שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 196360

כבוד הרב שליט"א, זכור לי שהרב אמר כי הרב יוסף חיים ז"ל אמר באיזה שנה שהמשיח לא יבוא באותה השנה?

תשובה

נכון, כן סיפר לי אבא ז"ל כי היה זה בשנת חמשה אלפים תרס"ו. היא שנת 1006 למנינם. בעקבות עיון בסוגיה בזוהר הקדוש וירא קי"ז, א. שם כתב כי בכל שנת 66 מאלף השישי תתחזק השכינה ומסוגל מאוד לבוא הגאולה.

אבי ז"ל היה בן 6 שנים ובעל זכרון מדהים, ואמר כי כמה מזקני החכמים חישבו ומצאו כי הם באלף השישי, מאה השישית - ת"ר, עשור השישי - ס, שנה שישית - ו. = התרס"ו.
כאש בשדה קוצים פרצה השמועה והיה זה ביום תשעה באב התרס"ה, וכל היהודים בבגדד שהיו חדורי אמונה ואוהבי ציון, החלו לארוז מטלטליהם, ואמר לי אבא ז"ל כי הוא זוכר שהשכנים ארזו את החפצים המיוחדים והנחוצים יותר, בוקץ' בוקץ' [בערבית חבילות בד], ואמרו הננו עולים לירושלים, מכרו רהיטים, כלים, חפצים ועוד.
הערבים השכנים שמעו גם הם כי היהודים מתכוננים בתחילת השנה החדשה לעלות לציון, וכשהיהודים הציעו להם את חפציהם בחצי מחיר ובשליש ורביע, סירבו, ואמרו להם בין כך אתם עוזבים הכל ונוסעים, ואנחנו ניקח את שלכם חינם, פועלים עזבו את מעבידיהם, סוחרים חדלו מלהתעסק במסחר, וחלק ניכר מהציבור היו בטלים ממלאכה. והכל חיכו למוצא פיו ל ראש הגולה הוא הגאון העצום רבנו יוסף חיים זיע"א.

בשבת שובה שנת התרס"ו נשא הרב את דרשתו, המונים הגיעו לשמוע את מוצא פיו, במשך שעתיים האריך בדרשתו כמנהגו, והיו שם 50 אלף!!! יהודים משתתפים, וקולו מצלצל כפעמון, בסיום הדרשה שתק הרב ואמר "אני יודע שאתם מחכים לשמוע את דברי על ענין המשיח, לעיני כל גדולי הרבנים, בפני ארון הקודש, הנני מודיע לכם, כי השנה שנת התרס"ו לא יבא המשיח, לכו לכם לאהליכם, חזרו לעסקיכם, תפרנסו את בני ביתכם, בשנה הבאה ולכשיבוא הגואל הוא ידאג לכל צרכיכם, הוא אינו זקוק להכנות שלכם.

כל הציבור יצאו כפופי קומה מאופקים והמומים מהדברים, התעשתו והכינו עצמם ליום הכיפורים הקדוש, ואמר לי אבא ז"ל כי אותו יום הכיפורים היה יום תפלה וזעקה מכל הלבבות בכמיהה לגאולה. לאחר שלש שנים תמימות בי"ג באלול התרס"ט הסתלק הרב לבית עולמו. זיע"א.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א