שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 174503

לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יישר כוח שנלחם מלחמת תורה היום אני שומע שאומרים שצריך לעשות הכל מאהבה ובלי להזכיר יראה ונראה בעצם תחיה איך שנוח לך ואל תפחד מה" אם אפשר להסביר לציבור

תשובה

מי שאומר כן הרי הוא כופר בתורה ועוקר מצוות עשה של יראת השם. שנאמר [דברים פרק י, פסוק י"ב] "וְעַתָּה֙ יִשְׂרָאֵ֔ל מָ֚ה יְקֹוָ֣ק אֱלֹקיךָ שֹׁאֵ֖ל מֵעִמָּ֑ךְ כִּ֣י אִם־לְ֠יִרְאָה אֶת־יְקֹוָ֨ק אֱלֹקיךָ לָלֶ֤כֶת בְּכָל־דְּרָכָיו֙ וּלְאַהֲבָ֣ה אֹת֔וֹ וְלַֽעֲבֹד֙ אֶת־יְקֹוָ֣ק אֱלֹקיךָ בְּכָל־לְבָבְךָ֖ וּבְכָל־נַפְשֶֽׁךָ".
וכתב בספר החינוך פרשת עקב מצוה תל"ב
"להיות יראת ה' על פנינו תמיד לבלתי נחטא, כלומר שנירא ביאת ענשו ולא יהיה לבבנו בלי מגור אליו כל היום, ועל זה נאמר [דברים י', כ'], את ה' אלקיך תירא. והראיה שזהו מצות עשה אחת מחשבון תרי"ג מצוות שנצטוינו, מה שאמרו בסנהדרין [נ"ו ע"א] על דרך הויכוח בפירוש ונוקב שם ה' וגו' [ויקרא כ"ד, ט"ז], ואימא פרושי דכתיב אשר נקבו בשמות ואזהרתיה מן את ה' אלקיך תירא. ירצה לומר על דרך הויכוח, כי אולי נפרש ונוקב בהזכרת השם לבד מבלי שיברך, והעוון שיהיה בזה לפי שהפסידו היראה, כי מיראת השם שלא יזכר שמו לבטלה, והשיבו שם דליכא למימר הכי, דשתי תשובות בדבר חדא דבעינא שם בשם וליכא, כלומר שיברך השם בשם כגון יכה יוסי את יוסי, ועוד אזהרת עשה הוא, וכל אזהרת עשה לאו שמה אזהרה, כלומר, דקרא דאת ה' אלקיך תירא מצות עשה היא. ושורש המצוה ביראת ה' נגלה לכל רואי השמש, כי השמירה הגדולה מן החטא הוא יראת ענשו". ועיין בהרמב"ם ז"ל בהלכות יסודי התורה מה שכתב בזה.

ובזוהר הקדוש כתב כי בכל מצוות עשה שאדם מקיים, כגון ציצית, תפילין, מזוזה, לימוד תורה ועוד, הרי הוא מקיים עוד שתי מצוות מהתורה, והם יראת השם שיפחד פן לא מקיימם כראוי וכהלכה. ומצוות אהבת השם, שמרוב אהבתו אליו ישתדל לקיימה באהבה ובשמחה רבה.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א