שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 273372

לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הלילה [כ"א מנחם אב] ימלאו 70 שנה לפטירתו של הסבא דמשפטים ראב"ד דטבריה, ר' יעקב חי זריהן זצ"ל, עבדך מתגורר במרחק כמה דקות מבית העלמין הנ"ל, הרב אולי בבקשה יוכל לחזקנו במעשיו

תשובה

מה אני ומה חיי, איכה אכתוב ואתאר את האיש הרם והנישא, ואין מי שיכול לספר בשבח רוממות נשמתו הטהורה, חכם מחוכם רב כל חכימייא, מירושלים ממנה תצא תורה ומכל ערי הארץ, היו נוסעים אליו בדרכים עקלקלות ובארחות מפותלות לקבל פני קדשו, ולרוות ממתק לשונו. ולבאר להם ספיקותיהם. היה בעל חכמה מפוארה. ענק בתורה וחריף ומעמיק כל סוגיא, מכל קהילות ישראל בני אשכנז וספרד גדולי הדור וינוקי דבי רב בארץ ובגולה, היו באים להשתעשע עמו בעומקה של הלכה, הלא די אם תראה את פירושו לתורה שושנת העמקים, החריפות והשנינות, בשלש תיבות היה מפרש מה שאחרים כותבים בשלש שעות. בקיצור והתמצות אדירה. עד שהמעיין צריך לפתוח כמה מסכתות ומפרשים להבין את דבריו הזכים. חריף ובקי, מהיר בהבנתו ועמוק במחשבתו.
ועל כל אלה, קדושתו ופרישותו, יראתו ודביקותו בבורא יתברך בכל רגע מחייו, פרישותו מעניני העולם הזה הלא המה מבהילי השכל והרעיון, מעל כל מחשבה ודמיון. היה נוהג מדי מועד בחולו של מועד לעלות ירושלימה לקבל פני שכינה אצל הכותל המערבי, והיה שוכר חדר סמוך לכותל ומשקיף ממנו על הר הבית, ושתיו לוחשות תפלה על בנין בית מקדשינו בקרוב.
וכאן עמד קולמוסי לגודל הפחד מפני דמותו הנוראה והמופלאה. עמוק עמוק מי ימצאנו. זכותו תגן בעדנו ובעד זרעינו עד עולם.

ואספר כאן מעשה מופלא אשר התרחש עמנו שנה אחת, קודם כארבעים שנה, נסענו בשעות היום לעיר טבריה עם בני הקהילה חלקם בחיים. וכל הדרך הייתי קורא ומנסה לבאר דברי קדשו בפירושו לתורה, שעתיים תמימות כולם שותים בצמאון את דבריו, והנה התקרב הרכב אל עיר הקודש טבריה ת״ו, ביקשתי מאשר על ההגה שיכנס למקום בית העלמין, הגם שמעולם לא הייתי על ציונו, ועצרנו במקום כלשהו, הלכנו ארבעה צעדים בין המציבות העתיקות ולפתע פתאום אני מוצא שלש מציבות עתיקות. התבוננתי והמציבה האמצעית זה היה הוא,כאילו מלאך מובילני אליו, הזדעזעתי מהפלא הגדול ופרצתי בבכי מר ממעמקי הלב ונשקתי קברו עשרות פעמים, בהתרגשות נוראה וכל הקהל עמי עמדו נדהמים ומשתאים, כיצר לפני רגע עוסקים בתורתו ואחרי רגע עומדים ליד מציבתו. העתרנו בעד כל ישראל. וכולם ראו כי יד השם היתה כאן להראות מפעלות צדיק.
ליל א"ך מנחם אב התשפ"ג. שבעים שנה לפטירתו.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א