שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 163563

שלום כבוד הרב,
מהיכן למדנו שבחו"ל היו מברכים את המלך והממשלה גם שהם גויים? וכי זה לא נותן להם גיבוי?

תשובה

הנביא אומר לישראל [ירמיה כ"ט, ז] "וְדִרְשׁ֞וּ אֶת־שְׁל֣וֹם הָעִ֗יר אֲשֶׁ֨ר הִגְלֵ֤יתִי אֶתְכֶם֙ שָׁ֔מָּה וְהִתְפַּֽלְל֥וּ בַעֲדָ֖הּ אֶל־יְקֹוָ֑ק כִּ֣י בִשְׁלוֹמָ֔הּ יִהְיֶ֥ה לָכֶ֖ם שָׁלֽוֹם".
וראה מה שכתב מורנו הרב משה אלשיך ז"ל [שיר השירים א, ו] על פסוק שמוני נוטרה את הכרמים. "והנה בהנחל עליון גוים נחלה לישראל עמו, בהיותנו על אדמתנו ברוב שלום, הלא שלא על ידי שר היינו מתפרנסים [כי אם] מאתו ומידו יתברך. אך כאשר מפני חטאינו גלינו מארצנו, לארץ שפל רומנו, לאכול מתמצית הטוב אשר יריק הוא יתברך אל העיר אשר גלינו בה, על ידי השר שהוא כסילון להריק בהם, וזהו דרשו את שלום וכו' כי בשלומה יהיה לכם שלום. וכדי בזיון, כי נאכל מתמצית שלום הנשפע באומות על ידי השר, תחת היותנו אוכלים על ידי אבינו שבשמים בלי אמצעי".
ובדומה לזה פירש הגאון החיד"א ז"ל בספרו חומת אנך על הפסוק בירמיה הנ"ל. והתשובה היא מתבקשת בהיותינו במדינות זרות ניזונים אנחנו ומקבלים שירות ממשלותיהם, ולכן ציוונו השם יתברך על ידי נביאו להתפלל על המלכות תחתה אנחנו נמצאים.
וכן מצינו בתלמוד ששמעון הצדיק אומא לאלכסנדר הבית בו אנחנו מתפלללים עליך ועל מלכותך שלא תיחרב. וכן תמצא אצל הראשונים שכתבו לגבי שבת קודש ומועדים שהיו מברכים את המלכות. והמקור שבבית המקדש היו מברכים את מלכי עם ישראל, ועתה בעוונותינו צריכים לברך ממלכות זרות.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א