שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 262142

שלום רבנו
האותיות לפי ממצאים ארכיאולוגיים מראים אותיות אחרות מהאותיות בני ימינו למה זה?שהרי התורה היא אמיתית הכל אמיתי בה אז למה האותיות לא אותו דבר?
תודה רבנו

תשובה

תשובה 233422 .
הכתב של ספר תורה וגם של הדפוס נקרא "כתב אשורי". ובו כתב משה רבנו את התורה הקדושה. והענין שכאשר התפצלו ממלכת יהודה וממלכת ישראל בשומרון, הוא נשתכח במשך הזמן, עד שבבית שני בא עזרא הסופר והחזיר את הכתב הזה הנוכחי כפי שירד מהר סיני, ונקרא "כתב הנשתוון".

ועיין בתלמוד ירושלמי מגילה פרק א
"ולמה נקרא שמו אשורי שהוא מאושר בכתבו אמר רבי לוי על שם שעלה בידם מאשור תני רבי יוסי אומר ראוי היה עזרא שתינתן תורה על ידו אלא שקדמו דור משה אף על פי שלא ניתנה התורה על ידיו אף הוא ניתן כתב ולשון על ידו [עזרא ד ז] וכתב הנשתוון כתוב ארמית ומתורגם ארמית [דניאל ה ח] ולא כהלין כתבא למיקרי מלמד שבו ביום ניתן ר"נ אומר ברעץ ניתנה התורה ואתייא כר' יוסה רבי אומר אשורית ניתנה התורה וכשחטאו נהפך להן לרעץ וכשזכו בימי עזרא נהפך להן אשורית [זכריה ט יב] גם היום מגיד משנה אשיב לך [דברים יז יח] וכתב לו את משנה התורה הזאת על ספר כתב שהוא עשוי להשתנות".
שאלה - 121568
לכבוד הרב
1האם נכון שעזרא הסופר שינה את
תשובה
ידידי היקר, חבל שאתה רועה בשדות זרים, ולומד דברי כופרים בורים ועמי ארצות, גם אם יש להם כפה והם מתפללים, ודבריהם הארסיים נקלטים במוחך הבריא אשר העניק לך אבינו שבשמים.
לעצם הענין כתוב בפסוק ״כתב הנשתוון״, והגמרא אמרה כי בהר סיני ירד הכתב הנוכחי הנקרא ״אשורי״ הם אותיות הדפוס הללו המרובעות, ובהם כתב משה רבנו את התורה והשם יתברך כתב את לוחות הברית.
בתקופת בית ראשון רבים מהעם עזבו את הכתב הזה והשתמשו בכתב הכנעני, חוץ מנביאי ישראל והחכמים שהחזיקו בו, וכשגלו לבבל מראש יאושם שכחו הכל ועזבוהו.
כשעזרא הסופר הוציאם מבבל והנהיג את העם והקשיבו לו, לימדם את הכתב מחדש והוא נשאר עד ימינו.

נושאי השאלה

תפילה וברכות - כללי - ספר תורה, ביאורי תורה - שונות

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א