שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 275744

שלום לכבוד הרב. המון ארגונים של רבנים גדולים עושים תיקונים בתשלום לפני יום כיפור, ומבטיחים לעבור את כל השנה בשלום, חבר טוב אמר לי שהוא תורם ולא צריך לשוב בתשובה.......

תשובה

דור יתום הוא הדור שלנו, אנשי אמונה אבדו, אוי ואבוי למי שחושב כך, הרי אמרו חז"ל "האומר אחטא ויום הכיפורים מכפר, אין יום הכיפורים מכפר". עיין משנה יומא פרק ח, משנה ט. ומסכת אבות.

ובטעם הדבר כתב רבנו יצחק קארו זיע"א, דודו של מרן השלחן ערוך ז"ל, בספרו תולדות יצחק דברים פרק טו
"מה שאמרו חז"ל [יומא פה, ב] האומר אחטא ואשוב אין מספיקין בידו לעשות תשובה, והטעם לפי שהתשובה היא חסד גמור שמה הועיל מי שרצח שישוב בתשובה, שהרי לא ישוב לגופו נפש הנהרג בתשובה, וכן מי שחלל שבת לא ישוב מקודם בתשובה, אלא ודאי הוא חסד גמור כמו שאמר [הושע יד ה] אוהבם נדבה כמתנדב שלא היה חייב בו, ואם כן כשאומר אחטא ואשוב הנה התשובה היא סיבת חטאו שאם לא יהיה תשובה בעולם לא יחטא, ולא יתכן שהחסד שעשה השי"ת יהיה הוא עצמו סבה לחטוא".

ודע, כי אין שום בשר ודם אשר יכול להבטיח שום הבטחה, כי מי עלה שמים וירד??? ומי יודע מה עומק הדין והמשפט בבית דין שלמעלה??? יהיה מי שיהיה. יכול רק להבטיח כי יתפלל עבורנו, וימליץ טוב בעדינו, אך לא להבטיח תוצאות או שיהיה האדם פטור מהמשפט. וזה אחד מיסודות האמונה הברורה לכל בר דעת.
לכן, על כולנו לשוב בתשובה שלימה בכל כוחינו, ולהרבות בתפלה ובתחנונים לפניו היום ערב היום הקדוש, ומחר ביום הקדוש, להתחרט על מעשינו הרעים, להתוודות בשברון לב בדמעות שליש לפני אבינו שבשמיים אשר הוא רחמן ומלא רחמים, לבקש ממנו כי יראה בעוני העם הקדוש הזה עמו ונחלתו, וימחול לנו על כם חטאתינו עוונותינו ופשעינו.
מהרה חושה כי הזמן עובר מהר, טרם ינעלו השערים.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א