָ֣סֶךְ לָ֭ךְ וְתַֽחַת־כְּנָפָ֣יו תֶּחְסֶ֑ה צִנָּ֖ה וְֽסֹחֵרָ֣ה אֲמִתּֽוֹ:
(ה) לֹא־תִ֭ירָא מִפַּ֣חַד לָ֑יְלָה מֵ֝חֵ֗ץ יָע֥וּף יוֹמָֽם:
(ו) מִ֭דֶּבֶר בָּאֹ֣פֶל יַהֲלֹ֑ךְ מִ֝קֶּ֗טֶב יָשׁ֥וּד צָהֳרָֽיִם:
(ז) יִפֹּ֤ל מִצִּדְּךָ֨׀ אֶ֗לֶף וּרְבָבָ֥ה מִימִינֶ֑ךָ אֵ֝לֶ֗יךָ לֹ֣א יִגָּֽשׁ:
(ח) רַ֭ק בְּעֵינֶ֣יךָ תַבִּ֑יט וְשִׁלֻּמַ֖ת רְשָׁעִ֣ים תִּרְאֶֽה:
(ט) כִּֽי־אַתָּ֣ה יְקֹוָ֣ק מַחְסִ֑י עֶ֝לְי֗וֹן שַׂ֣מְתָּ מְעוֹנֶֽךָ:
(י) לֹֽא־תְאֻנֶּ֣ה אֵלֶ֣יךָ רָעָ֑ה וְ֝נֶ֗גַע לֹא־יִקְרַ֥ב בְּאָהֳלֶֽךָ:
(יא) כִּ֣י מַ֭לְאָכָיו יְצַוֶּה־לָּ֑ךְ לִ֝שְׁמָרְךָ֗ בְּכָל־דְּרָכֶֽיךָ:
(יב) עַל־כַּפַּ֥יִם יִשָּׂא֑וּנְךָ פֶּן־תִּגֹּ֖ף בָּאֶ֣בֶן רַגְלֶֽךָ:
(יג) עַל־שַׁ֣חַל וָפֶ֣תֶן תִּדְרֹ֑ךְ תִּרְמֹ֖ס כְּפִ֣יר וְתַנִּֽין:
(יד) כִּ֤י בִ֣י חָ֭שַׁק וַאֲפַלְּטֵ֑הוּ אֲ֝שַׂגְּבֵ֗הוּ כִּֽי־יָדַ֥ע שְׁמִֽי:
(טו) יִקְרָאֵ֨נִי׀ וְֽאֶעֱנֵ֗הוּ עִמּֽוֹ־אָנֹכִ֥י בְצָרָ֑ה אֲ֝חַלְּצֵ֗הוּ וַֽאֲכַבְּדֵֽהוּ:
(טז) אֹ֣רֶךְ יָ֭מִים אַשְׂבִּיעֵ֑הוּ וְ֝אַרְאֵ֗הוּ בִּֽישׁוּעָתִֽי:

ג, תיקון המגיפה.
במדבר פרק יז
(יא) וַיֹּ֨אמֶר מֹשֶׁ֜ה אֶֽל־אַהֲרֹ֗ן קַ֣ח אֶת־הַ֠מַּחְתָּה וְתֶן־עָלֶ֨יהָ אֵ֜שׁ מֵעַ֤ל הַמִּזְבֵּ֙חַ֙ וְשִׂ֣ים קְטֹ֔רֶת וְהוֹלֵ֧ךְ מְהֵרָ֛ה אֶל־הָעֵדָ֖ה וְכַפֵּ֣ר עֲלֵיהֶ֑ם כִּֽי־יָצָ֥א הַקֶּ֛צֶף מִלִּפְנֵ֥י יְקֹוָ֖ק הֵחֵ֥ל הַנָּֽגֶף:
(יב) וַיִּקַּ֨ח אַהֲרֹ֜ן כַּאֲשֶׁ֣ר׀ דִּבֶּ֣ר מֹשֶׁ֗ה וַיָּ֙רָץ֙ אֶל־תּ֣וֹךְ הַקָּהָ֔ל וְהִנֵּ֛ה הֵחֵ֥ל הַנֶּ֖גֶף בָּעָ֑ם וַיִּתֵּן֙ אֶֽת־הַקְּטֹ֔רֶת וַיְכַפֵּ֖ר עַל־הָעָֽם:
(יג) וַיַּעֲמֹ֥ד בֵּֽין־הַמֵּתִ֖ים וּבֵ֣ין הַֽחַיִּ֑ים וַתֵּעָצַ֖ר הַמַּגֵּפָֽה:
(יד) וַיִּהְי֗וּ הַמֵּתִים֙ בַּמַּגֵּפָ֔ה אַרְבָּעָ֥ה עָשָׂ֛ר אֶ֖לֶף וּשְׁבַ֣ע מֵא֑וֹת מִלְּבַ֥ד הַמֵּתִ֖ים עַל־דְּבַר־קֹֽרַח:
(טו) וַיָּ֤שָׁב אַהֲרֹן֙ אֶל־מֹשֶׁ֔ה אֶל־פֶּ֖תַח אֹ֣הֶל מוֹעֵ֑ד וְהַמַּגֵּפָ֖ה נֶעֱצָֽרָה.

ד, אנא בכח.
אָנָּא בְּכֹחַ. גְּדוּלַת יְמִינֶךָ. תַּתִּיר צְרוּרָה (אב"ג ית"ץ):
קַבֵּל רִנַּת. עַמֶּךָ, שַֹגְּבֵנוּ. טַהֲרֵנוּ נוֹרָא (קר"ע שט"ן):
נָא גִבּוֹר. דּוֹרְשֵׁי יִחוּדֶךָ. כְּבָבַת שָׁמְרֵם (נג"ד יכ"ש):
בָּרְכֵם טַהֲרֵם. רַחֲמֵי צִדְקָתֶךָ. תָּמִיד גָּמְלֵם (בט"ר צת"ג):
חָסִין קָדוֹשׁ. בְּרוֹב טוּבְךָ. נַהֵל עֲדָתֶךָ (חק"ב טנ"ע):
יָחִיד גֵּאֶה. לְעַמְּךָ פְּנֵה. זוֹכְרֵי קְדֻשָּׁתֶךָ (יג"ל פז"ק):
שַׁוְעָתֵנוּ קַבֵּל. וּשְׁמַע צַעֲקָתֵנוּ. יוֹדֵעַ תַּעֲלוּמוֹת (שק"ו צי"ת):
ואומר - בָּרוּךְ, שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד:

כל הקריאה הזאת יש לאמרה במשך כל שעות היום, וכן בלילה מחצות והלאה, ולא קודם חצות.
והשם יתברך ישמור עמו ישראל לעד, וכולכם בכללם.

הועתק מספר אמת ליעקב - קונטרס שפת אמת
אנא - כד נטלו ישראל מרעמסס לא ידעון אי ינטלון לסוכות או לקהלתה או למוסרות ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לסוכות:‏
בכח - מסוכות לא ידעון אי ינטלון לאיתם או לחצרות או לתרח או לעציון גבר ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לאיתם:‏
גדולת - מאיתם לא ידעון אי לפי החירות או לרמון פרץ או לעברונה או להר העברים ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לפי החירות:‏
ימינך - מפי החירות לא ידעון אי ינטלון למרה או לתחת או לערבות מואב ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון למרה:‏
תתיר - ממרה לא ידעון אי ינטלון לאילם או למקהלות או לעלמון דבלתימה ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לאילם:‏
צרורה - מאילם לא ידעון אי ינטלון לים סוף או לחשמונה או לפונון או לעיי העברים ופקיד רבא דעמיה דינטלון לים סוף קבל - מים סוף לא ידעון אי ינטלון למדבר סין או לחרדה ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון למדבר סין:‏
רנת - ממדבר סין לא ידעון אי ינטלון לדפקה או ליטבתה ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לדפקה:‏
עמך - מדפקה לא ידעון אי ינטלון לאלוש או לרסה או לאובות ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לאלוש:‏
שגבנו - מאלוש לא ידעון אי ינטלון לרפידים או להר שפר או לבני יעקן ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לרפידים:‏
טהרנו - מרפידים לא ידעון אי ינטלון למדבר סיני או לקברות התאוה או לחר הגדגד ופקיד רבא דעמיה דינטלון למדבר סיני:‏
נורא - ממדבר סיני לא ידעון אי ינטלון לקברות התאוה או להר הגדגד ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לקברות התאוה:‏
נא - מקברות התאוה לא ידעון אי ינטלון לחצרות או לתרח או לעציון גבר ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לחצרות:‏
גבור - מחצרות נטלו לרתמה דורשי - מרתמה לא ידעון אי ינטלון לרמון פרץ או לעברונה או להר העברים ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לרמון פרץ:‏
יחודך - מרמון פרז נטלו ללבנה:‏
כבבת - מלבנה לא ידעון אי ינטלון לרסה או לאובות ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לרסה:‏
שמרם - מרסה לא ידעון אי ינטלון לקהלתה או למוסרות ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לקהלתה:‏
ברכם - מקהלתה לא ידעון אי ינטלון להר שפר או לבני יעקן ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון להר שפר:‏
טהרם - מהר שפר נטלו לחרדה:‏
רחמי - מחרדה לא ידעון אי ינטלון למקהלת או לעלמן דבלתימה ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון למקהלות:‏
צדקתך - ממקהלת לא ידעון אי ינטלון לתחת או לערבות מואב ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לתחת תמיד - ומתחת לא ידעון אי ינטלון לתרח או לעציון גבר ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לתרח:‏
גמלם - ומתרח נטלו למתקה:‏
חסין - וממתקה לא ידעון אי ינטלון לחשמונה או לפונן או לעיי העברים ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לחשמונה:‏
מחשמונה נטלו למוסרות:‏
קדוש - ממוסרות נטלו לבני יעקן:‏
ברוב - מבני יעקן לחר הגדגד:‏
טובך - מהר הגדגד ליטבתה:‏
נהל - מיטבתה לא ידעון אי ינטלון לעברונה או להר העברים ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לעברונה:‏
עדתך - ומעברונה נטלו לעציון גבר:‏
יחיד - מעציון גבר לקדש:‏
גאה - מקדש להר ההר:‏
לעמך - מהר ההר לצלמונה:‏
פנה - מצלמונה לא ידעון אי ינטלון לפונן או לעיי העברים ופקיד מדברנא דעמיה דינטלון לפונן:‏
זוכרי - מפונן נטלו לאובות:‏
קדושתך - מאובות לעיי העברים:‏
שועתנו - מעיי העברים לדיבון גד:‏
קבל - מדיבון גד לעלמון דבלתיימה:‏
ושמע - מעלמון דבלתיימה להרי העברים:‏
צעקתינו - ומתמן:‏
יודע תעלומות - לערבות מואב. עכ"ל:


תקובל ברצון.
שאלה - 282805
לכבוד הרב, כשאני אוכלת זיתים בסעודה,הרבה פעמים אני אוכלת בסוף הסעודה אחרי סיום הלחם, האם צריך לברך בסוף הסעודה, או לפני הנטילה, ואם לפני הנטילה מה עושים עם טיבולו במשקה
תשובה
בסיום הסעודה עם חתיכת פת. אחרי הסעודה דהיינו אחר ברכת המזון לאכלם באמצעות מזלג. עם ברכת פרי העץ.
שאלה - 282804
כבוד הרב,
קוראים לי לוטן( הבן של עשיו,אדם שנחשב רשע ולא יהודי) אני בקרוב בת20 ומזה שנים אני לא מתחברת לשם מרגישה תקיעות ורוצה לשנות אותו
אשמח לדעת אם מוטב לשנות או להוסיף

תשובה
העורך, הרב אינו מתעסק בזה, ואתה עשה כחכמתך.
שאלה - 282803
שלום לכבוד הרב. היום הייתי בלילה בשיעור הנפלא של הרב בהלכות ברכות ונהניתי מאוד, כשיצאתי הייתי רעב, וברחוב קניתי כדורי פלאפל שהרב אמר לברך עליהם שהכל, אבל טעמתי בהם טעם לחם ממש, האם צריך לברך מזונות?
תשובה
ברוך תהיה להשם ידידי הצעיר ותעלה במעלות התורה יהי רצון.
לשאלתך הנכבדה, קיבלתי מכמה אנשים מידע שיש תערובת משמעותית של שיירי פת בכדורי הפלאפל, עד שהוא ניכר ונרגש בחיך, גם אמרו לי בחורים שעבדו במקומות אלה, וטעמם נכון וטוב, כי בביתם מכינים כדורי פלאפל על טהרת גרגירי חומוס ומעט תבלין, והטעם שלהם אנין ומובחר. שהפלאפל מזוייף ומעורב בו לחם.
מתברר, כי אמת בפיך הטהור, גם בטעמך וגם במה שדיברת בפיך, כי יש לפעמים כמות ניכרת של לחם בפלאפל. ולצערינו רשויות החוק מתעלמות מבעיות אלה שיש להם השלכות בריאותיות לא פשוטות. כי מי יודע מהיכן שיירי הפת נאספו, אשורים ולטושים ועמומי'ם.

ולכן, כל שיש 17% פת בכדורי הפלאפל ברכתו מזונות, כי הגדרתו ההלכתית היא ״יש בו טעם דגן״, ונאכל כזית בכדי אכילת פרס. והוא שיעור של 17 אחוז דגן. פחות מכאן שהכל, והמדובר הוא בכדורי פלאפל ולא במנה בפת.
שאלה - 282802
לכבוד הרב שלום וברכה.
בת 40, נפגשתי מספר פעמים עם חוזר בתשובה בן 49. מבחינתו רוצה להתחתן. על פניו מבחינתי אין סיבה לפסול את הבחור אך מרגישה חשש או מועקה לא מוסברים בלב.

תשובה
זו הסיבה שהתעכבת עד היום, קומי, תתחילי חיים חדשים ותתחילי לשמוח בחתן המוצע.
שאלה - 282801
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום רב , שמן זית משק שטיין בהשגחת כבוד הרב
מקדושת שביעית מותר להשתמש לאכילה , הדלקת נרות שבת ויום טוב ואם כשר לפסח
תודה רבה

תשובה
כשר לפסח למהדרין ומותר בשימוש ולא לאבד אפילו טיפה.
שאלה - 282800
לכבוד הרב מוצפי שליט"א יש לי עדנית בסוכה תחת כיפת השמים שגדל שעגבניה
אם הכנסתי מהחלון איך אני מעשר את העגניה. או שאני פטור?

תשובה
עיין בסידור קול ציון.
שאלה - 282799
שלום לכבוד הרב
בדקה ביום החודש וראתה בבדיקה אבל לא התחיל לה עד למחרת. ממתי צריכים לחשב לפרישות לחודש הבא, מיום הבדיקה או מיום התחלת?
בברכה

תשובה
מיום הבדיקה.
שאלה - 282798
שלום לכבוד הרב,

1. שוכר דירה וחצר עם עצים.
א. כשאני אוכל ברשות הבעלים לעשר בברכה?
2. עץ לימון שפרח בחודש תשרי (תשפ"ד) - עליי לעשר?

3. פומלית - האם יש לעשר הפירות שעל העץ כעת?

תשובה
ירא שמים, לא נוגע באילנות.
שאלה - 282797
שלום לכבוד הרב העברתי כסף לחשבון הישיבה לטובת פדיון נפש אשמח אם כבוד הרב יעשה פדיון נפש צריך לעבור ניתוח ביום רביעי שהכל יעבור בשלום והבדיקות יהיו תקינות.
תשובה
רפואה שלימה.
שאלה - 282796
שלום לכבוד הרב מוצפי שליט"א ביצה קשה מבושלת במים אני מקלפת ושמה בחמין של שבת האם מותר לאכול אותה כך?
תשובה
כך כולם עושים, זה נקי, זה הגייני, אסתטי וטעים. ומותר על פי ההלכה.
שאלה - 282795
שלום לכבוד הרב,
האם צריך לגנוז סיכות מהדק שחיברו בהם דפים של דברי תורה ואח"כ הוציאו את הסיכות מהדפים?
תודה רבה!

תשובה
לא.
שאלה - 282794
שלום לכבוד מורנו ורבינו שליט"א קנינו בלנדר תוצרת חול שטוחן פירות וכו ויש לו להבים וסכינים מה צריך לטבול ? או שלא צריך לטבול חלקים ? יישר כח בבריאות איתנה אמן
תשובה
החלקים הנשלפים להטביל.
שאלה - 282793
לכבוד הרב מוצפי שליט"א האם יש חיוב הלכתי לעשות לי רב להתנהגות לעצות וכו' כי יש שיבוש בחלק מהמקומות שהאדמו"ר אע"פ שנפטר הוא הרב שלהם
תשובה
רב לפסוק לך שאלות בהלכה.
שאלה - 282792
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כבוד הרב אני לא רגועה החיים שלי באמת קשים מאוד.
בבקשה שהרב יעשה התרת קללות ונדרים
מרגישה שיש עלי עין הרע של אנשים שמקללים ומבזים אותי.

תשובה
בעזרת השם יתברך. החיים קלים ברוך השם.
שאלה - 282791
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום איך להמנע מעין של אנשים על בני בן 10 חודש? כבר זוחל מתהפך קופץ מחייך שאומרים פסוקי תורה ופיוטים מתנהג כבוגר ומרשים ביותר
תשובה
לשמור אותו.
שאלה - 282790
לכבוד הרה"ג מוצפי שליט"א
בבית הכנסת יש ארון ספרים סמוך להיכל, ולכיוונו מתפללים כולם. יש בחלק מהספרים תמונות קטנות של צדיקים על הכריכה האחורית הבולטת. האם יש לכסותן?

תשובה
ראוי לכסותם.
שאלה - 282789
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,האם מותר לי לארח בחורה צעירה רווקה ונאה בבית ? בעלי מסתכל ומדבר איתה בשולחן שבת. האם זאת סכנה ?
תשובה
למצוא לה מקום חלופי.
שאלה - 282788
שלום לכבוד הרב
סבתא שלי נפטרה, הבנים שלה חילונים אבל אחד מהם (אבי) מתכוון להגיד קדיש אבל רק עד השלושים. מה הדבר הטוב ביותר שאני, הנכדה, יכולה לעשות לעילוי נשמתה?

תשובה
לשכור יהודי ירא אלקים שיאמר כל השנה ויציל אותה מדין שמים. בגלל הבנים.
שאלה - 282787
שלום לרה"ג
תודה על התשובה לגבי הפלטה שבשבת יצא התקע וחיזקה התקע חזרה בטעות.
רוצה לעשות תענית ,לקבל מחר במנחה ולהתענות ביום שלישי ב"נ?
תודה רבה

תשובה
מחר יום שלישי לקבל תענית ולהתענות ברביעי.
שאלה - 282786
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ביתנו בת 19 ב"ה. וסת מגיע אחת לכמה חודשים. בדיקות תקינות ב"ה. רופאים אומרים לקחת כדורים. כדאי? האם יש לרב עצה? עדיין לא בשידוכים אך האם צריכים לספר?

תשובה
לקחת כדורים באופן מסודר ואחראי. ולא לספר.
שאלה - 282785
אצלנו נהגו לא להוציא את התינוק מהבית שלא צורך למשך 40 יום. האם יש ענין להמשיך במנהג הזה?
תשובה
עיין אנציקלופדיה האיסלמית העתיקה.
שאלה - 282784
שלום לכבוד הרב
אברך,40.בבחירות עובד כממריץ,ליד קלפי למפלגה חרדית, בעיר חילונית,. יש לו יכולת שכנוע וידע. לאשתו מפריע שנמצא ליד חילונים ונשים, טענתו, שהסביבה מסורתית

תשובה
כשיש נשים שם לא טוב להיות נוכחים.
שאלה - 282783
משרה שהתקשרו אלי ולא רצו להסביר עליה ודברו אתי בקושי 3 דקות ונתקו לי בפנים כי רציתי לבדוק תאריך ביומן ופשוט קבעו לי תאריך בלי דעתי.האם ללכת וגם יש לי ראיון אחר שעה וחצי אחרי
תשובה
????????????
שאלה - 282782
לכבוד הרב שלום רב,לא עלינו ביקור חולים, מבקשת הנחיה כיצד להגן על הבת ועלי בעת ביקור החולים יש חשש
מהביקור תודה ובשורות טובות

תשובה
מה ומי והיכן?
שאלה - 282781
שלום לכבוד הרב הצדיק, המושג נוטע אדר בנכסיו..זה גם כוונה להצלחה בעסקים באדר? מה כוונת האימרה הזו?
תשובה
מדובר בשדות של מיני צמחים ומקורו בתלמוד [ביצה ט"ו, ב]
"ואמר רבי יוחנן משום רבי אליעזר ברבי שמעון, הרוצה שיתקיימו נכסיו יטע בהן אדר, שנאמר אדיר במרום השם. אי נמי, אדרא כשמיה, כדאמרי אינשי, מאי אדרא, דקיימא לדרי דרי. תניא נמי הכי, שדה שיש בה אדר אינה נגזלת, ואינה נחמסת, ופירותיה משתמרין". ופירש רש"י ז"ל
"אילן חשוב הוא, יש לו שם למרחוק ואומרים: פלוני יש לו אדר בשדהו, ומתוך כך היא נקראת על שמו, ואם הולך למדינת הים, ובא אחר והחזיק בה - יש לו עדים הרבה שהיתה שלו, ואילו מכרה - היה הקול יוצא להיות נקראת על שמו של שני. שנאמר אדיר במרום, כלומר, שאדר לשון קיום וחוזק, ולכך נקרא אדר".
שאלה - 282780
האם יש לחשוש מכך שאורחת שהזמנו עם בעלה לשבות אצלנו בשבת בכדי לשמחם פלטה מהפה שהבת שלנו תזכה לזיווג הגון(ח"ו) בעוד שנתיים ומיד תקנה עצמה?
היא יודעת שהבת מצפה לישועה בנושא.

תשובה
היא אינה מגדולי צדיקי הדור.
שאלה - 282779
כבוד הרב
(חיפשתי במקראות גדולות ובמעם לועז ולא מצאתי) האם ידוע מדוע חנה לאורך כל הפעמים אומרת לשון "אמתך" ורק בסוף אומרת "תמצא שפחתך חן בעיניך"? (ולא "תמצא אמתך חן")
תודה

תשובה
אמתך הוא בארמית השפה המדוברת. שפחתו בלשון הקודש כשמבקשת להתפלל בעדה.
שאלה - 282778
לכבוד הרב מוצפי הי'ו
קוראת תהילים ופרק 1 היתי מזכירה שם לעילוי נשמה, להפסיק להזכיר שם ולומר לעילוי נשמת כל הנפטרים בתוך שנה זו וכאלה שלא אומרים עליהם קדיש, זה בסדר לומר כך?

תשובה
זו לא הדרך לקרוא בשביל זה ובשביל ההוא. צריכים לקרוא אך ורק לעשות רצון הבורא ולכבוד השכינה הקדושה הנמצאת בגלות.
שאלה - 282777
שלום לכבוד הרב, סיעודי שנפטר בביה'ח האם אפשר לגור בבית שלו בתוך השנה ? מבחינת הקבלה?
תשובה
אין בזה שום חשש.
שאלה - 282776
שלום לרב אני ובעלי נשואים פרק ב והבן הבכור שלי מפרק א בן 16 וחצי גר אצל ההורים שלי ואני עם בעלי והילד המשותף במרחק שעה מהבן הגדול ואני בצער גדול בגלל המצב האם לעזוב ולחזור לילד
תשובה
צריך שיקול דעת רצינית.
שאלה - 282775
לכבוד הרב האתיופים מספרים לכולם
תשובה
אסור לפרסם דברי הבאי על יהודים טובים שבאו במסירות נפש לישראל צריכים לחבק אותם.
שאלה - 282774
לכבוד הרב שלום רב. בהנחה שהכוונה מלאה בשני האופנים, מה עדיף: ברכת המזון מתוך הכתב או בעיניים עצומות?
תשובה
מתוך הכתב.
שאלה - 282773
כב הרב
נוהגת להתפלל בקבר רחל לחיילם וחטופים במוצ"ש הייתי בראשון הלכתי למכרה שהבן שלה חייל בעזה אמרתי שאני או בעלי נלך להתפלל עליו, לא הספקנו לקבר רחל והוא נהרג, אני במועקה

תשובה
לא דוחים למחר מה שאפשר לעשות היום.
שאלה - 282772
שלום לרב הגאון. שמעתי אתמול תוכנית ישנה של הרב במורשת שבה הרב אומר שע"פ ההלכה גבר שלא הסתפר 30 יום נקרא מנוול. אני מסתפר פעם בחודשיים. רק לאחר כחודש וקצת השיער שלי מקבל נפח.
תשובה
מנוול אינה קללה אל מונח והגדרה שאינו יכול לשמש בכהונה לא במכלול ולא בכהונה.
שאלה - 282771
להרב שליטא, אני עובדת בעיריית ת"א תפקיד ניהולי בכיר, שכר גבוה, הציעו לי לעבור ללשכה במועצה, השכר יפגע אבל זאת שליחות לתושבי העיר. אשמח להצעת
תשובה
לא עוזבים תפקיד מבוסס.
שאלה - 282770
לכבוד הרב שלום ,בעקבות קושי כלכלי בעלי מעוניין לקחת משכנתא שנייה הבית רשום רק על שמו קנה לפני שהתחתנו,אני לא מעוניינת לחתום ולהתחייב לא עובדת,מבקשת בבקשה את עצת הרב תודה
תשובה
אתם צריכים הדרכה כלכלית יסודית.
שאלה - 282769
שלום לכבוד הרב!
בהריון ש 40 +1,סכרת מאוזנת, לפני שבוע הפחתה בתנועות,
הרופאים אמרו שאם לא תתפתח לידה עד סוף שבוע 40 יעשו זירוז, מה אפשר לעשות כדי שהלידה תהיה טבעית?
תודה רבה

תשובה
השם יתברך הוא העונה לכל יולדת הקוראת בשמו וצועקת אליו.
שאלה - 282768
מהרח"ו כתב "יסיר התפילין של ראש מעומד ויניחנה בכיס" וכן ביד ואינו מזכיר לקפל. והבא"ח כתב "טוב שהוא בעצמו יקפלם ויניחם". צריך לקפל את הרצועות או שאפשר לשים בכיס בלי זה?
תשובה
התכווין שמקפלם.
שאלה - 282767
לכבוד הרב שליט"א שלום האם צריך לשטוף ידיים אחרי נגיעה במגפיים עור של נשים שהם מגיעות עד אמצע השוק? נוגעים בחלק העליון של המגפיים תודה לכבוד הרב
תשובה
מספיק לשפשפם בבגד.
שאלה - 282766
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בני בן 6 מתעניין מאוד בצמחים וראה אותי לומד עם הגדול בן 9 מסכת כלאיים (עם מפרשים ותמונות) ושאל אותי האם מותר לזרוע חרדל ביחד עם שיבולת שועל? תודה רבה

תשובה
לא.
שאלה - 282765
לכבוד הרב שלום רב אשה שקבעו לה ניתוח קיסרי ללידה(גיל מבוגר) ביום חמישי ב12:00 בצהריים
יודעת שיש לה בן מתי עושים את הברית מילה?

תשובה
ביום השמיני ללידה. חוץ מיום השבת עצמו.
שאלה - 282764
שלום לכבוד הרב,
קנינו פירורי לחם באלרגנים כתוב שעלול להכיל דגים. האם מותר להשתמש בזה לציפוי שניצל? תודה רבה

תשובה
לא להתייחס לכתוב.
שאלה - 282763
שלום הרב
הבת שלי המחזור אצלה סדיר כל חודש קבוע היא מקבלת תמחזור והנה לפתע שבועיים אחרי שסיימה תמחזור הופיע סימן ורדרד הרופאה אמרה שזה ביוץ ולא מחזור..
מה דעת הרב?
תודה

תשובה
אם היא נשואה? יש להמתין 24 שעות אם הכל נקי.
שאלה - 282762
לכבוד הרב
הבעל שלי קשה בכל מה שקשור לכסף הוא כועס וממורמר וכל הזמן אומר שלא נגיע לשום מקום בחיים היה שיעור של רב שאמר מי שהיה מתפלל על הזיווג שלו הוא היה מקבל זיווג אחר זה נכון ?

תשובה
לא להתייחס לכל האירועים מסביב, לקבל הכול באהבה ובתפילה.
שאלה - 282761
כבוד הרב
רווקה בת 28 נפגשתי לפני שנה עם בחור 3 פגישות
ופעם ראשונה היה רצון ונראה התאמה
אבל הוא לא רצה להמשיך
האם לנסות להחזיר? נסתי לשלוח אליו ואמר שמדי רצינית מופנמת בשבילו

תשובה
אם סירב אין ענין לחזור.
שאלה - 282760
כבוד הרב,עובדת במשרה מלאה, סטודנטית ואמא לילדים קטנים בעלי איש צבא כך שלא תמיד יכול לעזור, האם מותר ללמוד ביום שבת? יש לי מבחן בהמשך השבוע (מדע) אני מרגישה שאני לא מספיקה.
תשובה
לא בשבת קודש.
שאלה - 282759
לכבוד הרב שלום רב בן 37 רווק שמו יהודה גם כי אמא אהבה וגם עש הסבא שנפטר מתאונה בשנות ה40 לחייו יש הרבה נכדים שקרויים ע"ש רובם עם סיפורי חיים צריך להוסיף לו שם את השם ארי? תודה
תשובה
יוסיפו לו שם שייקרא בו באמת.
שאלה - 282758
לכבוד מורנו הרב שליט"א. האם מתחנת כדורים קטנה עם סכיני מתכת, שמיועדת רק לתחינת כדורים, האם צריך להטביל?
תשובה
אין צריך.
שאלה - 282757
להרה"ג
אשה שאירחה בני משפחה לשבת פתחה את ארון המטבח כחצי שעה אחרי כניסת שבת אולי קצת יותר ומכך יצא השקע של הפלטה החוצה ,באינסטינקט חיזקה התקע לחשמל.מה דין החמין ואיך תכפר?

תשובה
יש להקפיד לבשל את החמין קודם כניסת השבת שיהיה ראוי לאכילה.
למעשה זה אם יכולה תתענה יום אחד לכפרה.
שאלה - 282756
שלום
בעניין שלא ללבוש שני בגדים יחד, שגורם לשכחה.
אלפי סליחות, אם לובשים 2 מכנסיים ואחרי שמתפנים רוצים להעלות שניהם יחדיו. נחשב שלבשנו שניים ביחד?
בתחילה לבשו אחד אחד.

תשובה
כל אחד בנפרד.
שאלה - 282755
לכבוד הרב שלום רב
אפשר תשובה לשאלה המעניית שמו"ר הביא בשיעור איך דוד הוציא את אבשלום מגיהנם הרי ברא מזכה אבא ולא אבא מזכה ברא?

תשובה
עיין בתוספות מסכת סוטה דף י עמוד ב
דאייתיה לעלמא דאתי, ואי קשיא הא אמרו בחלק (סנהדרין קד.) ברא מזכי אבא, אבא לא מזכי ברא כדכתיב ואין מידי מציל, אין אברהם מציל את ישמעאל, ולא יצחק את עשו. אבל הבן מציל את האב, כגון יאשיהו שלא מנו את אמון וי"ל משום דאבשלום נטל את שלו בעולם הזה שנהרג במיתה משונה הועילה לו תפילת אביו דומיא דיהויקים דאמר התם שהיה כתוב על גולגלתו זאת ועוד אחרת ונפרע ממנו לאחר מיתה לא מנו אותו, ועוד אבשלום לא עבד עבודת כוכבים. אי נמי מצי למימר הא דאמר אבא לא מזכי ברא היינו משום כבוד האב, אין מונעין מלמנותו עם רשעים בלא תפלה, אבל תפלה מועלת ודוד התפלל על אבשלום".
והמפרשים הסכימו עם פירוש אחרון, שדוד המלך עליו השלום התפלל עבורו.
ורבנו אליהו הכהן מאיזמיר זיע"א, כתב שדווקא כשהבן בחיים האב לא מציל, אבל כשהבן מת, והאב חי יכול להצילו.
שאלה - 282754
שלום לכבוד הרב
אבא ז"ל נפטר לפני 35 שנה. אני בתו ואין לו לצערי בני משפחה מלבדי
הרב כתב שלא מומלץ לנשים לגשת לבית עלמין. מה הסיבה
באין מישהו אחר קרוב אולי שייך לפקוד קברו של אבא

תשובה
מותר לך.
שאלה - 282753
לכבוד הרב היקר שליט"א, מדוע לא מברכים על הבשמים במוצאי יום טוב שחל בשבת?
תשובה
כתב הרב פרישה אורח חיים סימן תצ"א
"כתבו התוספות שהטעם שמברכין על הבשמים משום נשמה יתירה וביום טוב ליכא נשמה יתירה ואם תאמר אמאי אין מברכין על הבשמים כשחל יום טוב במוצאי שבת ויש לומר דכיון דיום טוב יש לו מאכלים משונים וטובים מיישב דעתו ממילא בלא ריח בשמים".
שאלה - 282752
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום לכתר האם אפשר לעשות את הברית יצחק בבית הכנסת שנימצה בחצר הבית שלנו עם עשרה תלמידי חכמים והתינוק או עדיף בתוך הבית עצמו תודה

תשובה
בבית הכנסת אך שילמדו כל הלימוד על הסדר כולו בלי לחלק לפרוסות.
שאלה - 282751
שלום לכבוד הרב
שלום לרב, יש לי שאלה:
טבילה בשבת בבוקר לפני שחרית האם מותר להתקלח לפני הטבילה ואחרי הטבילה כמובן במים קרים

תשובה
עד 37 מלות צלסיוס מותר.
שאלה - 282750
למעלת מורנו הגאון שלום רב
אשה שאח חורג נפטר היום בעיר אחרת ונקבר ביום, אך הודיעו לה רק אחר השקיעה ואינה יישבת שבעה עמהם מתי מסיימת את השבעה האם אתם או אחריהם שהרי חסר לה יום

תשובה
אם היא תלך שם ותשב עמהם, תסיים עמם.
שאלה - 282749
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, ביקרנו היום בחוות גידול פירות הדר של משרד החקלאות. נתנו לנו לקטוף ולקחת קצת מכל מיני זנים של פירות. האם צריך להפריש תו"מ מכל זן בנפרד או כולם ביחד?
תשובה
מכל סוג פרי יש להפריש.
שאלה - 282748
מחזיק בטלפון כשר שאין מסרונים ואפליקציות. כשצריך לדבר עם מוסד כלשהו מקבל מענה קולי ששולחים לו מסרון. ואין לי מסרונים.
האם יש אפשרות להחזיק טלפון כשר שיש בו שרות מסרונים?

תשובה
דרך הדואר או שיחה קולית.
שאלה - 282747
שלום לרב, שמעתי ממלא רבנים שקדיש נאמר בארמית כדי שלא יתקנאו המלאכים בגמרא (ברכות ג) בתוספות שהם אומרים שזאת לא הסיבה,
מה התירוץ?
ולפי דבריהם כיום צריך לומר לכאו'בעברית?

תשובה
לא נכון כלל. הסיבה שהמקטרג מבין ארמית ומפחד שהגיע זמנו ללכת מהעולם. מתבלבל ואינו מקטרג.
שאלה - 282746
לכבוד הרב שלום רב
איך אני מסלק ממוחי מחשבות רעות וטורדניוצ תודה רבה

תשובה
עיין בספר יסוד ציון.
שאלה - 282745
לכבוד הרב
אנשים שלא ילכו לשמוע מגילה בבי"כ במוצ"ש האם אפשר לקרוא להם מגילה ביום יא? (2-3 אנשים )

תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 282744
לכבוד הרב מוצפי שליט"א קנינו שולחן קטן לפני 20 שנה ומסתבר שהוא מההוצאה לפועל האם לזרוק אותו? אולי זה חלילה תוצאה של גזל.יישר כח בבריאות איתנה אמן
תשובה
מותר בשימוש.
שאלה - 282743
לרב היקר
האם מותר בשבת להניח כוס זכוכית שיש בה חלב קר בתוך קערית עם מים חמים שהוצאו מהמיחם כדי לחמם את החלב ?

תשובה
כן.
שאלה - 282742
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום רב כבוד הרב, רציתי לדעת איפה מופיע שר לקיש שמו שמעון ?

תשובה
במקומות רבים בש״ס הוא מוזכר בשם רבי שמעון בן לקיש.
שאלה - 282741
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לישון על מזרון שאשה יקרה נפטרה עליו? תודה

תשובה
מותר.
שאלה - 282740
לכבוד הרב שלום רב
האם יש עניין לייחד שעון לשבת?

תשובה
ומה זה יתן?
שאלה - 282739
מורינו שליט"א
מדוע כמעט בכל חמשה חומשי תורה שהפסוק כותב שם אלוקים התרגום אונקלוס מתרגם אותו באדנות?
יישר כוח גדול יגדיל תורה ואדיר בבריאות אמן.

תשובה
כי כך נקרא בתרגום, ועיין במפתח נושאים.
שאלה - 282738
לכבוד הרב
אם הרב יענה יענה, ואם לא אני לפחות שאלתי...
אני גר בבני ברק, האם לטרוח מחר ולהצביע לש"ס (בוסו) או חבל על הזמן והטורח?
מה שהרב יגיד, נעשה בל"נ.

תשובה
הרב בוסו שליט"א, איש פעיל ונמרץ שהוכיח את עצמו. והלואי והיו לנו הרבה כמוהו. היכרתי מקרוב את אבותיו ואבות אבותיו.
שאלה - 282737
לכבוד הרב שליט"א
בתקופה שבין השידוכין לחתונה כל כמה זמן יכולים הזוג להיפגש?

תשובה
בבקשה תלמד היטב את הספר חופת ציון.
שאלה - 282736
לכבוד הצדיק
האם הרב יכול בבקשה להסביר את עיניין עניי ביתך קודמים?!
בברכה לבריאות איתנה וגאולה בקרוב בע"ה.

תשובה
עניים באמת מבני המשפחה.
שאלה - 282735
לכבוד הרב שלום רב
האם יש עניין לעמוד כאשר נותנים מי שבירך לחיילי צהל או לחטופים?
תודה רבה לרב.

תשובה
לאו דווקא.
שאלה - 282734
שלום לכבוד הרב
יש לי עסקאות שאני עושה אחת לתקופה , האם כספי מעשר אני צריך לסיים מיד ולהפריש , או אפשר לסיים חלוקת מעשר לתקופה של שנה ויותר ,

תשובה
כשיש לפנינו עניים אסור לדחות.
שאלה - 282733
ראשית ברכות מעומקא דליבא על התשובה היסודית לשאלת הנכד בדיבור בין הנחת תפילין.
ב"ה מתפלל בנץ אם אפשר לומר קורבנות בבית לפני הנחת צו"ת כדי להרויח זמן להגיע לבית הכנסת תודה.

תשובה
על פי רבנו האריז"ל ראוי לומר מתחילת התפילה ועד סופה עם טלית ותפילין.
שאלה - 282732
לכבוד הרב
גיליתי הריון מאוד צעיר
האם אוכל לשתף את אימי להוריד מתח
היא מרגיעה אותי תמיד
והיא לא תספר יש לה יראת שמיים

תשובה
בבקשה זהירות רבה, את לא מספיק זהירה.
שאלה - 282731
שלום לכבוד הרב. האם מותר לכתוב על מצבה פסוק מתהלים עם שם" אלוקים"?
תודה רבה

תשובה
אסור לכתוב פסוקים כלל.
שאלה - 282730
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
בע"ה היום יש לי בדיקת אקו לב במאמץ (השם רשום למעלה),
העברתי תרומה לישיבה, שבע"ה יהיו תוצאות תקינות וטובות, תזכו למצוות

תשובה
מתפללים לרפואה שלימה.
שאלה - 282729
לרב היקר
מתוך כוונות טובות על עניין פסול בגן,פניתי למנכ"ל. המנהלת וזאת שמעליה נורא כועסות עלי שלא עידכנתי אותן לפני וזימנו אותי לשיחה. חוששת שיפטרו אותי
מה לעשות?

תשובה
לומר פרקי תהלים.
שאלה - 282728
לכבוד הרב,
ראיתי בסידור הרב שאות כ' ב"כסא" בברכת אשר יצר מודגשת. הורגלתי לומר ברפוי משום אותיות אהו"י, האם זו טעות ולשנות? ואם יוכשר בעיני מו"ר ללמדנו מדוע. תודה לכת"ר

תשובה
כמו פרי הגפן, פרי העץ, פרי האדמה, כי היא תיבה נפרדת. ועיין חזון עובדיה ברכות.
שאלה - 282727
שלום לכבוד הרב.. יש בעירנו מתמודד צעיר ונמרץ
תשובה
בבקשה לא באתר הקדוש.
שאלה - 282726
למור היקר
כוס חד'פ ממלאים בתוכה חלב קר ונותנים את הכוס תוך קערית ולתוכה שופכים מים מהמיחם כדי לחמם החלב לשם הכנת משקה בשבת
האם מותר לכתחילה ? לציין שזה מחמם החלב בטמפ סבירה

תשובה
מסוכן מספר 1 לבריאות. כי בשעה שחומר הכוס בא במגע עם חום, פולט חומרים מסוכנים ביותר.
שאלה - 282725
לכבוד הרב שלום רב
יש לי חומוס שהנבטתי במים ואח"כ שמתי את בגרגירים במקפיא, בשבת פתחתי מגירה במקפיא להוציא לחם וזה היה שם וגם דגים קפואים לא מבושלים, האם זה מוקצה? זה עבירה?

תשובה
מותר לצורך הלחם לשבת.
שאלה - 282724
לכבוד הרב
מהם הערבות שלשין בהן בצק, המופיעה בשולחן ערוך בסימן תמב?

תשובה
גיגיות גדולות.
שאלה - 282723
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ב"ה יש לנו 3 ילדים מתוקים, ואנחנו כבר שנתיים מנסים להיכנס להריון ולצערי פעמיים נקלטתי והעובר נפל עוד בהתחלה..
מה אפשר לעשות?
תודה

תשובה
נא לעיין בספר ברית ציון בקונטרס שבסופו עצות והנהגות להריון של קיימא.
שאלה - 282722
לכבוד הרב
כב מחזה מרהיב בדבת יונה עמדה צפופה לסלון בו אנימאוכלת סעודת שבת וזה היה אזכרה של אמא ציונה בת מזל תנצבה שאסכה לבעל תלמיד חכם לעשות לה נחת רוח

תשובה
יהי רצון.
שאלה - 282721
שלום לכבוד הרב .בצק של לחם שטיגנתי במחבת עם מעט חמאה .מה ברכתו?
תשובה
בצק מטוגן או מבושל ברכתו מזונות.
שאלה - 282720
לכבוד הרב היקר, נשאלתי אנחנו מברכים כל בוקר ברכת התורה כדי שנוכל ללמוד תורה.
מדוע אין ברכה לאחר שאנחנו לומדים תורה.

תשובה
כתב הבית יוסף זיע"א [סימן מ"ז], מפני שמצוות לימוד תורה נמשכת כל עת שאתה ער. ועיין בלבוש מ"ז, ה.
שאלה - 282719
לכבוד הרב כתר ראשנו
לא לקחתי את אמי לבי"ח לבסוף נאלצה להגיע למיון ביום שבת, חיללתי שבת התקשרתי להבין מה מצבה רק חלק מהשיחה הייתה מהותית אני מתביישת כיצד אכפר על חילול הקודש

תשובה
אם יש ביכולתכם להתענות יום אחד מעלות השחר ועד 20 דקות אחרי השקיעה.
שאלה - 282718
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, שבוע מבורך! בביכנס היה אירוע בר מצווה ולמרות נסיונות להשתיק את הקהל עדין היה רעש של דיבורים והחזן החליט לעשות תפילת מוסף ללא חזרה.. האם נכון נהגו?
תשובה
אל תתפלל שם.
שאלה - 282717
לכבוד הרב שליט"א,בשבת אני לא תמיד מספיקה לסיים להתפלל כשבעלי מגיע מבית הכנסת ולכן מתפללת מוסף לאחר הסעודה.היום שמעתי שעלי לעשות שוב קידוש לאחר שהתפללתי מוסף. האם נכון ?
תשובה
אינך צריכה בקידוש אחר.
שאלה - 282716
לכבוד הרב שליט"א
חברות של אשתי יוצאות עד שעה 11 וחצי בלילה ויותר האם זה בסדר מבחינת צניעות?

תשובה
זה הפך להיות למגיפה.
שאלה - 282715
לכבוד הרב האם מותר לחולה לבוא לבית הכנסת בשבת אם קלנועית
תשובה
בהחלט לא, יתפלל בבית. או שמתנדב יקח אותו בעגלת נכים רגילה.
שאלה - 282714
למו"ר היקר
בחברה שאני עובד אני מנהל מחלקת הנהלת חשבונות ויש עובדת אם חד הורית לילדה 1 שלא מפסיקה לזלזל בעבודה למרות שהתרינו בה ללא סוף
הבעלים לוחץ לפטר אותה
מה דעת הרב?

תשובה
איני מכיר את הפרטים האישיים.
שאלה - 282713
לכבוד הרב
האם מותר לקבור כלב שנפטר בגינת הבית? ואם אסור האם צריך להוציאו משם למקום אחר?

תשובה
מותר.
שאלה - 282712
למרן הרב מוצפי
אני זקוק לישועות רבות הייתי בעבר הר הזיתים אור החיים הרש"ש וכו גם הר המנוחות וסהדריה בגלל המצב הר הזיתים מסוכן יש קבר של צדיק בהר המנוחות שהרב יוכל להמליץ לי?

תשובה
הרב לרשותכם לשאלות הלכתיות. העורך.
שאלה - 282711
להרב בן ציון מוצפי
קצר חשמלי בשבת הפיוז קפץ 1 וחצי בלילה!
לא שייך לקרוא לגוי גר עם אבא שלא אדם דתי הרים את הפיוס בשבת!
ובבוקר שוב קפץ והרים האם המיחם נאסר עליי וכל האוכל במקרר?

תשובה
המאכלים לא נאסרו כי היו ראויים לאכילה בכל מצב.
שאלה - 282710
לכבוד הרב מוצפי שלום רב
שמעתי שאחרי ניחום אבלים צריך ללכת ישר לבית ואסור לבקר או ללכת לבית אחר כי חס וחלילה יכולה לקרות שם אסון האם יש ממה לחשוש?
תודה רבה !

תשובה
אימתי תפסיקו עם השטויות הללו???
שאלה - 282709
שבוע טוב לכבוד הרב הגאון. מחילה מהרב אם השאלה לא במקום. מה דעת הרב על אותם חובשי כיפה שמגדלים כלבים מסוכנים ועוד ללא רצועה. אחד כזה קילל אותי השבת כשהערתי לו משהו על כלביו.
תשובה
מדוע דיברת עמו?
שאלה - 282708
שלום לכבוד הרב
האם עדיף להשלים את המסכת שלומדים בישיבה ולדעת טוב? או גם ללמוד מסכתות אחרות.
אני בשיעור ב' ישיבה קטנה. תזכה למצוות

תשובה
תלמד בחריצות ובעיון את המסכת הנלמדת עתה.
שאלה - 282707
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
נשאלה שאלה אם אדם התפלל ביחיד שחרית ומאוחר יותר הלך לבית הכנסת להרוייח לפחות את החזרה השץ לא יכל לעשות תחזרה וביקש ממנו שיעשה האם מותר לו לעשות חזרה?

תשובה
רק כשציבור עשרה מתפללים יש לומר חזרה.
שאלה - 282706
שלום לכבוד הרב
האם אדם שלא שמר שבת, שיפטר מהעולם בשבת
יקבל מנוחה שם. או שמה לא נח ושמר ככה גם שם?

תשובה
מסכן מסכן ומסכן. כמה צריכים לבכות עליו.
שאלה - 282705
לכבוד הרב הגאון מוצפי שליט"א
כל השבוע הייתי חולה ולא בירכתי ברכת הלבנה ממוצ"ש שעבר ניסיתי והיה עננים ובשאר השבוע האם הלילה ליל ט"ז מותר לי לומר עם ברכה?
או רק ללא שם ומלכות?

תשובה
בלי שם ומלכות.
שאלה - 282704
שלום לכבוד הרב
מצד אחד כי לא מעונינת בחיים האלה ומצד שני רוצה לחיות חיים טובים יותר
קשהההה לי מאוד מתוסבכת עם עצמי

תשובה
יש בני אדם שבקושי חיים ולא מתייאשים, מתפלל עליכם, שבת שלום.
שאלה - 282703
לכבוד הרב שלום רב
שכבוד הרב יעשה לי בבקשה התרת קללות ונדרים דחוף
החיים שלי קשים זוועות
אשמח שהרב יעשה לי ואתרום לאתר בשמחה.

תשובה
לא להתבלבל הכל בשליטה. שבת שלום.
שאלה - 282702
לרה"ג
עשיתי 4 קילו בצק לכבוד שבת,עשיתי הפרשת חלה עדיין לא אפיתי
במקפיא יש לי קילו שלשתי והקפאתי במהלך השבוע,כעת רוצה להוציאו ולהשתמש בנוסף
מה לגבי הפרשת חלה לגבי קילו זה?

תשובה
מפרישים ממנו בלא ברכה.
שאלה - 282701
שלום לכבוד הרב
האם צריך לבדוק סולת בוואקום כמו סןלת בגילה או לא?

תשובה
כל סולת דורשת בדיקה.
שאלה - 282700
שלום לכבוד הרב
יש בעיה למכור או לקנות מוצר בשם נמרוד תודה

תשובה
וכי כל המוצרים שמשתמשים, שמותיהם טובים?
שאלה - 282699
לכבוד הרב, שלם רב. כאשר עושים שני סיומי מסכתות, האם צריך לומר פעמיים קדיש? והאם את הנוסח של הסיום ("הדרן", "הערב נא", "מודים" וכו') צריך לומר פעמיים?
תשובה
מספיק בפעם אחת קדיש.
שאלה - 282698
לכבוד הרב מעונינים לעבור לדירה גדולה יותר ומצאנו ב"ה דירה סבירה אולם טרם מכרנו את שלנו וחוששים מפני מצב מלחמתי שיגרום לשוק הדירות לרדת חזק.
תשובה
לא לפתוח פה.... השם יתברך יעזור.
שאלה - 282697
לכבוד הרב.ילדתי לפני 3 שבועות,ואני גרה בקומה 6.האם מותר לי לרדת ולעלות עם העגלה והתינוק במעלית שבת?האם צריכה לעשות התרת נדרים כי בבניין לא השתמשתי במעלית שבת.רק במלון.
תשובה
עד 30 יום מהלידה מותר לך.
שאלה - 282696
שלום
מאז שחזרנו בתשובה,לחמותי שהיא אלמנה מאוד קשה. הסכמנו שיהיה טלפון פתוח לשעת צורך
בשבת שמענו צלצול אחרי צלצול.רצנו ולא הספקנו לראות.
דאגתי ולחצתי לראות מי
מה התיקון

תשובה
משאירים נכדה לישן אצלה.
שאלה - 282695
שלום לכבוד הרב. מה זה הרבה רוטב או מעט כדי להחזיר את הסיר על הפלטה בשבת?
תשובה
כשהרוטב הוא ניכר והוא 50% מהתכולה בסיר אסור להחזירו לפלטה בשבת. פחות מכאן אפשר להקל.
שאלה - 282694
לכבוד הרב שלום רב. אכלתי תפוח ובירכתי על פרי העץ, ועתה אני רוצה לאכול תמרים, מה הדרך הנכונה לנהוג לגבי הברכות ראשונה ואחרונה?
תשובה
א, הדרך הטובה ביותר, לברך בורא נפשות על התפוח, ולכווין שאיני מסיח דעתי מלאכול עוד, ומה שאני מברך הוא רק כדי לא להפסיד ברכה אחרונה.
ב, תקח תמרים רמון, ענבים, שהם פירות שבעת המינים, תאכל מהם שיעור כזית 27 גרם, וכשתסיים תברך ברכת מעין שלש.
שאלה - 282693
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם נכון להישאר לשיעור אחרי תפילת שחרית של שבת?
תודה רבה

תשובה
תלוי בבני הבית אם כבר ערים וממתינים.
שאלה - 282692
לכבוד הרב
בס"ד
שלום לכבטד הרב מוצפי שליט"א.
בליל שבת הבעל בוצע מהלחם ונותן לאשתו קודם ואחר כך נתן להוריו. מדוע נותן קודם לאשתו לפני הוריו.
אודה לך מאוד שנקבל תשובה מפורטת.

תשובה
א, כתבנו כמה פעמים, שהמנהג הנכון הוא לבצוע תחילה לעצמו ולטעום מהפת.
ב, בוצע פרוסה לרעייתו ומשאיר לידו.
ג, בוצע ונותן לחמיו ולחמותו.
ד, מוסר לפני אשתו את הפת שבצע בעבורה.
שאלה - 282691
שלום לכבוד הרב
תודה לרבתודה לרב שעשה אשכבה לאמא ציונה בת מזל מיגאן הייתה צדיקה בזכותה אני רצה לכותל קבר רחל לימדה אותנו יראת אלוקים תנצבה

תשובה
אמן כן יהי רצון.
שאלה - 282690
לכבוד הרב שליט"א
מגיעים אורחים (סעודה ראשונה- כנראה יגיעו אחרי כניסת שבת)לא שומרים תורה ומצוות אבל יש להם זיקה לדת הכוונה מכבדי

איך מתנהגים אם אורחים כאלה בשולחן שבת?

תשובה
תזמין אותם ליום חול.
כי זה עוון נורא לנצל וליהנות מהשבת, ולא לשמור אותה.
שאלה - 282689
פעם בשבוע היינו לכותל לתיקון חצות עם הילדים אחרי גיל 13
שעולה הרבה כסף אין מכונית 200שח כל שבוע אני אברך קשה
כשלא נוסעים לכותל הם לא אומרים בכלל תיקון חצות
לנסוע בכל זאת?

תשובה
כדאי בהחלט ותבוא עליכם הברכה.
שאלה - 282688
שלום כבוד הרב
אנחנו אומרים ארבע כנפות הארץ ואם העולם עגול אז איך יש פינות לארץ או קצה הרי הוא עגול? הרי גם עם נגיד שהכוונה לצדדים היה נכון להגיד רוחות הארץ הרב ילמדנו תודה רבה

תשובה
עיין במסכת תענית דף ג עמוד ב
אמר רבי יהושע בן לוי: דאמר קרא כי כארבע רוחות השמים פרשתי אתכם נאם ה', מאי קאמר להו? אילימא הכי קאמר להו הקדוש ברוך הוא לישראל: דבדרתינכו בארבע רוחי דעלמא, אי הכי כארבע? בארבע מיבעי ליה! אלא הכי קאמר: כשם שאי אפשר לעולם בלא רוחות - כך אי אפשר לעולם בלא ישראל.
שאלה - 282687
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בני בן השנתיים ושלושה חודשים ממעט בדיבור ולא ברור במילים שהוא אומר אבל הוא מבין מה שאומרים לו
האם יש סגולה

תשובה
לא לדאוג הוא עוד ידבר בלי הפסקה.
שאלה - 282686
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מברכים על שוקולד 50 אחוז ומעלה כיוון שזו דרך אכילתו? מה הדין אם פחות ?תודה ואורך ימים שונות חיים יוסיפו לך.

תשובה
שוקולד לכל הדיעות ברכתו שהכל.
שאלה - 282685
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה מהרב.אינני יכול לעיין בספר מכיוון שאני משוותק בידיים ואני מקליד לרב עם אפליקציה מיוחדת במחשב

תשובה
רפאה שלימה.
שאלה - 282684
שלום לכבוד הרב אני לפני סיום הזוהר, אבא שלי חילוני ומגיע לבקר במשך השבוע האם יועיל לו שאסיים לידו או לסיים פשוט לבד
תשובה
אין צורך לסיים לידו.
שאלה - 282683
לכבוד הרב שליט"א שלום וברכה
פחות מכזית לחם מטוגן בכמות שמן של חביתה, מה ברכתו? תודה רבה.

תשובה
אם הלחם לא איבד את צורתו, ברכתו המוציא.
שאלה - 282682
לכבוד הרב שלום רב
האם ישנה מעלה כל שהיא בפורים קטן. האם זהו זמן מסוגל יותר לתפילות מיום חול רגיל?
תודה.

תשובה
לא אומרים תחנון.
שאלה - 282681
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רציתי לשאול האם מותר לשים על מיחם קנקן מזכוכית על מגבת

תשובה
הכוונה בשבת קודש, אם זה עלול להגיע ל - 40 מעלות צלזיוס לא.
שאלה - 282680
אברך מדרש ופרק אחד ברמב"ם? גדר ביטול תורה באיכות [והרי יכול להתעמק, וא"כ מתי אפשר ללמוד רק שהמח חלוש?]
גדולי ישראל שהוסיפו על לימוד תורתם והרי אם צריך ללמוד אז לומדים.

תשובה
מי שאוהב את התורה זה הופך אצלו טבעי וחלק.
שאלה - 282679
לכבוד הרב שליט"א מותר לאבא לישון עם בנותיו בנות 10 באותו חדר מיטות נפרדות? תודה רבה לכבוד הרב היקר שליט"א
תשובה
רק בדלית ברירה.
שאלה - 282678
שלום לכבוד הרב


אני בחור ישיבה בתקופת שידוכים, אך להתפלל בצורה טובה על שידוך טוב, ואיפה בתפילה
תודה

תשובה
בשעת פתיחת ההיכל תבקש בת כשירה טובה והגונה.
שאלה - 282677
לכבוד מרן שליט"א
האם אשה צריכה להחמיר לא לאכול לפני עמוד השחר כמו הזוהר הקדוש או שרק גברים צריכים להחמיר?
תודה למרן שליט"א ולעורך

תשובה
מדובר בגברים דווקא.
שאלה - 282676
לכבוד הרב היקר
אחי חילוני לפני גירושין
רוצה לעבור לאימי ששומרת
רוצה להכניס טלוויזיה אינטרנט חילול שבת וכו אימי לא רוצה לקבלו
רק אם ישמור בביתה
שואלת אם עושה נכון
תודה!

תשובה
תעמוד על כך לחלוטין, ולא להכניס לביתה את השטן והשדים בר מינן.
שאלה - 282675
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בעלי כל הזמן סותם את פי ולא מקשיב לי. האם זו עילה לגרושים?
אני מרגישה פיצוץ מבפנים

תשובה
להיות בסבלנות, לנשום עמוק, לשמוח ולהצליח.
שאלה - 282674
לכבוד הרב הקדוש והיקר בבקשה הרב אני בצער גדול על אחי ובגלל בעלי אמרתי דברים ועכשיו מצטערת
תשובה
טעות לעולם חוזרת.
שאלה - 282673
לכבוד הרה"ג שליט"א
אבי הביא לי שיני שום חתוכים לפרוסות עליהם זרה פלפל שחור.
עבר עליהם הלילה-האם מותר באכילה?
תודה רבה

תשובה
מותר.
שאלה - 282672
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
לפני כעשר שנים עשיתי שני קעקועים, לאחרונה התחלתי להתחזק ולהתקרב לדת, רציתי לדעת אם כדאי להסיר אותם?

תשובה
כדאי עם סבלנות.
שאלה - 282671
לכבוד הרב שלום רב העברתי לחשבון הישיבה
לחלוקה

תשובה
תזכה למצוות ולחיים טובים ומוצלחים.
שאלה - 282670
שלום לכבוד הרב
א.לאחר מנחה מברכים את החיילים וכוחות הבטחון.
האם נכון לברך בנוסח "מי שברך" גם ביום חול?
ב. אמירת "בריך שמיה" ופתיחת הספר בהיכל - גם בימי חול?
תבורך מן השמים

תשובה
הכל כמנהג המקום, עלו והצליחו.
שאלה - 282669
יש לי נכד בן 8 שאמו שמה אותו בתלמוד תורה ומלמדת בדרך התורה גם לומד אצל אברך עתה יש לו ריצוד בעין המספר גודל איך יגדל ב"ה לאברך
תשובה
בבקשה לא לדאוג זה יסתדר בעזרת השם יתברך.
שאלה - 282668
למור היקר
ניסיתי לתרום לטהרת הבית. לא הצלחתי להקים קשר
ניסיתי דרך נדרים. יש שם טהרת הבית אך נדמה שהם מתחזים בשמכם
לכן בסוף העברתי כרגע לאתר.
יחולק כרצון הרב
מבקש ברכה

תשובה
תזכה למצוות רבות ותצליח בכל מעשה ידך.
שאלה - 282667
לכבוד הרב מוצפי שלום רב! האם מותר להניח מזון טרם בישולו (כגון שקית קטניות, ירקות, פירות וכו') ישירות על רצפה בבית, כלומר שהם ללא קערה/כלי? תודה רבה!
תשובה
מותר.
שאלה - 282666
לכבוד הרב
האם מותר לגדל אוגר בבית או בחצר??

תשובה
עכברררררררררררר טמא.
שאלה - 282665
לכבוד הרב. שומעת נשים אומרות ובד"כ מזהירה לא לאמר אמרתי הבן שלי מת על הסלט הזה(חס ושלום )יוסיף לו חיים הבורא אמן
אבקש כבוד הרב לכוון עלינו בהתרת קללות היום במוסיוף אי"ה תוד

תשובה
אם תקבלו עליכן לא לדבר בשפת אנשי הרחוב.
שאלה - 282664
לכבוד הרב שלום רב
רציתי לשאול איזה מצווה יותר חשובה? כיבוד הורים או שלום בית?

תשובה
זה תלוי בכמה פרטים, מי? עד כמה? במה מדובר? ועוד.
שאלה - 282663
לכבוד הרב, הלכתי ברחוב וגויה שהלכה בפראות נגעה לשניה בידי, האם עלי למהר למיקווה?
תשובה
לא.
שאלה - 282662
רבנו היקר אני בעל משפחה בלי עין הרע עשרה נפשות ואני עובד כאיש מכירות ולאחרונה אני סובל מגמגום מתחזק מה עליי לעשות האם יש סגולה אולי או תיקון שאני צריך לעשות
תשובה
שמואל ב פרק כג
(ב) רוּחַ יְקֹוָק דִּבֶּר בִּי וּמִלָּתוֹ עַל לְשׁוֹנִי:
תאמר פסוק זה י"ב פעמים בכל זמן שתצטרך.
שאלה - 282661
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
העברתי סכום לאתר שהרב יעביר למשפחה להוצאות שבת
שבעזרת השם השבת חתן של ביתי יעבור הקדושה ובשמחה אמיתית
תודה רבה לרב

תשובה
תזכו למצוות וחיים טובים.
שאלה - 282660
כבוד הרב
אפשר בנפילת אפיים לאחר הפס': פדה אל' את ישראל מכל צרותיו" לומר: רחמנא לישזבינן מיצר הרע ד.. ולהמשיך "פדה אל' את.." וכו' להינצל מיצר הרע מסויים שמצער? (ב"מ דף נט:)

תשובה
לא להפסיק שם, תאמר זאת ביום בו פותחים את ההיכל, בשעת הפתיחה.
שאלה - 282659
האם לכתחילה מותר לעשות הרכבה לעץ לימון ותפוז מכיוון שהם אותה משפחה של פרי הדר.
תשובה
כל הרכבה אסורה ועונשה בשמיים חמור לא עלינו.
שאלה - 282658
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום כבוד הרב
האם מותר לגרושה שכבר אין לה אורח נשים לטבול במקווה להרגשתה האישית
אם כן, מתי? והאם צריכה לברך?
תודה

תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 282657
בקר טוב לרב שליט"א אני בערך בן 72 לאחר 30 שנה בצהל ברבנות לומד בכולל ונתקל בטיפוסים לא נעימים ולא אמינים עזבתי 6 חודש חשבתי לחזור ואשתי לא לחזור לא לשמוע אישה מה הרב אומר תודה
תשובה
תקבע שיעורי תורה ותלמד.
שאלה - 282656
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם אני שותה רביעית מים מברכת בורא נפשות ואח"כ ממשיכה לשתות האם אני פטורה גם מרכה ראשונה וגם אחרונה על השתיה של כל היום

תשובה
א, ברכה ראשונה מברכים פעם אחת על כל זמן שנמצאים בבית.
ב, ברכה אחרונה יש לברך כשמסיימים את השתיה, ומכוונים להמשיך לשתות.
שאלה - 282655
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש לי סט זוהר חצי עמוד בארמית וח מתורגם.הוא לא נוח לי האם אני יכול להחליפו בזוהר ארמית בלבד על כל הדף וגם מצויין בו עמוד ודף?
תודה רבה

תשובה
בהחלט יש עדיפות לכך.
שאלה - 282654
אם וקדשתו אז מדוע לא מעלים את כל הכהנים לתורה שהרי וקדשתו מכוון לכל הכהנים בביהכ"ס.
אשמח אם הרב גם יתן מקורות ללמוד ולהחכים בנידון. ה' יברך את מו"ר שנים רבות טובות ונעימות

תשובה
מדוע זה קשור להעלות את כולם? הרי מדובר רק בראשון.
שאלה - 282653
שלום לכבוד הרב
כבוד הרב חוששת לחסן את התינוק בטיפת חלב כי יש שמועות שהחיסונים
גורמות לחלק גדול של ילדים לבעיות קשב וריכוז וכן היפראקטיביות
בבקשה עצת הרב תזכה למצוות

תשובה
חיסון ילדים היא חובה מוחלטת ומצילת חיים, גם היא עוצרת מגיפות שונות לא עלינו, ואל תקשיבו לשמועות.
שאלה - 282652
שלום לכבוד הרב
יש לי קופת צדקה בבית שאני תורמת כסף ויש כמה ספרי קודש שאני רוצה לקנות לעצמי האם אני יכולה לקחת חלק מהכסף שבקופה לספרים הבעל שלי מפרנס יחיד ולא מסכים שאקנה תודה

תשובה
אם כספי הצדקה מיועדים גם לרכישת ספרים, מותר.
שאלה - 282651
לכבוד הרב שלום רב
כתוב שמותר להתפלל כנגד מי רגליים שרואה מעבר לזכוכית
שאלתי היא מדוע צריך לכסות שקית שתן במגבת בכדי להתפלל?

תשובה
עיין יביע אומר.
שאלה - 282650
לכבוד הרב שלום רב, חבר מחו"ל שואל אם מותר לו לשוחח בענייני אמונה וכדומה עם גוי, או שזה בכלל איסור ללמדו תורה? לא לשם גירות.
תשובה
אין לשוחח בענינים הללו עם שום אדם וכל שכן עם גוי.
שאלה - 282649
שלום כבוד הרב
אני מתפללת שחרית בבוקר ועוצרת תתפילה באמצע חייבת לצאת מהבית וחוזרת כעבור 40 דקות לערך.. מותר לי להמשיך תתפילה איפה שעצרתי?
תודה כבוד הרב

תשובה
א, קודם שאמרת ברוך שאמר, מותר הפסקה.
ב, אחרי שסיימת תפילת העמידה, מותר.
שאלה - 282648
שלום כבוד הרב, אם נולדתי ב י״ד באדר ב׳ בפורים,
אומרים שלכל אדם יש פסוק תהילים אשמח לדעת
מהו פסוק התהילים שלי?
ומה עוד מומלץ לקרוא בכל יום לסגולות
תודה רבה,

תשובה
לא מתעסק בסגולות. ובפרט מה שלא לימדונו רבותינו.
שאלה - 282647
לכבוד הרב שליט"א,בעלי חתך סלט עם בצל בקרש חיתוך בשרי שחותכת עליו גם חזה עוף חם...אכלתי מהסלט האם אני בשרית?
תשובה
אם היה נקי, מותר לך.
שאלה - 282646
לכבוד הרב מוצפי שליט"א יש לי אובססיביות לבחורה מסויימת וכרגע זה לא מתאים לשני הצדדים ואני מתבודד מתפלל לומד תורה מה הרב עוד ממליץ לעשות
תשובה
אתה מספיק חכם לדעת להתגבר על הרגשות. כי הם אינן לטובתך. תאמין בהשם יתברך שאם זה לא זה הוא ימנע ממך תקלה. ותמצא את הטובה והנכונה. שמחתי לקרוא שאתה משקיע בלימוד תורה.
שאלה - 282645
אני גננת חרדית עובדת עם סייעות חילוניות. אחת מהם משוחחת הרבה בטלפון מתחמקת מעבודה ומתפרצת,ניסיתי לפתור ולהבליג וזה רק מחמיר. היום לראשאנה פניתי למפקחת האם פעלתי נכון?
תשובה
השם ישמרך ויעזרך.
שאלה - 282644
לכבוד הרב
קראתי תפלת הדרך ולא הבנתי מה הבדל בין תולכנו לשלום תצעידנו לתדריכנו עם אפשר לדעת סליחה עם שאלה לא חכמה..

תשובה
שאלה חכמה מאוד וגם חשובה. לתועלת כולנו.
תוליכו מכווין לעצם ההליכה, שהמטרה בנסיעה תתמלא ותתבצע כהוגן.
תצעידנו, הם הצעדים והפסיעות יהיו נכונות, לא מוטעות, מוצלחות ללא תקלות כלל.
תדריכנו. שהדרך בנסיעה תהיה מוצלחת, ובדרך נכונה ולא נצטרך לבצע פניות אחרות. ללא הפרעות הן מצד הנהגים, הן מצד הפקקים, ובודאי ללא מפגעים ומחבלים, ללא בעלי חיים מזיקים וכדומה. וכל מה שפוגשים בדרכים. וכן התוצאה מהנסיעה תהיה מוצלחת.
דרך צלחה.
שאלה - 282643
לכבוד הצדיק
יש אדם שמאוד קשה לי לסלוח לו (עובדת על זה)
מה אני עושה עם התפילה הרני מוחלת וסולחת בקריאת שמע על המיטה האם לדלג על זה?

תשובה
לדלג עד שיעבור הקושי.
שאלה - 282642
לכבוד הרב
נשואים ב"ה 15 שנה ועדיין לא זכינו לילדים 7 הפלות
לפנ כמה ימים בעלי פנה לרב שאמר לו שמישהו מקפיד עליו נתן לו תפילה 40 יום
אנחנו מותשים מהאכזבות ולצערנו אין כח להתפלל

תשובה
לא מקפיד ולא קרפדה. קחו את ספר ברית ציון בסופו קובץ עצות יקרות לבנים זכרים.
שאלה - 282641
לכבוד הרב שלום רב יש לנו 2 מכשירים טמאים לא בשימוש בבית מחביאה אותם שלא יגיעו לידיים אחרות האם מותר לי להעלים אותם למרות שאני לא הבעלים לבעלים יש מכשירים אחרים? תודה רבה לרב
תשובה
באופן שיצאו מכלל שימוש כדי שלא ישתמשו בהם אחרים.
שאלה - 282640
לכבוד הרב שלום רב

עוזר לאדם מבוגר נכה בצרכיו החומריים מול הרשויות
ובהשגת זכויותיו יש לו אשה והם ערירים גם מסיע אותו לביהכ ולבית המדרש האם יש בזה מצווה ?
תודה לכבוד הרב
מצווה

תשובה
אשריך מצווה רבה ועצומה יש לך. תגן עליך בעולם הזה ובעולם הבא.
שאלה - 282639
לכבוד הרב שלום רב
האם הישוב מצפה רמון נמצא בגבולות הארץ ומותר לצאת שם לטיול?

תשובה
הוא חלק מארץ ישראל.
שאלה - 282638
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א: בניקוי עלים, האם מספיק להשרות במלח וחומץ חצי שעה ואז לשטוף?
תשובה
יש לקנות ירקות עלים רק בפיקוח רציני.
לגב נקיונם יש להשרותם במו חומץ בלבד למשך דקה אחת. לשטפם במי ברז זורמים כל ענף בנפרד. להסתכל באור שמש או מנורה בעלת עוצמה שאין עליהם חרקים או זבובים, ואחר כן לאוכלם.
שאלה - 282637
לכבוד הרב שליט"א תודה רבה עסק של חוג לילדים אם מתקשרים אבות ולא אימהות מותר לומר שלום מתוך נימוסין בתחילה או טוב להימנע?
תשובה
מותר.
שאלה - 282636
לכבוד הרב
האם מותר לגרום לילד בגן להצטער בשביל לחנך אותו( לתת לו עונש)\ לסרב להביא לו מה שמבקש כשזה מעבר לכוחות שלנו?

תשובה
כך ראוי.
שאלה - 282635
לכבוד הרב
אני עובד במפעל 18 שנה היו העלאות שכר
קיבלתי העלאה נמוכה מאוד.
חשבתי לגשת לסמנכל ולדבר על כך
האם זה חוסר אמונה או אפשר ללכת מבחינת השתדלות?

תשובה
השתדלות.
שאלה - 282634
שלום לכבוד הרב
יש לי 2 תינוקות
בן בן שנתיים וחצי ובת בת שנה וחצי
האם מותר לי לקלח אותם באותו זמן יחד באמבטיה כל אחד בגיגית נפרדת? (מטעמי צניעות)

תשובה
עם מכנס פנימי.
שאלה - 282633
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בדיקת חמץ. כשהבית גדול. מונה שליחים שיבדקו עמו. יכול למנות גם הקטנים ? מגיל 8 ומעלה שמבינים.

תשובה
עיין באחרונים בסימן תל״ז, ד.
שאלה - 282632
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום רב
האם ב"מי שברך" שעושים לעולה לתורה בשבת, אפשר לכלול יחד את כל משפחתו, כדי "לחסוך" מי שברך נוסף, או שהוא חייב להיות מוקדש רק לעולה לתורה?
תודה

תשובה
לא מוקדש.
שאלה - 282631
לכבוד הרב
‏מדוע חזן קורא רק חלק מהתפילה בקול ‏ולא פשוט מקריא את כל התפילה בקול?

תשובה
תשאל אותו. אולי הוא צמא.
שאלה - 282630
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לעשות טובה לגוי עכו"ם או עם יהודי שאינו מאמין באמונה שלנו אלא ביוגה ןתיקשורים עם ישויות, אולי יש קידוש ה' כשרואים אצלינו חסד או יביא לתשובה

תשובה
הצלת נפשות מותר. אך עזרה בסתם יש להימנע.
שאלה - 282629
שלום לכבוד הרב, אמא שלי נמצאת בשנת אבל על אמא. האם מותר לה ללמוד לנגן בכלי נגינה באופן עצמאי, כמובן ללא שמיעת שירים
תשובה
לא לכתחילה.
שאלה - 282628
לכבוד הרב שלום רב
כשאני מברכת על שתיה שהכל נהיה בדברו,האם צריכה לברך שוב שהכל נהיה בדברו,כשאני אוכלת לאחר כמה דקות שוקולד,או כל דבר שברכתו שהכל נהיה בדברו?
תודה רבה.

תשובה
הברכה פוטרת כל המוצרים מאותה הברכה.
שאלה - 282627
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מה שכתוב בבן יהוידע על ברכות עמוד לד ב שבעל תשובה צריך לסכן עצמו ולחזור לאותו מקום שחטא בשביל לשבר את יצרו ולעשות תשובה מעליא, זה כפשוטו ולמעשה?

תשובה
זה לא בימינו.
שאלה - 282626
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
עברנו תרומה לישיבה עבור לימוד לעילוי נשמת אחי ז'ל ג'אן מרק מרדכי בן גוזיאן שנפטר ב-יג אדר א
תזכו למצוות ולאריכות ימים ב'ה לגאולה שלמה ברחמים ב'ה

תשובה
תהא מנוחתו בגן עדן וינוח בשלום.
שאלה - 282625
אני גרה בדירה שכורה 4 שנים, עדיין לא עשינו חנוכת בית עקב גירושין
אירחתי מס. שבתות תלמיד חכם עם אשתו והוא למד אצלי בבית 5 פעמים שעה גמרא ופיטום הקטורתהאם צריך לעשות חנוכת בית

תשובה
מצויין אין צורך יותר.
שאלה - 282624
שלום לכבוד הרב
רוצה להודות לרב מתנה גדולה לימדת אותנו הלכות ברכות משמח שמבינים בלב עמוק .
שהשם ישמח אותך ממתנותיו
2 כל שנה אוכלים רוביה יבשה מברכים ברה שהחיינו רוביא טרייה

תשובה
על טריה מברכים שהחיינו.
שאלה - 282623
שלום לכבוד הרב שלום וברכה.
קן שהכינה היונה עם ביצים במקום העבודה גם צריך להפקיר את המקום? או שבגלל שזה לא ברשותי זה מופקר?
תודה.

תשובה
אם הוא מקום ציבורי, אין צריך להפקיר. ואם המקום פרטי צריכים הבעלים להחליט שאינם מעונינים בביצים או בגוזלים.
שאלה - 282622
לכבוד הרב שלום רב
ידוע שאין להסיח דעת מהתפילין מלבד בתפילת העמידה. השאלה, מה לגבי חזרת ש"ץ, והאם יש חילוק בין הש"ץ עצמו לבין הקהל בדבר הזה?
תודה רבה

תשובה
אל תגזים בענין זה תתנהג רגיל.
שאלה - 282621
לכבוד הרב, האם טבילת עזרא זה אומר לטבול כל יום? תודה רבה לכבודו!
תשובה
המנהג בכל יום.
שאלה - 282620
לכבוד הרב
שלום כבןד הרב
האם גרושה שלא נהגה ללכת בכיסוי ראש בנישואיה, אלא התקרבה לדת במשך שנים לאחר גירושיה מותר לה לשים כיסוי ראש והאם זה לא מעכב זיווג?
תודה

תשובה
חלילה לחשוב שמעכב.
שאלה - 282619
1) בכותל לאחר שקורע את החולצה רוצה להתפלל האם זה ראוי להתפלל כך?
2) קורעים במאוזן או במאונך?
3) האם אפשר את כל הקרע במספריים?
בבקשה מכבודו תשובה לשלושת השאלות
תודה רבה רבה!

תשובה
מותר להתפלל, קורעים במאונך. מתחילים במספריים וממשיכים ביד.
שאלה - 282618
שלום לכבוד הרב

בשנת אבל על אבא. אם לא יבוא משיח צדקנו. מתעדים להתארח בסעודת פורים ובליל הסדר אצל חמי. האם ישנה הגבלה עליי להתארח? מחד,יש סעודה מאידך, לא יהיה מוזיקה.

תשובה
השנה בפורים לא מתכנסים, בליל הסדר כמנהג כל שנה.
שאלה - 282617
לרב היקר
מחילה ששואלת שוב.
היום הוציאו הילד שגם ככה סובל מהצהרון באשמת הגננת חסרת יראת שמים
נא עצתך,האם מותר לומר למנכ"ל עמדה מנוגדת שאני כן מסתדרת איתו ולדרוש להחזירו?

תשובה
לדבר עמו על מעלות הילד, ואם ישאל מותר לספר.
שאלה - 282616
לכבוד הרב שליט"א האם אחרי שיושבים שבעה בבית הנפטר צריך לנקות את כל הבית ואם כן צריך, מה הדין כשאבל הלך לביתו לישון האם גם שם צריך לנקות ?
תשובה
כל זה דמיונות וקשקושים.
שאלה - 282615
לכבוד הרב שליט"א
יוכל הרב לבאר כיצד לנהוג למעשה לעניין ברכת המפיל בשב"ק, יו"ט, ספירת העומר?
תודה רבה וחזק וברוך

תשובה
ככל הלילות.
שאלה - 282614
לכבוד הרב
אבא שלי לא מסכים לקרוא לנכדים על שמו כי השם שלו לא מקובל בציבור החרדי (אבא חוזר בתשובה)
האם לתת לילד את השם של אבא שלי כשם שני?
תודה רבה

תשובה
לוותר על זה.
שאלה - 282613
לכבוד הרה"ג
מחילה מכת"ר
אנו עוקבים אחרי השיעורים של מורנו ,אתמול חיכינו ולא שודר ועכשיו איני מוצאת השיעור כלל.
אם ניתן במחילה לסדר זאת נודה לכולם.
בריאות איתנה ומחילה .

תשובה
מאימתי הרב הוא הטכנאי?
שאלה - 282612
שלום לכבוד הרב אם אין לאדם מגילה כשרה ואין לו אפשרות לשמוע מגילה מה עדיף לכתחילה לקרוא מגילה מתוך החומש או הלל שלם?
תשובה
כונו חייבים בקריאת המגילה, לך למקום שיש כשירה.
שאלה - 282611
שלום לכבוד הרב הקדוש והיקר אתמול הפסק היום בבוקר שוב מעט ג'ל חום ורוד בהיר על העד שנעלם בנגיעה העד נישאר נקי אפשר להמשיך לספור? תודה וסליחה
תשובה
יש להראותו למורה הוראה מוסמך.
שאלה - 282610
לכבוד הרב שלום רב
הילדים שתו לאחר הבשר מכוס והיניחו על השיש.
גם אני שתיתי אחר כך מהכוס הזו.ולא אכלתי בשר.
האם אסור לי כעת לאכול חלב?

תשובה
לא היה בכוס בשר, ומותר לך לאכול חלב.
שאלה - 282609
לכבוד מו״ר הרב מוצפי
אחי הבכור מעוניין לשכור עם אשתו דירה היום גילו שהשוכרת שחיה בה עד כה עוזבת מכיוון שבעלה נפל בקרב בעזה האם יש חשש להשכיר את הדירה הזו?
תודה לרב

תשובה
אין שום חשש.
שאלה - 282608
לכבוד הרב היקר
אני יוצא לפני מוסף שב'ק לבית הכיסא כי מרגיש צורך.האם זה בסדר לסיים לקרוא הפטרה לעצמי ולצאת או שיש חובה להמתין לסיום ההפטרה והברכות מפי החזן
תודה רבה לרב

תשובה
תפסיק לחשוב על השירותים תתנהג כמו כולם.
שאלה - 282607
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם אני קמה בבוקר לפני עלות השחר ואומרת ברכות השחר וברכות התורה. האם אחרי עלות השחר צריך להגיד עוד פעם ברכות התורה, או מספיק מה שאמרתי לפני עלות השחר?

תשובה
בהחלט לא. רק פעם ביממה.
שאלה - 282606
לכבוד הרב היקר
א) איך אדע אם מי שעומד מולי נקרא רשע שאסור להסתכל בפניו?
וכן אנשים שעוברים ברחוב ואיני יודעת מעשיהם
ב) מותר לי לשאול את הרבנית שאלה\לבקש ברכה בתוך בית הכנסת?

תשובה
לא מסתכלים בפני כל אדם.
שאלה - 282605
לכבוד הרב שליט"א האם אפשר לדבר דברי תורה בין תפילין של רשי לרבינו תם? בזמן החליצה?או שיש עניין להניח רבינו תם בלי לדבר דברי תורה2-3 דק תודה רבה
תשובה
אתה שואל על זמן הנחה או על החליצה? בזמן החליצה דברי תורה מותרים.
בזמן ההנחה שותקים.
שאלה - 282604
המנהלת שלי בביה"ס אמרה לי שעקב הקושי שיש לי בבית (יש לי ילד בבית על הרצף) משנה הבאה היא רוצה לבוא לקראתי ויומיים בשבוע שאני מלמד אצלה היא תשחרר אותי 45 דקות מוקדם.
כיצד לנהוג

תשובה
היא מנהלת והיא קובעת.
שאלה - 282603
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני אחרי ניתוח קיסרי וקשה לי לעמוד וללכת עם כאבים מותר להתפלל שמןנה עשרה במיטה

תשובה
כן בהחלט רפואה שלימה.
שאלה - 282602
לכבוד הרב שלום רב
בפורים בציון,תענית אסתר
כתב הרב "בספרי גדולי החסידות כתבו ביום זה יצא יהושע עליו השלום למלחמה בעמלק".האם מדובר בצאתם ממצרים?האם זה לא היה בניסן/אייר

תשובה
היה אימתי שהיה. אני העתקתי מה שכתבו.
שאלה - 282601
לכבוד הרב שלום.הבן מתחיל בעז"ה מבחנים לישיבה קטנה.תלמיד חכם בלי עין הרע.מתלבטים מאוד בין 2 ישיבות טובות.אקסטרני או פנימיה.לילד קשה להחליט וגם לנו. ינחה אותנו הרב.
תשובה
יש העדפה על פנימיה כי היא בונה את האדם לבגרות עצמאית רוחנית. לימוד בהשקעה, ניצול זמנים יקרים לידע וחכמת התורה. בכל תחומיה.
שאלה - 282600
לכבוד הרב מוצפי שליט"א , תודה להשם יתברך שזיכה אותנו לשמוע דברי אלוקים חיים מפי שליחו הנאמן הלילה בחריש , התענגנו על דברי התורה המלאים חן מפי הרב , י"ר שנזכה לארח את כת"ר שוב
תשובה
ציבור אהוב ויקר השם ישמרכם.
שאלה - 282599
שלום לכבוד הרב
כל הזמן מםחידים בוטחים בד

תשובה
אימת תפסיק להפחיד???
שאלה - 282598
שלום לכבוד הרב
חולצה מכופתרת לאישה בצבע בז' שמעתי שיש דיעות לגבי הצניעות של הצבע הנ"ל מה דעת הרב תודה לכבוד הרב שליט"א

תשובה
לא שמעתי שיש בעיה.
שאלה - 282597
לכבוד הרבלגבי משלוח מנות, האם לחם בגי'ן וטחינה (כמות קטנה) שתי מיני אוכל לקיים המצוה. או רוטב ממרח וכדו. אינו מין שני אלא כטפל למין הראשון
תשובה
עוד חודש וכמה ימים.
שאלה - 282596
לכבוד הרב שלום רב
כל פעם שאני לומד עם חבר שקטן ממני ומבין יותר טוב אני מרגיש שמתחרים איתי, איך לשנות את ההרגשה הזו?
תודה

תשובה
זה נותן לך להתרומם יותר.
שאלה - 282595
שלום כבוד הרב.
לפני שנה נתתי צ'ק לבית עסק.
הצק לא נפרע עד היום.
מה עלי לעשות?

תשובה
לשלם לבעלים ולא תבוא בגלגול.
שאלה - 282594
לכבוד הרב
מחילה מכת"ר. בתי בת 6 וחצי חסרת בטחון עם המון בעיות רגשיות הוצע טיפול רגשי או ברכיבה על סוסים או שחייה טיפולית שקיימת בעירנו רק ללא הפרדה, מה כת"ר ממליץ לנו? תודה

תשובה
לא ולא. רק חוגים טובים. מוסיקה, רימיקה, ציור, חוג למחול לבנות. פעילות גופנית לבנות.
שאלה - 282593
הרב אני חזרתי בתשובה וחבריי מתחזקים ולאחרונה ברוך השם רוצים כותל ללכת(היינו פעם אחת והתלהבות) וההורים שלי לא רוצים כי זה מסוכן מצווה להקשיב להם?
תשובה
בכלל לא מסוכן.
שאלה - 282592
לכבוד הרב שליט"א
איך ניתן לדעת בבקשה על אילו חלומות צריכים לעשות פדיון? הרי קורה לא פעם שחולמים חלום שמתפרש כרע?
תודה.

תשובה
עצם זה שהנך מתעסק בהם באים לקראתך.
שאלה - 282591
שלום לרב.
בקשר לשאלה 282572
הרב השיב ’ובכן,מה נשתנה מהיום לאתמול’
לא הבנתי? זה אומר לעבוד יום שלם? או לקנות דירה קטנה וישנה בעיר? או לחכות להזדמנות? סליחה מראש על הטירחה.

תשובה
תחפש הצעות עבודה המתאימות לך. אתה גבר בוגר ברוך השם. ואמרו חז״ל, זריזות חצי מזל. וכל הקודם זוכה.
שאלה - 282590
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום
מבקשת את עצת הרב בבקשה במה אני ובעלי צריכים להתחזק/להשתפר? בכדי שהברכה תחזור לביתנו (שלום בית,פרנסה טובה,שמחה,ילדים)
בבקשה ברכנו תודה רבה

תשובה
לשמור את הדיבור הטהור.
שאלה - 282589
למור האהוב
הרב שאל מדוע אני רץ לבית הכיסא
מתפללים ב'ה בנץ
יש מנין נוסף אחרנו לכן מזדרזים אחר ההפטרה להתחיל מוסף
לכן ניגש לביהכ' ולנטי' כהכנה
נכון להמתין לסיום בר' ההפטרה?

תשובה
עוד פעם הלכת לשם???
שאלה - 282588
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א: הרב אמר: אם אין עני לפניך תעביר הצדקה ליד שמאל. ואז הצדקה תלך לקופת- הצדקה ביד שמאל?
תשובה
תלך לקופה שתיק שלך ותאסוף הכל ותשלח שטר שמן לאברך עני הורה לקטנים.
שאלה - 282587
לכבוד הרב שלום רב,
מהם נ' שערי בינה?
תודה רבה!

תשובה
הההההההההה תשאל את שרפי מעלה.
שאלה - 282586
שלום לכבוד הרב
בישיבה שלי התחילו החזנים להוסיף עוד פסוקי "אבינו מלכנו" אחרי העמידה אשר קשורים למצב המלחמה, כגון: אבינו מלכנו החזר נא כל החטופים...
האם נכון לעשות כן?

תשובה
למה לך להתלונן???
שאלה - 282585
לכבוד הרב שלום רב מוצפי שליט"א יום חמישי פורים קטן ב"ה מה לגבי מי שמתיענה צום השובבים איך ינהג תודה
תשובה
למדת את כל הספר יסוד ציון???
שאלה - 282584
למור האהוב
הרב שאל מדוע אני רץ לבית הכיסא
מתפללים ב'ה בנץ
יש מנין נוסף אחרנו לכן מזדרזים אחר ההפטרה להתחיל מוסף
לכן ניגש לביהכ' ולנטי' כהכנה
נכון להמתין לסיום בר' ההפטרה?

תשובה
וכי כל הציבור הולך לשירותים??? מדוע אתה שונה מכווווולם?
שאלה - 282583
לכבוד הרב מוצפי שליטא
במשך לשאלתי 282543 על מה שעלי לעשות כדי להתחתן
הרב אמר לי לומר כן לבחור האחרון שסירבתי
היו המון בזמן האחרון שרצו פגישה וסירבתי מי מבינהם?
תודה ומחילה

תשובה
מי האחרון???
שאלה - 282582
לכבוד הרב שלום רב האם מותר בשבת למלא מים רתוחים בבקבוק של תינוק (שיתקררו עד לארוחה הבאה, צריך מים סטריליים) וכשהוא צריך לאכול למלא עליהם מים רותחים ולהכין את החלב?
תשובה
כן בהחלט. ולומר תלמד תורה הרבה.
שאלה - 282581
לכבוד הרב שלום
מה חשוב לבדוק לפני שקונים כבד בקר או עוף?
האם הצליה בתנור או מעל גז?
האם אחרי שהוכן אפשר להשאיר במקרר ורק לחמם ולאכול?
תודה.

תשובה
מה לא??? מי השוחט??? בקי בהלכה? ירא אלקים? הוא מתפלל בכוונה??? מגדל בניו לתורה??? בדק את הסכינים שש!!!!!! פעמים??? ??? בדקו את הריאות? מי? כל אחד ואחד? בדקדוק???
ומה עם צומת הגידין??? נקיה לחלוטין??? ומה בקשר לצריבות הדם??? נבדק רציני??? ובדיקת שלימות המעיים??? זה בסדר??? כל איברי הפנים תקינים??? העוף נוקה והוברח כהלכה???
מי מלח??? לכמה זמן??? שטפו בסדר??? סימנו כל עוף??? שמרו שלא התעלם מהעין??? מי ארז??? מי פיקח???
מי הדביק פלו בה??? מי נתן תעודת משלוח???
שאלה - 282580
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מותר לגזוז ציפורניים בלילה?

תשובה
לא.
שאלה - 282579
לכבוד הרב מוצפי שליט"א..יורה לי כבודו מה עדיף מצד אחד להתפלל מניין נץ? ומצד אחד אני פותח תבית כנסת ראשון מניין קבוע ב6 ופעמים אנשים מחכים שאפתח.תודה והמון בריאות לרב
תשובה
תפתח להם את המקום הקדוש.
שאלה - 282578
לרב היקר
בצהרון ילד עם קושי בהתנהגות,יש בעיה בבית וקשה לו. גננת הצהרון תמיד היתה תוקפנית כלפיו וחסרת סבלנות.
האם מותר לי לפנות למנכ"ל שישאיר אותו ולספר על התנהגותה?

תשובה
לספר על הבעיה שלו. אך לא לדבר נגד הגננת.
שאלה - 282577
לכבוד הרב שלום רב
אני רוצה לדעת אם אני מכניסה ספר תורה לבית הכנסת אני צריכה לעשות ביטוח?

תשובה
אם יש סורגים ומנעולים אין בזה צורך.
שאלה - 282576
לכבוד הרב
למה נוטלים ידיים אחרי בית כסא דווקא מכלי ולא ישר מהברז?

תשובה
מי אמר לך???
שאלה - 282575
לכבוד הרה"ג הי'ו

שמענו מכת"ר על ברכות לבטלה.
אני מקפידה ב"נ לברך בבית ולא לברך שוב.
בשבת בירכתי בטעות פעמיים העץ(אחד אחרי השני בהפרש של 10 דק') הצטערתי
איך אכפר?..
תודה

תשובה
זה קורה אצל הרבה. לומר מיד וידוי בדמעות.
שאלה - 282574
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר לגדל בבית ארנבת או אוגר?
בגלל שהחיה איננה טהורה האם ז לא מהווה בעיה

תשובה
רק גויים אוכלי שקצים מגדלים טומאה עם טומאה.
שאלה - 282573
שלום לכבוד הרב
רציתי לדעת האם מותר לתקוע בשופרות ותופים בבית הכנסת בבר מצווה כמובן ביום חול עליה לתורה,
תודה כבוד הרב

תשובה
רק כאשר יבוא המשיח בקרוב.
שאלה - 282572
לגבי קניית דירה הרב אמר לשאת בעול הפרנסה. אני עובד חצי יום ולומד. אשתי רוצה לגור בעיר בגלל העבודה הקבועה וקירבה למשפחה. הבנק מציע משכנתא רק לדירה קטנה וישנה
תשובה
ובכן, מה השתנה מאתמול לבין היום.
שאלה - 282571
כבוד הרב שלום
ביתי בת 9 לא לומדת כלל בבית הספר, רוב היום היא מציירת הלכתי לאבחון פסיכיאטרי אמר שהכל תקין ונתן לה המלצה לסייעת צמודה.יש עוד משהו שאני יכולה לעשות


ה' יברך אותך

תשובה
תשתמשו בהמלצה מול הרשויות.
שאלה - 282570
קניתי דירה לפני כשנה המוכר לא התגורר בדירה אלא שוכר אחר עכשיו הוא יוצא והוא מוריד את כל גופי התאורה כי הוא קיבל את הדירה בלי תאורה השאלה אם המוכר חייב להעמיד לי תחליף לתאורה
תשובה
השאלה היא אם כשקנית היו גופי תאורה או לא.
שאלה - 282569
לכבוד הרב מוצפי שלי"טא
שכן שמונע מאלמנה להרחיב הרחבה קטנה בסלון שפונה לדירתו [יש לציין שהאלמנה גרה בקומה 4 והשכן בקרקע] האם יכולה לתבוע אותו לדין של תורה

תשובה
בהחלט יכולה לתבוע אותו.
שאלה - 282568
לכבוד הרב היקר שלום, האם צדקה לישיבה או מוסד תורני כזה או אחר נחשב כמאה אחוז צדקה במידה והם מברכים אותי, מתפללים עליי ,עושים לי פדיון נפש - או שזה כבר לא נחשב כצדקה?
תשובה
מנין לי לדעת? מי? מה? היכן? מה הם עושים בכספך?
שאלה - 282567
שלום לכבוד הרב בע"ה ביום חמישי בשעה טובה יש ברית לנכד שלנו אנחנו נוהגים להתענות שובבים כיצד עלנו לנהוג לגבי הסעודה של הברית תודה כבוד הרב
תשובה
הרי אתה יודע שתיקון המעשים והמידות שווה מיליוני תעניות. כי בשמיים לא מקבלים שוחד.
שאלה - 282566
לכבוד הרב, אחדד השאלה: הגעתי למניין וראיתי שהש"צ אדם מוכר כמחזיק טלויזיה בבית וצופה בה בקביעות. להתפלל באותו מניין או בחדר נפרד או כיחיד בזמן אחר? אלו 3 האפשרויות שבפני.
תשובה
תתפלל בבית כנסת של בני תורה.
שאלה - 282565
שלום לכבוד רבינו שליט"א
מותר ללכת לחברות או שכל כבודה בת מלך פנימה אז עדיף לדבר מהטלפון?
כי כתוב "ובעת הדוחק לילך אצל חברתה" אז זה נקרא צורך?
אני מבולבלת, רוצה לעשות רצון ה'

תשובה
אם לא מרכלות מותר.
שאלה - 282564
שלום לכבוד הרב
קריאת שמע על המיטה, כאשר אומרים אנא בכוח ואז 3 פעמים את של אותו יום ואז ברוך שם....
איך זה בליל שבת?
אומרי שוועתינו קבל 4 פעמים ואז ברוך שם?

תשובה
נכון מאוד.
שאלה - 282563
לכבוד הרב שלום רב
בחסד ה' זכינו לשתי בנות ושני בנים. הקטן מתקרב ל10 חודש.
בן 40 אשתי כמעט 40 לא מעוניינת בעוד ילדים לא השתכנעה. מעוניינת בגלולות.
אם מותר לזמן מסויים מה אח"כ

תשובה
זקוקים לשיחה אישית, ושאלות מסוג זה לא מעל גלי האתר.
שאלה - 282562
לכבוד הרב הצדיק, תודה על ברכת בני, מאז שבורך הכל עבר,חלמתי הלילה חלום שיש לצום עליו אשמח לברכה הטבת חלום ופדיון נפש ואתרום בל"נ כסף דרך האתר שהרב יבחר למה שהכי טוב לתת
תשובה
אין מתענים על חלומות. פודים בצדקה.
שאלה - 282561
לכבוד הרב החתן שלנו באבל על אמו ל"ע ויש ברית המשפחה כיצד עליו לנהוג תודה כבוד הרב בריאות איתנה נורא מעליה
תשובה
בתוך השבעה אינו יוצא מביתו, בתוך השלשים אם הברית באולם ומשמיעים מוסיקה לא ילך.
שאלה - 282560
לכבוד הרב אני בצרה נוראה.
מתפללת.תורמת.העיניים שלי שורפות מבכי. צריכה נס.אפילו לא מסוגלת לכתוב את הדבר הצילו..הרב... האם לנסוע לרבי דוד עם בעלי?

תשובה
אסור להפציר יותר מדאי, להמשיך להתפלל ולקוות.
שאלה - 282559
לכבוד הרב מוצפי שליט"א היו בטוב ובנעימים באריכות ימים ובשנים. מתפללת עד "ואני אברכם"שותה חם ומזונות
וממשיכה.האם
נכון קטעים עיקרים פת ברה"מ ולחזור לסיים שחרית?

תשובה
לא נוהגים כך, וזה לא רציני, אלא שותים בלבד. מסיימים התפלה ואחר כך יושבים לסעוד.
שאלה - 282558
לכבוד הרב
האם מותר לעשות מים אחרונים בכיור שיש בו כלי אוכל?

תשובה
כן, כי סופם לשטיפה.
שאלה - 282557
שלום לכבוד הרב, האם הסיפור שרבי יוסף חיים קרא לספריו על שם בניהו בן יהוידע בגלל שהרגיש
תודה מראש וסליחה על ההפרעה

תשובה
אבותינו וגם החכמים סיפרו לנו, ששם עלה ונתעלה מאוד, ואחר כך כתב שמות ספריו על שמו. אך לא שמענו מימינו מה שהוספת ולכן נמחקו הדברים.
שאלה - 282556
שלום לכבוד הרב הגאון. מתחזק, לא חרדי. הכנת תה וקפה שחור בשבת - מים חמים מתרמוס לא חשמלי לכלי שני והמכלי השני לכלי שלישי שבו הקפה השחור או התיונים. מותר? תיונים מותר בכלל?
תשובה
לפי מה שכתבת, מותר.
שאלה - 282555
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בחורה שעברה התעללות מצד אמה, כיום היא ניתקה ממנה כבר קשר אך האמא חולה עם חשד למחלה קשה, מה הבחורה צריכה לעשות?
תודה.

תשובה
צריך פרטים נוספים וגם עיון. וכן אם יש מי שמטפל בה נכון.
שאלה - 282554
שלום לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בחורה ספרדיה בת 27 רוצה אחרי החתונה מטפחת. אמרו לי להתפשר על פאה בגלל הגיל
ולנסות להתגמש. אמרתי שאבדוק מול דעת תורה מה החובה ואם יש מקום להתפשר

תשובה
ומה? אתה פונה אלי לפרש מה שאמרו לך?
שאלה - 282553
לכבוד הרב שיח עגבניות שרי שגדל תחת פרגולה בחצר הבית חייב במעשרות כמעשר מטבל עם ברכה.
תשובה
כיוון שהוא מאכל אדם, וגם גדל באדמה ויונק ממנה חייב במעשרות.
ברם, מכיוון שהם גדלים מתחת גג, תפריש מהם מעשרות בלי ברכה. כי יש חילוקי דיעות בין הפוסקים בזה, גם תלוי בפרטים במקום שגדלים בו.
שאלה - 282552
לכבוד הרב היקר שליט"א, תמיד מנקר לי בראש מה ההבדל בין מוצאי שבת מברכים מאורי האש על נר שמדליקים, לבין מוצאי יום הכיפורים שמברכים רק על נר שדלק מאתמול? ולא הבנתי.
תשובה
בתלמוד ירושלמי [ברכות פרק ח הלכה ה] כתב "רבי לוי בשם רבי נזירה שלשים ושש שעות שימשה אותה האורה שנבראת ביום הראשון שתים עשרה בערב שבת ושתים עשרה בלילי שבת ושתי' עשרה בשב' והיה אדם הראשון מביט בו מסוף העולם ועד סופו כיון שלא פסקה האורה התחיל כל העולם כולו משורר שנאמר תחת כל השמים ישרהו למי שאורו על כנפות הארץ כיון שיצת שבת התחיל משמש החושך ובא ונתיירא אדם ואמר אלו הוא שכתב בו הוא ישופך ראש ואתה תשופנו עקב שמא בא לנשכני ואמר אך חושך ישופני אמר רבי לוי באותה השעה זמן לו הקדוש ברוך הוא שני רעפין והקישן זה לזה ויצא מהן האור הדא הוא דכתיב ולילה אור בעדני ובירך עליה בורא מאורי האש שמואל אמר לפיכך מברכין על האש במוצאי שבתו' שהיא תחילת ברייתה רב הונא בשם רבי אבהו בשם רבי יוחנן אף במוצאי יום הכיפורי' מברך עליה שכבר שבת האור כל אותו היום".

וכשחיפשתי בפוסקים, מצאתי בחידושי הרמב"ן זיע"א [ברכות נ"א, ב] שכתב "וקשה לי זו שאמר בפסחים [נ"ד, א] שאור היוצא מן העצים ומן האבנים דבמוצאי שבת מברכין עליו, ובמוצאי יום הכפורים אין מברכין עליו, והלא היה ראוי לברך יותר לפי שהוא האור המתחדש שלא נשתמשו בו מעולם,
ויש לומר שאין אנו מברכין ברכת השבח אלא במה שנברא במעשה בראשית תמיד בעולם, דכשמתעלם ממנו וחוזר ומתחדש לנו אנו מברכין עליו, אבל אור היוצא מן העצים לאו ממעשה בראשית הוא, אלא דבמוצאי שבת שתחלת בריית תשמישו בו היה כך, שהקיש שתי אבנים ויצא מהן אור ובמוצאי שבת היה, הניחו לו לברך עליו זכר ליצירה ראשונה, והוה ליה כרואה חמה בתקופתה וככוכבים במסילותם ומזלות כסדרן דהיינו כתחלת הוייתן מברך.
מה שאין כן ביום הכפורים שאינו מברך על אור של מעשה בראשית, כלומר אור ההווה בעולם וחזר לו. ובין במוצאי שבת, בין במוצאי יום הכפורים אין מברכין אלא על אור ששבת ממלאכת עבודה, לפי שאנו מברכין עליו משום חידושו אצלנו וזה לא פסק תשמישו מהם, והוה ליה כמאורו של אש בשאר הלילות שאין מברכין עליו מפני תדירותו כמו שפירשתי. עד כאן השגתי הטעם בברכה זו".
שאלה - 282551
שלום לכבוד הרב
שיטת השערה בגבות מותרת לפי ההלכה? מיקרובליידינג?

תשובה
לא מכיר.
שאלה - 282550
שלום לכבוד הרב
האם מותר להשרות פירות וירקות בשבת?
תודה רבה

תשובה
לא.
שאלה - 282549
אני יודע שרב אינו עונה על שמות
רק רציתי לשאול בבחרותי הרב בעצמו בחר לי שם (שהר"י שלי אמר לי להחליף)
האם צריך להקפיד שמידי פעם יקראו לי בשתי השמות או רק בשם החדש? (מיכאל רועי)

תשובה
מה שתבחר.
שאלה - 282548
לכבוד הרב שליט"א. בצל קלוף שאסור שיעבור עליו לילה. האם הכוונה שלא יעבור עליו לילה שלם? או אפילו כמה שעות?
תשובה
עלות השחר יש להקפיד.
שאלה - 282547
לכבוד הרב שליט"א נאלצת לעבור כריתת שד עקב המחלה.
מה עושים מבחינה הלכתית עם מה שכורתים? האם צריך לקבור? אני צעירה אין חלקת קבר בבעלותי.

תשובה
מבקשים מחברה קדישא בעיר שתטפל.
שאלה - 282546
למור אהוב לבנו
כיוון שמיד שאחרי הפטרה אין די זמן. אני מסיים לקרוא הפטרה לפני חזן רץ לבית הכיסא מישום היכון לקראת וחוזר בדר"כ בסיום ברכות ההפטרה או לפניהן
האם לא נכון כך?

תשובה
מדוע אתה לחוץ ללכת לשירותים?
שאלה - 282545
הרב
רעב פאה פא מא
וגמילות חסדים
הלכך מבעי ליה לאינש לאפרושי חמישית הריוח בכל עת כדי שיהא מצוי כל זמן שיבא גמ"ח לידו שיקימנו ובהכי נפיק ידי חובתו
האם זו ההלכה הפסוקה כיום?

תשובה
גם מעשר זו חומרא.
שאלה - 282544
שלום לכבוד הרב שליט"א
האם בלימוד בליל 20 שנה ב"ה כל הלילה ,להתפלל תפילה שחרית בזמנה או שאפשר להתפלל תפילה בנץ אפילו שזה בזמן ליל הלימוד?
תודה

תשובה
לא משנה.
שאלה - 282543
שלום לכבוד הרב
תאומתי התארסה לאחרונהאני מפרגנת בכל ליביאך רוצה להתחתן יותר מתמיד!נפגשת כל הזמן..יש משהו נשגב שעלי לעשות.אני לא יכולה יותרתודה רבה!

תשובה
לומר כן לבחור האחרון שסירבת.
שאלה - 282542
לכבוד הרב הצדיק, בעלי אמר לי לשאול האם מותר לצרף לזימון אחד שאכל עימהם ומפני אונס יצא ויצטרף בטלפון לזימון הבין מהשו"ע האורח חיים קצ"ד שמותר וגערו בו על האמירה הזו.
תשובה
הגוערים צדקו בהחלט. הטלפון יכול למלאת מקום? אולי זה עובד במשרדי ביטוח לאומי.
שאלה - 282541
לכבוד הרב שאלה בענין הגאולה, אם הדורות שלפננו היו יותר צדיקים מאיתנו, והגדולים בכו הרבה על הגאולה ולא הגיע, א"כ למה שאנחנו שדור פחות כן נוכל להביא את הגאולה?
תשובה
עיין במפתח נושאים מה שכתב הרב בית אלקים בענין.
שאלה - 282540
האם יש בעיה שבחור ישיבה ילבש עניבה שחורה כי אני יותר מתחבר לזה ואיזה בחור העיר לי ואמר ששום בחור לא לובש כך וזה רק לרבנים וכך אמר לי בזלזול מול כולם האם הוא צודק או שאין בעיה בזה
תשובה
????????????????????
שאלה - 282539
האם מה שהביא בכוונת למלשינים אל תהיי תקוה-שאפילו בנפש דעשיה לא יהיה להם חלק, שייך בב"ע בועשה לה תקוה טובה שלכוון שגם אם אנו לא ראוים לפחות אל יחסר לנו רח ונפש מן יצירה עשיה
תשובה
שוב חזרת לקבלה"??? שלחן ערוך אתה בקי???
שאלה - 282538
לכבוד הרב שליט"א
הרי"ח זיע"א כתב בבן יהוידע (ברכות לא, א) שהאדם יכוון בתפלתו 'לדעת המקום ברוך הוא', לא הבנו מה כוונתו, כבודו יוכל לבאר לנו עניין זה?
תודה רבה
ומחילה

תשובה
לדעת הקדוש ברוך הוא כפי שהוא חפץ שנתפלל אליו.
שאלה - 282537
שלום לכבוד הרב
אני והגרוש רוצים לחזור הוא הביא לי טבעת ואמר הרי את מקודשת לי בנוכחות 2 עדים האם אנחנו נשואים?

תשובה
אוי ואבוי, זה מאוד חמור מה ששניכם עשיתם, את עכשיו לא מוגדרת בהלכה כפנויה, והעדים צריכים להגיע אתכם בית דין להחליט מה מצבכם.
שאלה - 282536
לכבוד הרב..בהמשך לשיעורו של הרב שדיבר על אדם שבא לבית הכנסת ויצא לחדר צדדי ויניח תפילין שם ויכנס.האם זה גם מועיל בחדר צדדי בתוך חלל בית הכנסת?
תשובה
רק חדר שאין מתפללים בו.
שאלה - 282535
לכבוד הרב שלום רב הבן שלי כיתה א. מהתלמוד תודה מוציאים אותם ביום רביעי לטיול בגן חיות בירושלים. מאוד חוששת לשלוח בעקבות המצב הביטחוני הילד רוצה ובוכה. מה דעת הרב
תשובה
מדוע לצער את הילד? ומדוע שיהיה שונה מחביריו?
שאלה - 282534
לכבוד הרב
מוצפי שלום רב. האם מי שלא מכוון דעתו לברכות של השליח ציבור בחזרה האמן נחשבת יתומה?

תשובה
בבקשה אל תכביד על הציבור הטרוד.
שאלה - 282533
לכבוד הרב, במקום העבודה מתקיים מניין לתפילת מנחה ורוב שליחי הציבור הקבועים הנם בעלי טלפונים פרוצים. האם עדיף להתפלל דרך הטלפון במניין בשידור חי בקו ההלכה הספרדי הארצי?
תשובה
דרך טלפון זה רק בדיעבד.
שאלה - 282532
שלום לכבוד הרב שלחנו עכשיו תרומה צנועה לתלמידי חכמים עניים נשמח שתחלקו תזכו למצוות
תשובה
תזכו למצוות. הלילה בדיוק החזרנו את החוב למלווה, עבור האברכים הצדיקים והעניים. תודה לכולכם על עזרתם אותה נצטרך עוד בהמשך כדי לחזק ברכיים כושלות ומשפחות חלשות.
שאלה - 282531
שלום לכבוד הרב
האם יש מקור להוספת שם לחולה קשה?

והאם כדאי לנהוג כך?

תשובה
טרם הכביד חוליו יש סיכוי.
שאלה - 282530
שלום כבוד הרב ברשותי 2 אופציות לרכישת דירה ה 1 להדחק עם משכנתא חונקת דירה יד 2 בניין ישן ו2 להמתין לזכאות למחיר למשתכן דירה מקבלן במחיר מופחת בעוד כמה שנים ולהמשיך בשכירות ?
תשובה
אם המשכנתה זה חנק. השכירות הוא סקילה.
שאלה - 282529
הרב האם זה בסדר לשנות את רצועות התפילין בשנים האחרונות אני עם רצועות שחורות בשני הצדדים ומבקש לחזור למקורות תודה לרב
תשובה
מותר.
שאלה - 282528
לכבוד הרב שליט"א האם ביום חמישי הקרוב יג אדר א שזה ערב פורים קטן אפשר לעשות תיקון שובבים ולהגיד במנחה וידוי של השובבים כי ראיתי הרבה שעושים ביום זה ולדעת אם אפשר להצטרף?
תשובה
זה מועיל???? ומה עם ביטול תורה החמור ביותר? אין כסף אין תיקון.
ומה עם לשון הרע ובזיון תלמידי חכמים? ומה עם דיבור ואכילה בבית הכנסת? כולם מותרים לכם.
הכל לפי האופנה וההמון הנבער.
שאלה - 282527
לכבוד הרב שלום רב
נטלה מהודרת שנשברה לה ידית אחת אך הכלי עדיין שלם מתוכו.
האם אין חשש לנטילת ידיים?

תשובה
אין שום חובה לאוזן הכלי.
שאלה - 282526
שלום לכבוד הרב מוצפי שליט"א אנחנו נוהגים לפי זמן רבינו תם האם אנחנו יכולים לבדוק את החמץ לפי זמן רבינו תם תודה
תשובה
מיד בצאת הכוכבים תבדקו.
שאלה - 282525
לרב הגאון!
האם יש איסור לצאת במהלך קריאת ההפטרה כפי שאסור לצאת במהלך קריאת התורה ? (לא מצאתי מקור שמדבר מזה)
תודה מראש

תשובה
מה קרה לך? הפטרה זו תקנת המשנה כפי שתיקנו קריאת התורה ואסור אפילו לדבר.
שאלה - 282524
לכ' הרב
רוצים לקנות דירה אך הבנק נותן משכנתא המספיקה לדירה קטנה בעיר. בערים מרוחקות יש אפשרות לדירה זולה ורחבה. האם כדאי?
אציין לאשתי עבודה מסודרת בעיר ויש עזרה מהוריה.

תשובה
תשתתף גם אתה בעול הפרנסה, שנס מותנך ותרכוש דירה בהזדמנות. תתעורר.
שאלה - 282523
כבוד הרב אני בת 14 מאז שאני קטנה הנשמה שלי משתוקקת לכיסוי ראש
אבל עכשיו אני ממש בוכה ואין לי מנוח
אני כל כך רוצה גם לזכות במצווה הזאת
האם מותר לי לכסות ראשי אפילו שהורי אוסרים?

תשובה
אך ורק בשעת התפילה ולא יותר.
שאלה - 282522
לכבוד הרב
האם מותר לגזוז ציפורניים בלילה

תשובה
עיין במפתח.
שאלה - 282521
לכבוד הרב
הבנתי מהרב שהיה מישהו שהיה מפחד שכלבים יינשכו אותו והרב שלו אמר לו כי איך אפשר לפחד ממישהו חוץ מהקב''ה. אבל משה רבינו ז'ל פחד מהבל פיהם של המלאכים שמא ישרפו אותו.

תשובה
כי הם ממונים מטעם הקב"ה לשמור שם. ולא מאחל לך להיות במקומו שם, זה נס שהוא יצא בחיים משם.
שאלה - 282520
לכבוד הרב שליט"א הנכד שואל למה? כל כך חמור לדבר בין תפילה של יד לתפילה של ראש, למד את הסוגיות בגמרות מנחות ובסוטה, ולא הונחה דעתו, הנכד בן 14 ילמדינו רבינו בריאות איתנה .
תשובה
א, כשעמדנו לרגלי הר סיני לקבל תורה, כשהגיעה הדיברה "לא תשא את שם" הזדעזע העולם 500 פרסאות שהם 1.500 קילומטר. ופרחה נשמתם של ישראל מגודל הפחד של הזכרת שמו יתברך. עד שהמלאכים החיו אותם, וירד טל של תחית המתים עליהם.
ב, כשאנחנו מברכים על הנחת תפילין ומזכירים שם שמיים מזדעזעים כל הרקיעים, ועיקר הברכה והמצוה היא הנחת תפלה של ראש, כשאנחנו מניחים של יד, עדיין לא סיימנו את המצווה ואסור לשוחח. לכן, חמור ענשו לא עלינו של המפסיק שם.

ג, מכאן נדע את חומר אמירת הברכות והזכרת שם שמים השם ירחם.
שאלה - 282519
לכבוד הרב, שבוע שעבר ביקשתי להתפלל עבור בתי שנמצאת במעקב עינים שניידר, הרופא אמר שהצילום אותו דבר והמצב יציב, היא שיתפה פעולה וב"ה רואה טוב, מעקב עוד חצי שנה תודה לה' ולרב
תשובה
השם ישלח לה רפואה שלימה.
שאלה - 282518
שלום לכבוד הרב
האם יש עניין לשבת שבעה בדווקא בבית הנפטר?

תשובה
רק כשאפשר ויש תנאים מתאימים.
שאלה - 282517
שלום לכבוד הרב אני מאורס עם בחורה ולצערינו יש קשיים מסביב להתקדם לחתונה האם זה מגיע מצד הטומאה או שמא זה סימן משמיים להוריד? חשוב להדגיש שהעיקוב זה מהורי הכלה
תשובה
אם אתה תעמוד איתן ותשמור טהרה, תצליח.
שאלה - 282516
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה מהרב עשיתי תיקון אא ומג האם העוון נמחק לאחר התענית או צריך לעבור כיפור למחילה שלמה

תשובה
בבקשה ממך תקשיב לשיעור מאתמול בלילה.
שאלה - 282515
לכבוד הרב
ידוע לי שהרב אינו עונה לשינוי שמות אך התבקשתי מחבר לסייע לו
בנו איתן אהרון חולה במחלה במצב קשה ויש הדרדרות במצבו האם לשנות או להוסיף לשמו?וכיצד נכון לעשות.

תשובה
רפואה שלימה.
שאלה - 282514
לכבוד הרב

האם בשבת מותר להשתמש במים חמים שחוממו בדוד הפועל ע"י משאבת חום? הדוד הזה מחמם את המים לא ע"י אש גלוי כמו גז או חשמל אלא מנצל אנרגית חום מהאויר בסביבה.

תשובה
דוד המחומם באנרגיה מותר בשימוש.
שאלה - 282513
שלום לכבוד הרב
שלום כבוד הרב
מה כמות הלחם שצריך לאכול כדי לברך על נטילת ידיים והמוציא
תודה

תשובה
לכתחילה לאכול 54 גרם שזה שני שליש פיתה או שני שליש לחמניה רגילה.
כשזה קשה, מספיק שליש פיתה או שליש לחמניה 27 גרם.
שאלה - 282512
לכבוד הרב שלום רב
אני גר בתל אביב, האם ביום שבת אני יכול לשים חליפה בצבע אפור בהיר או שיש לשים צבע כהה יותר?

תשובה
מה שנוח לך וישמח אותך.
שאלה - 282511
לכבוד הרב שלום רב
אני בגיל שמתחילים לרמוז לי על שידוכים, רוצה להתחיל אבל לא יודעת מאיפה , למי פונים ומהי ההשתדלות שעלי לעשות.

תשובה
כשמגיע השידוך הוא מופיע לפתע ובשמחה.
שאלה - 282510
שלום לכבוד הרב,
האם נהגו הספרדים מקדמת דנא לנגן פסוקים מסויימים במגילת אסתר בניגון איכה, כגון "אשר הגלה..."? מובא בחלק מספרי תיקון קוראים

תשובה
לא בדיוק ניגון איכה.
שאלה - 282509
לכבוד הרב
בהמשך לשאלה לגבי קלף משוח , תורה ורוצה ללמוד , אולי לא הבנתי את הכתוב , אבל בשות תורה לשמה שאלה רמ"ג כתב שפסול? תודה רבה לרב.

תשובה
לא פסול אלא יש מחמירים.
שאלה - 282508
לכבוד הרב שלום רב
ינאי בן 6.5 שואל האם ניתן ליטול ידיים עם משפך שמשחקים איתו את הגינה?
תודה רבה, אריכות ימים שונים בטוב ובנעימים.

תשובה
אם המשפך יציב על הקרקע כשהוא מכיל מים מועיל.
שאלה - 282507
שלום לכבוד הרב
טו אדר א אזכרה של מרת אימי ציונה בת מזל אמא של שמעון מיגאן אםדר בחמישי לעדות לה אשכבה במוסיוף??

תשובה
חכם שמעון יטפל בענין.
שאלה - 282506
לכבוד הרב
רציתי לשאול האם השם מוריאל לבת הוא בסדר תודה רבה

תשובה
????????????????????? זה שם מפעל בטחוני או וולקני???????????