שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 271927

לכבוד הרב שלום רב, יש לנו שכן שהוא יכול להתענות, אך מתעצל בכך, ושואל מה החומרא של התענים בי"ז בתמוז?

תשובה

אמור לו שהתענית הזאת מועיל מאוד לאדם המתענה, ויצליח בכל מעשה ידיו, כי חמשה דברים קשים אירעו לאבותינו ביום זה.
נשתברו הלוחות, בוטל התמיד, הובקעה העיר, שרף אפוסטמוס את התורה, הועמד צלם בהיכל.
א, נשתברו הלוחות, דע, כי לוחות ראשונות נחצבו בידי בורא עולם, קונה שמים וארץ, ונכתבו באצבע אלקים ממש, ואין לנו מושג כהוא זה להבין ערכן, כוחם וצורתם. אך חז"ל ביארו כי הם שיחררו את העולם כולו מהמוות, מהחוליים, ממלחמות, מסיכסוכים וממריבות, ומכל מיני סבל, והיינו משוחררים מיצר הרע ומכל דבר רע, וכל הביות היו חיים בשמחה ובטובה.

ב, בוטל התמיד. הקרבן שהיה מכפר לנו כל יום על כל עוונותינו, תמיד של שחר על כל העוונות שעשו בלילה. ושל בין הערביים על כל העוונות שעשו ביום. והיתה ברכה במזון, ביינות ובשמנים, בפירות והירקות, ולא היו מתקלקלים.

ג, הובקעה העיר, זו ירושלים משוש תבל, שכל מי שהיה נכנס אליה כשהו עצה היה יוצא שמח, חולה והתרפא, עני היה מעשיר, ההסתכלות על אבניה היתה נותנת חכמה ומביאה לידי נבואה, תושביה כולל הילדים היו חכמים ונבונים, וכשהיה בן ירושלים נוסע לחו"ל, היו בונים לו קתדרה כדי לשמוע לדברי חכמתו,

ד, שרף אפוסטמוס את התורה. התורה הקדוש שהיתה כתובה מפי משה רבנו עליו השלום, אשר כל הקורא בה היה מבין ומחכים בצפונותיה, סודותיה, רזיה ורמזיה, הועלתה באש והתחללה, ובזה האוייבים גברו עלינו.

ה, הועמד צלם בהיכל, היכל קדש הקדשים, שם היה נכנס כהן גדול פעם אחת בשנה, ביום הקדוש והנורא, יום הכיפורים, יום אדיר בימי שנה, ביאמה, ביראה, ברת ,בזיע, בו שכן כבוד אורו של עולם, הוא המאציל, הבורא היוצר והעושה הכל אשר לכל, ושם היה שוכן כבודו ומאיר משם לעולם כולו, ביום נורא זה הועמד פסל להכעיס את הבורא בביתו ובהיכלו, על זה ועל כל אלה נחגור שק, נתפלשה באפר, נבכה ונתפלל אליו כי ירחם עלינו, ויבנה את ביתו בקרוב, ויחזיר שכינתו לציון בקרוב.

אלה דברים קצרים להבים מה אירע את אבותינו ואותנו ביום נורא זה, חזקו ואמצו אחי ורעי, בני עמי המשתתפים באבל הכבד והנורא הזה, והצער והבכי שלנו, הם אשר יקרבו את הגאולה ויביאו לנו את הישועה בהמרה ובקרוב.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א