שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


תאריך עברי

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 231244
לכבוד מורי ורבי שליט"א, קראתי עתה תיקון חצות ופרצתי בבכי מר לאחר ששמעתי הלילה את השיעור של הרב מדבר על חבלי משיח וצער השכינה, ולא יכולתי לסבול ובכיתי ואין מנחם.
הרב, עד מתי נבכה ונספיד על החורבן?

תשובה
התנחם ידידי התנחם, שומע תפילה קיבל את צעקתך, גם במרום הוא יושב ובוכה ושואג כארי על החורבן, על חילול שם שמים בין האומות, ועל גלות ישראל, על האלמנות והיתומים, על ההורים השכולים, על האסונות הפוקדות אותנו חדשים לבקרים, על הגזירות האיומות על היהדות על ידי ממשלת הזדון ההורסת ונלחמת בכל הקדוש, ומי יודע אם לא היא מנהלת עתה בפועל את מלחמת גוג ומגוג, כפי שתתבונן באמירת "עלינו לשבח" שנאמרה ברוח הקודש על ידי יהושע בן נון ועם ישראל.

על ימי "בין הזמנים" שאינם כתובים בשום מקום בשלחן ערוך, ולא בספרי המנהגים למיניהם. ואשר יש שבדו מליבם, וכמה אסונות נוראים מתרחשים כל שנה בימים אלה, ובפרט אצל ילדים וילדות המקפחים את חייהם כמעט מדי יום, בבוקר תאמר מי יתן ערב. ובערב תאמר מי יתן בוקר. ומי הוא אשר יתן דין וחשבון על הימים המטורפים הללו, בכבישים ברחובות ובסימטאות, במזללות למיניהם אוכלים וטורפים ללא הבחנה בין שחור ללבן ובין תכל'ת לכרת'י. ידידי, בימים אלה חסר במשקל הזכויות תורה תורה ותורה, ובקושי אנחנו מתקיימים, ובנס העולם עומד, על תינוקות של בית רבן, וגם הם בעוונותינו נספים ונופלים חללים לכפר על עם ישראל.

בשעה קשה זו אשא אני העני תפילה ליושב מרום בדמע ובבכיה, אנא אב רחמן חוסה נא על שארית עמך ישראל והצילם מכל רע, מדבר וממגיפה ומחולאים רעים. הצילנו והצל את התינוקות שלך ממיתות משונות, מתאונות ומחבלות, ומשמועות רעות, הבט נא ברחמיך הרבים על שארית הצאן, גער במשחית לבל יבא אל בתי ישראל להזיק, צווה למלאכיך הקדושים לשמור את כל אחד מישראל מעון ומחטא, מתאונות ומאסונות, כי בניך הם, בני בחוניך, זרע אברהם אהוביך, בני יצחק עקדיך, ובני יעקב תמימך, ובזכותם תחיש לגאלינו בקרוב אמן.
שאלה - 229210
שבוע טוב ומבורך, לפי בקשת הציבור הקדוש אנחנו מביאים להלן את הקינות שנהגו בירושלים ובצפת לאומרם בימי בין המצרים בחצות היום מהשעה 12.45 והלאה.
תשובה
לידיעת הציבור, אין לומר תיקון חצות ולא קינות, ביום השישי, בכ"ט בתמוז, וא' באב.


תודה על העזרה והאיכפתיות של כבודו.

הגאון המקובל רבנו חיים הכהן מארם צובה ז״ל כתב אותה. ונהגו לאמרה בחצות היום בימים אלה.

קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע בִּילָלָה. קוֹל נְהִי מִצִּיּוֹן הַמְהֻלָּלָה:
קול ברמה:
חִשַּׁבְתִּי יָמִים הָיִיתִי גְבֶרֶת. בְּיַד יְהוָה עֲטֶרֶת תִּפְאֶרֶת. וְעַתָּה אֲנִי שְׁחַרְחרֶת. טָבַעְתִּי בַבּוֹר בִּיוֵן מְצוּלָה:
קול:
יְחִידָה רַעְיָה אֲזַי הָיִיתִי. וּכְבוֹד עֶלְיוֹן אֲנִי נִקְרֵאתִי. וְעַתָּה לְתַחְתִּיּוֹת יָרַדְתִּי. וְדוֹדִי וְרֵעִי לָרוּם עָלָה:
קול:
יַחַד יוֹדְעַי בְּתוּלוֹתַי וְרַעְיוֹתַי. בְּכוּ עִמִּי כִּי רַבּוֹת אַנְחוֹתַי. אֵין נוֹטֶה עוֹד אָהֳלִי וּמֵקִים יְרִיעוֹתַי. כִּי דוֹדִי מֶנִּי נָסַע וְנִגְלָה:
קול:
מִמָּרוֹם הֻשְׁלַכְתִּי בְּרב מְגִנָּה. שָׁלַח אֵשׁ בְּעַצְמוֹתַי וַיִּרְדֶּנָּה. וְיָצָאתִי בַגּוֹלָה בָּדָד כְּאַלְמָנָה. הָגְלָה יְהוּדָה הָגְלַת שְׁלוֹמִים כֻּלָּהּ:
קול:
הָיִיתִי כְכַלָּה בְּתוֹךְ אַפִּרְיוֹן. וַעֲנַן יוֹמָם עַל מְכוֹן הַר צִיּוֹן. הֻשְׁלַכְתִּי לַחוּץ כְּעָנִי וְאֶבְיוֹן. בְּגָדַי לָקַח צָר וַאֲנִי אֻמְלָלָה:
קול:
כּהֲנַי וּזְקֵנַי טָבְחוּ אוֹיְבַי. מַחֲזִיקִים בִּבְרִיתִי זֶרַע אוֹהֲבַי. בָּנַי הַיְקָרִים וּבַחוּרַי. הָלְכוּ בַשֶּׁבִי וְעוֹלָלַי בַּגּוֹלָה:
קול:
הֵן כָּל אֵלֶּה אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי. אִמָּלְאָה הָחֳרָבָה וְאֶל עַמִּים אָרִים ראשִׁי. וְאוֹיְבִי אָמַר לֹא תִקְרְאִי עוֹד אִישִׁי. כִּי נָפַלְתִּי לִפְנֵי בְנֵי עַוְלָה:
קול:
נָא אָב הָרַחֲמָן תָּשׁוּב לְצִיּוֹן. עַיִן בְּעַיִן נִרְאֶה בְּבִנְיַן אַפִּרְיוֹן. וְהַבַּיִת הַזֶּה יִהְיֶה עֶלְיוֹן. וְאָז גְּאוּלִים יִפְצְחוּ צָהֳלָה:
וְהַבַּיִת הַזֶּה יִהְיֶה עֶלְיוֹן. וְאָז גְּאוּלִים יִפְצְחוּ צָהֳלָה:על היכלי חיברו רבי יהודה עבאש ז"ל.

עַל הֵיכָלִי אֶבְכֶּה יוֹמָם וָלַיְלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
בְּכִי נַפְשִׁי עַל חָרְבַּן פַּעֲמַיִם
אֶרֶץ צְבִי צְבִי יְרוּשָׁלַיִם
וְעַל עַמָּהּ אֲשֶׁר הָלַךְ בַּגּוֹלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
בֵּית תִּפְאַרְתִּי שָׂם אוֹיֵב לְשַׁמָּה
הוֹשִׁיבַנִי בִּידֵי נְבָיוֹת וְשַׁמָּה
עַל זֹאת אֶבְכֶּה תָמִיד בְּקוֹל יְלָלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
סִפְדִי תוֹרָה כִּי חֻלְּלָה תִפְאַרְתֵּךְ
נָפַל נִזְרֵךְ מִיּוֹם שֶׁחָרַב בֵּיתֵךְ
וּשְׂאִי קִינָה עַל אֲהֳלִיבָה וְאָהֳלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
חִזְקוּ עַמִּי מַהֵר אֶבְנֶה דְבִירְכֶם
נָקָם אֶלְבַּשׁ וְאָשִׁיב אֶת שְׁבוּתְכֶם
תּוֹךְ הֵיכָלִי אֶשְׁכּוֹן כְּבַתְּחִלָּה
כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תּוֹרָה וּתְהִלָּה
שאלה - 228330
לכבוד הרב אנו שמחים לבשר על החזרת שיווק ישיר בני ציון שחיטה בהשגחת מורנו הגאון רבי בן ציון מוצפי לפעילות אשר תשווק את מוצרי הבשר והעופות לבית הלקוח ניתן לפנות בטלפון 0522156691
תשובה
חזקו ואמצו, מומלץ בכל פה,
שאלה - 227655
למו"ר שליט"א
בשבח והודיה לבורא יתברך יצא לאור אחרי כ"כ הרבה שנים של ציפיה סידור לשבת קודש של כבוד מו"ר שליט"א
אזור אשדוד
אושר 0533156996
אור 0503636716

תשובה
ישר כח לכם, ישר כח לכל העובדים והעורכים המסורים, תודה מיוחדת להאי גברא רבה וירירא, פה מפיק מרגליות, דורש כתרי אותיות, בנם של קדושים, אראלים ותרשישים, מגזע ישישים, נכדו של מרן פאר הדור והדרו, נודע בשערים שמו, הגאון הגדול, סבא דמשפטים, ארי במסתרים, חבר בית הדין בירושלים רבתי אשר מצודתו פרוסה בכל רחבי הארץ, מרביץ תורה לעדרים, המאיר לארץ ולדרים, חתני ידידי כמוהרר"ר עובדיה יוסף טולדאנו שליט"א יחשל"א, הוא וצוות י"ב הרבנים הגדולים על עמלם יומם ולילה ולילה כיום יאיר כחשיכה כאורה.

על פעלם הרב בכל הספרים שיצאו לאור בסייעתא דשמיא, ובעזרתם המסורה, ובפרט בסידור זה והשקיעו בו עמל רב ויזע יקרב, בכל אות ואות, בהלכות, במנהגים, בדברי הקבלה, דבר דבור על אופניו, דור דור ומנהגיו, באהבה ובחיבה, במסירות עילאית, ואין זה מובן מאליו.
ישלם השם יתברך פעלם, וימצאו שכר טוב מהשמיים בפעלם, ויזכו לרוות רוב נחת מבניהם ומבנותיהם, ויגדלו מעלה מעלה, בתורה וביראה, בבריאות, בנחת ובשלווה עם כל הנלווים אליהם אמן.
כה דברי הצב"י בן ציון מוצפי ס"ט.
שאלה - 227500
לכבוד הרב,רשמתי את בני לת"ת לאחרונה לא שקטה בכלל.חושבת לשנות לדתי ממלכתי.דואגת לעתידו מכל המובנים הבעל לא קשוב אליי כלל ואפילו חסום אליי לא מנסה להבין מה בליבי למי לפנות
תשובה
אני מתפלא עלייך אשה חכמה ונבונה, תצביעי לי על אדם אחד שלומד תורה ורעב ללחם? כל גדולי ישראל השם ישמרהם החיים בדורינו ומגינים עלינו בתורתם הקדושה, האם למדו בממלכתי? רק היום מורה שם כתבה כאן באתר על התנהגות שלילית של התלמידים והתלמידות, הרי אנחנו חיים בדור הרוס ופרוץ, ומי שאינו עוסק בתורה חייו אינם חיים.
ראי והביטי כמה מאושרות הנשים שילדיהם לומדים תורה, כמה עונג ושמחה יש להם, וכל הצדיקים בגן עדן מברכים אותם יומם ולילה, אשרי מי שעמלו בתורה ועושה נחת רוח ליוצרו.
בבקשה עוד כמה משפטים אדבר מלב אל לב, הגידי נא לי, איזה אושר יש לאמהות שבגן עדן, שבניהם נעשו גדולים בתורה?
מי יכול לתאר את הגן עדן שיש לאמו של הרב בן איש חי זיע"א, באיזה היכלות מפוארות יושבת, ובכל לילה בחצות רואה את בנה ופניו מאירים ומזהירים, ומשתעשעת בו.
מי יודע באיזה היכלות שוכנת אמו של מרך הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, כמה תורה ריבץ, כמה תלמידים גידל, כמה חכמים הסמיך, כמה חיבורים כתב, ובכל יום לומדים בספריו הקדושים ושפתותיו דובבות בקבר. מי יכול לתאר לנו כמה כתרים, עטרות, ומלבושים יקרים מלבישים עתה והרגע את נשמת אמו הרבנית גורג'ייה ז"ל, כל הנשים שם מקנאות בה.
מי יכול לתאר את הגן עדן של אמו של מורנו הגאון רבי יהודה צדקה זצ"ל, כמה תלמידים לאלפים העמיד, כמה אנשים ונשים השיב בתשובה במתק שפתיו ובעוז רוחו, דברים חוצבי להבות אש?
מי הסופר שיבוא ויתאר את הגן עדן של אמו של רבנו בן ציון אבא שאול זיע"א, התלמידים שהעמיד, החכמה שהביע, היראת שמים שהשפיע, איזה גן עדן מפואר לה, איזה אושר נפל בחלקה.
ומי האיש אשר ירדה נשמתו ממעל לתאר לנו את האושר והעונג שיש עתה לאימותינו הטהורות והקדושות, לסבתי אם אבי ולסבתי אם אמי בשמיים, שאחיות היו, וגידלו את אדוני מור אבי זיע״א, החסיד והצדיק, שהיה גאון בתורה, הרביץ תורה, כל ימיו התפלל בעד עם ישראל, התענה והסתגף לרוב, והכל בסתר עליון, כמה חידושים כתב, כמה ספרים חיבר, כמה צדקות עשה. מימיו לא נהנה בפרוטה מזולתו, לא מתנות, לא הלוואות, לא מילגות, וגם לא כספי ביטוח לאומי. אשריהם ואשרי חלקם.

לעומתם מסכנות האמהות שלא הניחו בנים העוסקים בתורה, מי יודע היכן הן? מי ינוד להן וינחמם. לכן עתה הזמן, היום ההזדמנות לחזק את הילדים שלנו כאן בעולם הזה שיעסקו בתורה, שיתפללו, שישאפו להיות גדולים בתורה וביראה לטוב לנו לכל הדורות.
מתפלל שהדברים ייכנסו ללבך, ותחזיקי את הבנים בלימוד התורה.
שאלה - 231353
לכבוד הרב שליט"א
הציעו פיתרון להארכת חיי המדף של סוגי הירק השונים- פטרוזיליה, כוסברה
על ידי פיזור חתיכות של בצל חי בין עלי הירק. האם ניתן לעשות כן, מבלי להשתמש בבצל?
תודה

תשובה
הבצל ניתן לשימוש כשצריך.
שאלה - 231352
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א!
אסור לאכול בערב שבת סעודה שאינה רגיל בה, זה ללחם!
אם רוצה לאכול קובה חמוסטה עם מרק! או קובה מטוגן מותר לו לאכול? או שחייב להיכנס רעב לשבת?

תשובה
לחם או מאכל בשרי יש להימנע. אך שאר תוספות מותר.
שאלה - 231351
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בירכתי שהכל על מאכל חלבי בסיום הברכה נזכרתי שאני בשרי. אז רק טעמתי כדי שלא יהיה ברכה לבטלה. איך לכפר על האיסור שעברתי?

תשובה
להבא להיזהר.
שאלה - 231350
לכבוד הרב שלום,אני ובעלי לא יצאנו לנופש מאז שהתחתנו שנתיים שאלתי האם מותר לי שאני בשנת אבל לצאת לנופש ?ואולי לנסוע לכותל בלי נדר,תודה רבה ושבת שלום מבורכת וקדושה אמן
תשובה
לכותל להתפלל מותר.
שאלה - 231349
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם הנליון השקוף שמכניסים לתוכו את כיסי הטלית והתפילין טעון גניזה?
ומה דין הכיס של הטלית והכיס של התפילין, האם גם הם צריכים גניזה?

תשובה
הניילון ודאי לא, כיס הטלית והתפילין ניתן להניחם בתוך שתי שקיות ולהשליכם לאשפה.
שאלה - 231348
שלום לכבוד הרב
אתמול יצאתי עם בחור דתי שמתחזק הוא בישיבה ורוצה שהילדים יהיו בישיבה ומבקש כיסוי ראש מלא אני הסכמתי אמר שישאל את הרב שלו עכשיו הוא אמר שזה לא מתאים ואני נפגעתי

תשובה
בחור שאינו יודע להעריך ואין לו החלטות משלו לא בשבילך.
שאלה - 231347
שלום לכבוד הרב עציצי נוי שבבית- האם יש בעיה להשקותם בשנת השמיטה? ומ לגבי רוזמרין, לוונדר שנמצא בעציץ לצורך ברכת בורא (מיני) עצי בשמים?
תודה רבה ויש"כ

תשובה
השקיה מותרת.
שאלה - 231346
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
ידוע שכל היוצא מן הטהור זה טהור!
וכל היוצא מן הטמא זה טמא!
אז איך יכול להיות שדבש זה מאכל כשר וטהור בעוד שהדבורה עצמה היא חיה טמאה וזה ממנה

תשובה
טעות בידך, זה לא מגופה אלא צוף המצצה מהפרח.
שאלה - 231345
מה הטעם לשבעת המזמורים שאומרים בני אשכנז בבית העלמין כמובא בגשר החיים ובברית מנוחה, מדוע דווקא פרקים אלו?
תשובה
מסורת אבותיהם.
שאלה - 231344
ושא עיניך ימה וצפונה ותימנה ומזרחה – למה הפסוק אינו כותב את צדדי העולם לפי כיוון השעון והיה מזרחה ואחר כך תימנה, למה סדר צפון-דרום הצדדים המנוגדים סמוכים משא"כ מזרח-מערב
תשובה
כדי להדגיש את המרחקים.
שאלה - 231343
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. אשה שראתה אתמול כמה פעמים שלא בזמנו הצפוי. היום בבוקר ראתה שוב ומהצהריים נפסק. האם צריכה להמתין 5 ימים לעשות הפסק או אפשר היום?
תשובה
אם תעשה נקיון יסודי היטב, מרן ז״ל התיר להתחיל היום.
שאלה - 231342
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לאחר אלף המחילות על ההטרחה. דיברתי המון פעמים עם אלירן היקר, אמר שהרב לא מגיע לצפון עקב חולשה. האם אפשר להגיד לו שהרב מאשר ורק אסגור איתו תאריך?

תשובה
העורך, האתר אינו מיועד להודעות ואינפורמציה, דבר אחד אני יודע שאלירן דובר אמת.
שאלה - 231341
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם השם בן ציון נחשב לשם אחראו שתי שמותכי יש שקוראים להם בן ויש שקוראים להם ציון. האם זהנחשב לשם אחד או שניים?
ובמחילה כי גם לרב קוראים כך תבורך הרב!

תשובה
ואם מחר יקום חכם ויקרא לבנו ב׳ זה יהיה שם?
שאלה - 231340
שלום לכבוד הרב, מבקשת לחדד את השאלה בעניין כתיבה על המצבה,אבא נקבר בחלקה אחת עם אשתו מצבה מחולקת ל2, האם זה שנמעיט בכתיבה אצלו לא יראה כי אנו ממעטים או מורידים מכבודו? תודה
תשובה
אין בכך פחיתות כבוד.
שאלה - 231339
לכבוד הרב מוצפי שליט"אלפעמים לוקחים ללב,שמישהו פוגע,איך להתגבר.תודה ושבת שלום
תשובה
לימוד מוסר עוזר מאוד.
שאלה - 231338
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש לנו שיעור שאליו מגיע אדם שלאחרונה מפריע למהלך השיעור
אנשים קמים ויוצאים לעיתים
והרב לא מצליח להעביר אפילו חצי ממה שהתכוון
מה לעשות אם בכלל?

תשובה
תשובה 231103 . הרב השיב לך ואינך מעיין בתשובות, העורך.
שאלה - 231337
שלום לכבוד הרב

נתנו מזוזות לבדיקה בעבר והבודק כתב שזה בדיעבד ומומלץ להחליף! החלפנו ! האם צריך לשים אותם בגניזה? או מה לעשות איתם?

תשובה
תשמרו המקום בטוח לשעת הצורך.
שאלה - 231336
למערכת היקרה.בכל תחום שהרב צריך כדי להאדיר תורה ולהפיצה הרב כאבא בשבילי
תשובה
תבורך משמיים.
שאלה - 231335
שלום לכבוד הרב הגאון. האם יש בעיה/איסור להתפלל בבית כנסת שהוא לא הכי נקי ומסודר?
תשובה
יש מצווה רבה לנקות ולסדר את בית השם ולהתפלל בו.
שאלה - 231334
לכבוד הרב שלום רב
יונה מתחילה לאסוף ענפים בחלון הבית על מנת לעשות קן מה אפשר ואם יש תקנה להרוויח מצוות שילוח הקן. שבת שלום

תשובה
תאמר היום ועתה בפיך "אינני מעוניין בכלל לזכות לא בביצים שהיא תטיל, וגם לא בגוזלים שיבקען מהם".
וכך אתה יכול להמתין עש שתבחין שהטילה ביצים וקרוב לאמצע הלילה תשלח אותה, תגביה אותם ותחזירם למקומם.
שאלה - 231333
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
טיפש ראש הממשלה הזה בדיקות קורנה יעלו כסף לשלם למסובבים במשרדי ממשלה ומקבלים משכורת אנשים חא יבדקו וכך התחלואה תמריא טיפש ערב רב

תשובה
זו אינה הבעיה היחידה אצלו.....
שאלה - 231332
לרב היקר
האם יש במה ללמוד או מה לקרוא ולעשות כדי שתהיה לי בעזר ה' רפואה לשמיעה שהידרדרה? זה מקשה עלי בעבודת ה' בפרט ובחיים בכלל
הרופאים לא מצאו מרפא לבעיה
אשמח לעצתך תודה רבה

תשובה
להשתדל לשמוע דברי תורה ולא דברים בטלים.
שאלה - 231331
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לצנזר. בעניין הת"ת.
מחילה שפונה בדרך ישירה, עקב דחיפות העניין. יודע שקשה מאוד לרב אבל האם הרב יוכל להגיע לכנס בנושא חינוך על טהרת הקודש בקריות.

תשובה
מחילה יש כתובת בימין הגליון, ואני אישית איני מעורב בכך.
שאלה - 231330
לעט"ר
שמאל דוחה ימין מקרבתמה הכוונהיש רבנים תקיפים מאוד יש רבנים תקיפים פחות איפה נקודת האמצעהאם ניתן לקרב ללא תוכחהתודה וישר כח עצום

תשובה
כתב הגאון הרב אליהו מווילנא זיע״א, רב תקיף ממנים אותו בעיר שיש רשעים דוגמת הרפורמים הידועים, (הנה הם כותבים דברי ניבול פה וסחי ומאוס יוצא מקולמוסם ארורים הם שאין להם תקנה והמבין יבין) ומעמידים פני צדיקים ונרדפים. כדי שיעמוד בתקיפות נגדם, אך רב עדין וחלש אופי ממנים בעיר של צדיקים וחסידים.
שאלה - 231329
לכבוד הרב
מה יותר עדיף סליחות באשמורת הבוקר עם מעט כוונת או סליחות בחצות הלילה עם הרבה כוונה כיוון שיותר עיריני בחצות לילה מאשמורת הבוקר ?
תודה רבה כבוד הרב שבת שלום

תשובה
אשמורת הבוקר שווה מרגליות יקרות ואין ערוך אליה, כי אבא שבשמיים מצוי וקרוב אליך מאוד.
שאלה - 231328
לכבוד הרב
אדם שרוצה לקיים סעודות שבת בזמן המהודר: שניה - מיד אחרי קידוש ושלישית לסיים קודם שקיעה - האם מותר שיאכל לבדו סעודה מצומצמת עם פת וממרח, ואח"כ יאכל עם משפחתו?

תשובה
בהחלט כן, אך צריך להסביר להם את חשיבות הזמן בסעודות וסגולתם.
ב, לאכול אחרי הזמן לא בא בחשבון.
שאלה - 231327
כב הרב היקר
עזור לנו לעמוד בפרץבת שסיימה תיכון רוצה להשכיר דירה במקום חרדי להעביר את השבת יחדיוהאם להתיר?כמו כן הופעות של זמרים חרדייםקשה מאוד לעמוד מולם רוצה לנהוג נכון

תשובה
כל אלה מנהגי הגויים המקולקלים וסופם יורשים גהינם בעולם הזה ובעולם הבא רחמנא ליצלן.
שאלה - 231326
כבוד מורינו שליט"א.
שמעתי שמועה שהיה תקופה בעיראק הביאו רבנים אשכנזיים ששינו את הפסיקה, ולכן א"א לסמוך על מה שכתוב בבן איש חי שכך הוא מנהג בגדד.אכן כך?

תשובה
אוי לאותם מפיצי שמועות שוא ושקר. בשנת ת״ק פרצה מגיפה במזרח התיכון והיו הרבה אבידות השם ישמור, ובבבל נפטרו הדיינם בבית הדין ולא החכמים, והביאו את הגאון הרב צדקה חוצין מחלב שבסוריה.
שאלה - 231325
לכבוד הרב שליט"א.
אבי עליו השלום נפטר השנה ב- ל' תשרי. מתי עושים את ה 11 חודש וה 12 חודש? תודה לכבוד הרב ושבת שלום.

תשובה
ביום כ״ט בתשרי הוא העיקר ללימוד תורה ולעילוי נשמתו.
שאלה - 231324
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הבנתי שכבר אסור לנטוע עצים בגלל הקדמה של שנת השמיטה. מה לגבי גיזום/דישון אדמה? עד מתי מותר לעשות את זה?

תשובה
שאר מלאכות מותרות עדיין.
שאלה - 231323
הרב משיב נפשינו,אנא יברכינו רבינו כי היום עברנו טיפול נוסף,אחרי כשלונות, שנזכה לבנים עבדי ה' בעולם. בייעוץ של בונה עולם איתם אנו בקשר מאז הפנה הרב לפני כשנה בערך
תשובה
בעזרת השם יתברך הסיום יהיה מוצלח.
שאלה - 231322
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, קראתי שזמן עלות השחר מסוגל לשפוך שיח ותחינה מעם השם, האם הזמן האמור הוא בנקודת עלות השחר בלבד או עד נץ החמה?
תשובה
עלות השחר.
שאלה - 231321
שלום לכבוד הרב
כאשר אני מסתפק בדין. ומרן בשו"ע לא מדבר בזה. ויש פוסק מובהק מנושאי כליו שכן מזכיר זאת. האם ההלכה כמותו ?

תשובה
נכון, אלא שנכון יותר לספרדי לסמוך על פוסק ספרדי. כי יש הבדלים.
שאלה - 231320
למערכת היקרה הי"והנני לרשות הרב ולרשותכם בכל מה שצריך עזרה יהיה לי לעונג.
תשובה
לא מובן באיזה תחומים מדובר.
שאלה - 231319
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בשומעי חדשות מתעורר כעסי על יהודים עושי עוול ולהבדיל על גויים עושי רשעה. מתוך כעסי אני מקלל לפעמים את הרשעים האלה בקללות נמרצות
האם טוב ונכון הדבר?

תשובה
במקום קללות תאמר פרקי תהלים ותירגע.
שאלה - 231318
שלום לכבוד הרב
האם יציאה זוגית בלבד לצימר/דירת נופש,האם יש בזה איסור? לצורך שלום בית.מקום צנועהאם זה מותרות? אני לא חפץ.. האישה רוצה

תשובה
לשלום בית מותר וגם חשוב, רק תשימו לב על מאכלים מהודרים בכשרות.
שאלה - 231317
שלום לכבוד הרב שליט"א
בעניין השיפוצים בדירה, השאלה הלכתית. ידוע שאסור לצער יהודי, ומצד שני שיפוץ עושה רעש.האם יש לחשוש מכעס וקפידה
מצידם? כתבנו שאנו מבינים מצטערים וכו

תשובה
דבר הווה ומצוי בבתים רבים.
שאלה - 231316
שלום לכבוד הרב
בבקשה מכבד הרב להתפלל עלי אני יודע ש עונתי גרמו כל זה
בגללי כל הרע בא לעולם ועלי. בגללי מידת הדין פוגע בכולם
אולי השם הטוב ירחם עלי בכל זאת ותוציא אותי

תשובה
כמה שטויות סליחה מכבודך כתבת. תפסיק להאשים ולראות שחורות.
שאלה - 231315
לכבוד הרב לגברים הרבה יותר קל לחזור בתשובה יש כולל ישיבה .אני רווקה וקשה לי מנסה וכל פעם מתקדמת והולכת אחורה.מה כבודו ממליץ?קשה ככה לבד וכל החילוניות מתחתנות בקלות
תשובה
תשאירי מספר טלפון לא לפירסום, ונציע לך חוג בנות טובות.
שאלה - 231314
לכבוד הרב מוצפי שליט"א

יש בבית שתי מזוזות שאינן בשימוש איני יודע אם הם כשרות או לא האם ניתן לשים בגניזה או מה צריך לעשות איתן?

תשובה
תן אותם לבדיקה בבקשה.
שאלה - 231313
שלום לכבוד הרב היקר,
איך אפשר להגדיל את הפרנסה ב1000-2000שח כדי לסגור חובות,מבלי שכסף זה ילך להוצאות בלתי צפויות.במילים אחרות לשנות לטובה מה שנקבע בראש השנה ליותר רווח

תשובה
מראש לא לווים ולא צוברים חובות ואפילו של 10 שקלים. אוכלים רק מה שיש.
שאלה - 231312
האם יש היתר לצלם לצלם נשים בזמן הריקודים, או להרים עצמו לצלם מאזור הגברים את הנשים רוקדות, אני לא עושה כן אבל נדרש כל פעם מחדש לאמר שזה אסור, האם הרב יוכל לכתוב את האיסור?
תשובה
כשם שאסור לחלל שבת קודש, לאכול ביום הכיפורים לאדם בריא, לגנוב ולגזול, לנאוף עם אשה ובפרט נשואה, כך אסור להביט בנשים רוקדות.
יתירה מזו בתלמוד אמרו שההסתכלות חמורה יותר ממעשה העבירה שנאמר טוב מראה עיניים מהלוך נפש.
שאלה - 231311
לעט"ר האם בשבת זו אומרים צדקתך? בנחמת ציון משמע שכן האם הבנו נכון
כמה שיעורים מסרנו בס"ד מהספר. אורך ימים ושנים בטוב ובנעימים.

תשובה
כדי למנוע מחלוקת לא יאמר בפומבי.
שאלה - 231310
שלום לכבוד הרב
יש לנו 4 ילדים על רצף אוטיזם בגנים מטעם העיריה ועובד סוציאלי חדש טוען
שיש הזנחה מצידו מטעם הגננות ביררנו ונמצא דובר שקר והוא רוצה ביקור בית מה עושים

תשובה
אתם פניתם, והוא חייב על פי חוק לבקר אצלכם.
שאלה - 231309
לכבוד הרב שליטא
הילדה בטעות טיגנה מלאווח עם חמאה חלבית בלבד ללא שמן בתוך מחבת בשרית נקייה שלא היתה בשימוש בשרי כשבוע
מה דין המחבת והתרווד שהשתמשה גם
את המלאווח היא לא אכלה

תשובה
המחבת צריכה הכשרה מיוחדת באש חזקה למשך 10 דקות.
שאלה - 231308
לכבוד הרב שליט"א
ב"ה, עוברים דירה, התחלנו שיפוצים והשכנים מתלוננים. אחת הגדילה לעשות ושולחת הודעות שהם מקפידים עלינו בגלל הרעש.ויש לה ל"ע ילד אוטיסט.וכמה אנו לא בסדר

תשובה
ומה בידי לעשות? העורך, בבקשה לא להטריד את הרב בבעיות פנימיות.
שאלה - 231307
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לרב שלום האם יש בעיה להתחתן עם גבר
שהתאלמן פעמיים .

תשובה
אין בזה בעיה.
שאלה - 231306
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בשעטו"מ, בסימן טוב, בחסדי השם, נולד לנו היום בן. האם תיקון חצות הלילה (אבי הבן) כרגיל? ומה לגבי תיקון חצות בליל המילה?
תודה רבה

תשובה
תיקון חצות כרגיל. ליל המילה לדעת החסד לאלפים אין לומר.
שאלה - 231305
לכבוד הרב מוצפי שליט"א הרב אמר שביהמק הראשון והשני נחרבו כי נבנו עי אדם ולא עי הקבה ( בניגוד לשלישי בעה) .איך זה מתיישב עם זה שאם משה היה בונה את ביהמק הוא לא היה נחרב ??
תשובה
עיין מסכת סוטה ח. ותתבונן, אים משה רבנו עליו השלום כשאר בני אדם.
שאלה - 231304
לכבוד הרב
בקדושה של ובא לציון ראיתי שיש אנשים שרוקעים עם רגליהם על הרצפה כשהם יושבים האם להעיר בעדינות שאין נוהגים כך
תודה לכבוד הרב

תשובה
לא הנתי את שאלתך כלל.
שאלה - 231303
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום,בעזרת השם השבת הקרובה טו באב האם מותר לי לקנות לבעלי מתנה (אני בשנת אבל) ולהבדיל מה טוב לעשות בשבת זו שנזכה לילדים השנה אמן,תודה רבה
תשובה
מותר. תקבלי עליים בלי נדר שהם ילמדו תורה בישיבות קדושות.
שאלה - 231302
לכבוד הרב השבוע מסר שיעור באור יהודה הרב יוסף חיים אוהב ציון השיעור היה מאוד יפה ומחכים והוא הזכיר כמה פעמים את מורנו הרב ישר כח גדול
תשובה
אשריו ואשרי חלקו, גאון בתורה ובחכמה עוזר לנו הרבה ומועיל בהעשרת הספרים.
שאלה - 231301
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מזמור ק"ט בתהלים שכתבו דוד המלך ע"ה על מי התכוון דוד ? ועל מי לכויין שאומרים זאת ? (כי לא רוצה חלילה לכוון על יהודים.)

תשובה
מובא במפרשים כל דברי דוד המלך הם שייכים לכל אחד מישראל בכל הדורות עד בא גואל צדק.
שאלה - 231300
שלום לכבוד הרב
האם מותר להתפלל בקברי צדיקים שלא וודאי שאותו צדיק קבור שם

תשובה
98% מהקברים אין בידינו וודאות.
שאלה - 231299
לכבוד הרב היקר,

עם התקן, אתמול ביגוב בנייר היה חוט דק אדום, היום עשיתי בדיקה עם עד ויצא נקי,איך לנהוגתודה לרב היקר על החסד שעושה איתנו.

תשובה
מותר כי זה כתוצאה מההתקן.
שאלה - 231298
לכבוד הרב מוצפי
סבתי רוצה לתרוםלטהרת הבית של הרב למקוואות לע"נ סבי

תשובה
בבקשה הודעות לא באתר הקדוש.
שאלה - 231297
לכבוד הרב שלום רב, לגבי שאלה 231200 של הגב' עם תאומים. גם לי היו תאומים הפוכים. התהפכו בנס בשבוע 35.לא ניתן לעשות היפוך עם תאומים. ניתן לעשות דיקור סיני מיוחד להיפוך עובד.
תשובה
תודה.
שאלה - 231296
שלום לכבוד מורי ורבי.רפואה איתנה בקרוב... האם מותר לאכול דג וחלבי ביחד בסעודה.תןדה רבה
תשובה
ביחד לא, באותה סעודה בהפסק סלט וכדומה כן.
שאלה - 231295
האם נכון שילדים עם תסמונת דאון ושאר התסמונות למינהם הם נשמות של צדיקים שירדו לעולם ולא רצו לחטוא? מה המקור לכך והיכן מופיע ? וזה נכון שהחזון איש היה עומד מפניהם בגלל נשמתם ?
תשובה
לא היו בזמנו כאלה.
שאלה - 231294
מורי ורבי האם מלכתחילה האם אני יכול לטבול את הלחם בזעתר במקום במלח ואולי לערבב ביחד או עדיף מלח מחילה שבת שלום לרב
תשובה
חז"ל תיקנו מלח.
שאלה - 231293
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש מדרשה בעפולה שבה בחורה חילונית מעבירה להם שיעורים ודרשות בזוהר עם מתוק מדבש ובעצמה אינה שומרת שבת וצניעות האם זה מותר ?

תשובה
השם יצילנו מהם ומשכמותם חבריהם הרפורמים.
שאלה - 231292
שלום לכבוד הרב
מדינת.ערב רב עבדיםצוטמאים בדיקת.קורונה תעלה כסף מ8.8 מענים אנשים סתם מי ישלםאנחנו צריכים לעבודה כל שבוע.......

תשובה
השם ירחם עלינו.
שאלה - 231291
שלום לכבוד הרב
אחי שנה הבאה הולך ללמוד בישיבה. ההורים שלי מרווחים משכורת ממוצעת שכר הלימוד בישיבה הוא 1000 לחודש. האם לכתחילה מותר לי לשלם את שכר הלימוד שלו מהמעשרות שלי.

תשובה
שאלה - 231195
שלום לכבוד הרב
אחי שנה הבאה הולך ללמוד בישיבה. ההורים שלי מרווחים משכורת ממוצעת שכר הלימוד בישיבה הוא 1000 לחודש. האם לכתחילה מותר לי לשלם את שכר הלימוד שלו מהמעשרות שלי.
תשובה
בהחלט כן.

לא קוראים את התשובות.
שאלה - 231290
לכבוד המקובל הגאון מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
האם בט"ו באב מתמתקים מעם ישראל בכלל ובפרט כל הדינים?

תשובה
כך משמע מדברי הזוהר הקדוש ועיין נחמת ציון.
שאלה - 231289
לכבוד הרב עוברים דירה אמא קנתה לי מזוזות לחדרים בדירה הישנה ומתעקשת שאמרנו שהם על תנאי שאם נעבור ניקח אותם אני לא זוכרת מה עשינו והיא מתעקשת שניקח אותם כי יש אחת בפתח הדירה
תשובה
אז אמא קובעת את ההלכה???
שאלה - 231288
לכבוד הרב מוצפי!
אני מרגיש בימים האחרונים הרבה דינים ויסוריים ודברים לא הולכים לי כמו שאני רוצה וקשה לי לקום בבוקר וחוסר חן בעיני הבריות והרגשת עצבות וריקנות קשה מה אעשה?

תשובה
אסור לפתוח פה ל....
שאלה - 231287
לכבוד הרב שלום רב
אני לא משלם עבור התרופות כי יש לי זכות מסוימת. בגלל שאני כבר לא משתמש באחת מהתרופות, מותר לי למסור למישהו אחר את אותה התרופה שהוא גם צריך אותה?
בריאות איתנה

תשובה
מצוות גמילות חסדים.
שאלה - 231286
לכבוד הרב
מחילה מכת"ר
שמעתי פעם מהרב לפני כל כוס מים ששותים לשפוך מעט מיםמה נטעם לכךהאם זה בכל שתיה שאני שותה או רק במים דווקאתודה רבה לרב על המסירות והתשובות המחכימות

תשובה
עיין ארחות ציון.
שאלה - 231285
אדם מבית חילוני לחלוטין חזר בתשובה מלאה כשיבוא המשיח איך אותו אדם יכול לשמוח שכל משפחתו הוריו אחיו דודיו החילונים לגמרי יכחדו מן העולם? איך בדיוק יהיה אפשר לשמוח?
תשובה
אין מי שיודע מי קם ומי לא.
שאלה - 231284
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רציתי להתייעץ לגבי כיתוב על מצבה של אבא, חשבנו האחים על כתיבה על מאור פנים של אבא.
אשמח לשמוע מה דעת הרב? ואם יש לו משפט/פסוק להמליץ
תודה רבה

תשובה
ככל שתקצרו בשבחים כן ייטב לו.
שאלה - 231283
לכבוד הרב שליט"א עוד לא מצאתי הסבר מניח את הדעת מדוע משה לא מצא אנשים נבונים.הרי הם היו דור דעה.
תשובה
מנין לך שלא מצאם?
שאלה - 231282
לכבוד הרב שלום רב,
קמה לתינוק בן חודשיים בלילה פעם או פעמיים להאכלה או לתת מוצץ וחוזרת לישון. מתעוררת סופית יחד איתו בשש, שבע בבוקר. מתי עלי ליטול ידיים של בוקר?
ברכה ותודה

תשובה
כשמחליטים להישאר ערים למשך היום.
שאלה - 231281
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
בתפילת מנחה במניין מצומצם או במקום עבודה אם הגעתי ראשון ואמרתי פתח אליהו לבד! מותר לי לאחר מכן לומר על כך קדיש על ישראל לפניי מנחה?
ואחרים

תשובה
אין צורך בזה כלל.
שאלה - 231280
לכבוד רבנו שליט"א פיצה שנילושה בחלב אבל אוכל יותר מ216 גרם האם נוטל ידיים ומברך ברכת המזון או כיון שנילושה בחלב לא מתחייב בנטילה וברכת המזון אלא מברך מזונות ומעין שלוש?
תשובה
אל תדמה חלב שבזמן התלמוד לחלב של ימינו, הכל תלוי בטעם העיסה אם השתנתה.
שאלה - 231279
לעורך היקראם אפשר לשים בראש העמוד העצות של מורנו לקראת הימים הנוראים הבעל"ט שנאמרו בשיעורים והועלו בשנים קודמות לאתר.
תבורך

תשובה
נשמח אם תתנדב לעזור. המערכת.
שאלה - 231278
שלום לכבוד הרב היקר
בספר אורח צדיקים של
מו"ר אביך ע"ה יש בתפילות סימן ה
הקפת התיבה ברוך ה' זכיתי כמה פעמים לעשות מה שרשום
אפשר לדעת מקורות של המנהג ומה כוחו ?
תודה

תשובה
בחלקו מסידור הרש״ש זיע״א.
שאלה - 231277
לכבוד הרב שלום רב יאריך הד' ימייך בטוב ושנותיך בנעימים תודה רבה לרב על מסירות נפש לכבוד הבורא ברוך הוא ברשות הרב האם כל תפילה שיתפלל אדם לאחר נץ החמה היא תיקרא תפילה בדיעבד?
תשובה
בהחל לא, דעת רוב הפוסקים שהתפילה בנץ החמה היא בגדר ״מצווה מן המובחר״.
שאלה - 231276
לכבוד הרב שלום רב
רציתי לדעת מה העניין לתת לילד קטן שעדיין לא יודע לקרוא תהילים להגיד את האותיות א ב וכו בעת צרה

תשובה
חכמי הקבלה אמרו שכך נהגו וזה מועיל, ואנחנו לא שואלים שאלות.
שאלה - 231275
שלום לכבוד הרב
לגביי הפסוק ״דרך ארץ קדמה לתורה״.
האם הכוונה שדרך ארץ מגיעה לפני לימוד תורה? זאת אומרת שחשוב ליישם את לימוד התורה ולא רק ללומדה?
תודה

תשובה
א, זה לא פסוק, אלא מאמר חז"ל, והכוונה שקודם שתלמד תורה ותעסוק בה, קיים עניני דרך ארץ.
שאלה - 231274
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בהמשך לגבי השאלה על עלי התיבול. אנחנו אנשים חרדים, ומקפידים על בדיקה של העלים הללו.
השאלה עדיין לגבי תרו"מ וערלה.

תשובה
לא היה אפילו צילו של ספק בדבר, אלא שהרשימה שכתבת ברובה הם מלאים תולעים ומעופפים, באון שלא שייך לנקות או לבדוק.
שאלה - 231273
כבוד הרב
בעלת הדירה מתעקשת שנחתום על חוזה של 1000 יותר (זה הסכום שמשלמים שאר הדיירים) ותחזיר ה-1000 בשביל שהיא תוכל לקבל מהקבלן סכום גבוה בבניין שעומדים להרוס מה עושים?

תשובה
אם אתה משלם סך זה מותר.
שאלה - 231272
בצל חתוך לחצי, חציו נאכל וחציו נותר עם קליפה במקרר ללא השורשים בצדדים. האם מותר למאכל?
בנוסף- נחתך לחצי בסכין חלבית שאינה בת יומה, והחצי השני נחתך לארוחה בשרית.
האם מותר?

תשובה
א, מותר. ב, יחתוך מקוך החיתוך הקודם ומותר.
שאלה - 231271
לכבוד הרב
האם אפשר לקנות מכספי מעשרות תרופות ותוספי מזון לכולסטרול, סידן וויטמין d? תודה

תשובה
המעשרות מיועדות לעניים.
שאלה - 231270
לכבוד רבנו ומורה דרכנו. אבא ע"ה נפטר מקורונה. עוזר לאמא שאנחנו באים לבקר עם הנכדים זה משמח אותה. יש לחץ משאר המשפחה שלא נבקר. אנחנו מחוסנים חוץ מהקטנים. כיצד לנהוג רבנו?
תשובה
תמשיכו לבקר אותה ולעודד אותה.
שאלה - 231269
לכבוד מו''ר
האם אותיות בגד כפת בראש מילה תמיד צריכות להיות בדגש?
או דווקא אחרי אותיות אהוי
תודה ומחילה

תשובה
בראש תיבה כן, כמו פרי העץ פרי האדמה וכדומה, ועיין חזון עובדיה ברכות.
שאלה - 231268
לכבוד הרב שלום
אני בת 42 נשואה לאברך כרגע בהריון שמיני ב"ה
חוששת מאוד מהלידה.

תשובה
אנא ממך, לא לפחד, לא לחשוש, הכל יעבור בשלום ובקלות.
שאלה - 231267
לכבוד הרב
אדם שבשחרית לאחר סיום ק"ש המשיך בטעות "ואמונה כל זאת", האם יחזור החל מ"ויציב ונכון" או יאמר "אמת ויציב ונכון וכו'"?
תודה רבה

תשובה
אמת ויציב ונכון, כי בזוהר הקפיד להצמיד אמת לויציב ויש בו סוד נעלם.
שאלה - 231266
לכבוד הרב
היום נשמע רב שאומר לאפשר לרפורמים להתפלל בעזרת ישראל בכותל ולדאוג להם לספר תורה האם זה חלק מהגלות שעם ישראל נמצא בא אוי להם לאוזניים שכך שומעות.דעת הרב אם אפשר

תשובה
זה ערב רב.
שאלה - 231265
כבוד הרב
הורים גרושים. מתקיימת שבת חתן לבן באזור מגורי האם. האב שומר שבת ואינו מגיע. האם יש עניין לקיים יום בודד מ 7 ברכות עם דברי תורה בבית האב?

תשובה
ראוי לכבד אותו ליום אחד לפחות.
שאלה - 231264
לכבוד הרב מוצפי שליט"א למה אדם שלומד תורה מחוייב לענות קדיש קדושה וברכו הרי תורה זה יותר ממאה איש"ר?
תשובה
כי זו מצווה עוברת. וללמוד אפשר עדיין.
שאלה - 231263
לכבוד הרב
ציצית עם "קשר תימני" האם יש לזה מקור?
והאם יוצאים בזה ידי חובה התימנים והספרדים?

תשובה
זה תלוי המנהגים השונים.
שאלה - 231262
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה מכבוד הרב. שאני מדבר בשיעורים בענין ציפיה למשיח אחכה לו בכל יום שיבוא . אומרים לי בציבור בלילה ובשבת ויום שישי לא יבוא, אז יש זמנים שאין ציפיה?

תשובה
בלילה יבוא גם יבוא.
שאלה - 231261
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הציעו לי לעשות "ביטוח בריאות", האם מותר לעשות ביטוח בריאות פרטי (כמו הראל,ביטוח ישיר וכ"ו) מכספי מעשרות לי ולאשתי?

תשובה
חבל על הכסף, כי רק מבטיחים ולא מקיימים.
שאלה - 231260
לכבוד הרב שלום רב
על איזה מוצרים אפשר לסמוך בכשרות רבנות בקעת הירדן?: דגים, אורז, קוסקוס, ביצים קשות? (אם זה מאמץ גדול לרב אז אין צורך לענות) תודה רבה.

תשובה
לא שהדבר קשה, אלא אין בידי מקורות מהימנים בזה.
שאלה - 231259
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום כבוד הרב , השאלה שלי ככה: מי שסיים קדיש במשך שנה יכול להמשיך מיד להגיד קדיש על מישהו אחר כי אין מי שיגיד עליו או לא כדאי בגלל מראית עין? תודה רבה

תשובה
אין לומר יותר קדיש כי זה מבלבל את העונים.
שאלה - 231258
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, שלום וברכה. אדם שמשקר והוא לא דיין, האם הוא עובר על איסור דאורייתא או דרבנן? תודה רבה
תשובה
מפורש בתורה מדבר שקר תרחק. ובתלמוד כת שקרנים אינם רואים פני שכינה.
שאלה - 231257
לכבוד הרב
שלום רב , הלוואתי סכום כסף לקרוב משפחה והוא תמיד אומר שיחזיר ולא מחזיר וגם גיליתי שהכסף הלך לדבר לא חוקי האם החטא הזה גם עלי? האם להמשיך לפנות אליו שיחזיר לי את כספי

תשובה
תשלח אליו אנשים.
שאלה - 231256
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
נמסר לבת שלי בת 28 הרווקה שלא מומלץ שתשתתף בחתונה שלי -אמא שלה גרושה מזה 15 שנה.החתונה באולמי...-כ-50 משתתפים משפחה.
מה דעת הרב
תודה רבה

תשובה
אין בזה שום בעיה. דמיונות שוא.
שאלה - 231255
לכבוד הרב שלום רב
מחילה, האם גם הלילה(ליל שישי) ניתן לברך ברכת הלבנה? תודה

תשובה
בהחלט כן. עיין חודש בציון.
שאלה - 231254
לכבוד הרב מו"ר שליט"א אבי נכנס למצב של תרדמת מונשם ומורדם עקב אירוע מוחי קשה ,אוי לנו כמה קשה , אומרים לנו שכדאי לדבר שומע אותנו ,מה אנו יכולים להתחזק כדי לגרום לו להתעורר?
תשובה
העיקר להתפלל שיבריא, לא חצי בריא.
שאלה - 231253
מחילה על השאלה אבל אשמח אם הרב יוכל לענות
איך קורה שבמשך שנים שמתפללים על משהו חשוב כמו זיווג (משתדלת להתפשר גם) לא רואה לכאורה אור אבל שמתפללים על עניינים אחרים מיד נענים?

תשובה
כי זיווג חציו ביד האדם, והוא אינו מחליט. אלא מהסס ומתפנק.
שאלה - 231252
לכבוד הרב
הידברות הרפורמים עושים יום שישי "יום התפילין העולמי" בכיכר הבימה כאילו כל השנה אל תניחו העיקר תניחו ביום הזה. איזה ליצנים הרפורמים האלה.

תשובה
וזה יכפר על עוון כנס ב"היכל" הטוטו עם דיילות ושחקניות? כסילים.
שאלה - 231251
לכבוד הרב שלום רב
קראתי בספר "עולמו של צדיק" על חשיבות זמן עלות השחר, רציתי לשאול לפי איזו שיטה מו"ר אביך זצוק"ל זיע"א פעל 72 דקות או 90 דקות? תודה רבה

תשובה
למאי נפקה מינה?
שאלה - 231250
שלום לכבוד הרב
מי שסיים מסכת מועד קטן,יכול לעשות סיום עם בני ביתו בשבת הזאת, או שעדיף לדחות?

תשובה
סיום לא דוחים ולא מקדימים, ביומו תתן שכרו.
שאלה - 231249
ברוך השם שומרת ת"ו.שמעתי שיעור מוסר מחכים ומרגש מפי רב חשוב. הדברים כ"כ חלחלו פנימה והעברתי הלאה בהתלהבות רבה לאנשים הנחשבים מסורתיים. האם ח"ו בהתלהבותי יש משום גאווה?
תשובה
אם כוונתך לשם שמיים, אין חשש.
שאלה - 231248
לכבוד כ"ת ממש מחילה וסליחה מכ"ת וכן מהעורך בקשר לשאלה 231152 היא נפטרה בתשפ"א מתי יוצאים מהאבל של השנה בתשפ"ב שזה 12 חודש והאם צריך גם ב13 חודש לקיים אזכרה.מחילה תודה לכ"ת
תשובה
כפי שכתבנו לך "שנה ראשונה כ"ה באייר בערב, שאר השנים כ"ד בסיוון בערב". ואם תקדימו יום או יומיים מועיל. בשנה מעוברת כ"ה בנסן.
שאלה - 231247
לכבוד הרב שלום רב
מחילה מכבודו, במה לשים דגש בחינוך ילד בן 3 והאם ללמד אותו משניות בע"פ ואם כן איזה משניות ובנוסף מה עוד ניתן ללמד אותו?

תשובה
פרקי אבות.
שאלה - 231246
לכבוד הרב שלום רב
עלים של עץ המשמשים לתיבול אוכל.רוב העולם לא נוהגים לאכולו מש אלא להשאירו בצלחת (כמו עלי דפנה).
א-האם צריך תרו"מ?
ב- האם צריך לחכות 3 שנות עורלה ונטע רבעי?

תשובה
יש בהם חשש גדול מתולעים ומעופפים למיניהם.
שאלה - 231245
לכבוד הרב מוצפי שליט"א כשהפסוק מזכיר צפרים האם זה מיוחד למין און זן מסויים? או כללי הוא.
תשובה
כתב הרד"ק תהלים קד, י"ז.
"וצפרים הם כלל לכל העופות, וזכר בפרט חסידה לפי שהוא עוף גדול ודרכה לקנן בעץ גבוה ומנהגה לקנן בארזים או בברושים".
שאלה - 231244
לכבוד מורי ורבי שליט"א, קראתי עתה תיקון חצות ופרצתי בבכי מר לאחר ששמעתי הלילה את השיעור של הרב מדבר על חבלי משיח וצער השכינה, ולא יכולתי לסבול ובכיתי ואין מנחם.
הרב, עד מתי נבכה ונספיד על החורבן?

תשובה
התנחם ידידי התנחם, שומע תפילה קיבל את צעקתך, גם במרום הוא יושב ובוכה ושואג כארי על החורבן, על חילול שם שמים בין האומות, ועל גלות ישראל, על האלמנות והיתומים, על ההורים השכולים, על האסונות הפוקדות אותנו חדשים לבקרים, על הגזירות האיומות על היהדות על ידי ממשלת הזדון ההורסת ונלחמת בכל הקדוש, ומי יודע אם לא היא מנהלת עתה בפועל את מלחמת גוג ומגוג, כפי שתתבונן באמירת "עלינו לשבח" שנאמרה ברוח הקודש על ידי יהושע בן נון ועם ישראל.

על ימי "בין הזמנים" שאינם כתובים בשום מקום בשלחן ערוך, ולא בספרי המנהגים למיניהם. ואשר יש שבדו מליבם, וכמה אסונות נוראים מתרחשים כל שנה בימים אלה, ובפרט אצל ילדים וילדות המקפחים את חייהם כמעט מדי יום, בבוקר תאמר מי יתן ערב. ובערב תאמר מי יתן בוקר. ומי הוא אשר יתן דין וחשבון על הימים המטורפים הללו, בכבישים ברחובות ובסימטאות, במזללות למיניהם אוכלים וטורפים ללא הבחנה בין שחור ללבן ובין תכל'ת לכרת'י. ידידי, בימים אלה חסר במשקל הזכויות תורה תורה ותורה, ובקושי אנחנו מתקיימים, ובנס העולם עומד, על תינוקות של בית רבן, וגם הם בעוונותינו נספים ונופלים חללים לכפר על עם ישראל.

בשעה קשה זו אשא אני העני תפילה ליושב מרום בדמע ובבכיה, אנא אב רחמן חוסה נא על שארית עמך ישראל והצילם מכל רע, מדבר וממגיפה ומחולאים רעים. הצילנו והצל את התינוקות שלך ממיתות משונות, מתאונות ומחבלות, ומשמועות רעות, הבט נא ברחמיך הרבים על שארית הצאן, גער במשחית לבל יבא אל בתי ישראל להזיק, צווה למלאכיך הקדושים לשמור את כל אחד מישראל מעון ומחטא, מתאונות ומאסונות, כי בניך הם, בני בחוניך, זרע אברהם אהוביך, בני יצחק עקדיך, ובני יעקב תמימך, ובזכותם תחיש לגאלינו בקרוב אמן.
שאלה - 231243
למו"ר אכלתי בשרי מחילה מכבודו ובעונותי לא חשתי טוב אחר 4 ש' הקאתי שמתי לב שהחתיכו לא התעקלו כניראה מהחולי והרבה יצאו שלמות 2 ש' יספיקו לחלבי? היינו שאולי חזר קצת בשר לקיבה
תשובה
תאכל ירקות ופירות חיים, וביצה.
שאלה - 231242
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ברצוני להודות לרב על התשובות.ולברכו לאורך ימים ושנים בבריאות איתנה וכוחות כבירים להמשיך להגדיל תורה ולהאדירה.בברכת התורה אברהם קורש

תשובה
תודה לך ולכל המשתתפים כאן באתר קדוש זה.
שאלה - 231241
שלום לכבוד הרב
האם מותר לעשות יום הולדת לאמי בשנת אבל עם כל האחים ואחיות ? האם זה נחשב מסיבת מרעים ?

תשובה
אסור בהחלט, וזה פגיעה קשה בכבוד הנפטר.
שאלה - 231240
לכבוד הרב
אני מתכונן לקנות שופר האם יש עדיפות בקרן הימיני של האיל או שאין הבדל? ואם היה מנהג מסויים אצל חכמי הדור הקודם
יורנו מורנו ושכמ''ה

תשובה
שופר מהודר לראש השנה הוא שופר ספרדי, דהיינו שהולך בחצי עיגול, ופיו הרחב כלפי מטה.
שאלה - 231239
כבוד הרב
סליחה אם השאלה לא לרב, דברי הרב מעודדים מאד. נוטלת דיקלקטין חודשיים, התחלתי להוריד מינון ומיד חזרו הקאות. חששתי משאולי מזיק לעובר אך חוששת להפסיק. בסדר להמשיך?

תשובה
להמשיך והשם ישמור את העובר.
שאלה - 231238
לכבוד הרב שלום רב
חלק מהמתפללים קמים ועומדים כשאומרים "קם רבי שמעון פתח ואמר.." האם מנהג נכון וחייב לעמוד ?
תוד רבה

תשובה
בהחלט לא. ולא להטריח את הציבור.
שאלה - 231237
לכבוד הרב קראתי ונדהמתי גם לי היתה "חברה" כזו .אם בזמן שמחתך מישהי כועסת ובוכה פשוט לברוח.לא סליחה ולא קפידא.מרושעת! קדימה בנות דיי עם חברות.תתחתנו תביאו ילדים !רק השם
תשובה
תודה לך נפש יקרה.
שאלה - 231236
לכבוד הרב מוצפי שליט'א
בנטילת ידיים לסעודה או לדבר אחר האם מותר לדבר בין הנטילה לברכה?
תודה לכבודו

תשובה
אסור.
שאלה - 231235
שלום לכבוד הרב
שאלתי היא כזאת, יש לי בעיית שנקראת ניסטגמוס, חוסר מיקוד של הראייה , הפרעות ראייה ובנוסף ראייה ירודה, אין מרפא בבתי החולים ,אשמח לקבל דעת תורה מהרב. תודה רבה

תשובה
תעבור לאכילת פירות וירקות טריים.
שאלה - 231234
לכבוד הרב
בשו"ת מאמר מרדכי כרך ג אורח חיים סימן יב) כתב לברך על נבטי חיטה [גידולי מים] מזונות, יש חולקים עליו ואומרים אדמה, יש אומרים שהכל, אז מה להלכה?

תשובה
עיין תשובה 218994
שאלה - 231233
לכבוד הרב שליט"א
המתנו לערבית 22 דק'לאחר השקיעההגיע אדם בסערה וצעק תענו לי קדושה
התחיל בקול עמידה של מנחההיינו בדיוק עשרה לא עניתי אמן וקדושההאם נהגתי כהוגן?

תשובה
כעבור 18 דקות אסור היה לו להתפלל מנחה, שוטה הוא וברכותיו לבטלה.
שאלה - 231232
לכבוד הרב בן ציון מוצפי!
יש תופעה שמאוד מצערת אותי כל אותם החוזרים בשאלה שעזבו את הדת!
במקום עבודתי יש איתי כאלה שבאו מבתים חרדיים ועזבו תדת איך ניתן להחזירם למוטב אם בכלל?

תשובה
היו רקובים מתחילתם.
שאלה - 231231
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שמעתי מרב שתיקון כרת בלילי לימוד תורה מכפר על איסור כרת אחד בעולם הזה.
אבל צריך גם לעשות תיקון על ידי תענית לכפר על הפגם בשורש לעולם הבא.האם אכן? תודה

תשובה
דיינו בתיקון כרת והיסורים מכפרים ולמי אין יסורים.
שאלה - 231230
בגד מגבת ים, לבישתו:משחילים הראש וכמו טלית קטן,שיעור בגד לגדול. חולק לכל ילדי צפת. האם חייב בציצית. בפשטות בגודל למבוגר חייב מדאורייתא, הספק זה חלוק מגבת,לבישתו כט"ק?
תשובה
לא נועד ללבישה אלא לשמש כמגבת.
שאלה - 231229
לכבוד הרב
ידוע שאם בן אדם לא צמא ושותה מים לא מברך עליהם...בשנים אחרונות יצא דבר שנקרא "מים בטעמים" מים שיש להם טעם תפוח או ענבים וכ'ו..אדם שלא צמא ושותה את זה מברך או לא?

תשובה
מברך בהחלט.
שאלה - 231228
, בצער גדול עקב שידוך שפגע בי מאוד , אני לא יודעת מה עד כדי עשיתי לו, לא מפסיקה לבכות , רציתי בן תורה
תשובה
לא נגמרו החיים ולא אפסה התקווה, אדרבה, מעז יצא מתוק ויבוא אחד חשוב ומהודר.
שאלה - 231227
לכבוד הרב
אני ספרדי תלמיד של הרב , בינתיים אין לי מקום וזמן ללמוד שו"ע בצורה מסודרתיש לי משנה ברורה אני יכול ללמוד שו"ע עם פירוש באר היטב בלבד? או שהרב יסבירתזכה לחיים טובים

תשובה
תלמד עם באר היטב. בהצלחה.
שאלה - 231226
לרב היקר, שואלת מדם ליבאיך אפשר אישה עושה רצון בעלהאיך אפשר להסכים ולהיכנעאני עם המון כוחות ויכולוובעלי חלש
תשובה
הכח הוא ביד השם יתברך ולא בידי אדם.
שאלה - 231225
לכבוד הרב בטעות נרזם בעטה .. החברה פשוט בכתה שהבינה שאני מתחתנת והתנהגה דיי ברשעות. האם מותר לי לנתק קשר ולא תהיה עלי קפידא ? היא ערמומית ואני לא יודעת מה מותק ואלול בפתח..
תשובה
את גיבורה יותר ממנה.
שאלה - 231224
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני ב"ה אם ל4. אני מרגישה חוסר סבלנות בגידולם. כועסת עליהם הרבה.
מתקשה בחינוך ילדים.
איך אני יכולה לשפר את עצמי מולם?

תשובה
להסתכל על העתיד יגדלו ויקימו משפחות ויביאו נכדים.
שאלה - 231223
לכבוד הרב שליט"א
האם מותר לעיין בספר יוסיפון בבית הכיסא (חוץ מכבודך) דרך הטלפון? או שזה נכלל בדברי תורה?

תשובה
לא מאריכים שם מזדרזים ויוצאים.
שאלה - 231222
לכבוד הרב
מה ניתן לעשות למען שלום בית אמיתי

תשובה
לוותר, לכבד ולאהוב.
שאלה - 231221
לכבוד הרב
כאשר יש זמן מצומצם לפני שקיעה. האם עדיף להתפלל ללא חזרה וקיום תחנון או חזרת ש"ץ ללא תחנון?

תשובה
לא לוותר על החזרה כי מעלתה רבה וגם להרוויח 90 אמנים.
שאלה - 231220
מחילה מכבוד הרב, לגבי השאלה על השידוך האם יש דרך להעביר שאלה יותר מפורטת?
תשובה
תכתוב בהמשכים.
שאלה - 231219
לכבוד הרב
כבוד הרב אם אני שעתיים ביום מלמד איך ללמוד כגון גמרא או הלכה. הכוונה שלה סביר מה לכתוב וכו... בלי ממד דברי תורה עולה לי לימוד תורה? האם לצמצם את זה לשעה כי זה אפשרי.

תשובה
תלמד הלכות בשלחן ערוך.
שאלה - 231218
לכבוד הגאון מרן הרב בן ציון מוצפי!
מותר להתחיל סעודה בשקיעה בבין השמשות?
מותר לו לאכול בבין השמשות! מבלי לומר קריאת שמע של ערבית?
אם יש לו מניין קבוע?

תשובה
אם הוא רעב מאוד, יאכל מעט 54 גרם בלי לחם, ואחרי ערבית יאכל לשובע נפשו ויצליח.
שאלה - 231217
לכת"ר,אדם שאשתו מנצלת מאד את טוב ליבו,ממש רודה בו,משפילה אותו מול ילדיו הקטנים ובכלל,חי את חייו בעצבות נוראית, התקפי חרדה. ועוד. הוא מרגיש שאינו יכול עוד. מתייעץ עימי
תשובה
חזקהו ואמצהו ויהי השם עמו ולא יירא ולא ייחת.
שאלה - 231216
לכבוד הרב
כבוד הרב אם אני שעתיים ביום מלמד איך ללמוד כגון גמרא או הלכה. הכוונה שלה סביר מה לכתוב וכו... בלי ממד דברי תורה עולה לי לימוד תורה? האם לצמצם את זה לשעה כי זה אפשרי.

תשובה
רק הלכות.
שאלה - 231215
לכבוד הרב שלום
ברצוני לשאול כיצד אני מסיר כישוף שיש עליי??
על פי מקורות מוסמכים הבנו שהשכנה עושה לנו כישוף על ידי מלח ששמה ליד הבית

תשובה
הכל בטל ומבוטל.
שאלה - 231214
שלום לכת"ר, אשה שבעלה החל לגדל זקן והמראה מפריע לה.. רמזה לו על כך. האם זה אסור היה לרמוז לו? האלה שואלת. תודה לכבודו
תשובה
זה טוב ומוסיף הדר ומביא ברכה בבית.
שאלה - 231213
לכבוד רבנו שליט"א אני מתעסק עם נוער נושר והשבוע סיפר לי נער אחד שהסיבה שהוא עזב את הדת זה בגלל שהוא עבר אונס ע"י אדם מושחת ולמה ה'לא שמר עליו ונתן לו לבצע זממו מה אני עונה לו?
תשובה
תאמר לו שהשם יתברך ניסה אותו בגלל גלגול קודם, והוא צריך להיות איתן.
שאלה - 231212
לכבוד הרב שלום רב
מי שגילה לאחר שחלץ תפיליו, שחלק מהרצועה של יד הייתה הפוכה והצד השחור היה כלפי פנים,
האם הוא צריך לחזור ולהניחם?

תשובה
יצא ידי חובתו.
שאלה - 231211
לכבוד הרב שלום רב.
מתקיים אצלנו שיעור מדי לילה ( 22:00) לעיתים אנשים נרדמים-לא ניתן להקדים את השיעור. האם יהיה מותר להביא קפה בלבד לבית הכנסת?

תשובה
הקפה יהיה בחוץ ישתו שם יתרעננו ויחזרו ללימודם.
שאלה - 231210
לכבוד הרב שלום רב
רציתי שהרב יסביר מדוע רבים מבתי הכנסת גורסים בזוהר הקדוש דווקא במוצאי שבת מה העניין בכך?

תשובה
כי מנהג זה ייסדו גאון עוזנו הקדוש רבנו חיים אבן עטר זיע״א.
שאלה - 231209
לכבוד הרב שלום
בהריון ובעז"ה הולכת להתחסן, אחותי ובעלה נגד החיסונים ולא פוגשים במשך שבועיים מי שמתחסן. מותר לי לא לספר להם שהתחסנתי? הם בבין הזמנים אצל אימי ונפגשים הרבה

תשובה
תיזהרי מהם שלא ידביקו חלילה.
שאלה - 231208
לכבוד הרב שלום רב
מחילה על השאלה שנאמרת מקוצר דעתי אך תורה ואותה אני צריך ללמוד. מותר לי לומר פרק קלז של תהילים לפני האכילה בלילה?

תשובה
לפני ברכת המזון כן.
שאלה - 231207
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שכן שלנו כל ערב עושה כמעט מסיבות בריכה. כנראה שזה עסק מותר להגעש תלונה נגדו. זה כבר שנה שנייה שזה כך. ולא מעניין אותו אף אחד מסביב את דלו הוא עושה.

תשובה
תתלונן מבלי להזדהות או מישהו אחר יתלונן כי הוא נקמן.
שאלה - 231206
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אפרסק ששטפו בכיור נפל לתוך קערה שהיה בה קובה בשר
הקערה אמנם הייתה ריקה אבל היה בה שמן של הקובה האם האפרסק נהפך לבשרי?
מותר לאכול אחריו חלב?

תשובה
עם סבון ישפשפו היטב ויפגום טעם הבשר.
שאלה - 231205
שלום לכבוד הרב היתה לי חברה טובה מאוד אבל שסיפרתי שטני מתחתנת היא פשוט בעתה וכעסה ואיבדה שליטה ברןע לב ממש.לצערי החתונה בוטלה משפחתי דורשת לא לדבר איתה.היא התנצלה ממש
תשובה
לא לדבר עם אשה רעה וצרת עין.
שאלה - 231204
שלום לכבוד הרב
אני בפגישות בחור ירא שמים אמיתי אוהב ועמל בתורה.
הוא רוצה לסגור אני חוששת מה"כן" מה אמורה להרגיש? מרגיש לי נכון אבל לא בטוחה
הרב אודה לברכתך ועצתך

תשובה
בחור זה מוכן לך מששת ימי בראשית הגון וטוב ויהיה לך אושר עמו, היזהרי מהנחש הוא יצר הרע המקנא בך ומבקש להפילך, אל תתפתי אליו. שאי עינייך למרום 7תדברי בחצות הלילה עם אבא שבשמיים ואמרי לו שיתן לך עוצמה ותעוזה ללכת בלב שלם לשידוך זה ותצליחי, מדבר אלייך כאב אל בתו, חזקי ואמצי.
שאלה - 231203
לכבוד הרב שליט"א , האם מותר לעשות קעקע ללא אותיות , יש באיזורינו ת"ח שלמד מתוך הטהרת הבית ח"ג שכמו שמתיר איפור קבוע אפילו לנוי ה"ה שמתיר קעקוע ,המון עושים בגלל זה קעקע מה"ד
תשובה
מחילה מכבודו, לא למדת את הנושא, ואיך עושים קעקועים, ואיזה סוגים אסורים, ומה הם הקעקועים לנוי ואיזה סוג, הנח זאת לבקיאים.
שאלה - 231202
לכבוד הרב שלום רב
לגבי התייעצות עם הרב לגבי הקונטרס התחלתי וסיימנו דיני הסבה ומצוות ארבע כוסות נצמדנו כמובן לפסח בציון האם לעזוב את זה ?

תשובה
תעסוק בהלכות ברכות ואל תטריד מדי שעתיים את הרב. תודה העורך.
שאלה - 231201
לכבוד הרב שלום!
הרב אמר שהקב"ה הכחיד את הלוויתנים, אך משתמע מהגמרא (בבא בתרא ע"ד) שרק הנקבה הוכחדה והזכר נשאר חי. איך מיישבים תשובת הרב?

תשובה
הכוונה לבריות המשונות והענקיות ולא הלוויתן.
שאלה - 231200
ה. תאומים, שבוע 32, שניהם במצב עכוז. הרופאה המליצה לקבוע תור לניתוח, כך שהלידה תהא בתאריך ידוע מראש (ולמנוע ניתוח חירום). בינתיים מחכים להיפוך טבעי, האם לקבוע גם ניתוח?
תשובה
ישנם הים מיילדות חכמות הבקיאות בהיפוך העוברים.
שאלה - 231199
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם יש עניין ומקור בתיקוני טו בשבט שמפרסמים למציאת זיווג ? תודה רבה

תשובה
ללמוד תורה כן.
שאלה - 231198
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם יש עניין לא לומר חופש רק בין הזמנים?

תשובה
זה מפיר שהועתו מהר סיני, שם נשבענו שבכל רגע פנוי נעסוק בתורה.
שאלה - 231197
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כבר הרבה פעמים קורה לי בפרט היום גם בבוקר וגם אחה"צ אני בה לתחנת אוטובוס ובדיוק אני מפספס את האוטובוס ועוד מקרים כאלה אני מרגיש חוסר מזל!
איך אצא מזה?

תשובה
כי אתה הולך לאט.
שאלה - 231196
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש חיוב על כל אחד מאיתנו לקבוע עיתים לתורה!
מצד שני אומרים שהעושה מהתורה עיתים מפר בריתו של אברהם אבינו מה הכוונה?
ומה החיוב לאדם עובד לכמות הלימוד?

תשובה
תורתו עתים הכוונה האומר היום למדתי שעה ומעתה אני פטור ואלך לי לפטפט ופצח פיסטוקים.
אלא בכל רגע פנוי חוטף ספר קודש מארון הספרים ולומד.
שאלה - 231195
שלום לכבוד הרב
אחי שנה הבאה הולך ללמוד בישיבה. ההורים שלי מרווחים משכורת ממוצעת שכר הלימוד בישיבה הוא 1000 לחודש. האם לכתחילה מותר לי לשלם את שכר הלימוד שלו מהמעשרות שלי.

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 231194
לכבוד הרב שלום רב
הייתי אצל מתקשרת....

תשובה
מכשפה המפטפטת דברי הבל.
שאלה - 231193
לכבוד הרב שלום רב מדוע בתהילים נאמר 'ושבועתו לישחק' ובתפילה אומרים 'ליצחק'?
יישר כח גדול אורך ימים ושנות חיים.

תשובה
כי יצחק נתן את ההפרש בסך ק"ץ שנים וקיצר את שנות גלות מצריים.
שאלה - 231192
לכבוד הרב שלום רב
חבר אמר בשם רב שאין היום שנאת חינם וההוכחה היא שאין אדם יהודי רוצה להרוג יהודי כפי שהיה פעם אמנם השיח נוראי. אני לא קיבלתי את הדברים.דעת הרב?

תשובה
לא מבין בזה.
שאלה - 231191
לגבי עבודת בעלי עם נשים,הרב ענה שאחכה בסבלנות שימצא עבודה חלופית
השאלה היכן יש עבודה ללא נשים,איפה לחפש? הוא עובד בתחום המחשוב
האם הרב יכול להפנות אותנו למקום בו אין נשים

תשובה
מי שמחפש ברצינות - מוצא.
שאלה - 231190
לכבוד הרב
האם מותר וכדאי לעבוד בתור מאבטח במלון בים המלח?

תשובה
זה כרוך במריבות.
שאלה - 231189
לכבוד הרב שלום רב.
אם אפשר בבקשה מקור לכך. שלא לשים ידיים מאחור. לשלב ידיים. ולא מעל הראש.

תשובה
עיין בן איש חי הלכות.
שאלה - 231188
האם יכול לברך ברכת הריח על לימון על אף שלאחר מכן סוחטו על מאכל ולא אוכל הלימון לכשעצמו?
תשובה
אם כוונתו ליהנות מהריח, יברך.
שאלה - 231187
אדם המגיע לכותל ביום חמישי לעליה לתורה של חבר החוגג בר מצוה האם צריך לקרוע?
תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 231186
שלום לכבוד הרב
אנחנו אברכים מהנגב ולומדים בבית הכנסת של בעלי בתים ומאחר ויצאנו לבין הזמנים הנהלת בית הכנסת לא יודעים לכבד את העניין והדבר גורם לזלזול בעיני המתפללים

תשובה
קודם 40 שנה לא היה חופשת בין הזמנים, ואני ממשיך במסורת זו עד היום. ברך השם.
שאלה - 231185
לכבוד הרב שלום רב
מישהו הניח שקיות עם בגדי תינוקות ונעלים ליד הפח. הנעלים מתאימים לילד שלי (בן שמה וחצי). האם יש בעיה להשתמש בנעלים משומשות כשאין לי מושג של מי הם היו ?
תודה

תשובה
מותר בהחלט ללא חשש.
שאלה - 231184
לכבוד הרב שלום רב
מה פרוש מלוי שם האדם וכיצד ניתן להעסר בו ??

תשובה
עיין במנוע החיפוש.
שאלה - 231183
כבוד הרב
אחים של אבי חילונים. מחתנים בת בחתונה מעורבת ו"חופה" בלי רב! אומרים שמצידם אין דבר כזה שהוריי לא יבואו ל"חופה". הוריי יעשו כדעת התורה, האם יש מה ללכת ל"חופה" כזו?

תשובה
הם מורדים באבינו שבשמיים, הם מגרשים את השכינה הקדושה. הם רומסים את התורה השומרת עלינו.....
שאלה - 231182
שלום לכבוד הרב
הנני בתוך ה30 יום אבל על אחותי. האם אני יכולה להתקלח בביתה של ביתי מכיוון שעושים אצלי שיפוץ? או שיש עליי איסור להכנס לבית אחר בזמן ה30 יום?
תודה כבודו

תשובה
מותר לך.
שאלה - 231181
לכבוד הרב שלום רב
מותר לכתחילה לאישה בהריון ללכת לגן חיות או עדיף שלא?
תודה רבה תבורך

תשובה
אין איסור כזה, אך יש נמנעים.
שאלה - 231180
לכבוד מרן הרב שליט"א ,אוהבים המון !
אדם שאכל בשוגג לחם שלא הופרשה ממנו חלה ,ונשאר לו קצת ורוצה להפריש ממה שנשאר ,האם ההפרשה מתקנת את מה שאכל למפרע או לא ? תודה !

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 231179
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
התחלתי שידוכים, האם כדאי להירשם אצל שדכניות שלוקחות 2000 ש"ח ויותר?

תשובה
רובם נצלנים, שקרנים וסחטנים עם חיוך.
שאלה - 231178
שלום לכבוד הרב
בתשעה באב אני תמיד בחופש ללא תשלום מהעבודה, התשעה באב האחרון בני חולה בבית האם ניתן לקחת את היום הזה כיום מחלה בתשלום, או שלא מצד זה שבלי קשר בחופש

תודה

תשובה
לא מבין בכללים אלו.
שאלה - 231177
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ראיתי שהרב כתב שעושים פסים שחורים בטלית זכר לחורבן אבל כדי לצאת לכ''ע שמעתי שצריך פסים לבנים כדי לצאת י''ח הפשט והקבלה יחד הרב יכול להסביר? תודה רבה

תשובה
לא עיינת במקור ולכן אתה שואל. ולא אליך היתה התשובה. מה הקשר? שאלו על אותם שיש להם פסים שחורים.
שאלה - 231176
לכבוד הרב שליט"א
האם אפשר לכתחילה להיכנס לשירותים עם תהילים בכיס עם 2 כיסויים? תודה רבה.

תשובה
כן.
שאלה - 231175
לכבוד הצדיק עט"ר שאלה מעניינת שעלתה האם בזמן רבנו הבא"ח זצ"ל בעירו או בסביבותו הלכו בדרכיו גם בעלי בתים ואנשים פשוטים? או שרק החזיקוהו לגדול הדור ובפועל תפסו הדעה המקלת ?
תשובה
אל תחשוב לרגע שהדור ההוא היה כמונו. הם היו מלאכים קרובים אליו.
שאלה - 231174
שלום לכבוד הרב
יש אצלנו בעיר רב שבתשע באב מוציא את כל ספרי
התורה מארון הקודש ומניח אותם על הריצפה שאלתי האם יש סימוכין למנהג הזה

תשובה
אסור בימינו לעשות זאת. וזה בזיון נורא, מה גם שכמה מהנמצאים פושטים אתץ רגליהם בנעליהם למולם.
שאלה - 231173
לכת"ר,
הבן לומד פרק"האיש מקדש" ושואל כדי ללמוד, מה שנאמר שלא יקח אשה בלי לראות אותה כדי שלא תתגנה בעיניו , וראינו שיצחק לקח את רבקה אע"פ שלא ראה אותה.
מה אפשר לתרץ?

תשובה
כי סמך לחלוטין על אביו ועל אליעזר שכתוב עליו "נאמן ביתו".
שאלה - 231172
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם העניין לצאת מביתו מעוטר בתפילין ועטוף בטלית, הוא דווקא כשקם בחצות ללמוד או לאו דווקא?
תודה רבה!

תשובה
היום הרב השיב לך.
שאלה - 231171
לכבוד הרב שלום רב
ראיתי בשו"ת באתר שיש מעלה לעמוד דוקא לצד ראשו של הנפטר. בקברי התנאים והקדמונים וכדו' איך אפשר לדעת מיקום הראש יש כיוון מסוים שקוברים כנגדו?

תשובה
תעמוד מול ירושלים ולצד הקבר.
שאלה - 231170
לכבוד הרב שלום, עשיתי החזרת עוברים לפני כשבוע בהפריה. האם ניתן ללכת לקבר של רחל אמנו/באבא סאלי השבוע להתפלל? עדין לא יודעת אם נקלט. אמן ונקלט ואזכה להריון תקין.
תשובה
תלכי לקבר רחל. לא לבית עלמין.
שאלה - 231169
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הרב הרבה פעמים אומר לאנשים לומר י"ב פעמים " ונוח מצא חן בעיני השם" כדאי למצוא חן וחסד בעיני הבריות.
אני אומר זאת כל יום ולא תמיד מועיל יש לרב עצה נוספת?

תשובה
כי אינך אומר בכוונה.
שאלה - 231168
לכבוד הרב
פיטום הקטורת . צריך לומר ג פעמים ביום או מועיל רק ב פעמים
ועניין הסגולה הזאת רוצה לדעת אם יועיל לי להינצל ממצוקה נפשית או צרה כללית במשפחה וכוובמה לכווןתודה רבה

תשובה
שלש פעמים ביום זה מינימום.
שאלה - 231167
לכבוד הרב
לקבוע שיעור תורה כל יום זה לא העיקר ,
קבעתי במשך 12 שנים שיעור קבוע הציבור לא משתנה יש ניידים לא כשרים הנשים של בעלי הבית ללא כיסוי ראש וכו..להישאר בשיעור כזה?

תשובה
תתחיל ללמד מוסר. ואת הדין בעולם הבא.
שאלה - 231166
לכבוד הרב שלום רב
חלמתי שהייתי

תשובה
לא להתפעל מהחלומות.
שאלה - 231165
שלום לכבוד הרב שליט"א
האם ביצים קשות שמעחו אותן לצורך הכנה לסלט ביצים עם מיונז ...נשכח במקרר באופן שעטוף בנילון ...האם אפשר תשים מיונז ולאכול ?

תשובה
רק בדיעבד.
שאלה - 231164
שלום לכבוד הרב
האם מותר לאשה ללכת לקניון חילוני (ללא הבעל) ע"מ לקנות משם מוצרים? תודה ובריאות איתנה.

תשובה
וכי לגבר מותר ללכת שם?
שאלה - 231163
לכבוד הרב שלום רב
איך שמחנו מאוד מאוד שהרב נתן שיעור עם הרבה חן ויחודיות שיש רק לך בעולם הזה
מתק שפתיים נדיר ,כבודו חזר לחקות במבטא אירופאי אין על כבוד הרב בעולם
חזק וברוך!!!

תשובה
תודה לאבינו שבשמיים, רק רציתי לעורר תשומת לבכם.
שאלה - 231162
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם כדאי לבחורה בת 33 שעדיין לא מצאה זווגה לעשות שמור פוריות במכון פועה?

תשובה
אינה חיבת בכך.
שאלה - 231161
לכבוד הרב מוצפי
במחילהשבט מוסר כותב בפרק ט "ישים נגד עיניו בחבלי משיח ובמלחמות גוג ומגוג ובהריגת משיח בן יוסף ובצרת ישראל בעת ההיאמה כוונתו בהריגתוהאם יש כמה מלחמות?

תשובה
אין מי שיודע.
שאלה - 231160
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בוקר טוב לכבוד הרב ,בזוהר חק לישראל היום ,האם אדם שיוצא מביתו עם תפילין לבית הכנסת זוכה לליווי מלאכים כל זה בתנאי שקם בחצות לילה ולומד?תודה לרב.

תשובה
בתנאי שיוצא עטוף בטלית ומעוטר בתפילין.
שאלה - 231159
לכבוד הרב שלום רב
חשבתי במסגרת סדר הלכה לעשות קונטרס שבו אעתיק את הלכות ליל הסדר ואפיץ לזיכוי הרבים וכמובן שאהגייה עם ת"ח את הקונטרס
מה דעת הרב ?

תשובה
תלמד הרבה הלכות ותסכם לעצמך.
שאלה - 231158
לכבודו
אמא שלי סיעודית בשיקום. היא מקללת ומנבלת את הפה בצורה קשה ומזכירה עבודה זרה.
בעברה לאחר גירושין "התחתנה" עם גוי. קשה מאד לשוחח איתה בטלפון. אפשר לנתק קשר.
תודה רבה

תשובה
לא להתייחס כי היא מבולבלת.
שאלה - 231157
שלום לכבוד הרב
לגביי סדר לימוד ההלכה. האם עדיף שולחן ערוך על הסדר כמו שאני משתדל חצי דף גמרא על הסדר יום יום או ללמוד ולגשת שוב למבחן ברבנות שנכשלתי חופה וקידושין?

תשובה
תלמד שלחן ערוך על הסדר בשביל הנשמה ולא בשביל המבחן.
שאלה - 231156
לכבוד מורנו מאיר עינינו שליט"א
ילמדנו רבנו, אדם הישן ביום האם יש קפידא על איזה צד ישכב (כבלילה לפני חצות)? והאם יש הבדל בין ישן לבין שוכב בלי לישון?

תתברכו ממקור הברכות לעד

תשובה
על צידו השמאלי.
שאלה - 231155
לכבוד הרב
כל כמה זמן צריך לטבול במקוה האם כל יום או כל שבוע וכו' או שזה ממידת חסידות
ואם אין יכולת לטבול לבעל קרי ואנוס מה צריך לעשות האם הנטילת ידיים של הבאח מועיל כמו מקוה

תשובה
מידת חסידות כל בוקר.
שאלה - 231154
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לגבי גזירת השיער מה תעשה אישה שהאורך והעובי של השיער מציקים לה? לא תגזור? או שיכולה מידי פעם
תודה וסליחה

תשובה
תגזוז וירווח לה.
שאלה - 231153
לכבוד הרב שלום רב
כשנוטלים ידיים לסעודה או לכל דבר אחר, האם מותר לדבר בין הנעילה לברכה?
תודה לכבודו!

תשובה
אסור בהחלט משום הפסק.
שאלה - 231152
שלום לכ"ת
נפטרה בכ"ה בסיון נקברה בכ"ו בסיון.יורנו כ"ת כיצד לנהוג ולפעול לגבי השנה ב"ה שידוע שהיא מעוברת. תודה לכ"ת .

תשובה
שנה ראשונה כ"ה באייר בערב, שאר השנים כ"ד בסיוון בערב.
שאלה - 231151
סבתי ע"ה נפטרה בחיי אימי ע"ה כעבור מספר שנים אחיי אימי מכרו את דירת אמם שהיא סבתי.האם לאימי עה יש חלק מהדירה. ומכורח זה אבי שיבדל לחיים טובים ירש את חלקה?
תשובה
לפי ההלכה כשיש לה בנים, הירושה שייכת לבנים.
שאלה - 231150
לכבוד הרב
בבית כנסת שחדלתי להתפלל בה עקב מחלוקת בין המתפללים ולאחר דעת תורה מהרב שלי שעלי לעזוב.אבי שהוא ממיסדי הבית כנסת דורש ממני להשאר .כיצד לנהוג.

תשובה
בתנאי שיחדלו מהמחלוקות. ותבקש רשות מהרב שלך.
שאלה - 231149
שלום לכבוד הרב, בת 36 המשודך דיבר בעיקר על קיום הלכות בחריפות לא נפגש באמצ"ש בגלל שיעורי תורה הבחור רצה להמשיך וטען שלא נפריע אחד לשני בעבודת ה' והורדתי האם פעלתי נכון?
תשובה
אינני מצוי בפרטים.
שאלה - 231148
לכבוד הרב היקר שליט"א, אימתי כשמזכירים דברי תורה אומרים "כתוב", ואימתיא אומרים "אמרו" ? שמעתי פעם מכבודו ושכחתי.
תשובה
כשמזכירים פסוק או חלק ממנו מתורה נביאים וכתובים, אומרים "כתוב". כי אתה מזכיר תורה שבכתב שהיא נכתבת.
וכשמזכירים דברי חז"ל כגון משנה, גמרא, זוהר, תוספתא, ספרי, ספרא, מדרשים וכדומה אומרים "אמרו" כי תורה שבעל פה היא נאמרת.
שאלה - 231147
לכבוד הרב
בשו"ת מבשרת ציון ח"א, סימן י"ג, עמ' קט"ז, התחיל הרב להסביר את הטעם אודות המנהג שעושים פסים שחורים בטלית...ולא מסביר הטעם (אולי טעות סופרים). יכול הרב להסביר ?

תשובה
זכר לחורבן.
שאלה - 231146
שלום לכבוד הרב,השנה בע"ה יוצא יום ח' באלול ביום שני כמו שמצוין ב"אורח צדיקים", מהו סדר היום והלימוד שממליץ הרב ביום זה לאדם פשוט שעובד ולומד?
תבורך מפי עליון.

תשובה
אמת ויציב, תלמד כל היום מה שתרצה והנך אוהב ללמוד.
שאלה - 231145
לכבוד הרב שלום רב ב"ה אחי הגדול מתחזק מאוד בארץ אחרת כבר כשנה. האם מותר לי (אחותו) לשלוח לו ציציות (יקר ואין בכל מקום שם) וספר יסוד ציון או שיש בזה בעיה ?
תשובה
מצווה גדולה היא, ותשלחו לו ויתחזק וישוב בתשובה שלימה במהרה. ויעלה לציון ברינה.
שאלה - 231144
לכבוד הרב שליט"א
חכם יוסף ועקנין בבית רפואה, אם אפשר שהרב והציבור יתפללולרפואת הרב יוסף חיים בן פרחהתודה רבה

תשובה
ישלח דברו וירפאם וימלט משחיתותם.
שאלה - 231143
לכבוד הרב ילד בן עשר מתפלל רק עם העינים ללא הגה כמעט מתעצבן שמעירים לו הערות האמת לא עזר בנועם ובשיחות לא מועיל בדך כלל שקדן ולומד נפלא יכול להיות נפשי או בעית תקשורת?
תשובה
לשלוח אליו תלמיד חכם נשוא פנים וסבלן ובעל חן וחסד, ויסביר לו כי הביטוי בתפילה בורא סניגורים בשמיים.
שאלה - 231142
הרב ענה "טוב תמיד להמעיט מללכת לב.העלמיןמה למעשה ללכת או לא ?
תשובה
אל תלך.
שאלה - 231141
לכבוד הרב שלום רב
משהי אמרה לי שכתוב בקבלה שזה לא טוב לאישה (נשואה)לגזור מהאורך של השיער. תודה רבה לכל העוסקים במלאכת הקודש

תשובה
מסיבה אחרת כי יכולה לעורר חלילה דין וגבורות. ואנחנו צריכים לעורר חסדים.
שאלה - 231140
כבוד הרב ,
צריך לעבור ניתוח ,מנסים לעבור לרופא אחר ולא מצליחים,כששומעים את שמו מסורבים,
מבקשים את עיצת הרב, ומה להתפלל בכדי שנצליח, תודה.

תשובה
תתייעצו עם הרב בני פישר. בטלפון 026442000 מגן לחולה. יהודי יקר ונחמד.
שאלה - 231139
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום לרב מה עדיף להיות שותף במטר בבניה של ישיבה, או להשתתף באוכל בבית תמחוי, תודה לרב,

תשובה
הכי נכון להחזיק אברך יקר ושקדן אב לילדים קטנים כל חודש.
שאלה - 231138
לכבוד הרב מוצפי שליט"א למדנו שאפשר להתנות לפני שבת שיהיה אפשר להזיז את הפמוטים לאחר שהנרות כבו.האם זה דווקא הנרות שברכנו עליהן או כל נר?
תשובה
זה לא לכתחילה.
שאלה - 231137
לכבוד הרב מוצפי

תודה רבה לרב על כל הגמ"ח שהרב משקיע מזמנו לצאן מרעיתו בנין האהוביו של הקב"ה ועל כל הפעולות תבורכו מפי עליון אמן!!!
נשמח אם הרב יוכל להוציא את הספר חופת ציון

תשובה
תבורכו מן השמיים.
שאלה - 231136
לכבוד הרב שליט"א
תבורך מן השמיים! בזכות שהרב ענה לשאלת מאזינה ברדיו אמי ברכה ברכת הגומל לאחר ניתוח. אילולא לא שמענו את התשובה לא היינו מעלים בדעתינו בכלל שצריך לברך הגומל

תשובה
תאריכו ימים טובים ומאושרים.
שאלה - 231135
האמצתי לעצמי כבר תקופה להמנע ללכת לבית העלמין ב.נדברצוני לנסוע מחר לקבריי צדיקים שבסנדריההאם כשבנאדם הולך לקבר של צדיק הצדיק שומר עליו מהמזיקין שב.העלמין ואין חשש?
תשובה
טוב תמיד להמעיט מללכת לבתי עלמין.
שאלה - 231134
לכבוד הרב מוצפי שלום
בעלי אברך ואין לנו חסכונות
האם ניתן את כספי המעשר לחסוך עבור הילדים שיגדלו לצורך חתונה?

תשובה
כך ראוי וכך נהוג.
שאלה - 231133
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר להשאיר תפילין רק עם המכסה לכמה שעות

תשובה
אסור בהחלט. רק אם נתונים בארגז נעול.
שאלה - 231132
שלום לכבוד הרב
אני נשוי לאישה עם 70 אחוז נכות ההכנסה היחידה שלה זה ביטוח לאומי. האם המאמץ שלי להביא פרנסה הביתה נחשב לצדקה? ראוי לציין שמשתדל לפרנס הכי ברוחב שאני יכול.

תשובה
בוודאי הגמור.
שאלה - 231131
לכבוד הרב היקר.ה' ישמרך.תזכה לבריאות איתנה.ישנה שכנה שלא מרפה, מחטטת וחוקרת כל פעם היכן אני עובדת,היכן הילדים,מנסה בכח לדעת על הגירושין.מאוד מביכה ומצערת.מה אעשה?
תשובה
לבקש ממנה יפה לא להפריע.
שאלה - 231130
לכבוד הרב אור עיננו
הציעו לאשתי עבודה שעוסקת בכל מיני משלוחים של מזון ויכול להיות הזמנות של מזון שאיננו כשר האם יכולה לעבוד במקום כזה תודה עצומה לרב על הסבלנות

תשובה
כשאין הצעות עבודה אחרות מותר.
שאלה - 231129
שלום רב, הרב הזכיר בשיעור הילולת הארי הקדוש ז'ל תש'פ, בשם הרב החיד'א שאפשר להגיד קדיש לפני ויברך דוד במידה ולא היה מניין לפני כן.
אשמח לקבל את המקור,תודה רבה!

תשובה
עיין ארחות ציון. או עבודת הקודש.
שאלה - 231128
לכבוד הרב
אימי מתנגדת שאטבול במקווה וטוענת שישנה בעיה לגבר רווק שאינו נשוי לטבול האם יש ממש בדבריה ?

תשובה
אדרבה, הטבילה מוסיפה טהרה וקדושה לרווק.
שאלה - 231127
שלום לכבוד הרב
העברנו מיטת תינוק מחדר הורים ובלי לשים לב המזוזה בחדר נפלה . לבעלי קשה לצום האם אפשר לכפר בדרך אחרת ? תודה רבה

תשובה
על מזוזה אין צורך להתענות.
שאלה - 231126
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א
מותר לספרדי לפנות לסופר סת"ם אשכנזי לבדיקת תפילין ומזוזות?
או שצריך ספרדי לספרדי ואשכנזי לאשכנזי?ב.וכתיבת ספרי תורה!תפילין, ומזוזות?

תשובה
בגלל הבדלי מנהגים נכון שיהיה מאותה עדה.
שאלה - 231125
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רציתי בבקשה לשאול למה קבר הבבא סאלי יש לו דין של בית עלמין? הרי הקבר עצמו מרוחק מהבית עלמין

תשובה
כי הוא בתוך גדר בית העלמין. ובאותו שטח.
שאלה - 231124
לכבוד הרב שליטא, למה המשיח מתמהמה, הרי עם ישראל עבר הרבה צרות.
תשובה
כי עדיין יש מי שצריכים לשוב בתשובה.
שאלה - 231123
שלום לכבוד הרב
ביצעתי ניתוח הוצאת רחם לפני 7 חודשים לפני שבועיים יציאת דם שלא היה ברור מה מקורו. הייתי אצל הרופא ואמר שהכל תקין השאלה אם צריכה לטבול? ואם כן אז צריכה עם ברכה?

תשובה
אם הרופא אומר שאין שאריות מהניתוח והתופעה היא מפצע במקום, לנקות וטהורה.
שאלה - 231122
לכבוד הרב היקר והאהוב שלום רב
איך אסביר לאשתי שהשמעת מוזיקה של גויים במהלך ניקיונות וסדר בבית פוגעים ביראת שמיים שלה ושל הילדים?

תשובה
שהיא מכניסה את הסטרא אחרא הביתה.
שאלה - 231121
שלום לכבוד הרב
התחלתי ספירת נקיים וראיתי על נייר ועל הגרביון,האם זה בסדר.תודה

תשובה
להתחיל מחדש.
שאלה - 231120
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לאחים ואחיות (רווקים) לצאת לחופשה של של שלושה ימים בצפון עם אוהלים?

תשובה
זה מדהים בין חיות טרף, מחבלים, פורעים ואנסים השם יצילנו.
שאלה - 231119
לכבוד הרב
אני בחור בן 16 לומד בישיבה קטנה.
שאלתי מהי הדרך הנכונה יותר בעבודת ה' בכל הקשור לשלמותאם צריך להיות מושלם במעשים/ בלימודuאם לא הצלחתי להגיע לשלמות?

תשובה
ללמוד קבובוע ספר מוסר בכל יום.
שאלה - 231118
לכבוד הרב שליטא משרה פנויה בעבודה מה סדר עדיפות לתת לבחורה רווקה יתומה מאבא או לאישה נשואה גיורת?תזכו למצוות
תשובה
היתומה קודמת.
שאלה - 231117
לכבוד הרב שלום רב
החתן רוצה ריקודים מעורב, וההורים מתנגדים, כיצד צריך לנהוג? הרי השמחה של החתן חשובה, אבל לא פחות הקדושה.

תשובה
במעורב מופיעים השטן ולהקתו ומקלקלים את העתיד וההצלחה.
שאלה - 231116
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כבר הרבה פעמים קורה לי בפרט היום גם בבוקר וגם אחה"צ אני בה לתחנת אוטובוס ובדיוק אני מפספס את האוטובוס ועוד מקרים כאלה אני מרגיש חוסר מזל!
איך אצא מזה?

תשובה
פשוט צריך להיות זריז יותר.
שאלה - 231115
לעט"ר האהוב
לא הספקתי להודות לרב שהיה אצלנו באשדוד שבוע שעבר
מודים לרב על הטירחה והמסירות נפש .זה לא מובן מאליו
בורא עולם יאריך ימיך בטוב ושנותיך בנעימים עד ביאת גואל צדק

תשובה
תודה לאבינו שבשמיים.
שאלה - 231114
לכבוד הרב
במחילה, הבית היה מאד לא מסודר, ואני אדם שנוטה לסדר וניקיון, ואמרתי שאיני יכול לחיות כך יותר (ח"ו). מה עלי לעשות על מנת לתקן?

תשובה
תזמין אותם לעזור לך.
שאלה - 231113
שלום לכבוד הרב
לקחתי על עצמי בלי נדר שכל מצווה ודבר טוב שאני עושה,אפילו אם סתם להרים לכלוך ברחוב אגיד "לאקמה שכינתא מעפרה"
האם מועיל או שמזלזל קצת?

תשובה
יש בזה מעלה מסויימת.
שאלה - 231112
לכבוד הרב
אם יש לי כבר רשיון נהיגה האם ניתן להשתמש בו ?
כי הרב לא ממליץ לנשים לנהוג

תשובה
רק לצורך חולה.
שאלה - 231111
לכבוד הרב שלום וברכה!
כשנישבר משהו בבית או נהרס האם צריך לכוון
לכפרת עוונות

תשובה
כך מובא בספרים.
שאלה - 231110
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום!!
האם אפשר לתת כספי מעשר לילדים נשואים הזקוקים לעזרה?
אני מחזיקה ילדים באומנה בבית,
האם צריכה לעשר מכסף זה, שחלקו ניתן לצורכי הילדים?

תשובה
בהחלט לצרכי הילדים.
שאלה - 231109
מתפללים בערב שבת חלק מהאנשים בפלג וחלק בזמן הרגיל שאלתי היא מה כופה כניסת שבת על בני הבית שלא מתפללים ולא מדליקים נרות האם זמן שקיעה או זמן הדלקת נרות?
תשובה
שעת כניסת השבת.
שאלה - 231108
שלום לכבוד הרב
הבן מתחמק ולא שש להתחסן בקורונה אם הרב יכול לומר כמה מילים לחזק אותו

תשובה
יהודים אנחנו וחייבים מהר סיני לשמוע בקול הורים ומורים.
שאלה - 231107
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני רוצה לעלות לקבר של אבי ביורצאיט האם מותר לי

תשובה
מותר לך.
שאלה - 231106
לכבוד הרב
האם אומרים את בקשת "יהא רעווא" קודם הסעודה גם ביו"ט או רק בשבת
תודה רבה

תשובה
אפשר ביום טוב.
שאלה - 231105
לכבוד הרב מוצפי שליט"א ילד שבת"ת מחייבים להוציא ציציות האם צריך להוציא
תשובה
בהחלט יוציא.
שאלה - 231104
לכבוד הרב
רציתי לשאול בבקשה אם אפשר עדיין לשתול פרחים ושיחים אחרי טו באב?

תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 231103
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש לנו שיעור שאליו מגיע אדם שלאחרונה מפריע למהלך השיעוראנשים קמים ויוצאים לעיתיםהרב לא מצליח להעביר אפילו חצי ממה שהתכוון
מה לעשות אם בכלל?

תשובה
להתארגן שלשה אנשים בעלי יוזמה ולסלקו.
שאלה - 231102
לכבוד הרב אני נמצא בתאונת עבודה קיבלתי את הפיצוי המגיע לי מביטוח לאומי כרגע ללא הכנסה האים כדי לי למשוך את הפנסיה שלי או לנסות ממקורות אחרים כמו הלוואה או כמו תודה לרב
תשובה
תמצא תעסוקה מכניסה.
שאלה - 231101
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. בעלה של ביתי לא מקפיד על ברכות,כשאני מבקרת אותם אני רוצה לעזור לה ולהביא לה אוכל של אמא.האם זה בסדר?
תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 231100
לכבוד הרב
אמא ע"ה נפטרה בבית החולים בראשל"צ בדיוק בשקיעה.19:50. אולי דקה שתים אחרי.לא יודע מה יכתב בתעודת פטירה.אך איזה תאריך נכון לכתוב על המצבה כח' או כט תמוז?תודה רבה

תשובה
היום הקודם.
שאלה - 231099
לכבוד הרב רציתי לשאול האם זה תפקידו של רב לשמוע סיפורים משפחתיים אישיים של אשה מבוגרת יחסית באופן קבוע, הדבר כרוך בתשלום.
תשובה
משועמם הסוחט כספים.
שאלה - 231098
לכבוד הרב מוצפי שליט"א רציתי לשאול כיצד עליי לחגוג את יום הולדתי ה40 לפי התורה
תשובה
לא חוגגים. לא חגגו, לא חגגנו.
שאלה - 231097
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לכבוד הרב הגאון מה מעלת תהילים בהבנה מילה מילה בלי דיבורים באמצע
האם יש הבדל בין גברים לנשים

תשובה
בכל לימוד מהתורה הקדושה, יש מעלה גדולה למבין מה הוא קורא. ועיין בשו"ת מבשרת ציון.
שאלה - 231096
לכבוד הרב שלום רב
בעבר תלשתי ביד ענף קטן עם גזע קטן מאד מעץ מאכל, סתם כדי לקחת לבית, האם זו עבירה?

תשובה
להבא לא לעשות כן.
שאלה - 231095
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם המסורת שלנו שכותל המערבי הוא הוא שייך לעזרה עתיק או מסורת חדשה?? תודה רבה

תשובה
הכותל המערבי הוא חומה של הר הבית ולא העזרה.
שאלה - 231094
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אני עובדץ בקייטנה מהמתנס ויש שאריות של חומרים יצירות, דפים וכד'... האם מותר לי לקחת לבית לילדים? מתביישת לשאול את האחראית
תשובה
תבקשי רשות מהאחראים.
שאלה - 231093
לכבוד הרב שלום
אני בת 25 חרדיהסיימתי תואר לפני שנה וחצי ואני לא מוצאת עבודה בתחום
גם בשידוכים הדברים מתעכביםאני קמה כל בוקר לכלום וזה מאוד מצער ומייאשאשמח לעצה במה להתחזק

תשובה
מי שהוא מאמין באבינו שבשמיים אינו מתייאש, מתפלל ומקווה לטוב.
שאלה - 231092
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הרואה את הכותל, האם צריכה לבצע קריעה של הבגד

תשובה
מי שלא היה שם 30 יום עליו לקרוע.
שאלה - 231091
שלום לכבוד הרב
האם יתכן שסמל ה"אורובורוס" מבוסס על הלויתן שנברא ביום חמישי? אני שואל מפני שכתוב בזוהר...

תשובה
חז"ל כתבו כי הללו נעלמו מהעולם לבל יחריבוהו.
שאלה - 231090
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הבדלתי בצום על הנר עם ברכת ההבדלה ולאחר הצום על היין עם ברכת ההבדלה בבית הכנסת להוציא אנשים ידי חובה, האם אחת מהברכות לבטלה?

תשובה
העורך, הרב הזהיר אתכם מכך כמה פעמים ולא שמעתם.
שאלה - 231089
לכבוד הרב שלום הרב בחלוקת סחורה שעובדים 2 אנשים במשאית במידה ונגנבה סחורה על מי האחריות לשלם על החברה או העובדים?או שהמשטרה צריכה לתפוס את הגנב?
תשובה
על שניהם להופיע בפני דיין מוסמך ולומר טענותיהם.
שאלה - 231088
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום
הוזמנו לארוחה משפחתית בבית הוריי. ככל הנראה תהיה הצעת נישואין לאחותי הצעירה כיצד לנהוג מול ילדיי?
האם יש לחשוש שיראו זאת?
תודה לכבוד הרב

תשובה
אסור להיות נוכחים בטקסים של גויים.
שאלה - 231087
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
קיבלתי ביום שני הרבה שקיות חלב בהשגחת רבנות רחובות (לא מהדרין). האם לזרוק או שניתן לשתות ?

תשובה
אסור לזרוק, אם תרצה תחמיר ותתן לאחרים.
שאלה - 231086
למו"ר היקר
מחפש עבןדת התמחות בראיית חשבון בירושלים אבל מאוד חשוב לי לעבוד במקום נקי רוחנית ובמקום עם שעות עבודה נוחות שהילדים בבית יראו אותי
מה הרב ממליץ להתפלל?

תשובה
אי אפשר לחפש ולהמתין עד שאדם נמצא את ההצעה המושלמת.
שאלה - 231085
עו"ס ברווחה מזה 8 שנים בלי אפשרות קידום 34 שעות שבועיות. נפתחה משרה ככירה פי 2 שכר אבל 42 שעות שבועיות. יש לי 4 ילדים קטנים. האם לגשת למכרז? תודה רבה
תשובה
לגשת, ואם זה משמיים, זה יצליח.
שאלה - 231084
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם כשעולים לבית העלמין לצורך אזכרה, ומדליקים נר. האם כ"א מבני המשפחה הקרובים לנפטר צריך להדליק נר או מדליקים נר אחד? והאם ריבוי נרות מעלה או מוריד

תשובה
כתבתי פעמים רבות, אין מקום וענין להדליק נרות על הקברים. פיח ליכלוך ועשן.
שאלה - 231083
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
זקן עולה ש"ץ מוסיף צירה לעיצור כגון יעקוב-הא, אמן-הא,אחד-הא ,ברוך-הא. וכן לא ממתין לרוב הציבור בענית אמן בחזרה ובקדיש.יש מה לעשות?

תשובה
תחליפוהו באחר.
שאלה - 231082
שלום לכבוד הרב:ממתי בחודש אב מתחילים ללמוד הלכות חודש אלול וימים הנוראים?תודה לרב!
תשובה
מאתמול התחילו.
שאלה - 231081
שלום לכבוד הרב
איזו זכות ד נתן לנו בדור הזה את כב הרב על השיעורים המאלפים במוסיוף אני שומעת עוד רבנים אבל כמו הרב זה ממש מרתק מעודד ומחזק ד ישמור תרב

תשובה
תעלו ותצליחו.
שאלה - 231080
שלום לכבוד הרב
אדם שהתפלל מנחה וכרגע לומד ומסביבו מתפללים מנחה צריך לעמוד עם הציבור בקדושה ובמודים.
האם גם בוידוי בי"ג מידות ובעלינו לשבח צריך לעמוד עם הציבור ?

תשובה
תעמוד במקומות הנ״ל.
שאלה - 231079
שלום לכבוד הרב שליט"א
אבא שלי מביא לי מידי פעם כסף לדלק האם אני צריך לעשר מהם?

תשובה
בהחלט לא, כי דמי כיס פטורים.
שאלה - 231078
לכבוד הרב, המשך לשאלה אודות בת מצוינת ללא תיכון. אם אפשר להעלים פרטים. מצויינת ממש, האם להורות לה להגיע מידי יום עד שייכנעו ויקבלו אותה? אין לה מקום חליפי.
תשובה
בעזרת השם יתברך, להשתדל ככל האפשר.
שאלה - 231077
לכבוד הרב, בת מצויינת ביותר, ללא תיכון לשנה הבאה,זאת לאחר שהוציאו עליה שם רע, ולכן גם לא מתקבלת לאף תיכון אחר. לנסות שתגיע ללא אישור עד שייכנסו?
תשובה
ללחוץ שיקבלו אותה.
שאלה - 231076
לכבוד הרב
הייתי במירון אתמול בכיתי על הקבר התפללתי וקראתי תהילים
אני ממש זקוק לישועה החיים שלי על הפנים בכל התחומים
האם אפשר לפעול ככה לצאת מצרה או שצריך לעשות משהו אחר

תשובה
תתפלל מד יום לאבינו שבשמים שישמע תפילתך.
שאלה - 231075
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הרבה רבנים כל הזמן אומרים שתהיה מלחמה וכולי
אני לומד על אמונה ביטחון מאמין שיש השם בעולם לומד תורה
אבל עדיין בלחץ בכל נושא המלחמות
איך משפיעים על הלב

תשובה
כבר 70 שנה אנשים מדומיינים צתנבאים ומבלבלים, אל תקשיב לבריהם.
שאלה - 231074
לכבוד הרב
אדם ששמע הבדלה בצום תשעה באב (מחולה) והתכוון לצאת ידי חובה. ולאחר הצום הבדיל שוב (לעצמו) בברכה, האם זו ברכה לבטלה.
יישר כח. ובברכת גאולה שלמה בקרוב ממש

תשובה
ברכה לבטלה.
שאלה - 231073
לכבוד הרב שלום רבמורים לעבור לדירה חדשה בעזרת האיך לעשות חנוכת בית הכי מהודר חייב לישון באותו לילה בדירה?
תשובה
א, לימוד תורה על הסדר בלי לחלק את הדפים ביניהם, אלא כל העשרה קוראים הכל ברצף. ב, קודם שיישן שם יעשו הלימו. ג,אחר הלימוד לא חייבים לישן שם.
שאלה - 231072
לכבוד הרב
האם יש חשש גזל למי שלא שם מתנה (או מעטפה עם כסף) בחתונה?

תשובה
מי שאכל שם, זה לא חשש. זה גזלן גמור. א
שאלה - 231071
שלום לכבוד הרב
האם מותר ללמוד תורה בערב?

תשובה
מה זה תורה פסוקים או מאמרים? ומה פירוש בערב? כמו החילונים שקוראים ללילה ערב?
לגברים ללמוד הלכות או משניות בלילות או ספרי מוסר, מדרש, זוהר הקדוש.
לנשים ולילדים מותר הכל גם תהלים.

אנא אל תלמדו לדבר מאנשי הרחוב.
שאלה - 231070
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה מכת"ר בתשעה באב הנחנו תפילין בשחרית. ומכיון שהם הניחו גם במנחה שאלתי מאחד המתפללים תפילין של ר"ת שלו והנחתים במנחה ללא ברכה. האם נהגתי כהוגן

תשובה
אחרי שעבר מדוע לשאול? ואני פעמיים כתכתי לכבודו ללכת לבית הכנסת אחרת של ספרדים.
שאלה - 231069
שלום לכבוד הרב
גבאי בית כנסת. בנות משפחה "מסורתית" ניגשו אליי בסוף ה 30 ושאלו מתי כדאי/עדיף/מותר לעלות לקבר של האם בשנה הראשונה,ולאחר השנה בימות השנה השונים?

תשובה
לא יותר מפעם בחודש בכ"ט בו.
שאלה - 231068
רבנו, נשואים ללא ילדים בטיפולים שנתיים. מועד אחרון ....- יום ה'. הפסק בחמישי לפני שקיעה וכן בדיקה נקייה בחמישי ב7 בבוקר. אפשרי להקדים הטבילה לרביעי שלא נפספס?
תשובה
בבקשה תעמדו בקשר עם אירגון בוני עולם, הם מכירים את כל השיטות והאפשרויות.
שאלה - 231067
לכבוד הרב שלום, בע"ה התחלתי טיפולים ברפואה משלימה. ליעילות הטיפול הוצע לי לקחת צמחי מרפא של חברת "ברא" בכשרות רבנות יקנעם ובהשגחת חתם סופר בני ברק. האם אפשרי?
תודה על הכל

תשובה
אינני מכיר אינני מאמין בכך, מש שבטוח שהכיס יחסיר כמה עשרות ואולי מאות שקלים.
שאלה - 231066
לרה"ג
1 האם אפשר לכתחילה לאכול 20 דק' אחר השקיעה בתכנית דרבנן ? בלוחות הזמנים הרבה יותר מאוחרים
2 האם מותר להחליף לבנים בשבת שבמוצש חל יו"ט/ ט"ב ? יש הנאה מכך כבר בשבת
תודה

תשובה
בהחלט כן, הם מצערים את הציבור לחינם. יעשה כן בצהריים ולא סמוך לשקיעה.
שאלה - 231065
לכבוד הרב
שבוע אני אמורה לעבור ניתוח

תשובה
שהכל יעבור בשלום.
שאלה - 231064
לרב
נער חוזר בתשובה נתנו לו ההורים מתנה טלפון פרוץ, מה יעשה עם הטלפון ההורים יחזירו לחנות ויתנו לו את הכסף? ויש מצב שההורים לא יתנו לא את הכסף או שהם ימכרו את הטלפון למישהו..

תשובה
לחבל במכשיר.
שאלה - 231063
לכ' הרב שליט"א.
משפחה של אברך, מישהו דפק וביקש צדקה בשביל חתונה לבנו, נתתי לו 5 שקל אבל הוא לא היה מרוצה וביקש עוד. היום בא מישהו נתתי לו 5 שקל והוא לא היה מרוצה. כמה עלי לתת.

תשובה
טפשים, אפילו חצי שקל זה צדקה, ומדוע הם מסתכלים כמה כל אחד נותן?
שאלה - 231062
לכבוד הרב הרב אמר על מו"ר אביו היה מכוון בחג מילארדים של עולמות בתוך משבצות ויש לי לחצים נפשיים ולא יכול לתפקד כאילו אני צריך לכוון את זה במשך היום.בבקשה תגיד לי לא לכווין זה
תשובה
היכן אנחנו והיכן היו הם, הם היו מלאכים. אנחנו מי יודע מה. זה לא בשבילי ולא בשבילך. תירגע.
שאלה - 231061
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
איזה משפט עדיף להגיד כשתורמים:
"ואני בצדק אחזה פניך" או
"לך הצדקה"?

תשובה
הרי זו צדקה בעד השכינה הקדושה.
שאלה - 231060
לכבוד הרב: היקר, תודה על השיעור היום בשעה 7.00 מדהים, נפלא, מרגיע, מנחם, מפצה על הבכיות של אתמול וכל הימים שעברו. יהי רצון שהרב יזכה לחיים ארוכים ובריאים, עוד שנים רבות, דשן ורענן, חי ובריא. ונזכה לשמוח בבית המקדש בקרוב.
איזה תשובה ניצחת לגויים ולמחבלים על ירושלים עירנו עיר הנצח.

תשובה
הההההההההההההההההההההההההההההההההההההה
שאלה - 231059
שלום לכבוד הרב
מחר אם ירצה השם אני היה בירושלים האם יש את החובה לבקר בכותל המערבי תודה למורנו הגאון המופלא

תשובה
בודאי הגמור ותיקח חולצה ישנה תלבש ותקרע כשתגיע. כשתצא משם החליפינה באחרת.
שאלה - 231058
לכבוד הרב
עם כאבי ברך ואחרי יוםעבודה ורווקה לבד לשמוע את האב במוסיוף ממש מחייה מתים דיעור מאלף על נחמו ד ישמרכם!!!

תשובה
חזקו ואמצו.
שאלה - 231057
בעלי עובד עם נשים וקשה לי מאוד עם זה
ולא מוכן לעזוב את עבודתו עד שלא יהיה מקור פרנסה אחר
ברוך ה' יש לנו ילדים לפרנס
הוא חושב שזה חשוב יותר
אני לא רגועה בגלל עבודתו וסובלת
מה קודם

תשובה
גברת יקרה, אנא תהיי סבלנית, הוא ימצא עבודה חלופית.
שאלה - 231056
לכבוד הרב שלום רב האם אפשר לכתחילה לברך בסעודות שבת על פ"ת הבאה בכיסנין במקום לחם?
תשובה
מי עולה בדעתו כך לזלזל בכבוד השבת קודש.
שאלה - 231055
לכבוד הרב שלום רב. האם ניתן לתת מעשר כספים רק למשפחות נזקקים (אני נוהג לתת לידידיה ממוסיוף) או גם חלק ממנו תרומה לבית כנסת? תודה לרב היקר.
תשובה
תרומה לךבית הכנסת לא, לידידיה זה נטו לתלמידי חכמים עניים. אשריו ואשרי חלקו.
שאלה - 231054
שלום לכבוד הרב
בפרשת מסעי מוזכרת ביזת מדין בפירוט. מדוע התורה מונה בפירוט את המספר המדוייק של כל דבר ודבר בביזה? האם יש סוד או מדרש בדבר? מאי נפקא מינה לנו אם המספר כך או אחר?

תשובה
ללמדנו לתת דו"ח מלא משום והייתם נקיים.