שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 186066

לכבוד הרב שלום רב. מדוע ה' ברא את העולם?מה האינטרס או המניע?
ב. למה אנחנו ממליכים את ה' בראש השנה. אוהב גמרא שאלה זו מאוד מטרידה אותי.בן 13

תשובה

ידידי הצעיר, א, תדע שאבינו שבשמיים אינו כבשר ודם כלל, אין בו שום תכונה של בני האדם, כל התכונות שיש לנו הם תוצאה של שני סוגי יצרים. יצר הטוב מושך ומייעץ לדברים טובים, ואילו יצר הרע להיפך. ולכן אין לייחס לורא נטיות של בני האדם.
ב, גם דע כי הבורא יתברך שמו הוא מקור החסד, הטוב, הרחמים, ארך אפים ומרבה להיטיב, ויש לפניו תמיד רצון להשפיע ולעזור. אלא שהוא מעמיד תבל בצדק ובמשפט, וכאשר הבריות נוטות מדרך הישרה, מיד המקטרג הגדול עומד ומשטין עליהם, והוא מאריך אפו אליהם כדי לתת להם אפשרות לשוב בתשובה.
ג, עליך לדעת שעיקר השכר והעונש הוא בעולם הבא, ולא בעולם הזה, ויש פעמים שמסיבות שונות מקבל האדם שכר או עונש מעט כאן, והם מעין איתותים אליו לזכור כי יש משגיח ומנהיג, והאדם עתיד ליתן דין וחשבון.
ד, שאלת אותי מדוע הוא ברא את העולם? שאלה נכבדה זו שאל רבנו האריז"ל בספרו עץ חיים. והשיב כי השם יתברך בהיותו מקור הטוב והחסד, רצה להיטיב ולכן ברא בריות, אדמה וגלמים, צמחים ואילנות, בעלי חיים שונים, וכן בני אדם, כדי לרחם עליהם ולהיטיב עמהם, ומכיוון שהוא נקרא "רחום, חנון, ארך אפים, ורב חסד". כיצד יהא ניכר כל זה ואין יבוא לידי ביטוי? ולכן ברא עולם ומלואו.
ה, עוד שאלת מה שלא מופיע בנוסח שלעיל מפני כבוד שמים, על השם מלך גאות לבש, התורה הקדושה מזהירה אותנו שלא לבוא לידי גאווה או יוהרא, ובעיקר את השרים והמלכים שבכל העולם, שעל כולנו לדעת שהבורא הוא גדול מכולם, ולא יאתה הגדולה והממשלה, כי הוא בפועל מושל בכל, ולכן הגאוה והגדולה היא לחי העולמים. וזו הסיבה שתמצא שנופלים ממשלות, ומודחים מלכים, ומסתלקים שרים. כדי שנדע שהכל זמני ולא קבוע, והממשלה היא שלו, אלא שהוא מאריך אפו כי פעמים שהם מתעוררים וחוזרים למימד הטבעי שלהם, ולכן אומרים בתפילה "משפיל גאים עדי ארץ". ולא שחלילה הוא מתגאה עלינו, אלא שהוא מבקש להיטיב עמנו ולעורר אותנו, ולכן הזהירנו לבלתי נסטה מהדרך הטובה.

כתבתי לך על קצה המזלג כמה מהדברים המופיעים במקורותינו, ואקוה כי תירגע בהם וישקיטו רעיונותיך ומחשבותינו, ותשוב לעבוד את הבורא בהשקט ובבטחה.
בברכת חתימה טובה, עבד השם העומד כפי יכולתו הפעוטה לשרת אתכם. תודה.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א