שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 193200

לכבוד הרב
פרק ב, ההכנות לחג הפסח.

תשובה

א, המצות. גינה קטנה היתה בחצר, בחודש מרחשון אבא לוקח מעדר והופך את האדמה, אני בן 4 נותן בידי חופן חטים ואומר "תגיד אני זורע לשם מצת מצווה". אני אומר ומפזר את החיטים, בכדי שציפורים לא יאכלו אותם, לוקחים מקל עץ בגודל 12 סנטימטר ועליו "כובע" מקליפת חצי ביצה כדחליל לשמירה. גשם יורד והאדמה של מוצפי מוצפת. בתחילת ניסן האדמה מכוסה מרבד שבלים קטנים, כל יום הם גדלים, בסיוון הם בגובה קומת אדם, יפהפיים. תחילת תמוז קוצרים אותם וחובטים ומפרקים את החיטה בידים נקיות מחמץ, ומניחים הכל בכדי חרס גדולים מכוסים במעט עפר כדי שלא יתליעו.
בחודש אדר אמא מוציאה את החטים בשמש ובוררת אחד לאחד, שבע קילוגרם חיטה ללא ריקבון, תולעת, בשמש יום שלם, ממחסן שהוא מובאים אבני ריחיים גדולות, ומונחים בבית עשויות אבני בזלת משוננות. ריחיים ורכב, במרכז האבן יש פתח קיבול שם שופכים חופן חיטה ומסובבים אם הרכב ממעל, החטים נשחקות, אמא ז"ל תוקעת מוט עץ במקום הקבוע ואותו מלפפת בסמרטוט להגנת עור היד מהשפשופים. יושבים בעיגול סביב הרחיים וכל אחד בתורו מסובב, לדבר אסור פן יותזו טיפות רוק אל הקמח הנשפך מהצדדים על הסדין, בפעם הראשונה החיטה נשברת לרבעים, בשניה לפירורים, בשלישית וברביעית כבר יש קמח, נפה מיוחדת בידיה של אמא ורק היא מנפה ומכינה שק קמח לפסח, הוא נשמר כיהלומים יקרים, ויש סקית אחת בה שומרים את הסובים, הם לצורך ריפוי דלקת אזניים, מי שכואבת לו האוזן, לוקחים 2 כפות סובין ומחממים במחבת, מניחים בשקית בד על האוזן ישנים בלילה ובבוקר בריאים.
בשבעה בניסן אופים בחצר בתנור מוסק בעצים מצות לכל השבוע, כולם מתגייסים למלאכה, זה נותן קמח, זה מים במידה, זה לש, זה מעבד, מחלקים לכדורי בצק ופותחים במערוכים, רק אמא מסיימת את העיגול שיצא מבית היוצר, מונח בכרית מיוחדת שהכינה ומודבק בתנור, ויש מצות דקות ופריכות לכל השבוע כשהן מונחות בסלי נצרים. ומפרישה חלה, בערב פסח לאחר חצות אבא אופה עם נבחרת תלמידיו מצות עבות לליל הסדר.

ב, שמן זית. בחודש כסלו אבא מביא ממקום מיוחד זיתים ואמא כובשתם בכלים שמורים לפסח ומוציאה ליטר שמן מתוך עשר קילו זיתים, שנה אחת קרה נס ואותו בקבוק הספיק לשלש שנים.

ג, מלח ופלפל. מלח קנתה משוק מאה שערים חתיכת סלע בצבע אפור מקושקש, הניחתו במכתשת הנקראת "האוואן" ועשתה מלח עבה להכשרה ובישול, ומלח דק לארוחה. פלפל קנתה בעונה השחילה בחוט ותלתה בבלקון התייבש בשמש, דכה במדוכה ושמרה בצנצנת לפסח, וכן שאר תבלינים טבעיים ייבשה וטחנה בידיה.

ד, חרוסת. תחליפי קפה, תה, וסוכר. בחודש מרחשון הלכה לשוק לקנות ענבים צהובים בשלים, בחלקם מצומקים, הניחתם בסירים של פסח, ריסקתם ביד ובישלה על אש נמוכה שעתיים, מדי פעם בוחשת, כשהצטננו סיננה במסננת בד חדשה וסחטה, ושוב לסירים 6 שעות נוספות עד שנעשו סמיכים ויצקה לצנצנת גדולה, ציננה ושמרה לפסח. כשהגיעו אורחים בחג, תה לא הכניסה לבית, גם קפה וסוכר לא, לקחה כפית חרוסת לכוס ויצקה מים רותחים לתוך הכוס ובחשה והגישה לאורח המופתע "קפה נמס", כמובן ששתה בשקיקה וביקש עוד.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א