שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 226778

לכבוד הרב
בברית מילה כוס של קידוש, האם לאחר ששותה המברך מוזגים עוד קצת מהבקבוק לכוס ואחר כך מחזירים לבקבוק, ואחר כך נותנים מהבקבוק ליולדת זה אותו מעלה? נקרא שיורי ברכה ?

תשובה

בהחלט לא, הראשונים כתבו שנותנים ליולדת וכן המנהג עד היום, מאותו כוס ומאותו יין שבירכו עליו.
בסידור רב עמרם גאון כתב, שמשגרים הכוס לאמו של התינוק, לפי שביקשו הציבור רחמים על התינוק ועל אמו, ואמו חולה היא וצריכה לרחמים ולרפואה, ולכן שותה אמו של תינוק. ומכך למדנו, שלא יפה עושים מקצת האנשים, שמיד חוטפים את גביע היין ורצונם לזכות לשתות מן היין שסגולתו גדולה, אלא ראשית יש לאבי הבן לתת מהיין לאשתו כדי שתשתה, שיש בזה סגולה לרפואה, משום שהוא שיירי מצווה, ובירכו עליו, והיא זקוקה לרפואה וברכה. ולאחר שתשתה אם הילד, יוכלו שאר המשתתפים גם-כן ליהנות מהסגולה. וכן כתב הכל בו [סימן עג], שמשגרין אותו לאם התינוק, והובא בבית יוסף [רסה]. וכן הוא בארחות חיים [ח"ב מילה ז], ובמחזור ויטרי [סימן תקו], ובספר המנהיג [הלכות מילה סימן קכג], ובשבלי הלקט [סימן ד], ובתניא רבתי [סימן צד], ובעל העיטור [מילה חלק ד], ובכללי המילה לרבי יעקב הגוזר [ברכת המילה].
ועיין עוד בכללי המילה [מילה ביוה"ך] שכתב, שבשאר ימי השנה אבי התינוק ואמו יטעמו, לפי שהמצווה באה על ידם. וכן מצינו בחתן, שהמברך טועם בראשונה, ואח"כ טועמים חתן וכלה לפי שהברכה על ידם. וכל זה בתנאי שהמברך כיוון להוציא את השומעים וגם הם התכוונו לצאת ידי חובה, אך אם לא כיוונו, צריכים לברך קודם שישתו.

נושאי השאלה

שמחות במעגל החיים - יולדת ברית פדיון - ברית

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א