שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 162341

תודה לכבוד הרב, כתבתי קינה על הרוגי פעולות האיבה בארץ וכן על הרוגי המלחמות שעברנו, האם אוכל לאמרם בתוך הקינות ביום תשעה באב, כי אמרו לי שגדולי הדור התנגדו?

תשובה

האמת שכמה מהאחרונים כתבו שיכול האדם אם יודע לחבר ולכתוב בקלמוסו דברי קינה על מאורעות הזמן יכתוב ויבכה באמירתן עם הקינות שחיברו לנו רבותינו הקדושים.
ויש ראיה לכך שבמשך השנים נוספו בכמה מהספרי קינות, כאלה שנכתבו על אירועים שהתרחשו בתקופתם. היו קוראים אותם בתשעה באב.
ומה שהעירו לך, כוונתם שאין לנו לתקן יום מיוחד בשנה על הרוגי השואה, וכן על הרוגי המלחמות במשך השנה. וכפי שכתב מורנו החזון איש על הכוונה לתקן "יום הקדיש הכללי" בעשרה בטבת משום דהוי דבר נלוז על תקנות שחכמי התלמוד תיקנו, ואין להוסיף. גם הגאון הרב משה פיינשטיין ז"ל בשו"ת אגרות מה יורה דעה חלק ד, סימן נ"ז. הביע התנגדות על הוספת יום מיוחד לחללי השואה או חללים אחרים.
וטעמו שאין לקבוע יום לתענית ולבכי, אלא בתשעה באב דווקא נזכיר את כולם שהם בכלל הגלות הארוכה הזאת. וכתב כי על הרוגי השואה שהיה בדעת האוייבים להשמיד חלילה כל זרע ישראל בעולם, וכן ההרוגים כאן בארצינו הקדושה נזכירם בתשעה באב.
ולא תקשה אם כן איפה אם גזרו על כ בסיוון, ועל יום השישי פרשת חקת, ועל גזירות ת"ח ות"ט? ושם הטעם הוא לאותם קהלות שרצו הפולנים הארורים להרוג ולהשמיד חס ושלום, ועל חלק מאותם ערים וישובים ולא על כולם. ולכן תיקנו תענית לאותם יוצאי קהילות בלבד.
והוא ברחמיו יחיש לגאלינו ויפדנו מהגלות בקרוב.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א