שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 267207

לכבוד הרב היקר שליט"א, שמעתי פעם מהרב שחיטא שאמר שהכבוד נברא בעולם רק למען שנכבד את השם יתברך, ואיך הטטווינו לכבד טת ההורים ואת החכמים?

תשובה

דע, כי המפרשים עמדו על שאילתך החשובה, כי ראינ בכמה מקומות בתורה הקדושה, שבכתב ותורה שבכל פה, לכבד את השם יתברך, את אב ואם, את הזקנים, את חכמי ישראל, את המורה שמלמד אותך. וכן מצינו לכבד כל אדם, כנזכר בפרקי אבות "בן זומא אומר איזהו מכובד זה המכבד את הבריות.

והתשובה היא שכל מה שנצטווינו לכבד את הגדולים, היא מכוח מי שציווה אותנו, כי בשעה שאתה מכבד את הוריך אתה מכבד את הקדוש ברוך הוא שציווה אותך לכבדם, וכגן כשאתה מכבד אחרים נמצאת נוהג בכבוד ובדרך ארץ, ובזה מעריכים הסובבים את התורה ואת מי שנתן לנו אותה.

ואעתיק לך את מקור הציווי, בדברי רבנו בחיי ז"ל בספרו כד הקמח [ערך חילול השם] "למען שמי אאריך אפי ותהלתי אחטם לך לבלתי הכריתך (ישעיה מח). הנה צרפתיך ולא בכסף בחרתיך בכור עוני. למעני למעני אעשה כי איך יחל וכבודי לאחר לא אתן ותהלתי לפסילים (שם), וידוע כי העולם ומלואו לא נברא אלא לכבוד ה' יתעלה. שנא' (שם מג) כל הנקרא בשמי ולכבודי בראתיו וגו'. ואין ראוי לשום אדם לחפוץ כבוד בעוה"ז כי אם לכבודו יתברך להשתדל במעשים שיתקדש בהן שם שמים ולא שיחולל בסבתו".

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א