שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 183700

לכבוד הרב היום כד אב פטירת הרב עזרא שעיו מפורת יוסף אם אפשר כמה דברים על מעלתו לעורר זכותו

תשובה

חובה קדושה עלי לכתוב ברעדה היום על חכם עצום, פקח ונבון, ירא אלקים, בנם של קדושים אראלים ותרשישים, מזרע קודש טהור, אשר בתחילת לימודי בישיבה הקדושה פורת יוסף כשהייתי ילד צעיר לימים, זכיתי להסתופף בצילו וללמוד תורה מפיו יום יום במשך שנה תמימה, באהבה, במסירות, בקדושה, ביראה, חן וחסד, והתייחס לתלמידיו כאב אל בניו.
כדי להשלים את התמונה צריכים לעלות למעלה בקודש, אל זקנו הגאון הצדיק אשר כל רבני ארם צובא היא חלב היו מזכירים שמו בהערצה רבה, הלא הוא הדיין המצויין רבנו עזרא עבאדי שעיו זצ"ל, נצר למשפחת גאוני אר"ץ משפחת עבאדי, אשר ממנה עמדו גאוני עולם. זקנו הנזכר למד תורה בחלב בה נולד בשנת תר"ל [לפני כמאה וחמישים שנה], ולמד תורה מפי הגאון העצום רבנו אברהם ענתבי עדס זצוק"ל, והיה רבנו עזרא ידוע בעומק עיונו בתורה, בענוותנותו היתירה, גדול בתורת הקבלה, ובים התלמוד ובפוסקים.
העמיד תלמידים רבים, ביניהם היה אותו מיוחד שבמיוחדים חריף ובקי, הגאון חכם שאול מטלוב עבאדי זצ"ל, ראש רבני הקהילה החלבית בברוקלין, אשר מורנו עטרת ראשינו רבנו עזרא עטיה היה מזכיר שמו בהערצה יתירה. בשנת התרצ"ה עלה רבנו עזרא הסבא לארץ הקודש, וחי בירושלים והנהיג את עדתו בתוככי העיר החדשה, ונסתלק לבית עולמו ביום ד בשבט התרצ"ט ומנוחתו כבוד בהר הזיתים.
בנו הרב יוסף שעיו ז"ל היה ממקובלי הישיבה הקדושה פורת יוסף, וחבירם של הגאונים הרב אפריים כהן, הרב יהושע שרבאני, והרב יצחק כדורי זצוק"ל.

נכדו מורי ורבי חכם עזרא שעיו ז"ל עוד בהיותו צעיר לימים ניכרה בו חריפות ובקיאות בלימוד התורה, וצלילה במעמקיה לעומק הסוגיא, בהיותו צעיר לימים למד במחזורים הראשונים של הבחורים בישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה בירושלים, עוד לפני קרוב ל - 80 שנה, יחד עם מרן רבנו עובדיה יוסף, רבנו בן ציון אבא שאול, רבנו שבתי אטון, רבנו ברוך בן חיים מזרחי, ועוד.
הוא נתמנה למגיד שיעור כללי מדי יום בישיבתינו הקדושה. כאמור נתווגעתי אליו בזה שזכיתי להיות נמנה על תלמידיו בגיל צעיר מאוד, אהבני וקרבני ביותר כמו כל התלמידים שלמדו עמנו, חלקם בארץ חיים. כל יום מהשעה 8.30 בבוקר ועד השעה 12.30 בצהריים, ליבון הסוגיא ללא ליאות עם דקדוקי רש"י, התוספות, והמפרשים שמסביב.

זכינו שמדי יום ביומו בסביבות השעה 9.30 היה מתדפק על דלת הכתה מורנו ראש הישיבה רבנו עזרא עטיה זצ"ל, והיה מתעניין בתלמידים, במצבם הרוחני, ובהתקדמות לימודם. גם הגאון רבנו משה עדס ז"ל בנו חביבו של המקובל הנודע רבנו אברהם עדס זצ"ל, היה מדי יום נכנס אליו לבקרנו בלימודינו והיה שבע רצון מהתקדמות התלמידים.
רבנו עזרא שעיו ז"ל היה בן בית אצל האדמור הקדוש רבנו ישראל מגור זצוק"ל אשר חיבבו מאוד, וגם לימד אצלו תקופה מסויימת בישיבת שפת אמת בירושלים.
איש אמת היה רבנו עזרא, לא סבל שום שינוי או זיוף בהלכות ובמנהגים, לחם על קדושת עם ישראל ועמד בפרץ בכמה אופנים וענינים, באופן יוצא מהכלל. ועל כל אלה שלח ידו הקדושה בכתיבת ספרי תורה ותפילין, ולהידור כתיבתו יצא שם רב בכל העולם כולו, כתב ברור, מאיר לעיניים, אות אות, ללא חששות וספיקות, והעין לא היתה שביעה מלהביט בכתיבתו הנפלאה והמיוחדת.

אישית התקשרתי אתו בעבותות האהבה גם כשהתבגרתי בישיבה, והפכתי להיות נמנה על חברי הכולל, היה בעל עיצה עמוקה, חכמה מיוחדת, קולע אל השערה, לימים בשנת תשל"ו נתמניתי על ידי רבותי למשגיח בישיבה קטנה, והוא היה לי לעזר רב בעיצה בתבונה, בדעת, ובחינוך בעיקר של בני ההתבגרות לנהוג עמם בחכמה ובסבלנות. גם קשר מיוחד היה לו עם מור אבי ז"ל אשר היה בורח מכל דבר בעל שמץ פירסום שהוא, ועמו היה מור אבי מתחבר ומשוחח בעניני לימוד ועוד, כך התוודע אליו האדמו"ר הבית ישראל מגור ז"ל, אשר הביע בפניו הרבה מידיעותיו על פרטי התנהגותו החשאית של מור אבי בעבודת השם יתברך.
חבל על דאבדין ולא משתכחין, היה שייך לדור דיעה של אנשים גדולים בתורה שעבדו את השם יתברך בצניעות יתירה.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א