שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


ב'/כסלו תשע"ח

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 150950
מגבית חירום.

בתודה על העבר בעיניין התרומות להוצאת ספרי רבינו
אנו פונים בבקשת עזרה נוספת לחברים היקרים
יש ספר נוסף שצריך עזרתכם להעלותו לדפוס
תבורכו מפי עליון לתרומות חירום 0548033817 מנחם

תשובה
תודה לכולכם.
שאלה - 150620
מרן רבנו שליט"א
מאד התרגשנו היום לראות את הספר החדש "חנוכה בציון" בידו של רבנו, יה"ר שיזכה לחבר עוד הרבה חיבורים מועילים, ולהוציא את כל כתביו לאור עולם. אכי"ר.

תשובה
היום הזה יום בשורה הוא, התרגשתי לראות עין בעין בשוב השם ציון, הספר שלפני קרוב לשנה בימי החנוכה אשתקד, ימים בלתי נשכחים בשנה בה גלו עימי גליונותיו אל תל השומר, אשר במבוא מחלף שדה, ובין מתן דמים, לבין שעת דמדומים, בין חיבורי צינורות, לבין חילופי המסדרונות, נכתב הספר בדם ממש, והשכיח ממני את כל המכאובים, וסתם וחתם פיות המקטרגים האוייבים, שם נכתבו יסודותיו, והונחו עמודי בתיו, ובחסדי השם יתברך יצא היום הזה שבעה עשר במרחשון התשע"ח לאור עולם.
תודה לך בוראי, מודה לפניך יוצרי, מברך אותך עושי ומצילי, אתה יוצר העולמים, ומפענח הנעלמים, נתת לי רפואה בזכות תפילות עמך ישראל רבים ועלומים, והענקת לי חיים חדשים מבורכים בשנים וימים. והפקדת הספר ביד עורכים זריזים נמרצים ישרים ותמימים, ושלחת לי שליחים חשובים ורמים, את אהובי הפרופסור דן גילון הי"ו וצוות עוזריו הנפלאים, ואת איש החיל המנתח פרופסור אהוד רענני הי"ו איש מחוכם שבחכמים, והוא וכל עוזריו הזריזים, ואת כל החברים ובני המשפחה היקרים הסובבים אותי ישרים ותמימים. והגעתני עד הלום בזכות תפלות עמיך ישראל בכל העולם הנמצאים ונעלמים.

תודה מיוחדת לכל צוות המחלקה הקרדיולוגית בהדסה עין כרם, ולכל הצוות הנפלא במכון הלב בתל השומר, על מסירותם, אהבתם, והטירחה המרובה שטרחו בשביל עם ישראל, ישלם השם פעולם. זכרם השם לטובה תמיד.

תודה לך אבינו שבשמיים, מה אשיב לך. על כל חסדיך המרובים. הכותב וחותם בהכנעה בקידה ובהשתחוויה, עבדך בן ציון ב"ר סלמן מוצפי.
שאלה - 148691
לכבוד הגאון שליטא
מאד קל ולא מסובך לתרום לאתר באשראי.יש חלון מצד ימין באתר שכתוב עליו תרומות לוחצים עליו ויש אפשרות דרך אשראי ממלאים את פרטי הכרטיס ולוחצים על כפתור שלח

תשובה
שנה טובה ומבורכת.
שאלה - 146452
קריאת חירום לציבור הרחב.
ישנם לפחות כרגע בשלבי הכנה והגהה ששה ספרים מעשה ידיו של עטרת ראשינו שליט״א אשר כתבם במסירות נפש עילאית גם בימי חליו. השם ישמרהו.

הספרים ממתינים להגהות ועריכה והדפסה העולים ממון רב. כולנו עובדים ללא תמורה. כולל הרב שאינו מכניס לכיסו אפילו שקל אחד, אנא עם קדוש החלצו חושים ותתרמו עבורם, כי הם נחוצים לכל ישראל ועוסקים במועדים שונים במעגל השנה. וכן בענינים מרכזיים בחיינו.

כל המעונין להנציח יקיריו. או להתנדב לרפואת קרוביו ומכריו מתבקש לפנות בדחיפות לטלפונים אלירן 0522751-941. או למנחם בטלפון 05480-33-817.
תודה המערכת.

תשובה
תזכו למצוות וזכות התורה תגן בעדכם באלף המגן.
שאלה - 142901
לכבוד הרב
בכל ערב שבת אני מאזינה לתוכנית של הרב ברשת מורשת.
מזה שבועיים שאינימצליחה לשמוע את התוכנית, ומאד מצטערת על כך, ואיני היחידה שלא מצליחה, האם השידור עבר לתדר אחר ?

תשובה
העורך. 100.7. 92.5. 90.5. תודה.
שאלה - 151172
לכבוד הרב
יש בקהילה שלנו מס קהילה שכל אברך צריך לתת לתמיכת הרב הפוסק שהוא אשכנזי.האם יש עלי חיוב כזה היות ואני אברך בקהילה ואני ספרדי ויש גם מו"צ ספרדי?

תשובה
נכון יעשו ועד המקומי. שיחזיקו גם פוסק ספרדי על פי מרן השלחן ערוך.
שאלה - 151171
שלום לכבוד הרב מוצפי. לפני 14 שנה כשהייתי בהריון נרדמתי בסלון וחלמתי בכיפור שאני רואה את אליהו הנביא מושיט לי את היד דרך התמונה רוצה שאחזיק בידו. לא נתתי את ידי אשמחלתשובה
תשובה
איני מתעסק בזה.
שאלה - 151170
שלום לכבוד הרב
אני חרדית אתיופית הציעו לי להדריך בנות אתיופיות שעלו לארץ והם בתהליך גיור . האם להסכים כי אני חוששת להביט בפניהם כי לא בטוח שיהיו דתיות ואני בהריון?

תשובה
תעשי ותצליחי. אל תחששי העובר יהא צדיק וחכם בתורה. אם תצליחי להציל אפילו נערה אחת ולטעת בה יראת השם ותהיה נשמרת מכל עון בנית עולם ומלואו.
שאלה - 151169
לכבוד הרב
אדם שיושב ללמוד כמה שעות, ואוכל מזונות כדי סעודה בתור נשנושהאם צריך לברך על הקפה והתה ששותה אותם תוך כדי סעודה לא בשביל עיכולשהתכוון לפוטרם בברכת המוציא?
תודה.

תשובה
נשנוש זה לא קביעות סעודה.
שאלה - 151168
הרב כתב בספרו שופר בציון שאין לומר 13 מידות בראש השנה ובחזרת השץ לתפילת מוסף אומרים את תפילת בעל הרוקח ששם מוזכרים 13 מידות ונראים הדברים (כסוטרים) כסותרים-יורנו מורנו ושכרו כפול!
תשובה
עיין בתשובת הרמ"ז ז"ל והביאה הגאון יביע אומר שכל מה שהוא דרך שבח מותר אך לא בקשת תחנונים.
שאלה - 151167
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מבקשת לדעת, גיסתי שהלכה לפני שנים למיסטיקן דרך גויה שקוראת בקלפים ועושה סיאנסים והוא אמר עליי שקרים ושילמה כספים בשביל לעשות נגדי שחור. מה לעשות.

תשובה
טיפשה הלכה למכשפה, ממי אתה פוחד?
שאלה - 151166
שלום לכת"ר

בהמשך לשאלתי הקודמת אם לומר "סָעֵיד וְסָמֵיך הוי לן", עתה מצאתי שלשון זו בדיוק אי' בתרגום ישע' כח יג, והניקוד לפי מסורת תימן המדויקת: שניהם בקמץ ובצירי, כנ"ל.

תשובה
תזכה למצוות, וכך נהגו בירושלים זה עשרות בשנים.
שאלה - 151165
יש לי פלאפון רק מצלמת הנכדים ומקבלת הודעות. רוצה להפכו לכשר בחנות אמרו שיחסמו האינטרנט כשר עולה 950 שקל עם אותן ישומים. האם להשאירו ולהפכו לכשר או לקנות כשר שנראה אותו דבר
תשובה
תניחי את כל ההבלים הללו, פרק תהלים אחד יציל את החיילים הנמצאים במקומות הכי מסוכנים, בחרמון, בקו האש מול סוריה הצוררת, בעוטף עזה מול חיות הטרף, במעמקי הים מול המחבלים, באויר מול הטילים והמיכשור של הצורר פוטין. תהלים.
שאלה - 151164
שלום לכבוד הרב
אדם שלפני כמה שנים הניח ציפורניים במכוון מתחת לשטיחבכדי שאישה שנכנסה להריון לפני נישואיה תפיל והאישה הפילההאם צריך תיקון?

תשובה
ילמד תורה ויעזור לזולת.
שאלה - 151163
החיים והשלום לכה"ר
שמענו בשיעורו של כה"ר ששבתאי צבי שר"י היה פורח באווימי היו הרבנים שבימיו העידו עליו וראו אותו עושה מעשים פלאים העל טבעיים? איפה זה כתובתודה לכם מראש

תשובה
תעזוב אותו, מה לך ולו, אל תתעסק אתו, הוא טמא ומטמא, זה לא בריא לך. תלמד הלכות ועוד הלכות. התורה מטהרת. אוהב אותך.
שאלה - 151162
שלום לכבוד י
ש סגולה שהרב אמר ואני לא זוכרת האם הרב יכול לכתוב זה סגולה לקחת מיים בלילה ממעיין בכלי של חרס ולהגיד על זה משהו ולתת לשתות למי שהתרחק מהיהדות האם כבודו יכול לכתוב

תשובה
בימינו הסגולות כבר לא עובדות, נשאר לנו רק להתפלל.
שאלה - 151161
שלום לכבוד הרב,
חויתי לצערי הרב הפלה בשבוע 20 ולא מצליחה להתנחם מה עלי לעשות? איך אצליח להתנחם?האם כבודו יוכל להתפלל עלי שלא אדע צער תודה רבה

תשובה
תזכרי את אימותינו הקדושות שרה רבקה רחל ולאה, וכמה צער היה להן עד שהביאו אותנו לעולם, והן מתפללות עלייך עכשיו בחצות הלילה כשהנני כותב לך. חזקי, חזקי, חזקי, הן מלמעלה יתנו לך ולכל בנות ישראל הרבה כח, הרבה עוצמה, הרבה רפואה. יש לנו היסטוריה הכי עשירה בעולם. קדימה לגאולה.
שאלה - 151160
כב' הרב ענה לי לא לנסוע לחו"ל להפרד מאחות חולת סרטן שמאמינה בטמא הנוצריאני מבולבלת מצד אחד כועסת עליה מאד מצד שני מרחמת עליה מאד איך לנווט את רגשותי כלפיה אני לא יודעת
תודה

תשובה
היא בגדה בבורא העולם בעמה ובמולדתה, ועדיין לא מאוחר, היא יכולה עתה לשוב. תרחמי על הנשמה שנשרפה..... תרחמי על הורייך הסובלים בגללה.
שאלה - 151159
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
למורנו ורבנו רווק שהיתחתן עם גרושה עם שני בנים מעל גיל מיצוות וסמוכים על שולחנו צריכים לעמוד שהוא קם לתורה ? במה אמורים לכבדו ?

תשובה
אינם חייבים, אך כדאי להחזיק לו טובה ולכבדו.
שאלה - 151158
שלום לכבוד הרב
האם מותר בירקות ירוקים לא חסלט לנקות מחרקים על ידי מלח או שחייב סבון

תשובה
זה בכלל לא פשוט להתפטר מהחרקים, לקנות רק בפיקוח.
שאלה - 151157
לכבוד הרב:1. מצד אחד אסור לעשות גורלות. ומצינו את יהושע שעשה גורל בעיר העי ועלה גורלו של עכן
2.ומה זכה עכן לתקן את עלינו לשבח? הרי הוא נסקל ונשרף עם כל רכושו

תשובה
עיין שו"ת מבשרת ציון כל הסוגיא.
שאלה - 151156
לכבוד הרב
בחנכה בציון דף רלד נכתב יש הוכיחו שאריזל היה מדליק בבית מי אלא שהוכיחו כך? 2דברי השו"ע בסי תרעה סע ה איך הנחת החנוכיה בפתח לאורך בצד השמאלי של הנכנס או לרוחב? תודה

תשובה
לפי מבנה הכותל בבית אם לאורך אם לרוחב.
שאלה - 151155
לרב יש לי חבר כופר ואיננו מאמין בהשם פעם השאיל לי רכבו ללא תמורה וגם אני הלוותי לו כספים.לפני שנה הלוותי לו סכום גדול ובתמורה השאיל לי רכב האם עברתי על איסור ריבית?איך לתקן?
תשובה
להבא אל תעשה כן בתמורה, דרך החהרים להלוות וללוות ולעשות טובות חינם.
שאלה - 151154
רבנו שלוםבעלי סובל מריח רע בפה וזה מרחיק אותי ממנו ניסינו כל מני דהרים ללא הועיל האם יש לכך סיבה רוחנית?
תודה

תשובה
תפנו לרופאים טובים. יש סיבות לזה ויש פתרונות.
שאלה - 151153
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם אדם שבנה רוב בית כנסת מכספו רשאי להגביל את הציבור מי יתפלל שם ומי לא?

תשובה
בית הכנסת הוא ביתו של הקדוש ברוך הוא, ואין לשום אדם בעולם בעלות עליו.
שאלה - 151152
לכב הרב׳ מוצפי !המלצת הרפואה לנשים בימינו שלא להכנס להריון לאחר גיל 40 (סיכונים מוגברים לאם ולעובר). האם אשה שרוצה הריון לאחר גיל 40 עוברת על ״ונשמרתם״מה דעת ההלכה בזה?
תשובה
לא חוששים, לא מפחדים.
שאלה - 151151
לכבוד מו"ר הגאון הגדול רבי בן ציון מוצפי שליט"א
שאלה: בענין ההלכות והמנהגים בשעת הגסיסה והפטירה, ע"פ איזה חיבור נהגו חכמי ירושלים זצ"ל שליט"א?

תשובה
היתה בידם מסורת, וגם ספרים עתיקים שונים. עיין במבשרת ציון חלק ד.
שאלה - 151150
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני חייל ורציתי לדעת מה אפשר לעשות בכל הנוגע לעוף שם,הוא לא חלק ובשר פשיטא שאני לא אוכל שם

תשובה
בתור חייל תאכל בשרים בהשגחת הרבנות, והשם יתברך ימציא לך אוכל כשר לחלוטין.
שאלה - 151149
שלום לכבוד הרב
בקברות הצדיקים בגליל מסתובב יהודי שעושה טקס של שחור להסרת כישופים,האם זה דבר ראוי? האם יש לזה מקור ביהדות? ה ישמרך

תשובה
תפנה למשטרת ההזויים וההומלסים. בהצלחה.
שאלה - 151148
לכבוד הרב שלום רב
תודה רבה על כל ההכוונה אני רוצה לרכוש מדרש תנוחמא מתלבט לגבי ההוצאה ,עם פירוש האם לרכוש?

תשובה
תלמד שלחן ערוך וילקוט יוסף.
שאלה - 151147
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אני כיום עובד חצי יום ולומד חצי יום יש לי אפשרות לעבוד בתור מלצר בשבתות וכך אוכל ללמוד יום שלם מה הרב חושב
תשובה
חלילה וחס לעבוד בשבתות, תהיה בן חורין.
שאלה - 151146
לקראת חנוכה שאלה הלכתית
לגבי מסיבות שנערכות לפני חנוכה בגנים ובבתי ספר וגם בחנוכה עצמו. האם מותר לברך על נרות חנוכה או לא?
והאם מותר להגיד המוני או השם שלא יהיה ברכה לבטלה

תשובה
רק לילדים מותר. כי זה חלק מחינוך.
שאלה - 151145
אשתי היתה נערה עשתה ניתוח הכנסת טבעת לקיבה ועכשיו רוצה להסיר אותה אבל יש רק רופאים מנתחים והיא צריכה להיות ללא לבוש האם מותר?או שעדיף להישאר עם האי נוחות בגלל שזה לא פיקוח נפש
תשובה
אם זה מפריע מאוד מותר. כי היא מכוסה בסדין.
שאלה - 151144
שלום לכבוד הרב,
האם מותר להשתמש בפירות, ירקות או כל דבר מאכל אחר שלא לצורך אכילה? (מסיכה לשיער פנים וכד') מעדיפה להשתמש בחומרים טבעיים ולא כימיים אך חוששת מבל תשחית

תשובה
כיוון שאינו בדרך השחתה אלא צורך הגוף התירו הפוסקים.
שאלה - 151143
אדם שאינו עובד שער כל הלילה האם רשאי להתפלל במניין לפני הנץ החמה משום עייפות או משום שמניין בנץ מרוחק מדי בערך 12 דקות הליכה ? או משום נוחות מבחינת השעה(שהנץ מאוחר לו) ?
תודה

תשובה
אם קשה עליו מחמת עייפות או שחושש שאם ימתין לא יכווין בתפילתו מותר. ובלבד שלא יעשה כן לכתחילה.
שאלה - 151142
שלום לכבוד הרב שליטא האם השם רות הוא שם טוב שכדאי לתת לבת?
תשובה
תודה לכם.
שאלה - 151141
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כיצד לנהוג כשהבת (ספרדיה)דורשת בשידוך בחור(ספרדי) רק מישיבה ליטאית.

תשובה
תשתדלו למלאת את רצונה.
שאלה - 151140
לכבוד הרב
יש סרטון באינטרנט בו נשמע הרב מספר על חלום של מר"ן בערב שבת בו רואה את המשיח .ברצוני להפיץ את זה.האם להשתמש גם באמצעים לא כשרים כמו הודעות בווטסאפ כדי להפיץ זאת?

תשובה
אינני צופה בכלים שאינם כשרים, ולא טוב לנפש לצרוך תקשורת, למי יש זמן לכך?
שאלה - 151139
לכבוד הרב מוצפי שליט"א היקר חודש טוב מואר ומבורך. כיצד אדם העומד בפני החלטה גורלית ידע מה הדרך הנכונה בה עליו ללכת ובאיזו החלטה לבחור? תודה רבה מקרב לב לכבוד הרב
תשובה
להתייעץ עם רב גדול וצדיק, ובמדרש שמות רבה פרשה ג "אימתי ישראל עומדים כשיש להם זקנים למה כשהיה בית המקדש קיים היו שואלים בזקנים שנאמר (דברים לב) שאל אביך ויגדך זקניך ויאמרו לך, שכל מי שנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל". וכן הוא במדרש תנחומא שמות סימן כ"ו. ובפסיקתא רבתי פיסקא כ"ו.
שאלה - 151138
לכבוד הרב שליט"אאדם שבירך על יין והיה מונח לפניו דבש. האם פטר את הדבש בדיעבד?
תשובה
אין שייכות כי דבש אינו שתיה.
שאלה - 151137
לכבוד הרב שלום רב
אני ובעלי עובדים ומרוויחים יפה ,משתדלים לעשר אך מאז שהילדים בישיבה שכר לימוד מגיע לאלפיים שח ונסיעות ודמי כיס לכן קשה לתת מעשר האם שכר לימוד נחשב למעשר?

תשובה
בהחלט כן. תבורכו משמיים.
שאלה - 151136
לכבוד הרב
ביתי נולדה בכ"ח ניסן, שמה הוא גפן חנה. האם יש חשיבות להקפיד על 2 השמות בקריאתנו לעברה ביום יום? והאם השילוב של שני השמוץ יחדיו טוב בעינייך?

תשובה
תודה וברכה.
שאלה - 151135
לכבוד הרב שלום רב
בכל פעם שאני עולה לתורה כי אני לוי .שואלים שם האב ואני נאלץ לשקר ואומר דב .במקום זה ששמו אדולף(שזה שם של צורר)כי אני מתביש בזה מה לעשות?

תשובה
טוב אתה עושה, כי גדול כבוד הבריות.
שאלה - 151134
לכבוד הרב ילדים בגיל הגן שמתפללים בביהס עם הגננת האם יש בעיה לומר שם שמים כשמברכים, כגון על נטילת ידים, למרות שלא רחצו ידיהם עכשיו? ובד''כ האם יש בעיה מללמדם.ברכות בשם ומלכות.
תשובה
מותר ללמדם, וכך כתב הרמב"ם [הלכות ברכות פרק א הלכה טו] "התינוקות מלמדין אותן הברכות כתיקונן ואף על פי שהן מברכין לבטלה בשעת לימוד הרי זה מותר ואין עונין אחריהן אמן". וכוונת תינוקות הוא ילדים קטנים.
שאלה - 151133
לכבוד הרה"ג שליט"אחילך לאוריתא ולעוד ספריםהפרדה בין נוחיות (חוץ מכב') לכיור בצורת הפתח. האם בנוסף המחיצה צריכה להיות קשיחה כדי שניתן ליטול ידיים?חודש טוב ותודה על הכל
תשובה
מורנו הרב בן ציון אבא שאול ז״ל הורה שמועיל גם וילון. העיקר שיהיו לייסטים קבועים בשני הצדדים ובתקרה.
שאלה - 151132
לכבוד עטרת ראשינו, מתלבטים לאיפה עדיף לתרום ספרי קודש לעילוי נשמת אבי ז"ל, האם לכולל אברכים או לתלמוד תורה של תינוקות של בית רבן שאין בו הבל חטא?
תשובה
תלמוד תורה יש עדיפות. אך דווקא ספרים שימושיים. ולא יצוגיים.
שאלה - 151131
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום רב. מתי מניחים תפלין דרבנו תם ביום פורים?
תשובה
מה נשתנה פורים הנפלא מכל הימים.
שאלה - 151130
לכבוד הרב
האם המרגלים ששלח יהושע היו אותם מרגלים במלחמת העי?

תשובה
בהחלט לא, כי המרגלים ליריחו היו כלב בן יפונה ופינחס בן אלעזר, אך מרגלי העי שינו שליחותם ועיין מלבי"ם ז"ל שם פרק ז, פסוק ב.
שאלה - 151129
לכבוד הרב שלום, בגינתי עצי הדר אנו קוטפים ומעשרים בערך פלח בלי קשר לכמות שקטפתי ומברכים נוסח של ספק כיוון שלא בקיא בהלכות אם זה בסדר? יש לי מטבע שעליו אני מחלל כל השנה.
תשובה
תתייעץ אישית עם רב גדול פוסק, כדי שידריך אותך נכון.
שאלה - 151128
שלום לכבוד הרב
הגיע לידי ספר על ברכות של מזונות
לפי ע"ד מלא שבושים וגם טעויות ,מה לעשות? תודה

תשובה
אתה גילית אחד, אני מצאתי למעלה מעשרה. ולצערי גם כאלה שיש עליהם "הסכמות" דברי שבח והלל.
שאלה - 151127
חדש טוב למו"ר שליט"א
בפרשת תולדות פרק כז פסוק כו כתוב גשה נא ושקה לי בני רציתי לדעת איך הקריאה הנכונה במילה ושקה האם במלעיל או מלרע
אורך ימים ושנות חיים לעט"ר

תשובה
עיין מנחת שי בראשית פרק כז "וּשֲקָה־לִי: במקצת ספרים הוא"ו במאריך והשי"ן בשוא ופתח, וכ"כ בעל לוית חן פ' י' מהשער הראשון, וכ"כ בספר דקדוק ישן. ומקצתן בשוא לבדו ובלא מאריך, וכ"כ א"ת שכן הוא בכל ס"ס וירושלמיי' ובהללי. ועיין מ"ש בשופטים ה', על ושבה שביך. ולמ"ד לי דגושה, כמ"ש במכלול דף ק"ו. [וּשֲׁקָה־לִּי]".
שאלה - 151126
לכבוד הרב שלום רב
בספר מעם לועז פרשת תולדות רשום שהמלאך מיכאל הביא יין ליעקב מגן עדן המשומר מששת ימי בראשית כדי לתת ליצחק ולקבל הברכות, המקור: ת"י וילקוט, לא הבנתי מה המקור

תשובה
ראשי תיבות תרגום יונתן, הוא יונתן בן עוזיאל.
בפ' תולדות (כ"ז כ"ח): "ויבא לו יין וישת", תיבת "לו" האחרון מוטעם במרכא כפולה. כתב בס' "שלמה חדשה" לפרש עפ"מ דאיתא בתרגום יונתן שמנין היה לו גם יין, כי נזדמן לו מלאך שהביא לו מיין המשומר מששת ימי בראשית. יוצא א"כ שהיה כאן שתי הבאות, המלאך ליעקב ויעקב לאביו, משו"ה יש מרכא "כפולה".
שאלה - 151125
לכבוד הרב שלום רב
הרב מה שכתוב בספר חסידים סימן תרי"ד נפסק להלכה?

תשובה
בודאי, גדולה מזו כל הכתוב בסעיף זה מקורו בדברי חז"ל.
שאלה - 151124
ב"ה
שלום כבוד הרב,
בסימן טוב נולד לי בן, יש עוד שני בנים בגילאי שנה ושנתיים. בת 36 ומרגישה עייפות..מבקשת הפסקהרפואה שלמה לרב!

תשובה
יש לפנות אישית לרב פוסק.
שאלה - 151123
להרב
זה קשה לראות כמה אנשים..... ולא מבינים שלא משנים שמות ולא ממציאים שמות, תפסיקו כבר לשאול את זה כאן, כל הגדולים בדורות הקודמים יצאו נגד זה,

תשובה
ומה הם אשמים שאינם מבחינים בין טוב לבין ההיפך. ויש להם מורים כמותם שמטעים אותם.
שאלה - 151122
לכבוד הרב שליט"א
שאלתי מה מברכים על שניצל עם פרורי לחם שנאפה בתנור ? והרב ענה שהציפוי עבה מזונות רציתי להדגיש שמדובר על אפיה בתנור והפרורים לחם
האם הברכה מזונות או המוציא ?

תשובה
תודה.
שאלה - 151121
שלום לכבוד הרב
‏ ישנו חשש שיש לבני הקטן תסמונת דאון . הרבנים מנסים לנחם אותי ‏באומרם לי ‏שילד כזה הוא בעל נשמה גבוההאם יש מקורות מהתלמוד,זוהר או מסיפורי חז״ל לכך?

תשובה
בעזרת השם הוא יהיה בסדר.
שאלה - 151120
כבוד הרב
צירוף הוי"ה ב"ה עם הניקוד של ר"ח, האם מכוונים אותו כשאומר ברוך אתה *השם* [מחדש חדשים]. או שבברכה יש לכוין תמיד בניקוד שורוק ורק לאחר שמסיים "[מחדש חדשים]" עליו לכוין?

תשובה
מקדש ישראל וראשי חדשים, בשעת אמירת שם השם, לשניה אחת יכווין.
שאלה - 151119
לכבוד הרבבבא"ח כתוב לפרוש כפיו בפסוק פותח את ידיך ובתול"ש כותב שזהו מנהגן של ישראל. אמרו לי שהכוונה היא ללא פירוד ידים ולהשאירן צמוד, שונה ממה שראיתי בביכנ"ס. כיצב לנהוג
תשובה
דע לך כלל, אל תאמין לשמועות שוא.
שאלה - 151118
שלום לכבוד הרב
הרב השיב לי שלא אקח גלולות ולא אספר וכך אכנס להריון.האם זה כדאי גם כשיש חוסר שלום בית והבעל כועס ועצבני וללא יראת שמים כלל ומצער אותי?האם כדאי להכנס להריון?

תשובה
את ביקשת והשבתי לך.
שאלה - 151117
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם גויים יכולים להכין מצבה עבור נפטר יהודי ולחרוט עליה?

תשובה
מותר.
שאלה - 151116
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
קיבלנו ספר עתיק לעבודה בו אנו קוראים בשני וחמישי . יש בספר מילים התלויות מעל השורות האם כשר
בברכה חדש טוב

תשובה
תזמינו סופר ירא אלקים מומחה שיבדוק.
שאלה - 151115
שלום לכבוד הרב
א. מה הנוסח הנכון ב"בריך שמיה" - "את הוא" או "אנת הוא"?
ב. האם זה נכון לתת מעין "תשלום" או פרס עבור כל תפילה שילד בן 8 מגיע לבית כנסת ומתפלל יפה בשבת?

תשובה
הא לך לשון הזוהר הקדוש [פרשת ויקהל רו עמוד א] "בריך שמיה דמארי עלמא בריך כתרך ואתרך יהא רעותך עם עמך ישראל לעלם ופורקן ימינך אחזי לעמך בבית מקדשך ולאמטויי לנא מטוב נהורך ולקבלא צלותנא ברחמי, יהא רעוא קדמך דתוריך לן חיין בטיבו ולהוי אנא עבדך פקידא בגו צדיקיא למרחם עלי ולמנטר יתי וית כל דילי ודי לעמך ישראל, את הוא זן לכלא ומפרנס לכלא את הוא שליט על כלא את הוא דשליט על מלכיא ומלכותא דילך הוא, אנא עבדא דקודשא בריך הוא דסגידנא קמיה ומקמי דיקר אורייתיה בכל עידן ועידן, לא על אינש רחיצנא ולא על בר אלהין סמיכנא אלא באלהא דשמיא דהוא אלהא קשוט ואורייתיה קשוט ונביאוהי קשוט ומסגי למעבד טבוון וקשוט, ביה אנא רחיץ ולשמיה קדישא יקירא אנא אימר תושבחן, יהא רעוא קדמך דתפתח לבאי באורייתך, ותיהב לי בנין דכרין דעבדין רעותך, ותשלים משאלין דלבאי ולבא דכל עמך ישראל לטב ולחיין ולשלם אמן".
שאלה - 151114
כבוד הרב שלום רב
אשמח אם הרב יוכל להגיד מה המקור של הסיפור של האדם שתמיד הקפיד על פירורי לחם (ורצו לבדוק אותו מהשמים ובזכות זה התעשר) תוספת שלך? ומה עשה עם הפירורים כך שהעריכו אותו על זה?

תשובה
עיין בתלמוד [מסכת חולין קה עמוד ב ] "ההוא גברא, דהוה מהדר עליה שרא דעניותא ולא הוה יכיל ליה דקא זהיר אנשוורא טובא, יומא חד כרך ליפתא איבלי, אמר השתא ודאי נפל בידאי, בתר דאכיל אייתי מרא עקרינהו ליבלי שדינהו לנהרא, שמעיה דקאמר ווי דאפקיה ההוא גברא מביתיה".
ופירש רש"י ז"ל "מהדר אבתריה שרא דעניותא - שר הממונה על העניות היה רודף ללוכדו ולהביאו לידי עניות.איבלי - על עשבים שבאפר.נפל לידאי - שלא יוכל ללקט הפירורין מבין העשבים ויהו למדרס רגלים ואלכדנו בכך.שמעיה - ההוא גברא לההוא שרא.דקאמר ווי דאפקיה מביתיה - הוציאני זה ממקום מנוחתי".
שאלה - 151113
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
באם קורה בשעת קריאת התורה שיש אות לא ברורה ומביאים קטן בכדי שיאמר את האות שרואה. אם אין ילד יהודי יהיה מותר להביא ילד גוי?

תשובה
א, לא בכל ספק לוקחים ילד. יש הלכות וצריכים לדעתם. ב, אסור שגוי יראה את הספר תורה ובודאי לא כאשר הוא פתוח.
מומלץ להשיג ספר ״לדוד אמת״ להגאון החיד״א ז״ל ויהא מונח קבוע בתיבה.
שאלה - 151112
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
כשעשיו מכר ליעקב את הבכורה(על סמך דיבור)התקיים,שאדם מוכר כביכול למשהו אחר חצי עולם הבא שלו זה לא מתקיים?
רפואה שלימה

תשובה
לא דיבורים. היתה כאן מכירה מוחלטת ביד. יעקב נתן לחם ועדשים בתמורה לרכישת הבכורה.
שאלה - 151111
לכבוד הרב: האם טבעת שרשרת וכו' שהם קבועים על הגוף הם חציצה לטבילה במקווה ולנטילת ידיים. השאלה היא לנשים אבל גם לגברים שיש להם שרשרת עם האות ה מכסף טבעת נישואים וכו'
תשובה
שרשרת לא חוצצת. מכיוון והיא משוחררת ולא צמודה. אך טבעת מכיוון והיא בדרך כלל מהודקת נוהגות לשלוף לפני הטבילה.
שאלה - 151110
שלום הרב יש לי בת בת 3 ובן בן 1.5 בעלי לא רוצה ילדים נוספים לא רוצה לקבל דעת תורה.מכריח אותי ליטול גלולות בלי להוועץ ברב...האם אפשר לא ליטול גלולות ולהכנס להריון ללא ידיעתו?
תשובה
כן בהחלט. ולא לספר לשום אדם.
שאלה - 151109
כת"ר אהובי חודש טובקראתי בשבת בספרך חנוכה מציון שאסנת אישתו של יוסף הייתה הבת של דינה ושכם. משמע שפוטיפרע היה שכם?
תשובה
לא ידעתי ידידי שהנך עובד במרשם התושבים של מצרים........ פשוט פוטיפרע ואשתו זוליכה היו חשוכי ילדים. ואימצו את אסנת מבלי לדעת את יחוסה.
אתה איש מענין ונחמד.
שאלה - 151108
לכבוד הרב
המדליק נרות חנוכה בשמן זית למאכל ומשתמש בפתיל צף האם נחשב לו שהדליק בשמן זית שהרי הפתיל מרוח בשעווה והדלקה עושה מצווה (מועיל להטביל את הפתיל בשמן לפני ההדלקה?)

תשובה
השעווה בטילה לגבי השמן זית.
שאלה - 151107
בתחילת הלל שאומרים את המזמור מה אשיב לה... החזן סיים בחצרות בית ה בתוכך ירושלים. ולא בתוככי ירושלים.מה נכון לומר.
תשובה
כתוב במפורש ״בתוככי ירושלים״ אות כ נקודה חיריק.
שאלה - 151106
לכבוד הרב שלום רב סכין פרווה שבטעות חתכו איתה פיתה שהיתה מרוחה בשוקולד חלבי, האם הסכין הפכה לחלבית?
תשובה
אם הסכין היתה צוננת וגם הפרוסה. אין שום חשש. שוטפים והכל בסדר.
שאלה - 151105
שלום עליך מורינו
יש לי בעבודה כמה חברים לא שומרי תורה ומצוות עדיין , האם יש בעיה שיניחו מהתפילין האישי שלי ? שמעתי שיש מי שאומר שעדיף לא לתת כי זה פוגע בתפילין .כואב לי לא לתת

תשובה
חס ושלום. זה לא פוגע חלילה. אל תקשיב לטפשים ועמי ארצות הממציאים חוקים משלהם. תתן ותתן ותתברך ותצליח.
שאלה - 151104
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם לגבר מותר על פי ההלכה לשים טבעת נישואים? והאם יש פוסקים ספרדים שמתירים זאת

תשובה
מה חסר לגבר שהוא רוצה להיות כמו אישה?
שאלה - 151103
לכבוד הרב היקר מה אעשה אם אני בדרך ורוצה להתפלל מנחה (משתדלת לא להפסיד מנחה) ואין מים כדי לשטוף ידיים לפני התפילה,להתפלל או עדיף לא להתפלל כלל?או שיש דרך אחרת לנקות הידיים
תשובה
האשכנזים נהגו ליטול ידיהם לפני תפילה, לפי ההלכה וכך מנהג הספרדים מי שלא טינף ידיו אינו צריך לרחוץ לפני התפילה, כי כבר נטלנו בבוקר בהשכמה.
שאלה - 151102
לכבוד הרב
באיזה יד אישה צריכה לענות את טבעת הנישואין שלה?
ובאיזה אצבע?

תשובה
כלל וכלל לא משנה, רק ברגע הקידושין החתן שם את הטבעת על האצבע הסמוכה לאגודל.
שאלה - 151101
לכבוד הרב
לגבי העובד סוציאלי הלא דתי ששאלתי (עם) יש בעיה ללכת עכשיו הבנתי מעט למה הרב התכוון שאם הוא לא דתי אולי יציע דברים נגד התורה או יטפל בי דברים שהם נגד האמונה והביטחון?

תשובה
ברוך השם שהבנת.
שאלה - 151100
שלום לכבוד הרב
קראתי בעיון פרק חינוך הילדים בחנוכה מציון.
מה הוא גדר ההשתדלות והאחראיות בבית שהאמא לא תמיד משתפת פעולה וכבר נערים וקשה לחייב אותם מה אחראיות האב במצב כזה?

תשובה
כל מה שיש עדיין ביכולתו להציל ולחנך. וכפי שהיה נלחם לפחות על בריאותם ושלומם הפיסי.
שאלה - 151099
לכבוד הרב שלום רב
גננת חרדית שעובדת בגן ממ"ד יכולה לדבר לפני הורים קהל מעורב ולשיר יחד עם הילדים במסיבות לפני גברים ונשים?
תודה לכבוד הרב

תשובה
חס ושלום. יחד עם הילדים כשקולה נמוך מקולם רק בלית ברירה אפשר.
שאלה - 151098
לכבוד הרב
שעוות דבורים דונג , בעלת ריח נעים ,נהוג לברך עליו? תודה

תשובה
אין מברכים ברכת הריח על סוגים שאינם מיוחדים לריח, וכן על סוגים שאין רוב העולם נהנים מהם.
שאלה - 151097
לכבוד הרב שלום רב
אברהם קרא למקום באר שבע ע"ש 7 כבשות, ויצחק על שם הבאר השביעית. לא הבנתי, זו אותה העיר? מדוע קראו לה פעמיים?
תודה מראש.

תשובה
עיין חזקוני בראשית [פרק כא לא] "על כן קרא למקום ההוא באר שבע המקום גרידא נקרא באר שבע בימיו. אבל העיר לא נקראת באר שבע עד בימיו של יצחק". ועיין ספר העקידה שער כ"ג,
שאלה - 151096
לכבוד הרב שלום רב
מחר אני עובר לבית חדש בשכירות
מה עליי להכניס לבית החדש לסימן טוב?

תשובה
תורה.
שאלה - 151095
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בע״ה יתברך אי״ה
מתלבטים בבחירת שם לילדה
לפי סדר העדיפויות ..
1. ברקת
2. שילת
3. הלל
4.אוריה
5.תפארת
6.שלהבת.נשמח לקבל את דעת הרב בנושא ..

תשובה
רשימת פלא.
שאלה - 151094
לכבוד מו"ר שליט"א
שבת קמא . א רשי במקום: אבל לא כובשין - דהיינו צורך חול.
וכאשר יהיה צורך בשבת אז יהיה מותר?
מה תהיה דעת רשי במקרה ובליל שבת ירצה לכבוש? לכבוש חולצה לשחרית

תשובה
בין לחול בין לשבת לא.
שאלה - 151093
לכבוד הרב שלום, יש לי דודה יתומה הסובלת מפיגור ומתגוררת בדיור מוגן. האם זה מצווה להתקשר אליה ולקנות לה דברים? לפעמים היא מתקשרת אלי יום יום וקשה לי אני נשואה עם ילדים ב''ה.
תשובה
מצווה בהחלט, אך הכל בגדר האפשר ולא על חשבון הילדים שלך.
שאלה - 151092
לכבוד הרב
שבוע טוב וחודש טובהאם חובה להכין ארוחה עם בשר לסעודת שבע ברכות? או שזה מנהג גשמי ברכה, הצלחה בהוצא' ספרים הרבצת תורה ובריאות איתנה

תשובה
לא חובה אלא מצוה, ואפשר אפילו בפת וירקות.
שאלה - 151091
שבוע טוב וחודש טוב לרב האם אפשר לשתות קפה שחור או תה בפסוקי דזימרה בשחרית תודה רבה לרב
תשובה
נראה לך הגיוני? נראה לך נורמלי? נראה לך הוגן? אדם משבח את המלך בבית הכנסת ושותה......
שאלה - 151090
שלום לכבוד מו"ר
יהודי שלא שמר מצוות, וכבר נמצא בתהליך חזרה בתשובה. באיזה שלב עליו להתחיל (אם בכלל) להימנע מאכילת חלב נוכרי או/ו אבקת חלב נוכרי? תודה רבה ושבוע טוב לכבודו.

תשובה
תחילת הכל יתחיל ללמוד תורה והלכה.
שאלה - 151089
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום רב. שאלה לגבי סכין פרווה
שחתכו איתו בצל בצלחת בשרית לא בת יומה. האם הסכין
נהפך בשרי תודה רבה

תשובה
הסכין עדיין פרווה.
שאלה - 151088
לכבוד הרב.האם לקרוא לבת בשם אסתר ע"ש סבתי נפטרה בגיל 81 זכתה לילדה אחת(זו אימי) לאחר 10 שנים שלא היו לה ילדים. אני רוצה לכבד את אימי ולקרוא לה כך.אך אולי יש עדיפות לשם הדסה?
תשובה
אסתר המלכה זכתה שכתבה ספר והוא אחד מ - 24 ספרים שבתנ״ך.
שאלה - 151087
שלום לכבוד הרב
רציתי לשאול בבקשה, איך כדאי ללמוד הלכה (לבני ספרד) ?
ולהתקדם לעוד ידיעות בהלכה...
תודה רבה.

תשובה
תלמד על הסדר שו״ת יביע אומר.
שאלה - 151086
חדש מבורך! אשה שיש לה פצע חיצוני ודאי, הראתה (אד) עד עם כתם אדום למו"ץ שפסק להתיר ולתלות בפצע, אף שמדובר בבדיקה פנימית. עם זאת, שכחה האשה לציין שהפצע חדל לדמם טרם הבדיקה,מועיל?
תשובה
מותר בהחלט.
שאלה - 151085
לכבוד הרב מזכה הרבים!
מדוע כתוב בשיר השירים השבעתי אתכם במקום אתכן? הרי הפניה היא לבנות ירושלים, והסיומת צריכה להיות בנקבהתודה רבה שבוע טוב וחודש טוב לרב היקר!

תשובה
עיין במדרשים שהכינוי בנות ירושלים הוא לצדיקים.
שאלה - 151084
לכבוד הרב
נהוג בעדתנו לנער את שולי החולצה כשאומרים בערבית: והסר מעלינו מכת אויב, דבר, חרב, חולי, צרה.האם מקור מוסמך למנהג זה?

תשובה
לא ידוע לי.
שאלה - 151083
לכבוד הרב שלום רב
בגן של הילדות שלי הכינו בצק ואפו לחמניות (הקמח היה מעל 2 קילו), אחרי שחילקו וחלק מהבנות לקחו לביתם, נזכרו שלא הפרישו. אמרו להם להפריש כעת ממה שנשאר. נכון?

תשובה
להפריש בלי ברכה.
שאלה - 151082
שלום לכבוד הרב
ראש הישעבה מתנגד בתוקף להבאת אלכוהול לחתונה שלי. הורי הכלה טוענים שזה פוגע בהם והם דורשים שיהיה אלכוהול. כיצד לנהוג?

תשובה
תסביר לו שאתה מסכים אתו וגם מתנגד. אך אם הם יתעקשו ויביאו אינך אחראי למעשיהם.
שאלה - 151081
לכבוד הרב
סליחה ראיתי שטעיתי בניסוח השאלה תיקון האם צריך להוסיף בקידושא רבא גם מים לשאריות היין של קידוש הלילה כשמוסיפים עוד יין בבוקר, למרות שהוספתי שלוש טיפות בערב?

תשובה
מוסיפים גם יין גם מים.
שאלה - 151080
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שבוע טוב,האם לאפות חלות לכבוד שבת בכל שבוע מקילו
או אחת לשבועיים מ-2 קילו בהפרשה (החלות במקפיא מספיקות לשתי שבתותבברכת חודש טוב ובשורות טובות.

תשובה
מה שטוב לכם תעשו.
שאלה - 151079
לכבוד מורנו עטרת ראשנו
רב שחיתן זוג ספרדי ולא השביע את החתן בשבוע חמורה מה על הזוג לעשות? האם הכתובה בתוקף האם יש צורך לתקןתודה למורנו ורבנו הגדול

תשובה
עשה שלא כהוגן, אך הכתובה תקיפה והנישואים כשרים בהחלט.
שאלה - 151078
שלום לכבוד הרב
האם כשאני מתגבר על היצר ונמנע מלעבור עבירה גורם נחת רוח להקב"ה? או שבגלל שאני אמור להתנהג כך פשוט לא גורם לו לצער?

תשובה
תשובה לשאלתך מופיעה במדרש תהלים [מזמור א] "רבי שמעון בן יוחי אמר אם ישב אדם ולא עבר עבירה, נותנין לו שכר כאילו עושה מצוה, ר' זעירא אמר והוא שבא דבר עבירה לידו וניצול ממנה, שנאמר סור מרע ועשה טוב (תהלים לד טו), [סור מרע על מנת לעשות טוב], וכן הוא אומר אף לא פעלו עולה בדרכיו הלכו".
שאלה - 151077
לכבוד בשבת עשיתי הפסק טהרה הבדיקה יצאה תקינה אולם העד של המוך הדחוק, במחילה מכבודו, נפל למים בדקתיהו והיה נקי האם מועיל ונחשב או שצריך לעשותת מחדש הפסק?
תודה וחודש טוב.

תשובה
מועיל בהחלט.
שאלה - 151076
לכבוד הרב
מה מברכים על שמן זית ששותים אותו לצורך בתודה ושבוע טוב

תשובה
המערכת. עיין במאגר שלש דיעות.
שאלה - 151075
שלום לכבוד הרב
חוזרת בתשובה כבר 8 שנים, בת 23. עברתי ניסיונות קשים ואונס מזעזע. יוצאת לפגישות ואף אחד לא רוצה להתחתן. לא בוטחת בגברים יותר, האם מותר לי להישאר רווקה? מחילה

תשובה
אני מציע לעבור טיפול מקצועי, כי זה משפיע על כל מהלך החיים.
שאלה - 151074
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אשתי לפני לידת בת ומחוברת מאוד לרחל אימנו ואנו רוצים לקרוא רחל.האם השם טוב או יש לחשוש?

תשובה
אפשר בהחלט.
שאלה - 151073
לכבוד הרב מוצפי האהוב שליט"א,
האם יש מנהג נכון שהאישה תתן מטבע לצדקה לפני הדלקת נרות שבת ויום טוב?

תשובה
מנהג טוב ומועיל.
שאלה - 151072
לרבנו הגאון והאדיר הרב בו ציון מוצפי ערב שבת שלום
למדנו שבמדבר עיר המקלט הייתה במחנה לויה אלא שלא מצאנו מה היה קורה לו ההורג בשוגג היה מצטרע ונאלץ לצאת מחוץ למחנה. האם ידוע?

תשובה
נא עיין בדברי הרמב״ם ז״ל בהלכות רוצח ושמירת הנפש פרק שביעי.
שאלה - 151071
לכבוד הרב
הבן איש חי כתב בבניהו על הש"ס על "ג' חודשים ראשונים קשה לוולד": "ג' ראשונים כנגד נה"י ששם דינים קשים, ולכן קשה לוולדעפ"י הקבלה מדוע זה קשה לוולד ומה זה עושה לו?

תשובה
אינני מקובל.
שאלה - 151070
שלום לכבוד הרב
האם מותר לגבר או אישה שבשנת אבל על הוריהם לקנות בגדים ולחדש אותם תודה רבה

תשובה
אם אין בגדים ללובשם מותר לקנות. חוץ מבגדי לבן שכמעט אין שייך בימינו.
שאלה - 151069
שלום לכבוד הרב
האם יש חשש בעניין יהדות הקהילה ההודית? מה הדין אם נשואה לכהן ועושה גיור לחומר?

תשובה
יהדות הודו מורכבת משלש קהילות שונות ונפרדות. א. יהודי קוצ׳ין. ב, בני ישראל. ג, יהודי בבל שהיגרו לעסקיהם מבגדד וחיים בקהילה סגורה. כולם הוכשרו על ידי הרבנות הראשית לפני 40 שנה. ועיין יביע אומר וספר בני ישראל עם פסקי גדולי הדור.
שאלה - 151068
לכבוד הרב מוצפי
מחילה מראש לא מוצאים את התשובה באתר אם הרב יכול לכתוב בקצרה מה דעת הרב עובדיה האם מברכים על נטילת ידיים כשקובעים סעודה על פת הבאה בכיסנין או נוטלים בלי ברכה?

תשובה
המערכת. אנא לא להטריד את הרב בענינים טכניים. הרב כתב באתר תשובה מנומקת בנושא. עיין בחיפוש על פי תשובות ארוכות. בימין הגליון.
שאלה - 151067
שלום לכבוד הרב
רציתי לדעת מדוע רבקה אהבה את יעקב, כי שמעתי מכבודו ושכחתי. תודה רבה.

תשובה
במדרש רבה בראשית ס"ג, כ"ח כתב כל פעם שהיתה שומעת קולו לומד תורה היתה שמיחה, גם היתה הולכת מחלון לחלון לשמוע קולו בבתי המדרש ומתמלאת שמחה.
שאלה - 151066
לכבוד הרב שלום רב שאלה קשה מאד גיליתי שאישתו של החבר שלי הכי טוב חולה במחלה מסוכנת והיא מסתירה זאת מחברי שאלתי האם על פי ההלכה חובה עליי להגיד לחברי או אסור לי לספר?
תשובה
למה לך להתערב בין בני הזוג? תניח לה מסיבותיה שלה שהיא מסתירה ויש לה שיקול דעת.
שאלה - 151065
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה המשמעות נרפאה המשפחה והאם יש השלכות על דיני אבלות של י"ב חודש

תשובה
לא שמעתי על השלכות הלכתיות בענין זה, עיקרו הוא שמידת הדין הסתלקה מעליהם, ויכולים להיות רגועים, ומצאתי שכתבו שיש נפקא מינה לגבי שאילת שלום כי באב ואם אסור לשאול שלום לו, אך משנולד בן במשפחה או התחתן מישהו מהם, מותרים בשאילת שלום, אך יתר ההלכות שייכות.
שאלה - 151064
לכבוד הרב שלום בשעה טובה אני בהריון חודש 4.בתחילת השבוע החלו דימומים והרופאה אמרה שמקור הדימום הינו בשק הריון ולא ברחם.האם זה גם נחשב כדם נידה מטמא לכל דבר ועניין?
תשובה
נחשב כדם נידה.
שאלה - 151063
לכבוד הרב,
פוסק טהרה אמר שרק שחור מבריק הוא טמא אבל שחר מט(לא מבריק) זה טהור ורב ששימש את הרב מחפוד והרב וואזנר אמר שהם תמיד טיהרו שחור.
נוצר בלבול רב, הרב יוכל להביע דעתו?

תשובה
מראה שחור הוא אסור, ושמעתי שיש גדולי הוראה מומחים ביותר היודעים לבדקו ולומר מהו, אבל באופן כללי הוא אסור ללא חילוק. וכך מצינו בגמרא ובלחן ערוך "שחור אדום הוא אלא שלקה", כלומר השחור אינו טהור.
שאלה - 151062
שלום למורנו ורבנו
לפני שנה עברנו בית והחלפנו את כל המזוזות בבית .מה לעשות עם כל הקלפים שהורדנו. לתרום? לגנוז ?
תודה לרבנו הגדול

תשובה
לתת לבדיקה, מה שכשר לשמור בבית כי לפעמים נחוצים להחלפה, ומה שאינו כשר לגנוז.
שאלה - 151061
לכבוד הגאון שליט״א. שמעתי פעם מכבודו, כי מי שרוחץ את שתי רגליו האחת והשניה שוכח את לימודו, אפשר להבין מה נקרא שתי רגלים, כי איך נתקלח?
תשובה
דברי הברייתא במסכת הוריות [דף י"ג, עמוד ב] "תנו רבנן, חמשה דברים משכחים את הלימוד, האוכל ממה שאוכל עכבר וממה שאוכל חתול, והאוכל לב של בהמה, והרגיל בזיתים, והשותה מים של שיורי רחיצה, והרוחץ רגליו זו על גבי זו, ויש אומרים אף המניח כליו תחת מראשותיו".
והכוונה כי בזמנן ועד ימינו, היו נוהגים להתרחץ בישיבה על גבי ספסל, ודלי של מים לידם וחופפים כל איבר ושופכים עליו מים וכן הלאה, ובאו חכמים להזהיר כי כשיושב אל יחסוך במים ויניח רגליו אחת על חבירתה וירחץ כי קשה לשכחה, אלא ירחץ כל רגל לבדה.
ובשו"ת שם משמעון יורה דעה סימן י"ז הקשה והרי במסכת זבחים י"ט, ב. אמרו שבבית המקדש היו הכהנים מקדשים את רגליהם זו על זו? ותירץ כי המצווה מגינה. וכן יש שאמרו משום שידוע כי בבית המקדש אין שליטה לשר של שכחה, כי היו פושטים בגדיהם ומניחים בלילה תחת ראשיהם [תמיד א, א] וכן היו מניחים צלוחית של זהב מליאה מים מגולים כל הלילה בחג כדי לנסך על המזבח? וכתב בשו"ת מהרש"ם חלק ב יורה דעה ח, שאין שולטת במקדש.
שאלה - 151060
כב הרב, מחילה אך לא הבנו את תשובת גדר מאפה המשנה טעמו:
"בני אשכנז הנוהגים כשיטת הרמ״א גם כשטעמו מתוק מברכים עליו מזונות דוגמת חלה מתוקה". חשבנו שאשכנז מברכים המוציא? תודה

תשובה
האשכנזים מברכים המוציא.
שאלה - 151059
לכבוד הרב,
נשואה 10 שנים.בעל מוזר אבל שרדתי. כעת גילינו שיש לו אוטיזם.
יש לנו 3 ילדים. אנחנו רגילים. קושי בל יתואר!
הסביבה לא מזהה עליו.
מה אעשה? יש התר להתגרש? קשה איתו

תשובה
צריך הרבה עיון ובדיקה כדי להחליט. תגשי לדיין בבית הדין שייעץ לך.
שאלה - 151058
כיריים אינדוקציה בישול בחשמל
האם מה שמתבשל עליהם נוכל לחמם על הפלאטה בשבת
כי הכיריים הם לא אש ממש אלא טכנולוגיה מגנטית

תשובה
דבריך אינם ברורים. המתבשל קודם שבת מותר להניח על הפלטה בכניסת שבת. בשבת לא.
שאלה - 151057
שלום
ישנם מחלוקות בין גדולים בעניין סוגי העלונים כל אחד תומך בקבוצת עלונים שונה
אני הקטן בסה"כ מזכה הרבים מחלק כל מה שמבקשים[כל עוד שהעלון מפוקח ע"י רב מוסמך]
האם זה בסדר?

תשובה
לא מחלקים עלונים כלל. כי במקום להתפלל מעיינים בהם. ובבית זה נזרק לאשפה ודברי תורה מתבזים והוא עון גדול.
שאלה - 151056
לכבוד הרב: האם הרב ממליץ לאדם שמתחיל ללמוד הלכות ללמוד בשו"ת יביע אומר של הרב עובדיה או להתחיל בספרים אחרים
תשובה
אשרי הלומד בשו״ת יביע אומר. וגם אם יבין רק מחצית התשובה זה כדאי.
שאלה - 151055
לכבוד הרב
האם מותר להוסיף מגן דוד למצבה של גבר?

תשובה
אפשר אם רוצים דוקא. בחוץ לארץ עשו כן להדגיש שהנטמן כאן הוא יהודי.
שאלה - 151054
שאלה דחופה השכן שגר מול בית הכנסת אשתו נפטרה והרימו אוהל מול בית הכנסת אני גבאי בית הכנסת שאלתי
לגבי תפילות השבת איך ראוי לנהוג ואיפה על הציבור להתפלל והאם סוגרים בית כנסת?

תשובה
א, לא סוגרים בית הכנסת כלל זה אסור. ב, בשבת האבלים יתפללו בבית הכנסת.
שאלה - 151053
לכבוד הרב: יום ראשון הקרוב ראש חודש שאלתי האם אומרים בבית האבלים צידוק הדין ואיך ראוי לנהוג
תשובה
אין אומרים לא במוצאי שבת ולא ביום ראשון הוא ראש חודש.
שאלה - 151052
שלום לכבוד הרב
אם הקדוש ברוך הוא הביא לי ילדים בעולםיעזור לי גם לחתן אותם ? גםשאנחנו חיים מהיד לפהבלי שקל חיסכון אין חשבון בנק יש כתם ביגללבפשיטת רגל חיים בניסים ישתבח שמו

תשובה
אסור לדאוג, כולם מסתדרים ומתחתנים.
שאלה - 151051
כ' הרב,
סבי נפטר בהיותי בת 18 והיה צדיק ואהב אותי ההורים לא שיתפו ולא לקחו אותי ללוויה/לשבעהבליל פטירתו צפיתי בתחרות שירה ב-TV 30 שנה אחרי עדיין הרגשה שצריכה לתקן המעוות.

תשובה
תני לו לנוח בשלום, ותשכחי ממה שהיה כי היום אינך צופה בהם ברוך השם.
שאלה - 151050
כב' הרב - אברהם אבינו לא פדה את יצחק כי היה כהן (לפי המדרש)?
האם יצחק אבינו קיים מצוות פידיון בעשו או יעקב, והאם שם בן נח היה הכהן שפדה? תודה

תשובה
לא הייתי שם ואיני יודע.
שאלה - 151049
לרב
זקן נכה על כיסא גללגלים לא יכול לעמוד כלל יש לו יורציט בשבת לאבא ואומר שיש לו מנהג לעלות לספר תורה אפילו בישיבה
אם יכול לעלות בישיבה? ואם לא ? אם בתור מוסיף יכול לעלות כך ?

תשובה
עדיף בתור מוסיף, כי לקרוא בישיבה אין זה לכתחילה.
שאלה - 151048
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
התקן תוך רחמי (בהמלצת רופאה) חיכתי שיסתיים הדימום ספרתי נקיים וטבלתי, שבוע לאחר מכן ולפני שאמורה לקבל מחזור ראיתי בתחתוניתהפרשה דמיתהאם מותרת?

תשובה
א, אם היא סינטטית מותר, ב, כדאי ללבוש רק בגד צבעוני ולא לבן.
שאלה - 151047
מדרשת נשים פועלת בתוך בית כנסת. התבקשתי (כאישה) להעביר שיעור שם (לנשים, בתוך בית כנסת). בעבר קיבלתי על עצמי בלב לעולם לא להעביר שיעור בתוך בית כנסת. צודקת? מה לעשות?
תשובה
צודקת בהחלט, כי לצערינו נוהגים זילזול בבית הכנסת, וכל שכן כאשר יש "בדיחות" מפי מרצים או מרצות חוץ ממך, ליצנים וליצניות ועוברים על הכתוב "בבית אלקים נהלך ברגש".
שאלה - 151046
לכבוד מורי ורבי ועטרת ראשי
אתמול הרב אמר שעשיו אכל מצות בערב פסח איך זה שהגיע רעב עד שהיה צריך הלעטה ?

תשובה
עיין בפסוק "ויעקב נתן לעשיו לחם ונזיד עדשים". יעקב נתן לו מצות ללילה והוא אכל בערב פסח. עשיו לא אופה מצות, הוא שודד, מהיכן ימצא רק בביתו של סבא או אבא.
שאלה - 151045
לכבוד הרב היקר הבת שלי בהריון ורוצה ללכת לבית העלמין לאבא שלי סבא שלה השאלה אם מותר לה בהריון להיות בבית העלמין, תודה ...
תשובה
מותר בהחלט ללא חשש.
שאלה - 151044
לכבוד הרב

האם יש צורך לפי היהדות 'לטהר את הבית'\לגרש רוחות רעות (לא מדובר על כניסה חדשה לדירה. רק באופן כללי, אחרי מריבות וויכוחים וכו')?
ואם כן, איך זה נעשה?

תשובה
דמיונות באספמיה, הגויים המציאו זאת, והבאבות אימצו זאת, למען בצע כסף.
שאלה - 151043
לכבוד הרב שלום רב
אני ואשתי נשואים כ 4 שנים, ואישתי לקחה על עצמה שמירת נידה, היה לי קשה אבל התאפקתי, לאחרונה אני לא יכול להתאפק ולצערי הכשלתי אותה , מה עושים? איך להתמודד?

תשובה
אתה צריך דחוף קשר אישי עם רב גדול פנים אל פנים.
שאלה - 151042
לכבוד הרב שלום רב,
אבי נפטר באלול מאז יצא כל הטעם מהכל,צער גדול, כאילו עושה הכל לצאת ידי חובה אין באמת שמחה פנימית, משתדלים להתחזק- איך מתנחמים?
תודה לרב.

תשובה
לטובתו ולמנוחתו צריכים לחיות.
שאלה - 151041
למדנו בדף יומי על גואל הדם. האם זה חיוב דאורייתא?
תשובה
עיין בספר המצוות להרמב"ם ז"ל שורש שביעי, ובימינו אינו נוהג כי אין לנו סנהדרין ולא ערי מקלט.
שאלה - 151040
לכבוד הרב מוצפי שליט"א שלום, האם מותר בשבת לסמן על תפוז מקום החיתוך בקווים לאורך על יד סכין על מנת שיהיה יותר קל להוריד את הקליפה או שיש לחשוש משום מחתך? תודה רבה.
תשובה
מותר כי זו דרך אכילתו.
שאלה - 151039
מה יותר כדאי להעדיף בקניית תפילין: רצף של כתיבת יד או ראש כמובא בשעה"כ או כתיבה בקנה (ושהכתיבה בקנה פחות יפה מסופר שכותב בקולמוס מה לבחור?)
יורנו המורה ושכמ"ה

תשובה
כתיבה נאה ויפה. משום זה אלי ואנוהו.
שאלה - 151038
לכבוד הרב שלום רב
איזה הנהגות הרב ממליץ לעשות לאישה שנכנסת לחודש תשיעי?חשבתי להכין חלות לשבת ולעשות הפרשת חלה. זה בסדר?טבילה במקווה? תודה על הכל

תשובה
מצויין. אבל לא חובה.
שאלה - 151037
לכבוד הרב שלום רב
מתווך שיש לו בנק של 50 מודעות ומתוכם רק 5 אכן נכונות האם אפשר להשאיר את הפקטיביות בכדי למשוך את המתקשרים לרלוואנטיות?

תשובה
זו גניבת דעת, ומדרכי הגויים הוא.
שאלה - 151036
לכבוד הרב שלום רב
מובא בגמרא יומא לח : על הוגרס בן לוי שהיה מכניס גודלו לתוך פיו. האם אין בעיה באגודל של זיעה?כמו שפסק מרן שחוץ מזעת הפנים כל הזיעות מסוכנות?

תשובה
היה שוטפו קודם לכן במים.
שאלה - 151035
שלום הרב מחילה מכבודך אני רוצה לעשות ניתוח עקב קושי בהנקה, מרגישה לא טוב עם עצמי. הכל בגדר הצניעות.
תשובה
לצרכי הנקה אפשר, למטרות אחרות לא, כי יש בכך סיכון מסויים לטווח ארוך. רפואה שלימה.
שאלה - 151034
לכבוד הרב שלום רב
מה המקור לשם אריאל, האם יש מקור בתנ"ך והאם טוב לקורא לבן בשם זה?

תשובה
זה שם בית המקדש בתנ"ך.
שאלה - 151033
שלום לכבוד הרב הצדיק והחשוב. ילדי חוזרים מהישיבות ואני מנשקת אותם בלחי מאהבה וגעגועים. האם זה בסדר לפעמים זה ליד אנשים כשרואה בדרכם הביתה. השם ישמרם אמן
תשובה
לא ברחוב.
שאלה - 151032
שלום לכבוד הרב
הבן שלי נמצא בבית חולים מאז הלידה מיזה 3 חודשים, בגלל בעיות רפואיות. רציתי לשאול אם אפשר לתת לו שם על מנת שיוכלו לקרוא בשמו ולכוון כשמתפללים עליו?

תשובה
אפשרלקרוא לו שם זמני רפאל או חיים או חזקיהו, ובברית המילה יקראו לו בשמו העיקרי. כך שמעתי לפני עשרות שנים מהרב שלמה זלמן אוירבך ז"ל.
שאלה - 151031
לכבוד הרב מזכה הרבים,
בן שמארח את הוריו לשבת האם מותר לו לתת לאביו לקדש ולברך על המוציא?
תודה רבה ושבת שלום שתזכה להמשיך להגדיל תורה ולהאדירה!

תשובה
מותר, ונכון יותר שיכבד את אביו בקידוש ובעל הבית יבצע על הלחם. וכנזכר במסכת ברכות מ"ו,א. בעל הבית בוצע. וכן פסק הרמב"ם ז"ל בהלכות ברכות פרק ז.
שאלה - 151030
בערב שבת יש שיר השירים ודרשה
יש ילדים שנשארים לקרוא בבי"ה שיר השירים ונשארים לדרשה ויש שיוצאים לחוץ
השאלה עדיף לעשות לכולם תהלים או שה"ש בחדר הסמוך וכולם יצאו מהתחלה

תשובה
בהחלט זה מאוד חשוב ונכון.
שאלה - 151029
לכבוד הרב
אדם שאכל כזית עוגה (עוגה שאין בה מילוי). הרי וודאי שאין כזית קמח כי יש מרכיבים אחרים בבצק כגון ביצים והם גם חלק בכזית..
האם עדיין יברך על המחיה?
תודה

תשובה
אמש כתבנו על כך, כי הדגן עיקר כנזכר במשנה ובדברי הגאון הפרי חדש.
שאלה - 151028
לכבוד הרב
האם נכון לבקש מהורי תלמיד תשלום שישולם למורה שמלווה את תלמידי הכיתה לארוע בר מצווה
שומר עליהם בכניסתם,בריקודים, בסעודה וביציאתם

תשובה
הורים אחראים משגיחים על בניהם בלכתם לאירועים שונים, כי היום לצערינו ישנם דברים לא טובים המתרחשים.
שאלה - 151027
לכבוד הרב
מהו (שאנו אומרים) שמוזכר בפתח אליהו זכור לטוב בינה ליבא, הרי הבינה היא במוח ששם כח השכל והמחשבות אז למה מייחסים זאת ללב? וכן הכתוב ואל כל חכמי לב, למה לא חכמי מח או שכל?
יישר כח

תשובה
עיקר המח אינו גלוי והוא בלתי ידוע, ולכן ייחס את ההתבוננות בלב, והענין כי המוח בו שיקול הדעת והשליטה על הענינים השליליים, אך בלב יש מחשבות שונות גם לא טובות, ולכן אמר בינה לבא, היינו אצל האנשים הישרים יש התבוננות בלב ואינם עושים כל העולה על לבם. והם נקראים חכמי לב.
שאלה - 151026
למורנו הגרב'צ הי'ו
רציתי לאחל בריאות איתנה ויישר כוח על התשובות המחכימותשותים בצמא ומחכימים מספריךיהי רצון שיפוצו מעוינייתך החוצה כנחל המתגבר

תשובה
אמן ואמן.
שאלה - 151025
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני טיפוס מאוד ביקורתי אין שליטה כיצד לתקן מידה זו.
תודה

תשובה
ליהודי יש שליטה, כי היהודי שונה מהבהמה.
שאלה - 151024
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם סיגרים פרווה המטוגנים במחבת בשרי בן יומו מצריכים 6 שעות המתנה ביןאכילת בשר לאכילת חלב

תשובה
לבני אשכנז הוא יקרא בשרי, לבני ספרד והמזרח אם המחבת היתה נקיה ושטופה כהוגן זה פרווה.
שאלה - 151023
שלום רב אני קובע עיתים שעה וחצי 20דק' פלא יועץ 40דק' ילקוטיוסף ביאור30דק' גמרארוצה לשלב משנ"ב עם הילקוט יוסף מה לעשות? האם ללמוד מרן הרמ"א משנ"ב ואז הלכה פסוקה? ללא ביאור
תשובה
משנה ברורה אינו פוסק לספרדים, זה לא הולך יחד.
שאלה - 151022
לכבוד הרב מוצפי שליט"אשלום לרב יאריך ימים ושנים בטוב ובנעימים
מה צריך לעשות לפני...... ?
תודה

תשובה
תרכוש את הספר חופת חתנים ותקרא בו. או את ספר לשון חכמים לרבנו יוסף חיים ז"ל.
שאלה - 151021
לרב המיוחד, מאד שמחנו לראות את הרב אתמול בסודאי בחולון, שהרב גזר חתיכה משערות נכדי הי'ו, תודה לרב שהשם ישפיע כוחות בגוף ובנפש של הרב וימשיך לחזק אותנו,
הרב זה נכון שיש סך מילים לאדם

תשובה
תודה לכולכם.
שאלה - 151020
שלום
עבור עשית התקון לכעס מאת הגרי"ח בספר לשון חכמים לעשות תשליך.
מי שאין לו גישה לאוצר של המקוה וכו'האם ניתן להסתמך על השיטות, שגם בר"ה בעיקרון ניתן לעשות תשליך בלי מים?

תשובה
אין שיטה האומרת לעשות תשליך בלי מים, ובודאי לא שיטות. מי שיש לו זמן בחיים היקרים לכעוס, יכול בהחלט ללכת למקום מוצא מים מעין או אגם או ים ולעשות תשליך, וזה יועיל לו לא לכעוס ולא להפסיד את כל המצוות שעשה כל ימיו.
שאלה - 151019
לכבוד הרב
א. האם זה בסדר לכתוב על מצבה את הפסוק ״ומצא חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם?״ אם לא, תוכל להציע פסוק אחר?
ב. מדוע עדיף לא לכתוב את גיל הנפטר?

תשובה
אין כותבים פסוקים על המציבה.
שאלה - 151018
לרב אהובי שוב בית חולים אם הילדהרוצים לנתח אותו יש לה ריפלוקס בשתן מה דעת הרב ואיפה כאדי להתחזק בשביל שלא יעשו את הניתוח ושכול הדבר הזה יעלם.
תשובה
תתייעץ עם רופא נוסף מחוץ למקום.
שאלה - 151017
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני כבן 30 .האם מותר לי לנשק ולחבק את סבתי? שתבדל לחיים ארוכים.
תודה

תשובה
לנשק ולחבק אסור כמפורש בתורה ״לא תקרבו״ ועיין ברמב״ם ז״ל. אך נהגו לנשק ידה.
שאלה - 151016
לכבוד הרב
1. האם מותר להוסיף בשבת לסיר שעל הפלטה תבלינים כדי לשפר את הטעם והאם מלח מותר
2. האם מותר להוסיף מים מהמיחם לסיר שעל הפחטה כדי שחא יתייבש כגון לחמין

תשובה
אסור בהחלט זה מבשל בשבת כמפורש בהלכה.
שאלה - 151015
לכבוד הרב שלום רב
עד היום שאני נזכר במרן הגר"ע יוסף זצל אני בוכה כמו ילד והדבר היחיד שמנחמני זאת האהבה האין סופית של כבודו עם הראשל"ץ שליט"א ומודה לה' ששתל אתכם בזה הדור

תשובה
גם אני בוכה שנזכר ממנו ומתורתו ומנשק ספריו באמצע הלימוד.
שאלה - 151014
לכבוד הרב האם יש נט בר נט כאשר מטגנים ציפס בשמן שהשתמשו בו בבשר אך השמן עצמו נקי?והאם יהיה מותר לאכול את הציפס עם חלב
תשובה
אין לעשות פילפולים בדברים אסורים. השמן אינו נקי יש בו פירורי בשר שאינם נראים בעין רגילה ויש בו טעם בשר.
שאלה - 151013
לכבוד הרב: מה עדיף בשבת תפילה בנץ לבד ללא הילד או תפילה בשעה שבע בבוקר עם הילד שלי בן 8 ביחד
תשובה
תפלה עם הילד חשובה מהכל.
שאלה - 151012
שלום לכבוד הרב
האם גם בימינו, שהפתילות איכותיות ונדלקות מהר, יש עניין (עבור הגבר) להדליק ולכבות אותן לפני הדלקת הנרות של האישה, כמש"כ הרמ"א בסי' רס"ד ס"ק ט'?
תודה.

תשובה
לא כל כך מהר. וצריך להבהבם באש קודם לכן.
שאלה - 151011
הרב בבית הכנסת אמר שאסור לרב לחתן זוג שעושים חתונה מעורבת האם על פי ההלכה מותר לרב לחתן חתן וכלה שעושים חתונה מעורבת? הרי יש היום הרבה חתונות מעורבות
תשובה
יש גם הרבה מחללי שבת והולכים לים מעורב. לכן קיים הגהינם.
שאלה - 151010
לכבוד הרב שלום רב
ה' יאריך ימיך בטוב ושנותיך בנעימים.א. אני לומד הרבה הלכות ויש לי צער אני לא מצליח לזכור אותםאיך ללמוד בשביל לזכור דברי אגדה וסיפורים כן זוכר.

תשובה
כי אתה לא חוזר לפחות שבע פעמים.
שאלה - 151009
מו"ר עט"ר
אתמול בערב אחר תפילת ערבית נזכרתי שהיום זה היוםהאחרון של החודש שניתן להתענות בו יו"כ קטןואני נוהג כל חודש ב"נ להתענות בכל מקרה אני בתעניתמעלות השחר האם מועיל ?

תשובה
מועיל בהחלט. כי רוב המתענים היום הזה מתענים.
שאלה - 151008
לכבוד הרב שלום רב וסליחה על הטרחה הנוספת הרב ענה לשאלה לגבי בעלה של חברה שצריך להזהיר מפניו נשמח להבין למה הרב התכוון כיצד עלינו לעשות זאת? האם רצוי שרב יפנה אליו בנושא?
תשובה
סליחה אינני יועץ בעניני משפחה.
שאלה - 151007
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בעירנו ישנם כהנים רבים ואין לוי אחד מהמוצא. האם נכון החשש שאומרים שהם "קנו" את הכהונה? נ.מ לקחתו לפדיון, או שיעלו לבד לברכת כוהנים.

תשובה
לברכת כהנים נהגו לא למנוע משום כהן לעלות לדוכן. אך לגבי פדיון הבן המדקדקים נזהרים מאוד להזמין כהן ממשפחות ידועות ומיוחסות באותם מדינות. כדי שלא להפסיד מצוות פדיון הבן ולתועלת הילד.
אגב. מה שכתבת קנו. אני חקרתי ומצאתי שהיו להם אימהות תמימות ולא חכמות הרבה. והיו נוהגות לומר כשהילד היה חולה לא עלינו ונודרות בפיהם שיהיה ״כהן״. כדי שיחיה ויש שהיו קוצבות למשך מספר שנים ואסור לעשות כן.
שאלה - 151006
שלום לכבוד הרב,
ראיתי בזוהר שמביא שם אדנות והויה בתוך פסוק ואז מבאר אותו מילה מילה, כלומר השמות מופיעים גם בפסוק וגם בנפרד. האם לומר את השמות במפורש או בכינוי?

תשובה
אומרים הוי״ה וכן אדנו״ת אך לא מזכירים את שמו אלא בקריאת פסוק או חציו.
שאלה - 151005
שלום לכבוד הרב
האם מותר לאשה להקליט את עצמה כשקוראת שו"ת הלכתיות השייכות לנשים מהאתר הנפלא הזה ולהפיץ את ההקלטות ברבים בלי להראות את פניה ובלי להגיד את שמה?

תשובה
בהחלט אפשר.
שאלה - 151004
שלום,מובא בדורש ציון שאין להזכיר את שם החולה כיוון שאיתרע מזליי והזכרת השם מעוררת דינים ח"ו. האם הדבר נכון גם כשמתפללים על אדם לזיווג או לפרנסה ועדיף לא להזכיר שמו ??
תשובה
סליחה. הגדרתי את הנושא היטב והרבה לקחו רק את חלק מהדברים והשומעים הוטעו בכך ושוב סליחה.
המקורות שלנו כפי שהוזכרו מזכירי כי החולה או האדם הנמצא בבעיה מזלו אינו טוב ובהזכרת שמו יכולים לפעמים חלילה לעורר עליו את המקטרגים חלילה. ולכן יש עדיפות לבקרו ממש ולברכו בלי הזכרת שמו.

אך כאשר אנחנו נמצאים לא בפניו כגון בבית הכנסת. אין לנו ברירה אלא להזכיר שמו. וזכות הרבים המתפללים יכולה להגן.
שאלה - 151003
לכבוד הרב שלום רב
האם כשאני נמצא בבית ברכתי שהכל על שתיה ובדעתי כיוונתי לפטור כל מה שברכתו שהכל.הכוונה גם לאוכלים כגון:שוקולד
האם זה אפשרי?ואם אפשרת מקורות זה ישמח אותי

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 151002
לכבוד הרב שאלתי כבר לגבי השם שלי פרנוס (שם באמהרית)
לא התחברתי לשמות שהמלצת לי ציפורה או אילה ,איך הרב ידע לבחור לי להמליץ לי על השמות. איך אדע איזה שם להוסיף ? תודה רבה

תשובה
סליחה מכבודך. כתבתי לך שאנני מתעסק בשמות.
שאלה - 151001
שלום לכבוד הרב
עקב טיפול הורמונאלי במסגרת טיפולי פוריות קיבלתי ווסת שלא בזמן הרגיל שהיתי אמורה לחשוש בועקב כך בעווה"ר בזמן ה....מה התיקון?

תשובה
ללמוד ספר תהלים כולו לכפרה גם בעלך.
שאלה - 151000
שלום לכבוד הרב,
אני רוצה להוציא שבת לפחות רבנו תם אבל בכל בתי הכנסת באיזור מתפללים מיד ב17:30. האם ניתן להתפלל ערבית ועדיין לא להוציא שבת? תבורך מפי עליון בריאות איתנה

תשובה
אני מציע לך ליזהר בביטול תורה.
שאלה - 150999
לגבי השאלה של המיחם שמכסהו הוא סיר. אם מחממים בסיר (במכסה) בשרי (או אפילו בצל שנחתך בסכין בשרי) האם המיחם הופך לבשרי ואי אפשר להכין שתיה חמה חלבית כגון נס קפה עם חלב?
תשובה
כל הבעיה היא כאשר מחממים עליו מאכל גלוי כגון בניילון או נייר אלומניום או בצלחת. אך סיר שהונח והוא מכוסה במכסהו ולא גלש אין בעיה משום שאין סיר פולט מתחתיתו.
שאלה - 150998
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום רב.הציעו לנו לעשות ביטוח חיים.מה דעת הרב על זה?

תשובה
ביטוח לרכוש כן. אך חיים לתת רק צדקה.
שאלה - 150997
ש הרב אני סובלת ממעי רגיז כבר 5 שנים ואני רוצה ללכת למטפל רפואה סינית .לעשות דיקור סיני אפשר ללכת אליו שבעלי יהיה נוכח עברתי המון סבל ומאוד עצובה ובדיכאון קשה. יש היתר על זה?
תשובה
זה לא מועיל אולי רק לכמה ימים. תקחי תרופות הרגעה.
שאלה - 150996
לכבוד הרב מוצפי שליט"א השלום והברכהבית כנסת שמכניסים בו ספר תורה לאחר תפילת מנחהשאלתי היא ביום הכנסת ספר תורה האם אומרים או לא אומרים תחנון בשחרית ובמנחה
תשובה
יש נוהגים שלא לומר. אם כי השלחן ערוך לא כתב דבר בענין. בכל אופן מה שאין אומרים הוא דווקא במנחה שהיא תפלה הסמוכה להכנסת הספר תורה. אך בשחרית אומרים.
וזה דומיא דברית מילה שכתבו הפוסקים אם סמוך לשחרית או סמוך למנחה. והיום הבעלי בתים מתערבים ומזלזלים באמירת תחנון ואינם יודעים שהאומר אין המשטינים יכולים לקטרג על תפילתו.
שאלה - 150995
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם אפשר לקנות פירות מחנויות, עם הכשר רבנות רגילה ,מבחינת עורלה,במיוחד רימון וענבים.תודה רבה

תשובה
ברוך השם יש פיקוח טוב על הפירות שבהשחות השונות שלא ישווקו עם בעיות ערלה. כשמתגלה משהו מיד מזהירים את הציבור.
שאלה - 150994
שלום לכבוד הרב
קופסת תבלין חדשה לקחתי עם כפית שטבלתי לפני כן בתערובת חמה בשרית יש בעיה להשתמש בתבלין למאכל חלבי או פרווה? לא רוצה שיכשלו חלילה אשמח לעצתך בענין
תודה

תשובה
להשתמש רק לבשרי.
שאלה - 150993
שלום לכבוד הרב
שמעתי פעם מרבינו שאם אדם מסתכל בתמונת אשה שמתה שמענישים אותה בשמים . מה המקור לזה?

תשובה
אמת שמעת. ספר רב ברכות לרבנו יוסף חיים ז״ל.
שאלה - 150992
שלום לכבוד הרב, שאלה בשבת. רופא עינים נתן לי טיפות ליובש בעיניים ולשים לפחות כל שעתיים, עקב כך שאני יושב רוב היום מול מסך המחשב בעבודה. האם מותר לשים בשבת את הטיפות האלו?
תשובה
מותר בהחלט. כי יש בבעיה סכנה לראיה.
שאלה - 150991
לכבוד הרב היקר
מתפללים בעבודה מנחה בשעה 15:20 מיד לאחר מכן קוראים מזמור תהילים מגיע זמן פלג המנחה ואז מתפללים ערביתש"צ לבוש בחולצה קצרה יכול להתעטף בציצית בתפילת ערבית?

תשובה
בתנאי שהטלית תכסה את זרועות הג׳לוב. ולא תעמוד עליו לקישוט.
שאלה - 150990
שלום לכבוד הרב, מעונין להשקיע כסף בתכנית חסכון בחברת השקעה. יש להם מסלול הלכתי אבל הוא לא מניב רווחים ויקר. האם יש איסור שמישהו ישקיע את הכסף שלי כדי להרוויח עבורי כסף ?
תשובה
מוטב להפסיד כל הכסף ולא להפסיד את עולם הבא. היכן המסירות לאבינו שבשמיים?
שאלה - 150989
כת"ר

רבי ומורי.בהמשך להמלצתך אני ניסיתי לרכוש את ספר טהרת הבית של מרן זצוק"ל והוא לא קיים במלאי בחנויות בטענה ש. איזה עוד ספר אתה ממליץ? חשוב לי פסיקות לפי מרן

תשובה
תפנה למוציאים לאור. הבנים של הרב ז״ל. או תשיג ספר ותצלם כל הקיצורים לעצמך. כי זה רק חלקו של הספר ולא למטרת מסחר.
שאלה - 150988
לכבוד הרב:
1.מה מברכים על בייגלה שיש היום במאפיות עגול עם סומסום או מלח או כל דבר אחר מעליו?
2. מה מברכים על בורקס ששמים בתוכו ביצה קשה ואכלים יחדיו?

תשובה
שאלות מכשילות, כי הכל תלוי בסוג הבצק, אלה שהם טעם לחם המוציא, אלה שהם טעם מלוח מצד העיסה עצמה או שהיא בצק עלים מזונות.
ואין תשובה אחת לכל הסוגים.
שאלה - 150987
לכבוד הרב: (חג) חנוכה בפתח שאלתי כיון שיש הרבה זיופים בכל השמנים של הזיתהאם עדיף להדליק בנרות שעווה? מאשר להדליק בשמן שאולי מזוייף
תשובה
לא, תקנה שמן זית מחברה מוחרת, עולה לפחות 40 שקלים, הזולים ידוע שהם מזוייפים. וכן מה שמוכרים הערבים מזוייף לחלוטין וטפשים מאמינים להם.
שאלה - 150986
לכבוד הרב אכלתי לחוח בשבת ובירכתי המוציא תלמיד חכם העיר לי שהיה עליי לברך על דבר שהוא לחם גמור המוציא ואחר כך לאכול את הלחוח כיון שיש על הלחוח מחלוקת
רציתי לדעת האם העיר נכון

תשובה
אשרי התלמיד חכם, ועיין תשובה באתר מהשבוע האחרון.
שאלה - 150985
לכבוד הרב
לכבוד הרב שלום תודה על אתר זיכוי הרביםיש הרבה מריבות בן הילדים תקופה ארוכהמה אפשר לקרא להתפלל תהילים בשביל שיחזור שלום
תודה רבה

תשובה
למדם פסוקי אותיות ש ל ו מ . מתוך פרק קי"ט בתהלים, ילמדו כל יום אות אחת שמונה פסוקים.
שאלה - 150984
לכבוד הרב:
1. האם הוצאת מרק עם מצקת בשבת נחשב בורר
2. האם הוצאת ירקות ממרק עם כף עם חורים בשבת נקרא בורר?

תשובה
ענו לך ושבת לשאול.
שאלה - 150983
שלום לכבוד הרב
למה אומרים לגבי שרה אמנו עליה השלום "ליצני הדור" ולא שקרני הדור או רשעי הדור?

תשובה
כיוון שזה לחם חוקם, אומנותם, ופרנסתם להתלוצץ.
שאלה - 150982
לכבוד הרב מוצפי שליט״א
אני אבלה על מות אבי ועדיין לא עברו 30 יום. האם מותר לי לגזוז את ציפורניי בעצמי לפני טבילה במקווה? שמעתי שמישהי אחרת צריכה לגזוז לי את הציפורניים

תשובה
נכון כך צריך שאשה אחרת תגזוז לך.
שאלה - 150981
כבוד הרב יכול לסייע לנו בדברי התוספות בברכות דף כב עמ' ב? ד"ה אלא דכולי עלמא חוזר לראש וכן המהרש"א עליו, בע"ה נקריא התשובה בכולל שלנו מחר כי הסתפקנו בו היום אלפי תודות.
תשובה
כוונת התוספות שלכאורה אין הכרח לומר ששניהם סוברים חוזר לראש, ואפשר גם לומר ששניהם סוברים שאינו חוזר לראש, אלא שמוכרח אתה לומר שהחכה שחוזר לראש מטעם שמראש פשע התחיל להתפלל והוא צריך לנקביו.
והקשו מדוע בתקיעות ובקריאת המגילה, אין אומרים שהה חוזר לראש, ותירצו בשם השר מקוצי ז"ל ששם היה ראוי כשהתחיל לקרוא המגילה וכן לתקוע בשופר, אך כאן לא היה ראוי מראש ופשע ופסול מה שהתפלל מתחילה, אך רבנו יהודה בן הרא"ש ז"ל תירץ כי אי אפשר לפרש שאינו חוזר לראש, והויכוח ביניהם הוא בגלל ששהה אבל מעיקרא היה חזי.
יוצא לנו שיש ויכוח בתוספות שלדעת השר מקוצי ז"ל מראש היה אסור לו להתפלל, אך לדעת רבנו יהודה ז"ל היה מותר לו.
והמהרש"א ז"ל סובר כיוון שלא ידע בתחילה שלא יוכל לסיים, זה שהפסיק לא יכול לבטל תחילתו כי לא פשע והיה בהיתר.
שאלה - 150980
שלום כבוד הרב,
מדוע בפרשת חיי שרה, נכתב על רבקה נערה בכתיב חסר?תודה רבה כבודו,השם יברכך בשנים טובות ארוכות ונעימות

תשובה
אעתיק לך ידידי דברי רבנו הרב מסעוד הכהן ז"ל מעיר תפליללת במרוקו בשנים תרנ"ג - תש"ח, שנסתלק לבית עולמו בעוונותינו הרבים והוא בן נ"ה שנים מה שכתב שו"ת פרחי כהונה [אורח חיים סימן מ] "ואשר שאלת עוד הטעם דכתיב ברוב מקומות נער וקרינן נערה".
תשובה על זה הכי איתא במסכת כתובות דף מ"ד סוף ע"ב אמר ריש לקיש המוציא שם רע על הקטנה פטור שנאמר ונתנו לאבי הנערה (דברים כ"ב) נערה מלא דבר הכתוב. פירש"י בכל מקום כתיב נער וכאן כתיב נערה מלא. להוציא את הקטנה. מתקיף לה רב אחא בר אבא טעמא דכתיב בה הנערה הא לאו הכי הוה אמינא אפילו קטנה. והא כתיב ואם אמת היה הדבר הזה לא נמצאו בתולים לנערה והוציאו את הנערה וכו' וסקלוה, וקטנה לאו בת עונשין היא. אלא כאן נערה. הא כל מקום שנאמר נער אפילו קטנה במשמע ע"כ פירש"י אלא כאן נערה וכו' אלא האי דכתיב מלא. אלא ללמד על עצמו בא ולהוציא את הקטנה דבלאו הך דרשא אמעיטא לה קטנה כדאמרינן דלאו בת עונשין היא. אלא ללמד בא על כל נערה שבתורה שכותבין חסר לומר שאף הקטנה במשמע. והכי יליף כאן נערה. כאן שאי אפשר בקטנה כתיב מלא, הא למדת שכל מקום שכתוב חסר אף הקטנה במשמע כגון באונס ומפתה ע"כ. הראת לדעת דבכל מקום שכתוב נער חסר שאף הקטנה במשמע, וכאן דכתיב ונתנו לאבי הנערה מלא, ללמד על דרשה זו והבן. ע"ה [עבד השם] מסעוד הכהן ס"ט אכי"ר".
נמצא הטעם הוא שהיתה קטנה מבת י"ב שנים, כי נערה זו בת י"ב שנה.
שאלה - 150979
לכבוד הרב שלום רב
בעהר אמרתי על מי שהשתלח בכבודו וברשל"ץ שהוא עם הארץ ולאחר ששמעתי מה שסיפר הרב על מור אביו שנזהר מבמחלוקת נזדעזעתי אנא כיצד מה תשובתי וכפרתי

תשובה
אני מודה לו שכיפר בעדי, וכן מודה לכל המבזים למיניהם כמו שאומרית בתפילה "ולמקללי נפשי תדום". אך על כבוד תורתו של מרן הראשון לציון אני מוחה בכל פה.
שאלה - 150978
למו"ר שליט"א
ביתי בת 15 לומדת בתיכון חרדי ובתיכון יש בנות שלובשות חולצה בצבע דמוי ג'ינס שנוטה לתכלת, הבת רוצה גם חולצה כזו. האם מותר ללבוש חולצה כזבריאות איתנה לעט"ר

תשובה
לא מכיר. תודה על הברכות.
שאלה - 150977
לכבוד מו״ר.
האם אנחנו בתקופה של עצירת גשמים או ח״ו בצורת? מה עלינו לעשות?

תשובה
זה למעלה מעשרים שנה שזה המצב. להפסיק עם צריכת תקשורת. ולעסוק בתורה.
שאלה - 150976
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם יש איסור לתת מתנה לאישה בזמן שהיא איננה טהורה?
בברכת כל טוב לרב

תשובה
בחגים ובמועדים מותר בהחלט. ולא לתת במסירה ביד.
שאלה - 150975
לכבוד הרב מוצפי,
האם כדאי להדר ולהדליק נרות חנוכה משמן זית למאכל,או שזה מספיק מהודר להדליק בשמן זית למאורתודה רבה כבוד הרבהשם יברככם בכל מכל כל

תשובה
עיין בספר חנוכה בציון שמן זית למאכל.
שאלה - 150974
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
סבתי קוראת תהילים בכל לילההאם זה בסדראם להגיד לה להפסיק?

תשובה
תאמר לה לקרוא עוד.
שאלה - 150973
שלום לכבוד הרב,
אם מכינים לחמניות מבצק שחציו קמח חיטה, וחציו קמח תירס,
האם ברכתן המוציאתודה רבה כבוד הרבבריאות איתנה

תשובה
המוציא.
שאלה - 150972
לכבוד הרב
במידה ויש לי שיעור במוצ"ש ובאותה שעה יש אבות ובנים מה כדאי להעדיף תודה

תשובה
אבות ובנים. שיעור ביום ראשון.
שאלה - 150971
שלום. יש אצלנו בלנית, אישה שמגיעה 5 דקות לפני סגירת המקווה, היא לא נותנת להיכנס למקווה. וכן נשים שהיו במקלחות שלחה אותן מה לעשות איתה? ידוע על 2 נשים שיצאו המקווה עם דמעות.
תשובה
כדאי להזמין אותה אצל רב גדול ניטראלי ויברר הטענות והסיבות.
שאלה - 150970
לכבוד הרב האם יש עניין שלא לחזור לבית ישר מבית העלמין או מנחום אבלים אוהב את הרב אהבת נפש
רפואה שלמה

תשובה
מניחום אבלים אין שום בעיה לחזור לבית. אך מלווית המת יש אולי מקור לזה אלא שאין לחשוש. וראיתי מזקני העבר שהיו יושבים איזה דקות בחוץ ואחר כך נכנסים לביתם.
שאלה - 150969
לכבוד הרב מוצפי שליט"
היה שאלה אמירת קדיש על רשע והורה שמספיק 12 חודש. יש עוונות כמה שנים כף הקלע ועונשים אחרים משמע שלא נגמר הדין בשנה אא"כ למה לא יועיל קדיש גם אחרי 12 חודש?

תשובה
עניני שמים אין אנחנו יודעים המשפטים שם. גם מהו י״ב חודש הרי שם זמן כלל. אלא כל זה ענינים רוחניים לא יכילם השכל.
שאלה - 150968
לכבוד הרב שלום וברכה,
שמי הוא כפי שכתוב לעיל.
הרב בבית הכנסתמעקש לברך אותי בשם "אליהו". האם הברכה בכל זאת עולה באופן מושלם?

תשובה
אתה מסודר והברכה מתקיימת ועולה.
שאלה - 150967
לכבוד הרב
ראיתי בבית הכנסת מעין מטפחת שמודפסות עליה ברכות העליה לתורה ואיתה מכסה העולה את הכתב , ומברך מתוך הכתוב במטפחת.
האם אין חשש שיחשבו שהברכות כתובות בספר התורה?

תשובה
הרבה יותר בעיה שכתוב בה שמות הקודש שאינם נמחקים. ומשמשים בה לכיסוי הספר תורה ויכולים עם הזמן להתטשטש והימחק והוא איסור תורה.
שאלה - 150966
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
עטרת ראשנו, המצב הכלכלי דחוק ויש מינוס בבנק. אם מחוייב להפריש מעשר כספים במצב כזה?

תשובה
א, לא לעשות מינוסים בבנק. ב, לצמצם הוצאות. ג, להפסיק מעשרות לששה חודשים. עד להתייצבות המצב.
שאלה - 150965
לכבוד הרב שלום רב
חמי סיפר לי שמור אביך היה עומד בכניסה לבית הכנסת (ומתרומם) וקם בפני כל אדם שנכנס, יש סיבה לכך?

תשובה
בעיקר בסיום התפילה כשהיו יוצאים כדי לקיים מצות מפני שיבה תקום.
שאלה - 150964
שלום הרב. אישה היודעת לעצמה שעברה בוודאי עבירה, אף שאנו לא חייבים להאמין לה, האם לה זה בסדר גם שבאמת רוצה לעשות תשובה שלימה על כך?
ספר צידה לדרך המופיע בחוק לישראל מי מחברו?

תשובה
א, אם רוצה להתענות רשאית. ב, חיברו רבנו מנחם בן זרח ז״ל תלמיד הרא״ש ז״ל.
שאלה - 150963
כת"ר, לפני כשבועיים פורסמה תשובה לגבי אדם שסוחט לימון בידו כך שהגרעינים נותרים בידו והמיץ זולג מבין אצבעותיו לאוכל.
האם בבקשה כבודו יוכל להסביר מדוע אין לחשוש לבורר?

תשובה
א, כי נשאר בידו מבשר הלימון ולא כולו נסחט. ב, כי לא היה מעיקרא מיץ וגרעינים והפרידם אלא הכל היה גוף מחובר. כי אין ברירה ביד אלא אגב.
שאלה - 150962
לכבוד הרב שלום רב
יאריך ימים ושנים בטוב
שאלה לרב , איזו תפילה צריך להגיד לפני

תשובה
עיין ספר לשון חכמים חלק ב.
שאלה - 150961
לכבוד הרב שלום רב
האם גם את הנביאים-כתובים כתב הקב"ה?מדוע רק את התורה קיבלנו בהר סיני ולא את כל התנךתודה רבה

תשובה
כל התורה שבכתב ושבעל פה ניתנה למשה בסיני. והוא מסרה לזקנים וכו׳. ואפילו חידושי תורה שחידשו החכמים.
שאלה - 150960
שלום לכבוד הרב
למדתי אתמול במבשרת ציון לגבי נתינת הערלה בעפר. מה הבדל בין עפר לחול? מה עדיף לקחת ומהיכן משיגים?תודה רבה לרב שמדריך אותנו!

תשובה
עדיפות לעפר.
שאלה - 150959
הייתכן שיש היום כהנים פי עשר במספר מהלוויים.
תשובה
שאלה ששאלתי כמה פעמים. כי הלויים היו בזמן משה רבנו סך של כ״ב אלפים. ועוד שלש מאות כפי שתמנה אותם בתורה. ואילו הכהנים מעט יותר.
שאלה - 150958
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שאלה: בבי"כ שעושים בו סיום מסכת אחר התפילה ולכן לא אמרו תחנון, אדם פרש הצידה ואמר תחנון כי לא משתתף בסעודה, האם כך צריך לנהוג או שעשה שלא כדין?

תשובה
יעשה תחנון לא בפניהם.
שאלה - 150957
לכבוד הרב
האם יש עניין של מים פתוחים שעברו עליהם הלילה, אם במכסה של המיחם יש 4 חורים קטנים והברז.ראיתי אנשים שסותמים את החורים ושמים כוס על הברז זה חומרה או שצריך לנהוג כך?

תשובה
מיותר לחלוטין. כי הפוסקים כתבו בפירוש שאפילו הפיה של הקומקום מגולה אין בכך בעיה.
שאלה - 150956
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
1.האם נעליים מותר לאחסן תחת מיטה רק לשינה?
2. אלף מחילות מכבוד הרב שליט"א רציתי לשאול מדוע לא טוב שאשה תנהג להסיע את הילדים / לקניות ?
תודה רבה רבה

תשובה
בשעת השינה המקובלים החמירו ואמרו שלא להניח נעלים מתחת המיטה.
ב, מטעמי צניעות. כל כבודה בת מלך פנימה. נא עיין המאגר.
שאלה - 150955
שלום לכבוד הרב
יש היום מטפחות יפות ומיוחדות איך אדע אם זה צנוע אם אלבש מטפחת (לא אלה עם הנפח זה באמת בולט) מטפחת רגילה אבל עם עיצוב מסויים או פרח בצד או איזה קשירה מיוחדת ? תודה

תשובה
אינני מבין בענינים אלו, אלא כל מטפחת שהיא אינה רועשת תחבשי.
שאלה - 150954
שלום לכבוד הרב
שלמה המלך אומר בספר משלי שהוא לא ידע את דרך הנשר בשמים. מה הפירוש? והרי הוא היה מדבר עם כל החיות וכל העופות?

תשובה
הכוונה בדבריו שאמר שלשה המה נפלאו ממני. דרך הנשר בשמים. דרך נחש עלי צור. דרך אניה בלב ים.
כי שלשת אלה אינם מניחים שום עקבות ואינך יכול להצביע בבירו באיזה נתיב מדוייק טס הנשר גובהו ומסלולו. וכן באיזה נתיב עבר הנחש. ובאיזה נתיב עברה האניה.
שאלה - 150953
לכבוד הרב שליט״א. למדנו כי מיני עופות לא טהורים 24 מינים הם. סליחה ספרתי בתורה בפרשת שמיני ולא מצאתי רק 21? איך מסתדר.
תשובה
יפה אמרת ואמת הוא. ועיין הרמב״ם ז״ל הלכות מאכלות אסורות פרק א. שהשיב על כך. כי בתורה נזכר בשלשה מהם ״למינהו״. והכוונה מין נוסף הדומה לו ואלו הן אנפה נץ איה.
שאלה - 150951
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
גודל בגינה פטרוזיליה בזיליקוםכשאני צריכה אני קוטפת קצתמה דין תרומות ומעשרותתודה רבה לרב

תשובה
אפילו ענף אחד אסור לאכול בלי הפרשת מעשרות.
שאלה - 150949
לכבוד הרב
1. יום שלא היה תחנון הציבור אמר תחנון מה הדין שנאמר כבר
2. יום שיש תחנון הציבור סיים את התפילה ללא אמירת תחנון האם אפשר להגיד כל הציבור או יחיד את התחנון לאחר התפילה

תשובה
א, ומה יעשו? כבר אמרו. ב, ב, יכולים לומר אחר התפילה. שאילותיך מענינות........ היכן מצאת אותם.
שאלה - 150948
כבוד הרב
נודע לנו כי נעשתה חופה כשאחד מן העדים, אימו ואב הכלה - אחים הם.
ברצוני לדעת מה עלינו לעשות בכדי לתקן את שכבר נעשה, האם לכתוב כתובה חדשה? ולבצע קנין מחדש בעדים אחרים?

תשובה
בתלמוד וברוב הפוסקים מוגדרים בני דודים ״שני בשני״. וכשר. ומקורם עיין בבא בתרא קכ״ח. הרמב״ם הלכות עדות פרק י״ג. שלחן ערוך חשן משפט סימן ל״ג. הטור והפוסקים שם.
ויש שכתבו שהרי״ף אוסר ויש שחלקו על כך ועיין בית יוסף שם. ודעת השלחן ערוך שהם כשרים ויש מחמירים. והייתי רוצה להרחיב בענין אך היום אין זמני פנוי כל כך וכן בריאותו קצת רפויה.
ולכתחילה יש להימנע מכך. אך בדיעבד שנעשו הקידושין כולם מסכימים שהם כשרים וחלילה להוציא לעז עליהם.
שאלה - 150947
שלום לרב
אין לי כבר יותר ישיבות של ב"ת ללכת אליהם פרט ל2 ואני לא יודע עם הם טובות וחזקות כמו זאת האם בגלל מה שהראש ישיבה אמר לא להיות שם? הזמן עובר הרב ואני לבד כולי מבולבל

תשובה
יש הרבה ישיבות. תתחיל לחפש. אין בי כח לחפש.
שאלה - 150946
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אחי ז"ל נפטר לפני מספר שנים לפני שנפטר התחתן עם גויה ונולדו ילדים, והאישה מפרידה בין הילדים לסבתא מאז שנפטר ואין קשר . האם יש מה לעשות
תשובה
פשוט ילדיו גויים ולא יהודים.
שאלה - 150945
לכבוד הרב שליט"א האם הרב יכול לכתוב תפילה לבלניות שתאמרנה לפני תחילת עבודתה, הדבר יכול לסייע מאוד לנו בעבודת הקודשיישר כח
תשובה
תתקשרו לטהרת הבית. יש ברשותם הנוסח.
שאלה - 150944
לכ' הגרב'צ מוצפי הי'ו
1 למדנו שהרוצה לשדך את ביתו יבדוק באחיה
האם יש התיחסות לענין לבן האח של רבקהבמס יומא כ 3 קולם נשמע מסוף העולם לא מוזכר שגם נחש משיל את עורו
היכן זה מובא

תשובה
שונה מכולם. כי כך נגזר בשמים מסיבות ידועות כפי שתמצא במדרשים.

עיין פרקי דרבי אליעזר פרק ל״ד. ששה קולן הולך ולא שלשה. העורך ניתן לעיין במאגר. תודה.
שאלה - 150943
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר לבשל שועית עם הקליפה ולאכול או יש צורך להפריד אותה לפני הבישול מחשש לתולעים, כמו כן לגבי ירקות מסוג זה כמו אפונה וכו'
תודה רבה כבוד הרב

תשובה
בודקים היטב אחר ההשריה קודם הבישול.
שאלה - 150942
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה ההלכה לגבי שאריות של לחם והאם לחם שהבאיש נכלל בהלכה זו?

תשובה
יש ליזהר מראש לא לגרום לשאריות של לחם. וכן לא ללחם שייתעפש. לחם יש בו קדושה.
שאלה - 150941
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שמעתי בשיעור מרב שהזכיר את הספר של הרב,סיפור על הסבא של החיד"א שהוא ניכנס למערת המכפלה הכניסה של גן עדן,אשמח לדעת איזה ספר זה והמקורות?
תודה רבא

תשובה
עיין שפתי צדיקים למור אבי ז״ל.
שאלה - 150940
לכבוד הרב שלום רב
סבתי שתחיה שואלת אם עולה לה קריאת תהלים ופרשיות התורה אם אומרת אותם בלי ניקןד ואז לפעמים טועה בהגייה
תודה

תשובה
לאשה וכן למי שאינו מכיר דקדוק האותיות מועיל ומפורש בזוהר חומש ויקרא. וכן בתלמוד על פסוק ״ודגלו עלי אהבה״. ודילוגו. אך במי שיש בידו ללמוד לא מועיל.
שאלה - 150939
לכבוד הרב שלום רבבשבת בבוקר התעוררתי שעתיים לפני תפילת שחרית(ילדים קטנים) מפאתהזמן אכלתי חתיכת עוגההאם נדרש לכפר ?
תודה

תשובה
לפני עלות השחר מותר לאכול משהו.
שאלה - 150938
שלום לרבנו הגדול. היכן אני יכול למצוא ריכוז של הלכות בורר בשבת. תודה.
תשובה
עיין ילקוט יוסף סימן רנ״ז הלכות שבת. כי תודה לאל אשר נטע בדורינו איש חכם ונבון אשר אסף בחפניו ספרי ראשונים ואחרונים בכל מכל כל. הלא הוא עטרת ראשינו הגאון מרן הראשון לציון רבנו יצחק יוסף שליט״א.
שאלה - 150937
שלום לכבוד הרב. בעניין קבורת העצם שהוצאה מהראש. מה עושים אם האדם כבר נקבר בליל שישי האחרון? תודה רבה.
תשובה
אם היא נמצאת לקבור אותה.
שאלה - 150936
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מחילה כבוד הרב, לא הייתה לי כוונה רעה י. מכיר אותי אישית שאני לא כזה
אני גבאי בית כנסת וקיבלתי תרומה לקניית ספרים וזה אחד הספרים שחשבתי לקנות

תשובה
לא חשדתי לרגע שיש לך כוונה כזאת ואיני מכיר אותך איש יקר. אך היה עליך לשקול במאזני פלס לפני שהנך בא לכתוב בפירוש דברים המעוררים מחלוקת. וגם אם רצית לשאול זה לא בפומבי.
שאלה - 150935
שלום לכבוד הרב, בעלה של חברה (נשואים+3) מפעיל כרטיס באתר הכרויות ומגדיר עצמו שם כרווק. בבקשה עצת הרב כיצד לנהוג?
תשובה
זה מאוד מצער לשמוע על דברי נבלה כאלה. אם יש בידך להזהיר את האחרים מפניו. תעשה זאת ותתברך.
שאלה - 150934
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בעניין תיקוני רבנו הארי ז״ל האם כל התעניות בתיקונים צריכות להיות רצופות?תודה לרב הצדיק על זמנו,השם ישמור אותכם.

תשובה
אין צריך רצופים. כי יש באמצעם שבת ראש וחודש ומועדים.
שאלה - 150933
שלום לכבוד הרב
האם הרב מכיר את מהדורת......

תשובה
נא ונא לא לזרוע מחלוקות ופירוד חלילה.
שאלה - 150932
לכבוד מו'הרב מוצפי שליט"א מידי פעם אני מעורב בשידוכים ולא יודע מה צריך לומר ומה להסתיר כאשר לא שואלים על דברים שאני יודע שהם לא כ'כ חיובים גרושה וכדומה מה הגדר של הדברים
תשובה
בכל ענין תתייעץ עם רב לגופו.
שאלה - 150931
שלום לכבוד הרב
האם מותר לאחסן מסמכים /נעליים מתחת למיטה (המשמשת לשינה וכן למצווה) שהבסיס נפתח וישנו ארגז לאחסון ידוע סגולת חלב אם לריפוי , האם מותר להורים להשתמש ?
תודה

תשובה
כלים. בגדים. צעצועים וחפצים מותר. בנעליים המקובלים מחמירים קצת. ב, לא ידוע שחלב אם מרפא בוגרים ומבוגרים. תינוקות כן.
שאלה - 150930
כבוד הרב-אשתי לע היתה בטיפול נמרץ בסכנת חיים לאחר לידה שהסתבכה וקיבלה 12 מנות דם מאנשים שונים..מאחר שהדם הוא הנפש האם יש חשש בדיעבד שזה השפיע על הטבע שלה?איך ניתן לתקן?
תשובה
שום חשש אין ואפילו בדם של עובד עבודה זרה. הוא בטל בגוף ואפילו השתלת איבר שלם.
שאלה - 150929
שלום לכבוד הרב רצית לשאול למה אשה שמודה שבגדה בבעלה מותרת לבעלה בדיעבד עם לא ראו עדים?הרי הודאת פיו כמאה עדים?
תשובה
כי כלל הלכתי בידינו ״אין אדם משים עצמו רשע״ ואין אנחנו חייבים להאמין לה. ועיין שו״ת רב פעלים ושו״ת יביע אומר ועוד שפסקו כן.
שאלה - 150928
לכבוד הרב מוצפי שליט"א.בפרשת השבוע שנקרא בע'ה פרשת תולדות. כיצד נכון לקרוא את המילה : הברכה אחת...?
תשובה
יש עוד דוגמאות לרוב בפרשתינו. כמו אשר ברכו. ואברכהו ועוד. והוא ויכוח בין המדקדקים הקדמונים. ואין בידינו הכרע לכאן או לכאן. ולא מחזירים הקורא בגלל זה.
שאלה - 150927
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה גדר של חכם שצריך לעמוד בפניו כשנכנס בד' אמותי, האם כל אברך?

תשובה
יש ״קימה״ ויש ״הידור״. ככתוב בתורה מפני שיבה תקום והדרת פני זקן.
לגבי תלמיד חכם רוב ככל הפוסקים כתבו שאם בקי ברוב ההלכות ומשיב תשובות לרבים עלינו לקום מלוא הקומה מפניו. אך אם יודע הלכות וכן תלמוד אך לא הגיע למדרגת מורה הוראה עושים לו הידור היינו מתרוממים מעט מפניו. ובלי נדר לעתיד בעזרה השם נרחיב בזה.
שאלה - 150926
לכבוד הרב
חוזר בתשובה 11 שנה בזכות כבודו.בשיעורים מלםני עשור דבר הרב על צניעות הסבתות של דור קודם.שמהם נלמד צניעות.וככה אישתי נוהגת ולובשת חצאית כמעט עד הקרסול להמשיך?

תשובה
אשריכם ישראל.
שאלה - 150925
לכבוד הרב שליטא. אשמח לקבל שניים שלושה. מקורות לעניין פיקוח נפש בשבת.(לא את הדיונים ההלכתיים אלא ממש המקור לפיקוח נפש בשבת.לצורך לימודים.אלפי תודות וברכת חזק ואמץ!!!
תשובה
מסכת יומא פ״ה. הרמב״ם ז״ל הלכות שבת פרק ב. שלחן ערוך הלכות שבת סימן שכ״ט.
שאלה - 150924
לכבוד הרב, כותבת אישתו של השואל בשאלה לגבי שליח ציבור,ראיתי שכשבעלי קרא את התשובה של הרב ונהיה קצת עצוב וכאב ליבשבילו. הוא אומר שהוא משתדל בעבודת ה'מה דעת הרבתודה רבה וסליחה הרב!
תשובה
התשובות באתר אינם מופנות אישית לשואל חלילה. אלא לכלל הקוראים היקרים כדי להעשיר את ידיעותינו. אישית אני אוהב ומחבב את כולם.
שאלה - 150923
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לזוג שהיו נשואים והתגרשו האם מותר להם לחזור ולחיות יחד ושוב להתחתןאו שיש איסור לבעל להחזיר גרושתו?

תשובה
כתבו הפוסקים ״מצווה לאדם שיחזיר גרושתו״ וכל זה בתנאי שלא התחתנה עם אחר.
שאלה - 150922
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר לזרוק פירורי לחם לכיור? (כגון לנער פירורים משקית?)
תודה רבה

תשובה
פירורים דקים בכמות קטנה מותר. אך לא גדולים ולא בכמות גדולה.
שאלה - 150921
האם בברכת הנהנין אני יכול להוציא ידי חובה חבר שלי שיש לו ספק אם לברך, בחצי ברכה (אדנות ומלכות) ובסיום הברכה כל אחד יברך על מה שהוא אוכל? (כאילו להוציא ידי חובה רק חצי ברכה)
תשובה
חס ושלום לעשות כן. רק בברכה שלימה מועיל להוציא אחרים ידי חובה.
שאלה - 150920
שלום לכבוד מו"ר
מזל טוב על הספר החדש. אוהבים את הרב ותורתו.
האם זה נכון שאיכסון ספרי קבלה (האמיתיים) בבית יכולים להביא לשמירה בבית יותר מספרי פשט (של תורה שבכתב או שבע"פ)?

תשובה
ידידי היקר. לא כדאי לעשות השוואות בסוגי הספרים. וכן שזה לא נכון כל כך לאגור ספרים בבית ללא שימוש בהם. אך יש מן האמת במה שכתבת כמו שאמרו להחזיק בבית ספר רזיאל המלאך לשמירה וכן כתב הגאון החיד״א ז״ל לגבי פירוש רבינו משה אלשיך ז״ל על התורה שמציל משריפה ומיני מזיקים לא עלינו.
שאלה - 150919
שלום כבוד הרב ושלומך ישגא לעד
עוגת גבינה שהרוב הוא גבינה והמיעוט בצק. וכן בקלאווה שרובה סוכר ושקדים מה מברכים עליהם?

תשובה
ההלכה שברכתם מזונות. כפי שכתבו הגאון הפרי חדש ועוד פוסקים בפירוש. ומקורם שהמשנה כתבה במסכת חלה גבי עיסה המעורבת במיני דגן שהם חיטה שעורה שיבולת שועל כוסמת ושיפון עם אורז וכדומה. כל שיש בה טעם דגן חייבת בחלה. וכתבו כי החישוב הוא חמישית מהכולל דהיינו כ - 20%. וכלל זה הוא דוקא בדגן מפני חשיבותו. אך לא בשאר מיני מאכל כמו מרק או אורז או סלט פירות וכדומה המעורב בו כמה מינים שבהם הולכים אחר הרוב.
שאלה - 150918
לכבוד הרב
הלכתי לישיבה הליטאי של ב"ת הראש ישיבה אמר לי שכאן לא לומדים ילקו"יו וזה הדבר היחידי שמפחיד אותי כל ההלכות ובחתונה שלא יהיה שבועה חמורה מצעד שני הישיבה ברמה ?

תשובה
יש הרבה ישיבות טובות וחזקות שלא יורדים לקטנוניות כזאת.
שאלה - 150917
לכבוד מורנו ורבנו שליט"א
מה הגדר של התשנה טעמו בעיסה העשויה ללחם או כל מין מאפה שהוא לגבי ברכת המוציא או מזונות? תודה.

תשובה
כל סוג מאפה שלאחר שאתה לועס אותו ובולעו אתה חש טעם המתיקות או המליחות בפיך. תשתנה ברכתו מהמוציא לברכת מזונות. אך בני אשכנז הנוהגים כשיטת הרמ״א ז״ל גם כשטעמו מתוק מברכים עליו המוציא דוגמת חלה מתוקה.
שאלה - 150916
לכבוד הרב, אני רוצה להגיד לרב שיש תוכנית טלוויזיה מה שמכנים
תשובה
מי מכניס מכשיר זה לביתו? הרי מרן הרב יביע אומר כתב בספרו לפני 30 שנה ומעלה עליה איסור ״ולא תביא תועבה אל ביתיך״.
שאלה - 150915
לכבוד הרב מוצפי שליט"אשלום אני קיבלתי הבטחה מרב אחד שאהיה עשיר וכבר עבר שנה וחציולא רואהאם הרב יכול לומר אם הוא רואה ברכה ואם כן למה עדיין לא באתודה
תשובה
ידידי ״תפטר״ את הרב ותעבור להבא בתור.
שאלה - 150914
לכבוד הרב: רציתי לדעת מה מברכים על פיצה בימינו? האם מזונות או המוציאאתמול היה על זה ויכוח קטן בבית הכנסת מה קובע אם הברכה המוציא או מזונותאם הרב יכול להסביר לנו את ההלכה
תשובה
ההגדרה היא מה מרכיבי הבצק ולא מה שמפוזר עליו מבחוץ. כי כל שהוא עשוי מראש בתוספת שמן. סוכר ועוד מרכיבים שמשנים את טעמו, ברכתו מזונו. אך אם טעמו דומה לשל לחם. לחמניה וכדומה הוא המוציא מבלי שנתחשב בתוספת שעליו. וכן מצינו לפוסקים שכתבו לגבי פיצה שעליה חלקי בשר הנקרא בערבית ״לחמא בעג׳ין״ שברכתה המוציא בהיות ואין הבצק מתוק.
שאלה - 150913
לכבוד הרב שלום רב
בעוונות, טרם תרמתי לאתר מה שקיבלתי על עצמי לתרום כדמי אושפיזין בסוכות. אפשר עדיין לתרום?

תשובה
בהחלט כן. כי לקחנו הלוואות על חשבון התרומות שיגיעו אחר וזיכינו זאת לטובת התורמים שיגיעו לאחר מכן.
שאלה - 150912
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, שאלה שקרתה לי, שגגתי מלהתפלל שחרית, עליתי שליח ציבור, האם החזרה עלתה לי לתשלומין של שחרית אם כיוונתי לכך? תודה רבה הרב!
תשובה
שליח ציבור שעולה להתפלל צריך שיהיה מדקדק במצוות והגון.
שאלה - 150911
לכבוד הרב שליט"א
מה מברכים על שניצל עם פרורי לחם שנאפה בתנור ?

תשובה
עיין במאגר. אם הפירורים שכבה ניכרת וחשובה ברכתו מזונות. אך אם השיכה דקה ובאה רק להציל השניצל מהדבקה ברכתו שהכל.
שאלה - 150910
לכבוד הרב: האם מותר לכבות את המזגן בשבת שכבר יצא שבת חצי שעה אחרי השקיעה כאשר רני נצמא לפני תפילת העמידה של מוצ"ש או שצריך לחכות עד אחר הקדושה של ואתה קדוש?
תשובה
מעיקר ההלכה מותר. ועיין במאגר התשובות לגבי מקור הדברים להמתין עד אמירת קדושה.
שאלה - 150909
לכבוד הרב שלום רבבביה"כ מתפללים מנחה אחרי צאה"כ, אחד שישב שם אמר שאין בעיה ברכה לבטלה כי עדיין יש אור השבתי לו "אל תסתכלבשמיים אלא בשוע"הוא לא קיבל וזילזלהאם השבתי כהוגן?
תשובה
המזלזל בדברי התלמוד ובדברי השלחן ערוך אל תשיב לו כלל.
שאלה - 150908
לכבוד הרב שלום רב
ישתבח הבורא וישמחו החסידים והצדיקים ויגילו התלמידים
זכיתי היום וקיבלתי היום את ספרו של כת"ר
"חנוכה בציון" ישר כח עצום תודה

תשובה
חזק וברוך.
שאלה - 150907
לכבוד הרבהאם יש צורך להוסיף יין לקידוש הבוקר אם משתמשים גם בשאריות היין מקידוש הלילה שכבר הוספו בו 3 טיפותהאם חשוב לעמוד בנשמת כל חי בשבת לתוספת נפש של קדושת היום?
תשובה
יש צורך בהחלט לכתחילה לקידוש מפני כבודו להוסיף יין ולא להסתפק במים בלבד. לא נהגו לעמוד בנשמת כל חי. ולא נכון לעמוד כשהקהל יושבים.
שאלה - 150906
לכבוד הרב שלום רב א.בית כנסת שהכניסה אליה דרך מרפסת והרחיבו ככה שהמרפסת הצטרפה לבית הכנסת,מה הדין לעניין משקוף שנשאר בערך 20 ס"מ ב.מה הדין אם אין מקום לעושה שלוםתודה.
תשובה
מעיקר ההלכה בית הכנסת אינו חייב במזוזה. ואנחנו קובעים בו בלי ברכה. לגבי שלש פסיעות תעמוד בתוך בית הכנסת.
שאלה - 150905
לכבוד הרב שלום רב. אבי נפטר בחנוכה שעבר. מה אני כבתו צריכה לעשות ביום השנה? הרי אני לא לומדת תורה ולא אומרת קדיש
תשובה
ללמוד פרקי נביאים וכתובים על הסדר עם פירושי רש״י ומצודת דוד.
שאלה - 150904
אתמול הביאו למקום עבודתי ארוחת צהריים -פיתות חומוס ועוד כמה תבשילים ואחרי שאכלתי התברר שלמקום אין תעודת כשרות. איך אפשר לכפר ?
תשובה
להיזהר ולהישמר מכאן ולהבא שלא לאכול בשום מקום לא באולמות ולא במסעדות אלא אם המשגיח נמצא ומעיד לך על כל מוצר ומוצר מה מקורו.
שאלה - 150903
שלום לכבוד הרב הגדולסיר מרק עם בשר שמעליו מתבשל קוסקוס(סיר עם חורים שמכח האדים מתבשל הקוסקוס).האם הקוסקוס בשרי?
תשובה
בשרי גמור.
שאלה - 150902
לכבוד הרב ה' ישמרך ויחייךאם כאשר לקח יצחק את רבקה הייתה בת 3 איך היה ידוע שהייתה עקרה הרי לא הגיע לגיל אורח כנשים? ולמה החלו להעתיר לה' עוד לפני שיכלה להיפקד?
תשובה
השבתי כאן. כי לא נשאה רק בהיותה בת 13 שנה. עיין רש״י ז״ל על הפרשה.
שאלה - 150901
שלום לכבוד הרב ראיתי שאלה לגבי עצם שהוצאה מהראש ולבקש אותה אני עברתי סרטן השד והיתה כריתה מלאה אין לי מושג איפה זה לדעתי לקחו למחקר האם זו בעיה אחרי 120?
תשובה
אין שום בעיה. כל האיברים, חלקיהם, גם השיניים יחזרו בתחיה הקרובה. ככתוב אמר השם מבשן אשיב, אשיב ממצולות ים.
שאלה - 150900
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אבי היקר והאהוב נפטר (בן 58). כעת אנו מחליטים על מצבה עבורו ואנו לא רוצים לגרום לו צער חס ושלום, לכן ברצוני לשאול מה צריך להיות גובה המצבה על פי ההלכה?

תשובה
כמה שפחות גבוה כן ייטב לו.
שאלה - 150899
לכבוד הרב
אם לפי הגר"א ומרן הרב עובדיה הרוח רעה נחלשהאז יש המון הלכות שאפשר לוותר עליהם?

תשובה
לא המון. אלא כל נושא לגופו ולפי ענינו. עיין בבקשה בשו״ת מבשרת ציון חלק ג.
שאלה - 150898
לכבוד הרב שלום רב
אדם הנודר נדר שלא ידבר עם חברו. ומפר את הנדר מה דינו

תשובה
עון גדול בידו ובתלמוד החמירו בעוון נדרים מאוד. וצריך לעשות התרה בפני שלשה יראי שמים.
שאלה - 150897
שלום מו"ר
רוצים לקנות דירה בעיר חרדית כרגע בישוב דת"ל אנחנו חייבים למכור את הדירה שלנו כדי לקנות פרסמנו ואין קונים קראנו פיטום הקטורת חייבים לתת משהו על החשבון מה עושים ?

תשובה
תתפללו ותתחזקו ותצליחו.
שאלה - 150896
לכבוד הרב
מה לעשות ואיך אפשר להמשיך מאחר שגרמתי
מחלוקת גדולה בין הורי ועוד כמה קרובים וכלם בצער ולא רוצים לקבל ממני לעשות שלום. גם חילול השם נורא נגרם מזה ובזיון ת"ח ר"ל?!

תשובה
אחר שהשתדלת אינך חייב עוד להשקיע את כל זמנך בזה. תעסוק בתורה הרבה ותכפר.
שאלה - 150895
שלום לכבוד הרב עברתי עבורה חמורה ביותר לפני מספר שנים. בגדתי בבעלי. התגרשתי ולאחר זמן מה נישאתי לאותו בחור שהייתי איתו. האם יש תיקון למעשה כזה?בשנה האחרונה אני שומרת שבת
תשובה
עוון כבד וקשה הוא. אך דלתי תשובה פתוחים תמיד. ואבינו שבשמיים רחום וחנון ומרבה להיטיב והוא חונן ומרחם על השבים אליו בלב שלם.
בענין החיים עם האיש יש לפנות לדיין מוסמך בעירכם שהוא יחליט לאחר שמיעת הפרטים.
האיש יצטרך לעשות תשובה מושלמת.
שאלה - 150894
לכבוד הרב שלום רב
במה אפשר להתחזק ולהתפלל כדי שנזכה בקרוב לגשמי ברכה מרובים? קצת עצוב שעדיין לא הגיעו הגשמים
תודה רבה

תשובה
להתחזק בלימוד תורה וליזהר מביטול תורה.
שאלה - 150893
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בני בן 17, ראיתי שצריך לקבור את העורלה באדמה לאחר הברית, לא ידענו וזרקנו לזבל לאחר הברית שלו, הבן הוא אוטיסט יש קשר?

תשובה
אין קשר, הכל נרקב והגיע לאדמה.
שאלה - 150892
לכבוד הרב מוצפי
השנה אבי הרגיז אותי כי עשיתי לאביו לימוד ביארציט. אז אמרתי בכעס שלא אעשה לו יותר כלום. ואינני זוכר אם אמרתי בלי נדר. האם צריך התרה עם פירוט הנדר או שנחשב שכח?

תשובה
על ביטול דבר מצידך אינך צריך לומר בלי נדר, על הנהגה חדשה אומרים בלי נדר.
שאלה - 150891
שלום לכבוד הרב, חתן וכלה טריים נשואים כחודש, האישה חרדית מבית, בעל חוזר בתשובה, חרדי. האישה רוצה כל לילה. לא יודע אם זה טוב לנו.. לפעמים קצת קשה. מה לעשות?
תשובה
כלה חדשה תשתדל לפייסה.
שאלה - 150890
לכבוד הרב,
בקרוב רחוקיםהאם ניתן לענות בצורה ישירה שמי שלא יחזור בתשובה יתן את הדיןאו להתחמק מלענות על שאלות הללו ולהגיד שה' אוהב את כולם וכו' ולהתפלל שיחזור בתשובה.

תשובה
"מי שלא יתקן את מעשיו מצבו בעולם האמת מאוד לא טוב.
שאלה - 150889
שלום לכה"ר, האם בעל קורא יכול ללגום מעט תה בין העליות בקריאת התורה וזאת בגלל שהוא צרוד לפעמים ויש לחה ג"כ וזה עוזר לקריאה. שה' ית' יברך אותך רבנו אמן.
תשובה
זלזול חמור בספר התורה.
שאלה - 150888
לכבוד מו״ר.
התבקשתי לשאול את הרב : כאשר יש מניין מצומצם בימי שני וחמישי וחייבים לדלג או על ״והוא רחום״ או על חזרת הש״ץ בעקבות אנשים שממהרים לעבודתם מה על הציבור לעשות?

תשובה
בשני וחמישי מתחילים רבע שעה קודם את התפילה.
שאלה - 150887
לכבוד הרב שלום!קבענו שבוע הבא נסיעה למערת המכפלה וקבר רחל אימנו ע"ה במקרה ואני אהיה בדרך נשים האם מותר לי לנסוע? תודה רבה
תשובה
מותר לך.
שאלה - 150886
לכבוד הרב, בני בן 4 חודשים מניקה מאז הלידה אתמול ראיתי דם בבגד שהוא היה כהה ובנייר טואלט לא הרבה . ואחריזה הפסיק אני בכלל לא מדממת יותר האם טמאה או טהורה ? והאם להתחיל לספור?
תשובה
להתחיל לספור.
שאלה - 150885
לכבוד הרב שנים אני מתפללת ואומרת רפואה שלימה רשימת שמות ומאז שהרב אמר שזה מזיק הפסקתי להגיד האם אפשר לומר בריאות איתנה בימקום או לא להזכיר בכלל שמות?
תשובה
לא להזכיר שמות, ולומר בעבור כל חולי עמו ישראל.
שאלה - 150884
שלום כב' הרב,
אני גיורת והתחתנתי שמורה ותוספת כתובה שלי 100,כדין גרות וגרושות.האם אין מצבים יוצאי דופן שהגיורת כשהיא שמורה תקבל תוספת 200?
בתודה

תשובה
הכתובה הבסיסית היא מאה, והחתן חייב לכתוב תוספת כתובה ככל שתבקשי.
שאלה - 150883
שלום לכב"הר. אדם שהוסרה עצם מראשו עקב גידול ל"ע. האם לאחר פטירתו יש לחקור ולדרוש קבלת העצם לקבורתה? האם יש חשיבות היכן נקברת? האם לסמוך על בית החולים שיעשו זאת בעצמם? תודה
תשובה
לבקש עתה ולקבור, ולאחר אריכות ימיו לקוברה אתו.
שאלה - 150882
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם הלכתית יהיה מותר לעשות חופהבית כנסתכותל,מערת המכפלה,רחל אימנו ,..

תשובה
עיין שו"ת אגרות משה אבן העזר א, סימן צ"ג. ושו"ת היכל יצחק חלק אבן העזר סימן כ"ז. ומשנה הלכות חלק ט סימן רפ"ב, שיח יצחק סימן תפ"ז, ושו"ת יביע אומר חלק ג אבן העזר סימן י ועוד, שיש מורכבות רבה בענין זה, וחששות כבדים לגבי שמירת המקום בקדושתו, ושמירת הצניעות.
ולכן הרבנות כיום אינה מאשרת עריכת חופות בכל המקומות הנ"ל.
שאלה - 150881
לכבוד הרב שלום. במשפחת אבי (יוצאי פרס) נהגו לשבת מספר דקות ביציאה מבית העלמין (לא רק בלוויה). האם קשור למעמדות ומושבות כמובא בב"ב ק ובטור יו"ד שע"ו? האם לנהוג כך או לבטל?
תשובה
אמת ונכון הדבר.
שאלה - 150880
לכבוד הרב
יצרן מייחם יצא עם מוצר במקום המכסה מעיין סיר שמניחים על המיחם ואפשר לחמם בו בשבתות לחם וכו
האם שמחממים לחם המיייחם ללא ה"סיר\מכסה" צריך הגעלה בחג הפסח.

תשובה
בוודאי. כל המיחם והמכסה בולעים את טעם החמץ ונאסרו לפסח וצריכים הגעלה.
שאלה - 150879
לכבוד הרב
האם מותר להוסיף לחם רטוב לקציצות ?כדי לרכך אותן?

תשובה
מותר. מכיוון והוא נאכל עם הקציצה.
שאלה - 150878
לכבוד הרב שלום רב
פרחי באך: דברי ה'מנחת יצחק' בחלק ח' סימן ס"ח המתיר את השימוש בתרופות הומאופתיות שיש בהם תערובת בע"ח טמאים ו'סתם יינם'. התמצית מהולה במים ביחס 1:100

תשובה
תזכה למצוות.
שאלה - 150877
מו"ר, נשואים כמה שנים ועוד לא נפקדנו, ניסנו טיפולים.
משתדלים להתחזק במצוות ואמונה אך זה כבר מייאש ולא מצליחה להתמודד עם הכאב והקושי. חוששת שה' כועס עלי ולא יודעת מה לעשות

תשובה
עם סבלנות הכל יגיע. חלילה לחשוד שבשמיים כועסים. השם יתברך רוצה הרבה יותר מאתנו להיטיב. רק יש את אותו המפריע. יבוא הזמן והיום שאתם תצליחו. לא להתייאש.
שאלה - 150876
ברכו בורא מאורי האש וחלק מבני הבית לא הספיקו להנות מהאור עד שנכבה, הדליקו מחדש, האם צריכים לברך מחדש כי זוהי אש חדשה שלא היתה בעולם דומיא דפירות שלא כיוון לאוכלם וכד'
תשובה
אינם צריכים כיוון שראו את הנר דולק.
שאלה - 150875
הרב בן ציון הי"ו
נתבקשתי לשאול, לאחי נפטר בן רווק בן ל"ח שנים לא עלינו כמה זמן עליו להגיד קדיש? הוא רוצה לשמוע מכבודו מה לעשות ואיךלהתנהג לגבי אבלות הקב"ה יברך אתכם

תשובה
הנפטר ז״ל זקוק לקדיש למשך י״ב חודש רצופים. הנכון ביותר שאביו יאמר עליו כל יום בשלשת התפלות קדיש למשך השנה.
במידה והאב אינו יכול לעמוד בכך. עליו לשכור אדם נאמן ירא אלקים שהוא יקרא כל משך השנה במקומו.
שאלה - 150874
שלום לכבוד הרב,
לפני שנים עברתי תאונה ברגל ולא קיבלתי פיצויים. העורך דין והביטוח לא היו ישרים לדעתי. הרגל כואבת יותר השאלה אם זה זכויות בעולם או שאני צריכה להלחם על פיצויי

תשובה
להתייעץ עם עורך דין מקצועי מומחה.
שאלה - 150873
שלום לכבוד הרב
הרב ענה לשאלתי כי לא מספרים על בעיות תורשתיות האם הדבר נכון גם כאשר הבעיה מובילה לעיוורון? במידה והמשודך שואל את הרבנית על בעיות רפואיות מה עליה להשיב?

תשובה
בשתי הפגישות הראשונות לא מספרים, בשלישית מספרים בעדינות.
שאלה - 150872
שלום לכבוד הרב
אני מגיעה מבית דתי לאומי שנותה לחרדיאני לא יודעת לאן ללכת אחרי סיום בית הספרלשירות לאומי או למדרשה או לסמינרברור לי שההחלטה תשפיע לי על השידוכיםתודה!

תשובה
רק לסמינר חרדי.
שאלה - 150871
לכבוד הרב שלום
האם כשלומדים חק לישראל צריך ללמוד בהבנה עם פרושים עד כמה שניתן להבין?
תודה לכבוד הרב

תשובה
בהחלט שצריך ללמוד בהבנה. ולכן תיקנו ללמוד תרגום עם המקרא כדי שיבין מה אומר. ואת המשניות ללמוד עם פירוש רבנו עובדיה מברטנורא ז״ל. ועיין בארחות ציון מה שכתבנו בס״ד בזה.