שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 91405

לכבוד הרב שלום רב
אם אפשר קווים לדמותו של הרב שבתי אטון זצ"ל שבי"ב שבט נ"ע
שהרב היה ידידו האהוב לחיזוק בעבודת ה'

תשובה

מי אני שאתר את האישיות הענקית הנפלאה , איש חכם ונבון , בעל נשמה אצילה , מדות יקרות ונעלות , מילדותי נקשרתי עמו בעבותות האהבה , כי הוא היה מיוחד במינו באהבתו את תלמידיו , יחד עם עמיתו הגאון רבנו יהודה מעלם שהסתלק מאתנו בראשית השנה שעברה , שניהם הלכו יד ביד באהבתם את תלמידי הישיבה ובקירובם .

אין קולמוס שיוכל להביע את אישיותו התורנית הרב גוונית , ענק בתורה , שוחה בים התלמוד ימין ושמאל פנים ואחור , צולל במים אדירים במאור פנים , שקדן נפלא , מפלפל בתורה בפשט בדרש ברמז וגם בסוד . לא איבד אפילו רגע בדברים בטלים , איש המעשה , בעל לב רחום רך ויקר , ששם לו למטרה עידוד התלמידים הצעירים והבוגרים ולרומם את רוחם .

על כל אלה רבנו הגדול דאג לציבור הרחב בערים השונות ובשכונות הנידחות , להביא להם את דבר השם , זכורני לפני חמישים שנה אבי ז״ל אירגן לימוד מיוחד ותפלה בשכונה ״מלחה״ היא מנחת שבדרום ירושלים , והתפעל למצוא שם בהפתעה מוחלטת את רבנו שבתי אטון ז״ל יושב ומרביץ תורה בקרב בעלי בתים , ועוד שנים רבות ציין אותו לסמל ולדוגמא של רב של מסירות נפש אוהב ישראל רוחני .

נער הייתי כבן 16 שנה והוא יום אחד קרא לי ואמר , בן ציון אתה מספיק בשעה אחת קצרה לחזור על החומר שלמדתם היום בשיעור , שמע בקולי איעצך , תלך בשליחותי כל יום לשכונת בקעה בירושלים ותאסוף כעשרים בני נוער ותלמדם תורה , לא שאלתי ולא סירבתי , כבר בו ביום יצאתי בקו 6 לשכונת בקעה לבית הכנסת ברחוב שמעון שהיה בסמוך לקיר ביתו של הבבא סאלי עליו השלום שם התגוררה אשתו הצדקת הראשונה אמו של הצדיק יסוד עולם רבנו מאיר אביחצירא ז״ל , ובכל ראש חודש הזמיננו לבוא לסעודה שערך בביתו , כשהוא דורש בשלום רבנו .

מרוב אהבתו לתלמידים ולרבנים , יזם הקמת חוברת ״למשואות״ , בה כתבו הרבנים והבחורים פרי עטם וחידושי תורתם , דבר שלא היה נפוץ ומוכר כלל , בנוסף אירגן לילות שישי של לימודי הבחורים ונתן מתנות ביד נדיבה , גם לילות מיוחדות בשנה כשבעה באדר וחמשה באב , עשרה בשבט , ועשרים בטבת , י״ג באלול וראש חודש אייר ימי הייאר צייט של גדולי האומה אירגן לימוד המוני של כל הני התורה עם כיבוד ססגוני עשיר ומרתק , ובחצות נשא משאות תורה ותעודה לשמחת כולנו .

מיוחד היה במקוריות ההנהגות , הוא הראשון שאירגן אמירת סליחות מדי בוקר באשמורת שהוא משמש דודמה לכל ועובר לפני התיבה , ארוחת בוקר אירגן לשם כך בנדיבות ובהרחבה מדהימים , אירגן שמחת בית השואבה בסוכות ובשמחת תורה לגבש את התלמידים שהגיעו מתפוצות ומארצות שונות , מסיבות חנוכה עם תורנות של הבחורים השונים להרגילם לשאת דברים , וסעודת פורים מפוארת לרווחתם של בני הישיבה שראה בהם בניו ממש . לימוד ליל שבועות מתחילת הלילה ועד סופה עם דברים חוצבי להבות אש , תפלה בימים הנוראים בהשתפכות הנפש , בעוז ובגאון , עם כל גדולי הישיבה תלמידיה , צועריה , זקיניה וחכמיה . בחכמה ובתבונה .

בנוסף על היותו משגיח ראשי בישיבת פורת יוסף המעטירה יסד ופתח את הישיבה הקדושה ראשית חכמה , טיפחה , בנאה , שיגשגה , מהמסד ועד הטפחות . עבד את השם יתברך באמונה ובאהבה . ולמד תורה בשירה אדירה כעלם צעיר , הכל אהבוהו , הכל העריצוהו , כי קדוש היה , חכם היה , צדיק היה , ירא אלקים בעומק באופן מבהיל , השם יתברך לקח אותו אל בית מנוחתו להשתעשע בו , זכותו תעמוד לכולנו ולכל ישראל אחינו שנזכה להיגאל בקרוב .

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א