שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 161471

שלום לכבוד הרב
קנינו בית חדש מקבלן ולא מספיקים לעשות חנוכת בית מייד שנכנסים.האם מותר לישון מספר ימים עד לחנוכת בית בצורה מכובדת?תודה לרב

תשובה

ידידי היקר, אמור לי בבקשה עד מתי נהיה עבדים לבני אדם? ברית מילה באולם אחר הצהריים בגלל הדודה. חינה בגלל הסבתא. בריתה בגלל השכנה. וחנוכת הבית בגלל החבירות.

מהו חנוכת הבית? כשאדם נכנס לבית חדש המנהג הוא שמקבץ עשרה גברים יראי השם תלמידי חכמים ועוסקים בבית בתורה כמה שעות כדי לחנוך את הבית בדברי תורה. ומתפללים שבבית הזה תשרה השכינה, הקדושה והתורה הקדושה. ויורחקו מאותה דירה כל מרעין בישין, ואם יהיו שם ליצן אחד או שנים, או אנשים שאינם שומרי מצוות הפסיד הכל. לכן היו אבותינו מקפידים בזה ביותר להזמין עשרה תלמידי חכמים לביתם לתת להם צדקה במתנה הגונה ומכובדת כדי שתחול הברכה בבית וביושביו.
הגאון החיד"א ז"ל כתב בספרו עבודת הקודש סדר קריאה ולימוד עם תפלה יקרה, גם סידר סדר לימוד הגון ונכון של מסכתות משנה, דברי התלמוד, הרמב"ם ז"ל, דברי הזוהר הקדוש על דירת האדם, והכל נעשה בקדושה ובטהרה. אלא שלצערינו הרב החלו בשנים האחרונות ככל המנהגים הקדושים והמקוריים, לחלל את הקודש, והפכו את חנוכת הבית לחגיגה מעורבת עם מתנות יקרות, הצגת הבית ורהיטיו לנקר עיני המבקרים, והכל נגד רוח התורה הקדושה והיהדות הצרופה, ובזה מחטיאים את המטרה, וכשמתחילים הבעיות שם נוצרת אנדרלמוסיה שלימה ומעגל קסמים ומחול שדים שאין לו סוף.

אם כן מה עושים עתה כאשר כל החוגגות והחוגגים יקפצו עליכם? מדוע אינכם מזמינים אותם הרי הם אלה המעמידים פני אוהבים ובליבם אינם אלא אויבים? התשובה פשוטה ביותר, היום, מחר או מחרתיים לכל המאוחר, בשקט בשקט מזמינים 10 אברכים עניים צנועים ולמדנים, והם יבואו לביתכם וילמדו שם תורה ורק תורה למשך לפחות שעתיים, את לימוד הגמרא שלהם בכולל, וגם ובעיקר את ספר "ברית עולם" לימוד לחנוכת הבית מראשיתו ועד סופו ללא דילוגים, ללא קיצורים, ללא חלוקות, בצורה הכי רצינית, יקבלו מתנה הגונה וזו צדקה שתגן עליכם ועל יושבי הבית שלא יאונה לכם כל רע. וגם אם אין אתם מתכוונים להתחיל לגור עתה בדירה.

בעוד כמה שבועות לאחר עבור תשעה באב, אם אתם דווקא מתעקשים ומאוד רוצים "לחגוג". אז תחגגו. אבל על לימוד תורה בעשרה קודם המגורים אם אתם רציניים ולא מחפשים צרות לא מוותרים, הרבה עשו כך והצליחו. תודה על ההקשבה.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א