שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 193197

לכבוד הרב מוצפי,אני סקרנית לקרוא על אמך הרבנית עליה השלום עלהנהגותיה .בבית ..וכו בקצרה שנזכה ללכת בדרכה
אמן.תודה לרב היקר

תשובה

התארסה עם מור אבי כאשר היה בעל מעמד גבוה כשכיהן מזכיר ראשי של שר האוצר מנחם דניאל. והודיע לה שמהחתונה הוא עוזב הכל ונוסעים יחד לירושלים, והיא הסכימה ללא פקפוק כלל.
בחו"ל בעירם הולדתם בגדד חיו בבית מעין ארמון על שפת החידקל, בנין בן שלש קומות, בעל גג הצופה על נוף מרהיב ומרתק, ומשם ישר לירושלים של פעם בשנת תרצ"ד [1934] כלה צעירה ששכרו חדר קטן בפאתי שכונת הבוכרים, חדר ששימש גם שינה, סלון, אורחים, ביחד עם חמותה סבתי האלמנה. ואבא ז"ל השאיר אותם וחזר לחסל את שאריות העבודה וחלוקת התפקידים לכמה אנשים.
על כל אלה בחזרתו לאחר חדשיים דרך ממלכת עבר הירדן מבגדד לרבת עמון , משם ליריחו, וישר לירושלים, והיא ממתינה לו ופתאום מקבלת הודעה כי הוא פצוע קשה בתאונת דרכים בירושלים ליד אנדרטת הצנחנים מול שער האריות. כי הרכב שלקח אותו התקלקל במעלה הכביש והתדרדר אחורה, והוא קפץ בשניה האחרונה קודם שהרכב נפל לתהום.
רגלו נשברה והתקפלה והרופאים התייעצו לקטוע אותה, בנסי נסים היא נשארה, והיא היתה צריכה יום יום להכין לו ארוחה ולהביא לו לבית הרפואה שבעיר העתיקה, יום יום כשכל יומיים יש עוצר מצד השלטונות הבריטיים שעצרו אותה בגדרי תיל ורובים שלופים, והיא מסרה נפשה כדי להגיע אליו כל יום. במשך שלשה חודשים, ועוד שלשה חודשים שיקום בבית.
את הבית המשיכה לנהל כל ימי חייה, שמונה בנות ושני בנים ילדה, ועוד 5 הפלות היו לה. ותמיד שמיחה ומאושרת.
היתה מקבלת בסבר פנים יפות את כל רבותיו וחביריו הרבנים המקובלים, באהבה בשמחה ובמאור פנים. אני כשנזכר ומשחזר מה עברה עומד משתומם מהיכן קיבלה אשה יקרה זו כוחות נפש עילאיים, ועמדה בעוז בכל העומס והלחץ. ועל הכל את החומרות זנהג בהם, לא אכל מאכל שלא נעשה בבית ורק בבית. קמח היא ניפתה, עיסה הכינה במו ידיה, אפתה לחם יום יום, קנתה עוף חי משם לשוחט, לבית למרוט את הנוצות, להשרות במים, למלוח ולבשל, ריבות מכינה במו ידיה, אבא סבל מכמה בעיות רפואיות ולא נטל תרופות, והיא הכינה במו ידיה הכל מכל כל, צנצנות נגד עצירות, נגד שלשול, נגד יתר לחץ דם, תרופה לחיזוק הלב, מדי בוקר לטחון במטחנה ידנית כרפס, כוסברה, שמיר, לכוס לתת לו לשתות להמיס ולפרק את האבנים בכליות.
מדי בוקר בהשכמה התלוותי אבדל לחיים אליה לרפת מעניינת ברחוב רש"י בירושלים, סיר בידה והרפתן חולב את הפרה לסיר, משם לבית להרתיח ולתת לשתות חלב מהיצרן לצרכן, מהשאריות עשתה גבינה, כי אבא לא אוכל שום מוצר מתועש. לא לשכוח כביסה ביד מדי שבוע לכל בני הבית.
התנהגותה בהריונותיה מדהימה היתה, פעם בשעת רצון סיפרה עלי שאני הייתי השישי בבית לאחר 5 בנות, ואבא שהיה בבריאות רופפת התחיל לצום 40 יום, וכשהיא ראתה כך הפצירה בו שיפסיק להתענות, וכשלא שעה לבקשתה התחילה היא גם כן לצום, והוא הגיב אז יהיה ילד עוד יותר חכם, וכל יום היו נותנים צדקה לקופת רבי איר, כדי שההריון יהא תקין והוולד יהיה חכם וצדיק. כשמי מבני הבית הרגיש לא טוב, או כאשר השכנים הירדנים היו יורים לבתים בירושלים, או בכל מצב חירום אספה את כולנו הזאטוטים ושיננה אתנו כל האלף בית, אלף בית גימל דלת הה וו... וחוזר חלילה. סיפורי אמונה וצדיקים כל לילה. כשהיו לילות רבים שאכלנו לחם לבד ושבענו והיינו שמחים.

פרק ב על ההכנות לחג הפסח אם ירצה השם בהמשך.

נושאי השאלה

ספרים וסופרים - שונות

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א