שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 165150

שאלה
לכבוד הרב ידוע שחכם סלמן מוצפי זצ"ל לא התערב בבחירות ולא נקט שום צד והיה בסדר עם כולם. ומדוע...

תשובה

תשובה
איני מתערב בבחירות. מחילה מכבודו, מדבריך ניכר בעליל כי בכלל אתה לא הכרת את אבי ז"ל ואפילו לא מפי השמועה, והוצאת עליו שם רע "שהיה בסדר עם כולם". "ולא נקט שום צד". דבר שהוא שקר גמור. לידיעתך, הוא לא הלך לבחירות מטעמים מיוחדים שלו, אבל בכל הזדמנות השמיע קולו בעוז נגד השלטונות עוקרי הדת, ולחם את מלחמות התורה כל ימיו, וגם לחם במיוחד נגד הפשרנים הידועים שהיו חבריהם ושותפיהם המלאים של החילונים והתבטא פעמים רבות בחריפות רבה נגדם. אבי ז"ל ציווני כמה פעמים ללחום מלחמות השם בעוז, ולהשמיע את קול התורה ברמה ללא חת וללא תלות בשום גורם.
הטפת לי מוסר שאיני הולך בדרכי אבי ז״ל. לא הכרת אותו. לא את דרכו. ולא את אופיו. הוא לבחירות לא הלך, כי בימיו עיקר המערכה והמלחמות התבצעו מחוץ למסגרות השלטוניות הממלכתיות והעירוניות. ושם נערכו עיקר המאבקים. ואלה היו ימים שלדעת הקהל ובעיקר לדעתם של גדולי ישראל דאז היתה השפעה עצומה על כל המתרחש סביבנו. היום הזירה הוחלפה והיא נערכת בתוך המסגרות. זה לגמרי אחרת.
ואשר אלי אני חי בתוך הציבור שלנו, אוהב אותו, מקשיב לו, משרת אותו כמה שאפשר, איכפת לי מהציבור. איכפת לי ממוסדות התורה שלא יקרסו חלילה. ושלא יפגע בהם אדם אם בשגגה אם במכוון, איכפת לי מהעומדים בראש המוסדות ובראש התנועה הקדושה שמרן נר ישראל עליו השלום הקים בדמו. וביטל הרבה תורה שלו למעננו, וויתר על כתיבת חיבורים יקרים למען הציבור. גם לעת זקנתו הסתובב כבחור צעיר ברחבי הארץ מישוב לישוב להשמיע את דבר השם, ולהקים מוסדות חינוך לתפארת בדרך הדורות שלפנינו. מצבינו הכללי והרוחני נגע מאוד ללבו, דאג לתפארת יהודי המזרח הרים אותם מעפר, והשקיע רבות לפיתוח תנועה ההולכת על פי חוקי התורה הצרופה, והמרבה תורה טהרה קדושה ויהדות בעם ישראל.

אני יודע היטב כי רבני התנועה הקדושה, הגאונים וראשיה סופגים עלבונות, עלילות, רדיפות והשמצות ללא הפסקה מכל הכיוונים. גם מאנשינו שנהנו ממנה ומהם וממנעמי השלטון, והם כפויי טובה. רק חסר אחריות לא מבחין בכך. או אדם צמא דם ואורב ואויב שמח בכך, ואסור לי להבליג ולשתוק. כי קיומם של כל מוסדות התורה, ובעיקר עיקרי היהדות בסכנה קיומית ומוחשית.
איני יודע מה כוונותיך, מה מטרותיך. מי אתה, מה שמך, אם באמת ובתמים כוונתך היתה לשם שמים ומקנא אתה לכבודו של אבי ז"ל שלא הכרת את הנהגתו, היה לך לפנות אישית ולשמוע את הנימוקים. אך אתה בחרת בדרך ההשמצה וההכפשה, והוספת עוד דברים שהעורך העלימם מעיני. זה קל היום מאוד להכות את רעך בסתר, לעבור על איסורי לשון הרע, רכילות, הוצאת שם רע, נקימה ונטירה, שנאת חינם, ריבוי מחלוקות בישראל, ולאבד את העולם הבא שלך. כי זה דרכם של מקנאים ושונאים, דבר אחד ברור, נעשיתה שליחם של בעלי קנאה ובעלי שנאה, של רודפי שררה, דבקים בכסאות, כבוד מדומה והטבות אישיות. שאין טובת היהדות הספרדית נגד עיניהם, אינך מצוי בענינים המתנהלים. ואינך יודע את הסכנות המוחשיות העומדות לפנינו. ואסור לנו להבליג ולא להזהיר את הציבור.
בתקופת הבחירות האחרונות אושפזתי תשעה ימים, וראיתי איך קמים אנשים רודפי כבוד וחוברים לאנשים שאין להם מאומה עם ערכי התורה האמיתית ועיקריה. שמעולם לא לחמו מלחמות הדת הנוראות במדינה. לא המערכות על שמירת שבת קודש, לא בגזירת ניתוחי מתים, לא בגזירה המזעזעת על חוק גיוס בנות, לא על המאבק של גיוס בני הישיבות, לא על פתיחת בריכת התערובת והתועבה בלב ירושלים עיר קדשינו ועוד. אלא הם חוגים שלהיפך חיבלו במערכות הדת בישראל, ושמו ללעג ולבזיון את קדשי ישראל, ורדפו את גדולי הדור, ואת כל מה שכלל הציבור השומר מצוות נלחם בשבילו, והנה קמו אנשים מתוכנו ובגדו במרן ז"ל וחברו אליהם והטעו את הציבור. ולכן אזרתי כגבר חלצי וכשפנה אחד מהחרדים אלי בענין זה. לא החשיתי. ולא עמדתי מנגד. לא יכולתי לראות את הבגידה במרן ז״ל ובגדולי דורינו אשר בחר ומינה ובמרידה בגדולי התורה. כי זה חורבן היהדות חלילה.
דברי אלה הנכתבים בדם לבי אינם מכוונים אליך. כי מטרת הניגוח וההשמצה עומדת לפניך. ולא אחריות כלפי התורה ומצוותיה. ידעתי כי שלוחם של רודפי הכבוד אתה. גם לא כלפי הליצנים שאיבדו את עולמם בהלבנת פנים ברבים. בהשמצות וברדיפות אישיות ללא סיבה כלל, בהנאה כגויים לרדוף לבזות להשמיץ ולתעב. אלא כתבתי כל זאת כדי להיות נקי מהשם ומישראל ולמנוע חילול השם. בטוחני כי התנועה הקדושה תגדל ותתרחב, ומרן ז"ל מעתיר בעדה ובעד חבריה. תודה לך שנתת לי הזדמנות להביע את כאבי, מברך אותך בשנה טובה ומבורכת, ותזכה לדעת קשט אמרי אמת.
יהיו לרצון אמרי פי, דברי בן ציון מוצפי.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א