שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 251448

לכבוד מו"ר היקר. האם יש מי שיודע מה נעשה עם האדם לאחר פטירתו? היכן הוא נמצא? מה משפטו ומעמדו?

תשובה

דע ידיד יקר, כי מעודי עד היום הזה אמי מלא קנאה באותם אנשים החושבים שהם יודעים הכל, מי בגן עדן ומי לא. מי במקום גבוה ומי אי שם. הדברים הללו נסתרים המה מבני האדם, כדי שיהא שכר ועונש, והבחירה תישאר ביד האדם להחליט להיכן פניו מועדות, לכאן או לשם. והתשובה לשאלה רבת פרטים זו רחבה היא מיני ים, וארוכה מארץ מיד. וככל שנעמיק בה ובפרטיה תמצא שאלות רבות ונוספות.
מה גם שהאדם יראה לעיניים, והשם יראה ללבב. ואין כל הפנים שווים בעבודת השם יתברך. יש טורח הרבה ויש רק מעט. ולא התוצאה קובעת, אלא ההשתדלות. ולפי המאמץ שעושה האדם בעבודת קונו כך שכרו ומעמדו בעולם העליון.
זאת ועוד, כי תלוי בדעת האדם והבנת שכלו. כי אין דין מי שדעתו רחבה וידיעותיו מרובות, כדין מי שדעתו קצרה וידיעותיו מצומצמות. ולא מעמד מי שבא מבית מדרש גדול הנמצא בכרך, ופגש גדולים וחכמים, ואת זקני הדור, לבין מי שבא מהכפר ולא ראה כל אלה.

ודבר נוסף אגידה נא לך חבר טוב, כי תלוי הדבר בתכונתו וטבעיו של כל אדם ואדם. כי יש שהוא מתאווה ומשתוקק לדבר מה, וקשה לו מאוד להכניע את יצרו מצד תכונותיו. ונלחם מלחמת חורמה יומם ולילה עם עצמו להימנע מלעבור על רצון השם. ויש מי שאינו כמה לכך ואינו מתאווה לעבור עבירה, ובקל יכול להתגבר על יצרו. וזה מה שאמרו במסכת אבות לפום צערא אגרא. היינו השכר לפי המאמץ והטורח.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א