ליחצו לשליחת שאלה לרב
חיפה
מרכז קהילתי זיו התורה
רחוב הגליל 52 שכונת נווה שאנן
יום ג' ל' שבט 25/02/20 למניינם בשעה 20:30

שיעורים הבאים בימי שלישי
No data to display
חפש בשו"ת
חפש שיעור
Doresh Tzion
     

שאל את הרב - תשובות מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א 


כ"ו/שבט תש"פ

     

נמצאו 300 שאלות / תשובות
שאלה - 193444
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בספר עולמו של צדיק כתוב שהמקובל רבנו סלמן מוצפי זיע"א נולד בליל שבת שקלים - משפטים תר"ס. בשבת הקרובה ימלאו בדיוק 120 שנה להולדתו, אפשר קצת מהנהגותיו?
תשובה
היד רועדת, הלב הולם בחזקה, העיניים רוטטות, גופי מזדעזע כשאני בא לתאר מלאך, איש קדוש, אני חושש שמה שאכתוב חלילה ימעיט בערכו, כי איני יודע אם נשאר היום מי שיודע לתאר באמת את הדמות המפוארת האדירה והנפלאה והנדירה בייחודיתה.
אבי ז"ל נולד בליל שבת קודש משפטים - שקלים ז"ך לחודש שבט התר"ס, השבת ימלאו בדיוק 120 שנה להולדתו. בעיר בגדד בכור לאביו החסיד הנורא חכם ציון מאיר מצפי ז"ל, שעה אחרונה מהלילה בשעה 4.00 לפנות בוקר בבית הוריו על שפת נהר החידקל.
הבית התמלא כולו אורה, הראשון להתבשר היה מורנו הגאון האדיר חכם יוסף חיים ז"ל אשר היה מורו ורבו של סבי חכם ציון מאיר שלמד אצלו בשיעור מדי בוקר לאחר התפלה בנץ החמה בספר עין יעקב, ושלחן ערוך אורח חיים כולו ויורה דעה כולו על הסדר, ואחת לארבע שנים ערכו סיום על כל לימודם.
ברית המילה התקיימה בבית הכנסת הגדול בנהרדעא הנקרא "בי כנישתא דשף ויתיב בנהרדעא, [עיין מגילה כ"ט, א] שהשכינה היתה מתגלית שם, הסנדק היה מורנו הבן איש חי, והמוהל הסבא חכם יחזקאל מצפי ז"ל ראש הישיבה.
אביו שמר עליו מכל משמר, האכילוהו רק מהודר שבמהודרים, מזון כשר למהדרין, ואביו הקדישו לתורה ולעבודת השם יתברך.
עוד בהיות הילד בן ארבע בלכתו לבית הכנסת היה לוקחו עמו, ובדרך מכסה פניו לבל יראה דמות הגויים ולא בתי תיפלתם, לימדו תורה נביאים וכתובים עם טעמיהם על פה.
באלול תרס"ט נפטר הרב בן איש חי ז"ל, והוא קיבל על עצמו לקום כל לילה
בשעה 2 בבוקר וללמוד ספרי מוסר והוא ילד בן 9, ולמד עם חבירו הרב יעקב מוצפי ז"ל ראשית חכמה ושבט מוסר ופלא יועץ בעל פה.
למד בבגדד במדרש "בית זילכה", שם למדו גאוני עולם, הרב זבחי צדק, הרב בן איש חי, הרב גדולת אלישע, הרב אליהו מאני, הרב יהודה פתייה ועוד. בהיותו כבן עשרים שנה והוא הבכור בבית, יצא לעבוד כמזכיר ראשי "כתאב באשה" אצל שר האוצר היהודי. ונפגש עם גדולי עולם בעיקר עם ראשי הממשלה הבריטית, אתם שוחח באנגלית שוטפת, שלט בצרפתית, תורכית. והיה אהוב אצל כל הגויים.
התגעגע לארץ ישראל, חמש פעמים עלה לביקור וחזר, אהב את ארץ ישראל בכל לבו,
הנהגותיו
נזהר בברכות הנהנין, והיה באופן קבוע באכלו סלט בסעודה היה לוקח פרי האדמה מברך עליו ופוטרו, וכן היה מברך שהכל קודם הסעודה בחול מברך שהכל ומכווין לפטור המים ששותה בסעודה. ברכת המזון בירך בכוונה עצומה בעיניים עצומות, בהתלהבות, כמדבר אל המלך, בליל שבת הייתי עוקב אחריו כשהיה אומר את "רצה והחליצנו" היה מזיל דמעות במילים "אל תשכחנו לננננצח... ואל תזנחינו לעעעעעעד... והייתי בוכה בחשאי אתו.

נזהר כל ימיו לא ליהנות מאחרים כלל, ולכן לא הלך לשום סעודה, גם נהג לא לאכול כלל מחוץ לביתו. השלחן בין בחול בין בשבת ומועד היתה פרוסה עליו מפה לכבוד השכינה. כמבואר בזוהר הקדוש.

היה רץ לחפש קיום מצוות מהתורה, זרע תבואה כדי לקיים מצוות תרומות ומעשרות, שמיטה שמר כהלכת, שילחו הקן, זרוע לחיים וקיבה נתן לכהן, ראשית הגז בחודש אייר, נזהר במווצ מפני שיבה תקום, כיבוד אם באפן מדהים, הוא בעצמו שירת אותה בכל, צלחת האוכל רק הוא הגיש לה, את ידיה הוא נטל בכלי, מגבת בידו, קם מפניה מלא קומתו, הזמין תופרת לבית שתתפור לה בגדיה כרצונה, רופא אישי שיטפל בה, כל יום נישק ידה, והיא בחכמתה אומרת לו אותך אני צריכה כשאהיה בעולם הבא ותלמד תורה בשבילי, עתה אחים שלך יטפלו בי, קיים לקט שכחה ופיאה בגינה, היה קם מפני צלמידי חכמים, נזהר לא לקבל מהם שום שירות. דקדק במצוות בכל יכותו, היה מחפש וחוקר היכן יש משפחות עניות ועוזר להם בסתר.

אהב כל יהודי באשר הוא, בעיקר את הרחוקים, כולל מחללי שבת היה מקרבם ומדבר על לבם, מלב אל לב, בירכם ודיבר אליהם בהרבה רגש ואהבה, והם אהבוהו והעריצוהו, ושמעו בקולו והיו באים לשיעוריו ותפילותיו.
רבים פנו אליו כשהיה מי מקרובם חולה לעשות פדיון נפש, נתנו לירה אחת עשה פדיון בדמעות שליש במשך חצי שעה עם כוונות הרש״ש זיע״א, ושלח אותי אליהם עם הלירה ביד וציווה לתת אותה למשפחה עניה.

דאגתו למשפחות עניות היתה מדהימה, כמה פעמים קראני ולקח אתו מוצרי מזון בסיסיים במשקל הכי כבד, והניחם באשמורת הבוקר על פתח ביתם בסתר.

לימודו היה פלא גדול, כל מה שלמד מקרא, משנה, גמרא, זוהר, למד עם מפרשים, והיה מקשה ומתרץ בכל ענין. שילב חצי זמנו לימוד גמרא והלכות, וחצי תורת הקבלה.
ביום השישי סיים תפילתו בנץ החמה וניגש לארון קודש, פתח את ספר התור וקרא את הפרשה שנים מקרא ואחד תרגום. מיהר כצבי לביתו מרחק עשר דקות הליכה מהירה, ישב והכין את סעודת הלילה, מרק עוף עם שלל ירקות, כובה לשבת עטופה באורז, עדין היה באכילתו, קיבה רגישה לקמח או סולת, הדגים טוגנו . כשלא התענה טעם פת שחרית הכין את נרות השמן והפתילות שבעה במספר כמשפט. רץ למקוה, בזריזות פשט בגדיו התרחץ שלש פעמים ליפא מפשתן וסבון פשוט טבל במקוה קנ״א טבילות כמנין מקוה ושם אקי״ק במילואו. עלה והסתפג לבש בגדי לבן ויצא עם פנים חדשות גאו אשכנזי מבני השכונה היה רואהו ומברכו לשלום, ואמר לי אביך יוצא מהמקווה איש חדש ממש מלאל ופניו מאירות.
רץ לביתו כאילה הכין כל בגדי שבת ונעליו ורץ בחצות היום לבית הכנסת שם ישב ולמד בסודות התורה עד מנחה. קרא שיר השירים במנגינה ובזריזות, קיבל שבת עם הכוונות בחצר. וחזר לבית הכנסת להתפלל ערבית.
בדרכינו לבית הייתי צריך לשנות לפניו כל דפי הגמרא שלמדנו השבוע ולבארן.
החמיר מאוד בהלכות שבת. היינו סוגרים את הברז הראשי של המים ביום השישי, כש"טנק" מים על הגג מספק מים לכל השבת. בחשמל לא השתמש כלל בשבת, מנורת נפט היתה בבית ולאורה קראנו כולנו ולמדנו, שלחן שבת היה "גן עדן", שירים שונים, ובכל בית עוצר ושואל פירוש המילים, את שירי רבי יהודה הלוי, רבי שלמה אבן גבירול, רבי ישראל נג'ארה, רבנו שלם שבזי, רבנו יוסף חיים, וראיתיו שהיו עיניו זולגות דמעות מרוב התרגשותו בשירים, גם כשהיה ידוע במכאוביו, מחלת לב קשה, כליות, בעיות מעיים, חוסר איזון עד שלפעמים היה נופל, כששר בשבת היה גבור כאריה והיינו מרגישים שהנה המשיח הגיע והוא מעבר לדלת.
כל שבת למדתי עמו הפרשה עם פירוש רש"י ז"ל, וקנה כל המפרשים עליו, הרא"ם, הלבוש, הטורי זהב, הכתב סופר, עמר נקא להרב ברטנורא, אהלי יעקב, ועוד היה לו שיעור עם חברותא בקבלה קבוע. נזהר לסיים סעודה שלישים קודם השקיעה. וישב ללמוד עד ערבית כדי לחבר לילה ביום בדב4י תורה.
מוצאי שבת קודש בא לבית בהפתעה, אמר פסוקי "ויתן לך" ואחריהם כל הפיוטים למוצאי שבת, גם שירים לכבוד אליהו הנביא בערבית!!! באיזה שמחה, כאילו מדבר אלין 42 בתים בהם מסופרים כל נפלאותיו, ומפרש לנו אותם ואמא יושבת מולו ומתפעלת. ואנחנו מהופנטים. אחר כל חילק עוגיה לכל אחד והיא היתה טעימה ככל מעדני עולם.

איזה יום הכיפורים היה כל שנה, לבוש כמלאך השם, פניו רציניות, פחד ורעדה על חתימת יום השנה על כל התרחשותיה, פיוטים, ביאורים, אגדות, מוסר, קריאת "כתר מלכות" לרבנו שלמה אבין גבירול, להרדב"ז, לרבי אליהו מאני, ולרבנו יוסף חיים. בעלות השחר לבית הכנסת, תפלה בכוונות עד הלילה ברציפות, ובמוצאי היום שמחה רבה.

עניו גדול היה, נחבא אל הכלים, אסר עלינו לקראו חכם או רב, מרן ז"ל העיד עליו כי מימיו לא שתה אפילו כוס מים בבית שאינו שלו, רבנו יהודה צדקה אמר לי שגם בדורו לא היה כמוהו, וראהו ברחוב "נשמה מהלכת" לא בשר ודם. מורנו הרב בן ציון אבא שאול העיד עליו שלא היה בדורו מקובל גאון כמוהו, ולא הניח תיקון שלא עשה.
כל ימיו היה בוכה על גלות ישראל, על גלות השכינה, על החורבן, כמה דמעות שפך על יהודי ארצות ערב, רוסיה, בוכרה, גרוזיה, מרוקו, ועוד. כל לילה בחצות, מבהיל, מרעיד. לילה אחת נעל את בית הכנסת על 150 איש והוציא שבעה ספרי תורה והניחם על התיבה, עשה שבעה הקפות והיה צועק בדמעות שליש על צער ישראל, על חינוך ילדי ישראל, על גזירת גיוס בנות, בחורי הישיבות, ניתוחי מתים, חילולי שבת ועוד. וכששמע שמנהיגי תבל מאיימים על ישראל לא ידע מנוח, והיה שואג כארי על עזות מצחם וחוצפתם, כי בזכות ישראל הם חיים.

בחצות הלילה פרס סדין על הקרקע הניח אפר במצחו וקרא תיקון חצות בדמעות שליש. שק על בשרו ממש עשוי מנוצה של עזים דוקר ושורט על עורו העדין ומרר בבכי על הגלותמועל ישראל אשר התרחקו מהתורה, ממקום המקדש, ועל היהודים הנמצאים בארבע כנפות הארץ ועל כל יהודי השרוי בצער.
שנה אחת ביום פורים באמצע הסעודה לקח נייר ורשם בערבית את שמות מנהיגי ארצות ערב הנלחמים עם ישראל, ומחק את שמם אחד לאחד, ובתוך שלש שנים כולם מתו במיתות שונות.
ליל הסדר היה פלא פלאות, כוונות הרש"ש על כל פרט, ארבע כוסות, מצה, מרור, חרוסת, קריאת ההגדה בקול רם כשופר. וכשסיים שר בפרסית... את חד גדיא בשמחה ובבדיחות הדעת, והיה מברך את כל ישראל בחיים טובים ומאושרים, אחר כך שר את "אחד מי יודע" בערבית, והיה בכור ולאחר תענים בכורות, וחולה, אבל שואג כארי. לא היתה לילה שמיחה בשנה כלילה זאת.

כל ימי החול לא הגיע לבית, ממוצאי שבת ועד יום השישי בבוקר, הילדים באים אליו כל יום ומוסרים דו"ח על כל הלימודים במשך היום, היה מלמד אותי כתיב וכתב, חשבון, אלגברה, גם קצת אנגלית שלמדנו בתלמוד תורה, דאג לכל הבנות, אם למדו, התפללו, מתלבשות כהלכה, הכל תפקד בסדר מופתי, כי הוא שימש לדוגמא לכולנו.
שאלה - 192835
לכבוד הרב
אני אוכל משחיטת בני ציון של כבוד הרב, האם ניתן לאכול גם או שיש במאגר השאלות מהעבר הרב המליץ עליהם תודה רבה ומחילה על ההטרדה

תשובה
שמע נא ידידי ואספר לך, כי בשבוע האחרון חזרו הצוות מפאראגוואי לחופשה קצרה להחליף כח, בחסדי השם יתברך עלינו זכינו השנה תש"פ לברור ולבחור אנשים מורמים מעם, שוחטים בקיאים ויראי שמים מרבים, בודקים תלמידי חכמים מובהקים, משגיחים חרוצים בכל פינה במפעל. כ״ב אנשים תלמידי חכמים. ועל צבאם כבוד ראש השוחטים הרב שלום בן שושן שליט"א, חכם ונבון, ירא אלקים, המקפיד בקלה כבחמורה.
א, הבדיקות נעשות לפי ההלכה המחמירה, הסכינים נבדקים בין ביבש בין ברטוב, שלש פעמים לכל צד, מימין משמאל ובאמצע.
ב, בתא השחיטה עומדים תמיד עם שכינים מוכנים חמשה שוחטים אומנים ומוסמכים.
ג, יש שוחט מיוחד שהוא ממונה על בדיקת הוושט בלבד וזה כל מלאכתו. כמו כן מינינו הפעם הזאת מפקח אישי שם מעמי על כל מערך הכשרות.
ד, מקפידים מאוד שלא יהיה מוטה חשמלי לזרז את העגל בדרכו לשחיטה.
ה, בודר חוץ מיומן ובקי, ועליו משגיח תלמיד חכם צמוד המחליטים להכניס רק חלק, על כל ספק קל מורה מהליין.
ו, תוך כדי עבודה עוצרים ועושים בדיקה אישית לכל מספר עגל, והצלבה בין הכתוב לבין הנמצא על השלחן כדי למנוע כל טעות אפשרית חלילה.
ז, זהירות והפרדה מוחלטת בסוגי התוצאה. חלק מסומן בצבע מיוחד, כשר באחר, טרף עובר למחלקה נפרדת מחוץ לשטח.
ח, בודק כרסים באופן ידני אחד לאחד, ולא באופן מדגמי כלל.
ט, המליחה נעשית על ידי שלשה, באופן שכל החתיכה מתכסה במלח כהלכה.
י, שיעורי תורה מתקיימים בכל יום אחר הצהריים, וממש בית מדרש מתקיים במקום. כמו כן בשבתות מתקיימים שיעורים בלכה בכל הנושאים הקשורים לשחיטה ולבדיקה, כדי לרענן את היידע.

יא, זכינו העונה הזאת לעמוד על המשמר ולבחור אך ורק את הכי חלק למהדרין לכל הדיעות, דבר שגרם שהבעלים הנכרים השתדלו מאוד להשיג עגלים מובחרים ובריאים ביותר.
יב, כל זה נעשה עבור חברת בלדי שמהשמיים סייעו בעדינו לחזק את משמרת הכשרות.
יג, ברוך השם שסיפק בידינו לשלוח השבוע צוות מובחר ומתוגבר לברזיל ובימים אלה יתחילו את מלאכתם בכל הכללים הנזכרים לעיל.
מתפללים שנצליח לעמוד המשימות הכבידות כהוגן ולעשות נחת רוח ליוצרינו.
ממשיכים בעבודה הנמרצת תוך שיפור מתמיד על כל הפרטים.

כל מה שכתבתי לך בעבר היה נכון לאותה שנה, אך מדי עונה יש שינויים והתפתחויות שונות.

יהיו לרצון אמרי פי, דברי בן ציון מוצפי.
שאלה - 192802
לכבוד הרב שלום וברכה, מורי הרב, אנחנו בהונג קונג לרגל עסקים, הרב מכיר אותי, שרויים בפחד, מה נלמד להינצל מהמגיפה? בבקשה.
תשובה
א, פיטום הקטורת.

אַתָּה הוּא יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ שֶׁהִקְטִירוּ אֲבוֹתֵינוּ לְפָנֶיךָ אֶת קְטֹרֶת הַסַּמִּים בִּזְמַן שֶׁבֵּית הַמִּקְדָּשׁ קַיָּם כַּאֲשֶׁר צִוִּיתָ אוֹתָם עַל יַד מֹשֶׁה נְבִיאָךְ כַּכָּתוּב בְּתוֹרָתָךְ:
וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל מֹשֶׁה קַח לְךָ סַמִּים נָטָף וּשְׁחֵלֶת וְחֶלְבְּנָה סַמִּים וּלְבֹנָה זַכָּה. בַּד בְּבַד יִהְיֶה:
וְעָשִֹיתָ אֹתָהּ קְטֹרֶת רֹקַח מַעֲשֵֹה רוֹקֵחַ. מְמֻלָּח טָהוֹר קֹדֶשׁ:
וְשָׁחַקְתָּ מִמֶּנָּה הָדֵק וְנָתַתָּה מִמֶּנָּה לִפְנֵי הָעֵדֻת בְּאֹהֶל מוֹעֵד אֲשֶׁר אִוָּעֵד לְךָ שָׁמָּה. קֹדֶשׁ קָדָשִׁים תִּהְיֶה לָכֶם:
וְנֶאֱמַר וְהִקְטִיר עָלָיו אַהֲרֹן קְטֹרֶת סַמִּים. בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר בְּהֵיטִיבוֹ אֶת הַנֵּרֹת יַקְטִירֶנָּה:
וּבְהַעֲלֹת אַהֲרֹן אֶת הַנֵּרֹת בֵּין הָעַרְבַּיִם יַקְטִירֶנָּה. קְטֹרֶת תָּמִיד לִפְנֵי יְהֹוָה לְדֹרֹתֵיכֶם:
תָּנוּ רַבָּנָן פִּטּוּם הַקְּטֹרֶת כֵּיצַד. שְׁלֹשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וּשְׁמוֹנָה מָנִים הָיוּ בָהּ. שְׁלֹשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וַחֲמִשָּׁה כְּמִנְיַן יְמוֹת הַחַמָּה מָנֶה בְּכָל יוֹם. מַחֲצִיתוֹ בַּבֹּקֶר וּמַחֲצִיתוֹ בָּעֶרֶב. וּשְׁלֹשָׁה מָנִים יְתֵרִים שֶׁמֵּהֶם מַכְנִיס כֹּהֵן גָּדוֹל וְנוֹטֵל מֵהֶם מְלֹא חָפְנָיו בְּיוֹם הַכִּפּוּרִים. וּמַחֲזִירָן לְמַכְתֶּשֶׁת בְּעֶרֶב יוֹם הַכִּפּוּרִים כְּדֵי לְקַיֵּם מִצְוַת דַּקָּה מִן הַדַּקָּה. וְאַחַד עָשָֹר סַמָּנִים הָיוּ בָהּ. וְאֵלּוּ הֵן:
(טוב למנותם באצבעותיו) (א) הַצֳּרִי. (ב) וְהַצִּפּוֹרֶן. (ג) וְהַחֶלְבְּנָה. (ד) וְהַלְּבוֹנָה. מִשְׁקַל שִׁבְעִים שִׁבְעִים מָנֶה. (ה) מוֹר. (ו) וּקְצִיעָה. (ז) וְשִׁבּוֹלֶת נֵרְדְּ. (ח) וְכַרְכּוֹם. מִשְׁקַל שִׁשָּׁה עָשָֹר שִׁשָּׁה עָשָֹר מָנֶה. (ט) קוֹשְֹטְ שְׁנֵים עָשָֹר. (י) קִלּוּפָה שְׁלֹשָׁה. (יא) קִנָּמוֹן תִּשְׁעָה. בּוֹרִית כַּרְשִׁינָא תִּשְׁעָה קַבִּין. יֵין קַפְרִיסִין סְאִין תְּלָת וְקַבִּין תְּלָתָא. וְאִם לֹא מָצָא יֵין קַפְרִיסִין מֵבִיא חֲמַר חִיוָר עַתִּיק. מֶלַח סְדוֹמִית רוֹבַע. מַעֲלֶה עָשָׁן כָּל שֶׁהוּא. רִבִּי נָתָן הַבַּבְלִי אוֹמֵר אַף כִּפַּת הַיַּרְדֵּן כָּל שֶׁהִיא. אִם נָתַן בָּהּ דְּבַשׁ פְּסָלָהּ. וְאִם חִסֵּר אַחַת מִכָּל סַמֲּמָנֶיהָ חַיָּב מִיתָה:
רַבָּן שִׁמְעוֹן בֶּן גַּמְלִיאֵל אוֹמֵר הַצֳּרִי אֵינוֹ אֶלָּא שְׁרָף הַנּוֹטֵף מֵעֲצֵי הַקְּטָף. בּוֹרִית כַּרְשִׁינָא לְמָה הִיא בָאָה כְּדֵי לְשַׁפּוֹת בָּהּ אֶת הַצִּפּוֹרֶן כְּדֵי שֶׁתְּהֵא נָאָה. יֵין קַפְרִיסִין לְמָה הוּא בָא כְּדֵי לִשְׁרוֹת בּוֹ אֶת הַצִּפּוֹרֶן כְּדֵי שֶׁתְּהֵא עַזָּה. וַהֲלֹא מֵי רַגְלַיִם יָפִין לָהּ אֶלָּא שֶׁאֵין מַכְנִיסִין מֵי רַגְלַיִם בַּמִּקְדָּשׁ מִפְּנֵי הַכָּבוֹד:
תַּנְיָא רִבִּי נָתָן אוֹמֵר כְּשֶׁהוּא שׁוֹחֵק אוֹמֵר הָדֵק הֵיטֵב. הֵיטֵב הָדֵק. מִפְּנֵי שֶׁהַקּוֹל יָפֶה לַבְּשָֹמִים. פִּטְּמָה לַחֲצָאִין כְּשֵׁרָה. לְשָׁלִישׁ וּלְרָבִיעַ לֹא שָׁמַעְנוּ. אָמַר רִבִּי יְהוּדָה זֶה הַכְּלָל אִם כְּמִדָּתָהּ כְּשֵׁרָה לַחֲצָאִין. וְאִם חִסֵּר אַחַת מִכָּל סַמֲּמָנֶיהָ חַיָּב מִיתָה:
תָּנֵי בַר קַפָּרָא אַחַת לְשִׁשִּׁים אוֹ לְשִׁבְעִים שָׁנָה הָיְתָה בָאָה שֶׁל שִׁירַיִם לַחֲצָאִין. וְעוֹד תָּנֵי בַר קַפָּרָא אִלּוּ הָיָה נוֹתֵן בָּהּ קָרְטוֹב שֶׁל דְּבַשׁ אֵין אָדָם יָכוֹל לַעֲמוֹד מִפְּנֵי רֵיחָהּ. וְלָמָּה אֵין מְעָרְבִין בָּהּ דְּבַשׁ מִפְּנֵי שֶׁהַתּוֹרָה אָמְרָה כִּי כֹל שְֹאֹר וְכָל דְּבַשׁ לֹא תַקְטִירוּ מִמֶּנּוּ אִשֶּׁה לַיהֹוָה:
יְהֹוָה צְבָאוֹת עִמָּנוּ. מִשְֹגַּב לָנוּ אֱלֹהֵי יַעֲקֹב סֶלָה:
יְהֹוָה צְבָאוֹת. אַשְׁרֵי אָדָם בֹּטֵחַ בָּךְ:
יְהֹוָה הוֹשִׁיעָה. הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:

ב, ויהי נעם, יושב בסתר.

וִיהִ֤י׀ נֹ֤עַם אֲדֹנָ֥י אֱלֹהֵ֗ינוּ עָ֫לֵ֥ינוּ וּמַעֲשֵׂ֣ה יָ֭דֵינוּ כּוֹנְנָ֥ה עָלֵ֑ינוּ וּֽמַעֲשֵׂ֥ה יָ֝דֵ֗ינוּ כּוֹנְנֵֽהוּ

תהלים פרק צא
(א) יֹ֭שֵׁב בְּסֵ֣תֶר עֶלְי֑וֹן בְּצֵ֥ל שַׁ֝דַּ֗י יִתְלוֹנָֽן:
(ב) אֹמַ֗ר לַֽ֭יקֹוָק מַחְסִ֣י וּמְצוּדָתִ֑י אֱ֝לֹהַ֗י אֶבְטַח־בּֽוֹ:
(ג) כִּ֤י ה֣וּא יַ֭צִּֽילְךָ מִפַּ֥ח יָק֗וּשׁ מִדֶּ֥בֶר הַוּֽוֹת:
(ד) בְּאֶבְרָת֨וֹ׀ יָ֣סֶךְ לָ֭ךְ וְתַֽחַת־כְּנָפָ֣יו תֶּחְסֶ֑ה צִנָּ֖ה וְֽסֹחֵרָ֣ה אֲמִתּֽוֹ:
(ה) לֹא־תִ֭ירָא מִפַּ֣חַד לָ֑יְלָה מֵ֝חֵ֗ץ יָע֥וּף יוֹמָֽם:
(ו) מִ֭דֶּבֶר בָּאֹ֣פֶל יַהֲלֹ֑ךְ מִ֝קֶּ֗טֶב יָשׁ֥וּד צָהֳרָֽיִם:
(ז) יִפֹּ֤ל מִצִּדְּךָ֨׀ אֶ֗לֶף וּרְבָבָ֥ה מִימִינֶ֑ךָ אֵ֝לֶ֗יךָ לֹ֣א יִגָּֽשׁ:
(ח) רַ֭ק בְּעֵינֶ֣יךָ תַבִּ֑יט וְשִׁלֻּמַ֖ת רְשָׁעִ֣ים תִּרְאֶֽה:
(ט) כִּֽי־אַתָּ֣ה יְקֹוָ֣ק מַחְסִ֑י עֶ֝לְי֗וֹן שַׂ֣מְתָּ מְעוֹנֶֽךָ:
(י) לֹֽא־תְאֻנֶּ֣ה אֵלֶ֣יךָ רָעָ֑ה וְ֝נֶ֗גַע לֹא־יִקְרַ֥ב בְּאָהֳלֶֽךָ:
(יא) כִּ֣י מַ֭לְאָכָיו יְצַוֶּה־לָּ֑ךְ לִ֝שְׁמָרְךָ֗ בְּכָל־דְּרָכֶֽיךָ:
(יב) עַל־כַּפַּ֥יִם יִשָּׂא֑וּנְךָ פֶּן־תִּגֹּ֖ף בָּאֶ֣בֶן רַגְלֶֽךָ:
(יג) עַל־שַׁ֣חַל וָפֶ֣תֶן תִּדְרֹ֑ךְ תִּרְמֹ֖ס כְּפִ֣יר וְתַנִּֽין:
(יד) כִּ֤י בִ֣י חָ֭שַׁק וַאֲפַלְּטֵ֑הוּ אֲ֝שַׂגְּבֵ֗הוּ כִּֽי־יָדַ֥ע שְׁמִֽי:
(טו) יִקְרָאֵ֨נִי׀ וְֽאֶעֱנֵ֗הוּ עִמּֽוֹ־אָנֹכִ֥י בְצָרָ֑ה אֲ֝חַלְּצֵ֗הוּ וַֽאֲכַבְּדֵֽהוּ:
(טז) אֹ֣רֶךְ יָ֭מִים אַשְׂבִּיעֵ֑הוּ וְ֝אַרְאֵ֗הוּ בִּֽישׁוּעָתִֽי:

ג, תיקון המגיפה.
במדבר פרק יז
(יא) וַיֹּ֨אמֶר מֹשֶׁ֜ה אֶֽל־אַהֲרֹ֗ן קַ֣ח אֶת־הַ֠מַּחְתָּה וְתֶן־עָלֶ֨יהָ אֵ֜שׁ מֵעַ֤ל הַמִּזְבֵּ֙חַ֙ וְשִׂ֣ים קְטֹ֔רֶת וְהוֹלֵ֧ךְ מְהֵרָ֛ה אֶל־הָעֵדָ֖ה וְכַפֵּ֣ר עֲלֵיהֶ֑ם כִּֽי־יָצָ֥א הַקֶּ֛צֶף מִלִּפְנֵ֥י יְקֹוָ֖ק הֵחֵ֥ל הַנָּֽגֶף:
(יב) וַיִּקַּ֨ח אַהֲרֹ֜ן כַּאֲשֶׁ֣ר׀ דִּבֶּ֣ר מֹשֶׁ֗ה וַיָּ֙רָץ֙ אֶל־תּ֣וֹךְ הַקָּהָ֔ל וְהִנֵּ֛ה הֵחֵ֥ל הַנֶּ֖גֶף בָּעָ֑ם וַיִּתֵּן֙ אֶֽת־הַקְּטֹ֔רֶת וַיְכַפֵּ֖ר עַל־הָעָֽם:
(יג) וַיַּעֲמֹ֥ד בֵּֽין־הַמֵּתִ֖ים וּבֵ֣ין הַֽחַיִּ֑ים וַתֵּעָצַ֖ר הַמַּגֵּפָֽה:
(יד) וַיִּהְי֗וּ הַמֵּתִים֙ בַּמַּגֵּפָ֔ה אַרְבָּעָ֥ה עָשָׂ֛ר אֶ֖לֶף וּשְׁבַ֣ע מֵא֑וֹת מִלְּבַ֥ד הַמֵּתִ֖ים עַל־דְּבַר־קֹֽרַח:
(טו) וַיָּ֤שָׁב אַהֲרֹן֙ אֶל־מֹשֶׁ֔ה אֶל־פֶּ֖תַח אֹ֣הֶל מוֹעֵ֑ד וְהַמַּגֵּפָ֖ה נֶעֱצָֽרָה.

ד, אנא בכח.
אָנָּא בְּכֹחַ. גְּדוּלַת יְמִינֶךָ. תַּתִּיר צְרוּרָה (אב"ג ית"ץ):
קַבֵּל רִנַּת. עַמֶּךָ, שַֹגְּבֵנוּ. טַהֲרֵנוּ נוֹרָא (קר"ע שט"ן):
נָא גִבּוֹר. דּוֹרְשֵׁי יִחוּדֶךָ. כְּבָבַת שָׁמְרֵם (נג"ד יכ"ש):
בָּרְכֵם טַהֲרֵם. רַחֲמֵי צִדְקָתֶךָ. תָּמִיד גָּמְלֵם (בט"ר צת"ג):
חָסִין קָדוֹשׁ. בְּרוֹב טוּבְךָ. נַהֵל עֲדָתֶךָ (חק"ב טנ"ע):
יָחִיד גֵּאֶה. לְעַמְּךָ פְּנֵה. זוֹכְרֵי קְדֻשָּׁתֶךָ (יג"ל פז"ק):
שַׁוְעָתֵנוּ קַבֵּל. וּשְׁמַע צַעֲקָתֵנוּ. יוֹדֵעַ תַּעֲלוּמוֹת (שק"ו צי"ת):
ואומר - בָּרוּךְ, שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ, לְעוֹלָם וָעֶד:

כל הקריאה הזאת יש לאמרה במשך כל שעות היום, וכן בלילה מחצות והלאה, ולא קודם חצות.
והשם יתברך ישמור עמו ישראל לעד, וכולכם בכללם.
שאלה - 191733
מרן שליט"א, השתתפנו אמש במעמד ההילולא, וראינו את התרגשות כבודו בהוצאת סידור הרש"ש, וחזר על עצמו גם במעמד המרטיט על הציון, נודה במחילה אם יסביר לנו על מה ההתרגשות הגדולה.
תשובה
מה אומר ומה אדבר, מי אני כי זכיתי לראות עין בעין את כתבי היד של מורי אבי עטרת ראשי, פאר מקדושים, חסיד קדוש וטהור, אשר כל ימיו היה מהלך בארץ וראשו מגיע השמימה, מדקדק במצוות באופן מבהיל, גדולי דורו כינוהו גאון בקבלה, והיה מכווין כוונות נוראות בתפילה, בברכות, בהנהגות, בקיום המצוות, ובכל צעד ושעל, הכל היה לכבוד השכינה הקדושה, להעלותה מעלה מעלה מבור הגלות, ועל עם ישראל שיזכו לתקן ולהשלים נשמותיהם בעולם הזה, והיה מעתיר בעדם כל ימיו.

בעלותו בפעם החמישית לארץ ישראל בשנת התרצ"ד הקדיש את כל זמנו וחייו ללמוד בעומק ובעיון את כל סדר הכוונות להרש"ש זיע"א, והיה בצער על כי בביקוריו הקודמים זכה ללמוד אצל מורנו הגאון רבי שאול דוויק הכהן ז"ל, ורבו הסתלק לעולמו ביום ד בטבת התרצ"ג. מיד כיתת רגליו אצל תלמידיו המובהקים, חכמי הקבלה בירושלים, וישב לפני המקובלים הרב אפריים הכהן, הרב סלמאן אליהו, והרב יעקב מונסה זכר צדיקים לברכה, אשר שתו מבארו ותורתו של הרב שאול דוויק ז"ל, והיה טורח חוקר ושואל בודק ומתחקה אחרי כל תג ותג, אות ואות, בעניני הכוונות בכל ענין וענין.
אמי עליה השלום סיפרה לי כי חמש שנים תמימות היו חייו כולם קודש ללימוד סידור הכוונות, והיה יושב בביתו ורושם כל תג ותג, וכשהיה מתקשה באיזה ענין, מיד היה קם ממקומו באמצע לימודו והולך ברגליו מרחק של כארבעים דקות הליכה עד לישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה אל רבי אפריים הכהן ז"ל ומציג בפניו את חקירתו. ואת המסקנא רשם בשולי הגליון של הסידור.

סיפר לי הגאון הרב יוסף שרבאני ז"ל כי שח לו הרב אפריים הכהן ז"ל שמור אבי היה חביב עליו ביותר, ואמר לו כי כל חכם מקובל שהיה שואל אותו שאלה בכוונות היה משיבו מיד על אתר, אולם כאשר חכם סלמאן היה שואלו היה מבקש ממנו המתנה יומיים בשביל עיון בספרים קודם שיתן לו תשובה. כדברים הללו בדיוק שמעתי מפי בנו יבדל לחיים טובים הגאון חכם שלום הכהן שליט"א.
את ההגהות על סידור הכוונות רשם לו בגליון בעיפרון באופן זמני, רק לאחר שחזר ושנה על הסוגיא עוד ועוד ושחלפו חדשים רבים ולא נשאר בלבו שום ספק, חזר וכתבם בעט ברזל בציפורן הטבולה בדיו בספר לזכרון.
כל ימיו טרח וחיפש עוד מקורות, כתבי יד של גדולי המכוונים, פעם מצא את העתקת כתב יד של המקובל הרב אליהו מאני ז"ל, והעתיקם כמוצא שלל רב, שוב היה בידו את סידור הרב סלמאן אליהו ז"ל, והעתיק ממנו חידושים, הערות והארות שנראו לו, גם העתקת כתב יד של הרב שאול קצין [הסבא] ז"ל הוא מעתיק את דבריו בסידור.
בקיצור מפעל חיים של ל"ו שנים רצופות כל יום וכל שעה, במסירות עצומה.
אמר לי פעם שהוא מונע מעצמו מים לשתות, כי הוא עסוק בלימודו, וכדי לשתות מים עליו לפתוח את סידור הכוונות ולכווין ברכת שהכל, ולאחר מכן בורא נפשות רבות, ואחר כן גם אשר יצר, ונמצא מופרע מלימודו.

שאלתני ידידי מה פשר ההתרגשות??? ובכן, מ"ה שנים הכתבים הללו היו מונחים כאבן שאין לה הופכין, והנה העיר השם יתברך היום הזה את לב כמה אנשים גיבורי חיל, ובראשם את לב חתני אהובי הגאון המפורסם הרב עובדיה יוסף טולדאנו שליט"א, אשר עם כל עיסוקיו בתורה הקדושה, ומושבו בבית הדין בירושלים קרתא קדישא, שם לילות כימים והשקיע כל כוחו ואונו בגיוס תלמידי חכמים גדולים וצנועים, אנשי הסוד, מארי דרזין עילאין קדישין, אשר עבדו ימים ולילות לפענח, לכתוב, להעתיק, להגיה, ולהגיש מלאכה מושלמת ולהוציא הסידור על שלשת כרכיו לאור עולם. זהו יום גדול בשמים ובארץ. בו מתגלה דבר כזה אשר לא היה מעולמים, אחת לשלש דורות. ואין ספק שאבי ז"ל חוגג היום בשמים עם חביריו הצדיקים, אצל איתני עולם, הרשב"י, רבנו האר"י ז"ל, הרש"ש זיע"א וחכמי הקבלה זיע"א.
שאלה - 191277
לכבוד מרן שליט"א שלום
לשאלת רבים לגבי כל ספריו של מו"ר שליט"א ניתן להשיגם בכל הארץ בטל 0546798333 תודה
מו"ר יזכה לשנים רבות נעימות וטובות מתוך בריאות איתנה

תשובה
תזכו למצוות.
שאלה - 193741
לכבוד הרב מוצפי שליט"א עורקי הצוואר של אימי כדברי הרופאים סתומים במאת האחוזים ואין אפשרות לנתח מה אנחנו המשפחה צריכים לעשות?
תשובה
תארגנו במשפחה אמירת תהלים.
שאלה - 193740
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. האם יש לרב הצדיק שיעורים על תהילים ואם כן היכן אפשר למצא?
ברכות והערכה עצומה לרב!

תשובה
תחפש במאגרים, לי אין מושג היכן.
שאלה - 193739
לכבוד הרב שלום
אחרי ששמעתי דברי הרב על שיר השירים נהגתי בל"נ מיד לאחר תפילת שחרית בנץ לקרוא הפרשה שמו"ת ומיד לאחר מכן קריאת שיר השירים ועכשיו ראיתי שרק מהשעה 11 האם לשנות?

תשובה
אתה יכול להמשיך במנהגך, אך יש עדיפות לשעה אחת קודם חצות.
שאלה - 193738
כבת לאבי יכולה לקרוא משניות כל מה שיש בספרון עילוי נשמה חוץ מקטעי הזוהר זה בסדר או לא נכון לעשות?
והאם זה בסדר שעולה לקברו של אבי לבקר גם בעוד קברים או סכנה בגלל שאני בחורה

תשובה
בסדר לקרוא. לא מבקרים בקברי, כמה שפחות.
שאלה - 193737
שלום לכבוד הרב
אחי מכניס בנו לבריתו של אברהם אבינו ביקש מימני להיות סנדק וסרבתי לו
אמרתי שצריך שיהיה תלמיד חכם
הוא עדיין מתעקש על כך ואני לא מוכן מה אעשה אם בברית יבקש מימני

תשובה
תזמין מראש תלמיד חכם גדול.
שאלה - 193736
שלום לכבוד הרב
דג בקלה מעובד קפוא שמעתי במכון של הרב רווח שבעייתי מאוד, השאלה אם ע"י טחינה יהיה מותר לכתחילה לאכול? יישר כח ושבת שלום!

תשובה
לא בריא בכלל.
שאלה - 193735
לכבוד הרב היקר
אני ממש לקראת לידה בע"ה במה הרב מציע להתחזק ומה לקרוא שהכל יעבור בשלום לעובר ולי יחד עם כל הנשים הצדיקות היושבות על המשבר

תודה רבה לרב

תשובה
להיות רגועים, ולקרוא ספר תהלים על הסדר כפי היכולת.
שאלה - 193734
לכבוד הרב שלום רב כבר 3 שנים בערך שאני מקפידה לא לאכול אבקת חלב נוכרי. עכשיו בהריון ולפעמים מיתגרה מאד ממוצרים אלו מה לעשות?
תודה רבה לרב.

תשובה
כשיש הכשר הרבנות מותר.
שאלה - 193733
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
תודה מכל הלב לכבוד הרב על התשובה בנוגע לסבתי היקרה שרה ע"ה. תודה רבה

תשובה
תבורכו כולכם מן השמיים תמיד.
שאלה - 193732
לכת"ר

אם יש בשבת עלונים של ארגון מסויים שאני רוצה להסיר מכשול מפני הציבור ולסלק אותם, והם מונחים ליד או בין עלונים אחרים. יש צד של איסור בורר?שבת שלום וחודש טוב למו"ר עט"ר

תשובה
תברור את הטובים ותשאיר את המקולקלים ותשליכם.
שאלה - 193731
לרב היקר
לא שילמו לי על שעתיים של עבודה בגלל תקלה שהיתה במחשב בו מחתימים שעות עבודה
האם מותר לי למחול על כך ולא לבקש השכר על השעתיים?
תודה ושבת שלום!

תשובה
תבקשי בהחלט.
שאלה - 193730
לכבוד הרב שלום רב הרב כשמתפללים ומנסים לחזור בתשובה ואומרים שלא אחטא עוד הרי כמה שניות או דקות אח"כ כבר חוטאים במחשבה ולא מציאותי שלא נחטא מה עושים?אפשר בכלל לא לחטוא?
תשובה
כך הורונו הנביאים וחכמי התלמוד, כי יודע אבינו שבשמיים הבוחן לבות וכליות כי אנחנו שוב חוטאים, ובכל זאת ציוונו להתוודות כדי לחתום פה שטן שאל ישטין עלינו.
וככתוב ישעיה כ"ו, י"ז. "כְּמ֤וֹ הָרָה֙ תַּקְרִ֣יב לָלֶ֔דֶת תָּחִ֥יל תִּזְעַ֖ק בַּחֲבָלֶ֑יהָ כֵּ֛ן הָיִ֥ינוּ מִפָּנֶ֖יךָ יְקֹוָֽק". ופירשו חז"ל כי היולדת נשבעת שיותר לא תהרה ולא תלד, ואחרי חדשים נוספים שוב הרה ושוב נודרת.
וכן אמר הנביא ירמיה ל"א, י"ח. "כִּֽי־אַחֲרֵ֤י שׁוּבִי֙ נִחַ֔מְתִּי וְאַֽחֲרֵי֙ הִוָּ֣דְעִ֔י סָפַ֖קְתִּי עַל־יָרֵ֑ךְ בֹּ֚שְׁתִּי וְגַם־נִכְלַ֔מְתִּי כִּ֥י נָשָׂ֖אתִי חֶרְפַּ֥ת נְעוּרָֽי".
שאלה - 193729
לכבוד הרב היקר מפז שלום
אני בקבוצת חיזוק של הרפורמים שולחים הלכות מדי יום האם זה בסדר או לצאת מהקבוצות?

תשובה
ועשית כחכמתך. שבת שלום. ההנהלה רקובה ומושחתת. הציבור כשר ותמים.
שאלה - 193728
לכבוד מורי הרב נר"ו
כעת העברתי סכום לישיבת בני ציון לפדיון עבור... מן השמים תבורכו בכל מילי דמיטב בריאות איתנה ונהורא מעליא

תשובה
תבורכו בכל הברכות שבתורה. שבת שלום.
שאלה - 193727
שלום וברכה. להקת נשים מכל הגוונים טיילה בתאילנד עם הרב הראשי של הרפורמים, חזרו השבוע והם בהסגר מפני הקורונה.
תשובה
חבל, היה טוב אם היו נשארים שם ולא מקלקלים את עם ישראל בארץ הקודש. והכל על חשבון המשפחות העניות התורמות להם כספים וגם מוסדות הציבור והמפלגות הקדושות לרכבים מפוארים, לאוכלי חינם, וחברי הדינוזאורים.
שאלה - 193726
שלום לכבוד מו"ר
יש לי 2 בגדים חדשים (לא חליפה אלא בגדים נפרדים). בכוונת תחילה אני רוצה ללבוש אותם ב2 ימים נפרדים כדי לזכות לברך פעמיים שהחיינו. האם זו ברכה שאינה צריכה?

תשובה
בהחלט מותר, ויש עדיפות לברך על אחד בכניסת השבת, ועל השני ביום השבת, ואפילו רק בבית ולפשוט לאחר חצי שעה.
שאלה - 193725
יום פטירת אבי בל'שבט מתי לצום ומה עוד לעשות את הכי טוב לעילוי נשמתו
האם ללכת לקברו או לא (באותו בית העלמין אלך לקברו של אחי סביי ודודתי)
תודה

תשובה
מתענים ביום ראשון כ"ח בשבט בגלל המולד, ובו ביום עולים, לומדים תורה בלילה שבין יום שני כ"ט, לבין שלישי ל בחדש .
שאלה - 193724
לכבוד הרב
האם אפשר לקנות כובע חדש (ברה שחור) בשנת אבל, שאין משהו אחר, מכובד יותר, ישן. אין לי אפשרות אחרת. תודה רבה ושבת שלום

תשובה
אפשר בהחלט, שבת שלום.
שאלה - 193723
שלום לכבוד הרב
אחותי מעוניינת לתרום לסעודת עניים (לאחר סכנת חיים בלידה) כיצד לתרום ולאיזה מס חשבון וכ"ו
בברכה

תשובה
תפנה לטלפון 05022751947
שאלה - 193722
לעורך היקר והחשוב
מקוה שסליחתי הועברה לעט"ר
חלילה לי מלהרהר אחר גאון וצדיק כמו עט"ר
בבקשה תגיב לי אם הרב מחל לי
תודה על עבודת הקודש שלכם

תשובה
המערכת, הרב כלל לא ידע מתמיהתך עליו.
שאלה - 193721
כבוד הרב
עליית שביעי תפוס ויש הפטרה או שישי יכול לנסות ללמוד בזמן קצר את הטעמים במקום הלימוד רגיל אך לא בטוח באיכות להסתפק בשישי?
השאלה לגבי הצדקה - הבנתי שאפשר לשנות? תודה

תשובה
בהחלט כן.
שאלה - 193720
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הרב עורר על נושא קריאת שיר השירים קודם לכניסת השבת. האם ניתן לקרוא אחרי תפילת שחרית של יום שישי ולזכות למעלה זו?

תשובה
מהשעה 11. בבוקר שהוא בערך שעה קודם חצות היום. תזכה למצוות.
שאלה - 193719
לכבוד מורי ורבי ועטרת ראשי
היום בסיום התפילה הפצתי את דברי הרב על הארגון הסורר קם אחד שקרא לי רשע על הפירסום שלהם ואמר שאני אתן את הדין בשמים על מחלוקת בין רבנים

תשובה
האם יש רב המתיר לקחת נשים לטיול בתאילנד? שיקום!!!
היש רב המתיר שיציגו 4 פרוצות בפני נשים? שיקום!!!
היש רב המתיר לפנות לערכאות? שיקום!!!
היש רב המתיר לקיים ערב בידור לנשים בבית הכנסת בצפת הקדושה!!!
היש רב המתיר לפרסם תמונות בנות ישראל לכל זב ומצורע? שיקום!!!
היש רב המתיר מפגשים בין גבר נשוי לנערות תמימות? שיקום!!!
היש רב המתיר כריתות ומיתות בית דין? שיקום!!!
דור אומלל ומסכן, אין מי שאיכפת לו מכם, צוחקים עליכם.
הרשימה ארוכה, פשוט ערב שבת קודש היום.
שאלה - 193718
לכבוד הרב שלום רב
לצאת בשבת עם טלית גדול כמו צעיף במקום בלי ערוב

תשובה
בתוך הישובים שלנו מקילים.
שאלה - 193717
שלום לכבוד הרב/לעורך ביום שלישי הקרוב יחול השנה של מו"א,ורציתי שהרב יעשה לו תיקון נפטרים אם זה אפשרי,או למי צריך לפנות וכמה צריך לתרום.אורך ימים ושנות חיים.
תשובה
תיקון נפטרים כלל אינו בטוח שמועיל, הבן ילמד תורה ביום הפטירה ובלילה שלפני כן זה ודאי יועיל לכולי עלמא.
שאלה - 193716
לכבוד הרב
יישר כוחך!
קבלתי ט"ג חדשה עם ציציות מכונה האם מותר לי לקרוע את הציציות הקודמות על מנת לקשור ציציות מהודרות עבודת יד?

תשובה
ציציות מכונה הם כשרות כשיש יהודי משגיח. רוצה להדר תקנה טלית חדשה.
שאלה - 193715
לכבוד הרב
אשמח לעצה לשמירה לאישה הרה שיש לה קצת פחדים.

תשובה
תאמר תהלים פרקי שיר המעלות.
שאלה - 193714
לכבוד מורנו ורבנו שליט"א
היינו שמחים אם עט״ר יכתוב על ההכנות הבית לשבת, בבית הוריו. תזכו לשנים רבות נעימות וטובות בביאת המשיח. אם ח״ו הדבר יטריח את הרב לא למסור את השאלה

תשובה
עוד חזון למועד.
שאלה - 193713
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אדם שאיחר לבית הכנסת! מהו סדר הדילוגים הנכון? כדאי שלא לפגוע חלילה בעולומות העליונים, הרי אם מדלגים לא נכון זה פוגע! אם הרב בבקשה יוכל לפרט מה הסדר ?

תשובה
רשימה ארוכה, עיין שיבת ציון וארחות ציון.
שאלה - 193712
למורנו ורבנו לגבי הטבילה. הרב וטבילה של ערב שבת חייב להיות אחרי שקרא שנים מקרא או שאפשר לקרוא אחרי זה תודה רבה הרב על הכל
תשובה
שתי אפשרויות, או משעה 11.00 בבוקר בלי שנים מקרא. או עם שנים מקרא יותר מוקדם.
שאלה - 193711
למורנו ורבנו. אני טובל בכל יום כדברי רבנו. עכשיו מה לגבי יום שישי גם לטבול בבוקר כמו כל השבוע או שמספיק בערב שבת אחר קריאת שניים מקרא??? תודה רבה הרב ושכרו כפול מן השמים.
תשובה
כדאי לטבול קודם תפילת שחרית ושוב לקראת חצות היום לכבוד שבת קודש.
שאלה - 193710
לכבוד הרב הקדוש
אחי כבר 10 שנים ללא ילדים.ניסו המון טיפולים.אשתו מנסה לשכנע לכיוון הפריה או אימוץ.מסרב בתוקף.האם נוהג נכון?

תשובה
צריכים לשכנעו שאין ברירה וחבל על כל יום שעובר. השם יתברך יתן בליבו להקשיב לכם.
שאלה - 193709
לכבוד הרב שלום רב
קשה לי איך רבי יוחנן.....

תשובה
גם סילפת את הדברים, גם חטאת חטא נורא כלפי איש ענק ונורא, אשר תלמידיו היו נראים מגשת אליו, והיה מבהיל באישיותו, צא ולמד מה היה לו לריש לקיש עליהם השלום.
שאלה - 193708
שמעתי בשם הגאון הרב שמותר .....
תשובה
שמע ידידי ואהובי, לפני יובל שנים אמר לי בשיחה אישית גדול וענק בתורה וביראה בלשון זו "שמע בן ציון ואגידה לך, כל מה שתשמע שאומרים בשמי אל תאמין עד שתשמע מפי ממש, ואפילו יגידו לך הקרובים..... לי ביותר אל תאמין עד שתשמע אותי".
אלו הדברים ודי למבין.
שאלה - 193707
לכבוד הרב מוצפי. שמחתי, והתרגשתי מאוד, שכבוד הרב זכה לאחות כזאת צדקת. ה' ישמור לנו את הרב.
תשובה
כתבתי עליה מעט מהמעט לאשה כל כך גדולה ואצילה עליה השלום.
שאלה - 193706
שלום לכבוד הרב
מתי בא משיח כבר? קשה לי לסבול את הייסורים האלה הבית שלי עובק גיהנום . בבקשה תעודד אותי אמא שלי לא אותו דבר כמו לפני כמה חודשים אני בחור צעיר אני רוצה אותה בחיים

תשובה
תכווין היטב בברכת "את צמח דוד עבדך".....
שאלה - 193705
כבוד הרב אם יש אדם שלא משנה מה אומרים לו הוא חוקר חקירות ונובר עד שמפרש וטוען שאיימו עליו וביזו אותו וגם שמבקשים לנתק את הקשר עמו הוא טוען שזה שנאת חינם ומקפיד וכיוב
מה לעשות?

תשובה
יש בריות שונות בעולם. גם באתר של כולנו.
שאלה - 193704
לכבוד הרב שלום וברכה :
האם מותר לחתוך בצל ל שתי חתיכות עם הקליפה ולהשאיר חצי למחרת ?
והאם מותר לקלף רק את הקליפה של שום ולהשאיר אותו עם הקוץ שבתחתית השום ?
תודה רבה ושבת שלום

תשובה
בצל עם חצי קליפה מותר. שום לא מועיל, אלא צריך להניח עליו קליפת שום.
ומי יערב אל לבו להתיר דבר כזה חמור עליו אמר הרשב"י כי האוכלו מתחייב בנפשו ודמו בראשו השם יצילנו.
שאלה - 193703
לכבוד הרב שלום רב, אימאשלי עליה השלום נפטרה בכו אדר א',עשינו בכו'שבט אזכרה 12 חודש, בחודש הבא אנו עושים אזכרה ביום הפטירה, האם עולים לבית ?העלמין
תשובה
עיקר האזכרה היא לימוד תורה ולא אוכל. יש נוהגים לעלות.
שאלה - 193702
שלום לכבוד הרב היקר
האם אפשר לקבל המשך לסיפורי חיי אימך הצדקת כמו שהרב ציין חלק ב'(הנהגות פסח)

תשובה
רשמתי לכם בסמוך לתשובה הנ"ל.
שאלה - 193701
לכבוד הרב שלום רב
צנצנת זכוכית שנקנתה ובתוכה מלפפונים חמוצים האם צריך לטבול אותה אם רוצים לעשות שימוש אחר בצנצנת (החמוצים יוצרו בחו"ל עם כשרות מהודרת)? תודה וברכה

תשובה
אין צורך להטבילה גם אם רוצים להשתמש בה שנית כנזכר בשו"ת אגרות משה ז"ל.
שאלה - 193700
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם בדור הזה יש מי שהוא בגדר צדיק גוזר והקב"ה מקיים?

תשובה
בקשתיהו ולא מצאתיהו.
שאלה - 193699
שלום לכבוד הרב
לגבי בעלי שאלתי וענית להמשיך כי זה עולם הבא שלי. שלחתי אותו שעות מחוץ לבית בערב כשאני עם 5 קטנים (הגדולה בת 7) והולך לעשות סידורים מה לעשות אני מיואשת ופגועה

תשובה
עתה בחצות הלילה הנני להתפלל עליו שישוב בתשובה שלימה.
שאלה - 193698
לכבוד הרב האהוב!
לאבא שלי יש אבנים בכליות, כבר עשרות שנים, עשה כבר מספר ניתוחים וזה תמיד חוזר. נראה כאילו שפן ניסיונות שלהם..
מה הרב מציע שאבי או/ואני נקבל ונעשה?
תודה רבה

תשובה
צריך לשתות נוזלים כל שעתיים.
שאלה - 193697
שלום לכבוד הרב! עוד מעט בת 22,בתהליכי חזרה בתשובה,הולכת לשיעורי תורה,התחלתי לשים חצאיות,שמירת שבת,נטילת ידיים,ברכות השחר,נכון לי לצאת לשידוכים הזמן הקרוב? תודה
תשובה
אפשר להתחיל להתעניין.
שאלה - 193696
יש פרוייקט מגורים של הצבא
אני ובעלי נגשנו לפרוייקט ומאוד רוצים לזכות בקניית דירה דרכם
אילו תפילות יכולות לעזור על מנת שה' יזכה אותה בדירה? חוץ מתפילת עמידה שכבר מבקשת

תשובה
קריאת תהלים מועילה לכל דבר.
שאלה - 193695
נא לא לפרסם
ב"ה נולדו 2 בנות, אשה די צעירה אך עם בלות מוקדמת. התיעצנו עם פוע"ה והציעו תרומה כדי לזכות לבן זכר. תורמת יהודיה- 4 נס' כשלו נותר עובר 1.
אשמח להרות אך מקבלת רצון ה'

תשובה
השם יתברך יברככם בכל מכל כל. בכלל נשות ישראל.
שאלה - 193694
לעט"ר הגאון והאהוב
מדוע כבודו אמר היום וידוי בשיעור ואיך היה אפשר/מותר לפני חצות לילה?
הרב מחייה ומנשים אותנו בחמצן התורה הקדושה
יישר כח ואלפי תודות

תשובה
המערכת, אתה כנראה נרדמת פעמיים והרהרת אחרי מורנו הרב שליט"א.
א, מותר לומר וידוי בלילה בהחלט. ב, הלילה הזאת היא יסוד שביסוד.
שאלה - 193693
לכבוד מרן הרה"ג שליט"א
האם אני יכול בסידור שלי לימות השנה לרשום בצד הערות מתוך "קול לציון"
ליום כיפור הנפלא ?
אותה שאלה גם לגבי אות רפה אם אפשר לעשות נקודה שתהיה דגושה ?

תשובה
כן בהחלט.
שאלה - 193692
לכבוד הרב שלום רב האם הקורונה שבאה היא תוצאה של ליקוי חמה כי הרב דיבר על כך?
תשובה
לפני קרוב לחדשיים היה ליקוי חמה מלא בארצות סין, יפן, הודו, הפיליפינים ומאלזיה והסביבה. גם בתלמוד גם בזוהר מוזכר שהוא סימן רע לאומות העולם מפני שהם מונים תאריכים לפי החמה. והשם יתברך שומר עמו ישראל לעד.
שאלה - 193691
לכבוד הרב
גבאי בית כנסת עשה באולם שיש בבית כנס שיש שמב היכל עם ספרי תורה מסיבת חינה עם רוקדים מעורבים מה לעשות? להתפלל בבית כנסת הזה?

תשובה
אוי לו ואוי לנפשו, אין ספק שבשמיים לא יעברו על כך בשתיקה.
שאלה - 193690
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
נוהג לשים שלוש טיפות מים ביין בקידוש האם צריך גם בהבדלה ?

תשובה
בהכדלה אין להניח עיין שיבת ציון.
שאלה - 193689
שלום לכבוד הרב,

האם יש עניין להיכנס או לצאת מהבית (או רכב וכד') ברגל ימין דווקא?

תשובה
לבית הכנסת נכנסים ברגל ימין ויוצאים ברגל שמאל.
שאלה - 193688
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הבת שלי שואלת אם מותר להשים עדשות מגע בעין בפורים או שיש בזה בעיית צניעות?
(שיראה כאילו יש לה צבע עיניים אחר)
יישר כח

תשובה
בנות צנועות לא עושות זאת.
שאלה - 193687
אם אפשר את דעת הרב. אני בן 25 רוצה למשוך את כל הפנסיה מעכשיו בתקווה שהמשיח יבא לפני שאני יגיע לגיל המבוגר. אם ירצה השם להאריך ימי. ללמוד תורה בנחת מה הרב חושב? שיבא השנה אמן
תשובה
למה לך להתחכם, כשהמשיח יבא לא תצטרך מאומה, בנתיים תעשה כל שבכוחך לשמור את הפנסיה כי לא תדע מה ילד יום... ודי למבין.
שאלה - 193686
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
ברוך ה לאחר בכיות רבות ותפילות רבות כולל שיחה אישית עם כבוד הרב. אני עומד להתארס.
אני בעל תשובה-תוכל בבקשה להנחות אותי כיצד נוהגים מבחינת וורט וכו?

תשובה
ברוך תהיה, אל תדאג הכל יסתדר כמו כל חבריך. מי שסידר להם יסדר לך.
שאלה - 193685
לכבוד הרב מוצפי שליט"א פרסומות אצל החרדים יום של אהבה כמו החילונים. לאן נגיע?
תשובה
היזמים הללו חבריהם של משפחת הרפורמים מדרדרים את הדור לשבעה מדורי גהינם, תראה כמה צרות יש לעם ישראל.
שאלה - 193684
לכבוד הרב שלום רב
אני סוכנת נסיעות, ועיתון חרדי רוצה לראיין אותי על השפעת מגיפת הקורונה על עולם התעופה והטיסות.האם מותר להתראיין לעיתון זה? תודה לרב

תשובה
מה לעתון חרדי ולנסיעות לחו״ל, יכתבו על חיזוק לימוד התורה בקרב הציבור.
שאלה - 193683
ראיתי שמורנו הרב שליט"א ענה כאן לגבי פס' "זה חלק אדם רשע וכו'" לפני מים אחרונים שיש האומרים אותו בלחש ויש הנמנעים. כיצד לנהוג למעשה? נפק"מ כיצד להנחות כותבי סידורים חדשים
תשובה
נכון יותר להשמיטו.
שאלה - 193682
לכבוד הרב בעלי קנה לאביו נעלים. הם נשארו אצלנו בבית כיון שהאב עבר לבית אבות אחר ואח"כ היה על כיסא גלגלים ולא היה צריך נעלים. האב נפטר, האם בעלי יכול להשתמש בנעלים הללו?
תודה

תשובה
רק אם הוא לא השתמש בהם אפילו פעם אחת, מותר לך.
שאלה - 193681
לכבוד הרב שלום רב
אני גבאי. מכניסים ספר תורה. בזכות מו"ר התעקשתי שהסעודה תהיה מחוץ לבית הכנסת. המשפחה ביקשה לרשום "סעודת מצווה". אני מתנגד. האם יש לי "גב" הלכתי להתנגד?

תשובה
תתנגד בהחלט, כי יש בהלכה תנאים מה ומי נקראים שעודת מצווה.
שאלה - 193680
לכבוד הרב
מה הרב ממליץ להתפלל או לעשות מעשים כדי שבן תורה יתעלה בידיעת התורה, להבין את הגמרא והפוסקים על בוריין ,אני ממש רוצה להתקדם בידיעת והבנת התורה
תודה לרב

תשובה
התמדה והתמסרות בלימוד, ובעיקר חזרה בעל פה על כל הפרטים.
שאלה - 193679
לכבוד מורי ורבי
כתוב שיתרו מיעץ למשה כל הדבר הגדול יביאו אליך וכל הדבר הקטן ישפטו
בפסוק כו כתוב הדבר הקשה יביאון אל משה והדבר הקטן ישפוטו הם . למה לא נכתב הדבר הקל ישפוטו הם ?

תשובה
כי התיבה קל יכולה להתפרש שיש מצווה קלה, ומנין אנחנו יודעים מה קל ומה חמור? ואם בעניני ממון עסקינן, דין פרוטה כדין מאה.
שאלה - 193678
לכבוד הרב שליט"א
בכ"ח באדר ימלאו 3 שנים להסתלקותה של סבתי שרה ע"ה.
אשמח לשמוע מפיו של כבוד הרב אודותיה מאחר ולא יצא לי לשמוע עליה רבות.תודה רבה

תשובה
הלא היא אחותי היקרה ז"ל, צדקת, שתקנית, סלחנית, בעלת מדות מדהימות, אהובה, שומעת בקול ההורים, מעולם לא סירבה להם, מה שביקשו ממנה ביצעה גם הקטנים ממנה, את עצמה לא החשיבה למאומה, התרחקה ממריבות כל ימיה, היתה נעלבת ואינה עולבת, נשמה יקרה ונדירה, כולנו הפסדנו אותה.
דמעות פורצות מעיני ואין לי כח עתה להמשיך, אבקש סליחתכם.

נ,ב, תשאירו מספר טלפון ונתאם בעזרת השם.
שאלה - 193677
לכבוד הרב מוצרי שליט"א
האם צריך לעשר פירות הגדלים חו"ל כמו קוקוס?
הפרי נקנה בדוכן דמאי.
תודה רבה וה' ישמור עליך ועל כל עם ישראל, ויחזק אותך להמשיך להאיר את עינינו

תשובה
פטורים ממעשרות.
שאלה - 193676
בשבת אישה שיש לה יותר פנאי מה עדיף
להתפלל במניין תפילות שבת ולהספיק לקרוא חלק מהתהילים ? או להתפלל לבד בבית ולסיים ספר תהילים ?

תשובה
להתפלל בבית הכנסת ולזכות בקדיש קדושה ועניית אמנים, ברכת כהנים וקריאת התורה.
שאלה - 193675
שלום לכבוד הרב אנו בשנה של אבי ורצינו לדעת מה הדין בנושא עליה לקבר בשנה הראשונה עיינתי הרבה בשאלות שנשאלו לעיל ואנו קצת מבולבלים.
מה הדין למרת אימי ? ומה הדין לנו המשפחה ?

תשובה
בכ"ט כל חודש. כך נהגו.
שאלה - 193674
ישר כח גדול לכבוד הרב שליט"א על כל התשובות המדהימות באתר זה ב"ה מקוים שיצא ספר משו"ת נבחרות במיוחד אלו הארוכות מאתר מבורך זה לתועלת הרבים ועוד נשמח לספר מכ' הרב על מגי' אסתר
תשובה
ברוכים תהיו.
שאלה - 193673
לכבוד הרב שלום וברכה
שמענו בשיעור שאסור בשבת לטלטל שקית של חטיף לאחר שסיימנו לאכול אותו.
יצרנו קשר עם קו הלכה מסויים והדעות חלוקות.
אנא מכבוד הרב - יאיר את עינינו.

תודה רבה

תשובה
תלוי באדם עצמו, אם רגיל בימי החול להניח אחר סיום השימוש איזה דבר מאכל אינו מוקצה. אך כשאין דעתו בכך יסלקנו ויניחנו באשפה.
שאלה - 193672
כמדומה שהיום פטירת ר' ישראל סלנטר זל רציתי לשאול אם חכמי הספרדים גם נהגו לעסוק במוסר בדרכו ובספרים הנהוגים בישיבות או בספרי רבותינו הספרדים ואיך היה נראה סדר הלימוד אצלם
תשובה
כבר מלמעלה מ - 700 שנה היו עוסקים כל יום בספרי מוסר, בעיקר בספרי רבנו בחיי חובות הלבבות, או בספרי דרשות להרמב"ן, בספרי ראשית חכמה, שבט מוסר, מסילת ישרים, פלא יועץ, ספרי החיד"א, ספרי רבנו חיים פלאגי כגון תוכחת מוסר ועוד, ספרי רבנו יוסף חיים, והיו בקיאים בהם בעל פה.
ובישיבת פורת יוסף מיום היווסדה היו לומדים בבוקר עם הרב חצי שעה ספר מוסר, וכן בערב חצי שעה.
שאלה - 193671
שלום לכבוד הרה"ג עט"ר בנש"ק, כדאי להפיץ ברבים מנהג תענית דיבור בשבת הקרובה, באופן שיעסקו בתורה כל השבת?
תשובה
דבר גדול ונפלא, לא לבטל את שיעורי התורה הקבועים, אלא לעשות תוספת יתירה כל היום ללמוד ברציפות. שעה לימוד גמרא, שעתיים הלכות שבת, שעה לימוד ספר פלא יועץ, או שבט מוסר, ועל כולם ראשית חכמה. וכן הלאה בלי שום דיבור שלא מהלימוד.
שאלה - 193670
שלום לכבוד הרב
כמה זמן צריך לבשל/לטגן את החיטה לפני הכנסתה לחמין בתוך שקית קוקי. אני מטגנת כמה דק' ומכניסה לשקית זה בסדר?

תשובה
דעת מרן ז"ל שמותר בהחלט אם מניחים אותה בסיר על הפלטה קודם השבת. וכן מנהג הרבה קהילות.
שאלה - 193669
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני מאוד אוהב ומכבד ומעריך את הרב אך מחילה אני מאוד נפגעתי שהרב כתב השאלות המאוד " מעניינות "

תשובה
המערכת,
א,אם הנך מעריך באמת את הרב, מדוע אינך חס על בריאותו, זמנו, כוחותיו, יכולותיו, אפשרותו ולימודו בתורה, ומצאת שיטה לשאול שאלות ממציאות ולא מעשיות, וכל יום, זה נקרא להטריד. והרב ענה לך בעדינות.
ב, רוב ככל שאלותיך הם או על מה שאחרים עושים, ביקורת, או שאלות חוזרות ונשנות. גם כשהנך יודע את התשובה מראש.
ג, אתה רשאי לפנות לכל רב שימצא חן בעינים ולשאול אותו. אנחנו נמשיך לשרת אותך ללא תמורה. תודה.
שאלה - 193668
לכב
בזמנו בעבודה רצו אשור ותק. מכיוון שעבדתי במקומות פרטיים שלא יכלו לתת אישור מוסדי אז ארגון אחר נתן לי אישור ותק בלי לעבוד אצלו. חושש לגזל. וחושש לספר בעבודה. מה דעת הרב?

תשובה
שאלות מסוג זה המתפרסמות יש בהם משום חילול השם. תפעיל שיקול דעת.
שאלה - 193667
להדר"ג, פעמים שבאים לשאול תיקון על עוון כרת או סקילה ר"ל, לפי ראות העין לא יעמדו בצומות או במשמר ליל, האם נוכל לפוטרם בלימוד תורה וצדקה, וא"כ כמה? ומהו בעבר פעמים הרבה ר"ל?
תשובה
ידידי הנכבד, כמה פעמים התחננתי בפניכם, קחו את הספר יסוד ציון, תלמדו אותו בלי דיעות מוקדמות, ותבינו נכון מה בשמיים רוצים. ואיך מתקנים. הדרך ארוכה אך מגיעים צעד צעד.
שאלה - 193666
לכבוד מורנו הרב שליט"א, האם עוונות שאדם עושה זה מרצונו החפשי או שנגזר עליו?
תשובה
ידעתי גם ידעתי כי יש טפשים המאמינים בכל זה ולמדו זאת מחקי הגויים הכופרים בהשגחה האלקית. והנני להגיש דברי רבותינו ז"ל.

א, האדם בחירי. עיין בספר האמונה הרמה להראב"ד ז"ל בהקדמה
"ומצאנו עם זה פסוקים מעידים על היות האדם בחירי, כמאמר האל יתברך העדותי בכם היום את השמים ואת הארץ החיים והמות נתתי לפניך [דברים ל יט]. חי אני נאם ה' אלהים אם אחפוץ במות המת [יחזקאל לג יא]. לא שלחתי את הנביאים והם רצו [ירמיה כג כא]. אשר לא צויתי ולא דברתי ולא עלתה אל לבי [ירמי' יט ה]. לעשות עצה ולא מני ולנסוך מסכה ולא רוחי [ישעיה' ל א].
וכן כתב הרב משך חכמה פרשת פינחס פרק כ"ט, שהאדם גדול ממלאך, כי המלאך ממלא פקודות והוראות, אך האדם בוחר לעצמו את דרכו.

וכן כתב הגאון החיד"א ז"ל בספרו חומת אנך שמואל א פרק ב
"הרשות נתונה ובטוב העולם נדון, ויש שכר ועונש, כי האדם בחירי. והכל לפי רוב המעשה, שאם נתן לצדקה דרך משל מאה כסף בפעם אחת הוא נחשב מצוה אחת ואם בק' פעמים הם מאה מצות וזהו שאמר והכל לפי רוב המעשה עכ"ד הרמב"ם ז"ל בפירושו".
גם ראינו שמשה רבנו התפלל על יהושע שיצילהו מעהמרגלים בהיותו עניו, וחשש שיפתוהו, אך עליהם לא התפלל כי הם בעלי בחירה.
עוד כתב הגאון החיד"א ז"ל בברית עולם על ספר חסידים סימן ש"כ, שאמנם המלך בלבד הוא אינו בחירי אלא לבו ביד השם יתברך, בכל זאת אם הוא מרשיע, עוזב אותו אבינו שבשמיים ונותן בידו לבחור ברע.

ב, צדיק ורשע לא קאמר. הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים.
במסכת ברכות לג, ב. "ואמר רבי חנינא הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים, שנאמר ועתה ישראל מה השם אלהיך שואל מעמך כי אם ליראה". וכן הוא במסכת מגילה כ"ה, א.
וכתב במדרש עשרת הדברות
"ובשעת יצירת הולד בא המלאך הממונה על ההריון ונוטל הולד ומביאו לפני הקדוש ברוך הוא ואומר לפניו רבש"ע מה תצווה על הולד הזה חכם יהיה או טיפש עשיר או עני סומא או פיקח אילם או דברן גדול או ננס, אבל צדיק ורשע אינו אומר מפני שהכל בידי שמים חוץ מיראת שמים".

ועיין בביאור הרא"ם דברים י, י"ב. שכתב
"שהמלאך הממונה על ההריון נוטלה, ומכריז עליה ואומר: טפה זו מה תהא עליה (נדה טז ב), כלומר כל מה שתהא עליה, כגון ארוך וקצר וכיוצא בהן, אבל צדיק ורשע לא קאמר, מפני שאינו בידו, ש"הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים", ולפיכך אין צורך לשאול ממך אלא ליראה וכיוצא בה מפעולות האדם הרצוניים, שאם ירצה יפעל, ואם לאו, לא יפעל, שבכללם היא יראת ה', שהיא תלויה בידך".
ועיין במבשרת ציון על החקירה איך מתפללים עבור התשובה "השיבנו אבינו לתורתך"... תירץ הרמב"ם ז"ל כי אנחנו מבקשים ממנו יתברך שיזמין לפנינו דרכי התשובה, ויורנו דרכיו כמו שכתוב הוריני השם דרכך. גם תירף שפעמים האדם עשה רשע ופשע ומרד, עד שנעלו את דלתות התשובה בפניו, ועל זה מבקשים אנחנו לבלתי ינעלו בפנינו דרכי התשובה. אך הבחירה נשארת בידינו.
ג, עיקר שכר ועונש.
שאלה - 193665
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם אפשר בבקשה להתפלל להצלחה בבדיקות של אשתי היום אפרת בת שלום ר"ש .לקבוצה בוצאפ של הרב מוצפי בלבד שלח מוצפי ל 0533235009 לשתף לחברים בקבוצות בסטטוס

תשובה
מכיוון והנך מזכה הרבים בהפצת תורה, הנני יוצא מגדרי ומפרסם את בקשתך, מתפלל בוודאי בעבורה, ומבקש מכל החברים השם ישמרהם ויחייהם להתפלל עליה.
שאלה - 193664
לכבוד הרב שלום רב ותודה על הכל.
האם ניתן לצום שובבים גם בשבועיים הקרובים או כיון שעברנו את פרשת משפטים והשנה אינה מעוברת, בשנה זו נגמרה תקופת השובבים?

תשובה
המערכת, הרב אינו בעד תעניות, כי אם לא נתקן את מעשינו התעניות יוסיפו עוונות חלילה.
שאלה - 193663
לכבוד הרב שלום רב
עפ"י ההלכה,אדם שעובר בחנות ושובר מבלי לשים לב חפץ כלשהו,האם צריך לשלם לבעל החנות את המחיר שהמוצר נמכר בחנות או את המחיר שבעל החנות קנה את אותו החפץ?

תשובה
לפי מה שבעל החנות קנה. ויש לברר אם יש מס על החפץ ואם בכלל חייב. לכן יותן מעט יותר מהקרן.
שאלה - 193662
שלום לכבוד הרב
בברכות רבי יוסי התפלל בחורבה ואליהו הנביא המתין עד שסיים להתפלל לימדו שאין להתפלל בחורבה .מדוע אליהו הנביא המתין עד סוף תפילתו ולא הפסיקו באמצע אם זה מסוכן

תשובה
כי אליהו שמר עליו מכיוון שידע שהוא שוגג.
שאלה - 193661
לכבוד הרב
ת"ח פוסק הלכות שהוא גם גבאי צדקה לעניים
אם מחלק דרכו צדקה, נוהג לשאול אותו מדי פעם בענייני הלכות והנהגות, לאחרונה לא משיב אליי חזרה. האם חייב להמשיך לתת כדין נדר?

תשובה
אם הוא אינו משיב, בוודאי הגמור שעליך לשאול פוסק אחר.
שאלה - 193660
לכבוד הרב שליט"א
עשיתי בדיקת פאפ והתוצאה לא טובה.
הרופאים אומרים לא להכנס להריון עד תוצאות קולונסקופיה וביופסיה.
מבקשת אישור מהרב וברכת הרב לבשורות טובות

תשובה
נמתין, ובעזרת השם יהיה הכי טוב.
שאלה - 193659
לכבוד הרב שלום מה ניתן לעשות עם אישה שמקללת כל. הזמן את הבעל והילדים קללות. מפחידות האם כל פעם צריך התרת קללות ולא מקשיבה על. חומרת. העוון הזה
תשובה
דבריה בטלים ומבוטלים, ואתה בעלה התורה נתנה לך סמכות ויפוי כח בלעדי לבטל את כל דבריה.
שאלה - 193658
לכבוד הרב שלום רב
האם מותר ביום שבת בבוקר להכניס לחמין חתיכת בשר מבושלת לגמרי שנשארה מתבשיל אחר שנאכל בליל שבת? תודה רבה לרב על כל פועלו ופעלו למעננו

תשובה
דיעות חלוקות וויכוח הלכתי בענין, ומיקל יש לו על מה שיסמוך.
א, משום בישול אין כאן כי המזון כבר התבשל כל צרכו.
ב, משום מיחזי כמבשל, לדעת האגרות משה, היביע אומר ועוד אין איסור, מכיוון שדרך להחזיר תבשיל יבש על הפלטה בשבת
ג, משום הטמנה אין כאן, כי החתיכה אינה עטופה או מכוסה אלא מוכנסת לסיר כמו שהיא.
ד, דעת חלק מחכמי אשכנז להחמיר.
שאלה - 193657
לכבוד הרב מוצפי שליט"א אני נוהגת לעשר ירקות בכל יום שישי ואני רוצה להתחיל לבשל מיום חמישי האם אני יכולה להניח בצד מכל ירק ולעשר ביום שישי .תודה לרב
תשובה
אפשר לעשר גם אחר הבישול.
שאלה - 193656
לכבוד הרב
תןדה לקבה ששתל את הרב בדור השפל הזה מחזק מדריך דעת תורה כמה התייעצתי עם הרב והצלחתי בעזרת ד יתברך תבורכו

תשובה
תעלו עוד ותצליחו פי כמה יהי רצון.
שאלה - 193655
שלום
התפללתי מנחה בביכ לאחר מנחה הגיע אדם שלא התפלל מנחה כבר עבר זמן בין השמשות הוא רצה לומר קדושה אמרתי שאסור להתפלל הוא לא שמע לי התחיל קדושה אני היתי עשירי האם היה עלי לצאת

תשובה
כשעברו 13 דקות וחצי מהשקיעה אסור לו להתפלל מנחה ואסור לנו לענות אחריו אמן, כי הם ברכות לבטלה והעוון חמור מאוד.
הרי על זה רעשה הארץ קודם 40 שנה ומרן ז"ל יצא בעוז ותעצומות נגד, וכתב תשובה מאלפת ביביע אומר.
שאלה - 193654
שלום למערכת
אשריכם על עבודת הקודש עם הרב
ממש עוזרים לנו הרבה ישר כח,
בהמשך לשאלתנו, מדוע סימפוזיון?
 השאלה עלתה אצלנו בכולל,
והציעו לשאול את הרב
תודה מראש

תשובה
כי זה חוזר וניעור, ודי למבין.
שאלה - 193653
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הקשר בין הברית של החבר לתענית שאני הולך להיות שם א"כ מה הדין? בקשר להוספת לימוד למה הרב אומר עלי כך אני כן הוספתי וגם הוספתי תענית דיבור בסדרים

תשובה
תעזוב אותי בבקשה, אתה יודע מה דעת רבותינו האמיתיים בענין. אתה מפריע לי בחינם מללמוד תורה.
ידעת כי אסור לשאול שלא רוצים לשמוע אלא להשמיע.
שאלה - 193652
לכבוד הרב
אני נוהגת זמן רב לצום שני וחמישי לפעמים הפסקתי חזרתי לצום ואולי זה גדול עליי . הכל בסדר ויכולה לצום
השאלה אם זה בסדר שאני צמה ואם יש בזה עניין ואם מותר לי להמשיך לצום

תשובה
ללמוד הלכות ומוסר זה פי מיליון תעניות. כתבתי לך זה עשר פעמים. ועדיין מתעקשים.
שאלה - 193651
שלום לכבוד הרב שלושים על אח באבלות יוצא יום שבת האם מתגלחים ביום שישי
רפואה שלמה לרב אוהבים את הרב אהבת נפש

תשובה
דיעות שונות בפוסקים, ואם קשה השיער ומכביד אפשר להקל ולהתגלח על שאר קרובים היום השישי, כפי שפסכו מהרי"ץ, כרם שלמה, מעשה נסים, ומרן ז"ל. אל על אב ואם אסור רק ביום ראשון עם גערה
שאלה - 193650
לכבוד הרב היקר,
האם מותר בשבת לכוון, לפתוח ולסגור ע"י הידיים את תריסי המזגן שפועל מערב שבת?
בזמן הארוחות החום מגיע בדיוק על הסועדים וזה גורם לצער ולא לעונג שבת.
השם יברכך.

תשובה
את כיוון רפפות התריס מותר לכווין.
שאלה - 193649
שלום כבוד הרב אנחנו נשואות נהיה בשבת במלון מדליקות נרות בלובי בשולחן משותף האם לברך?
תשובה
רק אחת מברכת, השניה תדליק בברכה רק היכן שאין נרות.
שאלה - 193648
לכבוד הרב שליט"א
מתנצלת ששואלת שוב, שאלתי לגבי הריון נוסף (8 ח' אחרי לידה) ורוצה בעה שוב. מעט חלשה אך מאוד רוצה. הרב כתב אחרי שנה. בכל זאת כדאי לנסות להתחיל? אנא ברכת הרב

תשובה
הרב השיב לך.
שאלה - 193647
שלום מורנו הרב..אני לא יכול לטבול שבוע ביגלל סיבה רפואית.אפשר ללמוד זהר או לכוון ראשי תיבות שיש בסידורים בתפילות ?
תשובה
תשטוף גופך במקלחת במשך שלש דקות.
שאלה - 193646
שלום לכבוד הרב
מה דינו של אדם שמסר מפתחות לאדם שמסר מפתחות לפורץ? (ופרץ הפורץ)

תשובה
אם בא מעשה לידך תפנה לבית דין צדק שיקרו את הפרטים ויפסקו. המערכת.
שאלה - 193645
לכבוד הרב שלום רב
באמצע חודש שמיני נולד תינוק מת ללא סיבה הריון הי תקין.האם מוגדר כנפלמה המשמעות של נפל כלפי שמיא. האם זה נחשב שאיבדתי בן ?
האם חייב קבורה?במה אפשר להתחזק.

תשובה
לא איבדתם מאומה, תבקשו שחברה קדישא התורן להיום יקחוהו לקבורה. ואתם תזכו למתנות יפות וטובות מן השמיים.
שאלה - 193644
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם מותר לחמם ישירות/עם הגבהה, על הפלאטה כנאפה (גבינה מותכת בין שתי שכבות שערות קדאיף) בשבת?

תשובה
בשבת לא, יש כל כך מאכלים חשובים לשבת.
שאלה - 193643
שלום לכבוד הרב
האם אישה שרגילה להיתפלל שחרית כל יום האם בשבת מותר להיתפלל מינחה ובבוקר רק להגיד ברכות השחר והתורה ויחשב שהיתפללה לעינין קידוש וסעודה.לא נדרה להיתפלל שחר

תשובה
אם רגילה להתפלל כל יום שחרית, תתפלל גם בשבת ותאמר בהשחר, ותתחיל ברוך שאמר ותמשיך.
שאלה - 193642
שלום לכבוד הרב, נשואים תכף 7 שנ'+ 0 בעלי תשובה אני 36 בעלי 40 בטיפולים לאחרונה הפלה, מתפללים התחזקנו המון צניעות קדושה שבת טהרה ברכות פשפוש במע' מעשרות וצדקה. נשמח לעצה.
תשובה
תעזרו למשפחות ברוכות ילדים.
שאלה - 193641
לכבוד הרב
תענית נדבה כמו ערב ראש חודש. אם מרגיש צורך לאכול מעט לפני עלות השחר, יתענה? שמעתי דעה שאומרת שאם אוכל לפני עלות השחר עדיף לו שלא יצום בכלל. כך באמת לעשות?
תודה

תשובה
מותר לאכול קודם עלות השחר כמו בתענית ערב ראש חודש וכדומה.
שאלה - 193640
למורנו ורבנו. א.תקון חצות עם נעלי בית יש בעיה ב. אם אחד גזל מחמיו כסף ואז גילה אותו ואמר לו מה שהיה היה מכאן והלאה חושבנה טבה ולא מענין אותו אם היה עוד גניבות מה הוא צריך לעשות?
תשובה
עליו להחזיר כל מה שגנב.
שאלה - 193639
לכבוד הרב מצופי שלטא..רצינו לדעת מה כבוד הרב חשוב בנוגע להדליק נרות לצדיקים בשמן למאור
תשובה
תודה. עיין באתר.
שאלה - 193638
לכבוד הרב
אני צם ויש ברית לחבר שלי מחר האם אני יכול להשלים הצום? תודה

תשובה
מה הקשר לחבר שלך ולתענית? ומדוע הנך מתענה ולא משתדל לעשות תוספת בלימוד התורה?
שאלה - 193637
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם הבעל ירא שמים מתפלל 3 תפילות אבל לא תמיד קובע עיתים כי עסוק הפרנסה, והילדים כן לומדים תורה. האם האשה זוכה?

תשובה
האשה זוכה מחלק הבנים ומחלק שלה, בעלה מפסיד הרבה.
שאלה - 193636
לכבוד הרב שלום רב
אדם בשם אברהם בן 34 שנקרא על שם אח של אביו אשר נפטר בגיל 18. צריך להוסיף שם?
במידה ולא רוצה להוסיף מותר להורים להוסיף ללא ידיעתו ולקרוא לו ב2 השמות?

תשובה
בהוספת שם צריך בעל השם להשתמש בו.
שאלה - 193635
שלום לכבוד הרב
אדם שחולה בסכרת ל''ע ונוטל תרופות. יש פתרון לעשות ניתוח בקיבה, ובכך ימנע מהסכרת, והניתוח מונע מעשיית המצוות כמו לאכל כזית בפסח וכו, האם כדאי לעשותו?

תשובה
ניתוח קיבה כרוך בבעיות לא קלות וגם לפעמים סבל ממושך.
שאלה - 193634
בהלכה ברורה (סימן קסו) הנוהגים לומר "מזמור לדוד" בין נטילה להמוציא - אין לחוש להפסק כלל. האם גם ניתן לברך על שתייה בניהם אם שכח לפני הנטילה לברך (כדי לפטור שתיה שבסעודה)?
תשובה
לא ולא.
שאלה - 193633
שלום הרב.אברך. אברך אחד העביר אלי דרך אברך אחר 200 שח,אין לי מושג על מה. צריך לעשר?
תשובה
אברכים לא צריכים.
שאלה - 193632
לכבוד הרב שלום רב אני מעוניין לגשת למכרז לתפקיד אחר בעבודה ואודה מעומק לב לרב בדבר עצה אם לגשת למכרז או להישאר ביחידה שבה אני נמצא עכשיו
תשובה
תאמר למנצח בצורת המנורה ותלך ותצליח.
שאלה - 193631
לכבוד הרב
ביתי במצב רגשי ונפשי שהולך ומחמיר.האבא מתנגד לטיפול רגשי בטענה שאין תוצאות ויקר מידי.אין מימון לכך.האם לטפל בה בניגוד לרצונו. יש מכך בעיות בשלום בית.

תשובה
מוכרחים לטפל בה.
שאלה - 193630
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, האם מותר לשים ‏קצת מים ועליהם את השמן ועליהם את הפתילה בנרות שבת
תשובה
כך נוהגים רבים וטובים והדבר מותר לכתחילה.
שאלה - 193629
לכבוד הרב שלום רב
האם אני יכול להשתמש במכונת גילוח והאם יש דבר כזה מכונת גילוח כשרה
תודה מראש.

תשובה
לא ידוע לי.
שאלה - 193628
אמא מברכת על אוכל, או אשר יצר, והיא לא יודעת להגיד את המילים נכון הכל לא ברור בקושי יודעת עברית והיא לא יודעת מה אומרת אמרתי לאמא שלא תגיד את שם השם בברכה שלה,האם צדקתי?
תשובה
תאמרי את הברכה עמה יחד.
שאלה - 193627
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
במידה ואחותי מכינה קציצות בשר בכשרות מהודרת שאנחנו אוכלים,
אבל לא הטבילו את הסיר, הסיר כמובן בשרי בלבד.
מותר לאכול?

תשובה
בדיעבד מותר.
שאלה - 193626
אמר ר' אחא "יפה שיחתן של עבדי אבות יותר מתורתן של בנים"
תלמידה שאלה 1 מדוע? 2 היכן מצינו עוד עבדי אבות שהרי נכתב "עבדי" ברבים. 3 מדוע רש"י מציין זאת בדווקא "ואבוא היום"
תודה

תשובה
האבות אנשים חשובים ומפורסמים היו, והיו להם עבדים ושפחות.
שאלה - 193625
שלום לכבוד הרב
אני אברך חוזר בתשובה שיש לו ברית בשבת לקיים בזמנו ויהיה חילולי שבת מצד המשפחה או לדחות ליום ראשון מה דעת הרב אם תוכל להתקשר זה יעזור

תשובה
מחללי שבת אל תזמין סכנה לילד.
שאלה - 193624
לכבוד הרב מוצפי שליט"א למאן דאמר שמשה הוסיף יום אחד מדעתו לא מובן לי הרי כתוב ויהי ביום השלישי בהיות הבוקר ויהי קולות וברקים וכו' ולא ביום הרביעי.
תשובה
זה לאחר התוספת.
שאלה - 193623
שלום לכבוד הרב שליט"א!!ביכולת כל אדם ירא שמיים לבצע כל דקדוקי ההלכותכל החסידויות, כל מצווה בשלמות, עם קצת קושי ועומס בהתחלה, אך מתרגלים.מדוע לא לנהוג כךבריאות איתנה
תשובה
ינהג כך אך לא בפני אחרים.
שאלה - 193622
לכבוד הרב
האם קנקן בבלנדר חשמלי שעשוי מזכוכית ובפנים יש את הסכינים שמרסקים את הפירות נעשה חלבי לאחר שימוש עם חלב או שאפשר לשתות לאחר ניקוי הקנקן משקה פרווה לאחר אכילת בשר?

תשובה
אם ניקוהו היטב כהוגן מותר פרווה אחרי בשר. וכל זה חלב קר.
שאלה - 193621
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
1. אדם שאחיו מהאבא נפטר. בשבת מארח את חתנו והכלות. האם עושים זימון וברכת המזון רגיל או ברכת מזון של אבלים?
2. האם בשבעה יילך לבית כנסת שאין מנין בבית?

תשובה
ההלכה שאם יש אחרים עמו בסעודה מברך ברכת המזון כרגיל, ואם רק האבלים ונשותיהם שם ברכת המזון לאבלים. בשבת יתפלל בביתו.
שאלה - 193620
שלום לכבוד הרב.
האם אפשר לצלות דג בתנור אחרי שצלינו עוף בתנור, בלי לחכות ובלי לנקות את התנור?
תודה רבה לכבוד הרב.

תשובה
ממתינים דקה שהאדים ימוגגו.
שאלה - 193619
לכבוד הרב
מה צריך לעשות עם שיברי הכוס של החופה? והאם זה סגולה לתת לרווקים כסגולה לזיווג?
תודה

תשובה
זורקים לאשפה.
שאלה - 193618
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, חברה טובה שלי נכנסה היום לטיפול נמרץ אני רוצה לקיים ביקור חולים אבל אני בתחילת הריון שבוע 5
ופוחדת. האם כדאי ללכת או שזאת סכנה בגלל מזהמים? תודה לרב

תשובה
כיום בבתי רפואה ישנה סכנת הדבקה.
שאלה - 193617
לכב הרב איש אמת קראתי כי אביך הקדוש ז״ל הפסיק תפילה בכוונות כדי לסייע לך. ויתרתי על תפילת הנץ כדי לחזק ילדי בתפילה של 7. האם מועיל לקרוא ק שמע לפני הנץ ולאחר מכן ללכת לתפילה?
תשובה
עיין תשובה מאתמול 193578 .
שאלה - 193616
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
חמותי ביקשה ממני לעשות לה קו טלפון לא כשר שתוכל לגלוש לצורכי עבודה. האם עלי לסרב לה ?

תשובה
תתחמק ממנה.
שאלה - 193615
אחי בן זוגה של גויה יש לו ילדים ממנה והם נפרדו הזמנתי אותו לפסח הוא רוצה שגם הגויה וילדיו יבואו היא לא בשום הליך גיור והוא טוען זה לקרב אותה,האם זה ראוי? תקין? יש בעיה הלכתית?
תשובה
בשום פנים ואופן לא, הוא לא שב בתשובה והוא קשור עם גויה ובוגד בבורא העולם.
שאלה - 193614
מורנו הרב שליט"א שלום עליכם, נשאלתי כיצד מותר להזכיר י"ג מדות המתחילות באמצע פסוק "השם, השם א - ל רחום וחנון וגו', הוא חצי פסוק, וכל פסוק דלא פסקיה משה לא פסקינן? ובתפילה לחולה, ובמילה, ובפתיחת ההיכל אומרים אותו?
תשובה
שאלתך נידונה בפוסקים. ועיין מגן אברהם סימן רפב, נשמת אדם כלל ה אות ב, שו"ת האלף לך שלמה אורח חיים סימן מג.
והתשובה היא כי
א, מצינו בש"ס כי הביאו פעמים רבות ראיה בציטוט חצי פסוק בלבד. והטעם כי דרך ראיה מותר, גם דרך תפלה מותר.
ב, הרב מגן אברהם סימן מ"ט כתב כי י"ג מדות נאמרו מראש על ידי רבון העולמים מאמצע הפסוק.
ג, עיקר האיסור הוא בפסוקי תורה ונביאים, אבל בפסוקים מהכתובים מותר.
ד, בדרך שבח ותפילה מותר.
שאלה - 193613
לכבוד הרב
האם נכון שבעל נפש יחמיר על עצמו ויקדש ויבדיל בשבת רק על יין שאינו מבושל?

תשובה
בהחלט יש מהדרין בכך.
שאלה - 193612
לרב היקר
סליחה ששוב שואלת,לגבי השבת חתן של אחותי שתהיה כל השבת בבית הורי החתן ,חשבתי להישאר בבית ואימי תגיד שאני מרגישה לא טוב כי באמת ארגיש לא טוב להיות שם
האם זה בסדר? תודה

תשובה
הנני מסכים לכך בהחלט.
שאלה - 193611
לכבוד הרב
מה ההנהגה בקריאת שם לבת כשמתלבטים בין 3 שמות טובים שבאים בחשבון, האם מה שבכל אופן הכי אוהבים, או שיש עדיפות כל שהיא לשם מסוים,

תשובה
שם של אשה צדקת וטהורה.
שאלה - 193610
שלום לכבוד הרב אישתי קיבלה פיצוי פיטורין האם צריך להפריש מעשר ?
תשובה
בהחלט לא, כי זה ניתן לצרכי כלכלה בחוסר עבודה.
שאלה - 193609
שלום לכבוד הרב
אביה של אמי נפטר ומכך אסור לשאול את אמי בשאלת שלום. האיך אפשר בכל זאת לשאול בצורה אחרת לשלומה מבחינה בריאותית שהיא עושה זריקות ואני רוצה לדעת שהכל בסדר.

תשובה
על מצב בריאותה מותר לשאול כדי להתעניין שמקבלת טיפול נכון.
שאלה - 193608
לכבוד הרב שלום רב
אני מעונין לצלם קיום מצות אמירת תיקון חצות עם הדרכה למי שלא יודע ולפרסם את זה ברשת כדי שידעו לעשות.מבקש מהרב את כל שלבי העשיה במצוה זו והדגשים של הרב.תודה.

תשובה
ברוכים תהיו. העיקר להזיל דמעות בתיקון חצות ולא ההצגה.
שאלה - 193607
שלום לכבוד הרב
ממש כואב לי אשתי בת סמינר לא מכסה את כול שיער ראשה במטפחת וכואב לי מאוד ,משתדל לא להעיר לה אבל מאוד קשה לי עם זה.
מתפלל על זה אך שום דבר לא עוזר מה לעשות כבוד הרב?

תשובה
קבעו לימוד בספר מוסר כגון פלא יועץ כל לילה.
שאלה - 193606
למה הרב לא יעזור?אדמור ומקובל גדול שלמדתי קצת אצלו והוציא הרבה ספרים, במקום ברכות שכתבתי לו בפתק , בנגוד לרצוני הביא עלי ייסורים, כדי שאתחרד.איך עוצרים אותו?
תשובה
כיצד יתכן שאדמור!!! וגם מקובל !!!!!!! וגם גדול!!!!! יביא על אדם יסורים במקום ברכה.
שאלה - 193605
לכבוד הרב הגאון מוצפי שליט"א
ישנם שני חדרים בין שני החדרים יש דלת הזזה שמקשרת בניהם מכל חדר נכנסים ויוצאים באיזה צד שמים את המזוזה?

תשובה
הקובעת היא הכניסה הראשית לבית משם המזוזות בכל המקומות בצד ימין.
שאלה - 193604
שלום לכבוד הרבאמא שלי חולה במחלהשתי אחיות שלי עם המחלההרופאה ביקשה לבואיצא משהוא קטן בבדיקהמבקשת את ברכתך החשובהלי שזה כלום ב"ה אני בחרדהתודה לרב שלנו היקרבריאות
תשובה
לא לפחד, הכל יעבור בשלום, חיים טובים וארוכים.
שאלה - 193603
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
4 ילדים ב"ה.בת קטנה כ-8 חודשים. רוצים מאוד הריון נוסף. אך חלשה מאד.אנא ברכת הרב שהקב"ה ישלח לי כוחות וברכה להריון בריא ושלם בע"ה. תודה רבה ויישר כח.

תשובה
בעזרת השם יתברך במלאת שנה ללידה האחרונה אפשרי להתחיל. בברכה רבה.
שאלה - 193602
שלום לכבוד הרב
אמא שלי נפטרה שנה שעברה בתאריך. ג' אדר ב' רציתי לדעת מתי לעשות אזכרה ומתי עולים לבית העלמין. תודה

תשובה
יום חמישי ב באדר בערב לומדים תורה בלילה, למחרת יום השישי בבוקר עולים לבית העלמין. זה הדרך המובחרת ביותר.
שאלה - 193601
שלום לכבוד הרב
רוצה לקבל תענית למחר על עוון

תשובה
המערכת, הרב הביע דעתו השלילית על התעניות שאינן מוסיפות ולא כלום בלי תיקון המעשים.
שאלה - 193600
לכבוד הרב
אנחנו מהצפון
האם ניתן להגיע לאחד מהשיעורים של הרב ע"מ להתייעץ התייעצות קצרה לגבי רכישת דירה באזור לא דתי (עניין של מחיר) לאחר השיעור?

תשובה
מי שיש לו ילדים בבית לא הולך להתגורר באיזור לא שומרי שבת, כי בימינו בקושי באיזורים "חרדים" אפשר לחנך ילדים.
שאלה - 193599
שלום כבוד הרב,
מחליף לרבינו תם עם הציבור אחרי אשרי,יוצא שבעוד אני מניח של ראש בעמידה החזן כבר בקדוש קדוש קדוש ונמצא שאני עומד בין היושבים.להמשיך או לנהוג אחרת?

תשובה
תחליף אחרי ובא לציון גואל.
שאלה - 193598
לכבוד הרב שלום רב
האם יש הבדל בדין ברכת מזונות
בין להשביע

תשובה
המערכת, איננו מקיימים סימפוזיון בעניני הלכה. שאלת קיבלת תשובה.
שאלה - 193597
לכבוד הרב מוצפי שליט"א יש אדם בבתי שעובד את הקב"ה באהבה גדולה .הוא חושב שיש אנשים בבית שלא אוהבים את זה מזיזים לא את הסידורים או דברים שהוא מכין מהלילה .איך עלנו להתנהג תודה
תשובה
שתיקה היא התרופה הטובה ביותר למניעת מחלוקת בבית.
שאלה - 193596
לרב שלום!האם מצות עונה חובתה
תשובה
שאלות מסוג זה אינן נידונות בפומבי, ואל תתלוננו שלא עונים לכם. המערכת.
שאלה - 193595
לכבוד הרב שלום רב
בתהליכי התחזקות אתמול היה לי שיעור תורה והלכתי לראשונה עם חצאית בחוץ למרות הקושי מה יגידו רציתי לקבל את ברכתו של הרב להתמדה בתהליך החזרה בתשובה. תודה רבה

תשובה
ברוכה הבאה לשערי הצניעות. האמהות הקדושות שרה רבקה רחל ולאה מברכות אותך בשמיים ותהיי שמורה מכל רעף ותהיי מוקפת במלאכי עליון שישמרו אותך.
שאלה - 193594
כשאני קמה באמצע בלילה בסביבות 3-2 לפנות בוקר לומר תיקון חצות אני צריכה לומר ברכות התורה ? ברכות השחר ? עד איזו שעה מותר לומר תיקון חצות ?
תשובה
נטילת ידים בברכה, ברכות השחר, ברכת התורה, תיקון חצות עד השעה 5 בבוקר נכון לימים אלה.
שאלה - 193593
לכבוד הרב שלום רב
יש לי שאלה אחרי כמה חודשים של נישואין בעלי .....

תשובה
שאלות אישיות לא באתר ובפומבי.
שאלה - 193592
לכבוד הרב שלום רב
גיסתי נפטרה בשבת מהמחלה,אחי לא דתי, אך התחזק באמונה בזמן המחלה,מה להגיד לו ולילדים לשמור במשך השנה שיעזור לעילוי נשמתה?+

תשובה
שמירת שבת כל השנה.
שאלה - 193591
לכבוד הרב שלום רב לפי הסוד אישה לא סופרת את העומר האם גם לפי הסוד אישה לא תגיד תיקון חצות תודה לרב
תשובה
אין קשר בין שני הנושאים.
שאלה - 193590
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
שלום, יש לי שיער מאוד ארוך שאני רוצה לתרום, אני מחפשת מקום ירא שמיים למסור אותו, האם הרב יודע על מקום כזה??

תשובה
לא ידוע לי.
שאלה - 193589
לכבוד הרב שלום רב
ביתי ליבי בת שנתיים וחודש י״א בטבת התשע״ח ברצוני לשאול האם השם בסדר או אפשר להוסיף לה שם ליבי מוריה? תודה(:

תשובה
המערכת, הרב אינו מתייחס לשאלות בעניני שמות.
שאלה - 193588
שלום וברכות לכבודו. קראתי בשו"ת שאנשים קראו מה שכבודו כתב והתרגשו מאד. במה מדובר? גם אני רוצה מאד לקרוא זאת.תודה ומאחלת לכבודו לבשר לנו על בוא המשיח,כי יש דיבורים על זה.
תשובה
המערכת, נא לעיין בתשובה 193444
שאלה - 193587
לרב שליטא
אתמול בא לכולל תלמיד חכם וחשוב ומסר שיעור תוך כדי השיעור קם עליו אברך סופר סתם שהיה עצבני ממה שהרב אמר וביזה אותו האם מותר להניח תפילין רבינו תם שהסופר סתם הכין לי ?

תשובה
תבקשו את הסופר שיבקש מחילה ויחזור בו.
שאלה - 193586
לכבוד הרב מוצפי שליט"א, ברוך השם הרחבנו את הבית בחדר נוסף,מה צריך לעשות כדי שאפשר יהיה להשתמש בו (פ. אוכל). תודה.
תשובה
תלמדו שם מהספר ברית עולם, פרקי משנה.
שאלה - 193585
שלום עליכם כבוד הרב!
תודה רבה על השיעור הקדוש ברעננה
תזכו לשנים טובות וארוכות

תשובה
תבורכו כולכם משמיים.
שאלה - 193584
שלום לכבוד הרב, מניין שחרית מצומצם, מתחילים שמו"ע וחזרה עם ששה מתפללים כי השאר מאחרים ולא מספיקים להתחיל יחד. עזיבה למניין מסודר סיכוי סביר שהמניין יסגר מה דעת כבוד הרב?
תשובה
תודיע להם 10 ימים מראש שאינך מתכונן להשאר.
שאלה - 193583
רוצה לשמח כב' הרב שהאתר הזה תרם לי רבות וחיזק אותי ב"הת בפרט בנוגע לאירועים מעורבים- משתדלים להגיע לחופה ומייד הולכים.האם ההתקדמות הזו תסייע עבור הפעמים שנכשלנו בעבר?
תשובה
חזקו ואמצו, זה מחמם את הלב. תמשיכו בכך.
שאלה - 193582
לכבוד הרב שלום רב
האם האיסור לאכול לפני שנותן לבהמתו לאכול הוא מעיקר הדין או ממידת חסידות?
תודה רבה לכבוד הרב.

תשובה
מעיקר ההלכה כנזכר במקורותינו.
שאלה - 193581
לכבוד הרב!
לעניין תפילת מנחה בזמן רבינו תם! האם זה מותר? ראיתי זרמים מסוימים שמתפללים מנחה בזמן רבינו תם! הרי מותר לפי ההלכה עד השקיעה! או בין השמשות ,מקסימום עד ה 20 דקות!

תשובה
מה איכפת לנו מה אחרים עושים? הם לא ישמעו לך, ואל תשכח להתלונן שלא עונים לך על שאלותיך המאוד "מעניינות".....
שאלה - 193580
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מעונין לקבוע תור לניתוח תיקון ראיה (לייזר בעיניים)
יש לי 2 תאריכים הראשון בצום תענית אסתר והשני לאחר פורים
יש בעיה לעשות ביום של הצום עצמו?
תודה רבה

תשובה
לא ביום התענית. כי אין בזה דחיפות.
שאלה - 193579
כבוד מו"ר
קראנו בשקיקה על תולדות חייהם של כבוד אביו ואמו הדגולים על צורת ההתנהלות והמסירות ולא פלא שזכו לגדל דורות ישרים בדורנו שזה חסר מאווד יש ללמד זכות על בניו של מקום!?

תשובה
תודה לכם על ההקשבה. זכותו תגן עליכם.
שאלה - 193578
לכב הרב איש אמת קראתי כי אביך הקדוש ז״ל הפסיק תפילה בכוונות כדי לסייע לך. ויתרתי על תפילת הנץ כדי לחזק ילדי בתפילה של 7. האם מועיל לקרוא ק שמע לפני הנץ ולאחר מכן ללכת לתפילה?
תשובה
נכון כך לעשות. תחיזקנה ידיך.
שאלה - 193577
לכבוד הרב
רציתי בבקשה לברר עם הרב. בשיעור השבוע אמר כב' שלא מועיל כלל לערב שמן/מלח וכדו' בביצה בצל ושום קלוף ובתשו' באתר ועוד התיר הרב. גם כתב "לכתחי' יערב ירק"

תשובה
שמן או מלח זה לא נקרא מעורב, אך ירקות אמרנו בפירוש בשיעור שמועיל בהחלט.
שאלה - 193576
כבוד הרב
רב אחד אמר בשיעור בשם הבן איש חי שמי ששומר ארבע שעות שבת, ...

תשובה
לא שמעתי זאת.
שאלה - 193575
כת"ר
איני יודע אם זה מעניין את הרב,
אני הייתי תלמיד

תשובה
כואב מאוד לשמוע.
שאלה - 193574
לכבוד הרב
למה נשים מצטרפות...
למה מעוברת פטורה...
למה חתן...

תשובה
השאלות עצמם בכלל לא מדוייקות. המערכת.
שאלה - 193573
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
תפילת ערבית אחרי שעור חציו התפלל חציו עדיין לא האם לתפילה בציבור חייב מינימום 6 שלא התפללו?

תשובה
בתפילת ערבית כדי לומר קדיש תתקבל, די ב - 4 מתפללים, ואילו בשחרית ומנחה צריך 6 מתפללים. אך כל זה אינו נקרא תפילה בציבור. עד שיהיו 10 מתפללים.
שאלה - 193572
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם זקן מרבה חסד על האדם?
האם יש עניין גם בימי השובבים להיות עם זקן?

תשובה
לא ידוע לנו, ומור אבי ז"ל היה אומר "טוב יהודי בלי זקן, מזקן בלי יהודי".
שאלה - 193571
מה דינו של המצביע למפלגה שתוכנה הוא קיצוץ עולם התורה/מינוי רב רפורמי.
יש לצערינו אנשים שבוחרים בשונאי הדת ומגיעים להתפלל במניין. מה דינם?

תשובה
ירחם השם, אינני רוצה לחשוב על כך.
שאלה - 193570
לכבוד הרב
שלום וברכה לכבוד הרב בעוד כחודש נהיה תחת חופה גילו אצל אשתי לעתיד בבדיקות גנטיות שהיא נשאית תסמונת ×שביר זה הכניס אותנו לבילבול רציני כיצד ממשיכים הרב

תשובה
אל תמהר להחליט, תתייעץ עם הרב פישר עיין בגוגל.
שאלה - 193569
לכבוד הרב היקר,
האם ניתן לדעת מהו הערך הכספי של זכר למחצית השקל כיום?
בע"ה רוצות לזכות ולתרום לישיבת הרב.
בריאות איתנה לעבודת השם יתברך.

תשובה
בגלל התהפוכות בכלכלה העולמית, נדע יותר ברור אחרי ראש חודש בעזרת השם יתברך.
שאלה - 193568
לכבוד הרב
האם אפשר לכתחילה להוציא את השבת כדעת הגאונים תודה

תשובה
יש הנוהגים כך בהחלט.
שאלה - 193567
לכבוד הרב
הרב אמר לי לא לפרוש אני רווקה המנהל שלי מעלעב שופל לי תדם ורני מחרישה

תשובה
אשריכם ישראל השומעים חרפתם ושותקים.
שאלה - 193566
לרב היקר
איני רוצה ללכת לשבת חתן של אחותי כיוון שלא ידוע בודאות כשרות המאכלים והכלים וגם חוששת לגבי האווירה
מצד שני לא רוצה לפגוע באחותי ובמשפחת החתן
אשמח לעצתך תודה!

תשובה
אם אפשר תקחי אוכל לחדרך,ותאמרי שמרגישה לא טוב,וכך זה באמת. כי לשבת אתם זה להרגיש לא טוב.
שאלה - 193565
לכבוד הרב שלום רב
בקריאת שמע שעל המיטה יש חובה לשים גרביים ונעליים?תודה רבה לרב על מסירות הנפש למען עם ישראל.מאוד נהנה מהספר יסוד ציון מומלץ מאוד.

תשובה
בהחלט אין צורך בכך.
שאלה - 193564
לכבוד הרב שלום רב
אשתי עושה עיסה של סמבוסק של גבינה עם חמאה בתוך העיסה מה ברכתו של הסמבוסק ?

תשובה
הכל תלוי בטעם הבצק בלי המילוי. אם הוא טעם לחם המוציא. ואם השתנה טעמו מזונות.
שאלה - 193563
לכבוד הרב שלום,
בעבודה יש לפעמים ישיבות והמזכירה שואלת מי רוצה קפה/תה. עד כה נמנעתי מצד דברים שאישה עושה רק לבעלה. בתשובות ראיתי שהבעיה רק מולו. האם כך או להמשיך להימנע?

תשובה
אם אינה מגישה מולך מותר.
שאלה - 193562
לרב אהוב נפשנו,קראתי על אביך ,הרגשתי שכתבת זאת מליבך מנשמתך,העברת זאת בכתוב אבל כאילו "הרגשתי"כל מילה,איזה התרוממות רוח ,איזה זכות שיש לך אבא כזה צדיק.תודה לך כבוד הרב
תשובה
הזכות כולה שלו, ואין לי ספק שהוא מתפלל בשמים עליכם ועלינו ועל כל ישראל, וזכה השואל שפתח לי שערי בינה לדעת ולכתוב דברים נכוחים מלבי. תודה על העידוד.
שאלה - 193561
לכבוד הרב מוצפי שליטא
האם יש מתירים להוציא ס"ת בשביל נשים בפרשת זכור?

תשובה
להוציא מחוץ להיכל לא, כי מעיקר ההלכה פטורות הן. אלא כשיש עשרה גברים בבית הכנסת יפתחו את ההיכל ויקראו להם פרשת זכור.
שאלה - 193560
זו אני ששאלה על הגזל בשירות לאומי.הרב אמר להחזיר, השאלה היא: איך לחשב?-לפי הסכום ששילמו עלי קופת חולים כללית לעמותה? או לפי מה שקיבלתי בפועל מהעמותה? [שזה היה הרבה פחות]
תשובה
לפי מה שקיבלת בפועל.
שאלה - 193559
שלום היתי בשירות לאומי בקופת חולים כללית דרך עמותת שלומית ואיחרתי ושילמו לי על זמן שלא הייתי.האם כדי לחשב הגזל צריך לפי הסכום שהעמותה קיבלה עליי מכללית או לפי מה שקיבלתי?
תשובה
להחזיר ההפרשים למי ששילם.
שאלה - 193558
שלום לכבוד הרב העברתי לישיבה האם זה בסדר? בנוסף קנסתי את עצמי על שלא השגחתי בהמתנה בין בשר לחלב והעברתי לישיבה. תודה
תשובה
ללמוד הלכות בשר בחלב.
שאלה - 193557
שלום לכבוד הרב
בחודשים האחרונים אני מתמודדת עם קשיים רבים, ועם חרדה ומתח רב.
מה באפשרותי לעשות כדי להרגיש חזקה ובריאה בעז"ה? אני חוששת שחלילה יש עלי קפידה או עוון.

תשובה
לקרוא תהלים בכל שעה פנויה.
שאלה - 193556
תינוק בן חודשיים וחצי.מסתכל שהוא על הגב וגם זה לזמן די קצר. שמרימים אותו הוא מסיט מבט ולא מסתכל עלינו כלל.ואני מפחדת שיש לו בעית התפתחות.לילד קוראים אוֹרי בן גילי.תודה
תשובה
מקווים שעם הזמן זה יסתדר, עכשיו זה מוקדם.
שאלה - 193555
לכבוד הרב
האם יש לחשוש ממיונז שנמכר,גם בכשרות מהודרת מאוד,מבחינת ביצים שעבר עליהם הלילה?

תשובה
יש מקום לחשוש.
שאלה - 193554
לכבוד הרב שלום רב,
אם אכלתי בשר ואני מאוד מקפיד בעניין זה בדרך כלל והיום בטעות שתיתי נס לאחר שעברו ארבע וחצי שעות מה התיקון? זה הכניס אותי לצער רב.

תשובה
תלמד הלכות בשר בחלב לכפרה.
שאלה - 193553
לרבנו הרב מוצפי,הנולד בל' אדר א' ומעוניין לעלות לירושלים, לצום וללמוד ביום הולדתו מתי יעשה, תודה רבה לרב
תשובה
אסור לו צום, ואם צם עבירה בידו.
שאלה - 193552
כבוד הרב
להגיד את הקדיש שאחרי ע' לשבח שיש ירצייט שאחרים אומרים בביה"כ?
עדיף ללמוד מאשר ללכת לאזכרה (אמא) אם ידוע שכמה שעות בנסיעות הלוך חזור לומד בדרך לא אותה איכות ייתכן?

תשובה
אנחנו לא אומרים כלל. לא לבטל תורה.
שאלה - 193551
לכבוד הרב מוצפי שליט"א. תודה על התשובה.
מה ההצעה של הרב לגבי מי שנפשו חשקה בתורה, וצריך לפרנס משפחה.אבל הוא לא חרדי.ולומד באונ'. אבל מאוד רוצה לעשות רצון ה' ולעסוק באמת.

תשובה
יקבע כל יום עתים לתורה עם אב4ך.
שאלה - 193550
לכבוד הרב שלום רב
קצת נמאס להיות שומרת של בעלי למשל כל הזמן לשאול מה עם תפילה? ואם לא אשאל אולי לא יתפלל במניין. להפסיק והוא יתמיד?

תשובה
זה העולם הבא שלך, תמשיכי לעמוד על המשמר ותתברכי.
שאלה - 193549
לכבוד הרב שלום רב
יש הלכה שאומרת שלאישה אסור לשרת לאיש שהוא לא בעלה בדברים שאשה משרתת את בעלה. הדוג' שהביא זה כוס שתיה. האם גם להגיש אוכל לאח של בעלי אם מתארחים בשבת?זה בעיה?

תשובה
מגישים לא מולו ממש. במרחק מה.
שאלה - 193548
לכבוד הרב האם לתת צדקה לאברך עני בסתר והוא מתבייש מזה?
תשובה
תן לו מבלי ידיעתו.
שאלה - 193547
שלום לכבוד הרב
לכתחילה לא יפסיק אבל
האם עניית "ברוך הוא וברוך שמו"
נחשבת להפסק לדוגמא בין הנחת תפילין
של יד לתפילין של ראש ?

תשובה
בהחלט הפסק גמור.
שאלה - 193546
לכבוד הרב שלום רב
מרק עם עוף (בהכשר כבוד הרב) בושל בטעות עם אבקת מרק עוף (בשרי) המכיל אבקת בשר בהכשר רגיל. מותר לאכול ? או לזרוק את המרק עם העוף ?
תבורך מפי עליון בכל מילי דמיטב

תשובה
תאכל את העוף, ואת המרק תן למי שאוכל. כי זה לא בטוח שאסור.
שאלה - 193545
לכבוד הרב שליט"א
מנחם אדרי שמתיימר לעשות תיקונים ותיקונים תמורת בצע של אלפי שקלים פרסם אתמול שכביכול חתנך,

תשובה
הודעתי כמה פעמים ששקר הדבר, ולא נתתי שום המלצה או אישור לתיקונים ובודאי לא לגבות כספים.
שאלה - 193544
הרב.
אדם שמפורסם לטובה גם בין אנשים וגם ברשתות חברתיות, האם מוריד לו מזכויותיו?
מה להתפלל או לעשות גם למנוע עינא בישא
וגם כדי לא להוריד מהזכויות וחלילה לקבל שכר רק בעוה"ז?

תשובה
כל פירסום בחיים מוריד מהזכויות.
שאלה - 193543
לכבוד העורך היקר שלום
היכן אפשר להשיג יין בהכשר בד"צ בני ציון ?
אותה שאלה לגבי שמן

במחילה
עבודת קודש הנכם עושים

תשובה
יין אזל לצערינו, שמן זית מרמת הגולן בטלפון 0544560102 כשר לפסח.
שאלה - 193542
שלום לכבוד הרב
קוראים לי עדן והשם שני שלי ורדה על שם סבתא של אמי לא היו לה חיים טובים אני מרגישה שיש לי חסימות ונפילות במצב רוח ואני רוצה לשנות את השם מעדן לנועה ולהוריד את ורדה

תשובה
הרב אינו מתייחס בעניני שמות.
שאלה - 193541
לכבוד הרב,
האם יש עניין בלציין את יום הנישואים באיזשהו אופן מסוים?
מתרגשים לקראת בואו של הרב הערב לרעננה

תשובה
אין בזה ענין, אך כדי לחזק את קשר הנישואין תקיימו ארוחה חגיגית משותפת ביניכם.
שאלה - 193540
לכבוד הרב שלום רב
כבר שנים שאני מנסה למכור את הדירה,ולא מצליח.יש איזה תפילה או סגולה שהרב ממליץ לעשות כדי למכור וגם לקנות דירה?

תשובה
תקרא פרקי תהלים, ותנסה לקרוא בדירה לא בחצי הלילה הראשונה סדר פיטום הקטורת ותתפלל.
שאלה - 193539
לכבוד הרב
האם מותר לשים פלטות של קוצים מעל החלונות
נגד יונים(רב אמר שאסור)
תודה רבה!!!!

תשובה
רק כשהם מפריעים הרבה יש רבנים שמתירים.
שאלה - 193538
לכבוד הרב
שאלתי את הרב אתמול על חוסר שלום בית בנושא הבשר תודה רבה על תשובתך. מחילה מהרב אני עדיין לא רגועה! האם אני לא צריכה להתעקש יותר על הכשרות שאני חושבת שטובה יותר
חוששת

תשובה
משום שלום בית נכון לוותר לו.
שאלה - 193537
לכבוד הרב אני ב.30 באבלות על אח האם אני יכול לרכוש מזגנים לבית אומרים בחניות שהמחירים הולכים לעלות בגלל סין רפואה שלמה לרב אוהבים את הרב אהבת נפש
תשובה
כיוון שאינו לשם תענוג, מותר.
שאלה - 193536
שלום לכבוד הרב
נשואים15 שנה.לא עובד,אשתי הרה עם כמה עוברים.מוגבלת לאחר נפילה.כני עושה הכל בבית.ריבים ואף קללות מצידה.מה לעשות? אפשר להגיע לרב

תשובה
מתחנן לפניך, בבקשה, תהיה סבלן, תעצור את דבריך, תשתוק, ותשתדל מאוד לכבדה.
שאלה - 193535
לרב שלנו חייב עצתך
חשמלאי 20 שנה חושב על
לפתוח עסק מכולת
לפלס לי הכנסה נוספת
גם קשה החשמל בגיל מבוגר
לא יודע האם כדאי
אני ללא כסף אבל יעשה
מאמץ אם כדאי לי
מה כבודו מציע לי?
תודה

תשובה
עבודה במכולת היא קשה ואין יום ולא לילה. וכרוכה בהרבה כאב ראש, תנסה מכשירי כתיבה, צעצועים וכדומה.
שאלה - 193534
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בקשר לשאלה על החיקוי של הראש ישיבה איפה אוכל לפגוש את הרב ומתי??
כמו שהרב מבין אני כתבתי מאוד בצמצום כי א"א לכתוב יותר מ 140 תווים
תודה רבה לכבוד הרב..

תשובה
הצעתי שתפרסם בישיבה מכתב התנצלות ובקש מחילה, ושתשלח אליו פעמיים נוספות שני בחורים שיבקשו ממנו מחילה, ואם מסרב אתה פטור.
שאלה - 193533
לכבוד הרב
אני צריך לצאת לעבודה מוקדם אפשר להתפלל בנץ ולוותר על קריאת התורה או להתפלל ביחיד ואז להיות פטור מן הדין מקריאת התורה מאחר וזה חובת ציבור?
מניין פועלים אני לא רוצה

תשובה
תתפלל מנין פועלים.
שאלה - 193532
לכבוד הרב שלום רב האזכרה של סבתא שלי בח באדר האם אני ילך לסבתא שלי ואבא שלי וחמי זה באותו מקום .האם אלך בח באדר לכולם או החכה עד לפני חודש ניסן ואז אלך לכולם. תודה כבוד הרב
תשובה
לא חייבים ללכת לסבתא.
שאלה - 193531
כבוד הרב קראתי ברטט ובהתרגשות גדולה את דבריך על מור אביך ע"ה ורעדה אחזה בי אנחנ רחוקים מרחק שנות אור מהצדיקים שחיו בדור שלפנינו
אם יש מי שיכול לרגש ולעורר אותי זה רק הרב
תודה

תשובה
תבורכו מן השמיים.
שאלה - 193530
לכבוד הרב
האם לחם שעשוי מקמחים אחרים ולא מחמשת המינים כגון לחמניות לפסח או לחולי צליאק שעשויים מקמח תפוחי אדמה או קמחים אחרים צריך להיזהר בהם שלא להשליך לאשפה?תודה

תשובה
בהחלט יש ליזהר.
שאלה - 193529
שלום לכבוד הרב
אני עובד במגן דוד אדום, ויודע שהרב תמיד מזהיר על קורקינטים ואופניים.
אני מבקש מהרב שיזהיר יזהיר ויזהיר כל אחד שנציל שווה עולם ומלואו. תודה

תשובה
כמה אנחנו מדברים, מתחננים, זועקים, להורים ולילדים, תיזהרו, זה חיים יקרים, זו סכנה נוראה, כל הכלים הללו מחוץ לתחום. ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. מספיק איבדנו נשמות רכות וטהורות בגגל הנאות שטותיות. והוא רחום יכפר.
שאלה - 193528
לכבוד הרב יש אנשים שטוענים שהם עושים היתבודדות, רק שהם עושים זאת בצעקות וצרחות, יש מקור לנושא הזה? תודה לרב
תשובה
תרשה לי לא להתייחס לכך כי זה מובן לכל בר דעת.
שאלה - 193527
לרב שליט"א הראו לי סרטון שבאומן מישהו קנה סוליה לנעל ושפתח אותה ראה כתבי כותב מתחת מי יודע כמה עוד כאלה מוכרים שם בשווקים אולי יעורר אנשים שהולכים לשם וקונים.
תשובה
ירחם השם על עמו ישראל. וצריכים מאוד ליזהר.
שאלה - 193526
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם סומא יכול לעלות לתורה ולברך ?

תשובה
דיעות שונות ומנהגים שונים בפוסקים ובקהילות השונות, ולכן אם הוא מאוד מבקש, ועלול להפגע מעלים אותו לתורה ויש על מי לסמוך. ובאתר כתבנו בס״ד המקורות בהלכה.
שאלה - 193525
לפני שבוע בן השכן שלנו נהרג מפגיעת משאית סמוך למכולת של השכונה.מרחק 3 רחובות מהבנין (400 מ בערך) האם ניתן לקנות במכולת שתייה/מאכלים? האם המים שבבקבוקים בבית צריך לזרוק?
תשובה
כל המאכלים והשתיה מותרים בהחלט.
שאלה - 193524
לכבוד הרב שלום רב מרן סימן קסז בציעת הפת מוסיף הרמא שבעת בציעת הפת אמורה להיות ביד הבוצע חתיכה גדולה שתספיק ממנה לכל המסובים וכך גם מדגיש המ"ב
זה לא מוזכר בילקוט י.מה הדין?

תשובה
לא נוהגים כך, אלא פורסים לכל אחד חתיכה חשובה.
שאלה - 193523
לכבוד הרב שלום רב
האם יש איסור לשבת בשולחן ליל הסדר בו יש כמה מבני המשפחה השנייה שהם גויים האמא והילדים?

תשובה
אסור בהחלט, עוון נורא ואיום.
שאלה - 193522
לכב' הרב
אנו נוהגים להדליק נרות שבת בשמן זית הראוי לאכילה. בידינו שמן זית שאינו ראוי עוד לאכילה אך יכול לשמש לצורך הדלקת נרות. האם הדבר ראוי או שמוטב שנשליך אותו לאשפה?

תשובה
עמוק עמוק באשפה.
שאלה - 193521
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
בברכות התורה
ברוך אתה.. המלמד תורה לעמו ישראל.
המלמד- ה מ- הראשונה - שווא נח או שווא נע?
תודה רבה

תשובה
מ בשבא נח.
שאלה - 193520
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני עובד חרוץאני נחלש גופנית ונפשיתשיש לי קושי של פרנסה
מהלחץ שבית שלם עםילדים עלי ישמור אותםתודה לרב היקר שלנו

תשובה
תאכל ותישן טוב, וקח ןיטמינים טבעיים לחיזוק.
שאלה - 193519
שלום לכבוד הרב מתחתן עוד שבוע ורוצה להטביל כלים חדשים על מה מברכים על זכוכית נרוסטה חרסינה הכל?
תשובה
כלי מתכות וכלי זכוכית בברכה. והשאר תפטור בברכה אחת את כולם.
שאלה - 193518
פרק ב הכרתי בחור תלמיד חכם שהתרשמתי ממנו מאוד. היתה הפסקה בפגישות ושוב יצר קשר קצת פוחד לעשות צעד חתונה הוא ניסה לבחון אותי בקדושה וצניעות ואין בעיה אצלי אבל מתמהמה הרבה
תשובה
להציג לו אולטימטום חודש ימים להחליט.
שאלה - 193517
שלום לכבוד הרב
רציתי אם אפשר לקבל הדרכה לאברך קצת מבוגר להתחיל ללמוד הלכה מדובר באברך מוכשר שהתרגל לשיטה של הישיבות אשכנזיות בלימוד גמרא ורוצה להשקיע בלימוד ההלכה

תשובה
תלמד טור בית יוסף על הסדר, מאוד מומלץ עם חבר.
שאלה - 193516
שלום לכבוד הרב,
האם מותר לעשות קפה פילטר בשבת, היינו ליצוק מים רותחים מכלי ראשון על קפה שהוא בתוך פילטר

תשובה
בכלי שני בלבד.
שאלה - 193515
לכבוד הרב
בהמשך לתשובה מס' 193376 תודה רבה שהרב מתפלל עליי תבורך משמיים ולמס' 193357 ישנם תשובות שלא קיבלתי עליהם תשובה,האם יום ההולדת מזלו גבוהה?

תשובה
אין לי מספרי תשובות.
שאלה - 193514
שלום לכבוד הרב
אני חילוני נשוי הייתה בבדיקה בבית חולים מפחידה וקיבלתי על עצמי לעבור לטלפון כשר ולוותר על טלווזיה ולשמור שבת כהלכתה האם זה יותר מדי או שאני בדרך הנכונה ?

תשובה
בשם השם תעשה ותצליח, ושם השם יחול על ראשך.
שאלה - 193513
שלום לכבוד הרב
כיפה שדהתה בצד אחד ובצד השני היא שחורה לגמרי,האם אפשר לחבוש אותה הפוך,ולא יהייה כבגד שלובשים הפוך או שעדיף להחליף?
תודה רבה

תשובה
מותר.
שאלה - 193512
שלום לכבוד הרב שליט"א
האם מי שסומך על מסעדה בכשרות רבנות מהדרין,ומסתבר שאותה מסעדה לא באמת כשרה והמשגיח נוכל , האם יש לאותו בחור שסמך על כשרות המסעדה עוון?

תשובה
כמה פעמים כתבתי לא לאכול בחוץ, גם לא באולמות בשמחות. ביקרתי במטבחים והמצב קטסטרופלי. וזה המפתח ליראת השם.
שאלה - 193511
לכבוד הרב
יש לי חוסר שלום בית עם בעלי בנושא הבדצים, הוא מעדיף כשרות מסויימת ואני מעדיפה אחרת, חוששת מאד מאד שהבדצ שמכניס הביתה זה נבלות וטרפות. בבקשה הרב מה לעשות??

תשובה
תשמעי בקולו, ותתפללי שמהשמיים מה שיהיה בביתך יהיה חלק,
שאלה - 193510
שלום לכבוד מו"ר
האם על הבגדים החדשים הבאים יש לברך עליהם שהחיינו?
מעיל גשם, ג'קט עם קפוצ'ון, מכנסיים ביתיים (כאלו שלא מכובד להסתובב איתם בחוץ ונקראים טרנינג) תודה רבה.

תשובה
בגדים שיוצאים בהם לשוק מברכים, ביתיים לא.
שאלה - 193509
לכבוד הרב מוצפי שלום רב בסיום מסכת יש זיכוי הרבים ומצד שני יש ואת צנועים חכמה מה עדיף שואל כי אמרתי לאברך את דעת הרב ואמר לי עדיף זיכוי הרבים
תשובה
הפסוק אומר משלי פרק יא, ב. וְֽאֶת־צְנוּעִ֥ים חָכְמָֽה. והגאון רבנו חיים מצנז ז"ל מימיו לא ערך סיום מפני החשש ליוהרא, ורבנו חיים מוולוז'ין ז"ל אמר שהלומד לשמה לא מפרסם עצמו. ועיין היטב בספרו נפש החיים.
שאלה - 193508
לכבוד הרב האהוב!
מחילה מהבקשה החצופה,הרב צריך לעזור לעם ישראל ולהוציא ספר בנושא ברכות הנהנין והמסתעף,יש בלבול גדול ואין הלכה ברורה והעם במצוקה ונזרקות לאויר ברכות לבטלה

תשובה
צודק בהחלט יש בלבולי דיעות בענין, ולפעמים לא מארים הדברים היטב והחילוקים במציאות. ואם ביקש, דע, כי בכל הנושאים יש ערבוב.
שאלה - 193507
הראו לי קונטרס שכביכול העופות היום מוכלאים עם עופות דורסים שאין עליהם מסורת, האם אכן המצב היום הוא רק בדיעבד?
תשובה
לא הבנתי מהו בדיעבד? או מותר או אסור, שעטנז זה מהו?
התקיים בנו הפסוק "בימים ההם אין מלך בישראל איש הישר בעיניו יעשה". וכי גדולי ישראל חשודים להאכיל טריפות חס ושלום?
ועוד ידועים דברי מורנו הגאון החתם סופר שכתב כי מחמלת השם יתברך על עמו לא יתן מכשול לפני גדולי ישראל, כי הוא שומר עמו ישראל לעד.
ןלצערינו זה הפך לאופנה בימינו כל חודש מישהו עולה לו רעיון לעשות מהפכים ותופס נושא ומרעיש עליו עד שהוא עצמו נרגע וישב הים לאיתנו.
שאלה - 193506
לכבוד הרב שלום רב
ברכה על שניצל
אור לציון כל שמעורב בו מחמשת מיני דגן כדי לתת טעם ברכתו מזונות אף עם הוא מיעוט

תשובה
התשת אותי בנושא, כתבתי לך כמה פעמים, אם הפירורים באו להשביע ברכתו מזונות.
אך כאשר מטגנים שניצל ומקמחים במעט קמח שלא ידבק מברכים שהכל.
וזה ידוע ומפורסם, ולא הרב כתב ההערות.
שאלה - 193505
שלום לכבוד הרב אדם שלבש מעיל חדש בבוקר ושכח לברך שהחיינו עד מתי יכול לברך
האם יש זמן מסויים לברכה?יישר כח לרב בריאות איתנה תמיד!

תשובה
כל עוד ולא פשט אותו.
שאלה - 193504
לכבוד מורי ורבי בן ציון הי"ו
התבקשתי לשאול את כבודו
אזה פסוק לומר בתפילת שמונה עשרה התואם לשם " ישעיהו "
ישר כוח יהי רצון שיחולו כל ברכות התורה לכבודו ולכל בני ביתו אכי"ר

תשובה
אם קוראים בשמו ישעיהו,
יְהִ֨י יְקֹוָ֤ק אֱלֹהֵ֙ינוּ֙ עִמָּ֔נוּ כַּאֲשֶׁ֥ר הָיָ֖ה עִם־אֲבֹתֵ֑ינוּ אַל־יַעַזְבֵ֖נוּ וְאַֽל־יִטְּשֵֽׁנוּ.
ואם קוראים ישעיה,
יְקֹוָ֖ק לְהוֹשִׁיעֵ֑נִי וּנְגִנוֹתַ֧י נְנַגֵּ֛ן כָּל־יְמֵ֥י חַיֵּ֖ינוּ עַל־בֵּ֥ית יְקֹוָֽק. ויש להזכיר שם השם אלף דלת נון יוד.
שאלה - 193503
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
האם הברכה השנייה של מעשר פירות היא עדיין "מעשר שני" או שבגלל שעבר טו בשבט צריך לברך "מעשר עני"?
תודה לכבוד הרב

תשובה
בא נעשה סדר,
א, השנה תש"פ מספר 5 לשמיטה, כי שנת תשע"ה היתה שמיטה, והמעשר הוא שני ולא עני. גם שנה שעברה היתה מעשר שני.
ב, ירקות הקובע לשנת המעשרות הוא ראש השנה א בתשרי שאם קטפם אחר ראש השנה מתעשרים לשנה החדשה.
ג, ט"ו בשבט קובע רק לגבי פירות העץ וחנטת הפרי ולא קטיפתו.
ד, השנה אין נפקא מינה, כי שנת תשע"ט היתה רביעית, והשנה תש"פ חמישית, ובשניהם הוא מעשר שני.
שאלה - 193502
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
הרב אמר לי חא ללכת לקורסים מעורבים וכך עשיתי והבוס,שלי סימן לי שאני לא הולכת לקורסים.. שמעצי לרב

תשובה
אשריכם ישראל עם קדוש ומקדשים שם השם בעולם.
שאלה - 193501
שלום למו"ר.
מהו שיעור ע"ב דרהם פת בימינו?
תודה.

תשובה
דרהם הוא 3 גרם בדיוק, כך ששיעור קביעות סעודה הוא 216 גרם עוגה.
שאלה - 193500
אדמור ומקובל גדול שלמדתי אצלוהוציא הרבה ספרים, במקום ברכות שכתבתי לו בפתק , הביא עלי ייסורים, כדי שאתחרד, בנגוד לרצוני. לדבריו זה גם ע"פ המגיד מקוזניץ. איך עוצרים אותו?
תשובה
ברוך יודע הנסתרות.
שאלה - 193499
לכבוד מרן הרה"ג שליט"אכמוהר"ר יוסף חיים זיע"אבבא"ח ש"א פרשת שמיני אות ב,בסוף טוב לכוון "מלא ידינו וכו'"מעשר וכו'ר"ת מיםצריך לכוון ביד ימין מלא וכו'וביד שמאל מעשר וכו' ?
תשובה
"מעושר" מתנות ידיך. כתב ידיך כיוון על שתי הידים. בלי לחלק ביניהם.
שאלה - 193498
בן 30. ונפשי חשקה בתורה ורוצה להתעלות. נשוי עם ילדים. וצריך ללמוד מקצוע.ראיתי שמור אביך עבד במשך 18 שנה. איך אפשר גם לעבוד וגם להתעלות בתורה,חייב להיות אברך? ולעזוב הכל?
תשובה
לא כל אדם יכול להתנהג כפי שנהגו בדור שלפנינו, היו רק יחידי סגולה, כך קיבלנו מפי רבותינו הרב יהודה צדקה והרב בן ציון אבא שאול זכר צדיקים לברכה וזכותם תעמוד לנו.
שאלה - 193497
שלום לכבוד הרב
הבן של אחותי דפק אצלי בדלת אמר צדקה הוצאתי כסף לתת לו ואז גיליתי שזה האחיין שלי מה עושים עם הכסף הזה?

תשובה
תתן אותו לעני בעל משפחה.
שאלה - 193496
שלום לכבוד הרב
אמירת קטורת בארבע פינות העיר
האים צריך לחזור למקום ההתחלה
תודה

תשובה
סדר ארבע פינות כמו במזבח דרום מזרח, מזרח צפון, צפון מערב, מערב דרום. היפך כיוון השעון.
שאלה - 193495
שלום לכבוד הרב
באמירת קדיש מה הנוסח הנכון יותר דבישמיא וארעא או בלי וארעא תודה!

תשובה
אין בידוע דבר בטוח וברור.
שאלה - 193494
ברכות לכבוד הרב, האם יש לקרוא מגילה בעיר אשקלון בט"ו או לעשות יומיים מספק?
תודה מראש וחג שמח.

תשובה
עיין פורים בציון.
שאלה - 193493
לכבוד הרב שלום רב , לא ייאמן! הזמר של ארגון הרפורמים חזר מהנופש בתאילנד עם הרב שלהם, ולהקת הנשים, ונכנס לבידור לשבועיים מחשש לנגיף הנורא!!
תשובה
צריך לכווין בתורה באמירת הקטורת. והוא רחום יכפר.
שאלה - 193492
שלום לכבוד הרב
הרב יכול לרשום דברי נחמה ועידוד להורים של הילד בן 13 שנהרג ביום רביעי בתאונה עם המשאית בתל אביב, ביום רביעי הם קמים מהשבעה, אני יעביר להם אישית

תשובה
כיפר על הדור, כי רעדה אחזתנו, אוי מה היה לנו, כי הסתלקותו זעזעה והרעידה את כל הלבבות, והרי זה קרבן ציבור, כי כך לימדונו רבותינו כשיש עוונות בדור מסתלקים צדיקים שבדור, כשאין צדיקים לוקח הקדוש ברוך הוא צעירים, כמובא במסכת כלה.
ורבנו יוסף חיים ז"ל בעל מחבר ספר בן איש חי כתב כי כאשר יש אבידה גדולה, שכל הציבור מזדעזע ומשתומם, והעולם רועש, סימן הוא שאינו אבל של יחיד, אלא של רבים הוא. ועל כולנו לפשפש במעשים ולעשות תשובה. ולכן הסתלקות דניאל ז"ל באופן טראגי ומבהיל, אשר כל השומע ישום וישרוק, והדבר יורד לתוך נימי הנפש, סימן הוא שהלך מעמנו כדי לכפר עלינו,
ובפרט כי מנעוריו למד תורה וגדל על ברכי חכמי ישראל, ובעל נפש יקרה שלא טעם טעם חטא, בעל מדות יקרות, ילד חמודות, מה נענה ונאמר ברוך יודע הנסתרות, צופה עתידות, קורא הדורות.
השם יתברך ינחם את הוריו וסביו ומשפחותיו ואת כל ישראל ונתבשר בשורות טובות ישועות ונחמות.
שאלה - 193491
יש רבנים בשם.... שעושה תיקונים לפי ספר לשון חכמים לפגם הברית בתשלום של 6 אלף שקל ומחלק את הכסף לאברכים והם טוענים שאתה ההרב תומך בו אם זה נכון?
תשובה
כתבתי לך שהוא מזוייף ושקר גמור, והנך חוזר בשלישית.
שאלה - 193490
שלום לכבוד הרב
מה מברכים על מרק סולת? שהכל או מזונות?
תודה רבה לרב.

תשובה
תבשיל סולת, וכן דייסא, אם הוא דליל מברכים שהכל, אם הוא סמיך ועבה ברכתו מזונות.
שאלה - 193489
לכבוד הרב צדיק האמת שבדורנו שלום וברכה.איזה עלייה עדיפה מבחינת מעלתה שלישי של מנחה של שבת או שישי של בוקר יורנו הרב ושכרו כפול מן השמיים
בברכת נהורא מעלייתא ובריאות איתנה

תשובה
כתבו המקובלים כי שלישי במנחה הכי חשובה, אמנם לענין תיקון היסוד עליית שישי בשחרית מתקנת.
שאלה - 193488
עשיתי בצחוק חיקוי הלויה של ר"הי שלנו
הראו לו צילום
הוא ביזה אותי לעיני כל הישי'
ביקשתי ממנו מחילה כ"פ וקילל אותי קללות נמר'
לא מוחל עד הקבר אני מפחד מקפידא
מה לעשות

תשובה
לשם בירור הנושא הייתי מעוניין לפגשך אישית.
שאלה - 193487
שלום לכבוד הרב שליט"א באזכרות מניחים לחמניות ואומרים מזונות אם קבע סעודה מה ברכה אחרונה
תשובה
אסור לאכול בבית הכנסת.
שאלה - 193486
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
יש לנו בית כנסת במקום העבודה ובאחד הקומות יש מכון דיאליזה הבוקר נפטר אחד המטופלים ואמרו לכהנים לצאת כהן שנמצא בתפילת עמידה מותר לו להפסיק ולצאת ?

תשובה
עיין באר היטב קכ"ו, ה, כשהטומאה דאורייתא צריך להודיעו לעקור רגליו משם. ומדאורייתא הוא כשהפתחים אינם סגורים לחלוטין.
שאלה - 193485
שלום לכבוד הרב,
בת"ת ספרדים מכניסים את הרפורמים והילדים לומדים על דינוזאורים ע"יז. גזרת שמד חדשה.
. כיצד מצילים?

תשובה
מי להשם ומי לעז" והם הרי גלגול של הדינוזאורים
שאלה - 193484
לכבוד הרב האהוב!
בטעות הכנסתי כף בשרית בתוך סיר פרווה בזמן בישול כאשר הנוזל היה ברתיחה. האם ניתן להכשיר את הסיר שישאר פרווה? חשוב לציין שהסיר הוא סיר קרמי ולא סיר רגיל

תשובה
לחומרא תמלא מים בסיר ותרתיחם.
שאלה - 193483
שלום לכבוד הרב,
האם אפשר להוסיף בנוסח הוידוי ׳אשמנו, בגדנו...׳ עוונות נוספים שאינם כתובים? (לפי סדר האותיות) או בסוף הוידוי?

תשובה
לא מוסיפים ולא גורעים שום אות או תיבה בנוסח הוידוי, האותיות מסודרות לפי סדר א - ב ואותיות מנצפ"ך כפולות.
שאלה - 193482
לכבוד הרב בשחרית בבית כנסת אחד המתפללים מחלק לכולם אגורה ונותן להם לשים בקופת צדקה , האם זה נחשב לצדקה או שצריך דווקא להוציא מכספנו
תשובה
לכתחילה צריך שכל אחד יתן תוספת מכיסו. שיעור פרוטה הוא מטבע של 10 אגורות.
שאלה - 193481
לכבוד הרב שלום רב
כשיש סב"ל ולא מברך מחמת ספק שכבר בירך האם טוב לברך בלב או שיש לחשוש שברכה בלב חשיב כברכה.
מה הטעם שצריך קידוש בשבת ומדוע מברכים על היין לפני המוציא?

תשובה
לא מהרהרים. ב, קידוש עושים כי כתוב בתורה "זכור את יום השבת לקדשו". ותיקנוהו על היין ככתוב "זכרו כיין לבנון". ואסור לאכול עד שיקדש.
שאלה - 193480
שלום לכבוד הרב
ניקיתי ארון שנה שעברה לפני פסח ובידוע שלא הכנסתי לשמה חמץ כל השנה הזאת יש לנקות שוב עכשיו??

תשובה
לפחות לבדוק כן צריך.
שאלה - 193479
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
זכינו במחיר למשתכן בבית שמש אבל במחיר קצת יותר יקר מכולם מתלבט האם לבטל על מנת לזכות במקום זול יותר ?

תשובה
סליחה אינני מתמצא בנושא.
שאלה - 193478
שלום לכבוד הרב
האם יש חובה לחזור שלוש פסיעות לאחור בסיום שמונה עשרה או שאפשר רק פסיעה אחת אם יש חפץ שנמצא מאחור כסא,שולחן
תודה לכבוד הרב על התשובה

תשובה
לכתחילה תעמוד במקום שיש ריווח לשלש פסיעות.
שאלה - 193477
לכבוד מורינו ורבינו שלום.
האם שליח ציבור צריך לומר בקול את התחנון של מנחה כדי שישמעו הציבור או בלחש? ואם יש אדם שיושב ליד הש"צ ומפריע לו שהוא אומר בקול האם לומר בלחש ? תודה

תשובה
וידוי בקול רם ובכי, לדוד אליך בלחש.
שאלה - 193476
לכבוד הרב שלום רב
אני מגייס בעזרת השם מיניין של בחורים מתחזקים עם הרב שלנו במדרשייה לנסיעה לכותל המערבי לרפואת אמא בים רביעי. מה הרב ממליץ לחלק בין כולם שיועיל לרפואה ?

תשובה
הטוב ביותר שילמדו ספר התהלים כולו.
שאלה - 193475
שלום לכבוד הרב שליט"א
תודה על מסירות הנפש של הרב זה לא מובן מאליו
בעזרת ה' יש לי ליל טבילה. בעלי לא יהיה בעיר האם לטבול או לחילופין לדחות את הטבילה למחרת?

תשובה
שתי האפשריות קיימות. אלא כשאין הבעל בעיר ונטהרה, תניח סכין עטופה מתחת לכר.
שאלה - 193474
שלום לכבוד הרב
האם אפשר לקלף כמות של שום ולהניח בצנצנת סגורה עם שמן במקרר לשימוש במשך השבוע.האם אפשר לטגן כמות גדולה של בצל בשמן ולשמור במקרר או בהקפאה לשימוש מאוחר?

תשובה
שמן אינו מועיל, צריך שיהיו מעורבים עם ירקות וכדומה. וכדאי להיות יותר זריזים ולייצר הכל טרי. קפוא במקרר זה סופג חומרים זרים, תשאל את מי שמבין ותהיה בריא.
שאלה - 193473
לכבוד הרב שלום רב
הבוקר בעוונות נפלו תפילין של ראש שהיו מקופלות בתוך מכסה הפלסטיק שלהן מהסטנדר לרצפה. איני חזק דיו להתענות מסיבות רפואיות. דעת הרב?

תשובה
תקבל עליך לא להשתמש בסטנדר לצורך הנחת תפילין.
שאלה - 193472
איזה אור יש בשיעור של הרב איזה זכות קיבלנו ועוד לדעת שהרב בן של קדושים וטהורים מי יודע ואולי לא החץ ולא שום טיל אחר עוזר לנו היום חוץ מתורתו הקדושה של מורנו ורבנו מחילה הרב
תשובה
אני אפס גמור, אינני יודע מאומה, רק מעתיק לכם את דברי התורה.
שאלה - 193471
שלום לכבוד הרב
לגבי האדם שלא זוכר תחלומות שלו הוא יודע שהוא חלם אך לא זוכר שום פרט מהחלום מה לכבוד הרב יש להגיד על זה ?

תשובה
אשריו ואשרי חלקו, חייו רגועים ושלווים.
שאלה - 193470
לכב הרב איש אמת האם מותר לשים דברים על התיבה בה מניחים ספר תורה ספרדי ? והאם האיסור הנו רק באשכנזי בו הקלף נוגע בתיבה עצמה. שבורא עולם ימלא אותך באור עצמותו בבריאות איתנה
תשובה
יפה דקדקת, וכך כתבנו כי הפרוכת של בני אשכנז וכן בני תימן, שעל התיבה משמשת כתשמישי קדושה כי היא מצע לגווילי ספר התורה ממש שהוא קודש קדשים.
שאלה - 193469
לכבוד הרב אני מתחנן להתייחסות בעניין כואב זה גובל בצער השכינה ממש, ישנו בעל תשובה שלא מפסיק לדבר כנגד בעלי תשובה בהרצאות ממלא אולמות אנא תעצרו אותו.
תשובה
אנא ממך תפנה לרבנים הראשיים.
שאלה - 193468
לכבוד הרב שליטא
שמענו במוסאיוף שיעורו של הרב לגבי הביצים המגולות במאפיות עוגות.
הרי גם בחלות לשבת קודש זה מרוח בביצה מה לעשות? וגם מלא מוצרים מכילים ביצים..אפילו מיונז?

תשובה
תברר בשטח ותמצא שיש בעיה בהחלט.
שאלה - 193467
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
למי מיועד התיקונים שכתב רבינו הבן איש חי בספרו לשון חכמים? ואם חייב מנין של 10 גברים כדאי לעשות את התיקונים אלה?

תשובה
הרב בן איש חי דיבר אל אנשים בעלי יראת שמים, שעזבו את דרכם הרעה, ושינו הכל מתחילה ועד גמירא, ועושים הכל בצינעא ולשם שמים באמת.
שאלה - 193466
שלום לכבוד הרב.חברה לקחה מבית החולים אלכוהול כיון שאין להשיג סוג כזה.האם זה גזל?על אף שזה בית חולים וזה לרווחת הציבור?האם ניתן לתרום סכום לבית החולים או לתועלת הציבור?
תשובה
גזל גמור, לתרום ציוד שימושי עבור המקום.
שאלה - 193465
לכבוד הרב. האם יש עניין שיהיה בבית אקווריום שטוב לעינא בישה. כדאי להשאיר או להוציא. האם טוב דגים בכלל שיהיו בבית?
תשובה
לא שמענו על כך, בכל אופן כל בעלי חיים בבית מצריך אחריות לדאוג לשלומם ולבריאתם, ובודאי למזונם בזמנם.
שאלה - 193464
שלום לכבוד הרב
… בענייני כשרות ובעיקר בקורות בשטח. אפשר לסמוך עליו שהוא נטול פניות?

תשובה
דע ידידי, כדי להיות מומחה לכשרות הלוואי ויספיקו 70 שנה כדי לדעת מה מתרחש, והתחבולות הם אינן סופיות.
שאלה - 193463
מורי הרב נר"ו
תודה לבורא עולם שאושר סופית על סילוק ראש העיר והכל בכח התורה שאברכים קבלו ע"ע במשך כל תקופה זו לימוד הל' ומסכת שבת עם מבחנים! אם אבן הוא נימוח אם ברזל הוא מתפוצץ

תשובה
לימוד תורה מגן על הכל, והצדיקים הטמונים בעיר התפללו במרומים ובקעו כל הרקיעים.
שאלה - 193462
לכבוד הרב שליט" הי"ו
הייתה לי פגישת שידוך אחת וממה התרשמתי מהרמה הרוחנית והשאיפות להתקדם האם כבר אחרי פגישה אפשר להתפלל ספציפית על זה? או שמא בקשה שלא כהוגן?

תשובה
להתפלל שהכל ייגמר לטובה.
שאלה - 193461
לכבוד הרב שליט"א
בליל שבת הילדה הדליקה את האור בחדר השינה
לאישתי זה מאוד מאוד מפריע לישון עם אור
האם היה מותר לקרוא לגוי ולרמוז לו שיכבה?
(מה שעשיתי שמתי גרביים על המנורות)

תשובה
מזמינים גוי ורומזים שיש אור ואי אפשר לישן. גרביים על המנורה סכנה מוחלטת.
שאלה - 193460
לכבוד הרב שלום רב
עליתי לשידור לפני 3 שבועות בעניין הבן שרגיל להתפלל בנץ אך נאלץ להפסיק בעקבות החלטת הנהלת הת"ת. ע"פ עצתך כתבנו מכתב למנהל אך זה לא עזר. מבקשים את המלצת הרב.

תשובה
אל תלחמו בענין, כי המערכת חזקה יותר.
שאלה - 193459
כל הכפות הבשריות שלנו היו בשימוש ב-24 שעות אחרונות עם בשר. רק לא ידוע איזה כף כלי ראשון ואיזה כלי שני. הכנסתי את אחת הכפות לסיר פרווה עם ביצים, האם אפשר להשאיר את הסיר פרוה?
תשובה
תמלא את הסיר במים ותרתיח והרי הוא כשר ללא כל ספק.
שאלה - 193458
לכבוד הרב שלום האם למי שנוהג כהמקובלים שלא לקרוא מקרא בלילה מותר לומר מזמור לתודה בלילה כשרוצה להודות להשם שהרי כונתו בעקר להודות ולא ללימוד גרידא תודה
תשובה
תאמר תיקון חצות בכוונה.
שאלה - 193457
לכבוד הרב
האם זה נורמלי שיש לפעמים חלישות הדעת בעבודת ה'?

תשובה
כשאתה חלש תלמד מוסר ומדרשים.
שאלה - 193456
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
חמי אדם חולה מאוד ולצערי ניסה לאבד את נפשו בעקבות הכאבים העזים נמצא בבית רפואה פצוע בכל גופו.כשאני נמצא שם מה כדאי ללמוד על מנת להבריא את נפשו וגופו?

תשובה
להתפלל הרבה.
שאלה - 193455
לכבוד הרב
אחרי כל ס' 4 יש השפעה לא טובה - בעיות עיכול
אפילו שמקיים רק בזית פת הגם שאוכל מעט יחסית בס' 3.
אם מאחר את הסעודה ב-2-3 ש' אבל חייב לפשוט ב' שבת לסדר טוב? או לקיים בעוגה?

תשובה
תהיה חכם, בסעודה שלישית תטעם חתיכת ביצה וחתיכת דג, ובעיקר ירקות חיים ללא שום תוספות.
שאלה - 193454
לכבוד הרב מוצפי שליט"א דיברתי עם שכני מעניני תשובה ואמר לי בשם רבנים מה שאנשים בבי"ח זה לא בגלל חילולי שבת ארבעה חילוקי כפרה אלא בגלל עבירות בין אדם לחבירו האם זה מדוייק
תשובה
מי היה בשמיים, או בבית דין של מעלה. מי בכלל יכול לדבר, הכל נחרב, אין לנו שום פינה שקיטה, רק הישיבות הקדושות, הכוללים הצנועים הלומדים תורה ביום ובלילה ללא דיבורים כלל.
שאלה - 193453
לכבוד הרב האם יש דרך להשתמש בתנור אפייה משומש בחו"ל שבוודאות בושלו בו כל הנבלות והטרפות שקיימים תודה לרב ויישר כח על כל העשייה
תשובה
מי שירא שמים לא משתמש בתנור זה.
שאלה - 193452
לכבוד הרב שלום רבהאם מותר באופן זמנישיהיה תמונות של בנותבטלפוןבווצאפ (עבודה )עד שמסדרים את ההכשרה ?
תודה לרב היקר

תשובה
מכשיר המוחזק בידי גבר אסור שיהיו ברשותו תמונות של בנות.
שאלה - 193451
לכבוד הרב אמא ואח נפטרו בחודשיים האחרונים האם צריך לעשות פדיון נפש
החודש יוצא ביום שבת האם מתגלחים ביום שישי רפואה שלמה לרב אוהבים אות ואהבת נפש

תשובה
פדיון כמו בערב יום כיפור לבני המשפחה קרובים דרגה א.
אין להתגלח ביום שישי, כי על אם רק ביום ה - 31 על ידי גערה. בשורות טובות.
שאלה - 193450
שלום לכבוד הרב
האמירת הקורבנות כשמונים סממנים יש סידורים כתוב הקשט שנים עשר
ויש סידורים קשט שנים עשר
מה הנכון יותר?

תשובה
נהגו לומר הקושט. והעיקר זה לכווין בתפילה.
שאלה - 193449
לכבוד הרב. סליחה מראש. יתכן ולא ראיתי. שלחתי שאלה במוצש בעניין חלום
תשובה
שאלות בעניני חלומות לא מתקבלות, ואין להאמין בהם כלל.
שאלה - 193448
לכבוד הרב שלום רב,
האם מותר להשקיע כסף במניות?
תודה לכבוד הרב.

תשובה
תזכור שרובם נסחרות בשבת יש במישרין ויש בעקיפין.
שאלה - 193447
לכבוד הרב שלום רב. ה יאריך ימיך בטוב ושנותך בנעימים.
אמירת ויתן לך במוצאי שבת מה סגולתה? האם רק לפרנסה או גם לרפואה או בכלל לכל הישועות. תזכו למצוות.

תשובה
לשבוע טוב ומבורך בכל המובנים כולם.
שאלה - 193446
בן נשוי להורים שפוגעים ומרכלים, והקשר נהיה מעמסה נפשית וכל שמחה בביתו נהיית תוגה, כך כמה שנים, האם שייך לנסות לנתק את הקשר שהוא על חשבון הבית? ואם לא מה הייעוץ?
תודה לרב!

תשובה
צריך לדעת איך לתמרן בין המדוברים, לכבות שריפות, להרגיע את הרוחות, ולא לגרום למריבות נוספות.
שאלה - 193445
לכבוד הרב מוצפי שליט"א,
האם אבא של הרב היה כורך הכריכות בטלית כמו שכתב מרן הבא"ח או כמו שעושים הספרדים היום? ומנין לבא"ח כריכות אלו תודה רבה

תשובה
היה קושר 7, 8, 11, 13.
שאלה - 193444
לכבוד הרב מוצפי שליט"א בספר עולמו של צדיק כתוב שהמקובל רבנו סלמן מוצפי זיע"א נולד בליל שבת שקלים - משפטים תר"ס. בשבת הקרובה ימלאו בדיוק 120 שנה להולדתו, אפשר קצת מהנהגותיו?
תשובה
היד רועדת, הלב הולם בחזקה, העיניים רוטטות, גופי מזדעזע כשאני בא לתאר מלאך, איש קדוש, אני חושש שמה שאכתוב חלילה ימעיט בערכו, כי איני יודע אם נשאר היום מי שיודע לתאר באמת את הדמות המפוארת האדירה והנפלאה והנדירה בייחודיתה.
אבי ז"ל נולד בליל שבת קודש משפטים - שקלים ז"ך לחודש שבט התר"ס, השבת ימלאו בדיוק 120 שנה להולדתו. בעיר בגדד בכור לאביו החסיד הנורא חכם ציון מאיר מצפי ז"ל, שעה אחרונה מהלילה בשעה 4.00 לפנות בוקר בבית הוריו על שפת נהר החידקל.
הבית התמלא כולו אורה, הראשון להתבשר היה מורנו הגאון האדיר חכם יוסף חיים ז"ל אשר היה מורו ורבו של סבי חכם ציון מאיר שלמד אצלו בשיעור מדי בוקר לאחר התפלה בנץ החמה בספר עין יעקב, ושלחן ערוך אורח חיים כולו ויורה דעה כולו על הסדר, ואחת לארבע שנים ערכו סיום על כל לימודם.
ברית המילה התקיימה בבית הכנסת הגדול בנהרדעא הנקרא "בי כנישתא דשף ויתיב בנהרדעא, [עיין מגילה כ"ט, א] שהשכינה היתה מתגלית שם, הסנדק היה מורנו הבן איש חי, והמוהל הסבא חכם יחזקאל מצפי ז"ל ראש הישיבה.
אביו שמר עליו מכל משמר, האכילוהו רק מהודר שבמהודרים, מזון כשר למהדרין, ואביו הקדישו לתורה ולעבודת השם יתברך.
עוד בהיות הילד בן ארבע בלכתו לבית הכנסת היה לוקחו עמו, ובדרך מכסה פניו לבל יראה דמות הגויים ולא בתי תיפלתם, לימדו תורה נביאים וכתובים עם טעמיהם על פה.
באלול תרס"ט נפטר הרב בן איש חי ז"ל, והוא קיבל על עצמו לקום כל לילה
בשעה 2 בבוקר וללמוד ספרי מוסר והוא ילד בן 9, ולמד עם חבירו הרב יעקב מוצפי ז"ל ראשית חכמה ושבט מוסר ופלא יועץ בעל פה.
למד בבגדד במדרש "בית זילכה", שם למדו גאוני עולם, הרב זבחי צדק, הרב בן איש חי, הרב גדולת אלישע, הרב אליהו מאני, הרב יהודה פתייה ועוד. בהיותו כבן עשרים שנה והוא הבכור בבית, יצא לעבוד כמזכיר ראשי "כתאב באשה" אצל שר האוצר היהודי. ונפגש עם גדולי עולם בעיקר עם ראשי הממשלה הבריטית, אתם שוחח באנגלית שוטפת, שלט בצרפתית, תורכית. והיה אהוב אצל כל הגויים.
התגעגע לארץ ישראל, חמש פעמים עלה לביקור וחזר, אהב את ארץ ישראל בכל לבו,
הנהגותיו
נזהר בברכות הנהנין, והיה באופן קבוע באכלו סלט בסעודה היה לוקח פרי האדמה מברך עליו ופוטרו, וכן היה מברך שהכל קודם הסעודה בחול מברך שהכל ומכווין לפטור המים ששותה בסעודה. ברכת המזון בירך בכוונה עצומה בעיניים עצומות, בהתלהבות, כמדבר אל המלך, בליל שבת הייתי עוקב אחריו כשהיה אומר את "רצה והחליצנו" היה מזיל דמעות במילים "אל תשכחנו לננננצח... ואל תזנחינו לעעעעעעד... והייתי בוכה בחשאי אתו.

נזהר כל ימיו לא ליהנות מאחרים כלל, ולכן לא הלך לשום סעודה, גם נהג לא לאכול כלל מחוץ לביתו. השלחן בין בחול בין בשבת ומועד היתה פרוסה עליו מפה לכבוד השכינה. כמבואר בזוהר הקדוש.

היה רץ לחפש קיום מצוות מהתורה, זרע תבואה כדי לקיים מצוות תרומות ומעשרות, שמיטה שמר כהלכת, שילחו הקן, זרוע לחיים וקיבה נתן לכהן, ראשית הגז בחודש אייר, נזהר במווצ מפני שיבה תקום, כיבוד אם באפן מדהים, הוא בעצמו שירת אותה בכל, צלחת האוכל רק הוא הגיש לה, את ידיה הוא נטל בכלי, מגבת בידו, קם מפניה מלא קומתו, הזמין תופרת לבית שתתפור לה בגדיה כרצונה, רופא אישי שיטפל בה, כל יום נישק ידה, והיא בחכמתה אומרת לו אותך אני צריכה כשאהיה בעולם הבא ותלמד תורה בשבילי, עתה אחים שלך יטפלו בי, קיים לקט שכחה ופיאה בגינה, היה קם מפני צלמידי חכמים, נזהר לא לקבל מהם שום שירות. דקדק במצוות בכל יכותו, היה מחפש וחוקר היכן יש משפחות עניות ועוזר להם בסתר.

אהב כל יהודי באשר הוא, בעיקר את הרחוקים, כולל מחללי שבת היה מקרבם ומדבר על לבם, מלב אל לב, בירכם ודיבר אליהם בהרבה רגש ואהבה, והם אהבוהו והעריצוהו, ושמעו בקולו והיו באים לשיעוריו ותפילותיו.
רבים פנו אליו כשהיה מי מקרובם חולה לעשות פדיון נפש, נתנו לירה אחת עשה פדיון בדמעות שליש במשך חצי שעה עם כוונות הרש״ש זיע״א, ושלח אותי אליהם עם הלירה ביד וציווה לתת אותה למשפחה עניה.

דאגתו למשפחות עניות היתה מדהימה, כמה פעמים קראני ולקח אתו מוצרי מזון בסיסיים במשקל הכי כבד, והניחם באשמורת הבוקר על פתח ביתם בסתר.

לימודו היה פלא גדול, כל מה שלמד מקרא, משנה, גמרא, זוהר, למד עם מפרשים, והיה מקשה ומתרץ בכל ענין. שילב חצי זמנו לימוד גמרא והלכות, וחצי תורת הקבלה.
ביום השישי סיים תפילתו בנץ החמה וניגש לארון קודש, פתח את ספר התור וקרא את הפרשה שנים מקרא ואחד תרגום. מיהר כצבי לביתו מרחק עשר דקות הליכה מהירה, ישב והכין את סעודת הלילה, מרק עוף עם שלל ירקות, כובה לשבת עטופה באורז, עדין היה באכילתו, קיבה רגישה לקמח או סולת, הדגים טוגנו . כשלא התענה טעם פת שחרית הכין את נרות השמן והפתילות שבעה במספר כמשפט. רץ למקוה, בזריזות פשט בגדיו התרחץ שלש פעמים ליפא מפשתן וסבון פשוט טבל במקוה קנ״א טבילות כמנין מקוה ושם אקי״ק במילואו. עלה והסתפג לבש בגדי לבן ויצא עם פנים חדשות גאו אשכנזי מבני השכונה היה רואהו ומברכו לשלום, ואמר לי אביך יוצא מהמקווה איש חדש ממש מלאל ופניו מאירות.
רץ לביתו כאילה הכין כל בגדי שבת ונעליו ורץ בחצות היום לבית הכנסת שם ישב ולמד בסודות התורה עד מנחה. קרא שיר השירים במנגינה ובזריזות, קיבל שבת עם הכוונות בחצר. וחזר לבית הכנסת להתפלל ערבית.
בדרכינו לבית הייתי צריך לשנות לפניו כל דפי הגמרא שלמדנו השבוע ולבארן.
החמיר מאוד בהלכות שבת. היינו סוגרים את הברז הראשי של המים ביום השישי, כש"טנק" מים על הגג מספק מים לכל השבת. בחשמל לא השתמש כלל בשבת, מנורת נפט היתה בבית ולאורה קראנו כולנו ולמדנו, שלחן שבת היה "גן עדן", שירים שונים, ובכל בית עוצר ושואל פירוש המילים, את שירי רבי יהודה הלוי, רבי שלמה אבן גבירול, רבי ישראל נג'ארה, רבנו שלם שבזי, רבנו יוסף חיים, וראיתיו שהיו עיניו זולגות דמעות מרוב התרגשותו בשירים, גם כשהיה ידוע במכאוביו, מחלת לב קשה, כליות, בעיות מעיים, חוסר איזון עד שלפעמים היה נופל, כששר בשבת היה גבור כאריה והיינו מרגישים שהנה המשיח הגיע והוא מעבר לדלת.
כל שבת למדתי עמו הפרשה עם פירוש רש"י ז"ל, וקנה כל המפרשים עליו, הרא"ם, הלבוש, הטורי זהב, הכתב סופר, עמר נקא להרב ברטנורא, אהלי יעקב, ועוד היה לו שיעור עם חברותא בקבלה קבוע. נזהר לסיים סעודה שלישים קודם השקיעה. וישב ללמוד עד ערבית כדי לחבר לילה ביום בדב4י תורה.
מוצאי שבת קודש בא לבית בהפתעה, אמר פסוקי "ויתן לך" ואחריהם כל הפיוטים למוצאי שבת, גם שירים לכבוד אליהו הנביא בערבית!!! באיזה שמחה, כאילו מדבר אלין 42 בתים בהם מסופרים כל נפלאותיו, ומפרש לנו אותם ואמא יושבת מולו ומתפעלת. ואנחנו מהופנטים. אחר כל חילק עוגיה לכל אחד והיא היתה טעימה ככל מעדני עולם.

איזה יום הכיפורים היה כל שנה, לבוש כמלאך השם, פניו רציניות, פחד ורעדה על חתימת יום השנה על כל התרחשותיה, פיוטים, ביאורים, אגדות, מוסר, קריאת "כתר מלכות" לרבנו שלמה אבין גבירול, להרדב"ז, לרבי אליהו מאני, ולרבנו יוסף חיים. בעלות השחר לבית הכנסת, תפלה בכוונות עד הלילה ברציפות, ובמוצאי היום שמחה רבה.

עניו גדול היה, נחבא אל הכלים, אסר עלינו לקראו חכם או רב, מרן ז"ל העיד עליו כי מימיו לא שתה אפילו כוס מים בבית שאינו שלו, רבנו יהודה צדקה אמר לי שגם בדורו לא היה כמוהו, וראהו ברחוב "נשמה מהלכת" לא בשר ודם. מורנו הרב בן ציון אבא שאול העיד עליו שלא היה בדורו מקובל גאון כמוהו, ולא הניח תיקון שלא עשה.
כל ימיו היה בוכה על גלות ישראל, על גלות השכינה, על החורבן, כמה דמעות שפך על יהודי ארצות ערב, רוסיה, בוכרה, גרוזיה, מרוקו, ועוד. כל לילה בחצות, מבהיל, מרעיד. לילה אחת נעל את בית הכנסת על 150 איש והוציא שבעה ספרי תורה והניחם על התיבה, עשה שבעה הקפות והיה צועק בדמעות שליש על צער ישראל, על חינוך ילדי ישראל, על גזירת גיוס בנות, בחורי הישיבות, ניתוחי מתים, חילולי שבת ועוד. וכששמע שמנהיגי תבל מאיימים על ישראל לא ידע מנוח, והיה שואג כארי על עזות מצחם וחוצפתם, כי בזכות ישראל הם חיים.

בחצות הלילה פרס סדין על הקרקע הניח אפר במצחו וקרא תיקון חצות בדמעות שליש. שק על בשרו ממש עשוי מנוצה של עזים דוקר ושורט על עורו העדין ומרר בבכי על הגלותמועל ישראל אשר התרחקו מהתורה, ממקום המקדש, ועל היהודים הנמצאים בארבע כנפות הארץ ועל כל יהודי השרוי בצער.
שנה אחת ביום פורים באמצע הסעודה לקח נייר ורשם בערבית את שמות מנהיגי ארצות ערב הנלחמים עם ישראל, ומחק את שמם אחד לאחד, ובתוך שלש שנים כולם מתו במיתות שונות.
ליל הסדר היה פלא פלאות, כוונות הרש"ש על כל פרט, ארבע כוסות, מצה, מרור, חרוסת, קריאת ההגדה בקול רם כשופר. וכשסיים שר בפרסית... את חד גדיא בשמחה ובבדיחות הדעת, והיה מברך את כל ישראל בחיים טובים ומאושרים, אחר כך שר את "אחד מי יודע" בערבית, והיה בכור ולאחר תענים בכורות, וחולה, אבל שואג כארי. לא היתה לילה שמיחה בשנה כלילה זאת.

כל ימי החול לא הגיע לבית, ממוצאי שבת ועד יום השישי בבוקר, הילדים באים אליו כל יום ומוסרים דו"ח על כל הלימודים במשך היום, היה מלמד אותי כתיב וכתב, חשבון, אלגברה, גם קצת אנגלית שלמדנו בתלמוד תורה, דאג לכל הבנות, אם למדו, התפללו, מתלבשות כהלכה, הכל תפקד בסדר מופתי, כי הוא שימש לדוגמא לכולנו.
שאלה - 193443
לכבוד הרב!
מה יעשה אדם שכל הזמן סובל מכפיות טובה של אנשים מהוריו ואחיו,חברים ואנשים שעשה איתם חסד! ותמיד גומלים לו רע! בחוסר כבוד! והערכה בפרט משפחתו! האם זה גזרה משמיים?

תשובה
תתחיל ללמוד שלחן ערוך על הסדר ותשכח מכל העולם.
שאלה - 193442
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
עומד לסיים מסכת מגילה...מה כדאי לפרסם את זה ברבים סעודה גדולה או להסתיר את זה בשביל לא לבוא ידיי גאווה וכ'ו..

תשובה
ואת צנועים חכמה, ככל שמסתירים מצליחים.