שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 193911

לכבוד הרב שלום רב.
האם יהיה מותר לשתות קפה שהכין גוי האם יש חשש של בישולי גוים ? בין אם מדובר הכנה דרך מכונת קפה (קפסולה) או בין אם ע"י קפה טחון והרתחת מים
האם יש חשש וטוב לחמיר ?

תשובה

רוב האחרונים דנו בשאלה זו, מטעם שרבנו האר"י ז"ל החמיר בזהואסר אותו.
אך הגאון הכנסת הגדולה ז"ל בשו"ת בעי חיי יורה דעה סימן קמ"ה, ובספרו הכנה"ג יורה דעה סימן קי"ג, כתב שכל המדינות נהגו בו היתר, אך הוא עצמו מחמיר בכך ונמנע מלשתותו.
גם הגאון הפרי חדש ז"ל וזיע"א בסימן קי"ד, ו. התיר אותו כיוון שהקפה בטל במים, כמו הבירה הנעשית על ידי גויים. גם מצינו להרב בית יוסף ז"ל סימן קי"ג התיר אפונים קלויים על ידי גויים, וכן בשו"ת ויאמר יצחק יורה דעה סימן נ. והגאון הזבחי צדק סימן קי"ג, ט"ז התירו.

ועיין בספר בן איש חי שנה שניה פרשת חקת טז. שכתב "הקהוו"א שמבשלין הגוים, יש אוסרין ויש מתירין, ומרן רבינו האר"י ז"ל אסר אותה, אך אין בידינו למחות ביד המקילים שיש להם על מה לסמוך, ובפרט במקום שפשט המנהג להתיר, ופה עירנו בגדאד המנהג פשוט מקדם קדמתא לשתות קהוו"א של גויים אפילו במקום הנועד שלה, ובודאי בעל נפש צריך להחמיר והצנועין מושכין ידיהם ממנה, ברם, אפילו אדם חשוב אם הולך לבתי גדולים לעשות וזית"א [ביקור רשמי] מוכרח הוא לשתות מכמה סיבות שיש בהם טעם".
ועיין בשו"ת יחוה דעת חלק ד סימן מ"ב. והליכות עולם חלק ז, עמוד קי"ב.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א