שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


תאריך עברי

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 231244
לכבוד מורי ורבי שליט"א, קראתי עתה תיקון חצות ופרצתי בבכי מר לאחר ששמעתי הלילה את השיעור של הרב מדבר על חבלי משיח וצער השכינה, ולא יכולתי לסבול ובכיתי ואין מנחם.
הרב, עד מתי נבכה ונספיד על החורבן?

תשובה
התנחם ידידי התנחם, שומע תפילה קיבל את צעקתך, גם במרום הוא יושב ובוכה ושואג כארי על החורבן, על חילול שם שמים בין האומות, ועל גלות ישראל, על האלמנות והיתומים, על ההורים השכולים, על האסונות הפוקדות אותנו חדשים לבקרים, על הגזירות האיומות על היהדות על ידי ממשלת הזדון ההורסת ונלחמת בכל הקדוש, ומי יודע אם לא היא מנהלת עתה בפועל את מלחמת גוג ומגוג, כפי שתתבונן באמירת "עלינו לשבח" שנאמרה ברוח הקודש על ידי יהושע בן נון ועם ישראל.

על ימי "בין הזמנים" שאינם כתובים בשום מקום בשלחן ערוך, ולא בספרי המנהגים למיניהם. ואשר יש שבדו מליבם, וכמה אסונות נוראים מתרחשים כל שנה בימים אלה, ובפרט אצל ילדים וילדות המקפחים את חייהם כמעט מדי יום, בבוקר תאמר מי יתן ערב. ובערב תאמר מי יתן בוקר. ומי הוא אשר יתן דין וחשבון על הימים המטורפים הללו, בכבישים ברחובות ובסימטאות, במזללות למיניהם אוכלים וטורפים ללא הבחנה בין שחור ללבן ובין תכל'ת לכרת'י. ידידי, בימים אלה חסר במשקל הזכויות תורה תורה ותורה, ובקושי אנחנו מתקיימים, ובנס העולם עומד, על תינוקות של בית רבן, וגם הם בעוונותינו נספים ונופלים חללים לכפר על עם ישראל.

בשעה קשה זו אשא אני העני תפילה ליושב מרום בדמע ובבכיה, אנא אב רחמן חוסה נא על שארית עמך ישראל והצילם מכל רע, מדבר וממגיפה ומחולאים רעים. הצילנו והצל את התינוקות שלך ממיתות משונות, מתאונות ומחבלות, ומשמועות רעות, הבט נא ברחמיך הרבים על שארית הצאן, גער במשחית לבל יבא אל בתי ישראל להזיק, צווה למלאכיך הקדושים לשמור את כל אחד מישראל מעון ומחטא, מתאונות ומאסונות, כי בניך הם, בני בחוניך, זרע אברהם אהוביך, בני יצחק עקדיך, ובני יעקב תמימך, ובזכותם תחיש לגאלינו בקרוב אמן.
שאלה - 229210
שבוע טוב ומבורך, לפי בקשת הציבור הקדוש אנחנו מביאים להלן את הקינות שנהגו בירושלים ובצפת לאומרם בימי בין המצרים בחצות היום מהשעה 12.45 והלאה.
תשובה
לידיעת הציבור, אין לומר תיקון חצות ולא קינות, ביום השישי, בכ"ט בתמוז, וא' באב.


תודה על העזרה והאיכפתיות של כבודו.

הגאון המקובל רבנו חיים הכהן מארם צובה ז״ל כתב אותה. ונהגו לאמרה בחצות היום בימים אלה.

קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע בִּילָלָה. קוֹל נְהִי מִצִּיּוֹן הַמְהֻלָּלָה:
קול ברמה:
חִשַּׁבְתִּי יָמִים הָיִיתִי גְבֶרֶת. בְּיַד יְהוָה עֲטֶרֶת תִּפְאֶרֶת. וְעַתָּה אֲנִי שְׁחַרְחרֶת. טָבַעְתִּי בַבּוֹר בִּיוֵן מְצוּלָה:
קול:
יְחִידָה רַעְיָה אֲזַי הָיִיתִי. וּכְבוֹד עֶלְיוֹן אֲנִי נִקְרֵאתִי. וְעַתָּה לְתַחְתִּיּוֹת יָרַדְתִּי. וְדוֹדִי וְרֵעִי לָרוּם עָלָה:
קול:
יַחַד יוֹדְעַי בְּתוּלוֹתַי וְרַעְיוֹתַי. בְּכוּ עִמִּי כִּי רַבּוֹת אַנְחוֹתַי. אֵין נוֹטֶה עוֹד אָהֳלִי וּמֵקִים יְרִיעוֹתַי. כִּי דוֹדִי מֶנִּי נָסַע וְנִגְלָה:
קול:
מִמָּרוֹם הֻשְׁלַכְתִּי בְּרב מְגִנָּה. שָׁלַח אֵשׁ בְּעַצְמוֹתַי וַיִּרְדֶּנָּה. וְיָצָאתִי בַגּוֹלָה בָּדָד כְּאַלְמָנָה. הָגְלָה יְהוּדָה הָגְלַת שְׁלוֹמִים כֻּלָּהּ:
קול:
הָיִיתִי כְכַלָּה בְּתוֹךְ אַפִּרְיוֹן. וַעֲנַן יוֹמָם עַל מְכוֹן הַר צִיּוֹן. הֻשְׁלַכְתִּי לַחוּץ כְּעָנִי וְאֶבְיוֹן. בְּגָדַי לָקַח צָר וַאֲנִי אֻמְלָלָה:
קול:
כּהֲנַי וּזְקֵנַי טָבְחוּ אוֹיְבַי. מַחֲזִיקִים בִּבְרִיתִי זֶרַע אוֹהֲבַי. בָּנַי הַיְקָרִים וּבַחוּרַי. הָלְכוּ בַשֶּׁבִי וְעוֹלָלַי בַּגּוֹלָה:
קול:
הֵן כָּל אֵלֶּה אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי. אִמָּלְאָה הָחֳרָבָה וְאֶל עַמִּים אָרִים ראשִׁי. וְאוֹיְבִי אָמַר לֹא תִקְרְאִי עוֹד אִישִׁי. כִּי נָפַלְתִּי לִפְנֵי בְנֵי עַוְלָה:
קול:
נָא אָב הָרַחֲמָן תָּשׁוּב לְצִיּוֹן. עַיִן בְּעַיִן נִרְאֶה בְּבִנְיַן אַפִּרְיוֹן. וְהַבַּיִת הַזֶּה יִהְיֶה עֶלְיוֹן. וְאָז גְּאוּלִים יִפְצְחוּ צָהֳלָה:
וְהַבַּיִת הַזֶּה יִהְיֶה עֶלְיוֹן. וְאָז גְּאוּלִים יִפְצְחוּ צָהֳלָה:על היכלי חיברו רבי יהודה עבאש ז"ל.

עַל הֵיכָלִי אֶבְכֶּה יוֹמָם וָלַיְלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
בְּכִי נַפְשִׁי עַל חָרְבַּן פַּעֲמַיִם
אֶרֶץ צְבִי צְבִי יְרוּשָׁלַיִם
וְעַל עַמָּהּ אֲשֶׁר הָלַךְ בַּגּוֹלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
בֵּית תִּפְאַרְתִּי שָׂם אוֹיֵב לְשַׁמָּה
הוֹשִׁיבַנִי בִּידֵי נְבָיוֹת וְשַׁמָּה
עַל זֹאת אֶבְכֶּה תָמִיד בְּקוֹל יְלָלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
סִפְדִי תוֹרָה כִּי חֻלְּלָה תִפְאַרְתֵּךְ
נָפַל נִזְרֵךְ מִיּוֹם שֶׁחָרַב בֵּיתֵךְ
וּשְׂאִי קִינָה עַל אֲהֳלִיבָה וְאָהֳלָה
וּלְתִפְאֶרֶת צִיּוֹן עִיר הַהֻלָּלָה
חִזְקוּ עַמִּי מַהֵר אֶבְנֶה דְבִירְכֶם
נָקָם אֶלְבַּשׁ וְאָשִׁיב אֶת שְׁבוּתְכֶם
תּוֹךְ הֵיכָלִי אֶשְׁכּוֹן כְּבַתְּחִלָּה
כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תּוֹרָה וּתְהִלָּה
שאלה - 228330
לכבוד הרב אנו שמחים לבשר על החזרת שיווק ישיר בני ציון שחיטה בהשגחת מורנו הגאון רבי בן ציון מוצפי לפעילות אשר תשווק את מוצרי הבשר והעופות לבית הלקוח ניתן לפנות בטלפון 0522156691
תשובה
חזקו ואמצו, מומלץ בכל פה,
שאלה - 227655
למו"ר שליט"א
בשבח והודיה לבורא יתברך יצא לאור אחרי כ"כ הרבה שנים של ציפיה סידור לשבת קודש של כבוד מו"ר שליט"א
אזור אשדוד
אושר 0533156996
אור 0503636716

תשובה
ישר כח לכם, ישר כח לכל העובדים והעורכים המסורים, תודה מיוחדת להאי גברא רבה וירירא, פה מפיק מרגליות, דורש כתרי אותיות, בנם של קדושים, אראלים ותרשישים, מגזע ישישים, נכדו של מרן פאר הדור והדרו, נודע בשערים שמו, הגאון הגדול, סבא דמשפטים, ארי במסתרים, חבר בית הדין בירושלים רבתי אשר מצודתו פרוסה בכל רחבי הארץ, מרביץ תורה לעדרים, המאיר לארץ ולדרים, חתני ידידי כמוהרר"ר עובדיה יוסף טולדאנו שליט"א יחשל"א, הוא וצוות י"ב הרבנים הגדולים על עמלם יומם ולילה ולילה כיום יאיר כחשיכה כאורה.

על פעלם הרב בכל הספרים שיצאו לאור בסייעתא דשמיא, ובעזרתם המסורה, ובפרט בסידור זה והשקיעו בו עמל רב ויזע יקרב, בכל אות ואות, בהלכות, במנהגים, בדברי הקבלה, דבר דבור על אופניו, דור דור ומנהגיו, באהבה ובחיבה, במסירות עילאית, ואין זה מובן מאליו.
ישלם השם יתברך פעלם, וימצאו שכר טוב מהשמיים בפעלם, ויזכו לרוות רוב נחת מבניהם ומבנותיהם, ויגדלו מעלה מעלה, בתורה וביראה, בבריאות, בנחת ובשלווה עם כל הנלווים אליהם אמן.
כה דברי הצב"י בן ציון מוצפי ס"ט.
שאלה - 227500
לכבוד הרב,רשמתי את בני לת"ת לאחרונה לא שקטה בכלל.חושבת לשנות לדתי ממלכתי.דואגת לעתידו מכל המובנים הבעל לא קשוב אליי כלל ואפילו חסום אליי לא מנסה להבין מה בליבי למי לפנות
תשובה
אני מתפלא עלייך אשה חכמה ונבונה, תצביעי לי על אדם אחד שלומד תורה ורעב ללחם? כל גדולי ישראל השם ישמרהם החיים בדורינו ומגינים עלינו בתורתם הקדושה, האם למדו בממלכתי? רק היום מורה שם כתבה כאן באתר על התנהגות שלילית של התלמידים והתלמידות, הרי אנחנו חיים בדור הרוס ופרוץ, ומי שאינו עוסק בתורה חייו אינם חיים.
ראי והביטי כמה מאושרות הנשים שילדיהם לומדים תורה, כמה עונג ושמחה יש להם, וכל הצדיקים בגן עדן מברכים אותם יומם ולילה, אשרי מי שעמלו בתורה ועושה נחת רוח ליוצרו.
בבקשה עוד כמה משפטים אדבר מלב אל לב, הגידי נא לי, איזה אושר יש לאמהות שבגן עדן, שבניהם נעשו גדולים בתורה?
מי יכול לתאר את הגן עדן שיש לאמו של הרב בן איש חי זיע"א, באיזה היכלות מפוארות יושבת, ובכל לילה בחצות רואה את בנה ופניו מאירים ומזהירים, ומשתעשעת בו.
מי יודע באיזה היכלות שוכנת אמו של מרך הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, כמה תורה ריבץ, כמה תלמידים גידל, כמה חכמים הסמיך, כמה חיבורים כתב, ובכל יום לומדים בספריו הקדושים ושפתותיו דובבות בקבר. מי יכול לתאר לנו כמה כתרים, עטרות, ומלבושים יקרים מלבישים עתה והרגע את נשמת אמו הרבנית גורג'ייה ז"ל, כל הנשים שם מקנאות בה.
מי יכול לתאר את הגן עדן של אמו של מורנו הגאון רבי יהודה צדקה זצ"ל, כמה תלמידים לאלפים העמיד, כמה אנשים ונשים השיב בתשובה במתק שפתיו ובעוז רוחו, דברים חוצבי להבות אש?
מי הסופר שיבוא ויתאר את הגן עדן של אמו של רבנו בן ציון אבא שאול זיע"א, התלמידים שהעמיד, החכמה שהביע, היראת שמים שהשפיע, איזה גן עדן מפואר לה, איזה אושר נפל בחלקה.
ומי האיש אשר ירדה נשמתו ממעל לתאר לנו את האושר והעונג שיש עתה לאימותינו הטהורות והקדושות, לסבתי אם אבי ולסבתי אם אמי בשמיים, שאחיות היו, וגידלו את אדוני מור אבי זיע״א, החסיד והצדיק, שהיה גאון בתורה, הרביץ תורה, כל ימיו התפלל בעד עם ישראל, התענה והסתגף לרוב, והכל בסתר עליון, כמה חידושים כתב, כמה ספרים חיבר, כמה צדקות עשה. מימיו לא נהנה בפרוטה מזולתו, לא מתנות, לא הלוואות, לא מילגות, וגם לא כספי ביטוח לאומי. אשריהם ואשרי חלקם.

לעומתם מסכנות האמהות שלא הניחו בנים העוסקים בתורה, מי יודע היכן הן? מי ינוד להן וינחמם. לכן עתה הזמן, היום ההזדמנות לחזק את הילדים שלנו כאן בעולם הזה שיעסקו בתורה, שיתפללו, שישאפו להיות גדולים בתורה וביראה לטוב לנו לכל הדורות.
מתפלל שהדברים ייכנסו ללבך, ותחזיקי את הבנים בלימוד התורה.
שאלה - 231832
לכבוד מרן הרב מוצפי!
בהמשך לתשובה של הרב על התיקון נפטרים!
הרב כתב לי לעיין בתשובה במחילה הרב יש טעות במספר כי אין תשובה כזאת המערכת תוכל בבקשה לבדוק מה המספר?

תשובה
התשובה הועתקה לך כמחווה של רצון טוב.
שאלה - 231831
שלום לכבוד הרב . ראש השנה יום הדין , אך רואים שצדיקים גמורים נפרדים מאיתנו במהלך השנה , ואילו להבדיל רשעים גמורים , ממשיכים לחיות , האם הרב יכול להסביר לנו. קשה לי הדבר
תשובה
הצדיקים מכפרים בעדינו. עיין בשופר בציון.
שאלה - 231830
לכבוד הרב מוצפי שליט"א!
אבי אתאלמן מאמי לפני חצי שנה הוא לא אדם דתי והוא שבור מאוד לא מוכן להתחזק או לשמוע שיעורי תורה ורוצה אם כבר להינשא שוב רק לחילונית מה אפשר לעשות איתו?

תשובה
תניחו לו בשלו.
שאלה - 231829
שלום לכבוד הרב
גבאי בשכונה חילונית
מעוניין לפתוח תהילים לילדים. האם מותר למשכם ע"י קיום הצגה המבוססת על סיפורי צדיקים בבית הכנסת תוך שמירה על הפרדה? שואל מתוך חוסר אונים

תשובה
כן בהחלט.
שאלה - 231828
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אני כבר שבועיים מרגיש לא טוב חולשה נוראית ומאתמול דפיקות לב חזקות!
אני מפחד מה הרב מציע לי לעשות?
האם זה לחץ נפשי וסטרס! או חלילה לב או קורונה?

תשובה
קח לך כדור הרגעה.
שאלה - 231827
לכבוד הרב שלום,בחור25 מאמריקה שחזור בתשובה מגיע לארץ ללמוד בישיבה ,אזה ספר הרב ממליץ שאוכל לקנות לו במתנה?
תשובה
יסוד ציון.
שאלה - 231826
רב תלמיד חכם אמר במהלך שיעור שהוא בדק ולא ניתן לסמוך על בשר של…
עד עכשיו אכלתי מהכשרות בהבנה שגדולים וטובים אוכלים ואין רעותה מה עושים אין לזה סוף?

תשובה
הוא אינו יודע כמה הוא טועה בדקתי אישית עם המגיחים והמפקחים בשניהם המצב בשפל המדריגה. יש מסעדה מפורסמת שרבים מבני הישיבות הולכים שם לזלול ומכניסים שם כל מיני בשרים אשר מקורם בלתי נודע, המפקח מגיע בצהריים זולל וסובא בחינם ומיד נעלם ונמוג.
מסקנה אין לאכול בחוץ.
שאלה - 231825
לרב שליט"א הבנתי מחברות בעבודה שמקפידות בעיקר על בדיקות ראשון ושביעי שהם חובה, לצערי גרם לי לזלזל גם, אשמח לחיזוק מהרב, על חשיבות הבדיקות פעמים ביום כל הימים
אם יוכל הרב

תשובה
טעות חמורה בידם וגורמות לילדים מקולקלים, ואחר כך צועקים ואינם נענים.
שאלה - 231824
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
השנה יחול יום הפטירה של מורנו הרב יוסף חיים זצ״ל בשבת קודש , רוצים לעשות שיעור לזכות הצדיק אפשר להקדים ליום חמישי לאחר ערבית ?

תשובה
תעשו ביום השבת כי הוא זמנו.
שאלה - 231823
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שמעתי פעם שיש בחינה כזאת לרשעים שהארץ מקיאה אותם!
"בבחינת הארץ תקיא אותם" האם זה נכון?
אותם רשעים ושונאי דת שנוסעים הרבה לחו"ל או גרים שם זה הבחינה?

תשובה
בימים אלה זה הזמן שנעשה עם עצמינו חשבון נפש ולא עם אחרים.
שאלה - 231822
לכבוד הרב שלום רב
אני עובדת נקיון בית כבר 17 שנה בלי ביטוח אפשר אני לקבל פיצויים אני עזבה בגלל אני חולה

תשובה
תבררי בביטוח לאומי.
שאלה - 231821
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
לפעמים אני מתפלל תפילת מנחה ומיד אחריה בדרכי לבית יש מניין ערבית עושים בבין השמשות כשאני עובר והם אומרים קדיש ועלינו לשבח אני חייב לומר?

תשובה
בהחלט לא.
שאלה - 231820
לכבוד הרב מוצפי שליט"א'בית כנסת (בעבודה) שאינו "מחמיר" חזן עם חולצה קצרה במידה וקורה אני יוצא ומתפלל במניין שמקפיד על זאת. האם נכון? או שישנו איסור?
תשובה
נכון מאוד.
שאלה - 231819
לכבוד הרב
האם מותר להאריך מזגן בשבת?

תשובה
לא כדאי להתעסק בזה, כי השבת מישהו הסתבך בחילול שבת בגלל זה.
שאלה - 231818
לכבוד הרב שלום רב
מנסים להיכנס להריון שנה וחצי, רוצה להתחיל טיפולים אך בעלי לא מתלהב מהנושא..
האם להתחיל בתהליך?

תשובה
תתייעצו עם אירגון בוני עולם.
שאלה - 231817
לכבוד הרב אני בן 30 ועוד לא מצאתי את הזיווג שלי
תשובה
אינך רוצה למצוא בת זוג.
שאלה - 231816
שלום לכבוד הרב
אבי מעל גיל 60 וקיבל הודעה לעשות חיסון 3 אני קצת חושש משיעשה כי לא קיבל אישורים בעולם, לא ראיתי את דעת הרב על החיסון ה3 מה כבוד הרב אומר?

תשובה
אבשר אותך שהיום בשעה טובה התחסנתי, ואחרי כן זכיתי לתת שיעור בענין תשובה מאהבה מבחינת ההלכה, חובה על כולם להתחסן וכתבתי זאת כמה פעמים. וממשלת האנדרוגינוס הזאת לא הכינה מנות חיסון מספיקות.
שאלה - 231815
לכבוד הרב שלום רב האם החצי קדיש לאחר קריאת התורה שייך דווקא לאבל?ומה קורה אם העולה אינו יודע או חושש לומר קדיש?
תשובה
מעיקר ההלכה זה שייך לקורא בתורה גם אם הוריו בחיים.
שאלה - 231814
כבוד הרב
כאשר אני שובת עם (מו"ר) אבי בשבת קודש. התפילה בבית הכנסת שלן שחלילה אנשים מדברים בתפילה. חזרת הש"ץ וקדיש. מה עליי ךעשות כדי לשמור על מצוות כיבוד אב?

תשובה
אין בידי עיצה אלא אם תאמר לו שבימים הנוראים אינך מוותר. לפחות זה.
שאלה - 231813
לכבוד הרב שליט"א
אנחנו זוג צעיר. ובבעלותינו דירה בעפולה ובאה לידנו הזדמנות לרכוש דירת קרקע באזור נוח בסמוך להורים בסכום כפול מהדירה שברשותנו כיום
האם הרב ממליץ על הצעד?

תשובה
לא מכיר את מצבכם הכלכלי.
שאלה - 231812
בת 55 וזכינו לבן 4 מעוכב התפתחותית לאחר 20 מתרומת ביצית של יהודיה פנויה. נשאר עובר נוסף. האם חובה עלינו לנסות ועשות מאמץ לקיים את המצווה בהתחשב בגילי ובזה
תשובה
תתייעצו עם אירגון בוני עולם. מהבחינות ההלכתית והמקצועית.
שאלה - 231811
לרב היקר, אלמנה שבעלה נפטר לפני חודש שואלת האם היא צריכה ללכת לבית העלמין כל ראש חודש?
וכל כמה זמן ומתי היא צריכה ללכת אליו?

תשובה
היא יכולה שלא ללכת בכלל.
שאלה - 231810
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
נשארוי לי בקבוקי של שמנים אגוזים ודקלים שהביאו לי. ואנחנו לא משתמשים
מהכדאי לעשות .
כמו כן נשארו ליבקבוקי שמן סויה משנים קודמות
מהעלי לעשות.

תשובה
תשמור להדלקה לל״ג לעומר.
שאלה - 231809
שלום לכבוד הרברציתי לדעת אם הפרדתי בין שתי אנשים שהתקוטטו אני מקבל על זה שכר? והאם זה נקרא שלום בן אדם לחבירו?
תשובה
זה הצלת חיי אדם.
שאלה - 231808
לכבוד הרב שלום רב
רציתי לשאול את כבוד הרב מה זה סעודת רשות שאסור לקיים? האם הכוונה לסעודות מרעים? עם פת?

תשובה
כל מסיבה עם מזון היא אסורה.
שאלה - 231807
לכבוד הרב שלום רב באיזה מקום כדאי להתפלל להצלחה בזמן אלול הקרוב בלימוד, ביר"ש ?
תשובה
הכותל המערבי.
שאלה - 231806
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מדוע יש כאלו שמדליקים 7 נרות שבת וכאלה 9 נרות ?

תשובה
אין מקור להדלקת 9 נרות, המקובלים מדליקים 7.
שאלה - 231805
כבוד הרב היקר
האם כשבעל או אשה שותקים ומוותרים על משהו שיכולים לעשות ממנו רעש יש להם שכר?
והאם בכל מצב עדיף לשתוק ולוותר או שיש דברים שלא ?
תודה רבה

תשובה
בכל ענין לגופו.
שאלה - 231804
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני קורא באתר שהרב נגד גרושין.
השאלה מתי כן נאמר לתת גט? האם יש מצווה לסבול? אדם הסובל או חיי ללא שותף/ה אמת וכו? לא עדיף גט?

תשובה
כל מקרה לגופו, ואגב, אל תחשוב שזה פתרון.
שאלה - 231803
לכבוד הרב שלום רב
כשאין מניין בשחרית ואנשים מגיעים טיפין טיפין עד מתי אפשר לומר את הקדיש שאומרים לפני הודו?

תשובה
עד סיום ההללויות.
שאלה - 231802
הרפורמים רק שמעו שאני פרשתי מדרכם ודאגו להפיץ בקרב משפחתי והסביבה שאני לומד בה שצריך להשגיח עליי ולעקוב ושאני הולך בדרך לא נכונה וגורמים לסיכסוכים וגורמים לי להיות לבד.
תשובה
טוב להיות לבד בעולמינו מאשר להיות עם רשעים בגהינם. אלה המרגנים הופעות מעורבות.
שאלה - 231801
לכבוד מרן עט"ר נר"ו
נשאלתי לגבי ילד בן 5 אסמתי שצריך טיפול שיניים בכל חלקי הפה בהרדמה מלאה בעצת הרופאים בגלל ריבוי הטיפולים הנדרשים
מה דעת כמו"ר ?

תשובה
זו הדרך היחידה בשבילו ולטובתו.
שאלה - 231800
הרב היקר,
הנכד דתי הכיר בצבא חיילת חילונית ומאז פורק עול . היא אנטי וטוענת תמיד על הדתה . ולא מוכנים להפרד . מה עושים?

תשובה
סליחה, כששולחים לצבא יש להתכונן לכל מיני התרחשויות.
שאלה - 231799
לכבוד הרב שלום רב
ישנה חלקת אדמה משותפת, אך אין עם מי לדבר לגבי השקייה בשמיטה.
האם מועיל להפקיר את חלקי היחסי בגינה לפני השמיטה?

תשובה
אתה מפקיר בפני שלשה נאמנים את חלקך.
שאלה - 231798
לכבוד הרב שלום רב
אימי נפטרה לפני חודשיים, נאמר לי שמותר לעלות לקבר רק בערב ראש שנה ובאזכרה בטענה שזה מזיק לנפטרת. האם אסור לעלות בשאר הימים כמובן לא אעשה משהו שיפגע באמא.

תשובה
אפשר לעלות בכל חודש ביום כ"ט בו או יום קודם לכן, לדוגמא השבוע יחול ערב ראש חודש יחול בשבת קודש, עולים בחמישי.
שאלה - 231797
שלום לכבוד הרב, מה ההבדל בין ברכת גואלנו, תקע בשופר גדול, השיבה שופטינו, תשכון, את צמח, הלא כולם אותו עניין ממש - בקשת הגאולה.
תשובה
בבקשה תלמד את ביאורי התפילה. המערכת, הרב אינו המורה הפרטי שלך.
שאלה - 231796
שלום לכבוד הרב
האם יש חובה שאבי הבן והרך הנולד יהיו נוכחים בברית יצחק, כגון שברית יצחק נעשה ע"י הסבא בעיר אחרת ?
ההורים לא ממש בעניין.
תודה כבוד הרב.

תשובה
בעיר אחרת אין חובה.
שאלה - 231795
שלום לכבוד הרב
אני ואשתי מודים לרב שליט"א על שהגיע להיות סנדק אצל בננו יצחק הי"ו, שמחנו מאוד, תודה רבה מכל הלב, תזכה לשנים רבות נעימות וטובות ולקבל פני משיח בקרוב

תשובה
תגדלוהו לתורה לחופה למצוות ולמעשים טובים.
שאלה - 231794
שלום כבוד הרב
אנו זקוקים ליעוץ זוגי, אני מחפשת שהיועץ יהיה ברמה רוחנית גבוהה ,האם הרב מכיר יועץ שמקפיד שלא לשבת מול האישה? למשל שהאישה יושבת מאחורי וילון.
תודה רבה

תשובה
אינני מכיר.
שאלה - 231793
שלום כבוד הרב
אני בחורה מצטיינת אוהבת ללמוד
איני רוצה לעסוק במקצועות שיש בלימודי ערב בסמינר.
ודווקא במה שאני אוהבת יש תואר.
לא רוצה להרגיש מבוזבזת בחיים ורוצה בית של תורה

תשובה
אנחנו מכניעים עצמינו לציווי התורה.
שאלה - 231792
שלום לכבוד הרב
שלום כבוד הרב
האם הרב ממליץ לעשות את החיסון השלישי למבוגרים
בברכת בריאות איתנה ואורך שנים טובות

תשובה
כתבתי לכם. עיין באתר.
שאלה - 231791
החלטנו לא לאפשר יותר חלוקת עלונים בכניסה לבית הכנסת בשבת אבל מביאים בכל זאת. האם מותר בערב שבת לפני שכולם באים לזרוק הכל לפח או למחזור ניר? הגניזה עולה כסף
תשובה
כך נכון לעשות.
שאלה - 231790
לכבוד הרב שלום רב
בעלי הולך בלי נדר לשיעור שבועי ביום שני. יש פעילות רק לבנים בבריכת שחייה האם אפשר שילך לשיעור אחר ביום שלישי ואז ילך עם הבנים לבריכה. כמובן מה שהרב יגיד

תשובה
היכן שלומדים הלכה ילך.
שאלה - 231789
שלום לכבוד הרב.חטא האדם הראשון גרם
תשובה
תפסיק להתעסק בנסתרות. תעסוק בשלחן ערוך.
שאלה - 231788
לכבוד הרב שלום רב
לגבי הכשרת כבד לפי ספרדים, האם מותר לשטוף במים ולשפשף את הכבד אחרי שעושים חתכים שתי וערב בכבד ולפני ששמים על האש? תודה.

תשובה
אפשר וטעון מעט מלח אחרי השטיפה.
שאלה - 231787
לרב
רוצה לשאול ואשמח אם תענה לי בהרחבה על הנושא
מזמור קיטאניניודע שישנה סגולה לקרוא את אותיות שמו ושם אמו
האם גם ניתן להוסיף אותיות של בקשה ספציפית כגון "גמילה מעישון"

תשובה
המצאה לא מוצלחת.
שאלה - 231786
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה עדיף נסיעה לקברות צדיקים בירושלים לנשים או ללכת לכותל לקרוא את כל ספר התהילים בלי נדר כמובן לאשה
תודה רבה תבורך בכל הברכות הכתובות בתורה הקדושה

תשובה
נשים לא יוצאין למקומות פומביים, בפרט לא בקבוצה.
שאלה - 231785
לכבוד הרב שלום רב
הרב ענה באתר לאדם שלא לקנות תפילין חרוצות בלב שלם. רציתי לשאול מדוע.. הרושם המתקבל זה שזו חומרא עם בסיס ומקור. לא? אז לא כדאי להחמיר מי שיכול?
תודה רבה

תשובה
תמשיך להתווכח כשאינך בקי בפרטים.
שאלה - 231784
כבוד הרב בלי נדר קיבלתי על עצמי לנסות ולדון כל אדם לכף זכות גם את הרחוקים והמכעיסים ביותר, האם גם אדם שמכנה את עצמו רב רפורמי יש לי חובה לדון לכף זכות? אני בוער כשאני רואה אותו
תשובה
כל מחטיאיח הרבים הרפורמים וה"רפורמים". הוציאו עצמם מכלל ישראל. כי הם מחטיאי הרבים.
שאלה - 231783
שלום לכבוד הרב. בעלי הי"ו נוחר חזק מאוד. התינוק נמצא איתנו בחדר וזה מפריע מאוד לשנינו. בשגרה, נוגעת בכתפו ומפסיק. כיצד אוכל לפעול במצב של נידה? האם נגיעה במקל ניתן? תודה
תשובה
בהחלט לא. תקישי על המיטה.
שאלה - 231782
שלום לרב הי"ו
אני יכול להפיץ בבית הכסת לציבור המתפללים מהספר "אורח צדיקים" על ימים קדושים
ומיוחדים בשנה ?ב"ה התאריך הקרוב זה בחודש אלול הבא עלנו לטובה כדי לחזק
יישר כוח

תשובה
אפשר.
שאלה - 231781
לכת"ר מו"ר, בהבדלה נהוג אצלנו לומר "הצלח את היהודים בכל מקום שהם בעולם" פתאום חששתי אם זה בסדר, כיוון שיש יהודים רבים בארץ ובחו"ל שעושים נגד היהדות והתורה. מה נכון לומר?
תשובה
תאמר את כל עובדי השם יתברך.
שאלה - 231780
שבוע 41+2. משקל 3.944 ק״ג. שאלתי את הרב לגבי זירוז והרב ענה לחכות עד אחרי ש״ק. הבדיקות יצאו תקינות וזה רק בגלל המשקל. אני ממש חוששת ולא רוצה לעשות זירוז. האם אפשר לחכות עוד ?
תשובה
אין שאת מרגישה. בהצלחה.
שאלה - 231779
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אימי נפטרה בט'תשרי השנה ונקברה בי"א תשרי ואנו עולים לקבר בערב יו"כ כמו בכל שנה האם יש ענין לעלות השנה גם בי"א?

תשובה
אין בכך צורך.
שאלה - 231778
לכבוד מרן נ"י
מדוע לפני לימוד תורה צריך להתנות " בלי נדר " ,הרי אדם מחויב לעסוק בתורה ימים ולילות וזהו חוקו ,כמו שלא שייך להתנות על תפילין או לולב בלי נדר ?
אוהבים את הרב ! תודה

תשובה
כי אם לא ילמד או יפסיק בדברים בטלים, עבר שתי עבירות. גם ביטל תורה וגם עבר על נדר.
שאלה - 231777
ברשות מו"ר בברכת רפואה וחיים.
קיים שיעור של מו"ר בשם "קול זעקה על הצניעות" דברים משברים את הלבבות
פרסמתי לקרובים אליי והדברים עשו פירות
הנני מוכן לתרום ב"ל להפצת השיעור

תשובה
עשה והצלח.
שאלה - 231776
שלום כבוד הרב
אם יש לי בעיות רפואיות שבגללם המליצו לי לאכול כמה חודשים רק פירות וירקות כולל בשבתות וחגים. ולא לאכול בשבתות וחגים לחם בשר עוף ודגים. האם מותר לי לפי הלכה ?

תשובה
אסור לשמוע בקולם, איך יבא אדם מהשוק ויעקור דבר מהתורה???
שאלה - 231775
לכבוד הרב ברשות׳ 2 שאלות
האם בפרשת עקב היו פסוק׳ שמורידים הקול ? כמו ״אם שכוח תשכח״ או וחרה אף״
לפי מה שכ׳ בשיבת ציון ב פ׳ ב אות כו הקורא עונה אמן אחרי שהציבור ענה, האם נכון ?

תשובה
בהחלט כן, עונה אמן בקול רם שהציבור יידע להקשיב לקריאה.
שאלה - 231774
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום רב
אני גורבת גרביים בעובי 70 דנייר. וכעת רוצה לרכוש נוספים האם 60 דנייר זה אותו הדבר או רק 70?
תודה לרב ומחילה על הטרחה

תשובה
הרבנים פסקו 70.
שאלה - 231773
שלום לכבוד הרב יש אחינית של... שהיא שומרת מצוות לוקחת 500 שקל ואומרת לאדם מה הבעיות שלו היא מדליקה נר לצדיק וברוב המקרים... , מעניין מה דעת הרב
תשובה
רק טפשים וכסילים הולכים אצלה.
שאלה - 231772
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה דינו של מי שמתרים כסף להדרדרות ?

תשובה
קבצן שמתרים עבור עשירים.
שאלה - 231771
לכבוד הרב שלום רב
האם יש כיון שאסור לשים מיטה כמו לכיון פתח הדלת של החדר או שזה אמונות תפלות?האם יש כיוונים שצריך לשים את המיטה של הילדים או ההורים או שאין בזה כלום

תשובה
דברים בטלים.
שאלה - 231770
לכבוד אם עכשיו במוצש אין לי תיאבון לאכול לחם, יש לי שכר אם אני אוכל?
תשובה
הרי אמרו חז"ל כי סעודה זו מצילה מחיבוט הקבר, והוא בא על שנהנה מהנאות העולם הזה. ואין לך סעודה שאדם אינו נהנה ממנה כסעודה רביעית, כי אינו בעל תיאבון, והאכילה נטו לשם מצוה ולכן היא מכפרת.
שאלה - 231769
למור היקר
מחר בעזרת השם יש לי ריאיון עבודה מה ניתן לעשות ע"מ שאצליח בעזרת השם?

תשובה
תקבל עליך לקבוע עתים לתורה בכל יום.
שאלה - 231768
שלום הרב אני רוצה לעשות מסיבת הפתעה לחבר, האם מותר לשקר ולומר לו שיבוא לבית שלי למשהו אחר (כן ראיתי שהתיר בעל משנה הלכות) או שאסור לשקר (ראיתי שאסר הרב ישראל יעקב פישר) תודה
תשובה
האם בכלל מותר לעשות מסיבות? הרי זה סעודת הרשות ואינה של מצווה. וידוע בהלכה מה ההגדרה והחטא של סעודות הרשות. השם ישמור.
שאלה - 231767
למערכת, עד מתי לעדה הרעה הזאת נמאס מכפויי הטובה, מיני טפשים ועמי ארצות החושבים שיש לאל ידם לומר דברי סתירה או חלוק על דברי רבינו הקדוש המוסר נפשו עלינו ואלו מכלים לריק זמנו
תשובה
משתדלים לא לפרסם דברי שטות.
שאלה - 231766
שבוע טוב.
ישנו יועץ נישואים אחד בעלון ת,,,, שכותב שבנים לגרושים רוב הסיכוים שיתגרשו ומביא לכך סיפורים והוכחות. עד מתי ימשיכו להכפיש את הבנים של הגרושים?

תשובה
לא יועץ ולא בטיח, שוטה שלא צריך לפרסם דבריו. ואין להסתכל בעלונים, והם ביטול תורה.
שאלה - 231765
לכבוד הרב הצעתי לחבר שיש לו בת, בן של חבר. שניהם אברכים, בת סמינר-בחור ישיבה, הבחור חולה מילדותו בסכרת נעורים, מתי צריך לספר זאת לאבי הבת, קודם הכל או אחרי כמה פגישות?
תשובה
זו בהחלט בעיה. וצריך הרבה שיקול דעת בזה.
שאלה - 231764
לכבוד הרב,
לפני כ5 חודשים ראיתי דירה למכירה דרך תיווך,בגלל מחיר לא סגרתי.המודעה ירדה לפני שבוע ויצרתי קשר ישירות עם בעל הדירה.הדירה ללא תיווך. האם אני פטור מתשלום תיוך?

תשובה
יצרת קשר כתוצאה מהפירסום וזה מצריך פיצוי.
שאלה - 231763
לכבוד הרב, ביהי רצון שבסוף "מנוחת הנפש" הנוסח הוא ברבים: תגדיל חסדך עליהם, תמתיק גבורתך עליהם... האם כשלומדים לע"נ אישה צריך לשנות ל"עליה" או תמיד אומרים ברבים? ולמה?
תשובה
מה שכתוב בלשון רבים, כוונתו על הנפש הרוח והנשמה. וגם לאשה נכון לומר כן.
שאלה - 231762
שלום לכבוד הרב
רצינו לדעת בבקשה מה דעת הרב לגבי "תפילין חרוצות?"אני עומד לרכוש תפילין חדשות ואני רוצה להדר. תודה רבה.

תשובה
שאלה - 231577
לכבוד הרב שלום רב
התפילין ש"ר נסדקו בין הבתים ואי אפשר לתקנן (שאלתי כמה סופרים) השאלה היא יש תפילין חרוצות שעולות 1500 רק בית בלבד ויש תפילין לא חרוצות בפחות. האם להחמיר?
תשובה
תיקח לא חרוצות. בלב שלם.
שאלה - 231761
לכבוד הרב היקר שמי אוריאל חקלאי מהגולן כבוד הרב דיבר בשישי על תוצרת הארץ מחזק את דבריו אני והרבה חקלאים חברים נותנים את כל יכולתנו באמונה ואהבה
תשובה
תבורכו מן השמיים בכפל כפליים, אשריכם, שאתם מגדלים פירות וירקות בארצינו הקדושה.
שאלה - 231760
לכבוד הרב שלום רב
1)האם חייב לאכול לחם ב 4 סעודות שבת ?
2)האם חייב לאכול בשבת בשר, עוף ודגים ?
תודה מראש

תשובה
צריך לאכול לחם. לגבי בשר מי שחולה פטור. אבל בריא צריך לכבד את השבת.
שאלה - 231759
לכה"ר
האם מותר באופן כלשהו (שבנות עד גיל מסוים או באופן כלשהו) יהיו ביחד עם הבנים בזמן שיעור תורה ותהילים לילדים בשבת קודש? (הבנים בערך בגיל 5-14)
כי אין מישהי שתלמד אותן.

תשובה
אסור בהחלט. עוון חמור.
שאלה - 231758
שלום לכבוד הרב
לצערי הגדול לפי כמה רופאים ,סובל מפוסט טראומה , והדבר שעוזר לי זה קנאביס.
ונורא קשה לי כי אני רוצה לעבוד את ה'- מתודעה נקיה .ניסתי להפחית אבל לא מצליח ,כואב. ?

תשובה
תבצע דברי הרופאים.
שאלה - 231757
לכבוד מרן הרב מוצפי!
מארגנים תיקון נפטרים של מניין תלמידי חכמים שביניהם אחי ואולי גם אני אשתתף רוצים 100₪ לכל אברך סה"כ 1000₪ כדאי לעשות?

תשובה
עיין שאלה 420240 ,

מעולם לא שמענו ולא ראינו כל התלמידי חכמים בירושלים ובכל המקומות שמישהו עשה "תיקון נפטרים". וכששאלתי את מורי הגאון רבנו בן ציון אבא שאול ז"ל ואמר לי אין בדורינו מי שיכול לעשות תיקון לנפטרים.
מה שיש לעשות הוא לימוד תורה של הבנים מדי יום, קדיש, צדקה, ומעשים טובים.
שאלה - 231756
לכבוד הרב הנכבד!
מתפלל לפי תפילת ישורון.אוהב דקדוק.ראיתי הוכחה שבברכת אשר יצר אומרים "אי" בחיריק ולא בצירי. דעת הרב לשנות או ללכת לפי מנהגי?

תשובה
ממקום שבאת טעית, אומרים "אי אפשר" בצירי.
שאלה - 231755
לכבוד הרב מוצפי שבוע טוב ומבורך
ברצוני לשאול כשיש לי סיר עם מיים רותחים ואני רוצה לשפוך אותם לכיור
האם עליי לחכות שיתקררו
או שזה בסדר לשפוך כשהם רותחים

תשובה
לא מבין בזה.
שאלה - 231754
לכבוד הרב שלום רב
פעם היתה אלימות, לאחר תלונה במשטרה הוא נרגע. בחצי שנה האחרונה מרים ידיים על הילדים, בועט, לא מפסיק גם אחרי שיחות. לפנות להורים שלו, לרב שלו? לא רוצה שיפגע

תשובה
לדווח לעובדת סוציאלית.
שאלה - 231753
שלום לכבוד הרב
מה לקבל על עצמי או במה להתחזק באלול זה?

תשובה
לקבוע עתים לתורה.
שאלה - 231752
לכבוד הרב
בעלי ישן בלילה בלי חולצה. רק שנינו בבית. ניסיתי להעיר פעם אחת, האם להמשיך לומר או להתעלם? זה בעייתי?
תודה לכבודו.

תשובה
להתעלם מכך.
שאלה - 231751
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אדם שיש לו חובות עשרות אלפי שקלים שלא באשמתו ועיקולים קשים בבנק!
מותר לו להתחתן במצב כזה?
או עליו להיפטר קודם מחובותיו ואז עליו לחפש אשה?

תשובה
התורה מצווה את הגבר לשאת אשה בכל מצב.
שאלה - 231750
לכבוד הרב מוצפי
שמעתי היום מתלמיד חכם בשם הזוהר הקדוש [שקר הדבר] שכתוב שמי שרוב חיו חי חיים חילוניים ללא תורה ומצוות רוב הסיכויים שיפטר ככה מהעולם!
אם כך אז למה להתפלל על חזרה בתשובה?

תשובה
קשקוש מוחלט. זה לא תלמיד חכם כלל. עיין בספר שערי תשובה לרבינו יונה שער א, א
"מן הטובות אשר היטיב השם יתברך עם ברואיו, כי הכין להם הדרך לעלות מתוך פחת מעשיהם ולנוס מפח פשעיהם, לחשוך נפשם מני שחת ולהשיב מעליהם אפו, ולמדם והזהירם לשוב אליו כי יחטאו לו, לרוב טובו וישרו כי הוא ידע יצרם, שנאמר (תהלים כה, ח): "טוב וישר ה' על כן יורה חטאים בדרך", ואם הרבו לפשוע ולמרוד ובגד בוגדים בגדו, לא סגר בעדם דלתי תשובה, שנאמר (ישעיה לא, ו): "שובו לאשר העמיקו סרה". ונאמר (ירמיה ג, כב): "שובו בנים שובבים ארפה משובותיכם". והוזהרנו על התשובה בכמה מקומות בתורה".
שאלה - 231749
שלום לכבוד הרב, אבי שלח יד בנפשו ובתאריך כח באב יום האזכרה, אני ב"ה בתשובה מאז. איזה לימוד להועיל לנשמתו? והאם לצום? יש תיקון שיכול להועיל? איזה ספרים לתרום לעילוי נשמתו
תשובה
כל לימוד תורה שתלמד יועיל לנשמתו. תרכוש ספרי מוסר ותתן בבתי הכנסת. אני הצעיר באלפי ישראל, מציע לך לרכוש הספר יסוד ציון. וכן הספרים לסליחות ולימים נוראים המחזקים את הלבבות.
שאלה - 231748
שלום לכבוד הרב שליט"א
יש לנו חלון בבית שהפקרנו בעבר (כדי לקיים שילוח הקן בראשונה), כעת יונה שוב הטילה בו ביצים האם ניתן לקיים שילוח הקן?

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 231747
לכבוד מו"ר בנש"ק
האם יש בעיה בשנת שמיטה לקנות זר פרחים מחנויות ודוכנים בכביש?
תודה רבה למו"ר עט"ר

תשובה
בוודאי לא, מום איסור נשמר ונעבד בשביעית.
שאלה - 231746
לכבוד הרב שליט"א,
מקווה טהרה (לגברים) שגוי טבל בו, האם מותר לטבול שם?

תשובה
אין בזה שום בעיה.
שאלה - 231745
לכת"ר, תוכנן שבעלי יסיע את אימי לבדיקה בבי"ח ובשעת כעס אמרה משהו כמו "יתהפך העולם לא אסע איתו " וכמובן שהתחרטה.האם זה בסדר שיסיע אותה?חוששים שאם נאמר לה התרה לא תסע איתו
תשובה
זה לא נדר, ויכולה ליסוע אתו.
שאלה - 231744
מורי ורבי שבוע טוב מחילה מתפלל בבית הכנסת יש לו ברית ביום ב אנחנו לא חברים הוא הזמין מבחינה כלכלית קצת בעיה בשבילי זה באולם וגם לא מופרד רק חשש מאליהו הנביא
תשובה
אתה לא הולך נקודה.
שאלה - 231743
לכבוד הרב מוצפי
האם כל מה שמזדמן לנו בחיים זה משמיים לפי התיקון שלנו?
מקום עבודה מסויים,בית כנסת,בית,שכנים,חברים,בגד בחנות אוכל שמושך תעין רכב אשה ילדים ועוד זה תיקון?

תשובה
כל מה שתלוי בבחירתך, או בחוסר זהירותך הוא שלך ובאחריותך. כל מה שמעבר לכך הוא משמיים.
שאלה - 231742
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שבוע טוב ומבורך!
מאז מה שקרה לי השבוע שסיפרתי לרב אני עובר הרבה יסוריים מרגיש לא טוב מריבות עם אנשים לא הולך כלום עצבות יאוש יחס מזלזל מאנשים מה אעשה?

תשובה
אתה בהחלט מגזים, תתחיל לעסוק בתורה בשמחה.
שאלה - 231741
לגאון הרב מוצפי שליט"א
למה ביהדות כל דבר זה 40 יוםמה העניין ב 40 יום תפילה40 יום שמשה רבנו עלה לשמיים,מקווה 40 סאה,40 יום יצירת הוולד,יין יוצא מכלל מגתו המבול 40 יום וכו'

תשובה
היכן מצאת ״כל דבר ביהדות״???והפרטים שכתבת, לכל אחד טעם בפני עצמו.
שאלה - 231740
שלום לכבוד הרב
כאשר חבר מתנהג כמו כפוי טובה ולא מסייע שצריך בדברים קלים שעוד עוזרים לו בדברים משמעותיים .מתי אפשר שלא לעזור לו בחזרה ומתי זה לא תיקום?

תשובה
להתנתק ממנו. כי ההתחברות עמו משפיעה באופן שלילי.
שאלה - 231739
לכבוד הרב
חשך מאור עינינו
נפטר חכם יוסף ועקנין

תשובה
וי לארעא דישראל דאבדה גברא רבה. למד תורה מילדותו, בנם של קדושים,צדיק וחסיד.
שאלה - 231738
לכבוד הרב
סבא שלי נפטר לפני כשבוע ביד באב .
מתי עושים אזכרה של ה30? ומה אני בתור הנכדה יכולה לעשות לעילוי נשמתו? לא שמר לצערי תורה ומצוות ורוצה להטיב במה שאפשר.

תשובה
הכל תלוי בבנים, אם ישמרו את השבת, ואם יתפללו שלש תפלות ביום ויאמרו עליו קדיש.
שאלה - 231737
אני האברך שנכנסתי לחובות והרב כתב לי לעבוד שעות נוספות אפילו אם זה על חשבון חצי יום הראשון שאני לומד בכולל?
תודה ואריכות ימים ושנים.

תשובה
הרב השיב לך. המערכת. ואינך מבין שחובות כאן זה חלילה חובות למעלה.
שאלה - 231736
לכבוד הרב שלום רב
שאלה בהשקפה. אני מנסה לנהל את הבית כב"ת. היות ואני סובל מחום, האם מותר לי לפני השינה להחליף למכנס קצר אע"פ שיוצא שבתי בת 9 רואה אותי כך בבוקר כנל לגבי גופיה?

תשובה
אל תצא מחדר השינה עד שתלבש חלוק.
שאלה - 231735
לכבוד הרב
אנו עם ביתי בת חצי שנה מתקשה בנשימה מאשפזים אותה בבית הרפואה בשבת ואנו בצער תרמנו משהו לישיבה הקדושה.אבישג בת תהילה

תשובה
המערכת, שמות להעביר בטלפונים השונים, בגגל מצב הילדה מסרנו את שמה לרב והוא מתפלל עבורה.
שאלה - 231734
לכבוד הרב שלום לגבי מה שהרב דיבר בשיעור האחרון על הלימוד.השאלה אם אדם יכול ללמוד יותר דפים עם גמרא מבוארת כמו מתיבתא ובסוף ידע יותר או פחות דפים לבד. מה עדיף? אף שזה אותו זמן
תשובה
העיקר שילמד בהבנה וירוויח.
שאלה - 231733
לכבוד הרב
בעוונותי בגיל צעיר עשיתי קעקוע במקום מכוסה.
היום כשאני בבית דתי/חרדי האם עלי להורידו?
(יש גמחים אבל גם להם יש מחיר די גבוה) או לוותר?

תשובה
תוותר.
שאלה - 231732
לכבוד הרב,
ועד הבנין החליט להזמין בדיקת נזילות עקב גידול בצריכת המים והודעות מספק המים. העלות מחולקת בין הדיירים, חלקם לא שילמו כמעט שנה. ניתן לרשום בלוח מודעות את שמם?

תשובה
תודיעו כי ני שלא יפרע חובו עד 14 ימים מהיום נפרסם שמו ברבים.
שאלה - 231731
פרסמתי דירה להשכרה ורשמתי כ40 מ"ר השוכר ראה הדירה וחתם חוזה וגר שנה שלימה ועכשיו הוא דורש פיצויים כי הגודל האמיתי של הדירה כ 35 מ"ר וטוען שהרב אמר לו שמגיע פיצויים
האמנם?

תשובה
הוא סחטן, ראה והסכים, עילה מצא ומתעולל עליבם.
שאלה - 231730
לכבוד הרב מוצפי!
יש אצלנו בעבודה כמה מטבחונים עם מיקרוגל ויש שם נוצרים ומוסלמים אוכלים חזיר ושרימפס! ועובדים שם גם בשבת וכיפור!
מותר לי לחמם במיקרוגל אוכל בקופסא סגורה?

תשובה
לא משתמשים בזה ומוותרים עליו.
שאלה - 231729
לרב היקר
יש לי חברה שיוצרת קשר רק כשהיא צריכה משהו וזה פוגע. למרות זאת תמיד עזרתי מכל הלב ללא תמורה בלי נדר ושוב מבקשת ביביסיטר בעוד שבוע וחצי לכמה שעות
אשמח לעצתך האם להסכים

תשובה
היא משתמשת באחרים לצורכה ואינה מעריכה מעשים טובים.
שאלה - 231728
לכבוד הרב שלום רב
ניפעמתי התרגשתי ונהניתי מאוד לקרוא אודותיה על מרת אמך זצ"ל מתפללת שאזכה בכך גם אני לאישי וילדיי היקרים!
ברכני הרב שאזכה ולו במעט.אשרינו שזכינו תודה לרב

תשובה
תזכי אמן ואמן.
שאלה - 231727
לכבוד הרב בן ציון מוצפי
קראתי בתשובות שהרב אמר לרשום פסוק על הפרוכת!
רציתי לעשות לאמי גם פרוכת אפשר לכתוב עליה אמנו סבתנו היקרה אהובתנו וכו' מותר לרשום שבחים כמו על המצבה?

תשובה
בהחלט לא, זה לא צנוע, כותבים עטרת ראשינו.
שאלה - 231726
לכבוד הרב מוצפי
אישה רגילה לומר בהפרשת חלה את הנוסח הנ"ל כל יום שישי אך בנוסח מוזכר בעלי וילדי וכו ובעלה נפטר אם להמשיך לומר את הנוסח כפשןטו או לשנות בעקבות פטירת הבעל?

תשובה
לא תזכיר בלי.
שאלה - 231725
לכבוד הרב מוצפי
האם כל מה שקורה בעולם זה בשביל ישראל?
רעידות אדמה,הצפות, שיטפונות צרות משבר כלכלי מפולות,הרי געש תאונות דרכים,רכבות ומטוסים הכל רמז לישראל דרך הגויים?

תשובה
כך אמרו חכמינו ז"ל במקומות רבים.
שאלה - 231724
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום,אבי נפטר (יח' תשרי-חול המועד סוכות).לא ניתן לעלות בחגי תשרי לקברו.מתי הנשמה יורדת לקבר?האם כשאנו הולכים לפני ר"ח תשרי נמצאת הנשמה?
תשובה
תעלו בערב ראש השנה.
שאלה - 231723
שלום לכבוד הרב היקר
אנחנו שומעים רבות על האב הצדיק זצ"ל ומחכימים מאוד. האם נוכל אנו הנשים לשמוע גם על האמא היקרה?ענייני מטבח הנהגה עם הילדים שבת וכו
מחילה אם שגיתי בלשוני

תשובה
אציין כמה נקודות, מסירות נפש מדהימה לאבא, כל מה שחשב ואפילו לא אמר, ביצעה וקיימה בשמחה ובמסירות, באהבה וברצון, מסירותה לגידול הילדים לא ידעה גבול, כרגע נזכרתי שלפני למעלה מחמישים שנה כל בוקר היתה משכימה והולכת מרחק רבע שעה ברגליה, לשדה שהיתה בכניסה לירושלים שם היה מקום מרעה של פרות להביא חלב טרי הביתה לאבא ולילדים, ומהשאריות עשתה במו ידיה גבינה.

לקראת חג הפסח עשתה הכל במו ידיה, חטים טחנה במו ידיה ואנחנו עזרנו לטחון ברחיים של אבן את החיטה עד היותה קמח לצרכי אפית מצה, אפתה במו ידיה מצות יד לכל השבוע לאבינו הצדיק, זיתים רכשה בחודש כסלו ועשתה מהם בידיה שמן זית לפסח, צימוקים שמרה וייבשה בשמש ובערב פסח עשתה מהם מיץ צימוקים לצורך יין לליל הסדר לכל בני המשפחה.
צניעות ללא גבול, לא ראינו שערותיה בבית או חלק מזרועותיה או רגליה, היתה חיה בצימצום ובוותרנות על כל הבלי העולם הזה, מעולם לא יצאה לנסיעה או לטיול, ואפילו לביקור אצל הוריה סבי וסבתי שהתגוררו בתל אביב נסעה פעם אחת בחייה, לרוב מסירותה לאבינו ולילדים.

הנישואין של כל הבנות והבנים הכינה הכל בידיה, מאכלים, בגדים, שמלות, מעדנים, ואפילו כבושים שונים, טורשי, מכאלאל, בקלאווה, ממולאים, סמבוסק, הכל בעצמה.

ההכנות לשבת, בליל השישי קמה בשעה 11.00 בלילה לאחר שעתיים של שינה, אפתה לחם, כעכים, עוגות, מרק עוף לליל שבת, דגים לכל הסעודות, חמין מעוף, כשהיא תופרת ממולאים באורז מנה לכל אחד מבני המשפחה, באהבה ובמסירות. והמתינה בבוקר לאבא שחזר מבית התפלה אחרי קריאת שנים מקרא ואחד תרגום, והיתה מכינה לו גם ארוחת הבוקר הקלה במקביל להכנת הפיצוחים לשבת.

אשת מופת, צדקת אמיתית, שחיה כאן בשביל העולם הבא. כל חייה היו מוקדשים רק לתורה ועבודת השם יתברך. זכותה תעמוד לנו ולכם.

כל זה העתקתי ממאמר שכתבתי אודותיה קודם שנים רבות באתר תשובה 74229 .
כמו כן יש מאמר מפורט יותר 193197 .
שאלה - 231722
הרב שליט"א
נכד שלי היה שומר מצוות הכיר בצבא חילונית אנטי שמתלוננת תמיד על הדתה. היום הם יחד והוא כבר לא שומר מצוות .

תשובה
איזהו חכם הרואה את הנולד, כל זה היו צריכים להבין מראש.
שאלה - 231721
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אחי עושה פרוכת למרת אמנו ז"ל
אמרתי שמוכן להשתתף במצווה ולתת לו 500₪ וכך קבעתי בליבי
הוא יודע שאין לי כסף ואמר לי מספיק 300₪ מה אני צריך לתת?

תשובה
הוא המוציא, והוא מספיק ךו שתתן 300. להבא תיזהר לומר תמיד בלי נדר.
שאלה - 231720
רציתי לדעת מה דעתו של הרב בנוגע ליוזמה הבאה:
לבקש מציבור הטובלים,להסתובב בחדרי המקוואות בלבוש צנוע, 13:45 - 15:00
כדי לאפשר לילדים לטבול עם הוריהם בצניעות לכבוד שבת

תשובה
צריכים להודיע שאין רשות לשלוח ילדים למקווה ללא השגחה צמודה של מבוגר.
שאלה - 231719
לרב שלום הציעו לבני בחורה וההורים שלה רוצים לפגוש את בני לפני פגישה ראשונה להכרות קטנה 2-3 דקות האם זה מקובל?
תשובה
יש הנוהגים כך.
שאלה - 231718
לכבוד הרב שלום רב
עברנו לדירה חדשה מקבלן. ועד הבית מבקש להוריד מאתנו מזגן בטענה שזה מכער את הבניין
האם חובה עלינו להורידו?
תודה רבה

תשובה
ועד הבית או רוב דיירי הבנין יש להם סמכות לבקש דברים סבירים המפריעים.
שאלה - 231717
לכבוד הרב
לגבי תשובת הרב בחינוך ילדים. אני מוציאה אותם לטיולים ומעניקה ועדיין בבית התנהגות מזעזעת וחצופה. אני מרגישה צורך לברוח.

תשובה
השיטה היא יתנהגו יפה יקבלו, יפריעו לא יוצאים לטיול.
שאלה - 231716
לכבוד הרב,
שלום וברכה!
מצבה שכבר נכתב עליה פסוק, האם יש צורך להחליף מצבה?

תשובה
משאירים אותה כמו שהיא.
שאלה - 231715
שלום לכבוד הרב
אני ממש מתקשה בחינוך הילדים שלי החופש הזה. אמא שלי צועקת עלי שאם היה להם מחשב וטלויזיה היה בסדר. כמובן שלא. אני ממש במצב של חנק.

תשובה
מדי יומיים ללכת לטיול ואפילו קצר.
שאלה - 231714
לכבוד הרב שלום רב
מכיון שבברכת אשר יצר - סגולה
לרפואה, האם אפשר להוסיף אחריה תפילה לרפו"ש על הבנים,
באופן קבוע. שבת שלום

תשובה
מברכים לשם שמים.
שאלה - 231713
שלום לכבוד הרב שליט"א
האם אפשרי לעשות בדיקת הפסק טהרה גם בשעות הבקר או רק סמוך לשקיעה,
תודה רבה לרב על הסבלנות, הקב"ה ימלא כל משאלות הרב לטובה, בריאות ואריכות ימים אמן

תשובה
נכון יותר בצהריים.
שאלה - 231712
לכבוד הרב
3 עיסות בצק שלשו בנפרד (כמות פחותה מהחיוב בכל אחת אבל יחד כן מתחייבות) לאחר מכן הכל הושם בתוך קערה אחת לשם התפיחה. אחרי התפיחה מפרישים בברכה?
תודה ושבת שלום

תשובה
אם הוא מקפיד שכל אחת מהן בטעם אחר או מתכון אחר, לא מצטרפות, לא מקפיד מצטרפות.
שאלה - 231711
לכבוד מו"ר.
אדם המוגדר עצמאי- האם מותר לו לומר ללקוח ששיעור התשלום ישתנה לפי תנאי התשלום? כגון- עבור מזומן- המחיר כך וכך, שוטף + 30 מחיר אחר וכן על זה הדרך?
תודה רבה.

תשובה
תאמר מהסוף להתחלה, המחיר הגבוה … וזה בתשלומים. ואם תשלם במזומן יש לך ״הנחה״.
שאלה - 231710
לפני שבוע עברתי ברחוב
אדם אחד צייר כל מיני ציורים למינייהם על תמונה של הרב קנייבסקילא יכולתי לראות את זה והכחתי אותו והתביש ממשכאב לי עליו על המעשה שעשהצריך לבקש סליחה?

תשובה
יפה נהגת, וסליחה על מה?
שאלה - 231709
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בעלי כל הזמן מנסה להוריד אותי ללגלג ולעקוץ והכל במסווה של ביקורת ומוסר. אני מרגישה כאילו יש לידי "כלב" (סליחה על הביטוי) שרק רוצה לנשוך אותי כל היום
תשובה
תאמרי פרק תהלים כל יום מזמור י״ט.
שאלה - 231708
רבינו משיב הנפש.זכינו והתרגשנו אתמול בשיעור לראות אייך מתקיים ברב הפסוק "איש אשר רוח בו" שהולך עם רוחו של כל אחד ואחד.עם אותו בחור שהפריע וסיפר על הרב עובדיה.
תשובה
הוא היה זקוק לתשומת לב.
שאלה - 231707
כבוד הרב היקר
אני מכינה היום פעמיים הפרשת חלה
נוהגת לפני להדליק ב"נ נר אחד לכבוד רבי חיים בן עטר
שני לכבוד רבי שמעון בר יוחאי
בהפרשה השנייה להדליק אותם נרות או צדיקים אחרים?

תשובה
תפסיקו להדליק נרות. תאמרי מזמור תהלים.
שאלה - 231706
לכבוד הרב שלום,האם מותר לשמוע שירי שבת מיום חמישי כשאני נמצאת בשנת אבל על אמא שלי ע"ה,מה טוב לתרום לעילוי נשמתה בשנה זו ? תודה רבה ושבת שלום
תשובה
אסור לשמוע כלי נגינה כל השנה.
שאלה - 231705
אני משתדל לקרוא בחודש אלול את תיקוני הזוהר ולסיים אותו בכיפור...רציתי לדעת מה המקור של זה ואם יש בזה איזה מעלה מסוימת? כמובן זה לא פוגע בשאר הלימוד שלי זה רק בתור תוספת
תשובה
תאמר בלי נדר.
שאלה - 231704
לכבוד הרב שלום רב
האם שסיימתי קניות יש חובהלהחזיר עגלת קניות למקומה במתקןהעגלות,למרות שיש עובד שזה תפקידו?

תשובה
זו בהחלט מצווה.
שאלה - 231703
הרב הצדיק
מהמרכז, עליתי על רכבת בירושלים, נעשו שינויים ולא ידעתי שניתן לשלם רק באופן מסוים. בכל זאת, לא ירדתי מהרכבת מיד כשידעתי. כיצד לשלם?
תודה הרב שבת שלום ומבורכת

תשובה
פטור מכיוון שהם שינו ולא הודיעו לנוסעים.
שאלה - 231702
שלום כבוד הרב
אזכרה של אבי ב-כ"ג מנחם אב ,הבנים צריכים להגיד קדיש מליל שבת הזה ,ועד יום הפטירה ?

תשובה
מבמה מדליקין ועד מנחה של יום כ״ג.
שאלה - 231701
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רכב חדש שנרכש לרווחת המשפחה וגם לצרכי עבודה חלקו בהלוואה, מה נברך?תודה רבה לרבבריאות ואריכות ימים.

תשובה
לא מברכים עליו.
שאלה - 231700
אני מתחנן ומבקש תעשו לי התרת נדרים אני לא יוצא מהבית כבר כמה שנים יש לי בעיות ונדרתי כמה נדרים אני לא רוצה לצאת החוצה להתיר בביהכ
אפשר עזרה?
אני צריך להיות נוכח בעת ההתרה?

תשובה
צריך התרה אישית.
שאלה - 231699
שלום לכבוד הרב הייתי בהרצאה של רב מרצה שהוכיח שיש היום שדים ורוחות בארץ ישראל ואמר שאין מקור לזה שאין שדים ורוחת בארץ ישראל האם יש צדק בדבריו האם יכולים להזיק ומה לעשות נגדם
תשובה
"רב מרצה", רב "דוקטור", "רב בדרן", "רב פטפטן". אתה מבזבז את חייך לריק, במקום ללמוד הלכות, אתה מתעסק בשטויות.
שאלה - 231698
לכבוד מרן הרב מוצפי שליט"א
בהמשך לשאלה ששאלתי את הרב על מה לכתוב על הפרוכת הרב ענה אבינו מלכנו רחם עלינו!
האם זה מה שכדאי לכתוב על הפרוכת?
או שהרב התכוון למשהו אחר שזה לא טוב?

תשובה
"אבינו מלכנו קבל ברחמים וברצון את תפילתינו".
שאלה - 231697
שלום לכבוד הרב עורת ראשנו
סליחה על השאלה, אבל תורה היא, וללומדה אני צריך.
ואנחנו סומכים רק על הרב.
האם יש להיזהר בשילוב אצבעות הידיים גם בין איש לאשתו?

תשובה
בהחלט אסור.
שאלה - 231696
למו"ר היקר
(חייב) צריך את עזרת הרב
היום מרוב צער קיללתי את עצמי בצורה נוראה ואני ממש מתחרט ומצטער על כך
האם אפשר לתקן כזה דבר האם יש לי תשובה
בבקשה הרב תעזור לי לעשות תשובה על כך

תשובה
התרה תעזור לך בתנאי שלא תשוב על כך פעם נוספת.
שאלה - 231695
שלום עליכם הרב , לצערי האשה רוצה להתגרש פתחנו תיק ברבנות ולפני שבוע היא העבירה את הדיון לבית משפט וגם תבעה אותי בסכומים של 9000 לחודש ואני מרויח בקושי 7,מה לעשות? (3 ילדים)
תשובה
תבקש סעד משפטי. או גישור.
שאלה - 231694
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, רבינו היקר, אולי אני טועה, אך יש הופעות זמר בכמה מקומות בארץ עם כלי נגינה, ולמדנו שאחר החורבן אמרו חז"ל ואמרו אוזן ששומעת זמר תיעקר. האם זה מותר?
תשובה
מה אענה ומה אומר, אשרי המדבר על אוזן שומעת. ימים אלו של ערב ראש חודש אלול, הפכו להיות "ימי חול המועד של תשעה באב". ואין איש ל על לב. ומוטב שאשים לפי מחסום. כי הם אומרים הדור צריך לכך. ובתירוץ הבל זה יבואו להתיר את כל איסורי תורה רחמנא ליצלן, והשם הטוב יכפר בעד...
שאלה - 231693
לכבוד הרב שלום רב
רק לבכותנ3 בחורי חמד התרסקו במטוס אשה חצתה כהיש נידרה השאירה 9 יתומים רק בכיתי ד שירחם

תשובה
כי אין מספיק תורה בימים הללו. והתורה היא שמגינה עלינו.
שאלה - 231692
לכבוד הרב
לקראת שנת השמיטה. מה דינה של חסה הידרופונית שגדלה במים ללא מגע עם קרקע. האם נחשב ספיחין?

תשובה
מחלוקת הפוסקים בזה.
שאלה - 231691
שלום
עליתי לשידור גבי שידוך וכבודו אמר לי אל תתמהמה, וכך עשיתי. סגרנו חתונה פתאום התהפכה וביטלה3 חודשים אחרי התחתנהולא פגעתי
נפגעתי קשות ונשארתי רווקהגיעו מים עד נפש!

תשובה
לא להרים ידים, מכאן אתה רק תעלה ותפרח עוד ועוד. כשם שהחיטה נרקבת באדמה ואחר כך מוציאה שיבולים יפים ורעננים.
שאלה - 231690
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני שתלתי לפני טו באב קנה סוכר והתחילו לפרוח בגובה 15 ס"מ
האם הם מותרים בשנת השמיטה?
תודה רבה לכבוד הרב

תשובה
יש בהם קדושת שביעית.
שאלה - 231689
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה הפירוש שאומרים " שמאל דוחה וימין מקרבת"?
האם שמוכחים מישהו צריך יותר לקרב אותו ולאהוב אותו ומעט להוכיח אותו?
מה הכוונה בדיוק של המשפט הזה למעשה?

תשובה
הרב המלמד את תלמידו שחטא, ידחה אותו ויעניש אותו, אך כנגד זה יקרבהו ויראה לו אותןת חיבה.
שאלה - 231688
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
1) האם הפרוכת צריכה להיות מחוץ לארון הקודש או בתוך ארון הקודש ?
2)מה הסיבה לא לעלות נפטרים לארץ הקודש ?

תשובה
מחוץ לארון דוגמת בית המקדש.
שאלה - 231687
לגאון הרב מוצפי שליט"א
מי שהרבה שנים נמצא בחיים במקום נמוך רוחני וגשמי!
ושואף לזכות ולעלות לגדולה בע"ה איך ניתן לזכות לכך?
מה לעשות שמשמיים ישפיעו על האדם שפע ברכה והצלחה

תשובה
יעסוק בתורה.
שאלה - 231686
שלום לכבוד הרב
קליפות רימונים רוצה לבשל כדי להכין מהם סוג של מסכה לשיער האם צריך לעשר או ניתן בהם להשתמש ככה?

תשובה
אינם צריכים מעשרות.
שאלה - 231685
לכבוד הרב שלום רב מדוע יעקב לא התברך שזרעו יהיה ככוכבי השמים כמו שנתברכו אברהם ויצחק? תודה רב לכבוד הרב
תשובה
כי ברכת הוריו הועילה לו.
שאלה - 231684
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי!
כיצד ניתן לחזק את המזל וההצלחה של האדם?
מי שמרגיש ירידה במזל בחיים לא הולך לו הרבה דברים ובעיקר הרבה עיכובים בחיים ובעיות שלא נפתרות מה יעשה?

תשובה
יעסוק בתורה.
שאלה - 231683
לכבוד הרב מוצפי
אני מאחרי ט' באב מרגיש חולשה נוראית שלא עוברת לי וקשה לי לקום בבוקר בזמן ואני הרבה לא מרגיש טוב וגם אחרי ט"ו שנמתקים הדינים לא עבר האם זה דיכאון או דינים מה זה?

תשובה
בגלל מחסור בלימוד התורה בימים אלה של בטלה.
שאלה - 231682
לכבוד הרב בדרשה שניתנה דיברו על הרוגי ביתר.ואז הדרשן אמר ביתר בחיריק על ה-ב וצירה על ה-ת.ולא כפי שהעירו שהבית בצירה וה-ת בפתח. בחיריק . כי ביתרשם של מקום .תודה לרב ומחילה
תשובה
נכון, כך מבטאים.
שאלה - 231681
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
במחילה מכבודו אבל אשמח להסבר על מהי הבעיה בלצאת עם בחור במשך 3 חודשים

תשובה
כשתתחתני בעזרת השם תביני.
שאלה - 231680
כבר 3 ש גרוש כבר שנה חוץ מהבית. זרוק בבית אמי. יושן בבכי וקם בבכי. בוכה על חורבן ביתו ועל ביתי שואל מה לי בעולם הנפלא שלו בוודאי בגללי הרע בעולם
מי ינחם אותו ואותי. מתפלל לחזור

תשובה
השם יתברך יהא בעזרך.
שאלה - 231679
לכבוד הרב
קראתי בספר תיקוני הזוהר וראיתי שמוזכר שמות של אמוראים איך זה היתכן כי הרי תנאים היו קודם האמוראים...

תשובה
יש שמות לכמה מהם. שאינם אותם שמוזכרים בתלמוד.
שאלה - 231678
לכבוד הרב
חברה מתגרשת אחר שבעלה בגד בה מאד ואחר שניסתה לסלוח ולהמשיך ואומרת שסובלת מאד ודי לה. אני מבינה בתחום ומסייעת לה לבקשתה. זה מסוכן לי שמסייעת בפירוד? ניסיתי לגשר

תשובה
להזהר שלא לעודד לפרק בית.
שאלה - 231677
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
אני ואחי רוצים לעשות פרוכת לבית כנסת לעילוי נשמת מרת אמנו שנפטרה השנה!
רצינו לשאול מה הרב מציע לנו לרשום על הפרוכת?
פסוקים מותר? מה כדאי?

תשובה
אבינו מלכינו רחם עלינו.
שאלה - 231676
שלום לכבוד הרב
ראיתי ששבע כריכות של תפילין של יד כנגד שבע נערות הראויות לתת לה מבית המלך ואלו הםומה שבח יהיה לו באלו המלאכים?

תשובה
כל זה על פי הקבלה, והנסתר רב על הנגלה.
שאלה - 231675
שלחו לי הודעה בווצסאפ להדליק מהיום במשך 40 יום (עד ראש השנה) כל יום נר לאדם וחוה יש בזה ענין ?
תשובה
לא נורמלים לחלוטין. מתיחה בלתי מוצלחת. כשיש וצטאפ יש אנדרלמוסיה.
שאלה - 231674
שלום לכבוד הרב שליט״א
מחילה רבה כבוד הרב על השאלה
הייתי בבית הכסא מעל שעה ו12 בכף שבדקתי את עצמי
ורק אחרי יותר מהזמן הנ״ל היתי נקי אני צריך לברך
מחילה מכבוד הרב

תשובה
צריך לברך.
שאלה - 231673
שלום לכבוד הרב
לכבוד מורנו ורבנו שליט"א ביום חול כשמוצאים ספר תורה ואין כהן האם לוי יכול לעלות עליית שלישי או שני כשלפניו עלה ישראל? ומה לגבי שבת שיש שבעה עולים?
תודה.

תשובה
לוי אינו עולה כשאין כהן, לא ראשון, ולא שני, ולא שלישי.
שאלה - 231672
שלום לכבוד הרב
בסוף ספר חסד לאברהם לר אברהם אזולאי זצל
ספר נוסף נקרא בריכת אברהם והוא כמעט העתק של תומר דבורה לרמק זצל בשנויים קלים מאוד שני נביאים בסגנון אחד או מסורת שונה

תשובה
אם היית קורא את הקדמתו, היית נוכח שמקורו משם.
שאלה - 231671
הקצאנו סכום לזכות נשמת חמי וחמותי ע"ה
הכסף נתרם למקווה
קיבלנו החזר ממס הכנסה והחלטנו שנקדיש אותו לזכותם
הנכד אברך זקוק למזוזות מהודרות לדירה ששוכר האם ניתן לממש מכסף זה?

תשובה
אם לא אמרת בפיך מותר לשנות. אם אם אמרת עליך לקיים.
שאלה - 231670
לכבוד הרב שלום אשתי שתחיה רוצה להביא לבר מצוה של בנינו צלם חרדי שיצלם רק תמונות בלי וידאו הסכמתי אך אמרתי שצריך לנשים צלמת והיא גיכחה ואמרה שאני מגזים .מה הרב יפסוק תודה
תשובה
כשנשים רוקדות אסור שגבר יצלם.
שאלה - 231669
שלום לכבוד הרב
מה דעת הרב לגבי שאלים ?
האם מומלץ ליתר צניעות או לא ? תודה רבה על התשובה ובכלל כל פעולותיו של הרב שמחזקים ממש .

תשובה
תודה לך. כשתרצה אתה ללבוש, תשאל על השל.
שאלה - 231668
לכבוד הרב רציתי לדעת מה דין טעימה של אותם נשים שמטבלות את הסלטים לפני הקידוש .
האם מותר להם לבדוק אם יצא טעים או חסר מלח לפני הקידוש ?
תודה ובברכה

תשובה
אין בזה שום צורך.
שאלה - 231667
שלום לכבוד הרב, תיקון רחל עבודה גדולה ורמה עד מאוד ותיקון עוונות גדול, ובשנת השמיטה נלקחת מאיתנו עבודה רמה זו, במה נתנחם?
תשובה
בתורה הקדושה.
שאלה - 231666
לכבוד הרב מוצפי. כפי שהרב הורה אנו מקיימים שיעורים בהלכה בבית אבינו ע"ה. הבית קטן ומדובר במניין מצומצם של משתתפים. זה מחיה אותנו. האם להמשיך למרות העליה בתחלואה? תודה
תשובה
להמשיך בוודאי תוך שמירה על הכללים.
שאלה - 231665
לכבוד הרב
יוצאת עם בחור כבר 3 חודשים איך אפשר לדעת שהוא הזיווג שלי?
תודה רבה.

תשובה
א, מדוע לצאת במשך שלשה חודשים? ב, לקבוע חתונה מיד. ג, לא המציא דמיונות הזיווג שלי או לא, הכל תלוי בכם בשניכם אם תוותרו זה לזו חיים מאושרים.
שאלה - 231664
לכבוד הרב מוצפי שליט"א

מכרתי את הדירה האם מותר לי להגיד לקונים שאם הם מוציאים את המזוזות או מחליפים אז שיביאו לי אותם? או שאסור

תשובה
לומר להם אחרי שיכנסו, כדי שלא יוציאום בגללכם.
שאלה - 231663
לכבוד הרב
ראיתי חברה מכינה כבד ומשתמשת בסכין כללית מהמטבח. האם כשמשתמשת בסכין הזאת לשאר דברים הם אסורים? עלי להעיר לה על כך? ראיתי ששאר ההכשרה עשתה כהלכה כנראה אינה יודעת

תשובה
צריכים להעיר לה על כך.
שאלה - 231662
שלום לכבוד הרב. הבן שלי צריך לקבל החלטה חשובה שתשנה את כל החיים שלו.לבחור בין 2 ברירות מה אתפלל שיקבל החלטה נכונה?
תשובה
נכון מאוד.
שאלה - 231661
לכבוד מורנו הרב נר"ו
האם האוכל תירס ,מלפפון חמוץ וכיוצא בקופסאות שימורים טעון נטילת ידיים?
תודה רבה אורך ימים ושנות חיים

תשובה
מחזיק ביד טעון נטילת ידים. האוכל באמצעות מזלג פטור.
שאלה - 231660
לכבוד הרב
חתונת בת נדחתה מספר פעמים עקב הקורונה
כעת האב נפטר והחתונה ביום ה6 לשבעההאם יש חובה בביטול החתונהוהאם האח יכול להגיע לחתונההאב לא היה בקשר עם המשפחה

תשובה
אסור לערוך את החופה עד מלאת 30 יום מהקבורה. ויש לדחותה.
שאלה - 231659
לכבוד הרב
האם מותר לקרוא 2 מקרא ו1 תרגום בליל שישי?
תודה רבה לרב

תשובה
ביום חמישי בלילה לא, בליל שבת קודש אפשר. ומדוע לא לקרוא ביום השישי כמו רוב העולם?
שאלה - 231658
לכבוד הרב שלום רב
על מנת למנוע ריב.
אח אחד מתוך שלוש מתעקש לרשום פסוק על המצבה .ובלע המוותאנחנו מבינים שאין לעשות כך .מה נעשה ?

תשובה
לא נכנעים אליו. הוא מצער את המת, כי זה שייך רק אצל מומחים לדבר.
שאלה - 231657
לכבוד הרב היקר
מחילה מכבודו
אם בעל אמר מילה פוגעת לפני לאשתו ליד מוכרת בחנות טוען שזה בהלצהאני כעסתי מעט ולשלום בית הבלגתי והעברתיכדי שלא יחזור מותר להגיד לו שיבקש סליחה?

תשובה
לבקש ממנו בדרך של כבוד.
שאלה - 231656
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם צריך לבטא בשפתיים את הראשי תיבות של 'אנא בכח' ?

תשובה
אסור לחלוטין כמו בשמות הקודש.
שאלה - 231655
שלום לכבוד הרב
האם אפשר לכתוב על בחור מופלג בתורה והוציא כמה ספרים תואר הגאון
וכן האם אפשר לכתוב שליט''א אפילו על ילד, כי זה רק תואר של ברכה, ומדוע לא נוהגים כן?

תשובה
לא ברור מהו מופלג בתורה.
שאלה - 231654
לכבוד מרן עט"ר נר"ו
שו"ת תורה לשמה סימן תפא
האם האמור שם מתייחס גם במצב שעושים את הפעולה לצורך זרע של קיימא למצוות פריה ורביה אחרי 4 שנים של נסיונות בצורה רגילה ?

תשובה
הרב תורה לשמה אסר את הדבר מכל וכל, אמנם אני מציע למי שיש בעיה לפנות לאירגון בוני עולם שהטלפון במנוע החיפוש, ויש דרכים על פי ההלכה שמותרים.
שאלה - 231653
למו"ר היקר
אנחנו זוג עם 2 ילדים ב"ה ועוברים דירה לאזור ירושלים ולאשתי קשה המעבר איך אפשר להקל מעליה?
(עוברים לאחר שהתיעצנו עם ת"ח ואמר שעדיף לעבור מהמקום שגרים בו עכשיו)

תשובה
תתייעו עם מי שאמר לך לעבור.
שאלה - 231652
לכבוד הרב. למשפחה מצפון ת"א שמחפשת מקום לעבור, כדאי להתייעץ עם לב לאחים מרחובות. טלפון המשרד בגוגל. עוזרים גם בהשמה ללימודים. בלי עין הרע, ברחובות קהילה ענקית של ב"ת.
תשובה
מקווה שיקשיבו.
שאלה - 231651
הבן שלי בן 9 התפלל למד ויתר וכו לומד בתלמוד תורה בזמן האחרון לא רוצה להתפלל ללמוד מדבר שרוצה איפון כמו החברים לפני חודש חלב נוכרי מחמותי בלי שאנחנו נדע בעלי אמר שזה בכלל זה
תשובה
לא העיקר שלט של התלמוד תורה, תבדוק מי התלמידים מאיזה בתים ומי המחנכים……… השם יצילנו מהם.
שאלה - 231650
לכבוד הרב שלום רב
הרב למדנו שלא מבקשים מההורים דברים במובן של עשה לי, הבא לי. כ' הוא אביך קנך. לבקש ממנו ית' גם כך?

תשובה
כתב הרמ״ק זיע״א שהמבקש בתקיפות וכאילו חייבים לו הוא משורש עשו, אך יבקש בעדינות כיעקב אבינו עליו השלום.
שאלה - 231649
הרב פסק לי לפני3 שנים ללמוד חצי ובחצי יום לעבוד אני גמלאי צהל עם 11 ילדים כמעט כולם בת.ת חרדי נכנסתי לחובות והבנק החזיר ליתשלומים תורה מה לעשות מאוד רוצה להישאר בכולל.
תשובה
תעבוד שעות נוספות.
שאלה - 231648
לכבוד הרב מוצפי שליט"א האם מותר ללכת למסיבה עם די ג'י (אישה כמובן) בבריכה לנשים בלבד ?
תשובה
אסור בהחלט. ובחוקותיהם לא תלכו.
שאלה - 231647
לכב' הרב הצדיק :) האם הרב מודע לכל תופעות מזג האוויר שקורות בחול ? זה ממש נראה כמו איתות ממנו יתברך שכולנו נתעורר לתקן את עצמנו. ידוע שבורא עולם קודם מכה בגויים שנזכה לגאולה
תשובה
בהודו מפולת סלעים עם נזקים קשים, ביפן מפולת בוץ מחקה כפר שלם על יושביו, במריקה ואירופה גשמים ושטפונות.
שאלה - 231646
לכבוד הרב
כהן שחלם חלום רע האים אומר יהי רצון להטבת חלום בברכת כהנים

תשובה
א, יש חלום טוב שנראה רע חלילה. ב. יעשה התרה בפני שלשה. ג, ישמע ברכת כהנים במנין הבא.
שאלה - 231645
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אדם שמוכן לתמוך בתלמיד חכם ומבקש בתנאי שיתפלל עבורו על דבר מסוים כל יום .
האם חייב להזכיר את בקשתו כל יום? זה מטריח את התלמיד חכם.

תשובה
לבקש רחמים אינה טירחה. היא מצווה.
שאלה - 231644
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ביום האזכרה לאבי (10 שנים) משפחתי רוצה לעשות לאחר התפילה בבית כנסת סעודה משפחתית במסעדה, האם מותר לעשות דבר כזה? תודה.

תשובה
תאמר להם שביום זה צריכים מצד ההלכה להתענות. ואסור לעשות שמחה באזכרות.
שאלה - 231643
לכבוד הרב
אתמול מסר רבצדיק שיעור במוסיוף ואמר שהרב שנותן כשרויות לתנובה וטרה נישאל באחד העלונים מה תחביבו וענה:למסור דף היומי לנשים ביום שישי..איך ניתן להבין זאת???

תשובה
הוא מתאים לתנובה.
שאלה - 231642
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
היום בתפילה בא נער אשכנזי כהן בלי טלית, ונתתי לו לזמן ברכת הכהנים את הטלית, האם יש בעיה להתעטף בה שוב אע"פ שכבר עם תפלין?
תודה

תשובה
אין בעיה.
שאלה - 231641
לכבוד הרב
אני יתומה מאם -עושה את כל התהליך עד לברורים והלאה -לבד. לא כ''כ פשוט להיות איש השיווק של עצמיך.. ראיתי שאפשר לעלות לכאן פרטים ובס''ד הרב יתאים -רלוונטי?

תשובה
התייעצות כדאית.
שאלה - 231640
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אדם שישן ביום וקם בלילה לפני חצות והיה לפני תפילת ערבית מותר לו לאכול לדעת הזוהר

תשובה
אל תכניס אותי לבעיה זו.
שאלה - 231639
כבוד הרב שלום
האם כתם על בגד אפור בזמן של כדורי מניעהניתן להתיר ??לא בזמת ווסת
ולא דם רגילנראה כהפרשתודה רבה לרב

תשובה
בגלל שהיה על צבעוני מותרת.
שאלה - 231638
לכבוד הרב שלום רב
אשתי ילדה לפני כחודשעברה לידה קשה מאד והריון קשה עוד יותרלאמוכנה לשמוע על הריון כלל בשנה הקרובההאם ניתן להתיר לה הפסקההיא בטראומה מהלידה ומההריון

תשובה
אל תדבר אתה מילה בנושא עד אחרי החגים הבעל״ט.
שאלה - 231637
ברשות הרב, לשואל מקום מגורים ומפחד ליהיות סוג ב מוזמן בחום לעיה'ק צפת וירגיש בן בית אצל אנשים חמים ויראי ה.
ולשואל לגבי ספר צניעות רעיתי התחזקה מהספר להיות את של הרב נקי

תשובה
תזכה למצוות, איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק.
שאלה - 231636
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בת 26 בשידוכים. מתפשרת המון אך לא על יר"ש פונה למכרים ושדכנים משתדלת בצניעות מעבר להלכה ומתפללת רוצה מאוד להקים בית של תורה אמיתי מה עוד עלי לעשות?
תשובה
אולי יימצא באתר בחור הגון וירא שמים. ותזכי להינשא אליו. ותזכו שניכם להקים בית בישראל.
שאלה - 231635
לכבוד הרב היקר
כמה המלחמה קשה ובזכות הרב הצדיק נלחמים כמעט בכל יום לא ליפול ולא לראות סרטים

תשובה
השם יתברך עוזר ופודה.
שאלה - 231634
מורי ורבי היקר נקשרתי לסדר קש על המיטה שיש בסידור של שבת בלי נדר משתדל לעשות בכול לילות השבוע תודה לבורא העולם רק שואל אם זה סדר מיוחד לליל שבת קודש או שזה בסדר כך חסדי ה' לרבנו
תשובה
לכל לילות השנה.
שאלה - 231633
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. האם חפצים לבית כגון תנור, מזגן, ספה הם הוצאות לגבי מעשרות?
תשובה
רק חעניים.
שאלה - 231632
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
מנהל שלי בעבודה עבר איתי על שעות העבודה
היה יום אחר שנתן לי לצאת 4 שעות על חשבון העבודה זה תאגיד והוא רק מנהל מותר לו לתת לי ולי לקחת זה לא גזל?

תשובה
יש לט סמכות לתת לך.
שאלה - 231631
לכבוד הגאון מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"אמה זה אומר שכותבים שליט"א מה הפירושמה הפירוש של זצוק"לללהזצוק"ל זה זכר צדיק לברכה, ומה זה האריכות שהוסיפו?מה זה תליט"א ?
תשובה
מאי האי? תיקו. תשאל חכם אשכנזי.
שאלה - 231630
שלום לכבוד הרב
לגבי מה שהרב נשאל בעניין קורס באור הגנוז... לדעתי מדובר במישהו שהוא מכחיש קורונה ידוע שקרא בפומבי לא להתחסן.

תשובה
כתבתי שאינני מכיר. כי חשש י.
שאלה - 231629
לכבוד הרב, חוזרים בתשובה+4 חרדים, גרים בצפון ת״א ליד המשפחה של שנינו(חילונים)גדלנו כאן ,ת״ת של קירוב, לא יודעים לאן לעבור, מפחדים להיות סוג ב במקום חרדי ! עם מי להתייעץ?
תשובה
יש איזורים דתיים ברחובות, פתח תקוה, עפולה ועוד. תתחילו להתעניין.
שאלה - 231628
שלום לרב!!
ב"ה בשבוע 14.לפני מס' ימים הגיע דימום בבדיקה הרופאה אמרה שכנראה בגלל שיש לי שליה נמוכה,לא הוסבר לנו יותר מדי על זה ואם חלילה יש בכך סכנה להריון,חוששת
מה דעת הרב?

תשובה
תבטחי בהשם יתברך שהוא יעשה הטוב והמועיל בשבילך.
שאלה - 231627
שלום לכבוד הרב
מה עדיף להגיד תחנון של קריאת שמע שעל המיטה או של תיקון חצות הרי פסקו שחצי שעה בתוך הזמן לא טוב לחזור על תחנון.

תשובה
תאמר בקריאת שמע והוא יפטור את של תיקון חצות.
שאלה - 231626
שלום לכבוד הרב שליט"א
בהמשך לשאלה על הכעס משמועות הרעות רחמ"ל, עצת הרב לומר תהילים הועילה לי מאד ב"ה, זה ביום, אך מה עושים בלילה שאין אומרים מקרא?

תשובה
תאמר פרק יושב בסתר ושיר למעלות כמה פעמים.
שאלה - 231625
לכבוד הרב שלום,השבוע בעבודה לא קל לי מאוד אוהבת את העבודה מפעל אלקטרוניקה לא קל לי מבחינת החברה,והצניעות האם להשאר לעבוד במפעל ? מבקשת את עצת וברכת הרב תודה רבה
תשובה
להמשיך ולומר פסוקי תהלים בעל פה.
שאלה - 231624
שלום לכבוד הרב
האם מותר לי כבעל תשובה 24 שנה בערך לעשות ייחודים כמו הווין וכו' או שאני מסכן את עצמי ועובר איסור? תודה רבה

תשובה
תיזהר לנפשך ואל תתעסק בזה.
שאלה - 231623
לכבוד הרב שלום רב
מחילה, איזה ספר מוסר ימליץ הרב לילד בן 13 שנפל ורוצה לחזור בתשובה?
תודה רבה

תשובה
פלא יועץ.
שאלה - 231622
לכבוד הרב שלום רב, האם כשמתפללים על אדם שלא יודעים את שם אימו, האם במקום שם האם אומרים "חוה" או "שרה"?
תודה.

תשובה
בן חוה.
שאלה - 231621
לכבוד הרב שלום רב, ברכת הלבנה, לפעמים קשה לעמוד בחוץ אם זה מחמת הקור או רוחות האם מספיק להביט בה פעם אחת ואחרי כן להכנס למקום סגור ולומר את הברכה והמזמורים?
תשובה
בברכה יעמוד בחוץ. ההמשך מי שקשה עליו יכנס.
שאלה - 231620
לכבוד הרב שלום רב
נרשמתי לסדנה ל-5 ימים במקום שנקרא אור הגנוז, האם כבוד הרב ממליץ להשתתף באירועים מהסוג הזה, למותר לציין שבמקום שומרים על צניעות כשרות לבוש הולם, הפרדה

תשובה
אינני מכיר.
שאלה - 231619
שלום לכבוד הרב
האם לנשים מותר לאכול בבוקר אחרי ברכות השחר

תשובה
כן. ישתו ויקראו קריאת שמע ויאכלו.
שאלה - 231618
עט"ר,

שאלה ביהמ"ש: בנ"י התלוננו במדבר שאין להם בשר ךאכול. יצאו ממצרים עם כבשים. איך לא היה להם בשר ? יכלו לשחוט כבשים. לבני גד היה מקנה רב

תשובה
רצו חינם, אמרו אשר נאכל במצרים חינם.
שאלה - 231617
לכבוד הרב
בחור ספרדי שבמשך התפילה שם הטלית על ראשו האם יש בעיה בכך או שצריך לחכות עד לחתונה?
תודה רבה

תשובה
תשים בהחלט כי הספרדים מתכסים.
שאלה - 231616
לכבוד הרב
הבן שלי נולד בתאריך כג כסליו ערב שבת קודש פרשת וישב לפני 12.5 שנים.
האם יקרא בשנה הבאה פרשת וישב ( זה מה שנראה בלוח) והאם קורא גם בחג החנוכה?

תשובה
לא קורא את כל הפרשה, רק עלית שלישי.
שאלה - 231615
שבוע 40+6. אולטרא סאונד ומוניטור תקינים. משקל עובר כ 4 ק״ג. הרופא ממליץ ללכת למיון לזירוז בגלל משקל העובר. אני מרגישה מצוין. לא מעוניינת ללכת. האם אפשר לחכות שבוע נוסף ?
תשובה
עד אחרי שבת קודש.
שאלה - 231614
לכבוד הרב שלום רב
סנדק ואבי הבן המתעטפים בטלית בזמן הברית, האם יש עניין שיכסו גם את ראשם בטלית כמו שעושים בתפילה? או שכיסוי הראש בטלית שייך רק בתפילה?
תודה רבה

תשובה
מפני כבוד השכינה יכסו ראשם.
שאלה - 231613
למו"ר מבין את הבחורה יש כאלה שמגיעים בשבת לעלות לתורה חתן שהתחתן והם באים בפריצות ואנחנו באמצע תפילה.כנראה כאב לה כבעלת תשובה לראות חילונית בג'ינס שזכתה בחתן והיא מחכה.
תשובה
צודקת בהחלט.
שאלה - 231612
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
רציתי לדעת איזה בית מזוזה הכי טוב לשים? זכוכית, מתכת או עץ?

תשובה
הכי יפה ואטום שיש.
שאלה - 231611
שלום לכבוד הרב
הבן בן 30 נמצא במצב נפשי של דכאון וחרדות ניסינו כמה מטפלים וטיפולים לא יוצא מהמצב שלו אנחנו ההורים אובדי עצות מה עוד ניתן לעשות כדי לעזור לו
תודה

תשובה
רופא מקצועי.
שאלה - 231610
שלום לכבוד הרב, הרב יוכל להסביר לי איך בודקים פול מצרי מחרקים?
תשובה
תבקש מאחת האמהות הוותיקות או המומחים לכך.
שאלה - 231609
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
חזק וברוך על התשובה לגבי העליה לתורה של הבן שלי היום שני של חנוכה,
אני מבין שאין לו צורך ללמוד את הפרשה?אז ילמד את הקריאה יום ביום השני הקריב נתנאל..

תשובה
נכון.
שאלה - 231608
לכבוד הרב יש לנו כיור אחד בבית זה בית שלנו, האם מותר לשטוף את הכלים החלביים באמבטיה? (יש שם גם שירותים)
תשובה
תנקו את הכיור במטבח, ותשטפו החלביים בפושר ולא במים חמים.
שאלה - 231607
שלום לכבוד הרב איך מחשבים היום את הנץ החמה רבו הדעות בלוחות וכול אחד אומר משהו אחר ?סליחה על ההפרעה ויום טוב.
תשובה
יוצרים מחלוקות בחינם. כי גם אם התחיל שש דקות קודם, או שש דקות אחר כך זה נחשב עם הנץ. כפי שכתב רבנו יוסף חיים זיע"א בתשובה.
שאלה - 231606
לכבוד הרב שלום
היום בתפילת שחרית עלו לדוכן שני כהנים לברכת כהנים החזן לא שם לב שיש שני כהנים חשב שיש רק אחד ולא קרא כהנים הכהן לא התחיל את הברכה וביקש מהחזן להכריז כהנים
תודה

תשובה
זה יכול לקרות.
שאלה - 231605
שלום לכבוד הרב
כשמתעטפים בטלית ושמים כת הטלית על הראש האם הפנים והעיניים צריכים להיות גלויים
תודה לכבוד הרב

תשובה
נכון מאוד.
שאלה - 231604
לכבוד הרב שלום רב
יום השנה הוא בי״ב תשרי שיוצא השנה בשבת. אם נקדים האזכרה לחמישי זה יוצא מוצאי כיפור ולכן השאלה מתי נכון לערוך את האזכרה?
מתי להתחיל לומר קדיש?
תודה.

תשובה
קדיש תתחילו שבת שבוע קודם הוא שבת שובה.
בי"ב תשרי בשבת תקיימו לימוד בבית הכנסת תהלים מחולק, וכן אדרא מחולק. ותגישו מיני ברכות. ויעשו השכבה בשבת
שאלה - 231603
לכבוד מורינו הרב שליט"א
האם ביום שבת קודש יהיה מותר לפתוח חבילת נייר טישו ע"פ הפסים שעל גבי החבילה כשיש צורך גדול .

תשובה
תפתח אותה מהצד ולא מהקוקוים.
ויש אוסרים להשאיר את החבילה עם הניירות בתוכה, אלא מוציאים אותה כולה ומשליכם לאשפה את העטיפה ומשתמשים בקופסה או בשקית.
שאלה - 231602
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
במחילה הרב לא הבנתי את התשובה שכבודו השיב לי אתמול על מה מברכים ברכה אחרונה!
על מזונות מטוגנים כמו קובה מטוגן ,פסטלים ושאר המטוגנים מה ברכה אחרונה?

תשובה
כל המטוגנים ברכתם האחרונה על המחיה, גם אם אכל כמות גדולה.
שאלה - 231601
לכבוד הרב שלום רב.אשמח אם מורנו הרב שליט"א יכול להסביר לנו איך מתעטפים בטלית גדול לפני תפילת שחרית,וכן הנחת התפילין. בארחות ציון לא מצאתי.יקויים הפסוק יפרח בימיו צדיק
תשובה
א, פותח את הטלית . ב, מקפל עד חלק עיטוף הראש, מחזיר ומברך "להתעטף בציצית". ג, מניח את החלק על הראש כשחלק מימין וחלק השני משמאל, ד, עוטף את צווארו מימין לשמאל, ממתין שתי שניות ועוטף צווארו משמאל לימין, ממתין כשראשו רק עטוף, ה, פורס את טליתו על כל גופו.
שאלה - 231600
לכבוד הרב, האם מותר ללבוש חולצת שלושת רבע בצבע גוף מתחת לחולצה קצרה?
תשובה
לא לאנשים יראי שמים.
שאלה - 231599
לכבוד הרב שלום רב
אני פוחד להתבלבל ..איזה פרשה הבן שלי אמור לקרוא בתורה נולד בתאריך כ"ו כסליו התשס"ט [22.12.2008למנין ימח שמו וזכרו].
אם זה יוצא יום ג מותר להקדים ליום ב את העליה לתורה?
שבת בר מצווה?

תשובה
אל תקדימו, זה יום שני של חנוכה ויש בו ספר תורה, ומצווה וזכות שיעלה הבחור לתורה ביום זה.
שבת אינה חובה ולא מנהג, תוותרו על כך ותרוויחו.
שאלה - 231598
שלום לכבוד הרב
אכלתי פסטה ומאפה בירכתי עליהם מזונות ובסוף ברכה מעין שלוש
זה בסדר או שהייתי צריך לברך ענ ידיים והמוציא וברהמ

תשובה
טוב ויפה עשית.
שאלה - 231597
לכבוד הרב
קראתי שיש מנהג לסיים את תקוני הזהר מר"ח אלול עד יוה"כ. האם ניתן להתחיל כבר מהיום מחשש שלא אספיק?

תשובה
תתחיל היום ותבוא עליך ברכה ותאמר בלי נדר.
שאלה - 231596
לכבוד הרב מוצפי שליטא.ברוך השם זכיתי לקנות את הסידור לשבת. במקומות בהם יש שוני מהסידור בו התפללתי עד כה,אצטרך התרה?רוצה להתפלל לפי הוראותייך.תודה רבה לרב
תשובה
אינך צריך התרה.
שאלה - 231595
לרהג
היה ויכוח אני התנגדתי לכל "הרבנים" שמורידים עצמם לעם לקרב בלשונם וציחקוקם בשפה ירודה כמו כפרה אחותי ולא נפרט והשני אמר שהתורה מורידה עצמה לאשפתות לקרב לכן הסלנג השטחי

תשובה
ידעת זאת ידידי, אנחנו בשפל המדריגה, והם בעלי הממון אומרים שלא היה כדורינו מוצלח ומעולה. וזה מזכיר לי את נביאי השקר בדור החורבן האומרים שלום ואין שלום. עיין ירמיה פרק ו
"כִּי מִקְּטַנָּם וְעַד גְּדוֹלָם כֻּלּוֹ בּוֹצֵעַ בָּצַע וּמִנָּבִיא וְעַד כֹּהֵן כֻּלּוֹ עֹשֶׂה שָּׁקֶר:
וַיְרַפְּאוּ אֶת שֶׁבֶר עַמִּי עַל נְקַלָּה לֵאמֹר שָׁלוֹם שָׁלוֹם וְאֵין שָׁלוֹם:".

וכל זה אפס קצהו ממה שהמה אומרים ומדברי בחוסר כבוד כלפי משה רבנו עליו השלום וכן על גדולי האומה לדורותיהם, וגם על רבי עקיבא דברים נוראי ומבהילים. תצילנה אוזניים משמוע.
שאלה - 231594
לכבוד מרן עט"ר
אני רוצה לקחת את עצמי בידיים בענייני שמירת העיניים והמסתעף מכך
ואני רוצה בל"נ ללמוד בספר "יסוד ציון"
האם הספר מיועד רק לשובבים ,או לכל השנה כולה
תודה רבה !

תשובה
לכל יום ויום.
שאלה - 231593
למערכת היקרהעודני ממתין לדעת במה הרב או המערכת זקוקים לעזרה? הנני לרשותכם בלי נדר!
תשובה
תודה לך.
שאלה - 231592
נוהגים אצלינו לעשות "והחכמה מאין תמצא.." כפי הכתוב בסידורים, לגדולים בשבוע פטירתם. שמעתי שלפי האר"י לא נכון לעשות כן. יורנו רבנו מה המנהג הנכון בזה ?
יבורך הרב מן השמים.

תשובה
נכון לדלג על כך.
שאלה - 231591
כתוב האומר שמע בחלום ראוי שתשרה עליו שכינה אמרתי שמע ישראל בכוונה בחלום
תשובה
אינני מבים בחלומות ולא בפתרונם.
שאלה - 231590
שלום לכבוד הרב בשנה האחרונה הצטברו חובות רבים לעסק ומנסים למוכרו אך טרם הצלחנו.האם לרב תפילה כלשהי?
תשובה
אל תיקח חובות יותר ואפילו פרוטה אחת. צקרא בדמע תהלים פרקים כ"ג וכ"ד כל יום בכוונה מהלב. תשפוך שיח בחצות הלילה בינן לבין אבינו שבשמיים והוא יפתח לך ולנו ולכל ישראל שערי ישועה.
שאלה - 231589
כבודו
אדם נוכח לדעת שראש השנה אשתקד עבר עליו וכמוהו גם לפני שנתיים ושלוש אומר לעצמו:אם כן מה לי לדאוג הלוא איני רע יותר משהייתי בעבר איני חוטא גדול יותר
האם זה ערובה לעתיד ?

תשובה
הידעת מה שכתב רבנו הרש"ש זיע"א במוסר לראש השנה?
אעתיק לך כמה שורות ממנו. מספר נהר שלום - דף לח עמוד ב
"ויתן אל לבו כי היום יביאו את דינו למשפט לפני ממ"ה הקב"ה שופט כל הארץ מגופו ומבניו וממונו מעשה איש ופקודתו ועלילותיו מחשבותיו ותחבולותיו שהוא יודע כל תעלומות לב ואין צריך לפניו לא עדים ולא ראיה כי הוא הדיין הוא עד והוא בעל דין ויראה ופחד יבא בו לאמר מה אעשה כי יקום אל וכי יפקוד מה אשיבנו ובכן בעיניו יראה ולבבו יבין ויפשפש במעשיו וברגע קטן עיניו יחזו למצוא עוונו מצידו אלף ורבבה מימינו ובפרט כמעט שעבר על כמה לאוין ובפרט התלויים בלב כגון לא תשנא את אחיך בלבבך לא תקום ולא תטור ולא תאמץ ולא תקפוץ ועשין ליראה את ה' לאהבה אותו ללכת בדרכיו ועשה דואהבת לרעך כמוך שהוא כלל גדול בתורה והיא היא שהחריבה את בתינו ועדיין לא נטהרנו מנגע צרעת עון שנאת חנם ולשון הרע הקשה מע"ז וג"ע וש"ד וכיוצא מעבירות קלות וחמורות כביר מצאה ידינו על זה ידוו כל הדווים האם לכך נוצר האדם לעבור על רצון יוצרו ח"ו או שמא החיים והשלום דשמייא מיהב יהבי לאבד הזמן להבל וריק והלא האדם נידון ע"כ הרגעים ותובעים ממנו במה הוציא כל רגע לא ירפנו ובפרט עון ביטול תורה העולה על כולנה".
ותבדוק אם אצלך הכל בסדר???
שאלה - 231588
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
"כל האומר ה ותרן יוותרו מעיו" הרי הויתור מידה נאה ומשובחת צדיקים מתפארים בה וה על אחת כמה וכמה ועוד מהי "המידה כנגד מידה"שבעונש זה יוותרו מעיו דוקא?

תשובה
מהיכן מצאת קל וחומר זה??? הידעת כי המקטרג עומד נגד החוטא ותובע את עוונו??? ומה אתה יודע שחכמי המשנה והתלמוד לא ידעו???
שאלה - 231587
לכבוד הרב
אשתי בשנת אבל על אמה. נפטרה ביוד תשרי. האם יכולה בשנת האבל לנוח ולנפוש בבית מלון. אפילו לילה אחד?

תשובה
תלך בחודש חשון מזג האויר, המחירים נוחים.
שאלה - 231586
לכבוד הרב שלום
עזרה בחומר לדרשה מבקש את עזרת הרב בענין "התגרות בגויים ובאומות"
אשמח מאוד לקבל מהרב פרטים מהמדרש וההלכה המעשית לימינו לדוגמה: הר הבית , פעולות צבאיות תודה

תשובה
הר הבית הכניסה אליו אסורה באיסורים חמורים, ואלו הנכנסים שם הם פורצי גדר. בקשר לפעולות צבאיות זה אינו תחום ההבנה שלי.
שאלה - 231585
חמותי הזמינה אותנו שבת וכל שבת שם פשוט בלתי נסבל בן השנה נודניק לא מספיקה לנוח לא להתפלל בעלי ישן צהרים שלמים אז אנחנו מתווכחים לידה לא היינו שם 3 ח' לא יודעת אפילו אם זה מצווה
תשובה
תלכו ביום חול.
שאלה - 231584
שלום לכבוד הרב התפללנו בנץ והיינו תשעה אנשים. בישתבח אחד המתפללים הדליק את התפילה ברדיו בשידור ישיר. האם זה נקרא תפילה בציבור והאם אבל יכול לומר קדיש ביחד עם השידור?
0

תשובה
חס ושלום ברכות לבטלה ואמן יתומה.
שאלה - 231583
המשפחה של אשתי כולם יראים. אחד הגיסים מתכנן להזמין את כל המשפחה לשבת בעירו. לשכור וילה לשינה והארוחות אצלו. יש לו כונה טובה
אך אני רואה בזה חוסר צניעות איך ניתן להתחמק מזה?

תשובה
תברחו לעיר אחרת.
שאלה - 231582
לכבוד הרב בן ציון מוצפי שליטאכבוד הרב המליץ ללמוד הלכותעל איזה ספר ממליץ כבוד הרבללמידה לבד
תשובה
שלחן ערוך.
שאלה - 231581
לכבוד הרב שלום רב אכן רציתי לצאת מבית הכנסת שהם נכנסו אבל זה היה באמצע קריאת התורה והסתפקתי מה לעשות. מדוע אסור להיות בשבת חתן?ומה לעשות כשבשבת בבוקר מגיעים?לצאת מבי"הכ?
תשובה
א, לבושי פריצות מזעזעים, ב, עירבוביא אנשים ונשים גם כשיש מחיצה ויבא גם השטן בתוכם, ג, ספק חילולי שבת קודש, ד, מאכלים לא כשרים שאסור להכניסם לבית. ועוד השם יצילנו.
לא ידעתי על מה כתבת ולמה התכוונת רצית לצאת מבית הכנסת.
שאלה - 231580
שלום לכבוד הרב
מחפש ספר לרעיתי בנושא כיסוי ראש חיזוקים והלכות ומנהגים והמעלה שלו עדיפות של אחד מהראשונים
איזה יש?

תשובה
עליך ליזהר בימינו שיש ספרים במסווה של מחברות חרדיות שפרצו חומות הצניעות. מחפש עבורך ספר הגון.
שאלה - 231579
לכבוד הרב שלום רב
הרב,באימה וביראה באתי לפניך שיספר הרב את המעשה עם מור אביו ע"ה בכל הזדמנות כדי שאנשים יבינו מעלת ארץ ישראל.לא נתפס בשכל מי שנוסע לארצות הנכר

תשובה
הכל כפי העניין והצורך.
שאלה - 231578
לכבוד הרב שלום רב
לגבי אסור תספורת בזקן התחתון האם מותר כשמפריע.
תודה וסליחה

תשובה
תשאל חכם אחר.
שאלה - 231577
לכבוד הרב שלום רב
התפילין ש"ר נסדקו בין הבתים ואי אפשר לתקנן (שאלתי כמה סופרים) השאלה היא יש תפילין חרוצות שעולות 1500 רק בית בלבד ויש תפילין לא חרוצות בפחות. האם להחמיר?

תשובה
תיקח לא חרוצות. בלב שלם.
שאלה - 231576
להרב שליט"א. אם אני רואה אדם ברחוב מתנהג בפראות, ואני מעונין שבני ההולך עמי לא ילמד ממעשיו מותר לי לומר עליו ציות גנאי? ואין בזה איסור לשון הרע?
תשובה
כן כתב המקובל הגאון רבנו ה"ראשים חכמה", שחינוך הבנים הוא כשרואה אדם העושה מעשה טוב ישבחנו בעיני בנו ויאמר לו כמה חשוב אדם זה וכמה יקר שעושה מעשה טוב.
ולעומת זה אם רואה אדם המתנהג בהתנהגות לא ניאותה יגנה את המתנהג כך כפני בנו ויאמר לו כמה מגונים מעשיו של איש זה. והוא מכלל חינוך הבנים. ועיין שם בסופו בפרק גידול בנים.
שאלה - 231575
לכבוד הרב
במידה ועושים סעודה בפת בליל "ברית יצחק", (מלבד הלימוד במלואו כמובן) האם אומרים מגדיל או מגדול בברהמ"ז?

תשובה
אסור לעשות סעודה בליל הברים, כי לא קיימנו המצווה. ולא לטובת הילוד. כי צריכים להרבות תורה בלילה קדושה זו.
שאלה - 231574
לגאון הרב מוצפי!
האם יש בעיה הלכתית שסבא יושיב את נכדתו הקטנה כבת שנתיים וחצי על ברכיו ורגליו?
אני ואחי בעלי תשובה! ושבה לבקר אבי שם אותה על ברכיו ואחי לא מסכים ואבי מצער מכך

תשובה
יש המקפידים על כך, ויש שאינם מקפידים, ובכל אופן לא יותר משתי דקות. ועל ברכו האחת יש להקל.
שאלה - 231573
לכבוד מרן הרב בן ציון מוצפי שליט"א
רשום בהלכה שאדם לא יכנס לבית קברות עד שתיקןמה הכוונהמי לא יכנס עד שיטבול במקווהאו צריך לעשות תיקון לפני?

תשובה
לכן אנשי מעשה ויראי שמים לא הולכים, ואם מוכרחים שיש אזכרה טובלים קודם במקווה.
שאלה - 231572
לכבוד הרב מוצפי
לאן המצב במדינה הגיע אני בצער הרשע מרושע שם רשעים ירקב!צעק אתמול על ח"כ בן גביר והוריד אותו מהמליאה. וכך גם לפני שנים את אמר לו אני הריבון פה!

תשובה
כי אנחנו בגלות קשה ביותר. ולא מנפנפים במנגל ביום....
שאלה - 231571
למו"ר .בשבת עשו ש.חתן ראי י רצ הכלה בג'ינס וטלפון מוחבא בתיק הרגשתי בזויה ולא אהובה על השם לעומתה.משתדלת בתשובה.עברתי 37 כמה קשה.גברים לא רציניים .מתפשרת ולא הולך.כואב
תשובה
אסור בהחלט להיות שותפים בשבת חתן, כי השכינה בורחת ובוכה.
שאלה - 231570
לכבוד הרב מוצפי!
אני כבר כמה ימים חולם

תשובה
גם אני חולם כל לילה ובבוקר מיד שוכח.
שאלה - 231569
לכבוד מורינו ורבינו שליט"א.
אבי נפטר בכ'בתשרי השנה ונקבר בכ'א
מתי עושים אזכרה (מרת אמי אומרת שאצלם נוהגים ב 11.מתי עולים לקבר
מה עושים בשנה שזה חוה"מ
תודה ומחילה

תשובה
בחול המועד תעשו לימוד זוהר בסוכה עם כיבוד קל.
שאלה - 231568
רוצים לקרב בני משפחה לדרך התורה ויש להם הרבה שאלות בנושא הבחירה וכד'. יש רב מארגון ערכים מזכה רבים לשם שמיים. האם מותר יהיה להזמין לביתי גברים ונשים במטרה שיחזקם לפני ר"ה?
תשובה
בשום פנים לא. כי אסור לקרב לתורה על ידי פריצות.
שאלה - 231567
לכבוד הרב שלום רב
אם אכלתי מזונות וסלט ירקות בטעות ברכתי קודם על המחיה, היה צריך לברך אחר כך בורא נפשות בכל מקרה?

תשובה
במצב כזה תשתה רביעית מים ובברכת נפשות תפטור גם הירקות.
שאלה - 231566
לכבוד הרב רפואה שלמה,
בתקופה האחרונה האישה אושפזה פעמיים ,והבעל אושפז עכשיו בפעם השלישית,
שלחנו לרב תרומה לפידיון נפש לשנינו,קצת חוששים מהמצב.

תשובה
הכל לטובה לכפרת עוונות. כי מי שאין לו יסורים עולם הבא שלו בספק גדול.
שאלה - 231565
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
לענין תפילין ר"ת האם כיום שהמנהג פשט בקרב המון העם כל אחד יכול להניח כדברי רבינו עובדיה יוסף זצ"ל או שרק ירא שמים מפורסם בחסידות כלשון השו"ע ?

תשובה
מי שנשוי יניח.
שאלה - 231564
שלום לכבוד הרב
בשחרית מגיע בין הראשונים אומר קורבנות וזמרה בקול אח"כ מישהו מחליף והוא טס אני לעיתים לא מספיק ברכת כהנים או מתבלבל בלחש כדי להספיק כהנים האם להחליף מנין?

תשובה
תמשיך בתפלה כי הכהנים מברכים גם אותך, ואם אתה כהן, תתחיל רבע שעה קודם.
שאלה - 231563
לכ הרב שליט"א
נשואים +3 ועובדים
אישתי מבזבזת לי את הזמן לטייל וללכת לים מעורב ושטויות.
בא לי לצרוח לשמיים אני רוצה ללמוד תורה ולהיות חסיד חכם האם לצאת שעה ביום גם אם לא נדבר?

תשובה
תן לה שעה של שקט ותטייל במקום צנוע, ובשאר הזמן תלמד תורה.
שאלה - 231562
לכבוד הרה''ג
באשר לשואל מספר 231487 בנוגע לחבר שלו שגר במושב בניה ליד יבנה.
לעת עתה הנני תושב יבנה וגדלתי גם ביבנה,אשמח ב''נ שיצור קשר וב''ה נשתדל לעזור
0508802483 יצחק

תשובה
תבורכו משמיים.
שאלה - 231561
לכבוד הרב שלום רב
מה אפשר ללמוד או לקרא בשעות( הערב) הלילה עד חצות כדי להיוושע מצרה
תודה לכבוד הרב

תשובה
פאשה וילדים יאמרו תהלים, גבר ילמד הלכות.
שאלה - 231560
לכבוד הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
כשאוכלים מיני מזונות אפויים יותר מ 212-230 גרם מברכים ברכת המזון
כשאוכלים מזונות מבושלים מברכים מעיין שלוש ושאוכלים מטוגן מה לברך?

תשובה
כל מאפה דווקא, לא מבושל ולא מטוגן.
שאלה - 231559
שלום לכבוד הרב
נולדה לנו בת בי"ד אב בשעה 04:10 לפנות בוקר.
אנו מתלבטים בין השמות: מעיין ואבישג.
נשמח לקבל את המלצתך. תודה

תשובה
הרב אינו מביע דיעה בעניני שמות. העורך.
שאלה - 231558
שלום לכבוד הרב
מדוע לא מצוין בתורה שאהרון הכהן התפלל להכנס לארץ,כמו כן למה נענש אהרון לא להכנס לארץ,הרי משה היכה בסלע?

תשובה
בתלמוד מובא מכיוון שלא מחה במשה רבנו שהכה את הסלע.
שאלה - 231557
לכבוד הרב
האם אומרים את היהי רצון שכתב הרש'ש שאחרי תיקון חצות.גם בשבת ויו'ט או רק בחול.ואם אפשר לומר גם לאחר עלות השחר .לפני תפילת שחרית

תשובה
לא כולו בשבת, ואפר גם סמוך לעלות השחר.
שאלה - 231556
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מדוע אין הרבה שיעורים של זוהר בארץ?
לפי דעתי אנשים היו חוזרים בתשובה רק מהזוהר של פרשת משפטים.

תשובה
כי אין הרבה שיודעים לפרשו נכון.
שאלה - 231555
לכבוד העורך,

האם אתם מכירים גמ"ח לחליפות חתן לבני תורה באזור המרכז?

תשובה
תשאיר מסר טלפון.
שאלה - 231554
לכבוד הרב
בעלי אומר שיש סגולה עם רוזמרין למכירת דירה .
תודה לאל קנינו דירה ומנסים למכור כבר כמה פעמים כמעט מכרנו
מתפללת כל בוקר.
יש משהו שצריך לכוון בתפילה או במעשה?

תשובה
יגיע הזמן ותבוא הישועה.
שאלה - 231553
לכבוד הרב מוצפי שליט"א קשה לי לכוין ב"לדוד אליך" מזה שאני אומר בלחש. האם אני יכול לומר בקול אם על ידי כן בעז"ה יכוין יותר
תשובה
תתפלל מתוך הסידור.
שאלה - 231552
לכבוד הרב
חתני יושן בביתי עם ביתי שנמצאת אחרי לידה אך הוא קם מאוחר ומתפלל אחרי זמן קר"ש השני מה עלי לעשות או להגיב
אני בצער גדול
יורנו רבנו

תשובה
אל תעיר לו רק בעוד חודש לקראת ראש השנה דברי חיזוק.
שאלה - 231551
לכבוד הרב מוצפי
אם אני הפקיר את חלקי בגינה בבנין המשותף בפני שלושה כפי הצעת הרב, עדיין יהיה לי מותר להקים על הגינה סוכה,או שזה תרתי דסתרי?

תשובה
הוא הפקיר ואתה זכית ״רק״ במקום לסוכה.
שאלה - 231550
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אחיין של אישתי מתחתן בלשון חתונה שוויונית על ידי בן אדם אורטדוקס שאין לו הסמכה מרבנות מנחה את ארוע רביית רפורמית האם מותר להשתתף בחלק מהארוע הזה ?

תשובה
מורד באבינו שבשמיים וכל המשתתפים שותפים בפשע.
שאלה - 231549
לכבוד הרב,
מרגישה שאם לא מתפללת תפילה במלואה או כשמבקשת אם לא בקשה ארוכה אין לי בזה תועלת, יוצא שאין לי חשק לפנות לה'. האם יש בכלל תועלת בבקשה קצרה להצלחה? בברכות השחר לבד?

תשובה
השם יתברך שומע תפילה היוצאת מהלב ובכוונה.
שאלה - 231548
שלום לכבוד הרב
אדם קונה פרי חדש ומחכה ב"נ לשבת קודש לברך שהחיינו. אם חס וחלילה אדם נפטר באמצע השבוע האם מחשיבים לו את זה שחיכה? הרי פספס ברכה

תשובה
מה שמחכה לשבת לא ייפטר באותו שבוע.
שאלה - 231547
לכבוד רבנו שליט"א שמעתי דרשה מרב שצרות מגיעות כי מזלזלים בתלמידי חכמים
והשאלה היא איך נדע מי תלמיד חכם ולא מתחזה כי יש כל מיני סוגים של רבנים שנויים במחלוקת ומרצים למיניהם

תשובה
רבנים זה אותם שעוסקים בתורה בהצנע ללא תמורה. ולא משתמשים בתורה קדום לחפור בה.
שאלה - 231546
כבודו שליט"א
מרגישים חובה עצומה להודות על כל דקה ודקה שמקדיש לעם ישראל וככל שנודה לא עשינו דבר יה"ר שבורא עולם יחזקהו ויאמצהו בבריאות
איתנה וימלא כל משאלות ליבו לעד לטובה

תשובה
אמן ואמן.
שאלה - 231545
לרבנו שלום וברכה
תופעת מכירות של כתבי יד של הבן איש חי , ועוד מקובלים תוך הצגת הכתבים בתוך סגולה לבית
מה דעת הרב בנושא ? מי שכבר קנה צריך להביא למדפיסים להעתיק שיגדילו תורה ?

תשובה
לבדוק אם נדפסו או לא.
שאלה - 231544
לכבוד הגרב'צ מוצפי שליט"א

נער שיום הבר מצווה חל מחר ויש מנהג לא לומר תחנון בבבהיכ
אך מעלת התחנון היא עצומה האם חובה בכל זאת להודיע לגבאי או לא?

תשובה
טוב שלא להודיעו.
שאלה - 231543
לכבוד הרב מוצפי שליטא
מאז בן הזמנים אני חסר מעש לא עושה כלום כל היום מתעצל ותר אחרי העיניים גילו לאימי ירידה בראייה וזה בטוח בגללי
לא יודע כבר מה לעשות
הרב עזור לי !!!

תשובה
רבים וטובים ממשיכים ללכת ללמוד כבכל יום.
שאלה - 231542
שלום לכבוד הרב
יש לי חבר קרוב בעל תשובה., מתפלל בנץ, שומר עיניים, שומר נגיעה, קובע עיתים.
עדיין צופה בכדורגל מדי פעם, העניין מאד קשה לו.
יש אפשרות שהרב יחזק אותו בעניין?

תשובה
צעד אחרי צעד.
שאלה - 231541
לכבוד הרב שליט"א
בננו ב"ה עולה לגן חרדי בשנה הבאה, לא נהגנו להשאיר לו פאות וכל ילדי הגן עם פאות
האם ישנה מצוה להשאיר למרות שלא נהגו אבותינו?

תודה

תשובה
כפי מנהג המקום. לא שונה מאחרים.
שאלה - 231540
לכבוד הרב שלום רב, קשה לי לצפות למשיח, כשתבוא הגאולה לא נוכל עוד לאסוף מצוות, מה לעשות?
תשובה
יהיו מצוות, ובפרט קרבנות בבית המקדש שיבנה במהרה.
שאלה - 231539
לכבוד הרב שלום רב

אם כל השנה אנחנו אומרים שירת הים בשירה אפשר להגיד בשירה גם בתשעה באב
תודה

תשובה
אסור בהחלט. זה יום אבל ויתהפך לשמחה בקרוב.
שאלה - 231538
לכבוד הרב
איזה מסכת הרב ממליץ ללמוד כדי להינצל מצרה
תודה

תשובה
תקרא תהלים.
שאלה - 231537
לכבוד הרב שלום
אמא החליטה לגדל כלב, כשמתארחים בשבת יש דברי חול בשולחן שבת, אין צניעות, האחים מגיעים ברכב. מאז הכלב פסקנו להגיע נוהגים נכון היא נפגע? יש לי בן 5 ובת 2
תודה לרב

תשובה
יפה עשיתם, ואל תתחשבו מה יאמרו.
שאלה - 231536
כבודו
אבי קבלן בקצה הארץמסכן כל הלילה היה בנסיעהחזר הביתה ישן קצת ושוב נוסעהתקשר באמצע הלימוד שאסע איתו(כנראה שלא יהיה לבד) הבאתי אתי פלא יועץ ולומדים קצתעשיתי נכון?

תשובה
בדיעבד שבדיעבד.
שאלה - 231535
שלום לכבוד הרב
מה ההבדל בין בן העולם הבא למזומן לחיי העולם הבא

תשובה
נא עיין 154262 , ולא להטריח אם הרב בבקשה.
שאלה - 231534
לכבוד הרב מוצפי שליט"א ביקשו שאשאל את הרב משפחה שקבעה שבת חתן בר מצוה בבית מלון אתמול נפטר הסבא כיצד הם ינהגו האם מותר להם או שיבטלו זה יוצא חודש מהפטירה?
תשובה
מבטלים הכל היום.
שאלה - 231533
לכבוד הרב שלום רב, לא יודעת כבר מה לעשות,מתפללת הרבה, מוותרת המון בשידוכים, אך לא מוכנה לוותר על יראת שמים ומידות טובות, מה לעשות?
תשובה
צודקת בהחלט.