שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 282254

לכבוד הרב שליט"א
שמעתי באחד השיעורים של הרב שליט"א, כי יש חיים שהם לא חיים, ויש מיתה שאינה מיתה אלא חיים מה הפירוש?

תשובה

מקורו בהגאון בעל ספר העקידה [שער ק"א פרשת נצבים]
ותכלית דבריו, כי יש חיים ויש חיים.
יש סוג של חיים שהוא אוכל ושותה ומטייל, ונהנה מהעולם הזה, וחושב שהוא חי, אך כשיתרגל בכך ימאס בכל זה ויצא מאפו, ולא ישאר לו טעם בחיים כלל, ומרוב הרדיפה אחר התענוגים, נעשה כמת השם ישמור ויציל.

ויש חיים אמיתיים, למי שעוסק בתורה ואוהב אותה, וטועם בה טעם חיים אמיתיים, ונשמתו מתעדנת כאן בעולם הזה, בבחינת צדיקים בית המדרש נדמה להם כגן עדן. והם החיים טובים באמת.

לעומתם יש מיתה שהוא מסתלק מהעולם לא עלינו, ומצטערים עליו, אך הוא הולך לארץ החיים, ויושב לא בגן עדן עם הצדיקים ושמח ונהנה הנאת עולמים.
ואעתיק לך ולשאר החברים שורות מדבריו הקדושים.

"זה הוא ממש כמי שנותן לפניהם אבן של זכוכית אחת ספיריית ובהירה. ומרגלית אחת מאד יקרה, ואומר ראה נתתי לפניך היום שתי אבנים אל,ו והוי יודע כי אחת מהנה היא יפת המראה לבד. אמנם השנית, אם שאינה יפה המראה כמוה, יש לה סגולות נפלאות להעמיד הבריאות ולהשאיר החיים. בחר לך אחת מהנה, כי מעתה גלה אוזן אנשים בתכלית הגילוי וההכרה והנה הטיפש לא יחוש למאמר ולמראה עיניו ישפוט, לברור ביפה ויעזוב הטובה.

אמנם הפיקח ישמע לקול מוריו יבחר לעצמו הטובה ויעזוב היפה. וכן אמר להם ראה נתתי לפניך היום את החיים אשר יתאוו אליהם האנשים, ויתאנו בהם ויכשלו ביופים כאשר ילכד הסכל בבהירות יופי הזכוכית גם נתתי לפניך את הטוב והיא ההצלחה הנפשיית אשר היא במדרגת האבן היקרה והמסוגלת אשר בה ירצו השלמי' עם היות שאינה יפה למרא' כי הרבה צער ופרישות מתאוות העולם וייסורין מצויין לצדה וכאילו הם שני ענינים הפכיים כנגד שני חלקיך בחיים החיים הם תשוקת הנפש החיונית והטוב תשוקת הנפש המשכלת".

נושאי השאלה

גלות וגאולה - שונות

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א