שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 164240

לכבוד הרב שלום רב
בת של חברה סיימה לימודים בסימנר קהילת יעקב בנתיבות.האם מותר לה כעת ללמוד שיעורי נהיגה?

תשובה

חלילה וחס. כתב הגאון החיד"א ז"ל בשם הרב עיר בנימין [סוטה פרק א] בספרו מדבר קדמות [מערכת ג, כ"ב] גלות מצרים. כוונת פרעה להחליף מלאכת האנשים על הנשים [עיין מסכת סוטה דף י"א, ב. אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן שהיו מחליפין מלאכת אנשים לנשים ומלאכת נשים לאנשים"]. להרגל עבירה, שהיו צריכים האנשים ללמד אומנות לנשים, והאנשים ללמוד מן הנשים, ותנן [קידושין פ"ב, א. לא ילמד אדם רווק סופרים ואשה לא תלמד סופרים".
וכתב גאון ישראל רבנו שמואל הלוי וואזנר ז"ל בשו"ת שבט הלוי חלק ד סימן א "בענין הצניעות מה שנשים לומדות ומרגילות עצמן לנהוג מכונית אוטא, הנה מן הנסיון למדתי שהוא דבר שראוי לאסרו איסור גמור, כי עצם הלמוד גרם כבר וגורם לפריצות והוא ההיפך הגמור מכל כבודה בת מלך פנימה, כמו שעצם הנהיגה הוא ממש להיפך כל כבודה וגו', האשה חושפת עצמה בזה בשווקים ורחובות לעין כל רואה נכשלת ומכשלת את האחרים, ואין דרכה של אשה במרכב עיין פסחים ג', אף על פי שהמציאות של רכיבה ע"ג בהמה אינו דומה לגמרי להא דידן, מכל מקום בעצם אין דרכה בכך דומה בכמה דברים שקשה לפרש בכתב.
ולבי אומר לי שהוא אחד הסיבות של האסונות הגדולות שנעשים בדרכים בארץ ישראל המפילים כל כך חללים והרגו כבר טובים וצדיקים, וזה מצורף להעבירות הנעשים בדרכים המולידים המלאכים המחבלים שמסכנים הדרכים כאשר בארתי כבר במקום אחר על פי גמ' דפסחים קי"ב ע"ב ע"ש עובדא דר' חנינא בר דוסא ודאביי. וע"ע ח"ז סי' י"א.
ולמעשה היום יש להתיר רק במקרים דחופים ונחוצים כשיש לא עלינו חולה או קשיש או נכה בבית, ויש צורך להעבירו ממקום למקום. והשם יתברך ירפא חולי עמו ישראל בקרוב.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א