שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 265955

מה ההבדל בין מי שעושה שידוך, לבין מי שנותן שירות ומקבל ממון עבורו.

תשובה

דבר העורך.

אכזר ערל לב חסר מצפון, החי ומתעשר על חשבון האומללים והמסכנים, הרווקים והרווקות, אשר אין להם מנחם. שאינם יודעים את נפשם מרוב צערם ויגונם. מי ינוד להם וינחמם ומי רואה בארץ את עניים. המתאכזר עליהם הוא ספק יהודי.

ואתם השדכנים המעונגים והמדושנים. המתארחים בבתי מלון מפוארים. ומעשנים סיגרים יקרים מקובה ומבעל קובה. מאריזונה ומפילדלפיה, מפורטו ריקו ומטורונטו, השוכבים על כסאות שן מפוארות, ועל ספות עטויות עור קורקודיל, השותים ויסקי משובח ומיושן מסקוטלנד ועד פינלנד, האוכלים מעדנים ומיני ממולאים בבשרים, ומתארחים ברחבי מלונות הערים, דגים משובחים ומתובלים בכל מיני בשמים ותבלינים, מדושני עונג, יושבים וסופרים את מאות הדולרים המגוהצים והירוקים שבכיסם התפוח, אותם סחטו בכוח הזרוע מאבות ומאמהות שבורים ונדכאים, וקיבלו אותם לאחר שאיימו עליהם בצ"ח אלף קללות שחלילה יהיו לבניהם ולבנותיהם, יושבים וצוחקים על בנות ישראל העגונות תחת ידכם, וכל אחד מהם מתפאר ומתגאה בכשרונותיו הנכלולים כיצד סחט את פלוני ואת פלונית. מלגלגים ומתלוצצים על בחורי ישראל ההולכים שחוח בגללכם, יומם ולילה בוכים ומזילים דמעות כנחל במסתרים, ומרווים ביגונם את המזרנים והכריות הבלויים עליהם הם מניחים עצמותיהם הקרים.

הלילה הזאת ליויתי את מורנו ורבנו אשר יצא בשארית כוחותיו לנחם את בני משפחת אחותו, ולחלוק עמם זכרונות מבית אבא ז"ל לעודדם, לחזקם, ולדבר על ליבם, כשעמד לצאת באו המונים מבני השכונה ועטו עליו בבקשות ובתפילות, בבכיות ובתחינות, ופתקים עם שמות בידם, בכל פתק היו מינימום שש שמות של רווקים ורווקות. והפתקים היו עשרות רבות, והוא בלבו השבור מברך כל אחד ואחת במאור פנים יפות. כשעזב אותם לפתע מעד ונפל על פניו, וגעה בבכי מר קורע לב.... שאלתי אותו הרב על מה בוכה??? השיב לי, לא על אחותי שהסתלקה, ולא על בעלה השוכב דומם על ערש דוי, גם לא על המשפחה העניפה והעניה שהשאירה, על אלה אני בוכה ומבכה, על אלה!!! נופף בידו כשלשים פתקים... ואמר רבונו של עולם, איה סופר איה מונה, איה מי שיספור את השמות ובעיותיהם, איה מי שיחשב וימנה את דמעותיהם, והיה קורא את השמות ומתייפח, צועק בקול מר עד מתי!!!

נשאנו אותו על כפים ונסענו עמו לביתו כשהוא אינו חדל מבכי ומספד, וכשהגענו לביתו עלה לחדר לימודו לבכות את צערם של ישראל, ולעסוק בסוגיא חמורה שהונחה על שלחנו להשיבם דבר. חזרתי לביתי המום ומדוכדך, תוהה ובוהה, איזה פנים לנו? על מה באה עלינו הצרה הזאת? באיזה דור אנחנו נמצאים? והנה כשפתחתי את המחשב, אני מוצא את מכתבך איש ממון נכבד.


אומר לך אני הקטן, מה הרב אומר לנו בעוסקינו בסוגיה זו. בודאי שאת ההוצאות שהיו לשדכן יש לשלם, אך רק אותם ולא אגורה יותר. ההבדל הוא פשוט. שידוך זו מצוה מהתורה הכוללת בתוכה כמה סוגי מצוות. הנעלה על הדעת שיהודי ידרוש כסף עבור הנחת תפילין לעצמו? או עבור נטילת ידים? או עבור תפלה? או קדיש? או קדושה? הנעלה על הדעת שאדם ידרוש במפגיע ממון עבור מצוות נטילת לולב? או עבור ישיבה בסוכה? הנעלה על הדעת שאדם המעביר זקן בכביש יבקש ממנו בקשיש? או המנחה עיוור בדרך יבקש ממנו סכום גם לא בעל ערך? הנעלה על הדעת שכל מי שעשה טובה לחבירו, עודדו, נתו לו עיצות להיחלץ ממצבו, חיזק אותו, תמך בו, והביאו אל המנוחה ואל הנחלה, יבוא למחרת וידרוש ממנו תמורה? הנעלה על הדעת שהמאכיל את הרעב בביתו מנה הגונה של בשר או דג, יבקש תשלום? הרי זה שוד!!! ואין זה בכלל אדם!!!

העניים של דורינו אלו הרווקים והרווקות!!! הם הם היתומים שאין להם אב ואם!!! הם יותר במצב גרוע מהיתומים הידועים, כי ליתומים יש מי שמטפל, יש מי שמלביש ומאכיל, אך הבודדים הללו אין להם מנחם!!!
האלמנות יש מי שישלח להם מדי שבת מאכלים ומנות, מיני תופינים ועוגות, אך הללו איך יערב להם מאכלם ואיך ייטב להם משקיהם, וכיצד יחוגו את החגים והמועדים, והם בודדים וגלמודים!!!

בכמה מקומות התורה ציוותה אותנו על מידת החסד, ובכמה מסכתות ציוונו חז"ל על עזרה לזולת!!! הרי אפילו אליעזר בלכתו לבית לבן ובתואל הרשעים עובדי אלילים, אמר להם "אם ישכם עושים חסד ואמת", ואפילו רשע הוא שר המשקים ביקש ממנו יוסף בבית האסורים "ועשית נא עמדי חסד והזכרתני", ואפילו רחב שהיתה בתחילה לא כשירה אמרה לכלב ולפינחס "כי עשיתי עמכם חסד".
והפסוק [הושע י, י"ב.] אומר זרְעוּ לָכֶם לִצְדָקָה קִצְרוּ לְפִי חֶסֶד. והנביא מיכה ו, ח. כתב הגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה יְקֹוָק דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ".

ואיך הללו אומרים י"ג מידות של רחמים ומזכירים "ארך אפים ורב חסד ואמת" והם מבקשים שלמונים עבור השידוכים? מסופקני אם האוכל המניסים לפיהם אינו בשר פיגולים וזאבים.
מה? אין לנו תורה? או שחלילה הללו נעשו לא יהודים רחמנים? האין חסד בעולם? רבונו של עולם!!! הרי יתמוטט העולם.
יהודים התעוררו!!! הקיצו מתרדמתכם!!!
חושש אני אם מי שיושב וצופה במצב ואינו עושה משהו, אם תפילתו תתקבל בשמים, אם השם יתברך יפנה אליו.
אסור לנו לתת יד לסחטנים ולליצנים המריקים כספם של ההורים האומללים, כי זה מעורר חס ושלום קיטרוג למעלה. גורו לכם מיום הדין!!!
והלואי והדברים ישפיעו ואפילו במשהו על הקוראים החביבים, ותמצא עיצה ותושיה לבנים ולבנות ישראל החביבים.


לכותב אל הרב, הדברים הללו לא הופנו אליך אישית, אלא לכלל העוסקים ב"מקצוע" זה והיה זה שלום.
העורך.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א