שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שאלה - 161036

לכבוד הרב שלום רב
לגבי אכילת דגים וחלב למה בדיעבד מותר בחמאה ובגבינה אסור ? מה ההבדל בין חמאה וגבינה ולמה ?

תשובה

אין לנו מספיק דעת להבין הכל, ועל זה אנחנו מתפללים כל יום שלש פעמים "חונן הדעת". ובכדי לתת לך ולחברנו הקוראים מעט דבש מדברי רבותינו אעתיק לך דברי הגאון רבנו יוסף חיים ז"ל.
כתב בשו"ת רב פעלים [חלק ב, יורה דעה סימן י] "בדגים עם חלב מפורש בדברי מרן ז"ל בב"י סי' פ"ז, דאין לאכול מפני הסכנה, וכן כתב בלבוש, ועיין ש"ך וט"ז וכנה"ג הגהב"י אות י"ט, אך בספר חנוך בית יאודה סי' ס"א איתא, דוקא בחלב אסור, אבל בחמאה לית לן בה, וכ"כ בית לחם יהודה דלא אסר מרן אלא בחלב, אבל בחמאה או בשומן הצף ע"ג חלב לית לן בה, והרב פתחי תשובה כתב בשם רבינו בחיי ז"ל, דיש סכנה בדג עם גבינה, והוא הדין עם חלב, וכתב באדני פז, דגים עם חמאה שרי כיון דכל העולם עושים כן.

ובסיום דבריו כתב "אנחנו יש לנו לחוש לזה לאסור דגים, בין עם גבינה בין בחמאה, ועוד המנהג פשוט וידוע פה עירנו בגדאד, דאין אוכלים דגים מטוגנים בחמאה, ורק הגוים אוכלים כן, ושמענו שבכפרים שאין להם שמן שומשמין מטגנים דגים בחמאה, ואין לסמוך על מנהגם בזה, דעבדי מחמת חסרון ידיעה, מיהו אם חיותם תלוי בכך, יש להעלים עין מהם, ואין למחות בידם, אבל בתוך עירנו ודאי נמחה ביד מי שרוצה לאכול דגים מטוגנים בחמאה, והשם יתברך יאיר עינינו באור תורתו, אמן כן יהי רצון.
תודה לך.

שאלה הבאה
שאלה קודמת
דלג לשאלה אחרונה

לחצו כאן לחיפוש במאגר השאלות והתשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א

שלוש מאות תשובות אחרונות

תוכנת דורש ציון - מאגר התשובות של הרה"ג בן ציון מוצפי למחשב האישי ללא צורך באינטרנט

חזרה לדף הבית באתר דורש ציון - הרב בן ציון מוצפי שליט"א