שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 164188

לכבוד הרב האם אפשר לקטוף חלק מהרימונים שבעץ ולעשר גם על אלו שעל העץ.איך מברכים שהחינו על תמר צהוב הרי זה לא שינוי שם?יש עוד כלל לברכת שהחינו??

תשובה

א, מפורש במשנה [מסכת תרומות פרק א משנה ה] "אין תורמין מן הלקט ומן השכחה ומן הפאה ומן ההפקר ולא ממעשר ראשון שניטלה תרומתו, ולא ממעשר שני והקדש שנפדו, ולא מן החייב על הפטור, ולא מן הפטור על החייב, "ולא מן התלוש על המחובר" ולא מן המחובר על התלוש, ולא מן החדש על הישן ולא מן הישן על החדש, ולא מפירות הארץ על פירות חוצה לארץ ולא מפירות חוצה לארץ על פירות הארץ" ואם תרמו אין תרומתן תרומה".

ב, תחילת הכל דע, כי התמרים יש להם עונה שבה גדלי והיא אלול תשרי מדי שנה, התמרים למיניהם הנמצאים כל השנה בשוק והם מיובשים. אין מברכים עליהם שהחיינו כי מצויים כל השנה.
אך יש סוגי תמרים הנמצאים בשוק הפתוח חודש או פחות בשנה. וזה בערב ראש השנה, והם קטנים יותר הבאים באשכולות, ויש שצבעם חום, ויש אדום, ויש שחור. לפי מידת ההבשלה שלהם, ואחר זמן מה מתקלקלים ולא נשארים. מכיוון שניכרת עונתם ויודעים עליהם שהם באו מחוברים לאשכול שצמחו עתה מברכים עליהם שהחיינו.

יוצא מהכלל מה שנמכר באריזות תמרים גדולים ובשלים בסקיום ארוזות ונקראים תמר לח, והמוכרים בשוק רושמים עליו "שהחיינו", הללו מובאים מבתי הקירור, ורובם משנה שעברה ואסור לברך עליהם שהחיינו.
זה הכלל רק הבאים באשכולות ומחוברים אליהם מברכים שהחיינו. וכן המנהג בסוג מסוים של תפוחים והם תפוחי "ענה" שאינם מתקיימים בקירור, וזמנם קצר בסביבות חג השבועות. וכם האגס הצעיר והקטן ובשרו רך ומגיע לשוק לזמן קצר, מברכים עליהם שהחיינו ועיין בן איש חי ועוד פוסקים.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א