שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 172022

לכבוד הרב שלום רב, ראיתי שכת"ר התעלם מספר... בעניני אבילות, ולא הגיב על הדברים, ואבקש לדעת היש ממש בדבריו שגדולי המקובלים בירושלים אסרו על הבנים לצאת אחר מיטת אביהם?

תשובה

הספר שהזכרת, יש מחכמי דורנו מחזיקים ממנו כתורה מסיני, ואמנם הוא ספר חשוב ומכיל בתוכו פרטים חשובים רבים, אך לפעמים יש בו דברים שאינם מקוריים כלל. וכמו בענין שכבודו הזכיר שמנהג ירושלים שאין הבן יוצא אחר מיטת אביו, וכבר הרחבתי בזה בס"ד בספר מבשרת ציון חלק ד עמוד פ.
ובספר שכבודו כתב עליו, הזכיר בשם חכמי הקבלה כמו רבנו חיים אבן עטר, הרש"ש, החיד"א, מהר"ח פלאג'י, והרב בן איש חי, שכאילו הם אסרו על הבנים מלצאת אחר מיטת אביהם, וזה לא מוזכר אפילו ברמז דק בספריהם, אלא נזכר בספרי מקובלים מסויימים ובעיקר בדברי רבני האשכנזים, שהם ציוו שזרעם אחריהם לא יצאו אחריהם. וביקשו שיחרימו לכל צאצאיהם החיים עמנו, וגם אחרים. וכוונתם לניצוצות שיצאו ממנו ונבראו מהם המזיקים לא עלינו הבאים לנקום מהמת.
אך כאשר לא מחרימים ומונעים מהבנים מלצאת, ומזיקים כן יוצאים כי אין מונע, מה הועילו בזה ויצא שכרת בהפסדם, כי הנפטר ניחא ליה שבניו יתעסקו בו, ורק אותם המזיקים הוא דואג וחושש מהם.
ועד שהם מרעישים את העולם, שכל זרעו לא יצאו אחריו, הנה המנהג החדש שיצא בימינו שהבנים מספידים, וצועקים "אבא, אבא", הוא הכי מסוכן לנפטר, כי גם ההם צועקים אתה אבינו. וראה מה שכתב הגאון השדי חמד בצוואתו הנוראה בחלק ד, שלא יצעקו אבא. והיה עליו השלום הצדיק רבי יוסף שלוש ז"ל מונע זאת ביד רמה בעוז ותעצומות.
והשם יתברך יגדור פרצותינו ולא ישמע שוד ושבר בגבולינו יחיו מתינו יקיצו וירננו וכו'.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א