שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 167385

שלום לכבוד הרב
האם בימינו צריכים להיזהר בענינים שמשכחים את הלימוד? ואם אפשר לכתוב כמה מהם?

תשובה

בספר חסידים סימן תתר״ח. כתב "אחד שאל מחכם אמר עכברים אכלו מלחמי אם אוכל לאכול מן הלחם אמר ולמה לא תאכל? אמר לו פן אשכח תלמודי ואני נזהר מלאכול מכל מה שמשכח התלמוד ועתה אני רעב. אמר לו החכם אינך חייב עד שישב ויסירם מלבו ואני רואה שאינך עוסק בתורה ואתה פנוי והיית יכול לעסוק וכל היום אתה בטל מדברי תורה והולך אתה עם עמי הכועסהארץ לשמוע דברים בטלים מוטב היה לך שלא היית נזהר מדברים המשכחים כדי שהיית שוכח דברים בטלים שאתה עוסק בהם".
נמצא איפה כי כל מה שהזהירו חכמים מפני דברים המשכחים את הלימוד אינו כי אם במי שעוסק בתורה, אך אם הוא מתבטל ממנה מה יתן ומה יוסיף לו מה שנוהג בסגולות שונות.

לגבי שאלתך מה הם. עיין בספרים של ענינים אלו אשר ליקטו ממאמרי חז״ל. ופטור בלא כלום אי אפשר. ואכתוב לך כמה מהם כמיסת הפנאי.
ומהם, הקורא שם הנפטר מעל המציבה בכתב בולט. הכועס. המסתכל בפני הכועס. המסתכל בפני נידה בימי ראייתה. העוסק בצרכי ציבור. האוכל משיירי עכבר. שיירי חתול. המתנמנם בשעת שיעור תורה. המזלזל בדברי חז״ל ובאיסורי דרבנן. המניח ספר פתוח והולך לו. הלומד ואינו מוציא דברי תורה בפיו. האוהב תענוגים וטיולים. האוכל לב בהמה. הרגיל לאכול זיתים. השותה מים משיירי רחיצה. הרוחץ רגליו כשהם אחת על השניה. המניח בגדיו או מנעליו מראשותיו וישן. הלובש שני בגדים ביחד ולא זה אחר זה. הנוגע במקומות מכוסים ואינו רוחץ ידיו. ועיין בשלחן ערוך סימן ד.

המסתפר, המתגלח, הנכנס לשירותים, הנוגע ברגליו, החופף ראשו, המהלך בבית החיים, הגוזז צפרניו ואינו רוחץ ידיו אחר כך. האוכל פת שלא נאפתה כהוגן.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א