שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 191278

לכבוד מורי שליט"א הזדעזעתי היום כשהייתי בבית ההלוויות שמגר בירושלים בהלווית הישישה הצדקת רבקה מולקנדוב ע"ה, מפליטי חרב המשטר הקומוניסטי, מספיד, צועק, מתייפח, בוכה בדמעות שליש. וכולם בוכים אתו, מי היא?ט בטבת תש"פ.

תשובה

שרידה של דור דיעה, דור של צדיקות וחסידות, דור שהמשיך את מסורת שרה, רבקה, רחל, לאה, אימותינו הקדושות והטהורות. צנועה באופן פלאי, לבושה תכלת וארגמן כאם הכהנים, ממשפחת כהנים, צדקת, חסידה, קדושה, טהורה, דבוקה בתורה, כל היום מתפללת ומברכת, היא סבתא רבה של נכדי הצדיקים, ראשה עטוף בכמה מטפחות כמנהג אימותינו מארצות המזרח והמערב, כל ימיה תפילות, כל שעותיה ברכות, כל מעשיה צדקות.

היום נעקרה מתוכינו נטיעה גדולה ואדירה, אשה גדולה במעשים ובמידות, הצדקת הזאת שרידה של דור שעבד את הקדוש ברוך הוא בסתר, בהיחבא, במרתפים תת קרקעיים, תחת משטר אכזרי של לנין, סטאלין, חרושצוב וברזנייב וקוסיגין האכזרים, והיא כהנת נישאה לבן משפחת מולקנדוב המפורסמת, אשר בכל ימי המשטר העריץ סיפקו ארבעת המינים בסוכות, שופרות בראש השנה, מצות בפסח, מרור וחרוסת, יין לשבת ולליל הסדר, האכילו עניים בביתם בסבר פנים יפות. והכל בהחבא ובהצנע מפחד המשטר הקומוניסטי העריץ.

היא עצמה דאגה מדי שבת שבלילה יגיעו היהודים לשמוע קידוש מיין שהכינה במו ידיה, מלחם בוכרי מיוחד שאפתה עד יומה האחרון וחילקה לכל עובר ושב, השביעה את רעבונם, השקתה וריוותה את צמאונם, ודברי תורה יקרים מפנינים הפיקה מפיה, משניות ותהלים מילמלה עמם ולביתם שילחתם עם צידה לביתם.

וכן שנתה למחרת ביום השבת עם לימוד הלכות שבת במשנה ובדברי תורה, בירכה כל אחד מהאורחים כאילו היו בניה היחידים, בחכמה בתבונה ובדעת.

קודם כ - 40 שנה עלתה לארץ עם בעלה הצדיק ז"ל וקבעו מושבם בשכונת רוממה בצמוד לקרית מטרסדורף בירושלים, היתה מנשקת אבני העיר, מגפפת הכתלים, כאינה מאמינה ששבה לציון ברחמים, אהבה כל אחד מישראל כנפשה ומאודה, מסרה נפשה על התורה, התפללה בדמעות על כל אחד מישראל כאילו הוא בנה יחידה, במסירות ובאהבה אין קץ. היתה בשמחה כל ימיה והקרינה משמחתה על כולם. מיוחדת היתה בלבושה שש וארגמן מראשה ועד עקיבה מכוסה בכמה כיסויים, צנועה שבצנועות. נראתה כקנה רך ומט ליפול, אבל איתנה ומוצקה ברוחה ובאישיותה.

חבל על דאבדין, הגינה על הדור, מי יתן לנו חליפתה מי יתן לנו תמורתה.
תהא נשמתה צרורה בצרור החיים בגן עדן עם הנשים הצדקניות אשר שם.

ט טבת התש"פ.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א