שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 165010

לכבוד הרב שליט"א.ילמדנו רבינו מהי עבודת האדם בראש השנה? עבודת ה' בפחד/בשמחהלבקש בקשות אישיות בתפילה או שלא ראוי
יופץ לרבים בעזרת השם.כתיבה וחתימה וטובה למו"ר שליט"א

תשובה

להתפלל עם כוונה בלב, בהתעוררות, בהתלהבות. עיקר הדגש יהיה על תפילות העמידה, כי הפיוטים באים לעורר הלבבות והם רק כלים לכוונה בעמידה, העיקרון היום ל"המליך" את אבינו שבשמים עלינו על כל איבר ואיבר, על הפרנסה, העבודה, ההצלחה, הבריאות, המשפחה, העולם, כל הרשויות למיניהם, השלטונות, הממשלות בעולם. הכל בידו. ולפי מעשינו כך הוא גוזר ומחליט.
הכל בידינו, כפי שנשפר את מעשינו כך נצליח יותר. זה יום בו השם יתברך עיניו פקוחות על כל פרט, צעד, מעשה, מחשבה, פעולה, מכל סוג שהוא אשר בו נפעל. לכן צריכים זהירות יתירה, לבטל את רצונינו מפני רצונו. להתנהג אחרת, ביותר רצינות גם במאכלינו, בדיבורינו, בהתנהלותינו, ביחסינו עם אחרים, כי הכל "מידה כנגד מידה".
אין מי מאיתנו שאין לו מכר, ידיד, קרוב, חבר, שכן, שהלך לעולמו השנה. בכל מיני מקרים, תאונות, צורות, סיבות, ואופנים, כל זה נגזר בראש השנה תשע"ח, זה צריך לשמש לכולנו "תמרור אזהרה". להתנהגות יותר אחראית, רצינית, מכובדת, ובעיקר הכנעה כלפי הנהגת השמים. לדעת שיש דין ויש דיין, יש ביקורת, "וכל מעשיך בספר נכתבים".
זה היום בו לכולנו ההזדמנות לקבוע את גורלינו, לשנות לטובה את גזר דיננו, על ידי אמונה בו, תפלה, מעשים טובים, להיות יותר ישרים, וותרנים, סלחנים, אהובים. אחת הסגולות היא להתפלל בעד זולתינו ולא רק על עצמינו. "עשה למען ישראל השרויים בצרות". אין צורך בבקשות אישיות נוספות על הכתוב במחזור, הכל מופיע בתפילות "אבינו מלכינו", "תענו ותעתרו".
"זכרנו לחיים" זו התפילה המרטיטה, המטלטלת, המעוררת, כי בה יש הכל י"א תיבות שיש בהם הכל, על הגוף ועל הנשמה, נתאמץ ונכווין ותהיה לכולנו שנה טובה ומבורכת.
תודה לאבינו שבשמיים ששם בפי דברים אלה. ערב ראש השנה תשע"ט.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א