שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 163082

לכבוד הרב שליט"א,
רציתי לדעת לגבי ההתרה שעושים מדוע דוקא היום 40 יום קודם ראש השנה? וכן על מה ההתרה ובמה צריכים ליזהר?

תשובה

התרה זו נתקנה לפני כ -500 שנה, והיא על נדרים, שבועות, קללות, חלומות, פתרונות רעים, עין הרע ושאר מיני איסורים, גם אדם שפתח פיו לרעה שלא במתכווין או במתכווין ואיחל איחולים שליליים, או אפילו אמר לילד, "תיזהר אתה תיפול". במקום לומר "שלא תיפול". ואמר "לא הרגשתי טוב", במקום לומר "הרגשתי לא טוב".
וכן אם עבר על 24 דברים שחייב עליהם נידוי, ואמנה אחדים מהם המצויים לצערינו, כגון א, שביזה תלמיד חכם ואפילו לא בפניו, ב, הזכיר שם שמים לבטלה כגון שבירך ברכה שאינה צריכה, ג, זלזל במצוות דרבנן, כגון נטילה שלא כהלכה, נרות שבת, הדליק נר חנוכה לא בזמן, לא שמע כל קריאת המגילה, טלטל מוקצה בשבת, לבש בגדי חול בשבת, אכל מאכל שבת ביום חול, זלזל בקריאת התורה, ועוד כאלה התחייב נידוי. ד, וכן מחזיק ברשותו דבר המזיק, כגון חלון ללא סורג, מרפסת או מדרגות ללא מעקה, בעלי חיים מזיקים או מפחידים, אילן המפריע לעוברים ושבים, השליך זכוכיות או כל דבר תקלה במקום שעוברים ושבים. ה, מכר קרקע לגוי. ו, פנה בתביעה לערכאות ללא רשות בית דין מוסמך. ו, ביטל מצות מתנות כהונה, קנה כבש או עגל ולא הפריש זרוע לחיים וקיבה. גזז את צאנו ולא הפריש ראשית הגז, לא פדה את בנו הבכור אצל כהן ממש, ז, אכל ללא מעשר והפרשת חלה. ח, הכשיל את חבירו בעבירה. ט, ציבור שביקשו לעשות מצוה או שיעור תורה והוא הפריע לקיימו.
על כל אחד מאלה ויש 24 סעיפים מנדים אותו בשמים ואין תפילתו מתקבלת 40 יום עד שישוב. עיים הרמב"ם ז"ל הלכות תלמוד תורה פרק ו, הלכה י"ד.

בזוהר הקדוש [ויקהל רמ"ט, ב] מובא שבשמיים יש שבעה היכלות, והם קומות זו על גבי זו, מרחק בין אחד לשני הוא 80 מיליון שנות אור. בהיכל השלישי ארבעה פתחים לו. בצד דרום שער בו ניצב המלאך "מלכיאל", ובידו כל הפסקי דין היוצאים כל שעה מבית דין שלמעלה. בצד מזרח שער בו ניצב המלאך "עזריאל", בידו גזרי דין לנידונים לחיים ולהיפך, היכל זה נפתח בשבת קודש, בראש חודש, וביום הכיפורים. בצד צפון שער בו ניצב המלאך "קפצי'..., ובידו רשימה מי נגזר עליו חולי, עוני, נזקים והפסדים, ושם נכנסים כל הנשמות של הנפטרים או נהרגים כשהם למטה מגיל עשרים, כי נפטרו בעוון בני אותו הדור. בצד מערב שער בו ניצב המלאך "פדי'..., ובידו רשימה של כל החולים שמגיע להם להתרפאות ביום שעה ומקום. ואם יש להם מלאך מליץ טוב מתרפאים, והכל בפקודה מלמעלה.

באותו היכל השלישי נמצאים ארבעה מזיקים משחית, עון, אף, חימה. ומשה רבנו עליו השלום חשש עלינו מפני אף וחימה, ולכן אמר [דברים ט, י"ח - י"ט] וָאֶתְנַפַּל לִפְנֵי יְקֹוָק כָּרִאשֹׁנָה אַרְבָּעִים יוֹם וְאַרְבָּעִים לַיְלָה לֶחֶם לֹא אָכַלְתִּי וּמַיִם לֹא שָׁתִיתִי עַל כָּל חַטַּאתְכֶם אֲשֶׁר חֲטָאתֶם לַעֲשׂוֹת הָרַע בְּעֵינֵי יְקֹוָק לְהַכְעִיסוֹ: כִּי יָגֹרְתִּי מִפְּנֵי הָאַף וְהַחֵמָה אֲשֶׁר קָצַף יְקֹוָק ... תפקידם של אלה לנסות להפריע לאדם לקיים מצוות, לעסוק בתורה ולהתפלל. אך מי שמעוניין לשמוע בקול השם יתברך יש מלאכים מיוחדים הנקראים "אופנים" והם מסייעים לנו לקיים מצוות.
במרכזו של אותו היכל השלישי יש עשרה עוזרים לכל מלאך מפקד, וכולם הם 40 מלאכים, ומתחברים לפקודת בית דין שלמעלה, ואם אדם הוציא מפיו מילה אחת לא טובה מנדים אותו למשך 40 יום. וברגע שחזר בו והתחרט, "כולם מתקבצים ומתירים לו".
ולכן 40 יום לפני ראש השנה בו נגזר דינו של האדם, אנחנו עושים התרה, ונזהרים מהיום עד ראש השנה לא להוציא דבר איסור מפיו.
כנ"ל ביום חמישי כ"ח לחודש 40 יום לפני יום הכיפורים חוזרים על סדר ההתרה.

מברך את כולכם בברכת כתיבה וחתימה טובה, שנה טובה ומבורכת. ומתפלל על כולכם. בן ציון.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א