שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 242344

לכבוד הרב בן ציון מוצפי היקר שליט"א, כמה פעמים רציתי לשאול את מעלת כת״ר מדוע טוב לומר לשם יחוד, והאם זה עוזר בקיום המצוות כהלכתן?

תשובה

דע ידידי, כי הבדל גדול ועצום בין המתפלל בכוונה לבין המתפלל שלא בכוונה. וכן בין המקיים מצוות לשם שמים לבין המקיים מצוות שלא לשם שמים, בין המקיים מצוות למטרת רפואה, הצלחה, כבוד, שכר, הצלה מגהינם, לבין המקיים מצוות לעשות נחת רוח ליוצרינו ולעשות רצון בוראינו. וללא שום מטרה או אינטרס או נפקא מינה.

ואם תאמר מה זה משנה? העיקר שאני מתפלל שלש תפלות ביום, מקיים מצוות כהלכתן, עוסק בתורה שעות רבות ביום. ומה זה עושה למעלה?
דע, כי ההבדל הוא עצום ונורא. כי בגן עדן יש מדריגות רמות ונישאות הגבוהות במעלות של מיליוני שנות אור זו מזו, והנשמה בהיותה אור גדול ומבהיק, וחלק אלוק ממעל, נכספת ומתאווה שם לעלות עוד ועוד, ולהגיע למקומות גבוהים יותר, וענין זה נמשך כל יום וכל רגע שם במרומים,
ובפרט כי שם אמרו חז"ל כי כל צדיק נכווה מחופתו של חבירו. כלומר בראותו את חבירו יושב במקומות נפלאים ועצומים הוא מצטער מאוד שהוא עצמו אינו יכול להשיגם, ולכן בהיותינו כאן בעולם הזה, צריכים מאוד להשתדל לעשות המעשים לשם שמים. ויהי רצון מלפניו שיסייעינו לזכות לכך.
ועיין בתלמוד בבא בתרא עה, א.
"וברא ה' על כל מכון הר ציון ועל מקראיה ענן יומם ועשן ונוגה אש להבה לילה כי על כל כבוד חופה, מלמד שכל אחד ואחד עושה לו הקדוש ברוך הוא חופה לפי כבודו. עשן בחופה למה? אמר רבי חנינא: שכל מי שעיניו צרות בתלמידי חכמים בעולם הזה, מתמלאות עיניו עשן לעולם הבא. ואש בחופה למה? אמר רבי חנינא: מלמד שכל אחד ואחד נכוה מחופתו של חבירו, אוי לה לאותה בושה, אוי לה לאותה כלימה".

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א