שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 88641

שלום לכבוד הרב
רציתי להבין על הנושא של השאלים המדובר לאחרונה והפיצו ברבים שכאילו הבד״ץ וגדולי הדור אסרו זאת , ורבים שואלים האם אנחנו צריכים להרחיקם ממחנינו ?

תשובה

עירבוב ענינים עשו כאן , אנשים אינטרסנטים יחד עם כל תקשורת המכונים חרדים , וזורים חול בעיני הציבור .

בד״ץ העדה החרדית שיושבים בו גדולי הדור הרבנים וייס ושטרנבוך שליט״א ענקים בתורה כולה , הוציאו פסק הלכה שאין בו דבר או חצי דבר ולא ריח של ביקורת על נושא לבוש השאלים , אדרבא , זה כמה שנים שפירסמו פסק הלכה המעודד את עטיפת השאל סביב גוף האשה כפי שנהגו כל הדורות .

הפסק דיבר מפורשות על קבוצה מאוד מצומצמת בירושלים שהמציאו ובדו מנהגים משלהם , על נישואים נגד ההלכה , בגיל צעיר , ועוד דברים שלא ניתן להעלותם על הכתב , גם נמנעים מללדת בבתי חולים וגורמים סכנת חיים ליולדות וליולדים , גם מונעים מילדיהם טיפולים רפואיים , גם אינם שולחים את ילדיהם למסגרות חינוכיות , ועושים ככל העולה על רוחם , על אלה ואלה בלבד יצא קצפם של גדולי הדור אוהבי ישראל .

על כיסוי הגוף בשאל איך נוכל לצאת נגד זה , בעוד שכל אמותינו הקדושות מכל ארצות המזרח עד לפני שישים שנה הלכו באופן זה , וכנזכר בספרי ההלכה , ככתוב באליהו רבה פרק ד, מ״א . וכך נזכר בתלמוד במסכת שבת ע״ז שכך היו לובשות , ושם צ״ח , ב. ובפסחים ג, א בדברי רבנו חננאל שם .

ועיין בדברי הרמב״ם ז״ל אישות י״ג י״א , שלא תצא לשוק עד שתניח על מלבושיה רדיד החופה את כל הגוף כמו טלית . וכנזכר בספר חוקי הנשים לרבנו יוסף חיים ז״ל פרק י״ז אשר זכיתי לפני למעלה משלשים שנה לתרגמו מערבית ללשון הקודש. וכן בספר חכמה ומוסר פרק ג לגדול רבני חלב הרב אברהם ענתבי ז״ל , וכן פסק בשו״ת הרדב״ז ח״ב סימן תש״ע .

גם באיגרת התשובה לרבנו יונה סימן ע״ח כתב דברים חוצבי להבות אש בענין זה , ובשו״ת מהרש״א אלפנדרי חושן משפט סימן ל״ב , ובאמרי שמעון להגאון המקובל רבנו שמעון אגסי ז״ל האריך בזה מאוד , והתריע על כל שלפני שמונים שנה התחילו באיזה בתים לקצר השמלות שהיו ארוכות וכן להסיר את הרדיד מעליהן , ואמר לי אדוני אבי ז״ל שהיה איש אלקים קדוש מאוד וזכה לדעת כל תורת הקבלה על בוריה , שכל מה שזכה הוא בעבור קדושתה וצניעותה של אמו שהיתה יוצאת לרחוב עם גלימה ורדיד על ראשה ולא נראה ממנה אלא כפות ידיה ופניה בלבד .

לא באתי הנה לומר שצריכים ללבוש מלבושים כאלה דוקא כולן , אלא לבקש להפסיק את ההסתה והשנאה מאלה המעטפות עצמן בשאל , אני לא בעד שיכסו את פניהן ולא זה הנדון המדובר . אלא באתי ולהתחנן בפני אלה ההולכות בבגדים צמודים וצרים ויש גם קצרים ומושכות את עיני האנשים ומביאות אותם שלא במודע לידי חטא .

והן נודע מה שכתבו חז״ל שכל אשה ההולכת בצניעות תזכה שבניה יהיו גדולים בתורה וביראה . והאם בדור אשר כזה שבעוונותינו הרבים רבים וטובים נופלים ויוצאים מדרך הישרה , ואסונות נוראים פוקדים את בתי ישראל , תינוקות מתים בעריסותיהם , אמהות צעירות מסתלקות בחטף ומניחות יתומים ועוללים רכים , העל אלה לא נבכה ולא נעשה חשבון נפש ?

ואברך את כל הנשים הצנועות שיזכו לחיים טובים וארוכים ומתוקנים וישמחו בצאצאיהם כולם קדושים כולם ברורים .

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א