שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 241613

לכבוד מורנו הרב, דודי נפטר בפתח תקוה, והחברה קדישא טמנו אותו בחלקת הרבנים, ושמו עליו תל עפר בגובה של 40 ס"מ, וכששאלתי אותם אמרו שזה מנהג ירושלים, זה נכון?

תשובה

לא נכון כלל. אסור להגביה הקבר תוך השבעה כלל. ועיין לרבנו האר"י ז"ל בספר שער המצות פרשת ויחי "שלא לבנות ציון על הקבר עד אחר ז' ימי האבלות לפי שטעם בנין הציון הוא כעין כסא ומושב לשרות עליו האורות המקיפים על הנפש ועדיין לא נשלם המקיף לחנות שם עד סוף ז' ימי אבלות ואם יבנוהו טרם בוא המקיפים שמה אז אותה רוח הטומאה הנדבקת בנפש המת שורה על הציון ההוא ומתגברת שם ולא תזוז משם לעולם כדמיון מי שבונה בית ואינו מזכיר עליו שם שמים ששורה עליו רוח הטומאה ואינה נעקרת משם לעולם כנזכר בזוהר פרשת תזריע ומצורע על פסוק הוי בונה בית בלא צדק כו' ולכן צריך להמתין מלבנותו עד תשלום ז' ימי האבלות ואז אדרבא הוא מצוה לבנות ציון על הקבר תכף אחר האבלות להכין כסא ומושב אל האור המקיף כנזכר".
ובנין המציבה הוא שלשה טפחים שהם 24 סנטימטר, לכן יש להוריד את תל העפר משם, וכן היה מעשה בתלמיד חכם גדול שנפטר קודם קרוב לשישים שנה ומור אבי ז"ל ראה שבנו הגבה מעל קברו, והלך והודיע למשפחתו והסכימו עמו לפרק את ההגבה עד היום השביעי.
ונזכה בקרוב לתחיית המתים ולנחמת ציון וירושלים.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א