שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 172647

לכבוד עטרת ראשינו. האם השלחן ערוך שבידינו נדפס ופורסם בחיי המחבר מרן השלחן ערוך ז"ל? והאם זה אמת שהוא כתב לחזור על השלחן ערוך כל שלשים ימים?

תשובה

בהחלט כן, כפי שתראה בהקדמה לשלחן ערוך דפוס ראשון הוא בווניציה בשנת שכ"ה, עשר שנים קודם פטירתו. ובשנת שכ"ז נדפס עוד פעמיים כי רבים היו שהתרוצצו להשיג את הספר הנפלא הזה, אלא שקטעים ממנו הושמטו מחמת אימת הצנזורה הנוצרית שעשתה שמות בספרי הקודש שלנו.
בשנת שכ"ח הדפיס מורנו הרב יוסף יעבץ ז"ל ממגורשי ספרד, את המהדורה הרביעית בעיר סאלוניקי, וטרח ויגע להשלים את שהחסירו הצנזורים הארורים, מאז ועד ימינו נדפס השלחן ערוך עשרות רבות של פעמים עם הוספות רבות של מפרשים ונושאי כליו באופן מדהים. תודה לך.

שאלת על כך לחזור עליו כל 30 יום, נחמץ לבי, כי זה מחייב מאוד את כולנו ללמוד שלחן ערוך והרבה. וכך כתב מרן ז"ל בהקדמתו וזה לשונו בקצרה "ראיתי בלבי כי טוב ללקוט שושני אמריו בדרך קצרה בלשון צחה וכו', למען תהיה תורת השם תמימה שגורה בפי כל איש ישראל, כי כאשר ישאלו לתלמיד חכם דבר הלכה לא יגמגם בה, כך יהיה ברור לו כל דין שישאלו עליו הלכה למעשה בהיותו שגור בפיו הספר הזה וכו', לחלקו לחלקים שלשים ללמוד בו בכל יום חלק, ונמצא שבכל חודש הוא חוזר תלמודו". ברוך אתה להשם.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א