שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 161780

לכבוד הרב שלום רב
אני יליד מרוקו. רציתי לדעת אם עצם העליה לארץ הקדושה מבטלת את מנהגי מרוקו או שאני חייב להמשיך במנהגי. תודה

תשובה

ידידי הנכבד שלום לך, דע כי כל בני המזרח ועדות הספרדים למיניהם ולעדותיהם קיבלו עליהם אבותינו ואבות אבותינו את הוראות מרן השלחן ערוך בכל הארצות. ובפרט כאן בארץ ישראל ארץ הצבי קיבלנו עלינו הוראתו, כתורה מסיני.
וכתב הגאון החיד"א ז"ל בספרו ברכי יוסף חושן משפט סימן כה, כ"ט. "ועתה אמת אגיד אשר שמעתי מפום רבנן קדישי ששמעו מפי הרב הגדול מופת הדור מהר"ח אבולעפייא זלה"ה, שקבל מזקני גאוני דור שהסכימו בכלל זה דמרן קרוב למאתים רבנים מדורו, וכך היה אומר כי כל אשר יעשה פסק מרן עביד כמאתן רבנן. אלו דבריו ז"ל". גם כתבו כך הגאון המארנ"ח ז"ל [סימן ק"ט] ושו"ת רבנו יעקב אלגאזי ז"ל [יורה דעה סימן ח], ושו"ת הלק"ט [חלק א, סימן קפ"ב] ושו"ת חיים ביד [סימן ק"ח] ושו"ת גינת ורדים [חושן משפט כלל ה, סימן י"ז], "דכל הני אתרי, אתריה דמרן הוא ולכן כוותיה ראוי לנהוג". וכן כתב בית דינו של שלמה אורח חיים סימן ד.

ובהיותי בזה הרציתי הדברים הללו בפני עטרת ראשינו הגאון הגדול והנפלא רבנו שלום משאש ז"ל רבה של ירושלים וסמך ידיו עליהם, והוסיף עוד משלו וביקשני לכתבם בספר בזה הלשון "שגם במרוקו ובארצות המערב כולם קיבלו עליהם הוראות מרן השלחן ערוך, גם באיסור והיתר גם בערווה החמורה, בלא שום פקפוק וערעור, ומה שקיבלו הוא שתי חיבורים בית יוסף ושלחן ערוך, גם קיבלתי שרבי שלמה אבן דנאן ז"ל מחבר הספר "אשר לשלמה", היה צאצאו של רבי שמואל אבן דנאן זיע"א שנולד במרוקו, והוא היה מבין המאתיים רבנים שסמכו על דברי מרן השלחן ערוך וקיבלוהו עליהם בכל אשר יורה".

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א